Ойын бизнесі саласындағы басшылардың, мамандардың және қызметкерлердің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 29 маусымдағы № 111 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің ережесінің 15) тармағының 6) тармақшасына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ойын бизнесі саласындағы басшылардың, мамандардың және қызметкерлердің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесін мен лотереяны реттеу комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрінің
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 111 бұйрығымен
бекітілген
Ойын бизнесі саласындағы басшылардың, мамандардың және қызметкерлердің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ойын бизнесі саласындағы басшылардың, мамандардың және қызметкерлердің лауазымдарының осы үлгілік біліктілік сипаттамалары кадрларды дұрыс іріктеу мен орналастыруға, олардың біліктілігін арттыруға, қызметкерлерді аттестаттауға, басшылар мен мамандар арасындағы еңбекті бөлуге, сондай-ақ аталған санаттағы қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін айқындауда және еңбекақы төлеу санаттары бойынша оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілеуде бірізділікті қамтамасыз етуге арналған.
2. Мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары: есепші, экономист, кадрлар бөлімінің маманы, аудармашы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі №775 бұйрығымен бекітілген, барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың жекелеген маман лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14281 болып тіркелген).

Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов, работников в сфере игорного бизнеса
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 111
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан и с подпунктом 6) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов, работников в сфере игорного бизнеса.
2. Комитету по регулированию игорного бизнеса и лотерей Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан";
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 111
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов, работников в сфере игорного бизнеса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов работников в сфере игорного бизнеса призваны способствовать правильному подбору и расстановке кадров, повышению их квалификации, аттестации работников, разделению труда между руководителями, специалистами, а также обеспечению единства в определении должностных обязанностей этих категорий работников и предъявляемых к ним квалификационных требований по категориям оплаты труда.
2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281).

Басшылар мен ғылыми қызметкерлерге, бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы мамандарға және өзге де инженерлік-техникалық қызметкерлерге арналған лауазымдардың біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы №553 бұйрығымен бекітілген басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілердің лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелген).
3. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде нақты ұйымдастырушылық-техникалық жағдайларда тиісті лауазымға тән жұмыстардың тізбесін нақтылауға жол беріледі және қызметкерлердің қажетті арнайы даярлығына қойылатын талаптар белгіленеді.
2-тарау. Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1- параграф. Казино басқарушысы
4. Лауазымдық міндеттері:
казиноны дамытудың жалпы мақсаттарына сәйкес жұмысты ұйымдастырады;
ұйымның басқа бөлімшелерімен тиімді өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
персоналға деген қажеттілікті анықтайды, оны таңдауды қамтамасыз етеді, әңгімелесулер жүргізеді;
қызметкерлерді оқытуды ұйымдастырады;
персоналдың біліктілігін арттыру бойынша жұмысты жүзеге асырады;
нұсқау жүргізеді;
жалдау, ауыстыру, жұмыс бойынша ілгерілету, лауазымын төмендету, тәртіптік жаза қолдану мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға қатысады;
ойыншылар мен казино қызметкерлері арасында туындайтын дауларды шешеді;
казино жұмыс ауысымдарын ашу және жабу рәсімдерінің дұрыстығын бақылайды;
коммерциялық және қызметтік құпияны құрайтын мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етеді;
ойыншылар тарапынан казинодағы мінез-құлық пен ойын ережелерін бұзуға, қызметкерлерге қатысты дөрекілікке, казиноға, басқа ойыншыларға, келушілер мен қонақтарға дөрекі сөздер айтуға жол бермейді;
Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл шеңберінде ішкі бақылау қағидаларының талаптарын сақтайды.
5. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, құқықтық құжаттаманы жүйелеу, есепке алу және жүргізу тәртібі;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелерді қабылдау және казино құмар ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
әкімшілік негіздері, іскерлік қарым-қатынас этикасы;
экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері;
ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.

Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов научных работников, специалистов в области программного обеспечения, по государственным закупкам и иной инженерно-технический персонал определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
3. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей
Параграф 1. Менеджер казино
4. Должностные обязанности:
организует работу в соответствии с общими целями развития казино;
обеспечивает эффективное взаимодействия с другими подразделениями организации;
определяет потребность в персонале, обеспечивает его подбор, проводит собеседования;
организовывает обучение персонала;
осуществляет работу по повышению квалификации персонала;
проводит инструктаж;
участвует в принятии решений по вопросам найма, перевода, продвижения по работе, понижения в должности, наложении дисциплинарных взысканий;
разрешает споры, возникающие между игроками и работниками казино;
контролирует правильность процедур по открытию и закрытию рабочих смен казино;
обеспечивает конфиденциальность сведений, составляющих коммерческую и служебную тайну;
не допускает нарушения правил поведения и игры в казино со стороны игроков, грубости в отношении персонала, грубых высказываний в адрес казино, других игроков, посетителей и гостей;
соблюдает требования правил внутреннего контроля в рамках противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
5. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
порядок систематизации, учета и ведения правовой документации с использованием современных информационных технологий;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
основы администрирования, этику делового общения;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
2- параграф. Слот-басқарушысы
7. Лауазымдық міндеттері:
Ойын автоматтары залын дамытудың жалпы мақсаттарына сәйкес жұмысты ұйымдастырады, ұйымның басқа бөлімшелерімен тиімді өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
персоналға қажеттілікті айқындайды, оны іріктеуді қамтамасыз етеді, әңгімелесулер жүргізеді, персоналды оқытуды ұйымдастырады, персоналдың біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты жүзеге асырады;
нұсқау жүргізеді;
жалдау, ауыстыру, жұмыс бойынша ілгерілету, лауазымын төмендету, тәртіптік жаза қолдану мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға қатысады;
ойыншылар мен ойын автоматтары залының қызметкерлері арасында туындайтын дауларды шешеді;
казиноны ашу және жабу рәсімдерінің дұрыстығын бақылайды;
коммерциялық және қызметтік құпияны құрайтын мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етеді;
Ойын автоматтары залында ойыншылардың мінез-құлқы мен ойнау ережелерін бұзуына, қызметкерлерге қатысты дөрекілікке, казиноға, басқа ойыншыларға, келушілер мен қонақтарға қатысты дөрекі сөздерге жол бермейді;
Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл шеңберінде ішкі бақылау қағидаларының талаптарын сақтайды.
8. Білуі керек:
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, құқықтық құжаттаманы жүйелеу, есепке алу және жүргізу тәртібі;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
әкімшілік негіздері, іскерлік қарым-қатынас этикасы;
экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері;
ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Заңды белгілерге (жетондарға) және кассалық операцияларға ақша белгілерін айырбастау қағидалары.
9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
3-параграф. Бейнебақылау басқарушысы (CCTV басқарушысы)
10. Лауазымдық міндеттері:
бөлімнің жұмысын дайындауды және ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
персоналдың жұмыс орындарын ұйымдастыруға басшылықты жүзеге асырады;
жабдықтың жұмыс қабілеттілігін тексеруді ұйымдастырады;
үй-жайлардағы жұмыстың санитарлық жағдайларын (жарықтандыру,
желдету және температуралық режим)тексереді;
құжаттарды, материалдарды, есептерді дайындауды ұйымдастырады;
жұмысшылар арасында міндеттерді бөледі;
қабылданған шешімдерді қызметкерлердің назарына жеткізеді, олар
орындайтын жұмыстың сапа дәрежесін айқындайды;
жұмыс сапасының стандарттары мен жұмыс сапасын бағалау критерийлерін әзірлейді, жұмыс тиімділігін талдайды, қабылданған шешімдердің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
ұйымның басқа бөлімшелерімен тиімді өзара іс-қимылды қамтамасы етеді;
персоналға деген қажеттілікті анықтайды, оны таңдауды қамтамасыз етеді,
әңгімелеседі;
қызметкерлерді оқытуды ұйымдастырады;
персоналдың біліктілігін арттыру бойынша жұмысты жүзеге асырады;
нұсқау жүргізеді;
жалдау, ауыстыру, жұмыс бойынша ілгерілету, лауазымын төмендету,
тәртіптік жаза қолдану мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға қатысады.

6. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Слот-менеджер
7. Должностные обязанности:
организует работу в соответствии с общими целями развития зала игровых автоматов, обеспечение эффективного взаимодействия с другими подразделениями организации;
определяет потребность в персонале, обеспечивает его подбор, проводит собеседования, организовывает обучение персонала, осуществляет работу по повышению квалификации персонала;
проводит инструктаж;
участвует в принятии решений по вопросам найма, перевода, продвижения по работе, понижения в должности, наложении дисциплинарных взысканий;
разрешает споры, возникающие между игроками и работниками зала игровых автоматов;
контролирует правильность процедур по открытию и закрытию казино;
обеспечивает конфиденциальность сведений, составляющих коммерческую и служебную тайну;
не допускает нарушения правил поведения и игры в зале игровых автоматов со стороны игроков, грубости в отношении персонала, грубых высказываний в адрес казино, других игроков, посетителей и гостей;
соблюдает требования правил внутреннего контроля в рамках противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
8. Должен знать:
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
порядок систематизации, учета и ведения правовой документации с использованием современных информационных технологий;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
основы администрирования, этику делового общения;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Правила обмена денежных знаков на легитимационные знаки (жетоны) и кассовых операций.
9. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Менеджер видеонаблюдения (менеджер CCTV)
10. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку и организацию работы отдела;
осуществляет руководство организацией рабочих мест персонала;
организует проверку работоспособности оборудования;
проверяет санитарные условия работы в помещениях (освещение, вентиляцию и температурный режим);
организует подготовку документов, материалов, отчетов;
распределяет обязанности между работниками;
доводит до сведения работников принятые решения, определяет степень качества выполняемой ими работы;
разрабатывает стандарты качества работы и критерии оценки качества работы, анализирует эффективность работы, осуществляет контроль за исполнением принятых решений;
обеспечивает эффективное взаимодействие с другими подразделениями организации;
определяет потребность в персонале, обеспечивает его подбор, проводит собеседования;
организовывает обучение персонала;
осуществляет работу по повышению квалификации персонала;
проводит инструктаж;
участвует в принятии решений по вопросам найма, перевода, продвижения по работе, понижения в должности, наложении дисциплинарных взысканий.

11. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелері қабылдау және казино құмар ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
құмар ойындардың мазмұны және оларды жүргізу тәртібі;
мөлшерлемелердің мөлшерін айқындау тәртібі;
мөлшерлемелерді қабылдау тәртібі мен тәсілдері;
ойын операцияларын орындаудың қолданыстағы тәртібі;
ойын мекемесі персоналының сыртқы түріне қойылатын талаптар;
мінез-құлық және іскерлік қарым-қатынас этикасы;
ойын мекемесінің жабдықтары, мүкәммалының құрылысы мен түрлері, жылдам шот тәсілдері;
ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Заңды белгілерге (жетондарға) және кассалық операцияларға ақша белгілерін айырбастау қағидалары.
12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
3-тарау. Мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
4-параграф. Пит-босс
13. Лауазымдық міндеттері:
құмар ойындарды, дилер – инспектордың, дилердің жұмысын (қажет
болған жағдайда оларға нұсқаулар береді), төлемдердің, айырбастардың және мөлшерлемелердің дұрыстығын қадағалайды;
ойын мекемесінің қолданыстағы ережелеріне сәйкес құмар ойындардың
жүргізілуін бақылау процесін жүзеге асырады;
құмар ойындарының барысы мен сақталуын бақылайды;
ең төменгі және ең жоғары мөлшерлемелердің мөлшерін бақылайды,
мөлшерлемелерді қабылдайды немесе қабылдамайды, мөлшерлемелер бойынша заңдастыру белгілерін қабылдайды;
құмар ойын тәртібін бұзған, ерекше мән-жайлар мен даулы жағдайлар,
оның ішінде күмәнді сипаттағы инциденттер туындаған жағдайларда мөлшерлеме сомасын және ұтыс мөлшерлемелерді есептейді, казино мененджеріне қажетті көмекке жүгінеді;
клиенттермен мінез-құлық тәртібінің сақталуын, құмар ойын барысында
жағымды және сыпайы қарым-қатынас тәсілдерін бақылайды. Дилерлер тарапынан да, клиенттер тарапынан да ережелердің орындалуын қатаң қадағалайды;
ойын үстелдерін ашу және жабумен айналысады;
флоттардағы номинал бойынша заңдастыру белгілерінің (жетондардың)
жеткілікті санын қадағалайды;
үстелдердегі шығын материалдарын бақылайды және өнімге тапсырыс
беру үшін уақтылы хабардар етеді;
дилерлердің сыртқы түрін бақылайды;
казино менеджеріне күмәнді сипаттағы кез-келген оқиғалар,
қызметкерлерге деген күдік және клиенттердің тазалығы туралы хабарлайды;
персоналдың міндеттерін бөледі, үзілістерді ұйымдастырады; қателіктер
(артық төлем, аз төлем және т.б.), кешігулер және дилерлердің жұмысқа шықпауы туралы баяндайды.

11. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
содержание азартных игр и порядок их ведения;
порядок определения размеров ставок;
порядок и приемы принятия ставок;
действующий порядок выполнения игорных операций;
требования, предъявляемые к внешнему виду персонала игорного заведения;
этику поведения и делового общения;
устройство и виды оборудования, инвентаря игорного заведения, приемы быстрого счета;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности. Правила обмена денежных знаков на легитимационные знаки (жетоны) и кассовых операций.
12. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Глава 3. Квалификационные характеристики должностей специалистов
Параграф 4. Пит-босс
13. Должностные обязанности:
следит за азартной игрой, работой дилера – инспектора, дилера (при необходимости дает им указания), за правильностью выплат, обменов и ставок;
осуществляет процесс контроля за ведением азартных игр в соответствии с действующими правилами игорного заведения;
наблюдает за ходом и соблюдением порядка азартной игры;
контролирует размеры минимальных и максимальных ставок, принимает или отклоняет ставки, принимает легитимационные знаки по ставкам;
подсчитывает суммы ставок и выигрышные ставки, в случаях нарушений порядка азартной игры, возникновения особых обстоятельств и спорных ситуаций, в том числе инцидентов сомнительного характера, обращается за необходимой помощью к мененджеру казино;
контролирует соблюдения порядка поведения с клиентами, приятные и вежливые манеры обращения в процессе ведения азартной игры.
строго следит за выполнением правил как со стороны дилеров, так и со стороны клиентов;
занимается открытием и закрытием игровых столов;
следит за достаточным количеством легитимационных знаков (жетонов) по номиналу во флотах;
контролирует расходные материалы на столах и своевременно ставит в известность для дозаказа продукции;
следит за внешним видом дилеров;
сообщает менеджеру казино о любых инцидентах сомнительного характера, своих подозрениях в отношении персонала и нечистоплотности клиентов;
распределяет обязанности персонала, организовывает перерывы; докладывает об ошибках (переплата, недоплата и т.п.), опозданиях и невыходе на работу дилеров.

14. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелерді қабылдау және казино құмар
ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын
автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
құмар ойындардың мазмұны және оларды жүргізу тәртібі;
құмар ойындар процесінде қолданылатын халықаралық терминдер;
мөлшерлемелердің мөлшерін айқындау тәртібі;
мөлшерлемелерді қабылдау тәртібі мен тәсілдері;
ойын операцияларын орындаудың қолданыстағы тәртібі;
ойын мекемесі персоналының сыртқы түріне қойылатын талаптар;
мінез-құлық және іскерлік қарым-қатынас этикасы;
ойын мекемесінің жабдықтары, мүкәммалының құрылысы мен түрлері,
жылдам шот тәсілдері;
кассалық операцияларды жүргізу тәртібі;
кассалық құжаттардың нысандары;
ақша қаражатын және заңдастыру белгілерін (чиптерін)қабылдау, беру,
есепке алу және сақтау қағидалары;
ішкі құжаттарды ресімдеу тәртібі;
ұйымдастыру техникасын пайдалану қағидалары;
еңбекті ұйымдастыру негіздері;
ішкі еңбек тәртібінің ережелері;
еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен
нормалары.
15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
5-параграф. Дилер-инспектор
16. Лауазымдық міндеттері:
Дилер-инспектор құмар ойындарды, дилердің жұмысын (қажет болған
жағдайда оларға нұсқаулар береді), төлемдердің, биржалардың және мөлшерлемелердің дұрыстығын қадағалайды;
қажет болса, ауызша мөлшерлемелерді дауыстап қайталайды;
ойын мекемесінің ережелеріне сәйкес құмар ойындардың жүргізілуін
бақылау процесін жүзеге асырады;
құмар ойындарының барысы мен сақталуын бақылайды;
ең төменгі және ең жоғары мөлшерлемелердің мөлшерін бақылайды,
мөлшерлемелерді қабылдайды немесе қабылдамайды, мөлшерлемелер бойынша заңдастыру белгілерін қабылдайды;
құмар ойын тәртібін бұзған, ерекше мән-жайлар мен даулы жағдайлар,
оның ішінде күмәнді сипаттағы инциденттер туындаған жағдайларда мөлшерлемелер мен ұтыс тігулерінің сомаларын есептейді, құмар ойын процесін бақылайтын Пит-бастықтан қажетті көмек сұрайды;
клиенттермен мінез-құлық тәртібін сақтайды, жұмыста ұқыптылықты,
құмар ойын барысында жағымды және сыпайы қарым-қатынасты қамтамасыз етеді;
ойын үстелінің тазалығын қадағалайды.
17. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелерді қабылдау және казино құмар ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
құмар ойындардың мазмұны және оларды жүргізу тәртібі;
құмар ойындар процесінде қолданылатын халықаралық терминдер;
мөлшерлемелердің мөлшерін айқындау тәртібі;
мөлшерлемелерді қабылдау тәртібі мен тәсілдері;
ойын операцияларын орындаудың қолданыстағы тәртібі;
ойын мекемесі персоналының сыртқы түріне қойылатын талаптар;
мінез-құлық және іскерлік қарым-қатынас этикасы;
ойын мекемесінің жабдықтары, мүкәммалының құрылысы мен түрлері, жылдам шот тәсілдері;
ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.

14. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
содержание азартных игр и порядок их ведения;
международные термины, используемые в процессе ведения азартных игр;
порядок определения размеров ставок;
порядок и приемы принятия ставок;
действующий порядок выполнения игорных операций;
требования, предъявляемые к внешнему виду персонала игорного заведения;
этику поведения и делового общения;
устройство и виды оборудования, инвентаря игорного заведения, приемы быстрого счета;
порядок ведения кассовых операций;
формы кассовых документов;
правила приема, выдачи, учета и хранения денежных средств и легитимационных знаков (фишек);
порядок оформления внутренних документов;
правила эксплуатации организационной техники;
основы организации труда;
правила внутреннего трудового распорядка;
правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты.
15. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Дилер-инспектор
16. Должностные обязанности:
Дилер-инспектор следит за азартной игрой, работой дилера (при необходимости дает им указания), за правильностью выплат, обменов и ставок;
при необходимости громко дублирует устные ставки;
осуществляет процесс контроля за ведением азартных игр в соответствии с правилами игорного заведения;
наблюдает за ходом и соблюдением порядка азартной игры;
контролирует размеры минимальных и максимальных ставок, принимает или отклоняет ставки, принимает легитимационные знаки по ставкам;
подсчитывает суммы ставок и выигрышные савки, в случаях нарушений порядка азартной игры, возникновения особых обстоятельств и спорных ситуаций, в том числе инцидентов сомнительного характера, обращается за необходимой помощью к Пит-боссу, контролирующему процесс азартной игры;
соблюдает порядок поведения с клиентами, обеспечивая пунктуальность в работе, приятные и вежливые манеры обращения в процессе ведения азартной игры;
следит за соблюдением чистоты игрового стола.
17. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
содержание азартных игр и порядок их ведения;
международные термины, используемые в процессе ведения азартных игр;
порядок определения размеров ставок;
порядок и приемы принятия ставок;
действующий порядок выполнения игорных операций;
требования, предъявляемые к внешнему виду персонала игорного заведения;
этику поведения и делового общения;
устройство и виды оборудования, инвентаря игорного заведения, приемы быстрого счета;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
6-параграф. Супервайзер
19. Лауазымдық міндеттері:
бөлімшенің жұмысын дайындауды және ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
персоналдың жұмыс орындарын ұйымдастыруға басшылықты жүзеге асырады;
жабдықтың жұмыс қабілеттілігін тексеруді ұйымдастырады;
үй-жайлардағы жұмыстың санитарлық жағдайларын (жарықтандыру,
желдету және температуралық режим)тексереді;
құжаттарды, материалдарды дайындауды ұйымдастырады;
міндеттерді қызметкерлер арасында бөледі, қабылданған шешімдерді
қызметкерлердің назарына жеткізеді;
олар орындайтын жұмыстың сапа дәрежесін айқындайды, жұмыс
сапасының стандарттарын және жұмыс сапасын бағалау өлшемдерін әзірлейді;
жұмыстың тиімділігін талдайды, қабылданған шешімдердің орындалуын
бақылауды жүзеге асырады
Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл шеңберінде ішкі бақылау қағидаларының талаптарын сақтайды.
20. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
Ойын автоматтары залының қызметіне қатысты нұсқаулықтар, өзге де басшылық құжаттар;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелерді қабылдау және казино құмар ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
құмар ойындардың мазмұны және оларды жүргізу тәртібі;
мөлшерлемелерді мөлшерін айқындау тәртібі;
ойын жабдықтарын пайдалану және оның жұмысы;
ойын операцияларын орындаудың қолданыстағы тәртібі;
ойын мекемесі персоналының сыртқы түріне қойылатын талаптар;
мінез-құлық және іскерлік қарым-қатынас этикасы;
ойын мекемесінің жабдықтары, мүкәммалының құрылысы мен түрлері, жылдам шот тәсілдері;
ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары. Заңды белгілерге (жетондарға) және кассалық операцияларға ақша белгілерін айырбастау қағидалары.
21. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
7-параграф. Бейнеоператор (CCTV операторы)
22. Лауазымдық міндеттері:
бейнебақылау жүйесінің жұмысын есепке алу журналын жүргізеді;
барлық байқалған күдікті оқиғалар, әрекеттер туралы басшылықты дереу хабардар етеді;
бұзушылықтарды, ұрлықтарды немесе рұқсатсыз кіруді анықтау үшін объектінің периметрі мен ішкі үй-жайларын тұрақты бақылауды жүзеге асырады;
күдікті жағдайлар, басшылыққа баяндамалар туындаған жағдайда шаралар қабылдайды және төтенше жағдайларда қажетті әрекеттерді жүзеге асырады;
орнату, алдын алу, ақаулықтарды жою және қажет болған жағдайда камераларды ауыстыруды қоса алғанда, жүйенің үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.

18. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Супервайзер
19. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку и организацию работы подразделения;
осуществляет руководство организацией рабочих мест персонала;
организует проверку работоспособности оборудования;
проверяет санитарные условия работы в помещениях (освещение, вентиляцию и температурный режим);
организует подготовку документов, материалов;
распределяет обязанности между работниками, доводит до сведения работников принятые решения;
определяет степень качества выполняемой ими работы, разрабатывает стандарты качества работы и критерии оценки качества работы;
анализирует эффективность работы, осуществляет контроль за исполнением принятых решений;
соблюдает требования правил внутреннего контроля в рамках противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
20. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
инструкции, иные руководящие документы, касающиеся деятельности зала игровых автоматов;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
содержание азартных игр и порядок их ведения;
порядок определения размеров ставок;
использования игрового оборудования и его работы;
действующий порядок выполнения игорных операций;
требования, предъявляемые к внешнему виду персонала игорного заведения;
этику поведения и делового общения;
устройство и виды оборудования, инвентаря игорного заведения, приемы быстрого счета;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности. Правила обмена денежных знаков на легитимационные знаки (жетоны) и кассовых операций.
21. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Видеооператор (оператор CCTV)
22. Должностные обязанности:
ведет журнал учета работы системы видеонаблюдения;
незамедлительно уведомляет руководство обо всех замеченных подозрительных событиях, действиях;
осуществляет постоянное наблюдение за периметром и внутренними помещениями объекта для выявления нарушений, хищений или несанкционированного доступа;
принимает меры в случае возникновения подозрительных ситуаций, докладов руководству и осуществление необходимых действий в чрезвычайных ситуациях;
обеспечивает бесперебойную работу системы, включая настройку, профилактику, устранение неисправностей и замену камер при необходимости.

23. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелерді қабылдау және казино құмар ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
құмар ойындардың мазмұны және оларды жүргізу тәртібі;
мөлшерлемелердің мөлшерін айқындау тәртібі;
мөлшерлемелерді қабылдау тәртібі мен тәсілдері;
ойын операцияларын орындаудың қолданыстағы тәртібі;
ойын мекемесі персоналының сыртқы түріне қойылатын талаптар;
мінез-құлық және іскерлік қарым-қатынас этикасы;
ойын мекемесінің жабдықтары, мүкәммалының құрылысы мен түрлері, жылдам шот тәсілдері;
ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Заңды белгілерге (жетондарға) және кассалық операцияларға ақша белгілерін айырбастау қағидалары.
24. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
4-тарау. Қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
8-параграф. Дилер (крупье)
25. Лауазымдық міндеттері:
ойын мекемесінің ережелеріне сәйкес құмар ойындарды жүргізу процесін жүзеге асырады;
ойыншыларға (бастапқы және кейінгі) ойын карталарын тарату бойынша қажетті әрекеттерді орындайды, рулетканы басқарады, құмар ойындарының барысы мен сақталуын бақылайды;
ең төменгі және ең жоғары мөлшерлемелердің мөлшерін бақылайды, мөлшерлемелерді қабылдайды немесе қабылдамайды, мөлшерлемелер бойынша заңдастыру белгілерін қабылдайды;
рәсімдік тәртіпке сәйкес мөлшерлемелерді жариялайды және олардың дұрыс орналасуын қамтамасыз етеді, мөлшерлемелер мен ұтыс мөлшерлемелердің сомаларын есептейді, мөлшерлемелерді таңбалауды жүзеге асырады, ұтыс нөмірлерін, ұтыс мөлшерлемелердің сомаларын жариялайды, ұтылған мөлшерлемелер бойынша ойын карточкаларын жинайды;
заңды белгілерді ауыстырады, сомаларды тексереді, құмар ойындарының нәтижелерін есептейді және тіркейді;
құмар ойын тәртібін бұзған, ерекше мән-жайлар мен даулы жағдайлар, оның ішінде күмәнді сипаттағы инциденттер туындаған жағдайларда құмар ойын процесін бақылайтын дилер-инспекторға, Пит-бастыққа қажетті көмек сұрап жүгінеді;
клиенттермен мінез-құлық тәртібін сақтайды, жұмыста ұқыптылықты, құмар ойын барысында жағымды және сыпайы қарым-қатынасты қамтамасыз етеді;
ойын үстелін таза ұстайды.
26. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелерді қабылдау және казино құмар ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
құмар ойындардың мазмұны және оларды жүргізу тәртібі;
құмар ойындар процесінде қолданылатын халықаралық терминдер;
мөлшерлемелердің мөлшерін айқындау тәртібі;
мөлшерлемелерді қабылдау тәртібі мен тәсілдері;
ойын операцияларын орындаудың қолданыстағы тәртібі; талаптар,
ойын мекемесі персоналының сыртқы түріне ұсынылатын;
мінез-құлық және іскерлік қарым-қатынас этикасы;
ойын мекемесінің жабдықтары, мүкәммалының құрылысы мен түрлері, жылдам шот тәсілдері;
ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.

23. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
содержание азартных игр и порядок их ведения;
порядок определения размеров ставок;
порядок и приемы принятия ставок;
действующий порядок выполнения игорных операций;
требования, предъявляемые к внешнему виду персонала игорного заведения;
этику поведения и делового общения;
устройство и виды оборудования, инвентаря игорного заведения, приемы быстрого счета;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности. Правила обмена денежных знаков на легитимационные знаки (жетоны) и кассовых операций.
24. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Глава 4. Квалификационные характеристики должностей работников
Параграф 8. Дилер (крупье)
25. Должностные обязанности:
осуществляет процесс ведения азартных игр в соответствии с правилами игорного заведения;
выполняет необходимые действия по раздаче (первоначальной и последующих) игорных карт игрокам, управляет рулеткой, наблюдает за ходом и соблюдением порядка азартной игры;
контролирует размеры минимальных и максимальных ставок, принимает или отклоняет ставки, принимает легитимационные знаки по ставкам;
объявляет ставки в соответствии с процедурным порядком и обеспечивает их правильное расположение, подсчитывает суммы ставок и выигрышные савки, осуществляет маркировку ставок, объявляет выигрышные номера, суммы выигрышных ставок, собирает игорные карточки по проигранным ставкам;
осуществляет размен легитимационных знаков, проверяет суммы, подсчитывает и фиксирует результаты азартной игры;
в случаях нарушений порядка азартной игры, возникновения особых обстоятельств и спорных ситуаций, в том числе инцидентов сомнительного характера, обращается за необходимой помощью к Дилер-инспектору, Пит-боссу, контролирующему процесс азартной игры;
соблюдает порядок поведения с клиентами, обеспечивая пунктуальность в работе, приятные и вежливые манеры обращения в процессе ведения азартной игры;
поддерживает чистоту игрового стола.
26. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
содержание азартных игр и порядок их ведения;
международные термины, используемые в процессе ведения азартных игр;
порядок определения размеров ставок;
порядок и приемы принятия ставок;
действующий порядок выполнения игорных операций;
требования, предъявляемые к внешнему виду персонала игорного заведения;
этику поведения и делового общения;
устройство и виды оборудования, инвентаря игорного заведения, приемы быстрого счета;
порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.

27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
9-параграф. Маниранер
28. Лауазымдық міндеттері:
жұмыс берушінің белгіленген тәртібіне сәйкес заңдық белгілерді қабылдайды, ескереді және айырбастайды;
дер кезінде анықтау және кассаға кіруге жол бермеу үшін жалған вексельдердің белгілерін отандық және шетелдік вексельдерді зерттейді;
казино ережелеріне сәйкес клиентке қызмет көрсетеді;
ойын мекемесінде бар заңды белгілерге (жетондарға) ақша белгілерін айырбастауды жүзеге асырады;
маниранердің тікелей міндеттеріне қатысты казино басшылығының бұйрықтарын орындайды;
вексельдермен санау машиналарымен және вексельдердің түпнұсқалығын анықтайтын детекторлармен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықтарды зерттейді;
қырағылық пен сақтық танытады, аға кассирді, қаржы инспекторын және қауіпсіздік қызметінің басшысын ақша қаражаты мен басқа да құндылықтардың жоғалу қаупін көрсететін күдікті немесе алаңдатарлық факторлар туралы уақтылы хабардар етеді;
коммерциялық құпияны сақтайды, ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сақтайды;
қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптарын сақтайды.
29. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
кассалық операцияларды жүргізу тәртібі;
ойын мекемесінің жұмысы, мөлшерлемелерді қабылдау және казино құмар ойындарын өткізу ережелері;
ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және ойын автоматтары залының өткізілетін құмар ойындарының ережелері;
кассалық құжаттардың нысандары;
ақша қаражатын және заңдастыру белгілерін (чиптерін)қабылдау, беру, есепке алу және сақтау қағидалары;
ішкі құжаттарды ресімдеу тәртібі;
ұйымдастыру техникасын пайдалану қағидалары;
еңбекті ұйымдастыру негіздері;
ішкі еңбек тәртібінің ережелері;
еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта) немесе жалпы орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
10- параграф. Слот-оператор
31. Лауазымдық міндеттері:
жабдықтың, құжаттаманың және басқа да материалдық құндылықтардың
болуын, жарамдылығын және жұмысқа дайындығын тексереді;
Слот-операторлардың сыртқы түрін бақылауды жүзеге асырады;
бөлімнің қажетті шаруашылық қамтамасыз етілуінің болуын бақылайды (кеңсе керек-жарақтары, кассалық слиптер және басқалар);
Слот-операторлар жұмысының ойын залының талаптарына сәйкестігін
қадағалайды (ойыншылармен қарым-қатынас жасау, қолда бар қызметтер бойынша кеңес беру, ойын автоматтарындағы ойын ережелері, уақтылы қызмет көрсету);
тағылымдамадан өтуші қызметкерлерді оқытуды жүргізеді (казино
талаптары, лауазымдық нұсқаулықтар, автоматтарда ойнау ережесі, қонақтарға қызмет көрсету ережесі, кассалық операциялар тәртібі және т.б.).

27. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 9. Маниранер
28. Должностные обязанности:
принимает, учитывает и обменивает в соответствии с установленным порядком работодателя легитимационных знаков;
изучает признаки фальшивых купюр – отечественных и иностранных - для своевременного выявления и недопущения попадания в кассу;
обслуживает клиента, в соответствии с правилами казино;
осуществляет обмен денежных знаков на легитимационные знаки (жетоны), имеющиеся в игорном заведении;
выполняет распоряжения руководства казино, касающиеся прямых обязанностей маниранера;
изучает инструкции по работе с купюр счетными машинами и детекторами подлинности купюр;
проявляет бдительность и осторожность, своевременно информирует старшего кассира, финансового инспектора и руководителя службы безопасности о подозрительных или тревожных факторах, свидетельствующих о возможном риске утраты денежных средств и других ценностей;
хранит коммерческую тайну, соблюдать правила внутреннего трудового распорядка;
соблюдает технику безопасности, требования производственной санитарии и противопожарной защиты.
29. Должен знать:
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
порядок ведения кассовых операций;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр казино;
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр зала игровых автоматов;
формы кассовых документов;
правила приема, выдачи, учета и хранения денежных средств и легитимационных знаков (фишек);
порядок оформления внутренних документов;
правила эксплуатации организационной техники;
основы организации труда;
правила внутреннего трудового распорядка;
правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты.
30. Требования к квалификации:
профессиональное, послесреднее (среднее специальное) или общее среднее образование, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Слот-оператор
31. Должностные обязанности:
проверяет наличие, исправность и готовность к работе оборудования, документации и других материальных ценностей;
осуществляет контроль внешнего вида Слот-операторов;
контролирует наличие необходимого хозяйственного обеспечения отдела (канцелярские принадлежности, кассовые слипы и другие);
следит за соответствием работы Слот-операторов требованиям игрового зала (общение с игроками, консультирование по имеющимся услугам, правилам игр на игровых автоматах, своевременное обслуживание);
проводит обучение стажирующихся работников (требования казино, должностные инструкции, правила игры на автоматах, правила обслуживания гостей, порядок кассовых операций и т.п.).