"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 21 тамыздағы № 419 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ведомстволарын қайту ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 695 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;

Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан" и его территориальных подразделений
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 августа 2026 года № 419
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан "О реорганизации ведомств Министерства здравоохранения Республики Казахстан" от 3 августа 2026 года № 695, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) положение республиканского государственного учреждения "Комитет медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Абай" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Акмолинской области" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Актюбинской области" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по городу Алматы" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Алматинской области" согласно приложении 6 к настоящему приказу;
7) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по городу Астане" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Атырауской области" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Жамбылской области" согласно приложению 10 к настоящему приказу;

11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшасын сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

11) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Жетісу" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Карагандинской области" согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Костанайской области" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Кызылординской области" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Мангистауской области" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Павлодарской области" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Туркестанской области" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Ұлытау" согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) положение республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по городу Шымкенту" согласно приложению 21 к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:

1) осы бұйрыққа қол қойған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялауды және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін;
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Әлназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты және оны іске асыратын, құзыреті шегінде реттеу, іске асыру, бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республик+асының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлғасы болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауымен мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарда шоттары бар.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Комитетке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа обеспечить направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (далее – Комитет) является ведомством Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим руководство и реализацию в сфере оказания медицинских услуг (помощи), осуществление регулятивных, реализационных, контрольных и надзорных функций в пределах компетенции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 10-үй, "Kazyna Towers" бизнес орталығы.
9. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің өкілеттілігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
12. Міндеттері:
1) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында реттеу, бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру, құзыретінің шегінде Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысу;
2) құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын және қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) өз құзыреті шегінде Комитетке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
13. Өкілеттіктері, құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, жеке және заңды тұлғалардан медициналық қызметтер (көмек) көрсету мәселелер бойынша ақпаратты сұратады және алады;
2) жеке және заңды тұлғалар Комитеттің және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды тұлғалары берген заңды талаптарды немесе нұсқамаларды, қаулыларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгінеді;
3) аумақтық бөлімшелерге медициналық қызметтер (көмек) көрсету мәселелері бойынша әдіснамалық және консультациялық көмек көрсету;
4) медициналық қызметтер (көмек) көрсету мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүзеге асырады;
5) өз құзыреті шегінде консультациялық-кеңесші және сараптамалық комиссиялар (жұмыс топтарын) құрады;
6) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру;
7)    орталықтандырылған бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті қалыптастырады;
8) Комитеттің алдағы қаржыландыру кезеңіне бюджеттік өтінімді қалыптастырады, сондай-ақ өзгерістер мен толықтырулар енгізеді (бюджетті нақтылау, түзету);
9) мемлекеттік сатып алу жоспарын іске асырады;
10) тексерулер мен сараптамалар жүргізуге басқа ұйымдардан мамандарды, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен тәуелсіз сарапшылар мен бейінді мамандарды тартады;

7. Структура и лимит штатной численности утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, дом 10, бизнес центр "Kazyna Towers".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
10. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
11. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, функции и полномочия Комитета
12. Задачи:
1) осуществление регулятивных, реализационных и контрольных функций в сфере оказания медицинских услуг (помощи), участие в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции;
2) обеспечение в пределах компетенции качества оказания и доступности государственных услуг;
3) осуществление иных задач, возложенных на Комитет, в пределах своей компетенции.
13. Полномочия, права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, должностных лиц, физических и юридических лиц информацию по вопросам оказания медицинских услуг (помощи);
2) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами Комитета и его территориальных подразделений;
3) оказывать методологическую и консультативную помощь территориальным подразделениям в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
4) осуществлять информационно-разъяснительную работу в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
5) создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии (рабочие группы) в пределах своей компетенции;
6) осуществлять координацию и контроль деятельности территориальных подразделений Комитета;
7) вести централизованный бухгалтерский учет и формировать финансовую отчетность;
8) формировать бюджетные заявки Комитета на предстоящий финансовый период, а также внесения изменений и дополнений (уточнение, корректировка бюджета);
9) реализовывать план государственных закупок;
10) привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из других организаций, а также независимых экспертов и профильных специалистов в установленном законодательством порядке;

11) Қазақстан Республикасының медициналық қызметтер (көмек) көрсету мәселелері саласындағы заңнамасын бұзатын мемлекеттік органдар қабылдаған актілердің күшін жою, өзгерту, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгізеді;
12) төмен тұрған лауазымды адамдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жолданымы (шағымы) бойынша шешім шығарылғанға дейін олар қабылдаған актілердің орындалуын тоқтата тұру, күшін жою не оларды кері қайтарып алу;
13) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
14) Қазақстан Республикасының медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы заңнаманың қолданылуына талдау жүргізу, медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында бақылау мен қадағалау функцияларын жүргізу;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
16) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті жылдарға арналған заң жобалау жұмыстары жоспарларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
17) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, ұсыныстарын, үн қосуларын, сұратуларын, хабарламаларын қабылдау және қарау;
18) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын қабылдау және қарау;
19) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
14. Функциялары:
1) медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасын бақылау мен қадағалау саласында мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасын бақылау мен қадағалау саласында өз құзыреті шегінде құқықтық актілерді және есепке алу мен есептік құжаттама нысандарын әзірлейді;
3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының келісімі болған кезде медицина қызметкерінің уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты немесе анықтаманы беру қағидаларын бұзғаны үшін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

11) вносить предложения об отмене, изменении принятых государственными органами актов, нарушающих законодательство Республики Казахстан в сфере оказания медицинских услуг (помощи), а также приведении их в соответствие с законодательством Республики Казахстан;
12) до вынесения решения по заявлению (жалобе) физических и (или) юридических лиц на действия (бездействие) нижестоящих должностных лиц приостановить исполнение, отменить либо отозвать принимаемые ими акты;
13) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом, тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
14) проводить анализ применения законодательства Республики Казахстан в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контрольных и надзорных функций в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
15) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
16) обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан на соответствующие годы;
17) принимать и рассматривать обращения, предложения, отклики, запросы, сообщения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
18) принимать и рассматривать жалобы физических и юридических лиц по вопросам оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственных и социально-ответственных услугах";
19) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
14. Функции:
1) реализует государственную политику в сфере контроля и надзора качества оказания медицинских услуг (помощи);
2) разрабатывает в пределах своей компетенции правовые акты и формы учетной и отчетной документации в сфере контроля и надзора качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) осуществляет государственный контроль и надзор в сфере оказания медицинских услуг (помощи), в том числе осуществляет государственный контроль за нарушением медицинским работником правил выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности при наличии согласия услугополучателя;

4) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды;
5) мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге сәйкес құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
6) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
7) өз құзыреті шегінде рұқсат беру бақылауын жүзеге асырады;
8) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық сараптамаларды қоспағанда, медициналық қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
9) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында қадағалау мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіреді;
10) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшыларын және олардың орынбасарларын аттестаттаудан өткізуді ұйымдастырады;
11) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында мемлекеттік бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында қадағалау мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасайды;
12) денсаулық сақтау саласында аккредиттеу қағидаларын әзірлейді;
13) денсаулық сақтау саласында аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидаларын, мерзімдерін әзірлейді;
14) медициналық қызметтердің (көмектің) сапасын сараптау үшін тәуелсіз сарапшылардың қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын әзірлейді;
15) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама, сондай-ақ оларға біліктілік талаптарын жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды және бейінді мамандарды тарту қағидаларын әзірлейді;
16) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізу бойынша тәуелсіз сарапшылар қызметтерін көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптарды әзірлейді;
17) жүкті, босанатын әйелдердің қайтыс болу жағдайлары, сондай-ақ босанғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күн ішінде босанған әйелдер қайтыс болу жағдайы, пациенттерге жоспарлы медициналық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және мамандандырылған көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтер) көрсету кезінде олардың кенеттен қайтыс болу жағдайлары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын әзірлейді;
18) тәуелсіз сарапшылар тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыларды бірыңғай тізілімге енгізу және одан шығару негіздерін әзірлейді;

4) рассматривает дела об административных правонарушениях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) оказывает в пределах компетенции государственные услуги в соответствии с подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг;
6) разрабатывает подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;
7) осуществляет в пределах своей компетенции разрешительный контроль;
8) осуществляет лицензирование медицинской деятельности, за исключением судебно-медицинской, судебно-наркологической, судебно-психиатрической экспертиз, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
9) координирует деятельность организаций здравоохранения по вопросам контроля в сферах оказания медицинских услуг (помощи), а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
10) организует проведение аттестации руководителей местных органов государственного управления здравоохранением столицы, областей, городов республиканского значения и их заместителей;
11) взаимодействует с общественными объединениями по вопросам государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи), а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
12) разрабатывает правила аккредитации в области здравоохранения;
13) разрабатывает правила, сроки проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения;
14) разрабатывает правила оплаты услуг независимых экспертов за экспертизу качества медицинских услуг (помощи);
15) разрабатывает правила привлечения независимых экспертов и профильных специалистов для проведения экспертизы качества медицинских услуг (помощи), а также квалификационные требования к ним;
16) разрабатывает требования к субъектам здравоохранения на оказание услуг независимых экспертов по экспертизе качества медицинских услуг (помощи);
17) разрабатывает правила предоставления информации (экстренного извещения) о случаях наступления смерти беременных, рожениц, а также в случае смерти родильниц в течение сорока двух календарных дней после родов, внезапной смерти пациентов при оказании им плановой медицинской помощи (первичной медико-санитарной и специализированной помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг);
18) разрабатывает правила ведения реестра независимых экспертов, а также основания включения в единый реестр независимых экспертов и исключения из него;

19) тәуелсіз сарапшылардың бірыңғай тізілімін жүргізеді;
20) астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативінің сақталуына мониторингті жүзеге асырады;
21) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры жүргізетін медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің нәтижелеріне денсаулық сақтау субъектілері шағымданған кезде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
22) бірыңғай медициналық ақпараттық call-орталықтың қызметін ұйымдастыру қағидаларын және оның қызметінің регламентін әзірлейді;
23) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізеді;
24) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттелетін салада тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және жартыжылдық тексеру жүргізу графиктерін әзірлейді;
25) шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттау, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданылуын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын әзірлейді;
26) көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігін тану мақсатында медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілеріне аккредиттеу жүргізуді ұйымдастырады;
27) білім алушылардың, түлектер мен денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлылығына білім мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын ұйымдарға аккредиттеу жүргізеді;
28) денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілеріне аккредиттеу жүргізеді;
29) денсаулық сақтау менеджерлерін сертификаттау бойынша басқару қызметіне даярлығын растауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға аккредиттеу жүргізеді;
30) денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіптік медициналық қауымдастықтар мен қоғамдық бірлестіктерге аккредиттеу жүргізеді;
31) аккредиттеуден кейінгі мониторингті жүргізеді және денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алады;
32) денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіби құзыреттілігіне аттестаттау жүргізу қағидаларын әзірлейді;
33) медициналық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
34) медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) жарнамасын жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді;

19) ведет единый реестр независимых экспертов;
20) осуществляет мониторинг за соблюдением местными органами государственного управления здравоохранением столицы, областей и городов республиканского значения государственного норматива сети организаций здравоохранения;
21) осуществляет государственный контроль при обжаловании субъектами здравоохранения результатов мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг, проводимого фондом социального медицинского страхования;
22) разрабатывает правила организации деятельности единого медицинского информационного call-центра и регламент его деятельности;
23) ведет государственный электронный реестр разрешений и уведомлений;
24) разрабатывает формы проверочных листов, критерии оценки степени риска и полугодовые графики проведения проверок в регулируемой сфере в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
25) разрабатывает правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан;
26) проводит аккредитацию субъектов здравоохранения, осуществляющих аккредитацию медицинских организаций в целях признания соответствия оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
27) проводит аккредитацию организаций, осуществляющих оценку знаний и навыков обучающихся, выпускников профессиональной подготовленности и специалистов в области здравоохранения;
28) проводит аккредитацию субъектов здравоохранения, осуществляющих независимую экспертизу в области здравоохранения;
29) проводит аккредитацию юридических лиц, осуществляющих подтверждение подготовленности к управленческой деятельности по сертификации менеджеров здравоохранения;
30) проводит аккредитацию профессиональных медицинских ассоциаций и общественных объединений, осуществляющих деятельность в области здравоохранения;
31) проводит постаккредитационный мониторинг и отзыв свидетельства об аккредитации в области здравоохранения;
32) разрабатывает правила проведения аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения;
33) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к медицинской деятельности;
34) разрабатывает правила осуществления рекламы медицинских услуг (помощи);

35) медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын әзірлейді;
36) медициналық қызмет көрсету (көмек) саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын жоғары, орташа және төмен тәуекелдері бар субъектілердің (объектілердің) тізбесін әзірлейді;
37) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындау, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін, оның қолданылу шарттарын және осы шараның қолданылу мерзімін айқындайды (қажет болған кезде);
38) медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау қағидаларын әзірлейді;
39) денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге қойылатын талаптарға сәйкестігін айқындау мәселелері бойынша аумақтық бөлімшелерді үйлестіреді;
40) денсаулық сақтау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жөніндегі аумақтық бөлімшелерді үйлестіреді;
41) бекітілген графикке сәйкес босандыру ұйымдарының ерекше тәртібін жүргізу жөніндегі аумақтық бөлімшелерді үйлестіреді;
42) денсаулық сақтау субъектілері көрсететін медициналық қызметті жоспардан тыс бақылау жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
43) жеке және заңды тұлғалардың медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мәселелер бойынша жолданымдарын, ұсыныстарын, үн қосуларын, сұратуларын, хабарламаларын қарайды;
44) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы нұсқаулықтарды, алгоритмдер мен регламенттерді әзірлейді және бекітеді;
45) Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі талаптарды орындайды.
46) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Комитет басшысының мәртебесі және өкілеттіктері
15. Комитетке басшылықты Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өзінің өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты басшы жүзеге асырады.
16. Комитеттің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
17. Комитет басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
18. Комитет басшысының өкілеттігі:
1) заңнамаға сәйкес Комитет басшысының орынбасарын, Комитет жұмыскерлерін, Комитеттің астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық бөлімшелерінің басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;

35) разрабатывает правила организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи);
36) разрабатывает перечень субъектов (объектов) высокого, среднего и низкого риска, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
37) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования, условия ее применения и срок действия данной меры (при необходимости);
38) разрабатывает правила определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа;
39) координирует территориальные подразделения по вопросам определения соответствия субъекта здравоохранения требованиям к оказанию высокотехнологичной медицинской помощи;
40) координирует территориальные подразделения по проведению профилактического контроля с посещением субъекта здравоохранения;
41) координирует территориальные подразделения по проведению особого порядка организаций родовспоможения согласно утвержденного графика;
42) координирует работу по внеплановому контролю медицинской деятельности, оказываемой субъектами здравоохранения;
43) рассматривает обращения, предложения, отклики, запросы, сообщения физических и юридических лиц по вопросам в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
44) разрабатывает и утверждает руководства, алгоритмы и регламенты в сферах оказания медицинских услуг (помощи);
45) выполняет требования по предупреждению чрезвычайных ситуаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области гражданской защиты;
46) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Комитета
15. Руководство Комитета осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
16. Руководитель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Руководитель Комитета имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя Комитета:
1) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей заместителя руководителя Комитета, работников Комитета, руководителей территориальных подразделений Комитета столицы, областей, городов республиканского значения;

2) заңнамаға сәйкес іссапарға жіберу, еңбек демалыстарын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақы төлеу және сыйлықақы беру, сондай-ақ Комитет басшысының орынбасарын, Комитет жұмыскерлерін, Комитеттің аумақтық бөлімшелері басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;
3) Комитет басшысының орынбасарының, Комитет жұмыскерлерінің, Комитеттің аумақтық бөлімшелері басшыларының лауазымдық міндеттерін бекітеді;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
5) Комитеттің жұмыс регламентін бекітеді;
6) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
7) өз құзыреті шегінде Комитеттің бұйрықтарына қол қояды;
8) заңнамаға сәйкес барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің мүддесін білдіреді;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды;
10) Комитеттің атынан Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша басқа мемлекеттік органдарға жіберілетін құжаттарға қол қояды;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитеттің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам орындайды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
19. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген, мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Комитеттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Абай облысы бойынша департаменті.

2) в соответствии с законодательством решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения к дисциплинарной ответственности заместителя руководителя Комитета, работников Комитета, руководителей территориальных подразделений Комитета столицы, областей, городов республиканского значения;
3) утверждает должностные обязанности заместителя руководителя Комитета, работников Комитета, руководителей территориальных подразделений Комитета;
4) утверждает положения структурных подразделений Комитета;
5) утверждает регламент работы Комитета;
6) осуществляет координацию и контроль деятельности территориальных подразделений Комитета;
7) в пределах своей компетенции подписывает приказы Комитета;
8) представляет Комитет во всех государственных органах и иных организациях в соответствии с законодательством;
9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции;
10) подписывает документы, направляемые от имени Комитета в другие государственные органы по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
19. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
21. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
22. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень республиканских государственных учреждений – территориальных подразделений Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан:
1. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Абай;

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті.
6. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті.
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті.
8. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті.
9. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті.
10. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті.
11. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті.
12. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті.
13. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті.
14. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті.
15. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті.
16. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті.
17. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті.
18. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті.
19. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті.
20. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті".
_____________________________________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже

2. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Акмолинской области;
3. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Актюбинской области.
4. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по городу Алматы;
5. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Алматинской области;
6. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по городу Астане;
7. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Атырауской области;
8. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области;
9. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Жамбылской области;
10. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Жетісу;
11. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Карагандинской области;
12. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Костанайской области;
13. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Кызылординской области;
14. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Мангистауской области;
15. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Павлодарской области;
16. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области;
17. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Туркестанской области;
18. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Ұлытау;
19. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области;
20. Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по городу Шымкенту".
_____________________________________
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение
о республиканском государственном учреждении "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Абай"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты және іске асыруды, құзыреті шегінде функцияларын іске асыру, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
3. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
4. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері - 071400, Қазақстан Республикасы, Абай облысы, Семей қаласы, Академик Павлов көшесі, 60
8. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
9. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің өкілеттілігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Департаменттің міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
12. Міндеттері:
1) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында реттеу, бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру;
2) құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын және қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) өз құзыреті шегінде Департаменке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Абай" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство и реализацию в сфере контроля оказания медицинских услуг (помощи), реализационных, контрольных и надзорных функций в пределах компетенции.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица – 071400, Республика Казахстан, область Абай, город Семей, улица Академика Павлова, 60.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
10. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
11. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, функции и полномочия Департамента
12. Задачи:
1) осуществление реализационных, контрольных и надзорных функций в сферах оказания медицинских услуг (помощи) в области здравоохранения;
2) обеспечение в пределах компетенции качества оказания и доступности государственных услуг;
3) осуществление иных задач, возложенных на Департамент, в пределах своей компетенции.

13. Өкілеттіктері, құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, жеке және заңды тұлғалардан медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мәселелер бойынша ақпаратты сұратады және алады;
2) жеке және заңды тұлғалар Департаменттің лауазымды тұлғалары берген заңды талаптарды немесе нұсқамаларды, қаулыларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгінеді;
3) өз құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғаларға әдіснамалық және консультациялық көмек көрсету;
4) медициналық қызметтер (көмек) көрсету мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүзеге асырады;
5) өз құзыреті шегінде консультациялық-кеңесші және сараптамалық комиссиялар (жұмыс топтарын) құрады;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
7) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау функциялары мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданылуына талдау жүргізу;
8) тексерулер мен сараптамалар жүргізуге басқа ұйымдардан мамандарды, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен тәуелсіз сарапшылар мен бейінді мамандарды тарту;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
10) әзірлемеге, медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мәселелер бойынша, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізуге қатысу;
11) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, ұсыныстарын, үн қосуларды, сұратуларды, хабарламаларды қабылдау және қарау;
12) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын қабылдау және қарау;
13) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
14. Функциялары:
1) медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасын бақылау мен қадағалау саласында мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды;

13. Полномочия, права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, должностных лиц, физических и юридических лиц информацию по вопросам в сферах оказания медицинских услуг(помощи) в области здравоохранения;
2) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами Департамента;
3) оказывать методологическую и консультативную помощь физическим и юридическим лицам в переделах компетенции;
4) осуществлять информационно-разъяснительную работу по вопросам в сферах оказания медицинских услуг (помощи) в области здравоохранения;
5) создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии (рабочие группы) в пределах своей компетенции;
6) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом, тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
7) проводить анализ применения законодательства Республики Казахстан по вопросам оказания медицинских услуг (помощи), контрольных и надзорных функций в сферах оказания медицинских услуг (помощи);
8) привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из других организаций, а также независимых экспертов и профильных специалистов в установленном законодательством порядке;
9) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
10) участвовать в разработке, а также вносить предложения по разработке документов системы государственного планирования по вопросам в сферах оказания медицинских услуг (помощи);
11) принимать и рассматривать обращения, предложения, отклики, запросы, сообщения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
12) принимать и рассматривать жалобы физических и юридических лиц по вопросам оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан ""О государственных и социально ответственных услугах";
13) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
14. Функции:
1) реализует государственную политику в сферах контроля и надзора качества оказания медицинских услуг (помощи);
2) рассматривает дела об административных правонарушениях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;

3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының келісімі болған кезде медицина қызметкерінің уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты немесе анықтаманы беру қағидаларын бұзғаны үшін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
4) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, ұсыныстарын, үн қосуларды, сұратуларды, хабарламаларды қарайды;
5) өз құзыреті шегінде медициналық қызметтер (көмек) көрсету, саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетеді;
6) өз құзыреті шегінде рұқсат беру бақылауын жүзеге асырады;
7) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық сараптамаларды қоспағанда, медициналық қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
8) медициналық қызметтер (көмек) көрсету мемлекеттік бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы қадағалау мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасайды;
9) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры жүргізетін медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің нәтижелеріне денсаулық сақтау субъектілері шағымданған кезде мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
10) астананың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының бірыңғай медициналық ақпараттық call-орталықтың қызметін ұйымдастыруға қатысады;
11) астананың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативінің сақталуына мониторингті жүзеге асырады;
12) клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетеді;
13) денсаулық сақтау саласындағы менеджер сертификатын беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсетеді;
14) денсаулық сақтау саласындағы аккредиттелген субъектілердің аккредиттеуден кейінгі мониторингін жүргізеді;
15) шетелдік маманға клиникалық практикаға жіберу үшін сертификатты беру мемлекеттік қызметті көрсетеді;
16) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы қадағалау мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіреді;
17) денсаулық сақтау саласындағы жарнаманы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
18) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұрады;

3) осуществляет государственный контроль и надзор в сферах оказания медицинских услуг (помощи) в области здравоохранения, в том числе осуществляет государственный контроль за нарушением медицинским работником правил выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности при наличии согласия услугополучателя;
4) рассматривает обращения, предложения, отклики, запросы, сообщения физических и юридических лиц по вопросам входящих в компетенцию Департамента;
5) оказывает в пределах своей компетенции государственные услуги в сферах оказания медицинских услуг (помощи);
6) осуществляет в пределах своей компетенции разрешительный контроль;
7) осуществляет лицензирование медицинской деятельности, за исключением судебно-медицинской, судебно-наркологической, судебно-психиатрической экспертиз, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
8) взаимодействует с общественными объединениями по вопросам государственного контроля в сферах оказания медицинских услуг (помощи), а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
9) осуществляет государственный контроль при обжаловании субъектами здравоохранения результатов мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг, проводимого фондом социального медицинского страхования;
10) принимает участие в организации деятельности местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы единого медицинского информационного call-центра;
11) осуществляет мониторинг за соблюдением местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы государственного норматива сети организаций здравоохранения;
12) оказывает государственную услугу по выдаче сертификата специалиста для допуска к клинической практике;
13) оказывает государственную услугу по выдаче сертификата менеджера в области здравоохранения;
14) проводит постакредитационный мониторинг деятельности аккредитованных субъектов здравоохранения;
15) оказывает государственную услугу по выдаче сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике;
16) координирует деятельность организаций здравоохранения по вопросам контроля в сферах оказания медицинских услуг (помощи), а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
17) осуществляет государственный контроль за рекламой в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
18) приостанавливает деятельность или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица в соответствии с законами Республики Казахстан;

19) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Департамент басшысының мәртебесі және өкілеттіктері
15. Департаментке басшылықты Депаратментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оларға өзінің өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты басшы жүзеге асырады.
16. Департаменттің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
17. Департамент басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
18. Департамент басшысының өкілеттігі:
1) заңнамаға сәйкес Департамент басшысының орынбасарын, Департамент жұмыскерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының орынбасарын, Департамент жұмыскерлерін іссапарға жіберу, еңбек демалыстарын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйлықақы беру және тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді, Департамент жұмыскерлерінің лауазымдық міндеттерін бекітеді;
3) Департамент басшысының орынбасарын, Департамент жұмыскерлерін лауазымдық міндеттерін бекітеді;
4) Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
5) өз құзыреті шегінде Департаменттің бұйрықтарына қол қояды;
6) заңнамаға сәйкес барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды;
8) заңнамаға сәйкес Департаменттің атынан жеке және заңды тұлғалардың талаптары мен арыздары бойынша шешім қабылдайды;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам орындайды.
Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
19. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген, мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.

19) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Департамента
15. Руководство Департаментом осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих полномочий.
16. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Руководитель Департамента имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя Департамента:
1) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей заместителя руководителя Департамента, работников Департамента;
2) в установленном законодательством порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, наложения дисциплинарных взысканий на заместителей руководителя Департамента, работников Департамента;
3) утверждает должностные обязанности заместителя руководителя Департамента, работников Департамента;
4) утверждает положения структурных подразделений Департамента;
5) в пределах своей компетенции подписывает приказы Департамента;
6) представляет Департамент во всех государственных органах и иных организациях в соответствии с законодательством;
7) принимает меры, направленные на противодействие коррупции;
8) в соответствии с законодательством принимает решения о предъявлении от имени Департамента претензий и исков к юридическим и физическим лицам;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Департамента
19. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.

21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) медициналық қызметтер (көмек) көрсету бақылау саласында басшылықты және іске асыруды, құзыреті шегінде функцияларын іске асыру, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
3. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
4. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері – 020000, Қазақстан Республикасы, Ақмола облысы, Көкшетау қаласы, Н.Назарбаев даңғылы, 60.
8. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
9. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.

21. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
22. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение
о республиканском государственном учреждении "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Акмолинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Акмолинской области" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство и реализацию в сферах контроля оказания медицинских услуг (помощи), реализационных, контрольных и надзорных функций, в пределах компетенции.
2. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
3. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Местонахождение юридического лица – 020000, Республика Казахстан, Акмолинская область, город Кокшетау, проспект Н. Назарбаева, 60.
8. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
10. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.

4-тарау. Департаменттің мүлкі
19. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген, мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
8-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты және іске асыруды, құзыреті шегінде функцияларын іске асыру, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
3. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
4. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері – 060007, Қазақстан Республикасы, Атырау облысы, Атырау қаласы, Әуезов көшесі, 53а.

Глава 4. Имущество Департамента
19. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
21. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
22. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение
о республиканском государственном учреждении "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Атырауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Атырауской области" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство и реализацию в сферах контроля оказания медицинских услуг (помощи), реализационных и контрольных, надзорных функций, в пределах компетенции.
2. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
3. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Местонахождение юридического лица: 060007, Республика Казахстан, Атырауская область, город Атырау, улица Ауэзова, 53а.

20. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
11-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты және іске асыруды, құзыреті шегінде функцияларын іске асыру, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
3. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
4. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері – 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Гаухар Ана көшесі, 87А.
8. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
9. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.

20. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
21. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
22. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 11 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение
о республиканском государственном учреждении "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Жетісу" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство и реализацию в сферах контроля оказания медицинских услуг (помощи), реализационных контрольных и надзорных функций, в пределах компетенции.
2. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
3. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Гаухар Ана, 87А.
8. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
10. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.

4-тарау. Департаменттің мүлкі
19. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген, мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
12-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты және іске асыруды, құзыреті шегінде функцияларын іске асыру, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
3. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
4. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері – 100008, Қазақстан Республикасы, Қарағанды облысы, Қарағанды қаласы, Қазыбек би атындағы ауданы, Терешкова көшесі, 28/1 құрылысы, тұрғын емес үй-жай 2.

Глава 4. Имущество Департамента
19. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
21. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
22. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 12 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение
о республиканском государственном учреждении "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Карагандинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Карагандинской области" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство и реализацию в сфере контроля оказания медицинских услуг (помощи), реализационных контрольных и надзорных функций, в пределах компетенции.
2. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
3. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Местонахождение юридического лица: 100008, Республика Казахстан, Карагандинская область, город Караганда, район имени Казыбек би, улица Терешковой, строение 28/1, нежилое помещение 2.

20. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
15-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты және іске асыруды, құзыреті шегінде функцияларын іске асыру, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
3. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
4. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері – 130000, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, 9 шағын ауданы, 23 ғимарат.
8. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
9. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.

20. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
21. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
22. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 15 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение
о республиканском государственном учреждении "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Мангистауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по Мангистауской области" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство и реализацию в сферах контроля оказания медицинских услуг (помощи), реализационных, контрольных и надзорных функций, в пределах компетенции.
2. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
3. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Местонахождение юридического лица: 130000, Республика Казахстан, Мангистауская область, город Актау, 9 микрорайон, здание 23.
8. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.

20. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы 21 тамыздағы
№ 419 бұйрығына
19-қосымша
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты және іске асыруды, құзыреті шегінде функцияларын іске асыру, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өзінің атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
3. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
4. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Заңды тұлғаның орналасқан жері – 100600, Қазақстан Республикасы, Ұлытау облысы, Жезқазған қаласы, Ғарышкерлер бақжолы, 15.
8. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
9. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.

20. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
21. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
22. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 19 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 августа 2026 года № 419
Положение
о республиканском государственном учреждении "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Ұлытау"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по области Ұлытау" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета медицинского контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство и реализацию в сфере контроля оказания медицинских услуг (помощи), реализационных, контрольных и надзорных функций, в пределах компетенции.
2. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
3. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Местонахождение юридического лица: 100600, Республика Казахстан, область Ұлытау, город Жезказган, бульвар Ғарышкерлер, 15.
8. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
10. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.