Күршім ауданы Абай ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2026 жылғы 18 маусымдағы № 54/5-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы  1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының1)-тармақшасына, 13 бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы"  бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы"  бұйрығына сәйкес, Күршім аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Күршім ауданы Абай ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Күршім аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 14/6-VIII "Абай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Күршім аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/6-VII "Абай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының төрағасы К. Бахтияров
Күршім аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 54/5-VIІI шешіміне
1-қосымша
Күршім ауданы Абай ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Күршім ауданы Абай ауылдық округі бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13 бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 июня 2026 года № 54/5-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8,  статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим решение Курчумского районного маслихата от 26 декабря 2023 года № 14/6-VIII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому сельскому округу Курчумского района на 2023-2024 годы".
3. Признать утратившим решение Курчумского районного маслихата от 27 декабря 2021 года № 14/6-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому сельскому округу Курчумского района на 2021-2022 годы".
4. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель Курчумского районного маслихата К. Бахтияров
Приложение к решению
Курчумского районного маслихата
от 18 июня 2026 года
№ 54/5-VIІI
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому сельскому округу Курчумского района на 2026 - 2030 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому сельскому округу Курчумского района на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8,  статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауданның жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер (Күршім ауданы Абай ауылдық округі бойынша екпе және аридті жайылымдардың болмауына, сондай-ақ орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаюдың болмауына байланысты жоқ);
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат (мал шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысының ветеринария басқармасының "Күршім-Вет" ШЖҚ КМК тарапынан ұсынылған және 1-қосымшада 3-кесте, 4-қосымшада 1-кесте, 2-кесте, 3-кесте қамтылған. Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысы бойынша "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" ШЖҚ КМК филиалы тарапынан ұсынылған және 2-қосымшада қамтылған).

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса района и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий (по Абайскому сельскому округу Курчумского района отсутствуют в связи с отсутствием культурных и аридных пастбищ, а также отсутствием выпаса на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий).
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства (официальная статистическая информация по статистике животноводства предоставлена КГП на ПХВ "Курчум-Вет" Управления ветеринарии Восточно-Казахстанской области и содержится в приложениях: приложение 1 таблица 3, приложение 4 таблица 1, таблица 2, таблица 3. Официальная статистическая информация по статистике растениеводства предоставлена филиалом РГП на ПХВ "ГИПРОзем" по Восточно-Казахстанской области и содержится в приложении 2).

4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Күршім ауданы Абай ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, (Күршім ауданы Абай ауылдық округі бойынша шалғайдағы, маусымдық, аридті және екпе жайылымдар жоқ), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;
7) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
8) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі (ауылдық елді мекендерде жайылымдардың жетіспеуіне байланысты жайылымдарды қайта бөлу жүргізілмейді);
9) Күршім ауданы Абай ауылдық округі аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:

4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории по Абайскому сельскому округу Курчумского района в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
6) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам;
7) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
8) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами (перераспределение пастбищ не производится в связи с отсутствием нехватки пастбищ в сельских населенных пунктах);
9) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории по Абайскому сельскому округу Курчумского района, к которым относятся:

"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша

соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно  приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района

117
Ырысбек Қалиқан
750207399139
05-072-019-383
500,18
118
Ырысбек Қалиқан
750207399139
05-072-019-256
422,00
Күршім ауданы Абай ауылдық округінің жергілікті тұрғындарының мал жаюы үшін 7798 гектар жер берілген.
Негізгі пайдаланушылар болып Күршім ауданы Абай ауылдық округінің Бурабай, Қойтас, Жылытау ауылдарының тұрғындары табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөбіне деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың деградация үдерістерінің алдын алу мақсатында қабылданды.

117
Ырысбек Қалиқан
750207399139
05-072-019-383
500,18
118
Ырысбек Қалиқан
750207399139
05-072-019-256
422,00
Для выпаса скота местных жителей Абайского сельского округа Курчумского района передано 7798 гектара.
Основными пользователями пастбищ являются жители сел Бурабай, Койтас, Жылытау Абайского сельского округа Курчумского района.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Күршім ауданы Абай ауылдық округінде алықтың жеке қосалқы шаруашылығында: ірі қара мал - 2476 бас, ұсақ мал - 4813 бас, жылқы - 1156 бас.
Бурабай ауылында:
ірі қара мал - 865 бас, ұсақ мал - 1523 бас, жылқы - 328 бас.
Бурабай ауылының жайылым алаңы - 4324 гектар.
Қойтас ауылында:
ірі қара мал - 701 бас, ұсақ мал - 1143 бас, жылқы - 530 бас.
Қойтас ауылының жайылым алаңы - 3042 гектар.
Теректібұлақ ауылында:

На 1 января 2025 года в Абайском сельском округе Курчумского района насчитывается у личного подворья населения: крупного рогатого скота - 2476 голов, мелкого рогатого скота - 4813 голов, лошадей - 1156 головы.
В селе Бурабай:
крупного рогатого скота - 865 голов, мелкого рогатого скота - 1523 голов, лошадей - 328 головы.
Площадь пастбищ села Бурабай - 4324 га гектар.
В селе Койтас:
крупного рогатого скота - 701 голов, мелкого рогатого скота - 1143 голов, лошадей - 530 головы.
Площадь пастбищ села Койтас - 3042 гектар.
В селе Теректыбулак:

ірі қара мал - 938 бас, ұсақ мал - 2189 бас, жылқы - 296 бас.
2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Күршім ауданы Абай ауылдық округінде шаруа қожалықтары мен ЖШС-терде: ірі қара мал - 4529 бас, ұсақ мал - 13436 бас, жылқы - 1972 бас.
Бурабай ауылында:
ірі қара мал - 2185 бас, ұсақ мал - 6757 бас, жылқы - 1096 бас.
Қойтас ауылында:
ірі қара мал - 1297 бас, ұсақ мал - 1157 бас, жылқы - 678 бас.
Теректібұлақ ауылында:

крупного рогатого скота - 938 голов, мелкого рогатого скота - 2189 голов, лошадей - 296 головы.
На 1 января 2025 года в Абайском сельском округе Курчумского района насчитывается у крестьянских хозяйств и ТОО: крупного рогатого скота - 4529 голов, мелкого рогатого скота - 13436 голов, лошадей - 1972 головы.
В селе Бурабай:
крупного рогатого скота - 2185 голов, мелкого рогатого скота - 6757 голов, лошадей - 1096 головы.
В селе Койтас:
крупного рогатого скота - 1297 голов, мелкого рогатого скота - 1157 голов, лошадей - 678 головы.
В селе Теректыбулак:

5,120
1,8
3
0,432
Абай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 72125 гектар жайылымдық жер бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 15,602 мың гектар қажет. 5081 бас мал 7,798 мың гектарды құрайтын қоғамдық жайылымдарда жайылады, ал 13170 бас мал 64,327 мың гектарды құрайтын отгондық жайылымдарда жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1.
15,602
15,602
-
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша

5,120
1,8
3
0,432
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Абайскому сельскому округу имеется 72125 гектара пастбищных угодий.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 15,602 тысяч гектаров 5081 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 7,798 тысяч гектаров, 13170 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 64,327 тысяч гектаров.
Таблица № 5. Требуемые дополнительные пастбища на территории
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектар
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров

15,602
15,602
-
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района

2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2-қосымша
1. ӨСІМДІК ЖАМЫЛҒЫСЫ
Табиғи жағдайлары мен өсімдік сипаты бойынша Абай ауылдық округінің аумағы құрғақ дала және шөлейт аймақтарына, орман-шалғынды, орман-шалғынды-далалы, қара - қоңыр және ашық-қоңыр топырақтардың кіші аймағына жатады.
Рельефтің негізгі түрлері-орта таулар, төмен таулар, төмен таулар, тау бөктеріндегі жазықтар, төмен жазықтар.
Далалық зерттеу материалдары бойынша флоралық тізім 26 тұқымдасқа, 74 туысқа жататын 102 түрді құрайды.
Тұқымдастар бойынша түр саны жағынан басымдылық танытады: Астық тұқымдастар - 18 түр, Күрделігүлділер - 17 түр, Раушангүлділер мен Бұршақтылар - 10 түрден, Ерінгүлділер - 6 түр, Лалагүлділер, Қарақұмықтылар, Қызылтүбіктер - 4 түрден, Талдар - 3 түр, Қияқөлеңдер, Құртқашаштар, Сарыгүлділер, Қазтабаңдар, Жұпаргүлділер, Сүттігендер, Сабынкөктер, Бақажапырақтылар - 2 түрден, қалған тұқымдастар құрамында 1 түрден бар.
Өсімдік жамылғысында 16 түр доминант болып табылады.
Түрлердің басым көпшілігі (97 түр - 95,1%) малмен желінеді, улы деп есептелетіндері 5 түр, 2 түрі - дәрілік.
Мұнда шөл және тасты дала өсімдіктерінің түрлері кең таралған, мысалы, сұр квиноа, биургун, тар жусан, ақ жер жусан, тасбияргун, түкті қауырсын, қызыл, Лессинга, борозды бетеге. Шалғынды дәнді дақылдар мен шөптер аз кездеседі.
Өсімдіктердің таралуы айқын аймақтылыққа ие. Ең оңтүстігінде қара қоңыр қалыпты және толық жетілмеген топырақтарда негізінен шымды-астық тұқымдасты және жусанды жайылымдар таралған. Округ аумағының орта бөлігінде қара қоңыр қалыпты топырақтарда төмен таулар бойында астық тұқымдастар, бұталар, әртүрлі шөптер, сирек арамшөптер таралған. Солтүстік таулы бөлігінде қара қоңыр толық жетілмеген және шалғынды-қара қоңыр қалыпты топырақтарда бұталар, жусандар, астық тұқымдастар, әртүрлі шөптер тегістелген және беткейлі учаскелерде таралған. Ойыстар бойында бұталар кездеседі. Аумақтың солтүстік-батыс бөлігінде бұталы дала өсімдіктері, негізінен тау өсімдігі және ішінара қараған басым.
Округтің барлық аумағы негізінен жайылымдардан тұрады. Шабындық жерлер аз бөлікті алып жатыр.
Күршім өзенінің аңғары бойында шағын тоғайлар түрінде көктерек, терек, тал, қайың және тағыда басқа өседі.
Өзендер мен жылғалардың аңғарлары бойында, көлдердің маңындағы ойыстарда, рельеф ойыстарында, жер асты сулары жақын орналасқан жерлерде осы сулардың минералдануына байланысты астық тұқымдасты, шілікті және қылқан бозды жайылымдар мен шабындықтар, сондай-ақ басқа да жайылымдар таралған. Олар шалғынды-қара қоңыр саздақты топырақтарда қалыптасады. Астық тұқымдастардан басымдылық танытады: жидек шөп, нәзік аяқ, қамыс құрақ, сұлыбас, боз, қамыс құрақ және қамыс. Өте ылғалды учаскелерде қияқөлеңдер мен қамыс өседі.
Абай ауылдық округі бұрынғы Маралиха, Қалғұты және КОКП 22-ші атауы съезі кеңшарларын ірілендіру негізінде ұйымдастырылды. Шекараларға өзгерістер енгізілуіне байланысты, мәдени-техникалық жағдай бойынша салыстырмалы талдау жасау мүмкін болмады.
Қазақстан Республикасының табиғи жемдік жерлерінің классификациясына сәйкес, іздестіру шегіндегі табиғи жемдік жерлер – 2 сыныппен ұсынылған: орман-шалғынды-далалы саздақты және орман-шалғынды саздақты топырақтардағы орта таулы далалы жайылымдар; қара қоңыр қалыпты саздақты және құмды саздақты, қара қоңыр толық жетілмеген саздақты және ашық қара қоңыр толық жетілмеген және аз жетілген саздақты топырақтардағы төмен таулы далалы жайылымдар; Күршім, Қыстау-Күршім өзендерінің аңғары, төмен таулы ойыс, шалғынды-қара қоңыр қалыпты саздақты топырақтарда, шалғынды-қара қоңыр сортаңды және сортаңдау саздақты топырақтарда, шалғынды-қара қоңыр сортаңды саздақты топырақтарда, шалғынды-қара қоңыр тұзданған топырақтарда және шалғынды-ашық қара қоңыр қалыпты ашық қара қоңыр қалыпты саздақты топырақтарда; ашық қара қоңыр қалыпты саздақты топырақтарда, ашық қара қоңыр толық жетілмеген және аз жетілген саздақты топырақтарда және ашық қара қоңыр сортаңдау саздақты топырақтардағы тау бөктеріндегі толқынды жазық; Күршім өзенінің аңғары, тау бөктеріндегі жазықтың ойыстары, шалғынды-ашық қара қоңыр сортаңды саздақты топырақтарда және су жайылмалы қара қоңыр шалғынды қалыпты саздақты топырақтарда.
Көрсетілген сыныптардың әрқайсысы рельефтегі орны, ылғалдану дәрежесі, топырақ түрі, олардың механикалық құрамы бойынша ұқсас жемдік жерлерді біріктіретін кіші сыныптарға бөлінеді.

на 2026-2030 годы
1. РАСТИТЕЛЬНОСТЬ
По природным условиям и характеру растительности территория Абайского сельского округа относится к сухостепной и полупустынной зонам, подзоне лесолуговых, лесолугово-степных, темно-каштановых и светло-каштановых почв.
Основные типы рельефа среднегорье, низкогорье, понижение низкогорье, предгорная равнина, понижение равнины.
Флористический список по материалам полевого обследования составляет
102 вида, относящихся к 74 родам и 26 семействам.
По количеству видов в семействах преобладают: Злаковые - 18 видов, Сложноцветные - 17 видов, Розоцветные и Бобовые - по 10 видов, Губоцветные - 6 видов, Лилейные, Гречишные, Мареновые - по 4 вида, Ивовые - 3 вида, Осоковые, Касатиковые, Лютиковые, Гераниевые, Парнолистниковые, Молочайные, Норичниковые, Подорожниковые - по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
Доминантами в растительном покрове являются 16 видов.
Подавляющее количество видов (97 видов - 95,1%) поедается скотом, ядовитыми считаются 5 вида, 2 видов - лекарственные.
Здесь широко распространены виды растений пустынных и каменистых степей, таких как лебеда седая, биюргун, полынь узкодольчатая, полынь белоземельная, тасбиюргун, ковыли - волосатик, красноватый, Лессинга, овсяница бороздчатая. Менее распространены луговые злаки и разнотравье.
Распространение растительности имеет ярко выраженную зональность. На самом крайнем юге на темно-каштановых обычных и неполноразвитых почвах распространены в основном дерновиннозлаковые и полынные пастбища. В средней части территории округа на темно-каштановых обычных почвах по низкогорьем распространены злаки, кустарники, разнотравье реже сорнотравье. В северной гористой части на темно-каштановых неполноразвитых и лугово-темно-каштановых обычных почвах аспространены кустарники, полыни, злаки, разнотравье на выположенных и склоновых участках. По ложбинам встречаются кустарники. В северо-западной части территории отмечается степная растительность с кустарниками, преимущественно с таволгой и частично с караганой.
Вся территория округа представлена в основном пастбищами. Сенокосные
угодья занимают небольшую часть.
По долине реки Курчум в виде небольших рощ растут осина, тополь, ива,
береза и другие.
По долинам рек и ручьев, приозерным понижениям, в депрессиях рельефа, с близкими грунтовыми водами в зависимости от минерализации этих, распространены злаковые, чиевые и волоснецовые пастбища, сенокосы, а также и другие пастбища. Формируются они на лугово-темно-каштановых суглинистых почвах. Из злаков преобладают: ежа, тонконог, вейник, мятлик, пырей, тростник. На очень влажных участках растут осоки и тростник.
Абайский сельский округ организован на базе разукрупнения бывших совхозов Маралихинского, Калгутинского и имени 22 съезда КПСС. В связи внесением изменении в границах, невозможно было сделать сравнительный анализ по культуре по техническому состоянию.
Согласно Классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан, природные кормовые угодья в границах изысканий представлены - 2 классами: среднегорными степными пастбищами на лесо - лугово - степных суглинистых и лесо-лугово суглинистых почвах; низкогорными степными пастбищами на темно-каштановых обычных суглинистых и супесчаных, темно-каштановых неполноразвитых суглинистых и светло-каштановых неполно - и малоразвитых суглинистых почвах; понижение низкогорий, долина рек Курчум, Кыстау-Курчум на лугово-темно-каштановых обычных суглинистых почвах, лугово-темно-каштановых солончаковых и солончаковатых суглинистых почвах, лугово-темно-каштановых солонцеватых суглинистых почвах, лугово-темно-каштановых засоленных почвах и лугово-светло-каштановых обычных светло-каштановых обычных суглинистых почвах; предгорная волнистая равнина на светло-каштановых обычных суглинистых почвах, светло-каштановых неполно- и малоразвитых суглинистых почвах, и светло-каштановых солончаковатых суглинистых почвах; долина реки Курчум, понижения предгорной равнины на лугово-светло-каштановых солончаковых суглинистых почвах и пойменных темно-каштановых луговых обычных суглинистых почвах.
Каждый из указанных классов разделяется на подклассы, объединяющие кормовые угодья, сходные по положению в рельефе, степени увлажненности, типу почв, их механическому составу.

Зерттеу барысында өсімдік қауымдастықтарының 54 типі, 22 кіші типі және 33 модификациясы анықталды. Типтер 24 топқа жүйеленген, сипаттамасы.
2. НЕГІЗГІ ЖЕМДІК, ЖЕЛІНБЕЙТІН, УЛЫ ЖӘНЕ ДӘРІЛІК ӨСІМДІКТЕРДІҢ ҚЫСҚАША СИПАТТАМАСЫ
2.1. Жемдік өсімдіктер
Түкті қауырсын (тырса) - биіктігі 50-80 см болатын көпжылдық тығыз бұталы шымтезек шөп. Көктемде ол көптеген ксерофильді шөптерге қарағанда кеш өсе бастайды, сондықтан ол әлдеқайда кеш кебеді. Ол басқа қауырсынды шөптерге қарағанда жоғары өнім береді, ал басуға дейін шабу кезінде бірінші шабақ массасының 50% -на дейін қалдық береді, ал рептерация негізінен жапырақтардан тұрады. Көктемде жапырақтар жылқыларға жақсы жеуге және тез семіруге көмектеседі. Гүлденудің соңынан ол дерлік жеуге болмайды. Ірі қара мал жылқыға қарағанда нашар жейді; қой мен ешкі оны жас кезінде ғана қанағаттанарлықтай жейді. Күзгі жапырақтар өте нәзік және барлық жануарлар жақсы жейді.
Борозды бетеге (типчак) - биіктігі 30-60 см көпжылдық тығыз шымды астық тұқымдас, көптеген сабақ түбі жапырақтары бар қуатты тығыз шымдар түзеді. Мамыр-маусымда гүлдейді, гүлдегеннен кейін кебе бастайды және толық піскенде сары және өрескел шөпке айналады. Барлық ыстық жазды тыныштық күйінде өткізеді және өспейді. Температураның төмендеуімен және алғашқы жаңбырлардың жаууымен сабақ түбі жапырақтарының көпшілігі пайда болады, олар көктемдегідей биіктікке дейін өседі.
Жайылымда барлық мал түрлерімен, әсіресе жылқылармен өте жақсы жемделеді, тек түйелер оны қанағаттанарлықтай жейді. Гүлдеу басынан бастап және әсіресе пісу фазасында нашар жемделеді, ал жазда тек сабақ түбі жапырақтары ғана жемделеді.
Жерүсті айрауығы (ақ-батаук) - биіктігі 80-150 см, орташа жапырақты сабағы бар, жорғалаушы тамырсабақты көпжылдық астық тұқымдас. Маусым-шілдеде гүлдейді. Суды мол қажет ететін және батпақты шалғындардың өрескел жемдік шөбі. Топыраққа талап етпейді, айтарлықтай тұздануға шыдайды. Жайылымға және шабындыққа төзімділігі жақсы, бірақ өрескел, нашар жемделетін пішен береді. Пішенге масақтау фазасынан кешіктірмей шабу керек, себебі ол өте тез өрескелденеді. Жайылымда барлық жабайы және үй жануарлары нашар жейді: ірі қара мал мен жылқылар оны тек масақтауға дейін жейді, жаздың екінші жартысында тек гүлшоғырын және жоғарғы жапырақтарын жұлып жейді.
Жіңішке бидай - биіктігі 50-120 см жалаңаш, тегіс сабақты көпжылдық астық тұқымдас. Жапырақ қынаптары тегіс, тілшесі ұзындығы 8 мм дейін. Жапырақтары ені 7 мм дейін, кейде бүктелген. Сыпыртқысы ұзындығы 10-30 см. Маусым-қыркүйекте гүлдейді. Өрескел жем. Жайылымда азды-көпті қанағаттанарлықтай жануарлармен ерте фазаларда, негізінен жылқылармен және ірі қара малмен жемделеді. Өте тез өрескелденеді, сондықтан пішенге сыпыртқыларын шығарғанға дейін дайындау қажет.

В процессе обследования выделены 54 типа растительных сообществ, 22 подтипа и 33 модификации. Типы систематизированы в 24 группу.
2. КРАТКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНЫХ КОРМОВЫХ, НЕПОЕДАЕМЫХ, ЯДОВИТЫХ И ЛЕКАРСТВЕННЫХ РАСТЕНИЙ
2.1. Кормовые растения
Ковыль волосатик (тырса) - многолетний плотнокустовой дернинный злак высотой 50-80 см. Весной начинает отрастать позже многих ксерофильных злаков, поэтому и засыхание у него происходит значительно позже. Дает урожаи выше других ковылей, а при скашивании до колошения дает отаву до 50% массы первого укоса, причем отава состоит в основном из листьев. Весной листья отлично поедают лошади и быстро набирают вес. С конца цветения почти не поедается. Крупный рогатый скот поедает несколько хуже лошадей, овцы и козы поедают его удовлетворительно только в молодом возрасте. Осенняя отава очень нежная и хорошо поедается всеми животными.
Овсяница бороздчатая (типчак) - многолетний плотнокустовой злак высотой 30-60 см, образующий мощные плотные дернины с многочисленными прикорневыми листьями. Цветет в конце мая-июне, после цветения начинает засыхать и при полном созревании становится желтой и грубой травой. Все жаркое лето находится в состоянии покоя и не отрастает. С понижением температуры и выпадением первых дождей появляется масса прикорневых листьев, которые отрастают почти до той же высоты, что и весной.
На пастбище поедается прекрасно всеми видами животных, особенно лошадьми, только верблюды поедают его удовлетворительно. С начала цветения и особенно в фазу созревания поедается хуже, а летом поедаются только прикорневые листья.
Вейник наземный (ак-батаук) - многолетний злак с ползучим корневищем, высотой 80-150 см, со средне облиственным стеблем. Цветет в июне-июле. Грубая кормовая трава заливных и болотистых лугов. Нетребователен к почве, выносит значительное засоление. Обладает хорошей устойчивостью к выпасу и сенокошению, но дает грубое, плохо поедаемое сено. Скашивать на сено следует не позже фазы колошения, так как он очень быстро грубеет. На пастбище плохо поедается всеми видами диких и домашних животных: крупный рогатый скот и лошади поедают только до колошения, во второй половине лета скусывают только соцветия и верхние листья.
Волоснец узкий - многолетний злак с голыми, гладкими стеблями высотой 50-120 см. Влагалища листьев гладкие, язычок до 8 мм длиной. Листья до 7 мм ширины, иногда сложенные. Метелка длиной 10-30 см. Цветет в июне-сентябре. Грубый корм. На пастбище более или менее удовлетворительно поедается животными на ранних фазах, преимущественно лошадьми и крупным рогатым скотом. Очень быстро грубеет, поэтому на сено необходимо заготавливать до выбрасывания метелок.

Сортаңды жағалау шөбі (ажрек) - биіктігі 5-15 см, негізінен тармақталып, түйіндерінен тамырланатын ұзын өркендері бар көпжылдық астық тұқымдас. Сәуір-маусымда гүлдейді. Гүлдері масақ тәрізді сыпыртқыға жиналған. Топырақтың қатты тұздануына шыдайды және жиі таза шоғырлар береді. Өнімділік мекендеу ортасына байланысты күрт өзгереді. Шөлдердің негізгі өсімдіктерінің бірі. Жайылымда барлық жануарлармен, ал жеміс беру фазасынан бастап, күзде және қыста одан да жақсы жемделеді. Пішенде – қанағаттанарлықтай және тіпті жақсы, бірақ пішенге масақтау фазасынан кешіктірмей жинау керек, себебі шабылмай қалған пішен жануарлардың ауыз қуысын зақымдауы мүмкін. Оңтүстікте таудан қайтқан соң жануарлар оны ынтамен жейді.
Шалғынды сұлыбас - биіктігі 30-90 см, жорғалаушы тамырсабағы бар көпжылдық бос шымды астық тұқымдас. Мамыр-шілдеде гүлдейді. Жіңішке, әлсіз жапырақты сабақтары бар, генеративті сабақтардан басқа көптеген вегетативті өркендері болады, соның арқасында ол типтік төменгі астық тұқымдастарға жатады. Жайылымдық өсімдік, орташа жайылым кезінде шөп жамылғысында кең және тез таралады. Өте жақсы жемдік өсімдік болып саналады: жылқылармен, ірі қара малмен, қойлармен және жабайы жануарлармен өте жақсы жемделеді. Бұл жайылымдар әсіресе ірі қара мал төлдерін бордақылау үшін құнды.
Бұталы қараған (қараған) - биіктігі 0,5-2 м, қара, жасылдау-немесе сарғыш-сұр қабығы бар тік өркендері мен бұтақтары бар, әлсіз тікенді, бұталы бұта. Гүлдері ашық-сары. Мамыр-шілдеде гүлдейді, шілде-қыркүйекте жеміс береді. Жайылымда жапырақтары мен жас өркендерін ірі қара мал мен қойлар жейді. Жақсы жапырақты, ал қалың тоғайлардағы бұтақтары, әсіресе өсімдіктер жыл сайын шабылып тұратын жерлерде, жіңішке, талшық тәрізді. Мұндай жайылымдарда кейде тіпті күзге дейін жақсы жемделеді. Жапырақтары мен гүлдерінде протеин көп.
Ақ алабота (көкпек) - биіктігі 20-50 см, жазылған, ұзын емес ағаштанған бұтақтары бар жартылай бұта. Бір жылдық өркендерінің биіктігі 15-30 см. Жапырақтары кезектесіп орналасқан, біршама жуан, ұзындығы 0,5-3 см, ені 0,2-0,7 см, сопақша-жұмыртқа тәрізді, ұшында доғал. Жапырақ қолтықтарында ұсақ жапырақтары бар қысқарған өркендер. Гүлдері шоғыр-масақ тәрізді гүлшоғырға жиналған. Шілде-қыркүйекте гүлдейді және жеміс береді. Жайылымда гүлдеу фазасынан бастап, күзде жеміс бергеннен кейін және қыста түйелермен жақсы жемделеді, қойлар мен жылқылармен қанағаттанарлықтай жемделеді. Қойлар мен түйелер үшін күзде және қыста – семірткіш жем. Ерте көктемде жылқылар өткен жылғы бұтақшаларды ынтамен жейді. Химиялық талдау мәліметтері бойынша, салыстырмалы түрде протеин көп және клетчатка аз, бірақ барлық қоректік заттардың сіңімділік коэффициенті ерте фазаларда өте төмен, тиісінше осы кезеңдегі қоректілік те төмен (40 корм бірлігінен төмен). Жеміс беру фазасынан бастап клетчатка мен БЭВ сіңімділігі айтарлықтай артады, сондықтан жалпы қоректілік күзде жаз бен көктемге қарағанда жоғары. Жапырақтарында органикалық қышқылдар бар. Жануарлардың тәбетін ашады.

Прибрежница солончаковая (ажрек) - многолетний злак высотой 5-15 см с длинными, от основания разветвляющимися и укореняющимися в узлах побегами. Цветет в апреле-июне. Цветки собраны в колосовидную метелку. Переносит сильное засоление почв и нередко дает чистые заросли. Урожайность резко колеблется в зависимости от мест обитания. Одно из основных растений пустынь. На пастбище поедается всеми животными, причем лучше - с фазы плодоношения, осенью и зимой. В сене - удовлетворительно и даже хорошо, но на сене необходимо убирать не позже фазы колошения, так как перестойное сено может повреждать ротовую полость животных. На юге охотно поедается животными по возврашении с гор.
Мятлик луговой - многолетний рыхлокустовой злак высотой 30-90 см с ползучим корневищем. Цветет в мае-июле. Имеет тонкие, слабо олиственные стебли, кроме генеративных имеет большое количество вегетативных побегов, из-за чего его относят к типичным низовым злакам. Пастбищное растение, широко и быстро распространяется в травостое при умеренном выпасе. Считается отличным кормовым растением: отлично поедается лошадьми, крупным рогатым скотом, овцами и дикими животными. Особенно ценны эти пастбища для нагула молодняка крупного рогатого скота.
Карагана кустарник (караган) - слабо колючий, ветвистый кустарник высотой 0,5-2 м с прямыми побегами и ветвями с темной, зеленовато - или желтовато-серой корой. Цветы ярко-желтые. Цветет в мае-июле, плодоносит июле-сентябре. На пастбище поедаются листья и молодые побеги крупным рогатым скотом и овцами. Хорошо облиственна, а ветки в густых зарослях, особенно где растительность ежегодно выкашивается, тонкие, прутьевидные. На таких пастбищах иногда даже хорошо поедается почти до самой осени. В листьях и цветах содержит много протеина.
Лебеда седая (кокпек) - полукустарник с раскинутыми, недлинными деревянистыми ветвями высотой 20-50 см. Однолетние побеги высотой 15-30 см. Листья очередные, толстоватые, длиной 0,5-3 см, шириной 0,2-0,7 см, продолговато-яйцевидные, на верхушке тупые. В пазухах листьев укороченные побеги с более мелкими листьями. Цветки собраны в мутовчато-колосовидное соцветие. Цветет и плодоносит в июле - сентябре. На пастбище с фазы цветения, осенью после плодоношения и зимой хорошо поедается верблюдами, удовлетворительно коровами и лошадьми. Для овец и верблюдов осенью и зимой-нажировочный корм. Ранней весной лошади охотно поедают прошлогодние веточки. По данным химического анализа, содержит относительно много протеина и немного клетчатки, но коэффициент переваримости всех питательных веществ на ранних фазах очень низкий, соответственно низка и питательность в этот период (ниже 40 к. ед.). С фазы плодоношения значительно повышается переваримость клетчатки и БЭВ, поэтому общая питательность осенью выше, чем летом и весной. Листья содержат органические кислоты. Возбуждает аппетит у животных.

Шайқурай жапырақты тобылғы - биіктігі 150 см дейін, қоңыр талшық тәрізді бұтақтарында көптеген қолшатыр гүлдері бар бұта. Жапырақтары ұсақ, жас кезінде түкті, кері-жұмыртқа тәрізді. Гүлшоғырлары - 4-10 гүлді отырыңқы қолшатырлар. Сәуір-мамырда гүлдейді, маусымда жеміс береді. Жайылымда жапырақтары мен жас өркендерін қойлар мен ешкілер ынтамен жейді. Қалған жануарлар нашар жейді. Ерте кезеңдерінде протеин, май көп және клетчатка онша көп емес, ал қоректілігі жақсы бұршақты пішеннен кем емес. С дәрумені, хош иісті заттар бар.
Ақ жер жусан (тамыр жусан) - биіктігі 45 см дейін, көптеген вегетативті және генеративті өркендері бар, тығыз және кең шымдар түзетін көпжылдық шөптесін өсімдік. Бүкіл өсімдік түкті. Жапырақтары пішіні жұмыртқа тәрізді, ұзындығы 1-2 см және ені 1 см дейін, жай немесе екі рет қауырсын тәрізді тілімделген. Гүлдері сары. Тамыз-қазанда гүлдейді. Жайылымда қойлармен көктемде жақсы және тіпті өте жақсы жемделеді, жазда қанағаттанарлықтай нашар, күзде және қыста қайтадан жақсы және өте жақсы жемделеді. Одан сәл нашар оны жылқылар мен түйелер жейді. Ірі қара мал оны көктемде, күзде және қыста қанағаттанарлықтай жейді және жазда іс жүзінде жемейді. Көптеген химиялық талдау мәліметтері (Қазақстанның әртүрлі облыстарынан алынған 90 үлгі) клетчатканың жоғары мөлшері (45% дейін) туралы әдебиеттік мәліметтерді растамайды. Біз жинаған үлгілердің қысқы қураған шөптерінде де клетчатка мөлшері 35%-дан аспады. Орташа сападан жоғары жемдік өсімдіктерге жатқызуға болады.
Лессинг тәрізді жусан (тар жапырақты) - ағаштанған, көпбасты тамырлы және көптеген вегетативті (қысқарған) және генеративті, жоғарғы жағынан тармақталған сабақтары (биіктігі 45 см дейін) жоғары, тығыз шым түзетін көпжылдық өсімдік. Қыркүйек-қазанда гүлдейді. Жемдік қатынасы әлсіз зерттелген. Әдебиет көздері бойынша, қойлар мен жылқылар оны күзде және қыста толығымен қанағаттанарлықтай жейді. Геоботаниктердің бақылаулары бойынша, жайылымда барлық жануарлар көктемде, жазда және күзде қанағаттанарлықтай жейді. Ерте фазаларда протеин көп және клетчатка аз.
Жылтыр ши (ший) - биіктігі 250 см-ге жететін, берік сабақты ірі шымды көпжылдық астық тұқымдас. Мамыр-шілдеде гүлдейді. Өсімдік өрескел, қатты кедір-бұдыр жапырақты. Әртүрлі топырақтарда кездеседі, бірақ әрқашан дерлік жер асты суы таяу жатқан жерлерде, кейде тұтас шоғырлар құрайды. Шідің жиналуы бойынша құдық қазуға орын таңдауда бағдарланады. Жайылымда ынтамен тек масақтауға дейін жемделеді, кейін ол өте өрескелденеді. Шінің өнімі жазда да ынтамен жемделеді. Пішенде, егер масақтауға дейін шабылса, жақсы жемделеді, ал кешірек шабылған кезде - тек жапырақтары жемделеді. Қысқы жайылымдарда ерекше маңызға ие, себебі шінің биік бұталары қар астында қалмайды. Орташа сападағы жемдік өсімдіктерге жатады.

Таволга зверобоелистная - кустарник высотой до 150 см смногочисленными зонтиками цветков на коричневых прутьевидных ветвях. Листья мелкие, молодые опушенные, обратно-яйцевидные. Соцветия - 4-10-цветковые сидячие зонтики. Цветет в апреле-мае, плодоносит в июне. На пастбище листья и молодые побеги охотно поедаются овцами и козами. Остальные животные поедают хуже. На ранних стадиях содержится много протеина, жира и не очень много клетчатки, а питательность не хуже хорошего бобового сена. Содержит витамин С, ароматические вещества.
Полынь белоземельная (тамыр жусан) - многолетнее травянистое растение высотой до 45 см с многочисленными вегетативными и генеративными побегами, образующими плотные и широкие дерновины. Все растение опушенное. Листья в очертании яйцевидные, 1-2 см длиной и до 1 см шириной, просто или дважды перисто рассеченные. Цветы желтые. Цветет в августе - октябре. На пастбище поедается овцами хорошо и даже отлично весной, удовлетворительно плохо летом, вновь хорошо и отлично поедается осенью и зимой. Немного хуже ее поедают лошади и верблюды. Крупный рогатый скот удовлетворительно поедает ее весной, осенью и зимой и почти не поедает летом. Многочисленными данными химического анализа (около 90 образцов из различных областей Казахстана) не подтверждаются литературные данные о высоком содержании клетчатки (до 45%) - Даже в зимнем сухостое собранных нами образцов количество клетчатки не превышало 35%. Можно отнести к кормовым растениям выше среднего качества.
Полынь лессинговидная (узкодольчатая) - многолетнее растение с деревянистым, многоглавым корнем и многочисленными вегетативными (укороченными) и генеративными, ветвящимися вверху стеблями (высотой до 45 см), образующими высокую, плотную дерновину. Цветет в сентябре - октябре. Слабо изучена в кормовом отношении. По литературным источникам, овцами и лошадьми вполне удовлетворительно поедается осенью и зимой. По наблюдениям геоботаников, на пастбище удовлетворительно поедается всеми животными весной, летом и осенью. На ранних фазах содержит много протеина и мало клетчатки.
Чий блестящий (ший) - многолетний крупно дернинный злак, достигающий высоты 250 см, с крепкими стеблями. Цветет в мае - июле. Растение грубое с сильно шероховатыми листьями. Встречается на различных почвах, но почти всегда в местах с близким залеганием грунтовых вод, образуя иногда сплошные заросли. Но скоплению чия ориентируются в выборе места для копки колодца. На пастбище поедается охотно только до колошения, позже он очень грубеет. Отава чия и летом поедается охотно. В сене хорошо поедается, если скошен до колошения, а при более позднем скашиваний - поедаются только листья. Особое значение имеет на зимних пастбищах, так как высокие кусты чия не заносятся снегом. Относится к кормовым растениям среднего качества.

Кәдімгі қамыс - тамырсабақты астық тұқымдас, биіктігі 2,5 - тен 9 м - ге дейін. Мамыр-маусымда гүлдейді. Жас кезінде қамыс құрамында қант көп болады және осы уақытта жылқылар, ірі қара мал оны өте ынтамен жейді. Одан да нашар оны қойлар, ешкілер және түйелер жейді. Дегенмен, сыпыртқысы шығарылғанға дейін ол соншалықты өрескел болады, сондықтан мал оны жайылымда ынтасыз жейді. Себебі – қамыстың қатты өрескелденуі және оның құрамында сіңімсіз заттардың күрт артуы.
2.2. Желінбейтін өсімдіктер
Күміс шыңғыл - биіктігі 50-200 см, қоңыр-қоңырқай қабығы бар, қатты тікенді бұта. Жапырақтары қанатсыз қауырсынды, тікенмен аяқталады, 1-5 жұп жапырақшасы бар, сопақша-кері жұмыртқа тәрізді. Гүлдері қызғылт, сирек ақ. Мамыр-маусымда гүлдейді. Жануарлармен нашар жемделеді. Күзде және қыста түйелер мен қойлар жемістері мен түскен жапырақтарын жейді.
Сібір бүзұлшағы - биіктігі 40-75 см, тік, ойық сабақты көпжылдық шөптесін тамырсабақты өсімдік. Тамырсабағы қысқарған, көптеген тамыр бүршіктері бар. Жапырақтары сопақша-үшбұрышты немесе сопақша-жұмыртқа тәрізді, ұзындығы 5-35 см және ені 2,5-25 см, жиегі бойынша тегіс емес тісті. Жиек гүлдері ашық - сары. Маусым тамызда гүлдейді, тамыз - қыркүйекте жеміс береді. Әдебиет көздері бойынша, жануарлармен жемделмейді, жайылымда зиянды арамшөп және жойылуға жатады. Геоботаниктердің бақылаулары бойынша, жазда ішінара қойлар мен жылқылар жейді. Орташа мөлшерде протеин мен клетчатка бар.
Жоңғар сүттігені (сүттіген) - биіктігі 35-110 см, көпбасты тамырлы және тік, төменгі жағынан бұтақталған, талшық тәрізді сабақтары бар, жоғарғы жағынан жақсы жапырақты көпжылдық шөптесін өсімдік. Шілдеде гүлдейді, шілде-тамызда жеміс береді. Әдебиет мәліметтері бойынша, жануарлармен жемделмейді. Жеген кезде ауыз қуысының қабынуын тудырады, ал сауын сиырларда сүт қызыл түске айналады. Геоботаниктердің бақылаулары бойынша, қойлар мен түйелер аздап жейді.
2.3. Улы өсімдіктер
Түлкіқұйрықты брунец - сабағы бұтақты, биіктігі 80-100 см-ге дейін. Гүлдері ақ, сарғыш реңкті. Мамыр-маусымда гүлдейді, жемістері шілде-тамызда піседі. Құрамында софоридин, софокарпин, алоперин алкалоидтары бар. Қойлардың улану жағдайлары белгілі. Брунецтің алкалоидтары жүйке жүйесіне әсер ететіні дәлелденген.
Жатаған укекіре - биіктігі 15-60 см көпжылдық шөптесін өсімдік. Мамыр-маусымда гүлдейді, шілде-тамызда жеміс береді. Пішенде барлық жануарлармен қанағаттанарлықтай жемделеді. Құрамында алкалоидтар бар, сондықтан улы болып саналады. Ащы шөпке ең сезімталдар – жылқылар. Ащы шөптегі алкалоидтардың ең көп мөлшері тұзданған топырақтарда байқалады. Улануды ащы шөп емес, оны зақымдайтын саңырауқұлақ тудыратыны анықталған. Уланулар көбінесе шөп жамылғысы нашар және ащы шөптің қатты өсуі кезінде болады.

Тростник обыкновенный - корневищный злак, высотой 2,5 до 9 м. Цветет в мае - июне. В молодом возрасте тростник содержит много сахара, и в это время лошади, крупный рогатый скот поедает его весьма охотно. Хуже поедают его овцы, козы и верблюды. Однако ещҰ до выбрасывания метелки он становится настолько грубым, что скот на пастбищах поедает его неохотно. Причина - сильное огрубение и резкое увеличение в тростнике непереваримых вещество.
2.2. Непоедаемые растения
Чингил серебристый - сильно колючий кустарник высотой 50-200 см с буровато-коричневой корой. Листья парноперистые, заканчивающиеся колючкой, с 1-5 парами листочков, продолгавато-обратнояйцевидные. Цветки розовые, редко белые. Цветет в мае-июне. Животными поедается плохо. Осенью и зимой верблюды и овцы поедают плоды и опавшие листья.
Бузульник сибирский - многолетнее травянистое корневищное растение высотой 40-75 см с прямым, бороздчатым стеблем. Корневище укороченное, с многочисленными корневыми мочками. Листья продолговато - треугольные или продолговато - яйцевидные, 5-35 см длиной и 2,5-25 см шириной, по краю неравно -зубчатые. Краевые цветки ярко-желтые. Цветет в июне - августе, плодоносит в августе - сентябре. По литературным источникам, животными не поедается, злостный сорняк на пастбище и подлежит уничтожению. По наблюдениям геоботаников, летом частично поедается овцами и лошадьми. Содержит среднее количество протеина и клетчатки.
Молочай джунгарский (суттуген) - многолетнее травянистое растение с многоглавым корнем и прямостоящими, внизу ветвистыми, прутьевидными стеблями высотой 35-110 см, вверху хорошо олиственными. Цветет в июле, плодоносит в июле-августе. По литературным данным, животными не поедается. При поедании вызывает воспаление полости рта, а у дойных коров молоко приобретает красный цвет. По наблюдениям геоботаников немного поедается овцами и верблюдами.
2.3. Ядовитые растения
Брунец лисохвостный - стебель ветвистый, высотой до 80-100 см Цветки белые с желтоватым оттенком. Цветет в мае-июне, плоды созревают в июле -августе. Содержит алколоиды софоридин, софокарпин, алоперин. Известны случаи отравления овец. Доказано, что алколоиды брунца действуют на нервную систему.
Горчак ползучий - многолетнее травянистое растение высотой 15-60 см. Цветет в мае-июне, плодоносит в июле-августе. В сене поедается удовлетворительно всеми животными. Содержит алкалоиды, поэтому считается ядовитым. Наиболее чувствительны к горчаку лошади. Наибольшее количество алкалоидов у горчака наблюдается на засоленных почвах. Установлено, что отравление вызывает не горчак, а грибок, поражающий его. Чаще отравления бывают при плохом травостое и сильном разрастании горчака.

2.4. Дәрілік өсімдіктер
Түлкіқұйрықты брунец (софора) - биіктігі 20-60 см көпжылдық тамыр өркенді өсімдік. Сабағы бұтақты, жоғары бағытталған бұтақтары бар, жапырақтары сопақша-сопақша жапырақшалары, гүлдері кремді немесе ақ, біраз сарғыш, тар, масақ тәрізді шоқ гүлшоғырларға жиналған; бұршақтары шыбық тәрізді, қою-қоңыр немесе қарағылт. Шөбінен шамамен 3% улы алкалоидтар табылған. Құрғақ өсімдіктен дайындалған дуст (ұсақ ұнтақ) күшті инсектицидтік қасиеттерге ие, бірақ оның уыттылығы анабазиннен әлсіз. Брунец препараттары тынысты қоздырады.
Дәрілік қандауыршөп - биіктігі 20-100 см, қырлы, жоғарғы жағы бұтақты сабағы бар көпжылдық шөптесін тамырсабақты өсімдік. Маусым-тамызда гүлдейді, тамыз-қыркүйекте жеміс береді. Тамырлары 16-17% дейін илік заттарды, эфир майын, қымыздық қышқылды кальцийді, крахмалды, бояғыш заттарды қамтиды. Халық медицинасында қан кетулерде, диареяда қолданылған, ветеринарияда – ішек ауруларында және терлеткіш және құрт қуушы ретінде. Медицинада қазіргі уақытта да қолданылады, халық медицинасында - қатерлі ісіктерде, тері ауруларында, гомеопатияда – өкпе ауруларында, гинекологияда, диареяда, жараларды емдейтін, антигельминдік, асқазан-ішек ауруларында гемостатикалық ретінде қолданылады.
Нағыз қазтабаншөп  - биіктігі 15-80 см, бұтақталған тамырсабағы және тік бұтақты сабақтары бар көпжылдық өсімдік. Гүлдері ұзын қою сыпыртқы гүлшоғырында, ашық сары, бал иісі бар. Маусымнан қыркүйекке дейін гүлдейді. Жапырақтары, гүлдері және жапырақтардан сығылған шырыны халықтық емдік тәжірибеде әртүрлі қолданысқа ие.
Кәдімгі мыңжапырақ - биіктігі 20-120 см көпжылдық шөптесін өсімдік, тамырсабағы жіңішке, жорғалаушы, бұтақталған. Жапырақтары қандауыр тәрізді, екі рет қауырсынды тілімделген. Гүлдері ақ, сары, қызғылт, қызыл, себеттерге жиналған, диаметрі 2-15 см күрделі қалқандар түзеді. Шілдеден қыркүйекке дейін гүлдейді. Мыңжапырақ шөбі қанды тоқтататын және қабынуға қарсы қасиеттерге ие.
Гмелин кермегі – көпжылдық шөптесін өсімдік. Шілде-қыркүйекте гүлдейді, тамыз-қыркүйекте жеміс береді. Тамырларында 25% дейін илік заттар бар. Тұзданған топырақтарда өнеркәсіптік мақсаттар үшін егінде өсіруге ұсынылады. Медицинада тұтқыр қан тоқтатқыш ретінде және асқазан-ішек ауруларында қолданылады. Жақсы балды өсімдік, бірақ бал төмен сапалы береді.
3. ТОПЫРАҚТАР
"Қазақстан жер қорын табиғи-ауылшаруашылық аудандастыру" бойынша зерттелген аумақ Қазақстанның Орталық-Қазақстан және Зайсан провинцияларының, Қалба және Зайсан округтерінің құрғақ дала және шөлейт аймақтарында орналасқан.
"Қазақстанның таулы және тау бөктеріндегі аумақтары топырақтарының жүйелік тізімі және негізгі диагностикалық көрсеткіштері" (Алматы, 1989 ж.) сәйкес Абай ауылдық округінің жерлерінде топырақтардың келесі типтері, кіші типтері және тектері анықталған:

2.4. Лекарственные растения
Брунец лисохвостный (софора) - многолетнее корнеотпрысковое растение 20-60 см высотой. Стебель ветвистый, с вверх направленными ветвями, листья овально-продолговатыми листочками, цветки кремовые или белые, несколко желтоватые, собраны в узкие, колосковидные верхучешные кисты; бобы булавовидные, темно-коричневые или черноватые. В траве найдено около 3% ядовитых алкалоидов. Дуст (тонкий порошок), изготовленный из сухого растения, обладает сильными инсектициднымисвойствами, но токсичность его слабее анабазина. Препараты из брунца возбуждают дыхание.
Кровохлебка аптечная - многолетнее травянистое корневищное растение с гранистым, вверху ветвистым стеблем высотой 20-100 см. Цветет в июне-августе, плодоносит в августе-сентябре. Корни содержат до 16-17% дубильных веществ, эфирное масло, щавелевокислый кальций, крахмал, красящие вещества. В народной медицине использовалась при кровотечениях, поносах, в ветеринарии - при заболеваниях кишечника и как потогонное и глистогонное. Используется в медицине и в настоящее время, в народной медицине - при злокачественных опухолях, кожных болезнях, в гомеопатии - как гемостатическое при болезнях легких, гинекологии, при диарее, как ранозаживляющее, антигельминтное, при желудочно-кишечных заболеваниях.
Подмаренник настоящий - многолетнее растение с ветвистым корневищем и прямыми ветвистыми стеблями 15-80 см высотой. Цветки в длинном густом метельчатом соцветии, ярко желтые, с медовым запахом. Цветет с июня по сентябрь. Листья, цветки и выжатый из листьев сок имеют различное применение в народной лечебной практике.
Тысячелистник обыкновенный - многолетнее травянистое растение высотой 20-120 см, корневище тонкое, ползучее, разветвленное. Листья ланцетовидные, двояк оперисторассченные. Цветки белые, желтые, розовые, красные, собраны в корзинки, образующие сложные щитки 2-15 см в диаметре. Цвете с июля по сентябрь. Трава тысячелистника обладает крово остановливающими и противовоспалительными свойствами.
Кермек Гмелина - многолетнее травянистое растение. Цветет в июле - сентябре, плодоносит в августе - сентябре. В корнях содержит до 25% дубильных веществ. Рекомендуется к возделыванию в культуре на засоленнях почвах для промышленных целей. Используется в медицине как вяжущее кровоостанавливающее средство и при желудочно-кишечных заболеваниях. Хороший медонос, но мед дает низкого качества.
3. ПОЧВЫ
Согласно схеме "Природно - сельскохозяйственного районирования земельного фонда Казахстана" обследованная территория расположена сухостепной и полупустынной зонах Центрально-Казахстанской и Зайсанской провинциях Калбинском и Зайсанском округах.
Согласно "Систематическому списку и основным диагностическим показателям почв горных и предгорных территорий Казахстана", (Алма-Ата, 1989 г.) на землях Абайского сельского округа выделены следующие типы, подтипы и роды почв:

Орман-шалғынды - зерттелген аумақтағы орта таулы белдеуде таралған, онда оңтүстік, сирек батыс экспозициялы беткейлерді алып жатыр. Шалғынды өсімдіктер астында дамиды. Топырақ түзуші жыныстар - қатты жыныстардың щебнисті рухлягымен, сирек – жарықшақты қатты жыныстармен астынан көмкерілген, екі мүшелі элювиалды-делювиалды щебнисті саздақтар. Табиғи өсімдіктер қияқөлеңді-әртүрлі шөпті қауымдастықпен (қияқөлеңдер: жоңғарлық, қара масақты және тапал) ұсынылған. Шөптерден басқа аз мөлшерде бұталар - итмұрын, тау өсімдігі, итмұрын кездеседі. Шөптердің жабықтығы 90-100%, бұталардікі - 10-20%.
Орман-шалғынды топырақтар жоғары гумустылығымен (10-17%), А қабатының қуаттылығы 25-45 см құрайды, тереңдікке қарай гумустылық алдымен күрт, содан кейін біртіндеп төмендейді. Әдетте, қышқылдық тереңдікке қарай күшейеді.
Сипатталған жайылымдар жазғы кезеңде жайылым ретінде пайдаланылады.
Орман-шалғынды - далалы Абай ауылдық округінің аумағында орта таулар бойынша оңтүстік және кей жерлерде батыс экспозиция беткейлерінде, орман-шалғынды топырақтармен кешенде, шалғынды-далалы өсімдіктер астында бөлінеді.
Топырақ түзуші жыныстар болып элювиалды-делювиалды щебнисті саздақтар, сирек - құмдақ, аз тереңдікте щебнисті, әдетте карбонатсыз рухлякпен көмкерілген. Орман-шалғынды-далалы топырақтардың табиғи өсімдіктері шымды астық тұқымдасты-әртүрлі шөпті-жусанды қауымдастықтармен ұсынылған. Өсімдіктердің жабықтығы 90% құрайды.
Шалғынды-орманды-далалы топырақтардың жоғарғы қабаттарындағы гумус мөлшері 6-12%, азот - 0,4-1,0% жетеді. Тереңдікке қарай гумус пен азот мөлшері біртіндеп кемиді.
Топырақ суспензиясының реакциясы орташа қышқыл (рН = 5-6), тереңдікке қарай күшейеді немесе әлсірейді.
Механикалық құрамы – саздақты.
Сипатталған жайылымдар жазғы кезеңде жайылым ретінде пайдаланылады.
Қара қоңыр топырақтар - зерттелетін аумақта кең таралған.
Тау бөктеріндегі жазықтардың, тау аралық аңғарлардың және тау бөктерлерінің топырақтары, тік аймақтылықтың әсерімен қалыптасады.
Сипатталған топырақтар орналасқан абсолюттік биіктіктер 800-1200 м шамасында ауытқиды.
Беткей құрылысы бойынша сипатталған аумақ әртүрлі және төмен тауларды білдіреді, олар төмен жоталар немесе жондар жүйесін құрайды, аралықтарын тау аралық ойыстар, кейде өте ірі ойыстар бөліп жатады. Төмен таулардың жондары мен жоталары жұмсақ пішіндерге ие, ал олардың төбелері көбінесе сатылы құрылымға байланысты тегістелген үстірт тәрізді беттермен сипатталады.
Жер асты сулары 10 м-ден терең орналасқан және топырақ түзілу процестеріне әсер етпейді.
Қара қоңыр топырақтардың табиғи өсімдік жамылғысы тырса-боз бітеуік-жусанды топтамаларымен, әдетте ксерофильді әртүрлі шөптермен және бұталармен ұсынылған.
Механикалық құрамы бойынша сипатталған топырақтар басым түрде орташа және ауыр саздақты, кейде құмдақты.
Топырақ түзуші жыныстардың ерекшеліктеріне байланысты қара қоңыр топырақтардың арасында қалыпты (қалыпты), карбонатты және аз жетілген генетикалық тектері бөлінеді.
Қара қоңыр қалыпты - кең таралған. Рельефі бойынша қара қоңыр қалыпты аз қуатты топырақтар төмен таулы, төбелі-толқынды-жонды беткейге бекіген. Сипатталған топырақтардың топырақ түзуші жыныстары болып басым көпшілігінде лҰсс тәрізді саздақтар мен лҰсстер, сондай-ақ саздақты механикалық құрамның, кейде щебнисті элювиалды-делювиалды шөгінділері қызмет етеді. Өсімдік жамылғысы бозды, боз бітеуік-жусанды топтамаларымен әртүрлі шөптер және бұталармен (тау өсімдігі, қараған және тағы басқалар) ұсынылған.

Лесолуговые - распространены в среднегорном поясе на обследованной территории, где занимают склоны южных, реже западных экспозиций. Развиваются под луговой растительностью. Почвообразующие породы - двучленные элювиально-делювиальные щебнистые суглинки, подстилаемые щебнистым рухляком плотных пород, реже - трещиноватыми плотными породами. Естественная растительность представлена осоково-разнотравным сообществом (осоки: джунгарская, черноколосая и приземистая). Кроме трав в небольшом количестве встречаются кустарники - кизильник, таволга, шиповник. Сомкнутость трав 90-100%, кустарников - 10-20%.
Лесолуговые почвы характеризуются высокой гумусностью (10-17%), мощность горизонта А составляет 25-45 см с глубиной гумусность уменьшается сначала резко, а затем более постепенно. Как правило, кислотность усиливается с глубиной.
Описываемые пастбища используются как пастбища в летний период.
Лесолугово-степные - выделяются по среднегорьям на территории Абайского сельского округа на склонах южной и местами западной экспозиции, в комплексе с лесолуговыми почвами под лугово-степной растительностью.
Почвообразующими породами служат элювиально-делювиальные щебнистые суглинки, реже - супеси, на небольшой глубине подстилаемые щебнистым, обычно бес карбонатным рухляком. Естественная растительность лесо - луговостепных почв представлена дерновиннозлаково - разнотравно - полынными сообществами. Сомкнутость растительности составляет 90%.
Содержание гумуса в верхних горизонтах лугово-лесостепных почв достигает 6-12%, азота - 0,4-1,0%. С глубиной содержание гумуса и азота уменьшается постепенно.
Реакция почвенной суспензии среднекислая (рН = 5-6), усиливающаяся или ослабляющаяся с глубиной.
Механический состав - суглинистый.
Описываемые пастбища используются как пастбища в летний период.
Темно-каштановые почвы получили широкое распространение обследуемой территории.
Почвы подгорных равнин, межгорных долин и предгорий, формирующиеся под влиянием вертикальной зональности.
Абсолютные высоты, к которым приурочены описываемые почвы колеблются в пределах 800-1200 м.
По устройству поверхности описываемая территория разнообразна и представляет собой низкогорья, составляющие систему невысоких хребтов или увалов, разделяющихся межгорными впадинами, иногда очень крупными. Увалы и хребты низкогорий имеют мягкие очертания, а вершины их часто характеризуются выровненными платообразными поверхностями, обусловленными ступенчатым строением.
Грунтовые воды залегают глубже 10 метров и на почвообразовательные процессы влияния не оказывают.
Естественный растительный покров темно-каштановых почв представлен тырсово - типчаково - полынными группировками, обычно с ксерофитным разнотравьем и кустарниками.
По механическому составу описываемые почвы преимущественно средне- и тяжелосуглинистые иногда супесчаные.
В зависимости от особенностей почвообразующих пород среди темно-каштановых почв различаются генетические роды обычных (нормальных), карбонатных и малоразвитых.
Темно-каштановые обычные - имеют широкое распространение. По рельефу темно-каштановые обычные маломощные почвы приурочены к низкогорье, холмисто-волнисто-увалистая поверхность. Почвообразующими породами описываемых почв служат в преобладающем большинстве лессовидные суглинки и лессы, а также элювиально-делювиальные отложения суглинистого мех состава, иногда защебненные. Растительный покров представлен ковыльными, типчаково-полынными группировками с разнотравьем и кустарниками (таволга, карагана и другие).

Топырақтар жақсы сараланған профильмен сипатталады. Тыңайған учаскелердегі А қабаты (орташа қуаттылығы 18 см) қоңыр-сұр түсті, тыңайған жерлерде ұсақ кесекті немесе берік емес кесекті және жыртылған жерде ұнтақ тәрізді құрылымға ие. В1 қабатына өту әрқашан айқын.
В1 қабаты жоғарғы гумустық қабаттан айырмашылығы, негізгі түстің қара қоңыр фонында айқын қоңыр реңкке, кесекті немесе ірі кесекті құрылымға ие.
Қара қоңыр қалыпты топырақтар жақсы гумусталған. Мәселен, А қабатында ауыр- және орташа саздақты механикалық құрамды топырақтарда гумус мөлшері 3,2-4,2% шегінде ауытқиды, орташа есеппен 3,7% құрайды; жеңіл саздақты топырақтарда оның мөлшері біршама төмен - оның орташа мәні 3,2% құрайды. Гумустың тереңдікке қарай кемуі айтарлықтай байқалады: В1 қабатында оның мөлшері 1,8-3,1%, В1 қабатында - 1,4-2,2%, ВС қабатында 0,8-1,7% дейін біртіндеп төмендейді.
Жайылым ретінде пайдаланылады.
Қара қоңыр толық жетілмеген - қара қоңыр топырақтар салыстырмалы түрде тегістелген рельеф жағдайында төмен тауда қалыптасады.
Топырақ түзуші жыныстар болып элювиалды-делювиалды саздақтар, лҰсс тәрізді саздақтар мен лҰсстер, кейде айтарлықтай қуатты, сондай-ақ, өте сирек, үштік саздар немесе олардың қайта шөгінді өнімдері қызмет етеді.
Қара қоңыр толық жетілмеген топырақтар ауылдық округтің батыс бөлігінде таралған.
А қабатындағы гумустың орташа мөлшері 3,5% құрайды, 1,7-4,3% шегінде өзгереді.
А+В1 гумустық қабатының қуаттылығы 30-50 см шегінде өзгереді, орташа есеппен 39 см құрайды.
Өсімдік жамылғысы астық тұқымдасты-жусанды, астық тұқымдасты-жусанды-әртүрлі шөпті және астық тұқымдасты-әртүрлі шөпті типтермен ұсынылған.
Бұл топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.
Қара қоңыр аз жетілген - кең таралған және ең тік, жақсы жылытылатын беткейлерге және жондардың, жоталар мен жеке таулардың тар төбелеріне бекіген.
Өсімдік жамылғысы тау-далалық топтамалармен қалыптасқан, онда жетекшілері ксерофильді шымды астық тұқымдастар (тырса, боз суыл, қызыл боз, сұлышөп, боз бітеуік және тағы басқалар) әртүрлі шөптермен, жартылай бұталармен және бұталармен, олар кейде тоғайлар түзеді.
Топырақ түзуші жыныстар болып аз қуатты элювиалды-делювиалды щебнисті саздақтар, қатты жыныстардың рухлягы немесе массивті-кристалды жыныстар, бетінен 40 см және одан жоғары жерде орналасады.
Сипатталған топырақтардың сипатты ерекшелігі - ұсақ жер қалыңдығының қуаттылығы 40 см-ден аспайды, ал морфологиялық келбеті үшін генетикалық горизонттарға әлсіз саралану, әдетте олардың толық емес жиынтығы және қысқалығы тән. Ұсақ жерлі қабаттың орташа қуаттылығы 30 см құрайды, 24-38 см шегінде ауытқиды, А қабатының қуаттылығы 14 см-ден аспайды.

Почвы характеризуются хорошо дифференцированным профилем. Горизонт А на целинных участках (мощностью в среднем 18 см) имеет коричнево-серый цвет, мелкокомковатую или непрочно-комковатую на целинных участках и пороховидную структуру на пашне. Переход в горизонт В1 всегда ясный.
Горизонт В1 в отличие от верхнего гумусового имеет четкий бурый оттенок на темно-коричневом фоне основного цвета, комковатую или крупно-комковатую структуру.
Темно-каштановые обычные почвы хорошо гумусированы. Так, в горизонте А содержание гумуса в почвах тяжело - и среднесуглинистого мехсостава колеблется в пределах 3,2-4,2%, составляя в среднем 3,7%; в почвах легко суглинистых содержание его несколько ниже - величина его в среднем составляет 3,2%. Уменьшение гумуса с глубиной довольно заметное: в горизонте В1 его количество определяется 1,8-3,1%, в горизонте В1 - 1,4-2,2%, постепенно снижаясь до 0,8-1,7% в горизонте ВС.
Используются как пастбища.
Темно - каштановые неполно развитые - темно-каштановые почвы формируются в условиях относительно выровненного рельефа в низкогорье.
Почвообразующими породами служат элювиально - делювиальные суглинки, лессовидные суглинки и лессы, иногда довольно мощные, а также, очень редко, третичные глины или их переотложенные продукты.
Темно - каштановые неполно развитые почвы распространены в западной части сельского округа.
Среднее содержание гумуса в горизонте А составляет 3,5%, варьируя впределах 1,7-4,3%.
Мощность гумусового горизонта А+В1 варьирует в пределах 30-50 см, составляя в среднем 39 см.
Растительный покров представлен злаково-полынным, злаково - полынно -разнотравным и злаково - разнотравным типом.
Данные почвы используются как пастбища.
Темно-каштановые малоразвитые получили широкое распространение и приурочены к наиболее крутым, хорошо прогреваемым склонам и узким вершинам увалов, хребтов и отдельны гор.
Растительный покров образован горно-степными группировками, где ведущими являются ксерофитные дерновинные злаки (тырса, ковылок, ковыль красноватый, овсец, типчак и другие) с разнотравьем, полукустарничками и кустарниками, которые иногда образуют заросли.
Почвообразующими породами служат маломощные элювиально-делювиальные щебнистые суглинки, рухляк плотных пород или массивно-кристаллические породы, залегающие в пределах 40 см и выше от поверхности.
Характерной особенностью описываемых почв является то, что мощность мелкоземистой толщи не превышает 40 см, а для морфологического облика характерна слаба дифференциация на генетические горизонты, как правило, неполный набор их и укороченность. Мощность мелкоземистого слоя в среднем составляет 30 см, варьируя в пределах 24-38 см, мощность горизонта А не превышает 14 см.

