Созақ ауданының тұрғын үй қорын жаңғыртудың 2025-2030 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Түркістан облысы Созақ ауданы әкiмдiгiнiң 2026 жылғы 3 ақпандағы № 60 қаулысы
"Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту турал" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі №736 қаулысына сәйкес, Созақ ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Созақ ауданының тұрғын үй қорын жаңарту бағдарламасы осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Созақ ауданы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі М.Турысбеков
Созақ ауданы әкімдігінің
2025 жылғы "__"________
№ қаулысымен бекітілді
2025-2030 жылдарға арналған Созақ ауданының тұрғын үй қорын жаңарту бағдарламасы 1. Жалпы ережелер
1. Созақ ауданындағы тұрғын үй қорын жаңарту бағдарламасы (бұдан әрі –Бағдарлама) Қазақстан Республикасы үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі №736 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрлымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжарымдамасы негізінде әзірленді.
2. Бағдарлама азаматтардың өмірлік ортасына және жайлы шарттарын жаңартуға, қоғамдық ортасын, тұрғылықты аймақтарын дамытуға және оларды сәулеттендіруге бағытталған.
3. Бағдарламада келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ғимаратты (тұрғын үйді) қайта жаңарту-сақтауға жатпайтын не ғимаратты (тұрғын үйді) моральдық және физикалық тозуын жою мақсатында бұзу жолымен қалпына келтіру үшін ұтымсыз ғимаратты ауыстыру процесі.
Ғимаратты қайта жаңарту пайдалану қасиеттерінің сәйкестігі (техникалық тексеру жүргізу), пайдаланудың нормативтік мерзімдері анықталғаннан және тұрғындардың қайта жаңартуға келісімін алғаннан кейін жүргізіледі.Тұрғын үйді жаңарту процесі - бұл мерзімін жаңа,заманауи талаптарды ескере отырып салынған ғимараттарды ауыстыру процесі.Қайта жаңарту тозығы жеткен немесе авариялық тұрғын үймен қамтылған аумақта да,бос жер учаскелерінде де,оның ішінде қолданыстағы учаскелер алып қоюға жататын немесе құрылыс салу үшін орынсыз болған жағдайларда да жүзеге асырылуы мүмкін".
2) уәкілетті ұйым – жергілікті атқарушы органдармен анықталған компания;
3) бұзу – жөндеуге жататын ғимаратты жою жөніндегі мақсатты қызмет;
4) тұрғын қоныс аудару қоры – Қазақстан Республикасыныңқолданыстағы заңнамасына сәйкес Созақ ауданының уәкілетті ұйымға тиесілі барлық тұрғын/ тұрғын емес үй-жайлардың жиынтығы;

Об утверждении Программы реновации жилищного фонда Созакского района на 2025-2030 годы
Постановление акимата Созакского района Туркестанской области от 3 февраля 2026 года № 60
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года №736 "Об утверждении Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы", акимат Созакского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить программу реновации жилищного фонда Созакского района согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Созакского района.
3. Настоящее постановление вступает в силу и вводится в действие со дня подписания.
Аким района М.Турысбеков
Утверждено постановлением
акимата Созакского района
от 2025 года "___" _________
___
ПРОГРАММА РЕНОВАЦИИ ЖИЛИЩНОГО ФОНДА СОЗАКСКОГО РАЙОНА НА 2025-2030 ГОДЫ 1. Общее положение
1. Программа реновации жилищного фонда в Созакском районе (далее - Программа) разработана на основании Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736.
2. Программа направлена на обновление среды жизнедеятельности и благоприятные условия проживания граждан, общественного пространства, развитие жилых территорий и их благоустройства.
3. В Программе используются следующие основные термины и определения:
1) реновация здания (жилого дома) – процесс замены неподлежащего сохранению либо нерационального для восстановления здания (жилого дома) путем сноса, с целью устранения его морального и физического износа. Реновация здания проводится после определения несоответствия эксплуатационных качеств (проведение технического обследования), нормативных сроков эксплуатации и получения согласия жильцов на реновацию. Процесс реновации жилья – это процесс замещения зданий, отслуживших свой срок новыми, возведенными с учетом современных требований. Реновация может осуществляться как на территории, занятой ветхим или аварийным жильем, так и на свободных (пустующих) земельных участках, в том числе в случаях, когда существующие участки подлежат изъятию или нецелесообразны для застройки.
2) уполномоченная организация - компания, определенная местным исполнительным органом;
3) снос - целенаправленная деятельность по ликвидации здания, подпадающего под реновацию;
4) жилой переселенческий фонд - совокупность всех жилых/нежилых помещений, принадлежащих уполномоченной организации, зарегистрированных в уполномоченных органах Буландинского района, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;

5) жаңғырту объектілері – бұзуға жататын көппәтерлі тұрғын үйлердің, ғимараттардың және құрылыстардың жер учаскілерінде орналасқан бөлек тұрған құрылыстар немесе топтар;
6) жаңғырту жобасы – жаңартуға жататын жер учаскесіндегі пунтктік немесе кешенді игеру нысанындағы құрылыс жобасы;
7) ғимараттың, тұрғын үйдің (объектінің) тозығы жеткен күйі – құрылымы мен іргетасы белгіленген пайдалану, техникалық нормалар мен талаптарға, олардың тұрғындарының қауіпсіздігіне сәйкес келмейтін және мұндай объектінің техникалық жай-күйін бағалау физикалық тозуға 60-80% сәйкес келетін жағдай.
2. Бағдарламаны қабылдаудың маңыздылығы
4. Созақ ауданындағы тозығы жеткен үй қоры – жаңғыртуға жататын, маңызды әлеуметтік проблема болып табылады. Негізгі бөлімі өткен жүз жылдықтың 60-70 жылдары салынған жеке меншік үйлері құрайды. Бұл үйлер апатты жағдайда, ал үйлердің тозуы олардың жөндеуінен асып түседі.
5. 45 жылдан астам уақыт қызмет еткен жеке меншік үйлер Шолаққорған ауылында 1 бірлікті құрайды, ондағы тұрғындар саны 55 астам адам. Аталған объектілер жеке меншік инвесторларға тартымсыз. Бұл жеке меншік үйлер ҚР ҚНменЕ және санитарлық нормаларға сәйкес емес.
6. Тұрғындарды қолжетімді баспанамен және тұрақты урбанизация қамтамсыз етудің мемлекеттік шаралары жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-коммуналдық қордан үй алатындардың санының өсуіне жағдай жасайды.
7. әрекеттегі тұрғын үй қорында үйлердің тозуының жоғары деңгейі бар және жөндеу өткізуді қажет етеді.
8. Бағдарлама мақсатына жетудің жолдарын қалыптастырудың негізіне тозығы жеткен үйлерді бұзуды іске асырудың қабылданған әдістерінің принциптері және тұрғындардың қоныс аударуға келісімі қағидаттарына негізделген.
3. Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері және нәтиже көрсеткіштері
9. Бағдарлама мақсаты тозған үйлерлердің иелерін жаңа пәтерлермен қамтамасыз ету, аудандағы әлеуметтік шиеленісті жеңілдетуге, сонымен қатар Созақ ауданындағы құрылыс секторының дамуына арналған инвестициялық жағдайды жасау болып табылады.
10. Бағдарламаның міндеттері болып:
1) ғимараттың тозуын есепке ала отырып Созақ ауданының аумағында тозған үйлерді жою;
2) азаматтарды жайлы баспанамен қамтамасыз ету;
3) ауданның сәулетті келбетін қалыптастыру;
4) бюджеттен тыс құралдарға арналған механизмдерді дамытуға;
5) бастапқы алаңдарды құру арқылы инвесторларды шақыруға жайлы шарттар құру;
6) жаңартуды қажет ететін аумақтардағы жер учаскелерін кешенді игеру бойынша жұмыстарды үйлестіру;

5) объекты реновации - отдельно стоящее строение или группа расположенных на земельном участке многоквартирных жилых домов, зданий и строений, подлежащих сносу;
6) проект реновации - проект застройки в виде точечной или комплексной застройки на земельном участке, подлежащем реновации;
7) ветхое состояние здания, жилого дома (объекта) – состояние, при котором конструкция, основание (здание в целом) перестают удовлетворять заданным эксплуатационным, техническим нормам и требованиям, без опасности их обрушения и, соответственно, не представляет опасности для жизни жильцов, а оценка технического состояния такого объекта, соответствует физическому износу в пределах 60-80%.
