"2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 26/206-VIII шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2026 жылғы 2 ақпандағы № 27/223-VІІІ шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т қараңыз.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 26/206-VIII шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 447 121 103,6 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 63 960 446,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 9 784 720,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 13 209,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 865 181,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 372 497 547,6 мың теңге;
2) шығындар – 455 003 316,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 3 221 448,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 10 304 150,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 7 082 702,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 479 756,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 479 756,0 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0,0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -11 583 416,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 11 583 416,6 мың теңге:
қарыздар түсімі – 9 979 150,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 801 020,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 8 405 286,6 мың теңге.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте білім беру саласындағы атқарушы органдардың және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің функциялары мен штат санының лимиттерін аудандық деңгейден облыстық деңгейге беруге байланысты жоғары тұрған бюджет шығындарының өтемақысына аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінен 3 219 745,3 мың теңге трансферттер түсімі көзделсін.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен трансферттердің түсімін бөлу Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 декабря 2025 года № 26/206-VIII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 2 февраля 2026 года № 27/223-VІІІ
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" от 9 декабря 2025 года № 26/206-VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 447 121 103,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 63 960 446,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 9 784 720,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 13 209,0 тысяч тенге;
специальные поступления – 865 181,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 372 497 547,6 тысяч тенге;
2) затраты – 455 003 316,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 3 221 448,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 10 304 150,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 7 082 702,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 479 756,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 479 756,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -11 583 416,6 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 11 583 416,6 тысяч тенге:
поступление займов – 9 979 150,0 тысяч тенге;
погашение займов – 6 801 020,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 8 405 286,6 тысяч тенге.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год поступление трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с передачей функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений с районного уровня на областной уровень – 3 219 745,3 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

610 968,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
1 019 982,0
031
Жергілікті атқарушы органдар төлейтін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналарына әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферттер
1 019 982,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
25 454 605,6
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
25 454 605,6
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 765 640,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 765 640,0
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 765 640,0
4
Емханалар
657 574,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
657 574,0
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
657 574,0
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
149 500,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
149 500,0
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
149 500,0
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
3 409 928,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
3 409 928,0
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
294 325,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
149 525,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
31 460,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
78 548,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
238 000,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
2 618 070,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
28 612 843,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
14 260 594,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
11 754 557,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 473 499,0
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
386 952,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

610 968,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
1 019 982,0
031
Трансферты в фонд социального медицинского страхования на взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые местными исполнительными органами
1 019 982,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
25 454 605,6
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
25 454 605,6
3
Специализированная медицинская помощь
1 765 640,0
253
Управление здравоохранения области
1 765 640,0
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 765 640,0
4
Поликлиники
657 574,0
253
Управление здравоохранения области
657 574,0
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
657 574,0
5
Другие виды медицинской помощи
149 500,0
253
Управление здравоохранения области
149 500,0
029
Областные базы специального медицинского снабжения
149 500,0
9
Прочие услуги в области здравоохранения
3 409 928,0
253
Управление здравоохранения области
3 409 928,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
294 325,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
149 525,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
31 460,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
78 548,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацеСПических работников
238 000,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
2 618 070,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
28 612 843,0
1
Социальное обеспечение
14 260 594,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
11 754 557,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 473 499,0
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
386 952,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

4 546 211,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 456 196,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
233 314,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 135 346,0
076
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
523 039,0
261
Облыстың білім басқармасы
2 506 037,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
2 087 695,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
325 181,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
93 161,0
2
Әлеуметтiк көмек
9 057 248,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 057 248,0
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
9 057 248,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
5 295 001,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 288 501,0
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
558 254,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қауіпі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
144 532,0
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
57 079,0
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
42 027,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
4 486 609,0
263
Облыстың ішкі саясат басқармасы
6 500,0
077
Облыс Қазақстан халқы Ассамблеясының қызметін қамтамасыз ету
6 500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
12 645 169,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
10 000,0
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
10 000,0
054
Жеке тұрғын үй қорынан алынған тұрғынжай үшін азамматардың жекелеген санаттарына төлемдер
10 000,0
2
Коммуналдық шаруашылық
12 635 169,0
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
12 635 169,0
001
Жергілікті деңгейде энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

4 546 211,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 456 196,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
233 314,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 135 346,0
076
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
523 039,0
261
Управление образования области
2 506 037,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
2 087 695,0
037
Социальная реабилитация
325 181,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
93 161,0
2
Социальная помощь
9 057 248,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 057 248,0
068
Программа занятости
9 057 248,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
5 295 001,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 288 501,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
558 254,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
144 532,0
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
57 079,0
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
42 027,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
4 486 609,0
263
Управление внутренней политики области
6 500,0
077
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
6 500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
12 645 169,0
1
Жилищное хозяйство
10 000,0
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
10 000,0
054
Выплаты отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде
10 000,0
2
Коммунальное хозяйство
12 635 169,0
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
12 635 169,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области энергетики и жилищно-коммунального хозяйства

056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
5 793 210,0
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
4 823 821,7
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 709 471,0
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
742 999,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 080,0
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
10 162,0
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
4 385,0
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
36 000,0
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
4 082,0
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
35 061,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
16 936,0
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 079 119,0
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1 662 500,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
7 289,0
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
36 500,0
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
71 358,0
2
Су шаруашылығы
275 392,0
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
275 392,0
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
7 000,0
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
268 392,0
3
Орман шаруашылығы
9 934 945,0
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
9 934 945,0
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру

056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
5 793 210,0
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
4 823 821,7
719
Управление ветеринарии области
4 709 471,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
742 999,0
003
Капитальные расходы государственного органа
3 080,0
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
10 162,0
009
Организация санитарного убоя больных животных
4 385,0
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
36 000,0
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
4 082,0
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
35 061,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
16 936,0
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 079 119,0
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1 662 500,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
7 289,0
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
36 500,0
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
71 358,0
2
Водное хозяйство
275 392,0
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
275 392,0
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
7 000,0
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
268 392,0
3
Лесное хозяйство
9 934 945,0
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
9 934 945,0
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение