"Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрі міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 11 наурыздағы № 41 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрі міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9902 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган), жергілікті атқарушы органдар, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ, кент және ауыл әкімдері Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын Тізілімге кіретін спорт түрі бойынша талаптар және (немесе) нормалар бір рет орындалған жағдайда береді.
Уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдар, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ, кент және ауыл әкімдері әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының өкілдері үшін Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 112 бұйрығымен бекітілген Әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерінің тізбесіне сәйкес спорт түрі бойынша талаптар және (немесе) нормаларды бір рет орындаған жағдайда береді.";
9 тармақта:
9) тармақшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
10-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "kyokushin budokai karate – кҰкушин будокай каратэ" спорт түрі бойынша Нормалар мен талаптарға 97-қосымшаға сәйкес;";
55) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55) "самбо" спорт түрі бойынша Нормалар мен талаптарға 151-қосымшаға сәйкес;";
67) тармақшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 11 марта 2026 года № 41
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9902) следующие изменения и дополнения:
в Нормах и требованиях для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Спортивные звания, разряды и квалификационные категории присваиваются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган), местным исполнительным органом, акимами района в городе, города районного значения, сельского округа, поселка и села, при выполнении норм и (или) требований однократно по виду, включенному в Реестр.
Спортивные звания, разряды и квалификационные категории для представителей Министерства обороны Республики Казахстан, правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, осуществляющих руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта присваиваются уполномоченным органом, местным исполнительным органом, акимами района в городе, города районного значения, сельского округа, поселка и села, при выполнении норм и (или) требований однократно по виду спорта в соответствии с Перечнем военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта, утвержденных приказом Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 112.";
в пункте 9:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) по виду спорта "қазақ күресі" согласно приложению 93 к Нормам и требованиям;";
в пункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) по виду спорта "kyokushin budokai karate – кҰкушин будокай каратэ" согласно приложению 97 к Нормам и требованиям;";
подпункт 55) изложить в следующей редакции:
"55) по виду спорта "самбо" согласно приложению 151 к Нормам и требованиям;";
подпункт 67) изложить в следующий редакции:
"67) по виду спорта "эстетическая групповая гимнастика" согласно приложению 163 к Нормам и требованиям.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Тізілімге енгізілген олимпиадалық, паралимпиадалық және сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы келесі талаптардың бірін орындаған спортшыларға беріледі:
ересектер арасындағы Олимпиада немесе Паралимпиада немесе Сурдлимпиада ойындарында (жазғы, қысқы) 1-3 орын;
немесе ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1-2 орын немесе екі рет 3 орын алу;
ойын спорт түрлері бойынша ақтық жарысқа шығу:
Олимпиада ойындарында (жазғы, қысқы) немесе Әлем чемпионатында, футболдан УЕФА Чемпиондар лигасының (UEFA) немесе УЕФА Еуропа лигасының (UEFA) топтық турнирінде, теннистен Девис Кубогының финалына, мүгедектер арбасындағы теннистен "Большой Шлем" (Australian Open, Rolland Garros, Wimbledon, US Open) турнирінің финалына шығу.
немесе "шайбалы хоккей" спорт түрі бойынша Олимпиада ойындарында немесе ересектер арасындағы Жоғары Дивизиондағы (ҮЗДІК) Әлем чемпионатында 1-8 орын алу.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Тізілімге енгізілген олимпиадалық, паралимпиадалық және сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша келесі талаптардың бірін орындау:
ересектер арасындағы Олимпиада немесе Паралимпиада немесе Сурдлимпиада ойындарында (жазғы, қысқы) 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;

"30. По олимпийским, сурдлимпийским и паралимпийским видам спорта, включенным в Реестр, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" присваивается спортсменам, выполнившим одно из следующих требований:
1-3 место на Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх (летние, зимние) среди взрослых;
или 1-2 место или дважды занять 3 место на чемпионате мира среди взрослых;
или по игровым видам спорта выход в финальную часть:
на Олимпийских играх или на Чемпионате мира, в групповой турнир лиги чемпионов УЕФА (UEFA) или лиги Европы УЕФА (UEFA) по футболу, в финал турнира Кубок Девиса по теннису, в финал турнира Большого Шлема (Australian Open, Rolland Garros, Wimbledon, US Open) по теннису на колясках;
или занять 1-8 место на Олимпийских играх или на Чемпионате мира среди взрослых Высший Дивизион (ТОП) по виду спорта "хоккей с шайбой".";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. По олимпийским, паралимпийским и сурдлимпийским видам спорта, включенным в Реестр, выполнить одно из следующих требований:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх (летние, зимние) среди взрослых;

немесе ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1-2 орын немесе екі рет 3 орын алған;
немесе еркін, әйелдер және грек-рим күресі бойынша 23 жасқа дейінгі Әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе ересектер арасында Азия немес Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 1 орын алған бір спортшыны даярлау;
ойын спорт түрлері бойынша финалға шығу:
Олимпиада ойындарында (жазғы, қысқы) немесе Әлем чемпионатында, футболдан УЕФА Чемпиондар лигасының (UEFA) немесе УЕФА Еуропа лигасының (UEFA) топтық турнирінде, теннистен Девис Кубогында, мүгедектер арбасындағы теннистен "Большой Шлем" (Australian Open, Rolland Garros, Wimbledon, US Open) турнирінің финалына шығу.

или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-2 место или дважды занять 3 место на Чемпионате мира среди взрослых;
или подготовить одного спортсмена на Чемпионате мира до 23 лет по видам спорта вольная борьба, греко-римская борьба и женская борьба, занявшего 1 место;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Азиатских, Пара Азиатских играх (летние, зимние) среди взрослых;
по игровым видам спорта выход в финальную часть:
на Олимпийских играх или на Чемпионате мира, в групповой турнир лиги чемпионов УЕФА (UEFA) или лиги Европы УЕФА (UEFA) по футболу, в финал турнира Кубок Девиса по теннису, в финал турнира Большого Шлема (Australian Open, Rolland Garros, Wimbledon, US Open) по теннису на колясках;

немесе "шайбалы хоккей" спорт түрі бойынша Олимпиада ойындарында немесе ересектер арасындағы Жоғары Дивизиондағы (ҮЗДІК) Әлем чемпионатында 1-8 орын алу.
немесе ересектер арасында Азия немесе Пара Азия ойындарында (жазғы, қысқы) 1 орын алған бір спортшыны даярлау.
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
37. Тізілімге енгізілген ұлттық спорт түрлері бойынша жарыстарға тиісті спорт түрі бойынша қосымшада көрсетілген шартқа сәйкес кемінде 10 ел өкілдерінің қатысқан жағдайда (тиісті спорт түрі бойынша қосымшада көрсетілген әр спорт саласы немесе әр салмақ санатында және кемінде 3 жекпе-жек өткізген жағдайда, егер де бұл шарт тиісті спорт түрі бойынша қосымшада көрсетілген болса) келесі талаптардың бірін орындаған спортшыларға беріледі:

или занять 1-8 место на Олимпийских играх или на Чемпионате мира среди взрослых Высший Дивизион (ТОП) по виду спорта "хоккей с шайбой";
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Азиатских, Пара Азиатских играх (летние, зимние) среди взрослых.
37. По национальным видам спорта, включенным в Реестр, выполнить одно из следующих требований, при участии на соревнованиях представителей не менее 10 стран, согласно условиям указанным в приложениях по соответствующему виду спорта (в каждой спортивной дисциплине или в каждой весовой категории, которые указаны в приложениях по данному виду спорта и при проведении не менее 3 схваток, встреч, в случаях если данное условие предусмотрено в приложениях по соответствующему виду спорта) одно из следующих требований:

ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1 орын алған екі спортшыны немесе екі рет 1 орын алған бір спортшыны дайындау.
"қазақ күресі" спорт түрінен ересектер арасындағы Әлем чемпионатында 1 орын алған спортшыны дайындау.";
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 6-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 12-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подготовить двух спортсменов, занявших 1 место или одного дважды занявшего 1 место на Чемпионате мира среди взрослых;
или подготовить спортсмена, занявшего 1 место на Чемпионате мира среди взрослых по виду спорта "қазақ күресі".";
приложение 6 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 12 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағын беруге қойылатын талаптар
Спорт жарысы
Орын
1
Жасөспірімдер Олимпиада ойындары (жазғы)
2-3
2
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
2-3
3
U-22 Азия чемпионаты
1
4
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы (жазғы)
1-3
5
U-22 Қазақстан Республикасының чемпионаты
1
6
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
1
7
Қазақстан Республикасының Жастар ойындары (жазғы)
Республикалық жарыстарға кемінде 10 облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың немесе халықаралық жарыстарға кемінде 5 елдің қатысуымен (кемінде 3 жекпе-жек өткізген кезде) СШ атағын алу үшін спортшы республикалық турнирлердің біреуінде 1 орын және екі жыл ішінде осы турнирлерде 1-2 орын алған жағдайда
8
Ғалым Жарылғаповты еске алуға арналған халықаралық турнир
1
9
Әбдалиев Қарақозыны еске алуға арналған халықаралық турнир
1
10
Шоқыр Бөлтекұлын еске алуға арналған халықаралық турнир
1
";
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 18-қосымшада:
2-тармақта:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
23 жасқа дейінгі ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
1-2
";
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 20-қосымшада:
3-тармақта:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Осы қосымшаның 1 және 2-тармақтарында көрсетілген талаптардан басқа, Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес юниорлар, жастар және ересектер жас топтары арасындағы халықаралық, республикалық жарыстар
1-3
";
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 47-қосымшада:
5-тармақта:
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Қазақстан Республикасының чемпионаты (қаруды тасымалдаумен)
жасөспірім ұл, жасөспірім қыз
1
";

"2. Требования для присвоения спортивного звания "мастер спорта Республики Казахстан
Спортивное соревнование
Место
1
Юношеские Олимпийские игры (летние)
2-3
2
Чемпионат Азии среди взрослых
2-3
3
Чемпионат Азии U-22
1
4
Чемпионат Республики Казахстан среди взрослых или Спартакиада Республики Казахстан (летняя) среди взрослых
1-3
5
Чемпионат Республики Казахстан U-22
1
6
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи
1
7
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (летние)
1
При участии не менее 10 областей, республиканского значение и столицы в республиканских соревнованиях или не менее 5 стран в международных соревнованиях (при проведении не менее 3 боев), для получения МС спортсмен должен занять 1 место на одном из нижеперечисленных республиканских турниров и в течение двух лет занять 1-2 место на данных турнирах
8
Международный турнир памяти Жарылғапова Ғалыма
1
9
Международный турнир памяти Әбдалиева Қарақозы
1
10
Международный турнир памяти Бөлтекұлы Шоқыр
1
";
в приложении 18 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий:
в пункте 2:
в текст строки, порядковый номер 4, на государственном языке вносится изменение, текст на русском языке не меняется;
в приложении 20 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий:
в пункте 3:
в текст строки, порядковый номер 3, на государственном языке вносится изменение, текст на русском языке не меняется;
в приложении 47 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий:
в пункте 5:
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Чемпионат Республики Казахстан (с переносом оружия)
юноша, девушка
1
";

спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 55-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 79-1-қосымшамен толықтыру;
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 93-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 96-қосымшада:
2-тармақта:
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Жастар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты, Қазақстан Республикасының жастар спорт ойындары (жазғы, қысқы) (жеке есепте немесе командалық есепте кемінде 50% партия ойнаған жағдайда)
жасөспірім ұл, жасөспірім қыз
1
";

приложение 55 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 79-1 согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 93 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в приложении 96 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий:
в пункте 2:
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции;
"
10
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи или Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (летние, зимние) (в личном зачете или при условии сыграть в командном зачете не менее 50 % партий)
юноша, девушка
1
";

2х30
6
Үшбұрыш маршрут бойынша нысанға дейін қашықтыққа ұшу
50
";
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 116-қосымшада:
реттік нөмірлері 5 және 6-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Жасөспірімдер Азия ойындары (жазғы, қысқы)
1
6
Ересектер арасындағы Ислам ойындары
2-3
";
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 151-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Самбо";
1- тармақта:
мына
"
Спорт саласында кемінде 20 қатысушы елдің қатысуымен (кемінде 3 жекпе-жек өткізу)
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Кемінде 20 қатысушы елдің қатысуымен (спорт саласында) (кемінде 3 жекпе-жек өткізу)
";
2- тармақта:
мына
"
Спорттық салада кемінде 15 елдің/облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қатысуымен (кемінде 3 жекпе-жек өткізу)
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Кемінде 15 елдің/облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қатысуымен (спорт саласында) (кемінде 3 жекпе-жек өткізу)
";
спорттық атақтар, спорттық разрядтар және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарына 163-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.

2х30
6
Полет на дальность по треугольному маршруту
50
";
в приложении 116 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий:
в пункте 2:
в текст строки, порядковые номера 5 и 6, на государственном языке вносится изменение, текст на русском языке не меняется;
в приложении 151 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Самбо";
в пункте 1:
строку
"
При участии не менее 20 стран участников (в спортивной дисциплине) (при (проведении не менее 3 схваток)
"
изложить в следующей редакции:
"
При участии не менее 20 стран участников (в спортивной дисциплине) (при проведении не менее 3 схваток)
";
в пункте 2:
строку
"
При участии не менее 15 стран/областей, городов республиканского значения и столицы (в спортивной дисциплине) (при проведении не менее 3 схваток)
";
изложить в следующей редакции:
"
При участии не менее 15 стран/областей, городов республиканского значения и столицы (в спортивной дисциплине) (при проведении не менее 3 схваток)
";
в текст строки, порядковый номер 4, на государственном языке вносится изменение, текст на русском языке не меняется;
приложение 163 к Нормам и требованиям для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа, обеспечить представление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Бұйрығына 1-қосымша
Спорттық атақтар, спорттық
разрядтар және біліктілік
санаттарын беру нормалары
мен талаптарына 6-қосымша
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
1. "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағын беруге қойылатын талаптар
Спорт жарысы
Орын

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение 1
к приказу
Приложение 6
к Нормам и требованиям
для присвоения спортивных
званий, разрядов и
квалификационных категорий
Артистическое плавание (синхронное плавание)
1. Требования для присвоения спортивного звания "мастер спорта международного класса Республики Казахстан"
Спортивное соревнование
Место