2. Актуальность принятия Программы
4. Фонд ветхого жилья в Созакском районе - является серьезной социальной проблемой, подлежащей реновации. Основную часть составляют частные дома, построенные в конце 60-70 годов прошлого столетия. При этом ежегодно происходит обветшание этих домов, а темпы ветшания домов опережают их обновление.
5. Количество частных домов со сроком эксплуатации свыше 45 лет в селе Шолаккорган составляет 1 единица, в которых проживают более 55 человек. Указанные объекты не привлекательны для частных инвесторов. Данные частные дома не соответствуют СНиП РК и санитарным нормам.
6. Государственные меры поддержки обеспечения населения доступным жильем и перманентная урбанизация способствуют росту численности очередников на получение жилья из коммунального жилищного фонда местных исполнительных органов.
7. Существующий жилищный фонд имеет высокий уровень износа домов и требует проведения реновации.
8. В основу формирования путей достижения целей Программы легли принципы применҰнного опыта осуществления сноса ветхого жилья и согласие жителей на переселение.
3. Цели, задачи и показатели результатов реализации Программы
9. Целью Программы является обеспечение собственников ветхого жилья новыми квартирами, снятие социального напряжения в районе, а также создание инвестиционного климата для развития строительного сектора Созакского района.
10. Задачами Программы являются:
1) ликвидация ветхого жилья на территории Созакского района с учетом износа зданий;
2) обеспечение граждан благоустроенным жильем;
3) формирование архитектурного облика района;
4) развитие механизмов для привлечения в строительство внебюджетных средств;
5) создание благоприятных условий для привлечения инвесторов через создание стартовых площадок;
6) координация работ по комплексной застройке земельных участков на территориях, требующих реновации;

7) азаматтарды қоныс аударуымен байланысты, әлеуметтік проблемаларды шешу;
8) тұрғын үй құрылысы мен аймақтық даму саласында қолайлы инвеститциялық ахуал қалыптастыру.
11. Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері:
1) Созақ ауданының елді мекендерінде сәулеттік келбетін жақсарту;
2) инженерлік және коммуникациялық желілердің жаңаруы мен дамуы;
3) сәулеттендіру және көгалдандыру жолымен, ауданның тұрғын бөлімдерінің экологиялық деңгейін көтеру;
4) жұмыс орындарын көбейту және салық төлемдерін көтеру.
4. Бағдарламаның негізгі бағыттары
12. Бағдарлама Созақ ауданындағы тозығы жеткен тұрғын үйлерді екі бағыт бойынша жөндеуді жүзеге асыруды көздейді.
Бірінші бағыты – мамандандырылған қоныстандыру тұрғын үй қорыының құрылуын қарастырады. Аталған бағыт аясында апатты деп танылған, сонымен қатар санитарлық суды қорғау нормалармен және қызыл жолақтағы аймақтарда орналасқан объектілерді бұзуды өткізу жоспарлануда. Азаматтарды көшіру барлық деңгейдегі бюджеттер құралдары есебінен және/немесе жеке меншік инвестицияларды тартумен іске асырылады. Көшіруге жарамсыз үйде тұратын азаматтар үшін қауіпсіз және жайлы шарттармен қамтамасыз етуге басты назар аударылады.
Екінші бағыт – уәкілетті ұйымдардың жобаларын инвесторлармен бірге жеке меншік құралдар есебінен іске асыру.
Аумақтарды кешенді дамытуға негізделген тәсіл ескірген тұрғын үйлерді заманауи, тиімдіжәне қауіпсіз тұрғын үйге ауыстырудығана емес, сонымен қатар ілеспе әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды – жолдарды, мектептерді, бала бақшаларды, емханаларды және жасыл аймақтарды көздейді.
