Зайсан ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2026 жылғы 20 мамырдағы № 50/1-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" №145 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" №263 бұйрығына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшаларына сәйкес Зайсан ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Зайсан аудандық мәслихатының төрағасы Е. Загипаров
Зайсан ауданының
мәслихатының
2026 жылғы 20 мамырдағы
№50/1-VIII шешіміміен
бекітілген
Зайсан ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Зайсан ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" №145 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" № 263 бұйрығына сәйкес әзірленді.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Зайсанскому району на 2026-2030 годы
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 20 мая 2026 года № 50/1-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года №145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Зайсанскому району на 2026-2030 годы согласно приложениям к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Председатель Зайсанского районного маслихата Е. Загипаров
Утвержден решением
Зайсанского районного
маслихата
от 20 мая 2026 года
№50/1-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Зайсанскому району на 2026 – 2030 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Зайсанскому району на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года №145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауданның жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер (Зайсан ауданы бойынша екпе және аридті жайылымдардың болмауына, сондай-ақ орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаюдың болмауына байланысты жоқ);
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат (мал шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысының ветеринария басқармасының "Зайсан-Вет" ШЖҚ КМК тарапынан ұсынылған және 1-қосымшада 3-кесте, 4-қосымшада 1-кесте, 2-кесте, 3-кесте қамтылған. Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысы бойынша "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" ШЖҚ КМК филиалы тарапынан ұсынылған және 2-қосымшада қамтылған).

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса района и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года №35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий (по Зайсанскому району отсутствуют культурные и аридные пастбища, а также отсутствуют особо охраняемые природные территории).
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства (официальная статистическая информация по статистике животноводства предоставлена КГП на ПХВ "Зайсан-Вет" Управления ветеринарии Восточно-Казахстанской области и содержится в приложениях: приложение 1 таблица 3, приложение 4 таблица 1, таблица 2, таблица

4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Зайсан ауданы аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, (Зайсан ауданы бойынша шалғайдағы, маусымдық, аридті және екпе жайылымдар жоқ), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі (Зайсан ауданы бойынша жайылымдарды резервтеу қажеттіліктің болмауына және жайылымдар тапшылығының жоқтығына байланысты жүргізілмейді);
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі (ауылдық елді мекендерде жайылымдардың жетіспеуіне байланысты жайылымдарды қайта бөлу жүргізілмейді);

4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Зайсанского района в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных (отгонные, сезонные, аридные и культурные пастбища по Зайсанскому району отсутствуют), сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья подворья (по Зайсанскому району резервирование пастбищ не производится в связи с отсутствием пастбищ);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных ;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами (перераспределение пастбищ не производится в связи с отсутствием нехватки пастбищ в сельских населенных пунктах);

10) Зайсан ауданы аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Зайсан ауданы бойынша

10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Зайсанского района, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Зайсанскому району

1,968
0,922
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 216,114 мың гектар жайылым жер қажет. Аумағы 81,4379 мың гектар қоғамдық жайылымдарда 19 215 бас ауыл шаруашылығы жануарлары жайылады.
Ауылдық округтердегі ауыл шаруашылығы жануарларының қолда бар мал басын жасыл азықпен қамтамасыз ету үшін 102 887 га жер көлемінде босалқы жерлер есебінен жайылымдарды қосымша бекіту, сондай-ақ 30 852,1 га аумақта орман қоры жерлеріндегі учаскелерде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға шарттар рәсімдеу қажет.
Бұл жұмыстар Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 99-бабына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу мен мал жаю қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12259 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
102,887
-
-102887
Зайсан ауданы бойынша

1,968
0,922
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 216,114 тысяч гектаров, 19215 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 81,4379 тысяч гектаров.
Для обеспечения зелеными кормами имеющегося поголовья сельскохозяйственных животных в сельских округах необходимо дополнительное закрепление пастбищ на землях запаса на площади 102887 га и оформления договоровна выпас сельскохозяйственных животных на участках лесного фонда на площади 30852,1 гав соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда., утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259)
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут
быть предоставленыв землепользование пастбищепользователям, гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в
целях удовлетворения нужд населения по
выпасу сельскохозяйственных животных
личного подворья, гектаров
1
102,887
-
-102887
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и
их использованию по
Зайсанскому

2026-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Мазмұны
1
Ескерту
1 бет
2
Айнабұлақ ауылдық округі
6 бет
3
Ескерту
1 бет
4
Біржан ауылдық округі
7 бет
5
Ескерту
1 бет
6
Дайыр ауылдық округі
13 бет
7
Ескерту
1 бет
8
Зайсанская городская администрация
2 бет
9
Ескерту
1 бет
10
Қарабұлақ ауылдық округі
4 бет
11
Ескерту
1 бет
12
Қаратал ауылдық округі
8 бет
13
Ескерту
1 бет
14
Кеңсай ауылдық округі
8 бет
15
Ескерту
1 бет
16
Сарытерек ауылдық округі
5 бет
17
Ескерту
1 бет
18
Шілікті ауылдық округі
9 бет
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген.
Азық қоры ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі к. у. - түбегейлі жақсарту
(1) - Станция нөмірі x1-нүкте нөмірі,
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ ЗАЙСАН АУДАНЫ АЙНАБҰЛАҚ АУЫЛДЫҚ ОКРУГІНІҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНА АРНАЛҒАН АҢЫЗ (2022 ЖЫЛҒЫ ЗЕРТТЕУ)
Ескертпе
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ ЗАЙСАН АУДАНЫ БІРЖАН АУДАНЫНЫҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ ЗАЙСАН АУДАНЫ ДАЙЫР АУЫЛДЫҚ ОКРУГІНІҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
ЗАЙСАН ҚАЛАСЫНЫҢ ӘКІМШІЛІГІ
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ ЗАЙСАН АУДАНЫ
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ ЗАЙСАН АУДАНЫ ҚАРАБҰЛАҚ АУДАНЫНЫҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ ЗАЙСАН АУДАНЫ ҚАРАТАЛ АУДАНЫНЫҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ ЗАЙСАН АУДАНЫ, КЕНСАЙ АУДАНЫНЫҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ ЗАЙСАН АУДАНЫ САРЫТЕРЕК АУДАНЫНЫҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ ЗАЙСАН АУДАНЫ ШІЛІКТІ АУДАНЫНЫҢ ТАБИҒИ ЖЕМ-ШӨП АЛУ ЖЕРЛЕРІНІҢ ГЕОБОТАНИКАЛЫҚ КАРТАСЫНЫҢ АҢЫЗЫ
Зайсан ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Р/с
Жайылым инфрақұрылым объектілері
Қолданыстағы жайылым инфрақұрылымы объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (қайта жаңартуды) қажет ететін жайылым инфрақұрылымы объектілерінің саны, бірлік
Ұзындығы, километр
Ауданы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
Су көздері құрылыстары (ұңғымалар, құбырлы және шахталық құдықтар, қазылған суаттар)
Сусын алу ашық су көздерінен жүзеге асырылады
1.
2.
Құрылымдар, көпірлер, жолдар
Далалық жолдар
3.
Мал айдау жолдары, мал тоқтайтын және сусын алатын алаңдар
Жоқ
4.
Қойларды ұстау сыйымдылықтары, қоралар және қоршалған жерлер, жайылым қоршаулары, қақпалар (соның ішінде электрлі қақпалар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап бөліп жаюға арналған қоршаулар
Шілікті ауылдық округінде қойдарға арналған екі шомылдыру ваннасы
Айнабулак, Кенсай, Сартерек, Каратал, Қарабулак және Дайыр ауылдық округтерінде қойларға арналған шомылдыру ванналарын салу
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринарлық өңдеуге арналған қоралар (қоршаулар)
16 дана бар
6.
Электр энергиясы мен жылу энергиясын қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен объектілер, сондай-ақ қайта қалпына келетін және баламалы энергия көздерін пайдалануға арналған объектілер
жоқ
7.
Сумен жабдықтау объектілері тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да және өзге де қызметтер күтіп бағу және күтіп ұстау үшін қажетті жайылымдарды пайдалану
киіз үйлер пайдаланылады
Зайсан ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
4-қосымша
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің түрі
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғалардың атауы
Бас саны, бас
ірі қара мал
Қой
ешкі
Жылқы
түйе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1

району на 2026-2030 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Содержание
1
Примечание
1 лист
2
Айнабулакский сельский округ
6 лист
3
Примечание
1 лист
4
Биржанский сельский округ
7 лист
5
Примечание
1 лист
6
Даировский сельский округ
13 лист
7
Примечание
1 лист
8
Зайсанская городская администрация
2 лист
9
Примечание
1 лист
10
Карабулакский сельский округ
4 лист
11
Примечание
1 лист
12
Каратальский сельский округ
8 лист
13
Примечание
1 лист
14
Кенсайский сельский округ
8 лист
15
Примечание
1 лист
16
Сарытерекский сельский округ
5 лист
17
Примечание
1 лист
18
Шиликтинский сельский округ
9 лист
Примечание
Впоконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовых угодий преобладающее растение стоит на первом месте.
Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина.
Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения:
В-Л-О - весенне-летне-осенние
к.у. - коренное улучшение
(1)- номер станции x1 - номер точки,
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ КОРМОВЫХ
УГОДИЙ АЙНАБУЛАКСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА ЗАЙСАНСКОГО
РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ ИЗЫСКАНИЯ 2022 года
Примечание
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ КОРМОВЫХ
УГОДИЙ БИРЖАНСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА
ЗАЙСАНСКОГО РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ КОРМОВЫХ
УГОДИЙ ДАИРОВСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА ЗАЙСАНСКОГО
РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ КОРМОВЫХ УГОДИЙ
ЗАЙСАНСКОЙ ГОРОДСКОЙ АДМИНИСТРАЦИИ
ЗАЙСАНСКОГО РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ
КОРМОВЫХ УГОДИЙ КАРАБУЛАКСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА
ЗАЙСАНСКОГО РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ-ОБЛАСТИ
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ
КОРМОВЫХ УГОДИЙ КАРАТАЛЬСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА
ЗАЙСАНСКОГО РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ-ОБЛАСТИ
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ
КОРМОВЫХ УГОДИЙ КЕНСАЙСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА
ЗАЙСАНСКОГО РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ КОРМОВЫХ
УГОДИЙ САРЫТЕРЕКСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА ЗАЙСАНСКОГО
РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
ЛЕГЕНДА К ГЕОБОТАНИЧЕСКОЙ КАРТЕ ПРИРОДНЫХ
КОРМОВЫХ УГОДИЙ ШИЛИКТИНСКОГО СЕЛЬСКОГО ОКРУГА
ЗАЙСАНСКОГО РАЙОНА ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКОЙ-ОБЛАСТИ
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Зайсанскому району
на 2026-2030 годы
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
п/п
Объекты пастбищной
инфраструктуры
Количество действующих
объектов пастбищной инфраструк туры,единиц
Количество объектов пастбищной
инфраструктуры требующих строительства
(реконструкции),ед иниц
Протяжен- ность
километров
Площадь, тысяч
квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные
сооружения
(скважины,трубчатые
и шахтные
колодцы,копани)
водопой
осуществля- ется из
открытых водных источников
2.
Сооружения, мосты, дороги
полевыедороги
3.
Скотопрогонные трассы,
скотоостановочные и
водопойные площадки
Отсутствуют
4.
Емкости для купки овец, кошары и
отгороженные места, ограждения
пастбищ, изгороди (в том числе
электроизгороди), загоны
для загонно- порционного
выпаса сельскохозяйственн
ых животных
две купочные ванны для овец
в Шиликтинском с/о
построить купочные ванны
для овец в Айнабулакском, Кенсайском, Сарытерекском, Каратальском,
Карабулакском и Даировском сельским округам
5.
Расколы для ветеринарной
обработки сельскохозяйствен
ных животных
имеется 16 шт.
6.
Сооружения и объекты,
предназначенные для обеспечения электрической и
тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых
и альтернативных источников энергии
отсутствуют
7.
Объекты водоснабжения другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного
проживания персонала и иное
имущество, необходимое для содержания и
использования пастбищ
используются юрты
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зайсанскому району
на 2026-2030 годы
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Козы
Овцы
Лошадей
Верблюдов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1