Топырақтар салыстырмалы түрде жақсы гумусталған - А қабатында гумустың орташа мәні 3,2% құрайды, 2,0%-дан 4,9%-ға дейін ауытқуымен, В қабатында гумус мөлшері 1,4-2,8% шегінде өзгереді, орташа есеппен 2,0% құрайды.
Әдетте, қара қоңыр аз жетілген топырақтар бетінен тұз қышқылынан көпіршімейді және айқын көрінетін иллювиалды-карбонатты горизонтқа ие емес.
Қара қоңыр аз жетілген топырақтардың тектерге бөлінуі жүргізілмейді.
Механикалық құрамы бойынша саздақты сорттары басым.
Сипатталған топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.
Шалғынды-қара қоңыр қалыпты орташа қуатты - қара қоңыр топырақтардың кіші аймағында таралған, таяз жыралардың, ойпандардың, жон аралық тұйық ойыстардың түптеріне бекіген.
Өсімдік жамылғысы астық тұқымдасты және астық тұқымдасты-жусанды-әртүрлі шөпті қауымдастықпен ұсынылған, мұнда астық тұқымдастар құрамында: тар қылқан боз, жорғалаушы боз, шалғынды сұлыбас, жерүсті қамыс құрақ, кәдімгі қамыс бар.
Топырақ түзуші жыныстар болып лҰсс тәрізді саздақтар, тереңнен қиыршық тасты шөгінділермен көмкерілген немесе әлсіз қабатты ежелгі-аллювиалды, негізінен саздақты шөгінділер қызмет етеді.
А+В1 гумустық қабаттарының қуаттылығы 43-58 см шегінде ауытқиды, орташа есеппен 52 см құрайды. Әрқашан дерлік А* және А1 бөлінетін А қабаты, қою сұр түсті, кесекті немесе түйіршікті-кесекті құрылымға ие (тыңайған жерде). В қабаты жоғарыдағыдан қоңыр реңкімен, кесекті немесе берік емес кесекті құрылымымен ерекшеленеді. Осы қабатта, ол әдетте В, және Вг қабатшаларына бөлінеді, тұз қышқылынан көпіршіту байқалады.
Топырақтар гумустың жоғары мөлшерімен сипатталады: А қабатында оның мәні 5,1% құрайды, 3,9-7,8% шегінде ауытқуымен; В1 - 3,5%, В1 және ВС қабаттарында екі есеге жуық төмендейді.
Механикалық құрамы бойынша сипатталған топырақтар басым түрде орташа және ауыр саздақты.
Учаскелер жайылымдық, сондай-ақ шабындық ретінде пайдаланылады.
Ашық қара қоңыр топырақтар - абсолюттік биіктіктер 700-800 м-ден 1300-1400 м-ге дейінгі шектерде төмен таулы және тау бөктеріндегі рельефтің белдеуінде бөлінеді және шөлейт-далалық аймағының жоғарғы кіші аймағын құрайды.
Олар төмен таулардың әртүрлі экспозициядағы беткейлерінде, арал төбелерінде және жонды-толқынды көлбеу тау бөктеріндегі жазықтарда дамиды.
Ашық қара қоңыр аз жетілген топырақтар төбелі-жонды тау бөктеріндегі жазықтың беткейлері бойынша шектеулі таралған. Қалыпты топырақтармен кешендер түзеді.
Өсімдік жамылғысы шымды астық тұқымдасты-тар жапырақты жусанды, астық тұқымдасты-жусанды, және бұталы-жусанды-әртүрлі шөпті қауымдастықтармен ұсынылған.
Топырақ түзуші жыныстар топырақ бетінен 40 см және одан жоғары жерде орналасады және қатты жыныстармен немесе олардың рухлягымен ұсынылған.

Почвы сравнительно хорошо гумусированы - в горизонте А средняя величина гумуса составляет 3,2% с колебаниями от 2,0% до 4,9%, в горизонте В содержание гумуса варьирует в пределах 1,4-2,8%, составляя в среднем 2,0%.
Как правило, темно-каштановые малоразвитые почвы не вскипают от соляной кислоты с поверхности и не имеют четко выраженного иллювиально-карбонатного горизонта.
Деление темно-каштановых малоразвитых почв на роды не производится.
По механическому составу преобладают суглинистые разновидности.
Описанные почвы используются как пастбища.
Лугово-темно-каштановые обычные - среднемощные распространены в подзоне темно-каштановых почв, приурочиваясь к днищам неглубоких балок, логов, межувалистым замкнутым понижениям.
Растительный покров представлен злаковым и злаково - полынно-разнотравным сообществом, где в составе злаков присутствуют: волоснец узкий, пырей ползучий, мятлик луговой, вейник наземный, тростник обыкновенный.
Почвообразующими породами служат лессовидные суглинки, глубоко подстилаемые галечниковыми отложениями или слабо слоистые древнеаллювиальные, в основном суглинистые отложения.
Мощность гумусовых горизонтов А+В1 колеблется в пределах 43-58 см, составляя в среднем 52 см. Горизонт А, который почти всегда подразделяется на А* и А1, имеет темно-серую окраску, комковатую или зернисто-комковатую структуру (на целине). Горизонт В отличается от вышележащего бурым оттенком, комковатой или непрочно-комковатой структурой. В этом горизонте, который, как правило, подразделяется на подгоризонты В, и Вг отмечается вскипание от соляной кислоты.
Почвы характеризуются высоким содержанием гумуса: в горизонте А его величина составляет 5,1%, варьируя в пределах 3,9-7,8%; в В1 - 3,5%, снижаясь почти вдвое в горизонтах В1 и ВС.
По механическому составу описываемые почвы преимущественно средне- итяжелосуглинистые.
Участки используются как пастбищные, так и сенокосные угодья.
Светло-каштановые почвы - выделяются в полосе низкогорного и предгорного рельефа в пределах абсолютных высот от 700-800 м до 1300-1400 м и составляют верхнюю подзону пустынно-степной зоны.
Они развиваются на склонах различных экспозиций низких гор, островных
сопок и на увалисто-волнистых наклонных предгорных равнинах.
Светло-каштановые малоразвитые почвы получили ограниченное распространение по склонам холмисто-увалистой предгорной равнины. Образуют комплексы обычными почвами.
Растительный покров, представлен дерновиннозлаково – узко дольчатополынными, злаковополынными, и кустарниково - полынно-разнотравными сообществами.
Почвообразующие породы залегают в пределах 40 см и выше от поверхности почв и представлены плотными породами или их рухляком.

А қабатындағы гумус мөлшері 1,3-2,5% шегінде ауытқиды, орташа мәні 1,6%. Оның тереңдікке қарай кемуі біртіндеп. Сипатталатын топырақтардың қатты скелеттілігіне байланысты гумустың жалпы қоры толық профильді нұсқалармен салыстырғанда айтарлықтай аз. Көп жағдайда ашық қара қоңыр аз жетілген топырақтар бетінен көпіршиді, дегенмен карбонаттар ұсақ жерлі қалыңдықтан тыс жерлерде де табылуы мүмкін. Оларда айқын көрінетін карбонатты горизонт жоқ және көбінесе карбонаттардың көрінетін нысандары тек щебенің төменгі беттерінде аққан түрінде, щеткалар түрінде, жыныстағы дәнекерлер түрінде ғана байқалады. Бұл жерде көбінесе гипс және суда еритін тұздар бар. Топырақтардың механикалық құрамы саздақты.
Бұл топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.
Шалғынды-ашық қара қоңыр топырақтар - бұл типтегі топырақтар ашық қара қоңыр топырақтардың кіші аймағында салыстырмалы түрде ойыс учаскелерде, беткі немесе топырақішілік бүйірлік ағын сулардың уақытша жиналуы есебінен немесе жер асты суларының таяз (3-6 м) орналасуы орындарында ылғалдануы жоғары жерлерде қалыптасады.
Топырақ түзуші жыныстар тиісті автоморфты топырақтардағыдай шөгінділер қызметін атқарады.
Шалғынды-ашық қара қоңыр сортаңды топырақтар - бұл топырақтар зерттелетін округтің негізгі учаскесінің батыс бөлігінде таралған. Олардың қалыптасуы таяз жатқан минералданған жер асты суларымен немесе шайылу режимімен салыстырғанда сору режимінің айқын басымдылығы кезінде топырақ түзуші жыныстардың айтарлықтай тұздануымен байланысты.
Өсімдіктер келесі түрлермен ұсынылған: ақбас, шөлді және жорғалаушы боз, қамыс құрақ, қамыс, боз бітеуік, ажрек, мыңжапырақ, мия, цикорий және күздік жусан.
Олар суда еритін тұздардың болуымен сипатталады, олардың мөлшері әлсіз тұздану дәрежесіне сәйкес келеді.
Сипатталған топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.
Су жайылмалы қара қоңыр сортаңды топырақтар - өзендер мен жылғалардың терасса маңындағы су жайылмасында, минералданған жер асты суларымен қоректену нәтижесінде тұзданатын жерлерде қалыптасады.
Топырақ түзуші жыныстар болып терең горизонттарда әлсіз тұзданған, әлсіз қабатты саздақты және сазды аллювиалды шөгінділер қызмет етеді.
Табиғи өсімдіктер қауымдастықтармен ұсынылған.
Морфологиялық профиль гумустық қабаттың аз қуаттылығымен және жоғарғы 80 сантиметрлік қабатта оңай еритін тұздардың 0,3% -нан астам болуымен сипатталады (0-30 см қабатта - сортаңды, ал 30-80 см - сортаңдау).
Топырақты шалғынды тұзданған топырақтарда азот аз және гумустылығы 3-4% құрайды.
Сипатталған топырақтар жайылым ретінде пайдаланылады.

Содержание гумуса в горизонте А колеблется в пределах 1,3-2,5% со средним значением 1,6%. Уменьшение его с глубиной постепенное. В связи с сильной скелетностью характеризуемых почв общий запас гумуса значительно меньше по сравнению с полнопрофильными вариантами. В большинстве случаев светло-каштановые малоразвитые почвы вскипают с поверхности, однако карбонаты могут быть обнаружены и за пределами мелкоземистой толщи. Четко выраженного карбонатного горизонта они не имеют и чаще всего видимые формы карбонатов отмечаются только на нижних поверхностях щебня в виде натеков, щеток, припаек в породе. Нередко здесь присутствует гипс и водорастворимые соли. Механический состав почв суглинистый.
Данные почвы используются в качестве пастбищ.
Лугово-светло-каштановые почвы - этого типа формируются в подзоне светло-каштановых почв в относительно пониженных участках, в местах с повышенным увлажнением за счет временного скопления вод поверхностного или внутрипочвенного бокового стока или в местах с неглубоким залеганием (3-6 м) грунтовых вод.
Почвообразующими породами служат те же отложения, что и на соответствующих автоморфных почвах.
Лугово-светло-каштановые солончаковые почвы - распространены данные почвы на западной части основного участка исследуемого округа. Формирование их связано с неглубоко залегающими минерализованными грунтовыми водами или значительным засолением почвообразующих пород при явном преобладании выпотного режима увлажнения над промывным.
Растительность представлена следующими видами; бескильницей, пыремпустынным и ползучим, вейником, тростником, типчаком, ажреком,тысячелистником, солодкой, цикорием и полнью осеньей.
Характеризуются наличием водорастворимых солей количество которых соответствует слабой степени засоления.
Описанные почвы используются в качестве пастбищ.
Пойменные темно-каштановые солончаковые почвы - формируются в притеррасной пойме рек и ручьев, засоляющейся в результате подпитывания минерализованными грунтовыми водами.
Почвообразующими породами служат слабослоистые суглинистые иглинистые аллювиальные отложения, слабозасоленные в глубоких горизонтах.
Естественная растительность представлена сообществами.
Морфологический профиль характеризуется небольшой мощностью гумусового горизонта и присутствием легкорастворимых солей свыше 0,3% в верхнем 80-сантиметровом слое (в слое 0-30 см в солончаковых и 30-80 см - в солончаковатых).
Почвенные луговые засоленные почвы имеют небольшое количество азотаи гумусность - 3-4%.
Описываемые почвы используются под пастбища.

4. ЖАЙЫЛЫМДАРДЫ ҰТЫМДЫ ПАЙДАЛАНУ НЕГІЗДЕРІ.
Абай ауылдық округінің жерлері бір Негізгі учаскемен ұсынылған. Геоботаникалық іздестірулер мен компьютерлік есептеу нәтижелері бойынша Абай ауылдық округінің жалпы ауданы 96158 га құрады. Округтің негізгі бөлігі Зайсан қазаншұңқырының аумағында орналасқан, ол кең тау аралық жазықты құрайды, әлсіз, концентрлік көлбеу Зайсан көлі мен Бұқтырма су қоймасының жағына қарай бағытталған. Округ аумағы күрделі рельефпен және абсолюттік биіктіктердің айтарлықтай айырмашылығымен сипатталады. Округ аумағы агроклиматтық аудандастыру бойынша екі ауданға жатады.
Ауылдық округтің топырақтары айтарлықтай әртүрлілікпен сипатталады. Таулы рельеф және тау бөктеріндегі жазық шегінде аймақтық ашық қара қоңыр, қара қоңыр аз жетілген саздақты топырақтар орналасқан. Өзендер мен жылғалардың аңғарлары бойында басым топырақтар болып шалғынды-қара қоңыр саздақты топырақтар табылады.
Табиғи жағдайлары мен өсімдік сипаты бойынша Абай ауылдық округінің аумағы құрғақ дала, шөлейт аймақтарына жатады. Мұнда шөл және тасты дала өсімдік түрлері кең таралған, мысалы, тар жапырақты жусан, ақ жер жусан, көкпек, биюргун, тасбиюргун, қылды боз, қызғылт боз, Лессинг бозы, ойық боз бітеуік.
Округтің барлық аумағы негізінен жайылымдардан тұрады. Шабындықтар аз бөлікті алып жатыр. Күршім өзенінің аңғары бойында шағын тоғайлар түрінде көктерек, терек, тал, қайың және тағы басқалар өседі.
Өзендер мен жылғалардың аңғарлары бойында, көлдердің маңындағы ойыстарда, рельеф ойыстарында, жер асты сулары жақын орналасқан жерлерде осы сулардың минералдануына байланысты астық тұқымдасты, шілікті және қылқан бозды жайылымдар мен шабындықтар, сондай-ақ басқа да жайылымдар таралған. Олар шалғынды-қара қоңыр саздақты топырақтарда қалыптасады. Астық тұқымдастардан басымдылық танытады: жидек шөп, нәзік аяқ, қамыс құрақ, сұлыбас, боз, қамыс құрақ және қамыс. Өте ылғалды учаскелерде қияқөлеңдер мен қамыс өседі.
Абай ауылдық округі аумағының гидрографиялық желісі сумен әлсіз қамтылған. Мұнда бұлақтар мен жылғалар аз. Жер асты сулары тау бөктеріндегі жазықта тереңдігі 2-ден 50 м-ге дейін орналасқан. Округ аумағымен Күршім өзені ағып өтеді, құдықтар мен бірнеше ұсақ көлдер бар.
Жалпы, округтің таулы бөлігіндегі жайылымдар сумен жақсы қамтылған, ал жазық бөлігінде әлсіз қамтылған.
Іздестіру ауданының флорасының экологиялық талдауы жазықтар бойынша ксерофиттердің кең таралғанын көрсетеді.
Өсімдік жамылғысының таралуында өсімдік және рельеф элементтері маңызды рөл атқарады. Зерттеу нәтижесінде мекендеу жағдайлары мен өсімдік құрамына байланысты табиғи жемдік жерлер рельефтің негізгі формалары шегінде жүйеленген: орта таулы, төмен таулы, төмен таулы ойыс, тау бөктеріндегі жазық, жазық ойыстары.
Жер пайдалану аумағындағы жоғарыда сипатталған барлық қауымдастықтар қазіргі уақытта жеке малды жайылымға пайдалану астында.