Бағдарлама осыған ұқсас бағдарламаларды басқа аймақтарда жүзеге асырудың табысты тәжірибесін ескереді және аудандық ортаны тұрақты дамытуға, тұрғын үй жағдайын жақсартуға және халықтың өмір сүру сапасын арттыруға бағытталған.
5. Бағдарламаны іске асыру механизмі және кезеңдері
13. Бағдарламаны іске асыру Созақ ауданында уәкілетті ұймның бастамасы бойынша, әкім аппаратының ұсыныстары бойынша, Созақ ауданы, жаңарту обьктілері иелерінің ұжымдық өтініштері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де негіздер бойынша көзделген.
Қайта жаңарту тозығы жеткен және авариялық тұрғын үймен қамтылған аумақта да,бос жер учаскелерінде де,оның ішінде қолданыстағы учаскелер алып қоюға жататын немесе құрылыс салу үшін орынсыз блған жағдайларда жа жүзеге асаырылуы мүммкін.
14. Уәкілетті ұйым жаңғырту объектілерін зерделейді және өз құзіреті шегінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауап беретін жргілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелеріне сұрау салуға бастамашылық жасайды. Уәкілетті органмен құрылған комиссия шешімімен жөндеу нысаны бойынша нақты шешім қабылданады.

7) решение социальных проблем, связанных с переселением граждан;
8) формирование благоприятного инвестиционного климата в сфере жилищного строительства и территориального развития.
11. Показатели результатов реализации Программы:
1) улучшение архитектурного облика населенных пунктов Созакского района;
2) модернизация и развитие инженерных и коммуникационных сетей;
3) повышение уровня экологичности населенных пунктов района, путем благоустройства и озеленения;
4) увеличение рабочих мест и повышение налоговых платежей.
4. Основные направления Программы
12. Программа предполагает реализацию реновации ветхого жилья в Созакском районе по двум направлениям.
Первое направление - предусматривает создание специализированного переселенческого жилищного фонда. В рамках данного направления планируется проведение сноса объектов, признанных аварийными, а также зданий, расположенных на территориях, ограниченных санитарными, водоохранными нормами и красными линиями. Переселение граждан будет осуществляться за счет средств бюджета всех уровней и/или с привлечением частных инвестиций. Основной акцент будет сделан на обеспечение безопасных и комфортных условий проживания для граждан, проживающих в непригодном для эксплуатации жилье.
Второе направление - реализация проектов уполномоченной организации за счет собственных средств совместно с инвесторами.
Подход, основанный на комплексном освоении территорий, предусматривает не только замену устаревшего жилья на современное, энергоэффективное и безопасное, но и развитие сопутствующей социальной и инженерной инфраструктуры – дорог, школ, детских садов, поликлиник и зеленых зон.
Программа учитывает успешный опыт реализации аналогичных инициатив в других регионах и нацелена на устойчивое развитие городской среды, улучшение жилищных условий и повышение качества жизни населения.
5. Механизм и этапы реализации Программы
13. Реализация Программы предусмотрена в Созакском районе по инициативе уполномоченной организации, по предложениям аппарата акима Созакского района, по коллективным просьбам собственников объектов реновации, а также по иным основаниям, не противоречащим законодательству Республики Казахстан.
Реновация может осуществляться как на территории, занятой ветхим или аварийным жильем, так и на свободных (пустующих) земельных участках, в том числе в случаях, когда существующие участки подлежат изъятию или нецелесообразны для застройки.
14. Уполномоченная организация изучает объекты реновации и инициирует запросы в структурные подразделения местного исполнительного органа, которые предоставляют ответ согласно действующему законодательству Республики Казахстан в рамках своей компетенции. Решением комиссии, созданной уполномоченной организацией, принимается окончательное решение по объекту реновации.

15. Комиссияның тандаған жер учаскесінде жаңартуды,оның ерекшеліктерін,тәуекелдерін және қала құрылысы жағдайларын есептеуді ескере отырып,жаңартуды жүргізу туралы оң шешім болған кезде обьект жаңарт жобасы ретінде құралуға жатады. Жаңарту жобасы ретінде жаңа (бос) жер учаскесінің құрылысы, бастапқы алаңда мүмкін болмаған немесе орынсыз болған жағдайда қарастырылуы мүмкін.
