"Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Павлодар облысы Железин ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 2 ақпандағы № 27/2 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18-бабы 8) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру бойынша кейбір мәселелер туралы" № 590 қаулысына сәйкес, Железин ауданының әкімі ҚАУЛЫ ЕТТЕДІ:
1. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
осы қаулыны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауын;
осы қаулыны Железин ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Железин ауданы әкімінің 2023 жылғы 3 сәуірдегі "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы № 67/4 қаулысының күші жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Железин ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулының күшіне алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап енеді.
Аудан әкімі А. Шайхимов
Железин ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "02" ақпандағы
№ 27/2 қаулысымен
бекітілді
"Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ) Железин ауданының аумағында ішкі саясат және тілдерді дамыту саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады..
2. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района"
Постановление акимата Железинского района Павлодарской области от 2 февраля 2026 года № 27/2
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Железинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" в установленном законодательством порядке обеспечить:
направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Железинского района.
3. Признать утратившим силу постановление акимата Железинского района от 3 апреля 2023 года № 67/4 "Об утверждении положения Государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района А. Шайхимов
Утверждено
постановлением акимата
Железинского района
№27/2
от "02" февраля 2026 года
Положение государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" (далее ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере внутренней политики и развития языков на территории Железинского района.
2. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және мемлекеттік тілде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланктері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес.
4. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ құрылымы мен штат санының лимиті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітіледі.
8. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ Орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140400, Железин ауданы, Железинка ауылы, Әуезов көшесі, 19.
9. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ жұмыс тәртібі: дүйсенбі - жұма күндері сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі, жексенбі.
10. Осы Ереже "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік органның толық атауы – "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
12. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес аудандық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.

3. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" и другими актами, предусмотренными трудовым законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" утверждаются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
8. Местонахождение ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района": Республика Казахстан, Павлодарская область, 140400, Железинский район, село Железинка, улица Ауэзова, 19.
9. Режим работы ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района": понедельник-пятница с 9-00 до 18-30 часов, обеденный перерыв с 13-00 до 14-30 часов, выходные дни: суббота-воскресенье.
10. Настоящее Положение является учредительным документом ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района".
11. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района".
12. Финансирование деятельности ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" осуществляется из районного бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
13. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района".

2-тарау. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің міндеттері мен өкілеттіктері
14. Тапсырмалар:
1) Железин ауданы әкімдігінің атқарушы органдарының қызметін үйлестіру арқылы әлеуметтік-экономикалық, мәдени және қоғамдық-саяси салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) "Железин ауданның ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, облыс, аудан әкімінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету;
3) қоғамның демократиялық институттарын нығайтуға қатысу, Қазақстанның Стратегиялық дамуының негізгі басымдықтарын, Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Қазақстан халқына Жолдауларын, мемлекеттік және салалық бағдарламалар мен басқа да стратегиялық құжаттарды түсіндіру және насихаттау;
4) қоғамдық-саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету бойынша ауданның атқарушы органдарымен, үкіметтік емес ұйымдарымен, қоғамдық бірлестіктерімен, саяси партияларымен өзара іс-әрекет жасау;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін насихаттау және қолдану;
6) мемлекеттік тілді және ауданда тұратын халықтардың тілдерін дамыту саласында мемлекеттік саясат жүргізу;
7) аудан деңгейінде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру және орналастыру, оның жүзеге асырылуын бақылауды қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасының "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы", "Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы", "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Заңдарын қамтамасыз ету;
9) Санкцияланбаған наразылық акцияларының алдын алу және оларға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша мемлекеттік және құқық қорғау органдары арасындағы өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
10) Железин ауданындағы қоғамдық-саяси жағдайды болжауға бағытталған әлеуметтік және саяси зерттеулер жүргізу.
15. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- аудан әкімдігі, әкімі және жоғары сатыдағы ұйымдардың қарауына ішкі саясат және тілдерді дамыту проблемаларды жедел шешу, дамудың негізгі бағыттары жөнінде ұсыныстар енгізу;
- заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрау және алу;
- "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер өткізу;
- мемлекеттік органдарда, сотта "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ мүдделерін білдіру.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района"
14. Задачи:
1) реализация государственной политики в социально-экономической, культурной и общественно-политической сферах путем координации деятельности исполнительных органов акимата Железинского района;
2) обеспечение выполнения актов и поручений Президента и Правительства Республики Казахстан, акима области, района по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков района";
3) участие в укреплении демократических институтов общества, разъяснение и пропаганда основных приоритетов Стратегии развития Казахстана, ежегодных Посланий Главы государства народу Казахстана, государственных и отраслевых программ и других стратегических документов;
4) взаимодействие с исполнительными органами, неправительственными организациями, общественными объединениями, политическими партиями района по обеспечению общественно-политической стабильности;
5) пропаганда и применения государственных символов Республики Казахстан;
6) проведение государственной политики в области развития государственного языка и языков народов, населяющих район;
7) формирование и размещение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на районом уровне, обеспечение контроля за его осуществлением;
8) обеспечение реализации Законов Республики Казахстан "О противодействии терроризму", "О противодействии экстремизму", "О религиозной деятельности и религиозных объединениях";
9) осуществление взаимодействия между государственными и правоохранительными органами по вопросам профилактики и противодействия несанкционированным акциям протеста;
10) проведение социологических и политологических исследований, направленных на прогнозирование общественно-политической ситуации в Железинском районе.
15. Полномочия:
1) Права:
- вносить на рассмотрение акимата, акима района и в вышестоящие организации предложения по основным направлениям развития, оперативному решению проблем в сфере внутренней политики и развития языков;
- в установленном законодательством порядке, запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов, органов местного самоуправления и иных организаций;
- проводить совещания по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";
- представлять интересы ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" в государственных органах, суде.

2) Міндеттері:
- "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға консультациялық-әдістемелік, ақпараттық, ұйымдастыру-техникалық және өзге де көмек көрсетеді;
- бөлімнің құзыретіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасау;
- тіл саясаты саласындағы қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша аудан әкімдігінің атқарушы органдары мен өзге де ұйымдардың қызметін үйлестіру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
"Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сі өкілеттіліктерді орындау үшін ауданның өзге де атқарушы органдарымен және қарамағындағы ұйымдармен өзара әрекеттеседі.
16. Функциялары:
1) Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмаларын, Железин ауданы әкімдігі мен әкімі актілерінің орындалуын ұйымдастыру;
2) Железин ауданы әкімдігі мен әкімінің " Железин ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі енетін мәселелер жөніндегі актілерінің жобаларын дайындау;
3) Железин ауданы әкімдігінің өңір, мемлекеттік билік органдарының қоғамдық-саяси және экономика салаларындағы қызметі туралы ақпаратты тарату жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмысына қатысу;
4) өңірде Қазақстанның 2050 жылға дейін даму стратегиясын, Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларын, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды, басқа стратегиялық құжаттарды түсіндіруді және насихаттауды қамтамасыз ету;
5) жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси және басқа салалардағы қызметі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру, осы бағыттағы жұмысты жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
6) ауыл және ауылдық округ әкімдерінің мемлекеттік ішкі саясат мәселелері жөніндегі қызметін және ақпараттық-насихаттау жұмыстарының барысын үйлестіру;
7) Железин ауданы әкімдігінің мәжілістеріне өңірдің ішкі саяси өмірінің мәселелері, тіл саясаты жөнінде материалдар дайындауға қатысу;
8) ауданың этномәдени бірлестіктеріне ұйымдық, консультативтік-әдістемелік және ақпараттық көмек көрсету;
9) мемлекеттік тіл саясатын, ішкі саясат саласында, этностар арасындағы қатынастар, Қазақстан Республикасында адам құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету және сақтау мәселелерінде, мемлекеттік саясатты белгілейтін тұжырымдамаларды, бағдарламаларды әзірлеуге және оларды іске асыруға қатысу;
10) саяси партиялармен, этномәдени бірлестіктермен, үкіметтік емес бірлестіктермен және өзге де қоғамдық ұйымдармен байланыстарды жүзеге асыру;

2) Обязанности:
-оказывать консультативно-методическую, информационную, организационно-техническую и иную помощь государственным органам и должностным лицам по вопросам, входящим в компетенцию ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";
- составлять протоколы об административном правонарушении в соответствии с компетенцией отдела;
- координировать работу исполнительных органов акимата района и иных организаций по применению действующего законодательства в области языковой политики;
Для выполнения полномочий государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" взаимодействует с другими исполнительными органами района и организациями, находящимися в его ведении.
16. Функции:
1) организация выполнения актов Президента и Правительства Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан, актов акимата и акима Железинского района;
2) подготовка проектов актов акимата и акима Железинского района по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";
3) участие в работе акимата Железинского района по совершенствованию системы распространения информации о регионе, деятельности органов государственной власти в общественно-политической и экономической сферах;
4) обеспечение разъяснения и пропаганды в регионе основных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2050 года, ежегодных Посланий Президента народу Казахстана, государственных и отраслевых программ и других стратегических документов;
5) организация информационно-разъяснительной работы о деятельности местных исполнительных органов в социально-экономической, общественно-политической и других сферах, выработка предложений по совершенствованию работы в данном направлении;
6) координация деятельности и хода информационно-пропагандистской работы акимов сел и сельских округов по вопросам внутренней политики государства;
7) участие в подготовке материалов к заседаниям акимата Железинского района по вопросам внутриполитической жизни региона, языковой политики.
8) оказание организационной, консультативно-методической и информационной помощи этнокультурным объединениям района;
9) участие в разработке и реализации концепций, программ, определяющих государственную языковую политику, политику во внутриполитической сфере, в вопросах межэтнических отношений, обеспечения и соблюдения прав и свобод человека в Республике Казахстан;
10) осуществление связей с политическими партиями, этнокультурными объединениями, неправительственными и иными общественными организациями;

11) жергілікті мемлекеттік басқарудың мүддесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелген өзге өкілеттіктерді жүзеге асыру;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік ақпараттық саясатты, өңірлік деңгейде жастар саясатты іске асыру жөніндегі іс-шаралар мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және жүзеге асырылуын бақылау;
13) Железин ауданында ішкі саяси тұрақтылықты нығайтуға және саяси үдерістерді демократияландыруға бағытталған республикалық және өңірлік ғылыми-тәжірибелік іс-шараларды дайындауға және өткізуге қатысу;
14) мемлекеттік рәміздерді насихаттау, әдістемелік көмек көрсету және қолдану жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру және ақпарат ұсыну;
15) "Железин ауданының ішкі саясат бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі кадрлық жұмысының жағдайын, кадрлармен қамтамасыз етілуін талдау;
16) "Железин ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
17) Железин ауданы әкімінің тапсырмаларын, әкімдігінің актілерін орындау және орындалуын ұйымдастыру;
18) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жұртшылықпен байланыс орнату және оларды тұрақты дамыту;
19) "Железин ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметінің жоспарларын әзірлеу;
20) өңірдегі діни ахуалды зерттеу және талдау;
21) ауданда тұратын халықтардың рухани дәстүрлерін, мемлекеттік және басқа тілдерін дамытудың мемлекеттік саясат саласындағы әдістемелік шараларды жүзеге асырады;
22) тілдерді дамыту мен үйрену үшін жағдайлар жасау және жәрдемдесу, тілдердің қолданылуының құқықтық негіздерін іске асырады;
23) мемлекеттік тілдің қоғамдық өмірдің барлық салаларында қолданылуын қамтамасыз ету және ауданда тіл саясатын жүргізеді;
24) мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуды қамтамасыз етеді;
25) тілдерді дамытудың аудандық жоспарларын әзірлейді және жүзеге асырады;
26) мемлекеттік тілді және басқа тілдерді дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегі іс-шараларды жүргізеді;
27) азаматтарды тілдік қағидат бойынша кемсітуге жол бермеу жөнінде түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
28) Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 75-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
29) маңдайшаны ауылда орналастыру туралы хабарламаларды Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асырады;

11) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан;
12) формирует, размещает и контролирует осуществление государственного заказа по проведению государственной информационной политики, мероприятий по реализации молодежной политики на региональном уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
13) участие в подготовке и проведении республиканских и региональных научно-практических мероприятий, направленных на укрепление внутриполитической стабильности и демократизацию политических процессов в Железинского районе;
14) осуществление работы и предоставление информации по пропаганде, методической помощи и применению государственных символов;
15) анализ состояния кадровой работы, обеспеченности кадрами государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";
16) осуществление взаимодействия с государственными органами, должностными лицами для реализации задач, возложенных на государственное учреждение "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";
17) исполнение и организация исполнения поручений акима, актов акимата Железинского района;
18) установление и постоянное развитие связей с общественностью через средства массовой информации;
19) разработка планов деятельности государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";
20) проведение изучения и анализа религиозной ситуации в регионе;
21) осуществляет практические меры в области государственной политики развития государственного и других языков, духовных традиций народов населяющих район;
22) реализует правовые основы функционирования языков, содействует и создает условия для изучения и развития языков;
23) обеспечивает функционирование государственного языка во всех сферах общественной жизни и проводит языковую политику в районе;
24) обеспечивает развитие государственного и других языков;
25) разрабатывает и реализует районные планы развития языков;
26) проводит мероприятия районного уровня, направленные на развитие государственного и других языков;
27) проводит разъяснительную работу по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу;
28) рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных  статьей 75  Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
29) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески в селе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомления";

30) аудандық мәслихатпен бірлесіп, тиісті аумақ халқының пікірін ескере отырып, Республикалық ономастика комиссиясымен келісілген облыстық ономастика комиссиясының қорытындысы негізінде аудандық маңызы бар қаланың құрамдас бөліктерін атау, олардың құрамдас бөліктерін қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөніндегі мәселелерді шешеді.
31) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, қызметтік хат-хабар алмасуын қарауды қамтамасыз ету;
32) аудандық деңгейде сыбайлас жемкорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру бойынша жұмыстарды жүргізу;
33) атақ беру, куәліктерді және төсбелгілерді,ауданның Құрмет кітабын әзірлеу, ресімдеу және сақтау мәселелері жөніндегі құжаттамаларды жүргізу және есепке алу.
3-тарау. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сін басқару "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-не жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшымен жүзеге асырылады.
18. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің басшысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес аудан әкімімен қызметіне тағайындалады және қызметінен босатылады.
19. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сі басшысының орынбасарлары жоқ.
20. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сі басшысының өкілеттігі:
1) "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сі туралы Ережені аудан әкімдігінің бекітуіне ұсынады;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) Қолданыстағы заңнамаға және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген бұйрықтар шығарады.
4) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады;
5) қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
7) "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің келешектегі және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;

30) совместно с районным маслихатом, с учетом мнения населения соответствующей территории, на основании заключения областной ономастической комиссии, согласованного с Республиканской ономастической комиссией, решает вопросы по наименованию, переименованию составных частей города районного значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований.
31) обеспечение в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц, служебной корреспонденции;
32) проводит работу по формированию антикоррупционной культуры на районном уровне;
33) ведение документации и учета по вопросам присвоения Звания, изготовления, оформления и хранения удостоверений и нагрудных знаков, книги Почета района.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района"
17. Руководство ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" задач и осуществление им своих полномочий.
18. Руководитель ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" назначается на должность и освобождается от должности акимом Железинского района, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
19. Руководитель ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" заместителей не имеет.
20. Полномочия руководителя ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района":
1) представляет на утверждение акимата района Положение о государственном учреждении "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) издает приказы соответствии с действующим законодательством и предусмотренными трудовым законодательством Республики Казахстан.
4) осуществляет личный прием физических лиц и представителей юридических лиц;
5) утверждает должностные инструкции работников;
6) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района", оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
7) утверждает перспективные и текущие планы работы ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района";

8) барлық мемлекеттік органдарда және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдарда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің мүддесін білдіреді; иппипм
9) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларын көтермелеуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
11) өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдерді жасайды;
"Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4-тарау. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
21. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырады.
22. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-не бекітілген мүлік аудандық коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-сі таратылған кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
6 тарау. "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
"Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" ММ-нің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:

8) представляет ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков района" во всех государственных органах и иных организациях, независимо от форм собственности, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение руководителей подведомственных организаций, наложение на них дисциплинарных взысканий;
11) заключает договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
Исполнение полномочий руководителя ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района"
21. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" формируется за счет имущества, (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района", относится к коммунальной собственности района.
23. ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района"
24. Реорганизация и упразднение ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. При ликвидации ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Глава 6. Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района"
Перечень организаций, находящихся в ведении ГУ "Отдел внутренней политики и развития языков Железинского района" и его ведомств:

1) "Железин ауданының ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімінің "Айбат" жастар бастамаларын дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

1) Коммунальное государственное учреждение "Центр развития молодежных иницатив "Айбат" отдела внутренней политики и развития языков Железинского района".