"Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2026 жылғы 13 тамыздағы № 50/9-VIII шешімі
"Мәслихаттың үлгі регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 Жарлығының 79-тармағына сәйкес Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Өскемен қалалық мәслихатының мынадай шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 32/13-VII;
2) "Өскемен қалалық мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 32/13-VII "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2024 жылғы 16 шілдедегі № 23/7-VIII;
3. "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімнің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялануын;
2) осы шешім ресми жарияланғаннан кейін Өскемен қалалық мәслихатының интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қалалық мәслихатының төрағасы А. Светаш
Өскемен қалалық мәслихатының
2026 жылғы 13 тамыздағы
№ 50/9-VIII шешімімен
бекітілген
"Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өскемен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мәслихат аппараты) Өскемен қалалық мәслихатының (бұдан әрі – Мәслихат) қызметін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ тілінде өз атауы көрсетілген мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата"
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 13 августа 2026 года № 50/9-VIII
В соответствии с пунктом 79 Указа Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № пунктом 79 "Об утверждении Типового регламента маслихата" Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата".
2. Признать утратившими силу решения Усть-Каменогорского городского маслихата:
1) от 26 декабря 2022 года № 32/13-VII "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата";
2) от 16 июля 2024 года № 23/7-VIII "О внесении изменения в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 26 декабря 2022 года № 32/13-VII "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата".
3. Государственному учреждению "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) официальное опубликование настоящего решения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Усть-Каменогорского городского маслихата после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Усть-Каменогорского городского маслихата А. Светаш
Утверждено
решением Усть-Каменогорского
городского маслихата
от 13 августа 2026 года
№ 50/9-VIII
Положение государственного учреждения "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Усть-Каменогорского городского маслихата" (далее – Аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности Усть-Каменогорского городского маслихата (далее - Маслихат).
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Мәслихат аппараты оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы ретінде әрекет етуге құқылы.
7. Мәслихат аппараты өз құзыреті мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мәслихат аппараты басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мәслихат аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индексі 070019, Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Пермитин көшесі, 17.
10. Осы ереже Мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппаратының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) Мәслихатты және оның органдарын ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
2) депутаттарға олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруына көмек көрсету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің лауазымды тұлғаларынан, мемлекеттік және өзге де ұйымдардан өз міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті ақпараттарды сұрау және алу;
- Мәслихат депутаттарынан олардың қызметі мәселелері бойынша мәліметтерді, ақпаратты сұрау;
- депутаттық сауалдарды, ұсыныстарын, азаматтардың жолданымдарын қарау үшін мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, өзге де ұйымдарға жіберу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
2) міндеттері: Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес жүктелген функциялардың орындалуын қамтамасыз ету.
15. Функциялары:
1) Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру үшін Мәслихаттың нормативтік құқықтық қамтамасыз етілуін реттеу;
2) Мәслихат қызметінде заңдылықтың сақталуын бақылау;
3) Мәслихаттың қызметіне қатысты талдамалық және өзге де ақпаратты, материалдарды дайындау;
4) Мәслихаттың мемлекеттік функцияларын іске асыруға бағытталған Мәслихат актілерін әзірлеуге қатысу;

5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Аппарата маслихата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата маслихата утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 070019, Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Пермитина, 17.
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности Аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата маслихата.
Глава 2. Задачи, функции и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) осуществление организационного, правового, материально-технического и иного обеспечения Маслихата и его органов;
2) оказание помощи депутатам в осуществление их полномочий.
14. Полномочия:
1) права:
- в соответствии с действующим законодательством запрашивать и получать от должностных лиц государственных органов, общественных объединений, государственных и иных организаций, информацию, необходимую для реализации своих задач и функций;
- запрашивать у депутатов Маслихата сведения, информацию по вопросам их деятельности;
- направлять в государственные органы, общественные объединения, иным организациям для рассмотрения депутатские запросы, предложения, обращения граждан;
- осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности: обеспечивать выполнение возложенных функций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
15. Функции:
1) регулирование нормативного правового обеспечения Маслихата для реализации государственной политики в сфере местного государственного управления и самоуправления;
2) контроль соблюдения законности в деятельности Маслихата;
3) подготовка аналитической и иной информации, материалов, касающихся деятельности Маслихата;
4) участие в разработке актов Маслихата, направленных на реализацию государственных функций Маслихата;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Мәслихаттың нормативтік құқықтық шешімдерін әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне жариялауға жіберу және олардың құқықтық мониторингін жүргізу;
6) Мәслихаттың және оның тұрақты (уақытша) комиссияларының актілерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
7) жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, сауалдарын, ұсыныстарын, пікірлерін, хабарламаларын, петицияларын қарау;
8) соттарда және өзге де құқық қорғау органдарында Мәслихат пен Мәслихат аппаратының мүдделерін білдіру және қорғау;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес Мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерінің тағылымдамадан өтуін, қайта даярлануын және біліктілігін арттыруын ұйымдастыру;
10) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес Мәслихат депутаттарының және Мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерінің біліктілігін арттыруға арналған шығыстарды жоспарлау;
11) Мәслихат сессияларын, тұрақты (уақытша) комиссияларын дайындау және өткізу бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды жүзеге асыру;
12) Мәслихат депутаттарына олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруда, азаматтарды қабылдауды, есеп берулерді және сайлаушылармен кездесулерді ұйымдастыруда практикалық көмек көрсету және жәрдемдесу, оларды қажетті анықтамалық материалдармен қамтамасыз ету, мәслихатқа келіп түсетін ақпаратты жинақтау;
13) сессиялардың пленарлық отырыстарына, тұрақты (уақытша) комиссиялардың отырыстарына қатысу және депутаттарға Мәслихаттың шешімдерінің жобаларын, тұрақты комиссиялардың қаулыларын және уақытша комиссиялардың қорытындыларын сапалы дайындау мәселелерінде көмек көрсету;
14) сессиялардың, тұрақты (уақытша) комиссиялар отырыстарының хаттамаларын ресімдеу;
15) Мәслихаттың қызметі мәселелері бойынша баяндамалардың, шешімдердің, анықтамалардың және басқа да құжаттардың жобаларын дайындауды ұйымдастыру;
16) Мәслихат актілері мен құжаттамасын ресімдеуді, сақтауды және мұрағатқа тапсыруды қамтамасыз ету;
17) Мәслихат аппаратына келіп түсетін іс қағаздарын жүргізу және және хат-хабарларды өңдеу, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Өскемен қаласының Қоғамдық кеңесінің қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
19) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;

5) направление нормативных правовых решений Маслихата на государственную регистрацию в органы юстиции и на опубликование в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и ведение их правового мониторинга;
6) осуществление контроля за исполнением актов Маслихата и его постоянных (временных) комиссий;
7) рассмотрение обращений, запросов, предложений, откликов, сообщений, петиций физических и юридических лиц;
8) представление и защита интересов Маслихата и Аппарата маслихата в судебных и иных правоохранительных органах;
9) организация стажировки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих Аппарата маслихата в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
10) планирование расходов на повышение квалификации депутатов Маслихата и государственных служащих Аппарата маслихата в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
11) осуществление организационно-технических мероприятий по подготовке и проведению сессий Маслихата, постоянных (временных) комиссий;
12) оказание практической помощи и содействия депутатам Маслихата в осуществлении ими своих полномочий, организации приема граждан, отчетов и встреч с избирателями, обеспечение их необходимыми справочными материалами, обобщение поступающей в маслихат информации;
13) участие в пленарных заседаниях сессий, заседаниях постоянных (временных) комиссий и оказание помощи депутатам в вопросах качественной подготовки проектов решений, постановлений постоянных комиссий и заключений временных комиссий Маслихата;
14) оформление протоколов сессий, заседаний постоянных (временных) комиссий;
15) организация подготовки проектов докладов, решений, справок и других документов по вопросам деятельности Маслихата;
16) обеспечение оформления, хранения и передачи в архив актов Маслихата и документации;
17) ведение делопроизводства и обработка корреспонденции, поступающей в Аппарат маслихата, обеспечение информационного обмена в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
18) осуществление организационного обеспечения деятельности Общественного совета города Усть-Каменогорска, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
19) обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечение информационной безопасности;

20) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Мәслихат аппаратына басшылықты мәслихат аппаратының басшысы жүзеге асырады, ол Мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерінің жүзеге асырылуына дербес жауапты болады.
17. Аппарат басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Аппараты басшысының орынбасарлары болмайды.
19. Аппараты басшысының өкілеттіктері:
1) Мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды;
2) өз құзыреті шегінде Мәслихат аппаратының қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Мәслихат аппаратының барлық қаржылық құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие болады;
4) Мәслихат аппаратының "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілерін мемлекеттік лауазымдарға тағайындайды және оларды мемлекеттік лауазымдардан босатады;
5) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аппарат басшысына жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Аппарат басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Мәслихат аппаратының жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Мәслихат аппараты өзіне бекітілген, қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мәслихат аппаратын  қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

20) осуществление иных функций, установленных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Аппаратом маслихата осуществляется руководителем аппарата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель аппарата назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель аппарата не имеет заместителей.
19. Полномочия руководителя аппарата:
1) руководит деятельностью Аппарата маслихата;
2) организует, координирует и контролирует деятельность Аппарата маслихата в пределах своей компетенции;
3) обладает правом первой подписи на всех финансовых документах Аппарата маслихата;
4) назначает на государственные должности и освобождает от государственных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" Аппарата маслихата;
5) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
6) осуществляет иные полномочия, возложенные на руководителя аппарата, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Аппарата маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.