16. Бос жер учаскелерін жаңарту тұрғындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, іске асыру мерзімдерін жеделдету, логистикалық және инженерлік шешімдерді оңтайландыру мақсатында, сондай-ақ авариялық тұрғын үй қоры немесе төтенше жағдайлар қаупі болған кезде аумақты кешенді игеру шеңберінде көзделуі мүмкін.
17. уәкілетті ұйым мен инвестор арасындағы өзара қатынастар шарттық қатынас армен реттеледі.
18. Бағдарламаға қатысушылар мен орындаушылар болып уәкілетті ұйымдар, жеке инвесторлар, қызығушылық танытқан мемлекеттік және квазимемлекеттік органдар әрекет етеді.
19. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес магистралдық инженерлік желілерді дамыту көзделген.
6. Жалдауға жататын объектілердегі тұрғын үй иелеріне өтемақы төлеу тәртібі мен шарттары
20. Тозығы жеткен үйлердің иелерін көшіру тұрғындардың санына қарамастан, пәтерлерге қойылатын техникалық шарттарға сәйкес шаршы-шаршы бойынша баламалы жаңа пәтерлерде жүзеге асырылады.
Бұл ретте тұрғын үй-жайлардың иелеріне бірдей көлемдегі, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес жаңа пәтерлер беріледі.
21. Сондай-ақ апатты тұрғын үй-жайлардағыға қарағанда бөлмелері көбірек жаңа тұрғын үй-жайларда тозығы жеткен үйлердің тұрғындарының тұрғын үй жағдайын қосымша ақыға жақсарту қарастырылған.
22. Қоныс аударуға арналған көппәтерлі үйлер салуға арналған аумақтар егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына, қала құрылысы нормаларына және Қазақстан Республикасының сәулеттендіру, қала құрылысы құрылыс қызметі туралы заңнамасында айқындалған өзге де талаптарға сәйкес коммуналдық, көлік және әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етіледі.
23. Бағдарламаға енгізілген тұрғын үй иелерін қоныстандыруды қамтамасыз ету үшін қазаргі заманғы стандарттарға сәйкес келетін көппәтерлі үйлердің құрылысы, оның ішінде жүріп-тұруы шектеулі адамдарға арнап көппәтерлі тұрғын үйлерді бейімдеу қамтамасыз етіледі.

15. При положительном решении комиссии о проведении реновации на выбранном земельном участке, с учетом расчетов прибыльности конкретного участка, его особенностей, рисков и градостроительных условий, объект подлежит рассмотрению как проект реновации. В качестве реновационного проекта может быть рассмотрено строительство на новом (свободном) земельном участке, в случае невозможности или нецелесообразности реновации на первоначальной площадке.
16. Реновация на свободных земельных участках может быть предусмотрена в целях обеспечения безопасности жителей, ускорения сроков реализации, оптимизации логистических и инженерных решений, а также в рамках комплексного освоения территории при наличии аварийного жилищного фонда или угрозы чрезвычайных ситуаций.
17. Взаимоотношения между уполномоченной организацией и инвесторами регулируются договорными отношениями.
18. Участниками и исполнителями Программы выступают уполномоченная организация, частные инвесторы, заинтересованные государственные и квазигосударственные органы.
19. Развитие магистральных инженерных коммуникаций предусматривается в соответствии с требованием норм действующего законодательства Республики Казахстан и градостроительных регламентов.
6. Порядок и условия возмещения собственникам жилья в объектах, подлежащих реновации
20. Переселение собственников ветхих домов происходит в равнозначные новые квартиры по принципу "квадрат за квадрат" в соответствии с техническими паспортами на квартиры, вне зависимости от количества проживающих.
При этом, собственникам жилищных помещений предоставляются новые квартиры в равнозначных по площади размерах, но не менее однокомнатной квартиры.
21. Также предусматривается улучшение жилищных условий жителей ветхих домов за доплату в новых жилых помещениях, имеющих большее количество комнат, чем предоставляемые ими в ветхих жилых помещениях.
