Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 31-2 "2026-2028 жылдарға арналған Аққайың ауданының бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы мәслихатының 2026 жылғы 14 қаңтардағы № 32-1 шешiмi
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған Аққайың ауданының бюджетін бекіту туралы" 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 31-2 шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған Аққайың ауданының бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3350084 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2241065 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 28107 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 46628 мың теңге;
арнаулы түсімдер - 0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 1034284 мың теңге;
2) шығындар – 3043205 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 10352 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 51900 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 41548 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржылық активтерді сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - 296527 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) –296527 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 296527 мың теңге:
қарыздар түсімі – 51900 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 348 427 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.";
7-тармақ алынып тасталсын;
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 5-қосымшаға сәйкес облыстық және аудандық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер бюджеттің төртінші деңгейіне ескерілсін.
көрсетілген шешімді 5-қосымшамен осы шешімнің 4-қосымшаға сәйкес толықтырылсын.
Көрсетілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімдігінің "2026-2028 жылдарға арналған Аққайың ауданының бюджетін бекіту туралы" Аққайың ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1, 2, 3 - қосымшалары осы шешімнің 1, 2, 3 – қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы
мәслихатының төрағасы
Е. Жәкенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Аққайың ауданы мәслихатының

О внесении изменений в решение маслихата Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 18 декабря 2025 года № 31-2 "Об утверждении бюджета Аккайынского района на 2026-2028 годы"
Решение маслихата Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 14 января 2026 года № 32-1
Маслихат Аккайынского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата Аккайынского района Северо-Казахстанской области "Об утверждении бюджета Аккайынского района на 2026-2028 годы" от 18 декабря 2025 года № 31-2 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет Аккайынского района на 2026 - 2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3350084 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2241065 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 28107 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 46628 тысяч тенге;
специальные поступления- 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1034284 тысяч тенге;
2) затраты – 3043205 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 10352 тысяч тенге:
бюджетные кредиты - 51900 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 41548 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - 296527 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 296527 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -296 527 тысяч тенге:
поступление займов – 51900 тысяч тенге;
погашение займов – 348427 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.";
пункт 7 исключить;
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Учесть целевые текущие трансферты из областного и районного бюджета четвертому уровню бюджета согласно приложения 5.
дополнить приложением 5 к указанному решению согласно приложению 4 к настоящему решению.
Распределение указанных целевых текущих трансфертов определяется постановлением акимата Аккайынского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Аккайынского района "Об утверждении бюджета Аккайынского района на 2026- 2028 годы".";
приложения 1, 2, 3 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Аккайынского района Северо-Казахстанской области ________ E. Жакенов
Приложение 1 к решению
маслихата Аккайынского района
Северо-Казахстанской области

017
Мүгедектегі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
49873
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі
іс-шараларды іске асыру
25399
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
70090
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
70090
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66748
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1242
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
2100
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
361359
1
Мәдениет саласындағы қызмет
88972
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
88972
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
88972
2
Спорт
53239
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
53239
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
24790
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
1896
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына
қатысуы
26553
3
Ақпараттық кеңiстiк
169657
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
169657
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
23469
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
145124
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1064
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
49491
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
49491
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін
қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру
жөніндегі қызметтер
37792
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
11699
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары

017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
49873
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
25399
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
70090
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
70090
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
66748
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1242
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
2100
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
361359
1
Деятельность в области культуры
88972
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
88972
009
Поддержка культурно-досуговой работы
88972
2
Спорт
53239
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
53239
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
24790
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
1896
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
26553
3
Информационное пространство
169657
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
169657
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
23469
007
Функционирование районных (городских) библиотек
145124
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1064
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
49491
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
49491
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и граждан
37792
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
11699
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения

93816
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
36878
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
574295
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74111
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
500184
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
74404
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74404
02
Қорғаныс
43389
1
Әскери мұқтаждар
27389
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
27389
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
27389
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
16000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
16000
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
8000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
8000
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
3000
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
3000
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3000
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
3000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
585456
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
42000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
42000
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
42000
2
Әлеуметтiк көмек
472566
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
472566
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
11581
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
42000
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2336
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
320377
017
Мүгедектегі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

93816
003
Капитальные расходы государственного органа
36878
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
574295
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
74111
113
Целевые текущие тнасферты нижестоящим бюджетам
500184
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
74404
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства и ветеринарии
74404
02
Оборона
43389
1
Военные нужды
27389
122
Аппарат акима района (города областного значения)
27389
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
27389
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
16000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
16000
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
8000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
8000
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
3000
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
3000
495
Отдел архитектуры, строительства,
жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3000
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
3000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
585456
1
Социальное обеспечение
42000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
42000
005
Государственная адресная социальная помощь
42000
2
Социальная помощь
472566
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
472566
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
11581
006
Оказание жилищной помощи
1000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
42000
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2336
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
320377
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью