Шығыс Қазақстан облысы су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2026 жылғы 19 наурыздағы № 72 қаулысы
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 27-бабы 1 - тармағының 3) тармақшасына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1 - қосымшаға сәйкес Шығыс Қазақстан облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері және 2 - қосымшаға сәйкес оларды шаруашылықта пайдалану режимі белгіленсін.
2. "Шығыс Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Шығыс Қазақстан облысының әкімі Н. Сақтағанов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің
Су ресурстарын қорғау және
Пайдалануды реттеу жөніндегі Ертіс бассейндік
Су инспекциясының басшысы
______________________ М. Жәдігер ұлы
2026 жылғы "19" наурыз
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2026 жылғы "19" наурыздағы
№ 72 қаулысына
1- қосымша
Шығыс Қазақстан облысы су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
№
Су объектісінің атауы
Орналасқан жері
Су қорғау аймағының ауданы (гектар)
Су қорғау белдеуінің ауданы (гектар)
Су қорғау аймағының ені (метр)
Су қорғау белдеуінің ені (метр)
Өскемен қаласы
1
Аблакетка өзені сол жағалау
"Надежда" бау-бақша серіктестігі

Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов Восточно-Казахстанской области и режима их хозяйственного использования
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 19 марта 2026 года № 72
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 27 Водного кодекса Республики Казахстан Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов Восточно-Казахстанской области согласно приложению 1 и режим их хозяйственного использования согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области" обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Восточно-Казахстанского областного акимата после его официального опубликования.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Аким Восточно-Казахстанской области Н. Сактаганов
"Согласовано"
Руководитель
Ертисской бассейновой водной инспекции
по охране и регулированию
использования водных ресурсов
Комитета по регулированию, охране и
использованию водных ресурсов
Министерства водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
_____________________ М. Жәдігер ұлы
"19" март 2026 года
Приложение 1 к постановлению
Восточно-Казахстанского областного акимата
от "19" марта 2026 года
№ 72
Водоохранные зоны и полосы водных объектов Восточно-Казахстанской области
№
Наименование водного объекта
Месторасположение
Площадь водоохранной зоны (гектар)
Площадь водоохранной полосы (гектар)
Ширина водоохранной зоны (метр)
Ширина водоохранной полосы (метр)
город Усть-Каменогорск
1
река Аблакетка левый берег
садоводческое товарищество "Надежда"

2026 жылғы "19" наурыздағы
№ 72 қаулысына
2- қосымша
Шығыс Қазақстан облысының жерүсті су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде шаруашылық қызмет режимі
1. Жерүсті су объектілерінде:
1) жерасты суларына іздеу-бағалау жұмыстарын және оларды алуды, сондай-ақ кен іздеуді, ас тұзын, емдік балшықтар өндіруді қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге;
2) радиоактивті және улы заттармен, тұрмыстық қатты және өндірістік қалдықтармен, улы химикаттармен, тыңайтқыштармен, қатты және сұйық түрдегі мұнай, химия өнімдерімен ластауға және қоқыстауға;
3) рұқсат етілген төгінділер нормативтеріне дейін тазартылмаған сарқынды суды ағызуға;
4) бекітілген су режимінсіз және арнаулы су пайдалануға рұқсатсыз суды алуға және (немесе) пайдалануға;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын шомылдыруға және санитариялық өңдеуге;
6) құрылыс қызметіне, ауыл шаруашылығы жұмыстарына, ұңғыма бұрғылауға, жерүсті су объектілерін санациялауға байланысты жұмыстарды және өзге де жұмыстарды бассейндік су инспекциясының келісімінсіз жүргізуге;
7) пайдаланудан шығарылған (зақым келген) кемелерді және өзге де жүзу құралдарын, көлік құралдарын (олардың тетіктері мен бөліктерін) көмуге жол берілмейді.
2. Су қорғау белдеулері шегінде:
1) мынадай:
су шаруашылығы құрылыстары мен олардың коммуникацияларын;
көпірлерді, көпір құрылыстарын;
айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, балық аулау мен аквашаруашылық қызметіне байланысты өзге де инфрақұрылым объектілерін;
балық өсіретін тоғандарды, балық өсіретін бассейндер мен балық өсіретін объектілерді, сондай-ақ оларға коммуникацияларды;
ғимараттар мен құрылыстардың күрделі құрылысын жүргізбей балаларға арналған ойын және спорт алаңдарын, жағажайларды, аквапарктерді және басқа да рекреациялық аймақтарды;
су объектілері жай-күйінің көрсеткіштерін бақылау пункттерін салу және пайдалану;
2) жағалауды нығайту, орман өсіру және көгалдандыру;
3) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 86-бабы 1-тармағының 1) тармақшасымен рұқсат етілген қызметтерді қоспағанда, шаруашылық қызметтің кез келген түріне, сондай-ақ шаруашылық және өзге де қызметті жүргізу үшін жер учаскелерін беруге жол берілмейді.
3. Су қорғау аймақтары шегінде:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің, жерүсті су объектілерінің ластануы мен қоқыстануына жол бермейтін жабдықтармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) автожанармай құю станцияларын, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын техникалық қарап-тексеру, оларға қызмет көрсету, жөндеу және жуу пункттерін орналастыру және салуға;

от "19" марта 2026 года
№ 72
Режим хозяйственной деятельности на поверхностных водных объектах, в водоохранных зонах и полосах Восточно-Казахстанской области
1. На поверхностных водных объектах не допускается:
1) проведение операций по недропользованию, за исключением поисково-оценочных работ на подземные воды и их забора, а также старательства, добычи соли поваренной, лечебных грязей;
2) загрязнение и засорение радиоактивными и токсичными веществами, твердыми бытовыми и производственными отходами, ядохимикатами, удобрениями, нефтяными, химическими продуктами в твердом и жидком виде;
3) сброс сточных вод, не очищенных до нормативов допустимых сбросов;
4) забор и (или) использование вод без утвержденного водного режима и разрешения на специальное водопользование;
5) купание и санитарная обработка сельскохозяйственных животных;
6) проведение работ, связанных со строительной деятельностью, сельскохозяйственными работами, бурением скважин, санацией поверхностных водных объектов, и иных работ без согласования с бассейновой водной инспекцией;
7) захоронение выведенных из эксплуатации (поврежденных) судов и иных плавучих средств, транспортных средств (их механизмов и частей).
2. В пределах водоохранных полос не допускаются любые виды хозяйственной деятельности, а также предоставление земельных участков для ведения хозяйственной и иной деятельности, за исключением:
1) строительства и эксплуатации:
водохозяйственных сооружений и их коммуникаций;
мостов, мостовых сооружений;
причалов, портов, пирсов и иных объектов инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, охраны рыбных ресурсов и других водных животных, рыболовства и аквакультуры;
рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов и рыбоводных объектов, а также коммуникаций к ним;
детских игровых и спортивных площадок, пляжей, аквапарков и других рекреационных зон без капитального строительства зданий и сооружений;
пунктов наблюдения за показателями состояния водных объектов;
2) берегоукрепления, лесоразведения и озеленения;
3) деятельности, разрешенной подпунктом 1) пункта 1 статьи 86 Водного кодекса Республики Казахстан.
3. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение поверхностных водных объектов, водоохранных зон и полос;
2) размещение и строительство автозаправочных станций, складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического осмотра, обслуживания, ремонта и мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники;

3) тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, көңді сақтауға және оларды қолдануға арналған қоймалар мен алаңдарды орналастыруға және салуға. Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде уыты аз және орташа, жойылуы оңай пестицидтерді қолдануға жол беріледі;
4) тұрмыстық қатты және өнеркәсіптік қалдықтардың үйінділерін орналастыруға және жайғастыруға;
5) зираттарды орналастыруға;
6) жүктеме нормасынан асатын ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, мал шаруашылықтарын, мал сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердің арнайы қоймаларын (көмінділерін) және олардың ыдыстарын орналастыруға;
7) сарқынды су жинақтағыштарды, сарқынды сулармен суарылатын алқаптарды, сондай-ақ жер үсті және жер асты суларының радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық және паразитологиялық ластану қаупін туғызатын басқа да объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
4. Орналастырылуы Қазақстан Республикасы Су кодексінің 86-бабының ережелеріне қайшы келмейтін су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болдырмайтын, сондай-ақ судың зиянды әсерінің алдын алуды қамтамасыз ететін техникалық сумен жабдықтаудың тұйық (ағынсыз) жүйелерімен және (немесе) құрылыстар және құрылғылармен қамтамасыз етілуі тиіс.
5. Су объектілеріндегі, су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі шаруашылық қызмет тәртібі бассейндік су инспекцияларымен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттығы саласындағы мемлекеттік органмен, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен және өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген жобалар шеңберінде айқындалады.
6. Көлік немесе инженерлік коммуникацияларды су объектілерінің аумағы арқылы салу жобалары тасқын сулардың өтуін, су объектілерін пайдалану режимін, сулардың ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болдырмауды, олардың зиянды әсерінің алдын алуын қамтамасыз ететін іс-шаралар жүргізуді көздеуі тиіс.
7. Елді мекендер шектерінде су қорғау белдеулерінің шекаралары жағалау аймағы міндетті түрде су объектісінің ластануын болдырмайтындай жайластырылған жағдайда (парапеттер, опырылу, орман-бұталы белдеулер) құрылыс жоспары мен құрылыс салынуына қарай белгіленеді.
8. Қолданыстағы үйге жақын саяжай және бау-бақша учаскелері олардың су қорғау режимін сақтаған жағдайда су қорғау белдеуінің шегінде орналастырылады.
9. Пайдалануында су қорғау аймағының шектерінде орналасқан жер алқабы бар жеке және заңды тұлғалар қордағы жердің аумағы мен су қорғау белдеулерінің аумақтарын қоспағанда, су қорғау аймақтарын тиісті жағдайда күтіп-ұстауды және олардың аумағын шаруашылықта пайдалану режимін сақтауды қамтамасыз етеді.

3) размещение и строительство складов и площадок для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, навоза и их применение. При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов;
4) размещение и устройство свалок твердых бытовых и промышленных отходов;
5) размещение кладбищ;
6) выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, размещение животноводческих хозяйств, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;
7) размещение накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, а также других объектов, обусловливающих опасность радиационного, химического, микробиологического, токсикологического и паразитологического загрязнения поверхностных и подземных вод.
4. Объекты, размещение которых не противоречит положениям статьи 86 Водного кодекса Республики Казахстан, должны быть обеспечены замкнутыми (бессточными) системами технического водоснабжения и (или) сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение, засорение и истощение водных объектов, водоохранных зон и полос, а также обеспечивающими предупреждение вредного воздействия вод.
5. Порядок хозяйственной деятельности на водных объектах, в водоохранных зонах и полосах определяется в рамках проектов, согласованных с бассейновыми водными инспекциями, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и иными заинтересованными государственными органами.
6. Проекты строительства транспортных или инженерных коммуникаций через территорию водных объектов должны предусматривать проведение мероприятий, обеспечивающих пропуск паводковых вод, режим эксплуатации водных объектов, предотвращение загрязнения, засорения и истощения вод, предупреждение их вредного воздействия.
7. В пределах населенных пунктов границы водоохранных полос устанавливаются исходя из планировки и застройки, при обязательном обустройстве береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые полосы), исключающем загрязнение водного объекта.
8. Существующие приусадебные, дачные и садовые участки располагаются в пределах водоохранной полосы при соблюдении ими водоохранного режима.
9. Физические и юридические лица, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон, обеспечивают содержание водоохранных зон в надлежащем состоянии и соблюдение режима хозяйственного использования их территории, за исключением территорий земель запаса и территории водоохранных полос.