22. Территории для строительства многоквартирных домов, предназначенных для переселения, обеспечиваются объектами коммунальной, транспортной, социальной инфраструктуры в соответствии с планом детальной планировки, нормативами градостроительного проектирования и иными требованиями, определенными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
23. Для обеспечения переселения собственников жилья, включенных в Программу, обеспечивается строительство многоквартирных домов, соответствующие современным стандартам, в том числе по приспособлению многоквартирных домов для маломобильных групп граждан.

24. Егер жөндеу бағдарламасын іске асыру шеңберінде жаңа көппәтерлі тұрғын үй салу қолданыстағы ескі тұрғын үй орнында мүмкін болмаса (мысалы, су тасқыны қаупі, тығыз құрылыс салу, инженерлік шектеулер немесе қала құрылысы нормаларына сәйкес келмеу себебінен), құрылыс Уәкілетті ұйым айқындаған жаңа жер учаскесінде жүзеге асырылады.
Бағдарламаға енгізілген тозығы жеткен тұрғын үйлердің меншік иелері мұндай жағдайда айырбастау шартында (баламалы өтемақы) немесе заңнамада көзделген өзге де тетікте көзделген талаптарда өз объектілерін (тұрғын үй және жер учаскесін) уәкілетті ұйымға береді.
25.Бағдарламаны іске асыру барысында аумақты абаттандыруға, көше және жол желісін, автотұрақтарды, қасбеттік аумақта тротуарларды қалыптастыруға, аумақты ауланы және орманшілік абаттандыруды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілеу арқылы азаматтардың өмір сүруіне жайлы жағдай жасалады.
26. Бағдарламаға енгізілген тұрғын үй иелеріне кейіннен баламалы пәтерлерді бере отырып, тұрақты немесе уақытша өтеусіз жалға алу үшін қолданыстағы немесе жаңадан салынған тұрғын үйге көшіру қамтамыз етіледі.
7. Жеке және заңды тұлғалардың тұрғын үй және мүліктік құқықтары
27. Бағдарламаға енгізілген, тұрғын үйдің иесі болып табылатын, жеке және заңды тұлғаларға тең бағалы тұрғын үйді және жайлы өмір сүру ортасына құқық беруге кепіл беріледі.
8. Қажетті ресурстар
28. Бағдарламаны қаржыландыру мемлекеттік бюджеттен және басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады: облигациялық несиелер, жеке инвестицияларды, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктері арқылы тарту, екінші деңгейдегі банктердің несиелері, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражатын тарту, жаңғырту жобаларын іске асыру кезінде тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түсетін кірістер.

24. В случае, если строительство нового многоквартирного жилого дома в рамках реализации Программы реновации невозможно на месте существующего ветхого жилья (например, по причине паводкоопасности, плотной застройки, инженерных ограничений или несоответствия градостроительным нормам), строительство осуществляется на новом земельном участке, определҰнном уполномоченной организацией.
Собственники ветхих жилых домов, включенных в Программу, в таком случае передают свои объекты (жилище и земельный участок) уполномоченной организации на условиях, предусмотренных договором мены (равноценного возмещения) или иного предусмотренного законодательством механизма.
25. При реализации Программы создается комфортная среда проживания граждан путем установления требований к благоустройству территории, формированию улично-дорожной сети, парковочного пространства, тротуаров прифасадной зоны, организации дворовых и внутриквартальных озелененных территорий.
26. Собственникам жилья, включенных в Программу, обеспечено переселение в имеющийся или во вновь строящийся жилой фонд на постоянное или временное безвозмездное проживание с последующим предоставлением равнозначных квартир.
7. Гарантии жилищных и имущественных прав физических и юридических лиц
27. Физическим и юридическим лицам, являющимся собственниками жилья, включенным в Программу, гарантируются право на предоставление равноценного жилья и право на комфортную среду проживания.
8. Необходимые ресурсы
28. Финансирование Программы осуществляется за счет средств государственного бюджета и иных источников: облигационные займы, привлечения частных инвестиций, в том числе через механизмы государственно-частного партнерства, займы банков второго уровня, привлечение средств субъектов квазигосударственного сектора, доходы от продажи жилых и нежилых помещений в ходе реализации проектов реновации.