Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орман және өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін, жеке тұлғалардың өз мұқтаждары үшін жабайы өсетін жемістерді, саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрілік шикізатты және өзге де орман және өсімдік ресурстарын жинау нормаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2026 жылғы 28 шілдедегі № 39/4 шешімі
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 14-бабы 2) тармақшасына және 42-бабы 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 630-бабы 1-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 5-тармағына, 7-бабы 4-тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орман және өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері (түбірдегі босатылатын сүрек үшін мөлшерлемелерді қоспағанда) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттiк орман қорының аумағында жеке тұлғалардың өз мұқтаждары үшін жабайы өсетін жемістерді, саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрілік шикізатты және өзге де орман және өсімдік ресурстарын жинау нормалары осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының төрағасы В. Бубенко
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 39/4 шешіміне 1-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысының орман және өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін (түбірімен босатылатын сүрекке арналған мөлшерлемелерді қоспағанда)
№ п/п
Орман пайдалану түрлері
Орман пайдалану мерзімдері
Ресурс түрінің бірлігі үшін айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі төлемақы мөлшерлемелері
1. Шайыр және ағаш шырындарын дайындау
1.1
Шайыр дайындау
Ұзақ мерзімді, алып қоюмен
1 гектар үшін 1,18 айлық есептік көрсеткіш
1.2
Шайыр дайындау
Ұзақ мерзімді, алып қоюмен

Об утверждении ставок платы за пользование лесными и растительными ресурсами, норм сбора физическими лицами для собственных нужд дикорастущих плодов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных лесных и растительных ресурсов на территории Северо-Казахстанской области
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 28 июля 2026 года № 39/4
В соответствии с подпунктом 2) статьи 14 и пунктом 3 статьи 42 Лесного кодекса Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 630 Налогового кодекса Республики Казахстан, пунктом 5 статьи 6, пунктом 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить ставки платы за пользование лесными и растительными ресурсами (за исключением ставок платы за древесину, отпускаемую на корню) на территории Северо-Казахстанской области согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Утвердить нормы сбора физическими лицами для собственных нужд дикорастущих плодов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных лесных и растительных ресурсов на территории государственного лесного фонда Северо-Казахстанской области согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Северо-Казахстанского областного маслихата В. Бубенко
Приложение 1
к решению Северо-Казахстанского
областного маслихата
от 28 июля 2026 года № 39/4
Cтавки платы за пользование лесными и растительными ресурсами (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню) Северо-Казахстанской области
№ п/п
Виды лесных пользований
Сроки лесопользования
Ставки платы за единицу вида ресурсов в размере месячного расчетного показателя
1. Заготовка живицы и древесных соков
1.1
Заготовка живицы
Долгосрочное,
с изъятием
1,18 месячный расчетный показатель за 1 гектар
1.2
Заготовка живицы
Долгосрочное,
с изъятием

1 центнер үшін 0,39 айлық есептік көрсеткіш
1.3
Ағаш шырынын дайындау
Ұзақ мерзімді, алып қоюмен
1 гектар үшін 0,59 айлық есептік көрсеткіш
1.4
Ағаш шырынын дайындау
Ұзақ мерзімді, алып қоюмен
1 центнер үшін 0,31 айлық есептік көрсеткіш
№ п/п
Ағаш және бұта тұқымдастарының атауы
Орманды пайдалану мерзімдері
Ресурс түрінің бірлігі үшін төлемақы мөлшерлемелері
Қабық, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Бұтақтар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Түбірлер, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Тамырлар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Жапырақтар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Бүршіктер, 1 килограмм үшін айлық есептік көрсеткіш

0,39 месячный расчетный показатель за 1 центнер
1.3
Заготовка древесного сока
Долгосрочное,
с изъятием
0,59 месячный расчетный показатель за 1 гектар
1.4
Заготовка древесного сока
Долгосрочное,
с изъятием
0,31 месячный расчетный показатель за 1 центнер
№ п/п
Наименование древесных и кустарниковых пород
Сроки лесопользования
Ставки платы за единицу вида ресурсов
Кора, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Ветви, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Пни, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Корни, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Листья, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Почки, месячный расчетный показатель за 1 килограмм

1 килограмм үшін 0,024 айлық есептік көрсеткіш
3.2
Жидектер
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 килограмм үшін 0,032 айлық есептік көрсеткіш
Дәрілік өсімдіктер мен техникалық шикізатты жинау
3.3
Шөптер
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.4
Гүлдер
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.5
Жапырақтар, сабақтар және өркендер
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.6
Жемістер мен жидектер
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.7
Тамырлар
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 килограмм үшін 0,003 айлық есептік көрсеткіш
3.8
Бүршіктер
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 килограмм үшін 0,003 айлық есептік көрсеткіш
Жанама орман пайдаланудың жекелеген түрлері
3.9
Мүктер
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 центнер үшін 0,024 айлық есептік көрсеткіш
3.10
Орман төсеніші мен түскен жапырақтар
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 тонна үшін 0,277 айлық есептік көрсеткіш
3.11
Қамыс
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 центнер үшін 0,016 айлық есептік көрсеткіш
3.12
Бақша шаруашылығы, бақша өсіру және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 18 шілдедегі Салық кодексінің 576-бабына сәйкес 1 гектар үшін есептелетін жер салығының мөлшерлемелері бойынша
3.13
Аң шаруашылығы және марал шаруашылығы
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 гектар үшін 0,557 айлық есептік көрсеткіш
3.14
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде бір омартаны орналастырғаны үшін
Қысқа мерзімді, алып қоюмен
1 ара ұясы үшін 0,557 айлық есептік көрсеткіш
3.15
Шөп шабу алқаптарының сапалық жай-күйінің топтары бойынша шөп шабу - жақсы
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 гектар үшін 0,668 айлық есептік көрсеткіш
3.16
Шөп шабу алқаптарының сапалық жай-күйінің топтары бойынша шөп шабу - қанағаттанарлық
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 гектар үшін 0,501 айлық есептік көрсеткіш
3.17
Шөп шабу алқаптарының сапалық жай-күйінің топтары бойынша шөп шабу - нашар
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 гектар үшін 0,390 айлық есептік көрсеткіш
Жайылымның 1 гектарына жылына 1 бас мал жаю
3.18
Ірі қара мал
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 бас үшін 0,936 айлық есептік көрсеткіш
3.19
Жылқылар
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 бас үшін 0,936 айлық есептік көрсеткіш
3.20
Ірі қара малдың төлі
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 бас үшін 0,468 айлық есептік көрсеткіш
3.21
Ешкілер
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 бас үшін 0,819 айлық есептік көрсеткіш
3.22
Қойлар
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 бас үшін 0,234 айлық есептік көрсеткіш
4. Мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығы мұқтаждары, ғылыми-зерттеу, тарихи-мәдени, сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану
4.1
Аңшылық шаруашылығы мұқтаждары үшін
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз

0,024 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.2
Ягоды
Краткосрочное, с изъятием
0,032 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
Сбор лекарственных растений и технического сырья
3.3
Травы
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.4
Цветки
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.5
Листья, стебли и побеги
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.6
Плоды и ягоды
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.7
Корни
Краткосрочное, с изъятием
0,003 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.8
Почки
Краткосрочное, с изъятием
0,003 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
Отдельные виды побочных лесных пользований
3.9
Мхи
Краткосрочное, с изъятием
0,024 месячный расчетный показатель за 1 центнер
3.10
Лесная подстилка и опавшие листья
Краткосрочное, с изъятием
0,277 месячный расчетный показатель за 1 тонну
3.11
Камыш
Краткосрочное, с изъятием
0,016 месячный расчетный показатель за 1 центнер
3.12
Огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур
Краткосрочное, без изъятия
По ставкам земельного налога, исчисляемого в соответствие со статьей 576 Налогового кодекса Республики Казахстан от 18 июля 2025 года за 1 гектар
3.13
Звероводство и мараловодство
Краткосрочное, без изъятия
0,557 месячный расчетный показатель за 1 гектар
3.14
За размещение одного улья на участках государственного лесного фонда
Краткосрочное, без изъятия
0,557 месячный расчетный показатель за 1 улей
3.15
Сенокошение по группам качественного состояния сенокосных угодий - хорошее
Долгосрочное, без изъятия
0,668 месячный расчетный показатель за 1 гектар
3.16
Сенокошение по группам качественного состояния сенокосных угодий - удовлетворительное
Долгосрочное, без изъятия
0,501 месячный расчетный показатель за 1 гектар
3.17
Сенокошение по группам качественного состояния сенокосных угодий - плохое
Долгосрочное, без изъятия
0,390 месячный расчетный показатель за 1 гектар
Пастьба скота за 1 голову в год на 1 гектар выпаса
3.18
Крупный рогатый скот
Долгосрочное, без изъятия
0,936 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.19
Лошади
Долгосрочное, без изъятия
0,936 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.20
Молодняк крупного скота
Долгосрочное, без изъятия
0,468 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.21
Козы
Долгосрочное, без изъятия
0,819 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.22
Овцы
Долгосрочное, без изъятия
0,234 месячный расчетный показатель за 1 голову
4. Пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства, научно-исследовательских, историко-культурных, оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей
4.1
Для нужд охотничьего хозяйства
Долгосрочное, без изъятия

1 гектар үшін 0,557 айлық есептік көрсеткіш
4.2
Ғылыми-зерттеу және сауықтыру мақсаттары үшін
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 гектар үшін 0,279 айлық есептік көрсеткіш
4.3
Рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін
Ұзақ мерзімді, алып қоюсыз
1 гектар үшін 0,706 айлық есептік көрсеткіш
4.4
Ғылыми-зерттеу, тарихи-мәдени, сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттар үшін
Қысқа мерзімді, алып қоюсыз
Болудың 1 адам-күні үшін 0,1 айлық есептік көрсеткіш
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының
2026 жылғы 28 шілдедегі
№ 39/4 шешіміне 2-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттiк орман қорының аумағында жеке тұлғалардың өз мұқтаждары үшін жабайы өсетін жемістерді, саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрілік шикізатты және өзге де орман және өсімдік ресурстарын жинау нормалары
№ п/п
Ресурстардың түрлері
Жеке тұлғалардың өз мұқтаждары үшін 1 адамға шаққандағы жинау нормалары
1
Жемістер мен жидектер
10 килограмм
2
Саңырауқұлақтар
50 килограмм
3
Шөптер
10 килограмм
4
Гүлдер
10 килограмм
5
Жапырақтар, сабақтар және өркендер
10 килограмм
6
Тамырлар, тамыр сабақтар, түйнектер
10 килограмм
7
Бүршіктер
10 килограмм
8
Мүктер
10 килограмм
9
Орман төсемі мен түскен жапырақтар
100 килограмм
10
Қамыс
800 килограмм

0,557 месячный расчетный показатель за 1 гектар
4.2
Для научно-исследовательских и оздоровительных целей
Долгосрочное, без изъятия
0,279 месячный расчетный показатель за 1 гектар
4.3
Для рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей
Долгосрочное, без изъятия
0,706 месячный расчетный показатель за 1 гектар
4.4
Для научно-исследовательских, историко-культурных, оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей
Краткосрочное, без изъятия
0,1 месячный расчетный показатель за 1 человеко-день пребывания
Приложение 2
к решению Северо-Казахстанского
областного маслихата
от 28 июля 2026 года № 39/4
Нормы сбора физическими лицами для собственных нужд дикорастущих плодов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных лесных ресурсов на территории государственного лесного фонда Северо-Казахстанской области
№ п/п
Виды ресурсов
Нормы сбора физическими лицами, для собственных нужд на 1 человека
1
Плоды и ягоды
10 килограмм
2
Грибы
50 килограмм
3
Травы
10 килограмм
4
Цветки
10 килограмм
5
Листья, стебли и побеги
10 килограмм
6
Корни, корневища, клубни
10 килограмм
7
Почки
10 килограмм
8
Мхи
10 килограмм
9
Лесная подстилка и опавшие листья
100 килограмм
10
Камыш
800 килограмм