"Өскемен қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы" Өскемен қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 40/3-VIII шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2026 жылғы 10 ақпандағы № 41/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т қараңыз.
Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Өскемен қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы" Өскемен қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 40/3-VIII шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 219568 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған қаланың бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға арналған келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 152 383 694,3 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 125 273 227,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 604 280,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 9 118 827,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 17 387 360,3 мың теңге;
2) шығындар – 152 681 341,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 042 404,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 1 042 404,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 340 051,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 340 051,2 мың теңге;
қарыздар түсімі – 0,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 329 910,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 669 961,2 мың теңге.".
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 19 декабря 2025 года № 40/3-VIII "О бюджете города Усть-Каменогорска на 2026-2028 годы"
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 10 февраля 2026 года № 41/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 19 декабря 2025 года № 40/3-VIII "О бюджете города Усть-Каменогорска на 2026-2028 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 219568) следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет города на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 152 383 694,3 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 125 273 227,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 604 280,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 118 827,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 17 387 360,3 тысяч тенге;
2) затраты – 152 681 341,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 042 404,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 1 042 404,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 340 051,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 340 051,2 тысяч тенге;
поступление займов – 0,0 тысяч тенге;
погашение займов – 329 910,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 669 961,2 тысяч тенге.";
пункт 3 изложить в новой редакции:

"3. Өскемен қаласының 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы органының резерві 3 682 725,7 мың теңге сомасында бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қалалық мәслихатының төрағасы А. Светаш
Өскемен қалалық мәслихатының
2026 жылғы 10 ақпандағы
№ 41/2-VIII шешіміне
қосымша
Өскемен қалалық мәслихатының

"3. Утвердить резерв местного исполнительного органа города Усть-Каменогорска на 2026 год в сумме 3 682 725,7 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Усть-Каменогорского городского маслихата А. Светаш
Приложение к решению
Усть-Каменогорского
городского маслихата
от 10 февраля 2026 года
№ 41/2-VIII
Приложение 1 к решению
Усть-Каменогорского
городского маслихата

574 335,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
559 711,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 624,0
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
225 462,8
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін орындау және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
134 784,8
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
24 857,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1 365,0
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 456,0
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
60 000,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
132 180,3
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
125 165,3
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 910,0
061
Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия мәселелері жөніндегі құжаттаманы сараптау және бағалау
2 105,0
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
121 623,7
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
118 274,7
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 349,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
227 892,7
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
227 892,7
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
15 617,0
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
15 617,0
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
235 973,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
235 973,0
02
Қорғаныс
140 872,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
140 872,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
140 872,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
244 169,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
244 169,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету

574 335,0
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
559 711,0
003
Капитальные расходы государственного органа
14 624,0
452
Отдел финансов района (города областного значения)
225 462,8
001
Услуги по реализации государственной политики в области исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
134 784,8
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
24 857,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1 365,0
018
Капитальные расходы государственного органа
4 456,0
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
60 000,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
132 180,3
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
125 165,3
004
Капитальные расходы государственного органа
4 910,0
061
Экспертиза и оценка документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства, в том числе концессии
2 105,0
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
121 623,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
118 274,7
007
Капитальные расходы государственного органа
3 349,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
227 892,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
227 892,7
467
Отдел строительства района (города областного значения)
15 617,0
040
Развитие объектов государственных органов
15 617,0
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
235 973,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
235 973,0
02
Оборона
140 872,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
140 872,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
140 872,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
244 169,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
244 169,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах

244 169,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
5 746 696,7
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 935 396,7
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
206 865,9
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
13 024,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
266 699,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 307,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
731 192,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
49 746,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 065,7
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
228 414,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
984 503,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 977 039,0
018
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
113 112,1
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 154,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
273 627,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
648,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
75 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
811 300,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
811 300,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
18 985 566,9
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
9 008 794,9
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру

244 169,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
5 746 696,7
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 935 396,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
206 865,9
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
13 024,0
005
Государственная адресная социальная помощь
266 699,0
006
Оказание жилищной помощи
6 307,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
731 192,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
49 746,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 065,7
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
228 414,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
984 503,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 977 039,0
018
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
113 112,1
021
Капитальные расходы государственного органа
3 154,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
273 627,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
648,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
75 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
811 300,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
811 300,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
18 985 566,9
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
9 008 794,9
015
Освещение улиц в населенных пунктах

9 945,0
005
Көпшілік спортты және ұлттық спорт түрлерін дамыту
939 544,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорт жарыстарын өткізу
102 888,0
007
Облыстық спорт жарыстарында түрлі спорт түрлері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командалары мүшелерінің дайындығы және қатысуы
39 105,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
287 650,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
8 650,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
8 650,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
279 000,0
025
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
9 000,0
071
Қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар
270 000,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
440 706,2
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
180 285,2
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
180 285,2
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
260 421,0
004
Аудан аумағының қала құрылысын дамыту және елді мекендердің бас жоспарларының схемаларын әзірлеу
260 421,0
12
Көлiк және коммуникация
17 685 645,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
17 685 645,0
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
609 153,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
8 076 492,0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
4 500 000,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
4 500 000,0
13
Басқалар
3 784 818,7
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
3 682 725,7
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
3 682 725,7
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
27 000,0
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
27 000,0
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі

9 945,0
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
939 544,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
102 888,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
39 105,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
287 650,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
8 650,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
8 650,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
279 000,0
025
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
9 000,0
071
Мероприятия по охране окружающей среды
270 000,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
440 706,2
467
Отдел строительства района (города областного значения)
180 285,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
180 285,2
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
260 421,0
004
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
260 421,0
12
Транспорт и коммуникации
17 685 645,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
17 685 645,0
022
Развитие транспортной инфраструктуры
609 153,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
8 076 492,0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
4 500 000,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
4 500 000,0
13
Прочие
3 784 818,7
452
Отдел финансов района (города областного значения)
3 682 725,7
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
3 682 725,7
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
27 000,0
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
27 000,0
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)