"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қайта рәсімдеу процесі бойынша пилоттық жобаларды "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдау жүйесін пайдалану арқылы проактивті форматта іске қосу туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 19 қаңтардағы № 4 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 43/НҚ бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрықтың күшіне ену тәртібін 8-т. қараңыз.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қайта рәсімдеу процесі бойынша пилоттық жобаларды "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдау жүйесін пайдалану арқылы проактивті форматта іске қосу туралы пилоттық жобасы іске қосылсын.
2. Осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес пилоттық жоба арқылы көрсетілетін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесі бекітілсін.
3. Осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қайта рәсімдеу процесі бойынша пилоттық жобаларды іске қосу кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимыл алгоритмі бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін:
1) "Smart Bridge" өтінім беру арқылы дербес деректерге қол жеткізуді бақылау (бұдан әрі - ДҚБ) мемлекеттік сервисіне қосуды қамтамасыз етсін;
2) пилоттық жоба шеңберінде қызметтерді көрсету кезінде Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы, жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу туралы заңнамасына сәйкес ДҚБ сервисі арқылы дербес деректер субъектісінің немесе оның заңды өкілінің келісімін алуды қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Электрондық денсаулық сақтауды дамыту департаменті мен Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі:
1) осы бірлескен бұйрықты өздерінің ведомстволарының, олардың аумақтық бөлімшелерінің және ведомстволық бағынысты ұйымдарының назарына жеткізсін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.

"О запуске пилотных проектов по процессу переоформления государственных услуг в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения в проактивном формате посредством использования информационно-аналитической системы "Smart Data Ukimet"
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 января 2026 года № 4 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 43/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 8.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по процессу переоформления государственных услуг в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения в проактивном формате посредством использования информационно-аналитической системы "Smart Data Ukimet".
2. Утвердить перечень государственных услуг в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, оказываемые в рамках пилотного проекта согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу.
3. Утвердить Алгоритм взаимодействия государственных органов и организаций при запуске пилотных проектов по процессу переоформления в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
4. Министерству здравоохранения Республики Казахстан для предоставления государственных услуг:
1) обеспечить подключение к государственному сервису контроля доступа к персональным данным (далее – сервис КДП) посредством подачи заявки в "Smart Bridge";
2) при оказании услуг в рамках пилотного проекта обеспечить получение согласия субъекта персональных данных или его законного представителя посредством сервиса КДП в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите, о государственной регистрации прав (обременений) на недвижимое имущество.
5. Департаменту развития электронного здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерству искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан:
1) довести настоящий совместный приказ до сведения своих ведомств, их территориальных подразделений и подведомственных организаций;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бірлескен бұйрықты қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық нұсқасын ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативті құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
7. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрлеріне жүктелсін.
8. Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күшіне енеді және күшіне енген күнінен бастап 12 (он екі) ай бойы қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
______________А. Әлназарова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрі
_________________Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы "19" қаңтардағы
№ 4 және
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
2026 жылғы "30" қаңтардағы
№ 43/НҚ бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Пилоттық жоба арқылы көрсетілетін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тізбесі
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру.
2. Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру.
3. Қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың рұқсат етілетін шекті шығарындылары мен рұқсат етілетін шекті төгінділері, санитариялық қорғау аймақтары мен санитариялық-қорғаныш аймақтары бойынша нормативтік құжаттама жобаларының, шикізат пен өнімнің жаңа түрлерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру.
4. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаларды беру.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2026 жылғы "19" қаңтардағы
№ 4 және
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
2026 жылғы "30" қаңтардағы
№ 43/НҚ бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қайта рәсімдеу процесі бойынша пилоттық жобаларды іске қосу кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимыл алгоритмі

6. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего совместного приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения и вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
8. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня его подписания последним из руководителей государственных органов и действует в течение 12 (двенадцати) месяцев со дня вступления его в силу.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________А. Альназарова
Заместитель Премьер-Министра -
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
___________________Ж. Мадиев
Приложение 1
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
"19" января 2026 года № 4 и
Заместителя Премьер-Министра
- Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
"30" января 2026 года № 43/НҚ
Перечень государственных услуг в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, оказываемые в рамках пилотного проекта
1. Выдача сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии проектов нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны и санитарно-защитным зонам, на новые виды сырья и продукции нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Выдача разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему.
Приложение 2
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
"19" января 2026 года № 4 и
Заместителя Премьер-Министра
- Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
"30" января 2026 года № 43/НҚ
Алгоритм взаимодействия государственных органов и организаций при запуске пилотных проектов по процессу переоформления в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қайта рәсімдеу процесі бойынша пилоттық жобаларды іске қосу кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимыл алгоритмі (бұдан әрі - Алгоритм) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада көзделген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша көрсетілетін қызметті алушының атауы өзгерген жағдайда қайта ресімдеу процесі бойынша пилоттық жобаларды іске қосу кезіндегі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылын айқындайды.
2. Осы алгоритмде мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) абоненттік нөмір - шарт жасасу кезінде абоненттің пайдалануына бөлінетін, оның көмегімен басқа абоненттік жабдықпен қосылу орнатылатын және абонентті желіде сәйкестендіруге мүмкіндік беретін нөмір;
2) АХАЖ ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - АХАЖ АЖ) - белгілі бір оқиғалар (туу, қайтыс болу, некеге тұру немесе бұзу, бала асырап алу, әке болуды анықтау және ТАӘ-ні өзгерту) бойынша Қазақстан Республикасы халқының азаматтық хал актілерін тіркеуге арналған, бұл ретте жеке тұлғалардың тууы мен қайтыс болуы туралы мәліметтер ЖТ МДҚ-ға беріледі;
3) жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖТ МДҚ АЖ) – азаматтық жай-күйді сәйкестендіру және айқындау үшін жеткілікті Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары туралы ақпаратты тіркеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
4) "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЗТ МДҚ АЖ) - бизнесті сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімі, құрылған және қызметін тоқтатқан заңды тұлғалар (филиалдар мен өкілдіктер), қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер туралы мәліметтерді есепке алуға және сақтауға, берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірлері туралы мәліметтерді қалыптастыруға және сақтауға арналған ақпараттық жүйе;
5) "e-license" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - e-license) - рұқсат құжаттары мен лицензияларды беруге арналған ақпараттық жүйе;
6) көрсетілетін қызметті алушы - көрсетілетін қызметті алушы (ұйымның мүдделерін білдіретін ұйымның бірінші басшысы);
7) мәтіндік қысқа хабарлама (бұдан әрі – SMS) - ұялы байланыс желісі арқылы ақпаратты қабылдау және беру бойынша ұялы байланыс операторы көрсететін қызмет;
8) мобильді азаматтар базасы (бұдан әрі – МАБ) - жылжымалы желінің абоненттік құрылғылары арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету және ақпараттық хабарламаларды жіберу, сондай-ақ проактивті мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын "электрондық үкімет" пайдаланушыларының ұялы байланыс желісінің абоненттік нөмірлерінің бірыңғай базасы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм взаимодействия государственных органов и организаций при запуске пилотных проектов по процессу переоформления в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Алгоритм) определяет взаимодействие государственных органов и организаций при запуске пилотных проектов по процессу переоформления в случае изменений наименования услугополучателя по государственным услугам в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусмотренных приложением 1 к настоящему совместному приказу.
2. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия и сокращения:
1) абонентский номер – номер, выделяемый в пользование абоненту при заключении договора, с помощью которого устанавливается соединение с другим абонентским оборудованием и позволяющий идентифицировать абонента в сети;
2) информационная система ЗАГС (далее - ИС ЗАГС) – предназначена для регистрации актов гражданского состояния населения Республики Казахстан по определенным событиям (рождение, смерть, заключение или расторжение брака, усыновление или удочерение, установление отцовства и перемена ФИО), при этом, сведения о рождении и смерти физических лиц передаются в ГБД ФЛ;
3) информационная система государственная база данных физических лиц (далее – ИС ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Республики Казахстан, достаточной для идентификации и определения гражданского состояния;
4) информационная система "Государственная база данных "Юридические лица" (далее – ИС ГБД ЮЛ) – национальный реестр бизнес-идентификационных номеров, информационная система, предназначенная для учета и хранения сведений о созданных и прекративших деятельность юридических лицах (филиалах и представительствах), индивидуальных предпринимателях, осуществляющих деятельность в виде совместного предпринимательства, формирования и хранения сведений о присвоенных бизнес-идентификационных номеров;
5) информационная система "e-license" (далее - e-license) – информационная система предназначена для предоставления Разрешительных документов и лицензий;
6) услугополучатель – получатель услуги (первый руководитель организации, представляющий интересы организации или физическое лицо, имеющих разрешительный документ);
7) короткое текстовое сообщение (далее – SMS) – услуга, оказываемая оператором сотовой связи, по приему и передаче информации посредством сети сотовой связи;
8) база мобильных граждан (далее – БМГ) – единая база абонентских номеров сети сотовой связи пользователей "электронного правительства", используемая для оказания государственных услуг посредством абонентских устройств подвижной сети и направления информационных сообщений, а также оказания проактивных государственных услуг;

9) "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдау жүйесі – (бұдан әрі – SDU) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде жинақталатын деректерді жинауға, сақтауға және кешенді талдауға арналған және мемлекеттік органдарға деректерге негізделген тиімді басқару шешімдерін қабылдау үшін талдамалық платформа ұсынады;
10) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және электрондық түрде көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің ортақ терезесі болып табылатын ақпараттық жүйе.
2-тарау. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қайта ресімдеу процесі бойынша пилоттық жобаларды іске қосу кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимыл тәртібі
3. Қолда бар интеграцияны пайдалана отырып, SDU Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 7 қарашадағы № 925 қаулысымен бекітілген Деректерді басқару жөніндегі талаптардың 5-тарауының талаптарына сәйкес ЗТ МДҚ-дан "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберінде өңделуі мүмкін атауын өзгерткен ұйымдар туралы мәліметтерді қабылдайды.
4. SDU атауын өзгерткен ұйымдарда осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада көзделген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер шеңберінде ұсынылатын "e-license" АЖ-да рұқсат құжаттарының болуын тексереді.
5. SDU Алгоритмнің 4-тармағының нәтижелері бойынша қалыптастырылған атауын өзгерткен ұйымдарға қатысты "ЗТ МДҚ" АЖ-мен жаңа басшыларының тізімін сегменттейді.
6. SDU Алгоритмнің 5-тармағының нәтижелері бойынша қалыптастырылған көрсетілетін қызметті алушыларға қатысты "ЖТ МДҚ" АЖ және АХАЖ-да мынадай өлшемшарттар бойынша тексеру жүргізеді:
1) көрсетілетін қызметті алушы хабар-ошарсыз кетті деп танылмаған немесе қайтыс болды деп жарияланбаған;
2) көрсетілетін қызметті алушы басқа елде тұрақты тұрғылықты жерінде емес;
3) көрсетілетін қызметті алушы әрекетке қабілетсіз болып табылмайды (психикалық ауру немесе ақыл-есінің кемістігі салдарынан өз іс-әрекеттерінің мәнін түсіне алмайтын немесе іс-әрекеттерін басқара алмайтын азаматты сот әрекетке қабілетсіз деп тануы мүмкін, осыған байланысты оған қамқоршы белгіленеді);

9) информационно-аналитическая система "Smart Data Ukimet" – (далее – SDU) предназначена для сбора, хранения и комплексного анализа данных, накапливаемых в информационных системах государственных органов и предоставляет государственным органам аналитическую платформу для принятия эффективных управленческих решений, основанных на данных;
10) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Глава 2. Порядок взаимодействия государственных органов и организаций при запуске пилотных проектов по процессу переоформления в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3. Используя имеющуюся интеграцию, SDU в соответствии с требованиями главы 5 Требований по управлению данными, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 925, принимает ежедневно из ИС ГБД ЮЛ и ЗАГС сведения об организациях, изменивших наименование и о физических лицах, изменивших фамилии, имени, отчества (при его наличии), которые могут быть обработаны в рамках Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
4. SDU ежедневно проверяет у организаций, изменивших наименование и физических лицах, изменивших фамилии, имени, отчества (при его наличии) наличие Разрешительных документов в ИС "e-license" предоставляемых в рамках государственных услуг в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусмотренных приложением 1 к настоящему совместному приказу.
5. SDU в отношении организаций, изменивших наименование и физических лицах, изменивших фамилии, имени, отчества (при его наличии), сформированный по результатам пункта 4 настоящего Алгоритма, сегментирует список первых руководителей с ИС ГБД ЮЛ и физических лиц с ИС ЗАГС.
6. SDU в отношении услугополучателей, сформированный по результатам пункта 5 настоящего Алгоритма, проводит проверку в ИС ГБД ФЛ и ЗАГС по следующим критериям:
1) услугополучатель не признан безвестно отсутствующим или объявлен умершим;
2) услугополучатель не находится на постоянном месте жительства в другой стране;
3) услугополучатель не является недееспособным (гражданин, который вследствие психического заболевания или слабоумия не может понимать значения своих действий или руководить ими, может быть признан судом недееспособным, в связи, с чем над ним устанавливается опека);

4) көрсетілетін қызметті алушы бас бостандығынан айыру орындарында емес.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, ол қалыптастырылған тізімнен шығарылуға тиіс.
7. Қызметтер көрсетілуі керек ұйымдардың қалыптастырылған тізімін, сондай-ақ осы ұйымдардың көрсетілетін қызметті алушылар болып табылатын бірінші басшыларының тізімін SDU ЭҮП-ке береді.
8. Ұсынылатын деректердің дұрыстығына мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің иесі жауапты болады.
9. ЭҮП көрсетілетін қызметті алушыларға қатысты МАБ-та ұялы байланыстың тіркелген абоненттік нөміріне тексеру жүргізеді.
10. МАБ-та көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыстың абоненттік нөмірі болмаған жағдайда, осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада көзделген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша процестер аяқталады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада көзделген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 және "Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрықтарына (бұдан әрі - Қағида) сәйкес қайта рәсімдеуге құқылы.
11. ЭҮП алынған тізімге сәйкес осы Алгоритмге қосымшаға сәйкес SMS - хабарлама жіберуді жүзеге асырады.
12. Көрсетілетін қызметті алушыдан оң жауап болған жағдайда "e-license" АЖ-да жаңартылған рұқсат құжатын қалыптастыру жүреді, одан әрі көрсетілетін қызметті алушының жаңартылған мәліметтері SDU-ға жазылады және "e-license" АЖ-гі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" Қағидада көрсетілген мерзімде жолданады.
13. Көрсетілетін қызметті алушыдан 3 күн ішінде жауап болмаған жағдайда осы Алгоритмнің 4-тармағына сәйкес SMS хабарлама қайта жіберіледі.
14. Осы Алгоритмнің 6-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыдан 3 күн ішінде жауап болмаған жағдайда процесс аяқталады.

4) услугополучатель не находится в местах лишения свободы.
В случае несоответствия услугополучателя указанным критериям, он подлежит исключению из сформированного списка.
7. Сформированный список услугополучателей SDU передает на ПЭП.
8. За достоверность предоставляемых данных несет ответственность владелец информационной системы государственного органа.
9. ПЭП в отношении услугополучателей, производит проверку на наличие зарегистрированного абонентского номера сотовой связи в БМГ.
10. В случае отсутствия абонентского номера сотовой связи услугополучателя в БМГ процессы по государственным услугам в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусмотренных приложением 1 к настоящему совместному приказу завершаются.
Услугополучатели вправе переоформить государственные услуги в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусмотренные приложением 1 к настоящему совместному приказу в соответствии с приказами Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" и от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан" (далее - Правила).
11. ПЭП согласно полученному списку осуществляет отправку SMS- сообщения согласно приложению к настоящему Алгоритму.
12. При положительном ответе от услугополучателя, в ИС "e-license" происходит формирование обновленного Разрешительного документа, далее обновленные сведения получателя услуги записываются в SDU и направляется в "личный кабинет" услугополучателю в ИС "e-license" в срок предусмотренные Правилами.
13. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение 3-х рабочих дней, производится повторная отправка SMS уведомления согласно пункту 4 настоящего Алгоритма.
14. В случае отсутствия ответа в течении 3-х рабочих дней, от услугополучателя согласно пункта 13 настоящего Алгоритма, процесс завершается.

15. Көрсетілетін қызметті алушының жауабы теріс болған жағдайда процесс аяқталады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада көзделген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді Қағидаға сәйкес қайта рәсімдеуге құқылы.
3-тарау. Мемлекеттік органдардың жауапкершілігі
16. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылы іске қосылған ақпараттық жүйелердің үздіксіз және дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін тұрақты негізде жүргізіледі.
17. Берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалығын, дәйектілігін және бұрмаланбауын ақпараттық жүйенің тараптары – ақпаратты беретін сервистің иелері қамтамасыз етеді.
18. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарын сақтауды және ақпараттық жүйелердің пайдаланушылары қалыптастырған мәліметтердің қауіпсіздігі мен өзгермеуін қалыптастыруды және форматтық-логикалық бақылауды уақтылы белгілеуді, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімін алуды растауды қамтамасыз етеді.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
19. Көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
Тікелей мемлекеттік қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік қызмет көрсету туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешімі, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында қайта
рәсімдеу процесі бойынша
пилоттық жобаларды іске қосу
кезінде мемлекеттік органдар
мен ұйымдардың өзара іс-қимыл
алгоритміне қосымша
Құрметті көрсетілетін қызметті алушы!
Сіз Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты өзгеруіне қайта рәсімдеу процесін көрсету бойынша әлеуетті көрсетілетін қызметті алушы болып табыласыз.

15. При отрицательном ответе услугополучателя, процесс завершается.
Услугополучатели вправе переоформить государственные услуги в сферы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусмотренные приложением 1 к настоящему совместному приказу в соответствии с Правилами.
Глава 3. Ответственность государственных органов
16. Взаимодействие государственных органов и организаций производится на постоянной основе для обеспечения бесперебойной и корректной работоспособности задействованных информационных систем.
17. Полноту, подлинность, достоверность и не искаженность передаваемых данных обеспечивают стороны информационной системы -владельцы сервиса, передающие информацию.
18. Государственные органы и организации обеспечивают соблюдение требований законодательства в сфере информатизации, информационной безопасности и формирование безопасности и неизменности сведений, сформированных пользователями информационных систем, и своевременность установлений форматно-логического контроля, а также подтверждение получения согласия услугополучателя на сбор и обработку персональных данных.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя
19. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя подается на имя руководителя услугодателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования получают по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение
к Алгоритму взаимодействия
государственных органов и
организаций при запуске
пилотных проектов по процессу
переоформления в сферы
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Уважаемый услугополучатель!
Вы являетесь потенциальным услугополучателем по оказанию процесса переоформления разрешительных документов по государственной услуге в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения Министерства здравоохранения Республики Казахстан в связи с изменением у организаций, наименования или физических лиц, фамилии, имени, отчества.

Ұйымның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты өзгеруіне келісім берген жаңдайда 1 санын, ал бас тартқан жағдайда 2 санын жіберуіңізді сұраймыз.
Сұрақтар туындаған жағдайда 1414 тегін нөмірі бойынша Бірыңғай байланыс-орталығына хабарласа аласыз.

В случае согласия на изменение у организаций, наименования или физических лиц, фамилии, имени, отчества отправьте цифру 1, в случае отказа цифру 2.
По всем вопросам можете обратиться в Единый контакт-центр по бесплатному номеру 1414.