Жеке есепте кемінде 6 елдің немесе командалық есепте 5 елдің қатысуымен (әр спорт саласында)
1
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындары (жазғы)
4-12 (финал)
2
Ересектер арасындағы Әлем чемпионаты
3-12 (финал)
3
Ересектер арасындағы Әлем кубогы
1-4
4
Юниорлар арасындағы Әлем чемпионаты
1-3
5
Ересектер арасындағы Азия ойындары (жазғы)
1-3
6
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
1-3
7
Жастар арасындағы Әлем чемпионаты
1-3
8
Ересектер арасындағы Әлем кубогының кезеңдері
1-2
2. "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағын беруге қойылатын талаптар
Спорт жарысы
Орын
Кемінде 4 елдің қатысуымен (әр спорт саласында)
1
13-15 жас аралығындағы жасөспірім қыздар мен 13-16 жас аралығындағы жасөспірім ұлдар арасындағы Азия чемпионаты
1-3
2
Ересектер арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты немесе Қазақстан Республикасының спартакиадасы (жазғы)
1-3
3
13-15 жас аралығындағы қыздар мен 13-16 жас аралығындағы ұлдар арасындағы Әлем чемпионаты
4-6
4
Юниорлар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
1
5
13-15 жас аралығындағы жасөспірім қыздар мен 13-16 жас аралығындағы жасөспірім ұлдар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты (міндетті, ерікті, аралас (комби) бағдарламаларда)
1
3. Спорттық разрядтарды беруге қойылатын талаптар
Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер
Спорт жарысы
Орын
Кемінде 4 команданың қатысуымен
1
Юниорлар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
2-3
2
13-15 жас аралығындағы жасөспірім қыздар мен 13-16 жас аралығындағы жасөспірім ұлдар арасындағы Қазақстан Республикасыны чемпионаты (міндетті, ерікті, аралас (комби) бағдарламаларда)
2-3
3
Жасөспірімдер мен ересектер жас топтары арасындағы Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық жарыстар
1
1-разрядты спортшы
4
Барлық жас топтары үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың чемпионаттары, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының біріншіліктері
1-3
5
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық жарыстар
2-3
2-разрядты спортшы
6
Барлық жас топтары үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың чемпионаттары, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының біріншіліктері
4-8
7
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық жарыстар
4-5
3-разрядты спортшы
8
Барлық жас топтары үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың чемпионаттары, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының біріншіліктері
9-12
9
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық жарыстар
6-9
1-жасөспірімдік разрядты спортшы
10
Барлық жас топтары үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың чемпионаттарында, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының біріншіліктерінде міндетті бағдарламда 30 балл жинау.
2-жасөспірімдік разрядты спортшы
11
Барлық жас топтары үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың чемпионаттарында, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының біріншіліктерінде міндетті бағдарламда 25 балл жинау.
3-жасөспірімдік разрядты спортшы
12
Спорт түрі бойынша секцияда жыл бойы жүйелі түрде айналысу және кез келген ауқымдағы бір жарысқа қатысу
Бұйрығына 2-қосымша
Спорттық атақтар, спорттық
разрядтар және біліктілік
санаттарын беру нормалары
мен талаптарына 55-қосымша
Шайбалы хоккей

При участии не менее 6 стран в личном зачете или не менее 5 стран в командном зачете стран (в каждой спортивной дисциплине)
1
Олимпийские игры (летние) среди взрослых
4-12 (финал)
2
Чемпионат мира среди взрослых
3-12 (финал)
3
Кубок мира среди взрослых
1-4
4
Чемпионат мира среди юниоров
1-3
5
Азиатские игры (летние) среди взрослых
1-3
6
Чемпионат Азии среди взрослых
1-3
7
Чемпионат мира среди молодежи
1-3
8
Этапы Кубка мира среди взрослых
1-2
2. Требования для присвоения спортивного звания "мастер спорта Республики Казахстан"
Спортивное соревнование
Место
При участии не менее 4 команд/стран (в каждой спортивной дисциплине)
1
Чемпионат Азии среди девушек 13-15 лет и юношей 13-16 лет
1-3
2
Чемпионат Республики Казахстан среди взрослых или Спартакиада Республики Казахстан (летняя) среди взрослых
1-3
3
Чемпионат мира среди девушек 13-15 лет и юношей 13-16 лет
4-6
4
Чемпионат Республики Казахстан среди юниоров
1
5
Чемпионат Республики Казахстан среди девушек 13-15 лет и юношей (в обязательных, произвольных, смешанных (комбинированных программах))
1
3. Требования для присвоения спортивных разрядов
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан
Спортивное соревнование
Место
При участии не менее 4 команд
1
Чемпионат Республики Казахстан среди юниоров
2-3
2
Чемпионат Республики Казахстан среди девушек 13-15 лет и юношей 13-16 лет (в обязательных, произвольных, смешанных (комбинированных) программах)
2-3
3
Международные, республиканские соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий среди юношеских и взрослых возрастных групп
1
Спортсмен 1 разряда
4
Чемпионаты областей, городов республиканского значения и столицы, первенства государственных физкультурно-спортивных организаций для всех возрастных групп
1-3
5
Международные, республиканские соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий
2-3
Спортсмен 2 разряда
6
Чемпионаты областей, городов республиканского значения и столицы, первенства государственных физкультурно-спортивных организаций для всех возрастных групп
4-8
7
Международные, республиканские соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий
4-5
Спортсмен 3 разряда
8
Чемпионаты областей, городов республиканского значения и столицы, первенства государственных физкультурно-спортивных организаций для всех возрастных групп
9-12
9
Международные, республиканские соревнования в соответствии с Единым календарем спортивно-массовых мероприятий
6-9
Спортсмен 1 юношеского разряда
10
Набрать 30 баллов в обязательной программе на чемпионатах областей, городов республиканского значения и столицы, первенствах государственных физкультурно-спортивных организаций для всех возрастных групп
Спортсмен 2 юношеского разряда
11
Набрать 25 баллов в обязательной программе на чемпионатах областей, городов республиканского значения и столицы, первенствах государственных физкультурно-спортивных организаций для всех возрастных групп
Спортсмен 3 юношеского разряда
12
Систематически заниматься в течении года в секции по виду спорта и участвовать на одном соревновании любого масштаба
Приложение 2
к приказу
Приложение 55
к Нормам и требованиям
для присвоения спортивных
званий, разрядов и
квалификационных категорий
Хоккей с шайбой

1. "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағын беруге қойылатын талаптар
Спорт жарысы
Орын
1
Ересектер арасындағы Олимпиада ойындары
9-12 (ер) 9-12 (әйел)
2
Жоғары дивизиондағы ересектер арасындағы Әлем чемпионаты (ҮЗДІК)
9-12 (ер) 9-12 (әйел)
3
Дүниежүзілік Универсиада (қысқы)
1 (ер) 1-2 (әйел)
4
Ересектер арасындағы Азия ойындары (қысқы)
1 (ер) 1-2 (әйел)
5
Ересектер арасындағы Азия чемпионаты
1 (ер) 1-2 (әйел)
6
Клубтық командалар арасындағы Континентальді кубок
1 (ер)
7
І Дивизиондағы Әлем чемпионаты, "А" тобы
1 (ер)

1. Требования для присвоения спортивного звания "мастер спорта международного класса Республики Казахстан"
Спортивное соревнование
Место
1
Олимпийские игры среди взрослых
9-12 (муж.)
9-12 (жен.)
2
Чемпионат мира среди взрослых Высший Дивизион (ТОП)
9-12 (муж.)
9-12 (жен.)
3
Всемирная Универсиада (зимняя)
1 (муж.)
1-2 (жен.)
4
Азиатские игры (зимние) среди взрослых
1 (муж.)
1-2 (жен.)
5
Чемпионат Азии среди взрослых
1 (муж.)
1-2 (жен.)
6
Континентальный Кубок среди клубных команд
1 (муж.)
7
Чемпионат Мира I Дивизиона, группа "А"
1 (муж.)

4-6 (ер)
қатысу (әйел)
8
1 Дивизиондағы әйелдер командалары арасындағы Әлем чемпионаты, "Б" тобы
қатысу
9
Еуропалық элиталық лиганың әйелдер командалары арасындағы суперкубогы
қатысу
10
I Дивизиондағы U20 жастар командалары арасындағы Әлем чемпионаты, "А" тобы
2-6 (ер)
11
I Дивизиондағы U18 жасөспірімдер командалары арасындағы Әлем чемпионаты, "А" тобы
2-8 (ер)
12
I Дивизиондағы U18 жастар қыздар командалары арасындағы Әлем чемпионаты, "А" тобы
қатысу (әйел)
13
I Дивизиондағы U18 жастар қыздар командалары арасындағы Әлем чемпионаты, "Б" тобы
қатысу (әйел)
14
II Дивизиондағы U18 жастар қыздар командалары арасындағы Әлем чемпионаты, "А" тобы
қатысу (әйел)
15
II Дивизиондағы U18 жастар қыздар командалары арасындағы Әлем чемпионаты, "Б" тобы
2-4 (әйел)
16
Жоғары Лига ерлер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты (PRO HOKEI LIGASY)
3-8 (ер)
17
Жоғары Лига әйелдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты (QYZDAR HOKEI LIGASY)
2-8 (әйел)
18
Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (қысқы)
1-2 (ер) 1-3 (әйел)
19
Жастар ерлер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты (JASTAR HOKEI LIGASY)
1-3
20
Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (қысқы)
1 (ер) 1-2 (әйел)
21
U17-U16 жас санаттарындағы "А" тобы "Мықтылар" тобының Қазақстан Республикасы чемпионаты
1-2 (ер)
22
Қазақстан Республикасының Универсиадасы (қысқы)
1 (ер) 1-3 (әйел)
1-разрядты спортшы / 2-разрядты спортшы / 3-разрядты спортшы (кемінде 4 команданың қатысуымен), жасөспірім ұлдар
23
Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (қысқы)
2-8/-/-
24
Қазақстан Республикасының Универсиадасы (қысқы)
2-8/-/-
25
Қазақстан Республикасының спартакиадасы (қысқы)
3-8/-/-
26
Қазақстан Республикасының мектеп және колледж оқушылары арасындағы спартакиадасы
1/2/3-6
27
U17, U16, U15, U14, U13 жас санаттары арасындағы облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана чемпионаттары/кубоктері
1/2-3/-
28
U13-U12 жас санаттары арасындағы облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана чемпионаттары/кубоктері
-/1/2-3
29
Жастар командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты (JASTAR HOKEI LIGASY)
4-10/-/-
30
U17-U16 жас санаттарындағы "А" тобы "Мықтылар" тобындағы жасөспірімдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты
3-4/5-8/-
31
U17-U16 жас санаттарындағы "Б" тобы "Мықтылар" тобындағы жасөспірімдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты
1-2/3-4/5-8
32
U15-U14 жас санаттарындағы "А" тобы "Мықтылар" тобындағы жасөспірімдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты
1-2/3-4/5-8
33
U15-U14 жас санаттарындағы "Б" тобы "Мықтылар" тобындағы жасөспірімдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты
1/2-3/4-8
34
U13-U12 жас санаттарындағы "А" тобы "Мықтылар" тобындағы жасөспірімдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты
1/2-3/4-8
35
U13-U12 жас санаттарындағы "Б" тобы "Мықтылар" тобындағы жасөспірімдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты

4-6 (муж.) участие (жен.)
8
Чемпионат мира I Дивизион, группы "Б" среди женских команд
участие
9
Суперкубок Европейской Элитной Лиги среди женских команд
участие
10
Чемпионат мира среди молодежных команд U20, I Дивизион группа "А"
2-6 (муж.)
11
Чемпионат мира среди юношеских команд U18, I Дивизион группа "А"
2-8 (муж.)
12
Чемпионат мира среди молодежных женских команд U18, I Дивизион группа "А"
участие (жен.)
13
Чемпионат мира среди молодежных женских команд U18, I Дивизион группа "Б"
участие (жен.)
14
Чемпионат мира среди молодежных женских команд U18, II Дивизион группа "А"
участие (жен.)
15
Чемпионат мира среди молодежных женских команд U18, II Дивизион группа "Б"
2-4 (жен.)
16
Чемпионат Республики Казахстан среди мужских команд Высшей Лиги (PRO HOKEI LIGASY)
3-8 (муж.)
17
Чемпионат Республики Казахстан среди женских команд Высшей Лиги (QYZDAR HOKEI LIGASY)
2-8 (жен.)
18
Спартакиада Республики Казахстан (зимняя)
1-2 (муж.) 1-3 (жен.)
19
Чемпионат Республики Казахстан среди мужских молодежных команд (JASTAR HOKEI LIGASY)
1-3
20
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (зимние)
1 (муж.) 1-2 (жен.)
21
Чемпионат Республики Казахстан группы "Сильнейшие" группа "А" в возрастных категориях U17-U16
1-2 (муж.)
22
Универсиада Республики Казахстан (зимняя)
1 (муж.) 1-3 (жен.)
Спортсмен 1 разряда/ спортсмен 2 разряда/ спортсмен 3 разряда (при участии не менее 4 команд), юноши
23
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (зимние)
2-8/-/-
24
Универсиада Республики Казахстан (зимняя)
2-8/-/-
25
Спартакиада Республики Казахстан (зимняя)
3-8/-/-
26
Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан
1/2/3-6
27
Чемпионаты/кубок областей, городов республиканского значения, столицы среди возрастных категорий U17, U16, U15, U14, U13 лет
1/2-3/-
28
Чемпионаты/кубок областей, городов республиканского значения, столицы среди возрастных категорий U13-U12 лет
-/1/2-3
29
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежных команд (JASTAR HOKEI LIGASY)
4-10/-/-
30
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд группы "Сильнейшие" группа "А" по возрастным категориям U17-U16 лет
3-4/5-8/-
31
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд группы "Сильнейшие" группа "Б" по возрастным категориям U17-U16 лет
1-2/3-4/5-8
32
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд группы "Сильнейшие" группа "А" по возрастным категориям U15-U14 лет
1-2/3-4/5-8
33
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд группы "Сильнейшие" группа "Б" по возрастным категориям U15-U14 лет
1/2-3/4-8
34
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд группы "Сильнейшие" группа "А" по возрастным категориям U13-U12 лет
1/2-3/4-8
35
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд группы "Сильнейшие" группа "В" по возрастным категориям U13-U12 лет

-/1/2-3
36
U13-U12 жас санаттарындағы "С" тобы "Мықтылар" тобындағы жасөспірімдер командалары арасындағы Қазақстан Республикасы чемпионаты
-/-/1-3
37
U17-U16 жас санаттарындағы жасөспірімдер командалары арасындағы "Федерация кубогы" республикалық турнирі
1–2/3/4-8
38
U15-U14 жас санаттарындағы жасөспірімдер командалары арасындағы "Федерация кубогы" республикалық турнирі
1/2 -3/4-8
39
U13-U12 жас санаттарындағы жасөспірімдер командалары арасындағы "Федерация кубогы" республикалық турнирі
-/-/1-4
40
"Жұлдызша" республикалық турнирі
-/-/1-2
41
Ауыл балалар-жасөспірмдер командалары арасындағы республикалық турнир
-/-/1-2
42
Әуесқой командалар арасындағы республикалық турнир
1/2/3
1/2/3-жасөспірімдік разрядты спортшы, жасөспірім ұлдар, ұлдар (кемінде 4 команданың қатысуымен)
43
U12-U11 жас санаттары арасындағы облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана чемпионаты/кубогы
4–8/-/-
44
Ауыл балалар-жасөспірімдер командалары арасындағы республикалық турнир
3–4/5–8/-
45
"Жұлдызша" республикалық турнирі
1-2/3-4/5-8
46
U8-U10 балалар командалары арасындағы турнирлер
1/2–3/4-8
47
Облыстық маңызы бар қалалар, аудандар, балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің чемпионаты/кубогы
1/2–3/4-8
1-разрядты спортшы / 2-разрядты спортшы / 3-разрядты спортшы (кемінде 4 команданың қатысуымен), жасөспірім қыздар
48
Қазақстан Республикасының спартакиадасы (қысқы)

-/1/2-3
36
Чемпионат Республики Казахстан среди юношеских команд "Сильнейшие" группа "С" по возрастным категориям U13-U12 лет
-/-/1-3
37
Республиканский турнир "Кубок Федерации" среди юношеских команд по возрастным категориям U17-U16 лет
1-2/3/4-8
38
Республиканский турнир "Кубок Федерации" среди юношеских команд по возрастным категориям U15-U14 лет
1/2 -3/4-8
39
Республиканский турнир "Кубок Федерации" среди юношеских команд по возрастным категориям U13-U12 лет
-/-/1-4
40
Республиканский турнир "Жұлдызша"
-/-/1-2
41
Республиканский турнир среди сельских детско-юношеских команд
-/-/1-2
42
Республиканский турнир среди любительских команд
1/2/3
Спортсмен 1/2/3 юношеского разряда, юноши, мальчики (при участии не менее 4 команд)
43
Чемпионат/кубок областей, городов республиканского значения, столицы среди возрастных категорий U12-U11 лет
4-8/-/-
44
Республиканский турнир среди сельских детско-юношеских команд
3-4/5-8/-
45
Республиканский турнир "Жұлдызша"
1-2/3-4/5-8
46
Турниры среди детских команд U8-U10
1/2-3/4-8
47
Чемпионат/кубок городов областного значения, районов, детско-юношеских спортивных школ
1/2-3/4-8
Спортсмен 1 разряда/ спортсмен 2 разряда/ спортсмен 3 разряда (при участии не менее 4 команд), девушки
48
Спартакиада Республики Казахстан (зимняя)

4–8/-/-
49
Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары
3–8/-/-
50
Қазақстан Республикасының универсиадасы (қысқы)
4–8/-/-
51
U11-U14 жастағы қыздар арасындағы республикалық турнир
1/2/3
52
"Жұлдызша" республикалық турнирі
-/-/1-3
1/2/3-жасөспірімдік разрядты спортшы (кемінде 4 команданың қатысуымен), қыздар
53
U11-U14 жастағы қыздар арасындағы республикалық турнир
4–8/-/-
54
"Жұлдызша" республикалық турнирі
1–8/-/-
55
U8-U10 жастағы қыздар арасындағы республикалық турнир
1/2–3/4-8
56
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің чемпионаты/кубогы
1/2–3/4-8
Бұйрығына 3-қосымша
Спорттық атақтар, спорттық
разрядтар және біліктілік
санаттарын беру нормалары
мен талаптарына 79-1-қосымша
Мүгедектер арбасындағы теннис
1. "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағын беруге қойылатын талаптар
Спорт жарысы
Орын
Кемінде 6 команданың қатысуымен
1
Паралимпиада ойындары (жекелей және жұптық разрядта)
ширек финал
2
"Большой шлем" турнирі (Australian Open, Roland Garros, Wimbeldon, US Open) (жекелей және жұптық разрядта)
жартылай финал
3
Пара Азия ойындары (жекелей және жұптық разрядта)
жартылай финал
4
ITF Wheelchair Tennis Tour әлемдік рейтингісіндегі Үздік 100
кіру
2. "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағын беруге қойылатын талаптар
Спорт жарысы
Орын
1
Қазақстан Республикасының чемпионаты (жекелей немесе жұптық разрядта) (кемінде 3 ойын өткізген жағдайда)
16 жас және одан үлкен жас санатының финалы
2
Командалық әлем кубогы
16 жас және одан үлкен жас санатының ширек финалы
14-15 жас санатының жартылай финалы
3
ITF Wheelchair Tennis Tour әлем рейтингісіндегі Үздік 200
кіру
3. "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер" спорттық атағын беруге қойылатын талаптар
Спорт жарысы
Орын
1
Қазақстан Республикасының чемпионаты (жекелей және жұптық разрядта)
16 жас және одан үлкен жас санатының жартылай финалы
14-15 жас санатының финалы
2
Қазақстан Республикасының кубогы (жекелей және жұптық разрядта)
16 жас және одан үлкен жас санатының жүлдегерлері
14-15 жас санатының жеңімпаздары
Бұйрығына 4-қосымша
Спорттық атақтар, спорттық
разрядтар және біліктілік
санаттарын беру нормалары
мен талаптарына
93-қосымша
Қазақ күресі

4-8/-/-
49
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан
3-8/-/-
50
Универсиада Республики Казахстан (зимняя)
4-8/-/-
51
Республиканский турнир среди девочек возраста U11-U14
1/2/3
52
Республиканский турнир "Жұлдызша"
-/-/1-3
Спортсмен 1/2/3 юношеского разряда, девочки (при участии не менее 4 команд)
53
Республиканский турнир среди девочек возраста U11-U14
4-8/-/-
54
Республиканский турнир "Жұлдызша"
1-8/-/-
55
Республиканский турнир среди девочек возраста U8-U10 лет
1/2-3/4-8
56
Чемпионат/кубок городов районного значения, сел
1/2-3/4-8
Приложение 3
к приказу
Приложение 79-1
к Нормам и требованиям
для присвоения спортивных
званий, разрядов и
квалификационных категорий
Теннис на колясках
1. Требования для присвоения спортивного звания "мастер спорта международного класса Республики Казахстан"
Спортивное соревнование
Место
При участии не менее 6 команд
1
Паралимпийские игры (в одиночном или парном разряде)
четверть финала
2
Турнир Большой шлем (Australian Open, Roland Garros, Wimbeldon, US Open) (в одиночном или парном разряде)
полуфинал
3
Пара Азиатские игры (в одиночном или парном разряде)
полуфинал
4
Топ 100 мирового рейтинга ITF Wheelchair Tennis Tour
войти
2. Требования для присвоения спортивного звания "мастер спорта Республики Казахстан"
Спортивное соревнование
Место
1
Чемпионат Республики Казахстан (в одиночном или парном разряде) (при проведении не менее 3 игр)
финал категории 16 лет и старше
2
Командный кубок мира
четверть финала категории 16 лет и старше
полуфинал категории 14-15 лет
3
Топ 200 мирового рейтинга ITF Wheelchair Tennis Tour
войти
3. Требования для присвоения спортивного звания "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан"
Спортивное соревнование
Место
1
Чемпионат Республики Казахстан (в одиночном или парном разряде)
полуфинал категории 16 лет и старше
финал категории 14-15 лет
2
Кубок Республики Казахстан (в одиночном или парном разряде)
призеры категории 16 лет и старше
победитель категории 14-15 лет
Приложение 4
к приказу
Приложение 93
к Нормам и требованиям
для присвоения спортивных
званий, разрядов и
квалификационных категорий
Қазақ күресі

3. "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер" спорттық разрядын беруге қойылатын талаптар
13 жастан бастап орындалады
Спорт жарысы
1) Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты есептемегенде) Ұлттық санаттағы кемінде екі төреші немесе Халықаралық санаттағы екі төреші болған кезде;
2) Жарыстарда 1-3 рет немесе жарыстарда 4-11 екі рет орындау
Ұзақ немесе аралас бағдарламада 42 ұпай жинау немесе қысқа бағдарламада 30 ұпай жинау
1
Қазақстан Республикасының чемпионаты
2
Қазақстан Республикасының универсиадасы
3
Қазақстан Республикасының спартакиадасы
4
Жастар және юниорлар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
5
Барлық жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
6
Спорт мектептері және оқу орындары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
7
Қазақстандық эстетикалық топтық гимнастика федерациясының кубогы
8
Жастар спорт ойындары
9
Қазақстан Республикасы мектеп оқушыларының гимназиадасы
10
Қазақстан Республикасының кубогы
11
Юниорлар және жастар арасындағы Қазақстан Республикасының кубогы
4. 1-разрядты спортшы
11 жастан бастап орындалады
Спорт жарысы
Талаптар
Ұзақ, аралас немесе қысқа бағдарламада 28 ұпай жинау
1
Қазақстан Республикасының чемпионаты
1) Төрешілер алқасының құрамында (хатшылықты есептемегенде) Ұлттық санаттағы кемінде екі төреші немесе Халықаралық санаттағы екі төреші болған кезде;
2) Жарыстарда 1-11 бір рет немесе жарыстарда 12-13 бір рет және жарыстарда 14-17 екі рет орындау.
2
Қазақстан Республикасының универсиадасы
3
Қазақстан Республикасының спартакиадасы
4
Жастар және юниорлар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
5
Барлық жас топтары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
6
Спорт мектептері және оқу орындары арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты
7
Қазақстандық эстетикалық топтық гимнастика федерациясының кубогы
8
Жастар спорт ойындары
9
Қазақстан Республикасы мектеп оқушыларының гимназиадасы
10
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаттары
11
Қазақстан Республикасының спорт қоғамдары мен ұйымдарының кубогы
12
Қала чемпионаты
13
Қала кубогы
14
IFAGG B-category competition халықаралық турнирлері
15
Дене шынықтыру және спорт ұжымдарындағы, спорт мектептеріндегі, оқу орындарындағы, ұйымдардағы жарыстар (чемпионат, кубок, спартакиада, турнир, ойындар)
16
Қазақстан Республикасының кубогы
17
Юниорлар және жастар арасындағы Қазақстан Республикасының кубогы
5.2-разрядты спортшы
10 жастан бастап орындалады
Спорт жарысы
Талаптар
Ұзақ, аралас немесе қысқа бағдарламада 26 ұпай жинау
1
Жастар және юниорлар арасындағы Қазақстан Республикасының чемпионаты

3. Требования для присвоения спортивных разряда "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан"
выполняется с 13 лет
Спортивное соревнование
1) При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее двух судей Международной категории или двух судей Национальной категории;
2) Выполнить на соревнования 1-3 один раз или на соревнования 4-11 два раза
Набрать 42 балла в длинной или микс программе или набрать 30 баллов в короткой программе
1
Чемпионат Республики Казахстан
2
Универсиада Республики Казахстан
3
Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
4
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи и юниоров
5
Чемпионат Республики Казахстан среди всех возрастов
6
Чемпионат Республики Казахстан среди спортивных школа и учебных заведений
7
Кубок Казахстанской федерации эстетической групповой гимнастики
8
Молодежные спортивные игры Республики Казахстан
9
Гимназиада школьников Республики Казахстан
10
Кубок Республики Казахстан
11
Кубок Республики Казахстан среди молодежи и юниоров
4. Спортсмен 1 разряда
выполняется с 11 лет
Спортивное соревнование
Требования
Набрать 28 баллов в длинной, микс или короткой программе
1
Чемпионат Республики Казахстан
1) При наличии в составе судейской коллегии (без учета секретариата) не менее двух судей Международной категории или двух судей Национальной категории;
2) Выполнить на соревнования 1-11 один раз или на соревнования 12-13 один раза и на соревнованиях 14-17 два раза
2
Универсиада Республики Казахстан
3
Спартакиада Республики Казахстан
4
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи и юниоров
5
Чемпионат Республики Казахстан среди всех возрастов
6
Чемпионат Республики Казахстан среди спортивных школа и учебных заведений
7
Кубок Казахстанской федерации эстетической групповой гимнастики
8
Молодежные спортивные игры
9
Гимназиада школьников Республики Казахстан
10
Чемпионаты областей, городов республиканского значения, столицы
11
Кубок спортивных обществ и организаций Республики Казахстан
12
Чемпионат города
13
Кубок города
14
Международные турниры IFAGG B-category competition
15
Соревнования в коллективах физической культуры и спорта, спортивных школах, учебных заведениях, организациях (чемпионат, кубок, спартакиада, турнир, игры)
16
Кубок Республики Казахстан
17
Кубок Республики Казахстан среди молодежи и юниоров
5. Спортсмен 2 разряда
выполняется с 10 лет
Спортивное соревнование
Требования
Набрать 26 баллов в длинной, микс или короткой программе
1
Чемпионат Республики Казахстан среди молодежи и юниоров