4. ОСНОВЫ РАЦИОНАЛЬНОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ПАСТБИЩ
Земли Абайского сельского округа представлены одним Основным участком. По результатам геоботанических изысканий и компьютерного вычисления общая площадь Абайского сельского округа составила 96158 га. Основная часть округа находится на территории Зайсанской котловины, обширную представляющей обширную межгорную равнину с слабым, как бы концентрическим уклоном в сторону озера Зайсан и Бухтарминского водохранилища. Территория округа характеризуется сложным рельефом и значительной разницей абсолютных высот. Территория округа по агроклиматическому районированию относится к двум районам.
Почвы сельского округа характеризуются довольно большим разнообразием. В пределах горного рельефа и предгорного равнина располагаются зональные светло-каштановые, темно-каштановые малоразвитые суглинистые почвы. Преобладающими почвами по долинам речек и ручьев являются лугово-темно-каштановые суглинистые почвы.
По природным условиям и характеру растительности территория Абайского сельского округа относится к сухостепной полупустынной зонах. Здесь широко распространены виды растений пустынных и каменистых степей, таких как полынь узко дольчатая, полынь белоземельная, лебеда седая, биюргун, тасбиюргун, ковыли - волосатик, красноватый, Лессинга, овсяница бороздчатая.
Вся территория округа представлена главным образом пастбищами. Сенокосы занимают небольшую часть. По долине реки Курчум в виде небольших рощ растут осина, тополь, ива, береза и другие.
По долинам рек и ручьев, приозерным понижениям, в депрессиях рельефа, с близкими грунтовыми водами в зависимости от минерализации этих вод, распространены злаковые, чиевые и волоснецовые пастбищи сенокосы, а также и другие пастбища. Формируются они на лугово-темно-каштановых суглинистых почвах. Из злаков преобладают: ежа, тонконог, вейник, мятлик, пырей, вейник и тростник. На очень влажных участках растут осоки и тростник.
Гидрографическая сеть территории Абайского сельского округа слабо обеспечена водой. Здесь мало родников и ручьев. Грунтовые воды на предгорной равнине залегают на глубине от 2 до 50 м. По территории округа протекает река Курчум, есть колодцы и несколько мелких озер.
В целом пастбища в горной части территории округа обводнены хорошо, а в равнинной части слабо.
Экологический анализ флоры района изысканий показывает широкое распространение ксерофитов по равнинам.
Важную роль в распределении растительного покрова играют элементы растительности и рельефа. В результате обследования в зависимости от условий обитания и состава растительности природные кормовые угодья систематизированы в пределах основных форм рельефа: среднегорье, низкогорье, понижение низкогорье, предгорная равнина, понижения равнины.
Все вышеописанные сообщества на территории землепользования в настоящее время используются под выпас частного скота.

Іздестіру аумағының жалпы ауданы 96158 га құрады, оның ішінде ауылшаруашылық жерлері - 85514 га, өзге жерлер - 10644 га
Ауылшаруашылық жерлері жайылымдар - 75125 га, шабындықтар - 5344 га, егістіктер - 5045 га болып ұсынылған. Өзге жерлер құрамында: жапырақты орман - 2092 га, қамыс тоғайлары - 14 га, бұта тоғайлары - 327 га, бастапқы жыныстар шығындылары - 6528 га, су беті - 1291 га, елді мекендер - 329 га, өзгелер (карьер) – 63 га бөлінген.
Жайылымдардың ішінде пайдалану маусымдылығы бойынша көктемгі-жазғы-күзгілер басым - 58540 га (77,9%). Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдардың жем қоры 305931 ц құрғақ массаны немесе 163940 ц корм бірлігін құрайды.
Көктемгі-ерте жазғы-күзгілердің үлесіне - 15866 га (21,1%). Көктемгі-ерте жазғы-күзгі жайылымдардың жем қоры 84184 ц құрайды.
Жазғы жайылымдардың үлесіне 719 га (1,0%) келеді. Күзгі жайылымдардың жем қоры 4734 ц құрғақ массаны немесе 2529 ц корм бірлігін құрайды.
Зерттелген аумақ жайылымдарының жалпы жем қоры 394849 ц құрғақ массаны немесе 212756 ц корм бірлігін құрады.
Ауданы 5344 га шабындықтардың жем қоры 38154 ц құрғақ массаны немесе 20286 ц корм бірлігін құрайды. Жайылымдардың жалпы ауданы 75125 га-ның тазаларына 7614 га (10,1%), бұталылары - 26050 га (34,7%), боздылары - 29072 га (38,7%), мал басып қатайғандары - 12389 га (16,5%) келеді. Мал басып қатайған жайылымдарға (мал басып қатайған жайылымдар ауданынан) бір жылдық солянкалы өсімдіктермен өскені - 2113 га (17,1%), жусанды өсімдіктермен - 5540 га (44,7%), нашар жемделетін өсімдіктермен ластанғандары - 4145 га (33,5%), улы өсімдіктермен ластанғандары - 591 га (4,7%) жатқызылған.
Шабындықтардың жалпы ауданы 5344 га-ның тазаларына - 2197 га (41,1%), боздылары - 2203 га (41,2%), улы нашар жемделетін өсімдіктермен ластанғандары - 944 га (17,7%) келеді (5-қосымша, 12-нысан).
Округ аумағында жайылымдық жүктемені азайту және мал жайылымын ретке келтіру ауданы - 13058 га, арамшөп өсімдіктермен күрес ұсынылған ауданы - 2819 га (6-қосымша, 13-нысан).
4.1 Жайылымдарды ұтымды пайдалану.
Жайылымдар мен жайылымдық жемнің мал үшін маңызы. Жасыл шөп – жоғары қоректік жемдік құрал. Ең жақсы жайылымдардың шөбі, әсіресе астық тұқымдасты-бұршақты шөп қоспалары, 100 кг-да 10 кг-нан астам сіңімді белок және 100 корм бірлігіне дейін болады.
Бұдан басқа, пішеннің сіңімділігі жасыл шөпке қарағанда айтарлықтай төмен (15-20%). Жайылымдық жасыл шөпте, мысалы, А дәрумені пішенге қарағанда шамамен 10 есе көп. Минералдық заттар (негізінен кальций тұздары және фосфор тұздары), олардың тапшылығы кезінде жануарлардың дұрыс өсуі мен дамуы мүмкін емес, жасыл жайылымдық шөпте қажетті мөлшерде болады. Жайылымдық ұстау малға көпжақты қолайлы әсер етеді. Ол малдың жақсы дамуына және өсуінің күшеюіне ықпал етеді, олардың ағзасы әртүрлі ауруларға қарсы төзімдірек болады. Жайылымдарды ұтымды пайдалану негіздері.
4.2 Жайылымның шөп жамылғысына әсері.
Малды жайу өсімдіктерге үлкен әсер етеді. Жұлу, зақымдау, тепкілеу, шөп жамылғысын жерге басып тастау оның жағдайына айтарлықтай әсер етеді. Бұдан басқа, жайылым шалғындық жерлердің топырағына әсер етіп, оны нығыздайды, топырақтың физикалық қасиеттерін, су-ауа және қоректік режимін өзгертеді. Жайылым нәтижесінде өсімдік жамылғысы өзгереді: шөп жамылғысындағы өсімдік түрлерінің саны азаяды, негізінен жайылымға төзімді деп аталатын түрлер сақталады, шөп жамылғысы нашарлайды, шөп өнімділігі төмендейді.
Жайылымның өнімділігі... көп мөлшерде аз құнды шөптер, өрескел... Жайылымға төзімді түрлер тек шөп жамылғысында жайылымдық кезең ішінде жайылғаннан кейін тез өсіп, жасыл массаның тұрақты шығымын бере алатын шалғындық шөптердің болуымен ғана қолдау табады. Бұл қабілет әдетте жайылымдарда шөп жамылғысының негізін құрайтын төменгі астық тұқымдастарға тән.
Жайылымдарды ұтымды пайдалану кезіндегі негізгі талаптар жайылымдардың жоғары өнімділігін алу, шөп жамылғысының құнды құрамын ұзақ уақыт бойы сақтау, жайылымдық жеммен жануарлардың ең көп санын қамтамасыз ету және мал шаруашылығы өнімінің жоғары шығымын алу үшін жағдай жасауға саяды.
Осыған байланысты қоректік заттардың жиналуы мен жұмсалуы, шөптердің өсу және даму биологиясы, шөптің өсуіндегі маусымдық ауытқулар, жайылымдардың "тынығу" кезеңдері үлкен маңызға ие. Жайылымдарды пайдалану кезінде, ең алдымен, жайылымдардың мерзімдері, биіктігі және жайылу саны, сондай-ақ жайылымдардың қалыпты жүктемесі өте жоғары маңызға ие.
Жайылымдардың өнімділігін қолдайтын және арттыратын іс-шаралар. Жайылымда өнімді және жақсы жемдік құрамды барлық пайдалану жылдарында жоғары деңгейде сақтауға ұтымды пайдалану тәсілдерін үйлестіру арқылы ғана қол жеткізуге болады.
Шөптерді жеткілікті қарқынды пайдалану кезінде олардың өнімділігін жоғары деңгейде ұстауға мүмкіндік беретін бірқатар іс-шаралар бар: жайылымға күтім жасау тәсілдерін қолдану (тыңайтқыштар енгізу, шөп себу, қалдықтарын шабу және т.б.), мерзімді түрде демалыс беру, тұқымдары піскеннен кейін пайдалану, жайылымдық пайдалануды шабындықпен алмастыру, қатарлы-учаскелік жайылым жүйесін енгізу. Барлық бұл іс-шаралар бір-бірінен бөлек емес, белгілі бір жүйеде – ұзақ мерзімді пайдаланылатын жайылымдарда жайылым айналымын енгізу арқылы қолданылуы тиіс.
Жайылым шөбіне күтім жасау және бір уақытта оның өнімділігін арттыру шараларына су режимін жақсарту және реттеу, өңгірлерді, бұталарды жою, арамшөптермен күрес және т.б. жөніндегі іс-шаралар да жатады.

Общая площадь территории изысканий составила 96158 га, из них сельскохозяйственных угодий - 85514 га, прочих угодий - 10644 га.
Сельскохозяйственные угодья представлены пастбищами - 75125 га, сенокосами - 5344 га, пашнями - 5045 га. В числе прочих угодий выделены: лес лиственный - 2092 га, заросли тростников - 14 га, заросли кустарников - 327 га, выходы коренных пород - 6528 га, водная поверхность - 1291 га, населенные пункты - 329 га, прочие (карьер) - 63 га.
Среди пастбищ по сезонности использования доминируют весенне-летне-осенние - 58540 га (77,9%). Кормозапас весенне-летне-осенних пастбиш составляет 305931 ц сухой массы или 163940 ц кормовых единиц
На долю весенне-раннелетне-осенние - 15866 га (21,1%). Кормозапас весенне-раннелетне-осенних пастбищ составляет 84184
На долю летних пастбищ приходится 719 га (1,0%). Кормозапас осенних пастбищ составляет 4734 ц сухой массы или 2529 ц кормовых единиц.
Общий кормозапас пастбищ обследованной территории составил394849 ц сухой массы или 212756 ц кормовых единиц.
Кормозапас сенокосов, площадь которых 5344 га, составляет 38154 ц сухоймассы или 20286 ц кормовых единиц 11. Из общей площади пастбищ 75125 га на чистые приходится 7614 га (10,1%), закустаренные - 26050 га (34,7%), затырсованные - 29072 га (38,7%), сбитые - 12389 га (16,5%). К сбитым пастбищам отнесены 2113га (17,1%) от площади сбитых пастбищ) заросшие однолетнее солянковой растительностью, 5540 га (44,7%) - полынными растениями, 4145 га (33,5%) - засоренные плохо поедаемыми растениями, 591 га (4,7%) - засоренные ядовитыми растениями.
Из общей площади сенокосов 5344 га на чистые приходится 2197 га (41,1%), затырсованные - 2203 (41,2%), засоренные ядовитыми плохопоедаемымы растениями - 944 га (17,7%) (приложение 5, форма 12).
На территории округа рекомендуется сократить пастбищную нагрузку и упорядочить выпас скота на площади - 13058 га, борьба с сорной растительностью рекомендована на площади - 2819 га.
4.1. Рациональное использование пастбищ.
Значение пастбищ и пастбищного корма для животных. Зеленая трава является высокопитательным кормовым средством. Трава наилучших пастбищ, особенно злаково-бобовых травосмесей, содержит в 100 кг свыше 10 кг перевариваемого белка и до 100 кормовых единиц.
Кроме того, переваримость сена значительно ниже, чем зеленой травы (на 15-20%). В пастбищной зеленой траве содержится, например, витамина А приблизительно в 10 раз больше, чем в сене. Минеральные вещества (главным образом соли кальция и соли фосфора), при недостатке которых невозможны правильный рост и развитие животных, имеются в необходимом количестве в зеленой пастбищной траве. Пастбищное содержание оказывает многостороннее благоприятное влияние на животных. Оно способствует хорошему развитию и усилению роста животных, их организм становится более устойчивым против различных заболеваний. Основы рационального использования пастбищ.
4.2. Влияние выпаса на травостой
Выпас скота оказывает большое воздействие на растения. Скусывание, повреждение, выбивание, притаптывание травостоя к земле в значительной мере отражаются на его состоянии. Кроме того, выпас влияет на почву луговых угодий, уплотняя ее, изменяя физические свойства почвы, водно-воздушный и пищевой режим. В результате выпаса изменяется растительный покров: число видов растений в травостое уменьшается, сохраняются главным образом так называемые пастбище выносливые виды травостоя ухудшается, снижается урожай трав.
Продуктивность пастбища большом количестве малоценные травы, грубо Пастбище выносливые вид поддерживается только наличием в травостое таких луговых трав, которые способны быстро отрастать после стравливания и давать устойчивый выход зеленой массы в течение всего пастбищного периода. Эта способность более всего свойственна низовым злакам, обычно составляющим основу травостоя на пастбищах.
Основные требования при рациональном использовании пастбищ сводятся к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищным кормом наибольшее количество животных и получить высокий выход животноводческой продукции.
Огромное значение в этом отношении имеют накопление и расходование запасных питательных веществ при пастбищном использовании травостоя, биология роста и развития трав, сезонные колебания в отрастании травы, периоды "отдыха" пастбищ. При использовании пастбищ очень высокое значение имеет, прежде всего, сроки, высота и количество стравливаний, а также нормальная нагрузка пастбищ.
Мероприятия, поддерживающие и повышающие продуктивность пастбищ. На пастбище сохранить урожай и хороший кормовой состав на высоком уровне за все годы использования можно только сочетанием рациональных приемов использования.
При достаточной интенсивности использования трав, имеется ряд мероприятий позволяющие поддерживания их урожай на высоком уровне: применение мер ухода за пастбищем (внесение удобрений, подсев трав, подкашивание не стравленных остатков и др.), периодическое предоставление отдыха, использование после созревания семян, чередование пастбищного использования с сенокосным, введение загонно-участковой системы выпаса. Все эти мероприятия должны применяться не разорвано друг от друга, а в определенной системе - путем введения пастбищах длительного пользования пастбищеоборотов.
К мерам ухода и одновременно улучшения травостоя пастбища и повышения его урожая относятся также мероприятия по улучшению и регулированию водного режима, удаления кочек, кустарника, борьба с сорняками и другое.

5. ЖАЙЫЛЫМДАР АУМАҒЫН ҰЙЫМДАСТЫРУ
Мал шаруашылығы үшін берік жемшөп базасын құруда және жайылымдардың деградация процестерінің алдын алуда арзан және қоректік жемдердің негізгі көздерінің бірі болып табылатын жайылымдарды дұрыс пайдалану қажет.
Табиғи жайылымдарды ұтымды пайдаланудың негізі жайылым айналымы болып табылады.
Жайылым айналымы - бұл шөп жамылғысының өнімділігін сақтауға және арттыруға бағытталған жайылымдарды пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі. Белгілі бір реттілікпен жылдар бойы пайдалану мен күтімнің жекелеген тәсілдері алмасып, қайталанатын жүйе. Өсімдіктердің вегетациялық ерекшеліктерін ескере отырып, жайылымдардың белгілі бір типтерінде шөп жамылғысын уақытылы жайылымға пайдалану; жайылым шаруашылығын ұйымдастыруға жұмсалатын шығындардың ең аз мөлшері; жайылымдық учаскелерді, су көздерін дұрыс орналастыру және жануарлардың бос қозғалыстарын барынша азайту, қажетті ветеринарлық-профилактикалық талаптарды сақтау.

5. ОРГАНИЗАЦИЯ ТЕРРИТОРИИ ПАСТБИЩ
В создании прочной кормовой базы для животноводства и предотвращения процессов деградации пастбищ необходимо правильное использование пастбищ, которые являются одним из основных источников дешевых н питательных кормов.
Основой рационального использования естественных пастбищ является пастбищеоборот.
Пастбищеоборот - это система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на поддержание и увеличение продуктивности травостоя. Система, в которой отдельные приемы использования и ухода чередуются, повторяясь по годам в определенной последовательности. Своевременное стравливание травостоя на определенных типах пастбищ, учитывая особенности вегетации растительности; наименьшее количество затрат на организацию пастбищного хозяйства; правильное размещение пастбищных участков, водо источников и сведения к минимуму холостых передвижений животных, соблюдение необходимых ветеринарно-профилактических требований.

5.1. Жайылымдарды ұтымды пайдалану негіздері.
Жайылымның шөп жамылғысына әсері. Малды жайу өсімдіктерге үлкен әсер етеді. Жұлу, зақымдау, тепкілеу, шөп жамылғысын жерге басып тастау оның жағдайына айтарлықтай әсер етеді. Бұдан басқа, жайылым шалғындық жерлердің топырағына әсер етіп, оны нығыздайды, топырақтың физикалық қасиеттерін, су-ауа және қоректік режимін өзгертеді. Жайылым нәтижесінде өсімдік жамылғысы өзгереді: шөп жамылғысындағы өсімдік түрлерінің саны азаяды, өсімдіктер. Жайылымды дұрыс пайдаланбаған кезде көбінесе көп мөлшерде аз құнды шөптер, сабағы өрескел әртүрлі шөптер пайда болады, шөп жамылғысының сапасы нашарлайды, шөп өнімділігі төмендейді. Жайылымның өнімділігі тек шөп жамылғысында жайылғаннан кейін тез өсіп, бүкіл жайылымдық кезең ішінде жасыл массаның тұрақты шығымын бере алатын шалғындық шөптердің болуымен ғана қолдау табады. Бұл қабілет ең алдымен әдетте жайылымдарда шөп жамылғысының негізін құрайтын төменгі астық тұқымдастарға тән.
Жайылымдарды ұтымды пайдалану кезіндегі негізгі талаптар жайылымдардың жоғары өнімділігін алу, шөп жамылғысының құнды құрамын ұзақ уақыт бойы сақтау, жайылымдық жеммен жануарлардың ең көп санын қамтамасыз ету және мал шаруашылығы өнімінің жоғары шығымын алуға саяды. Осыған байланысты жайылымдық пайдалану кезінде қоректік заттардың жиналуы мен жұмсалуы, шөптердің өсу және даму биологиясы, шөптің өсуіндегі маусымдық ауытқулар, жайылымдардың "тынығу" кезеңдері үлкен маңызға ие. Жайылымдарды пайдалану кезінде, ең алдымен, жайылымдардың мерзімдері, биіктігі және жайылу саны, сондай-ақ жайылымдардың қалыпты жүктемесі өте жоғары маңызға ие.
Жайылымдардың өнімділігін қолдайтын және арттыратын іс-шаралар. Жайылымда өнімді және жақсы жемдік құрамды барлық пайдалану жылдарында жоғары деңгейде сақтауға ұтымды пайдалану тәсілдерін үйлестіру арқылы ғана қол жеткізуге болады. Шөптерді жеткілікті қарқынды пайдалану кезінде олардың өнімділігін жоғары деңгейде ұстауға мүмкіндік беретін бірқатар іс-шаралар бар: жайылымға күтім жасау тәсілдерін қолдану (тыңайтқыштар енгізу, шөп себу, қалдықтарын шабу және т.б.), мерзімді түрде демалыс беру, тұқымдары піскеннен кейін пайдалану, жайылымдық пайдалануды шабындықпен алмастыру, қатарлы-учаскелік жайылым жүйесін енгізу. Барлық бұл іс-шаралар бір-бірінен бөлек емес, белгілі бір жүйеде – ұзақ мерзімді пайдаланылатын жайылымдарда жайылым айналымын енгізу арқылы қолданылуы тиіс. Жайылым шөбіне күтім жасау және бір уақытта оның өнімділігін арттыру шараларына су режимін жақсарту және реттеу, өңгірлерді, бұталарды жою, арамшөптермен күрес және тағы басқалар жатады.
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3-қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Пайдаланудағы жайылым инфрақұрылымы объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (қайта жаңғыртуды) қажет ететін жайылым инфрақұрылымы объектілерінің саны, бірлік
Ұзындығы, километр
Ауданы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Суландыру құрылыстары(ұңғымалар, құбырлы және шахталық құдықтар, қазандар)
Ұңғымалар - 15
2.
Құрылыстар, көпірлер, жолдар
3.
Мал айдау трассалары, мал тоқтайтын суару алаңдары
2
37 шақырым
4.
Қой тоғытатын ыдыстар, қора-жайлар мен қоршалған орындар, жайылым қоршаулары, шарбақтар (соның ішінде электр қоршаулар), ауыл шаруашылығы жануарларын айдап-бөліп жаюға арналған загондар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық өңдеуге арналған бөліністер
Бурабай ауылы -1
Қойтас ауылы - 1
Теректібұлақ ауылы - 1
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері тіршілікті қамтамасыз етудің басқа түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылыстар және жайылымдарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қажетті өзге де мүлік
Өзендер, ағындар және бұлақтар
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 4-қосымша
1-кесте. Ауылшаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
№ п/п
Жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғалардың атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Бас саны, бас
Ірі қара малы
Жылқылар
Ұсақ мал (ешкі)
Ұсақ мал (қой)
1
2
3
4
5
6
7
1
Алихан Болат

5.1. Основы рационального использования пастбищ.
Влияние выпаса на травостой. Выпас скота оказывает большое воздействие на растения. Скусывание, повреждение, выбивание, притаптывание травостоя к земле в значительной мере отражаются на его состоянии. Кроме того, выпас влияет на почву луговых угодий, уплотняя ее, изменяя физические свойства почвы, водно-воздушный и пищевой режим. В результате выпаса изменяется растительный покров: число видов растений в травостое уменьшается, растений. При неправильном использовании пастбищ часто появляются в большом количестве малоценные травы, грубостебельное разнотравье, качество травостоя ухудшается, снижается урожай трав. Продуктивность пастбища поддерживается только наличием в травостое таких луговых трав, которые способны быстро отрастать после стравливания и давать устойчивый выход зеленой массы в течение всего пастбищного периода. Эта способность более всего свойственна низовым злакам, обычно составляющим основу травостоя на пастбищах.
Основные требования при рациональном использовании пастбищ сводятся к тому, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищным кормом наибольшее количество животных, и получить высокий выход животноводческой продукции. Огромное значение в этом отношении имеют накопление и расходование запасных питательных веществ при пастбищном использовании травостоя, биология роста и развития трав, сезонные колебания в отрастании травы, периоды "отдыха" пастбищ. При использовании пастбищ очень высокое значение имеет, прежде всего, сроки, высота и количество стравливаний, а также нормальная нагрузка пастбищ.
Мероприятия, поддерживающие и повышающие продуктивность пастбищ. На пастбище сохранить урожай и хороший кормовой состав на высоком уровне за все годы использования можно только сочетанием рациональных приемов использования. При достаточной интенсивности использования трав, имеется ряд мероприятий позволяющие поддерживания их урожай на высоком уровне: применение мер ухода за пастбищем (внесение удобрений, подсев трав, подкашивание нестравленных остатков и др.), периодическое предоставление отдыха, использование после созревания семян, чередование пастбищного использования с сенокосным, введение загонно-участковой системы выпаса. Все эти мероприятия должны применяться не разорвано друг от друга, а в определенной системе - путем введения пастбищах длительного пользования пастбищеоборотов. К мерам ухода и одновременно улучшения травостоя пастбища и повышения его урожая относятся также мероприятия по улучшению и регулированию водного режима, удаления кочек, кустарника, борьба с сорняками и другие.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадрат-ных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
Скважин - 15
2.
Сооружения, мосты, дороги
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные водопойные площадки
2
37 километров
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
село Бурабай - 1 село Койтас - 1 село Теректыбулак 1
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Реки, ручьи и родники
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Лошадей
Мелкого рогатого скота (козы)
Мелкого рогатого скота (овцы)
1
2
3
4
5
6
7
1
Алихан Болат

2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
1
2
3
4
5
2026
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
2027
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2028
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
2029
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
2030
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 6-қосымша
Күршім ауданы Абай ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға
7-қосымша
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
8-қосымша
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеуі негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарыны схемалары көрсетілген ұсынылатын жайылым айналымдарыны схемалары белгіленген схема (карта)
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
9-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдау үшін сервитуттар, мал айдау трассаларын және басқа да жайылымдық инфрақұрылымы нысандарын, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
10-қосымша
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
11-қосымша
Су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазбатоғандарға, суару және суландыру каналдарына, құбырлы және шахталы құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Күршім ауданы
Абай ауылдық округі бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарға
12-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

на 2026-2030 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборота
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
1
2
3
4
5
2026
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
2027
участок отдыха
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2028
осенний сезон
участок отдыха
весенний сезон
летний сезон
2029
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
весенний сезон
2030
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
участок отдыха
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории по Абайскому сельскому округу Курчумского района в разрезе категорий земель
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на который указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным и обводнительным каналам, трубчатым и шахтным колодцам)
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому сельскому округу
Курчумского района
на 2026-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах