Атырау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 196-VІІІ "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" ешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 231-VIII шешімі
Атырау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Атырау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 196-VІІІ "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне келесі өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет тиiсiнше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның iшiнде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 986 441 623 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 150 645 161 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 2 208 361мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 9 657 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 26 338 208 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 807 240 235 мың теңге;
2) шығындар – 970 080 467 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 24 496 991 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 24 496 991 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 8 000 000 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 8 000 000 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -16 135 835 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 16 135 835 мың теңге:
қарыздар түсімі – 19 046 991мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 712 578 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 801 422 мың теңге.";
келесі мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару арқылы 11 750 729 мың теңге сомасында қарыздардың түсімдері ескерілсін, оның ішінде:

О внесении изменений и дополнения в решение Атырауского областного маслихата от 12 декабря 2025 года № 196-VІІІ "Об областном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Атырауского областного маслихата от 2 апреля 2026 года № 231-VIII
Атырауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Атырауского областного маслихата от 12 декабря 2025 года № 196-VІІІ "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 986 441 623 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 150 645 161 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 2 208 361 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 657 тысяч тенге;
специальные поступления – 26 338 208 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 807 240 235 тысяч тенге;
2) затраты – 970 080 467 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 24 496 991 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 24 496 991 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 8 000 000 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 8 000 000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -16 135 835 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 16 135 835 тысяч тенге:
поступление займов – 19 046 991 тысяч тенге;
погашение займов – 3 712 578 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 801 422 тысяч тенге.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Учесть в областном бюджете на 2026 год поступления займов от выпуска государственных ценных бумаг в сумме 11 750 729 тысяч тенге, в том числе:

557 301
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 584 882
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
863 173
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
588 262
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 078 082
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
10 428
261
Облыстың білім басқармасы
490 033
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
347 457
037
Әлеуметтік сауықтандыру
130 272
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
12 304
2
Әлеуметтiк көмек
8 899 047
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
8 899 047
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
2 050 255
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
6 848 792
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
2 387 319
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
2 387 319
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
260 651
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
19 620
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
10 400
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
200 616
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
20 000
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
411 306
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
1 464 726
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
67 427 898
1
Тұрғын үй шаруашылығы
200 000
279
Облыстың Энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы

557 301
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 584 882
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
863 173
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
588 262
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 078 082
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
10 428
261
Управление образования области
490 033
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
347 457
037
Социальная реабилитация
130 272
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
12 304
2
Социальная помощь
8 899 047
256
Управление координации занятости и социальных программ области
8 899 047
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
2 050 255
068
Программа занятости
6 848 792
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
2 387 319
256
Управление координации занятости и социальных программ области
2 387 319
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
260 651
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
19 620
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
10 400
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
200 616
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
20 000
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
411 306
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1 464 726
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
67 427 898
1
Жилищное хозяйство
200 000
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области

250 600
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
41 098
036
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
25 000
039
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
6 090
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
7 392
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
100 000
049
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
270 259
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
1 500 000
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
184 045
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 490 000
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1 266 000
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
1 071 500
070
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 767 361
2
Су шаруашылығы
715 552
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
189 869
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
189 869
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
525 683
043
Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау
525 683
3
Орман шаруашылығы
1 067 888
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
1 067 888
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
1 047 888
006
Жануарлар дүниесін қорғау
20 000
4
Балық шаруашылығы
497 600
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
497 600
034
Тауарлық балық өсіру өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
497 600
5
Қоршаған ортаны қорғау
3 217 934
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы

250 600
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
41 098
036
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
25 000
039
Проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
6 090
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
7 392
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
100 000
049
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
270 259
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
1 500 000
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
184 045
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 490 000
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
1 266 000
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1 071 500
070
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 767 361
2
Водное хозяйство
715 552
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
189 869
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
189 869
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
525 683
043
Субсидирование части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения
525 683
3
Лесное хозяйство
1 067 888
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
1 067 888
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
1 047 888
006
Охрана животного мира
20 000
4
Рыбное хозяйство
497 600
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
497 600
034
Cубсидирование повышения продуктивности и качества аквакультуры (рыбоводства), а также племенного рыбоводства
497 600
5
Охрана окружающей среды
3 217 934
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области