"Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 573 және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 381-НҚ бірлескен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2026 жылғы 27 наурыздағы № 129 және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 161-НҚ бірлескен бұйрығы
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 573 және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 381-НҚ бірлескен бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген мемлекеттік реттеуге жататын өлшемдер тізбесінде:
реттік нөмірлері 14, 15 және 16-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
14.
Электр тізбектеріндегі кернеуді немесе электр қозғаушы күшті өлшеу
0 В-тан артық 1000 В-ға дейін
± (1%+3 крб)
15.
Ток күшін өлшеу
0 А-ден артық 10 А-ға дейін
± (1%+3 крб)
16.
Электрлік белсенді (омдық) кедергілерді өлшеу
0 Ом-нан артық 20 МОм-ға дейін
± (5% + 3 крб)
";
реттік нөмірі 22-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
22.
Су құбырындағы судың температурасын өлшеу
0 °С-тан артық 100 °С-қа дейін
± 1 °С
";
реттік нөмірлері 25 және 26-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
25.
Статикалық созылу күштерін өлшеу
20 Н-нан артық 200 Н-ға дейін
дәлдік тобы 2-ден төмен емес
26.
Салмақты (массаны) өлшеу
150 кг-ға дейін
± 0,15 кг
";
реттік нөмірі 28-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
28.
Дыбыс деңгейін өлшеу
30 дБ-ден артық 130 дБ-ға дейін
1,5 дБ
";
реттік нөмірі 29-жол алып тасталсын;
реттік нөмірлері 30 және 31-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
30.
Кинематикалық тұтқырлықты өлшеу
20 мм2/с-тан артық 100 мм2/с-қа дейін
5% артық емес
31.
Түтінге қарсы желдету жүйесінің отқа төзімді құбырларының отқа төзімді жабынының қалыңдығын өлшеу
2 мм-ден артық 150 мм-ға дейін
2,5% артық емес
";
реттік нөмірлері 33 және 34-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
33.
Баспалдақ торларында, лифт шахталарында, тамбур-шлюздерде және лифт залдарында қысымның төмендеуін өлшеу
0,01 кПа-дан артық 0,16 кПа-ға дейін
дәлдік тобы 1,0-ден төмен емес
34.
Талшықты-оптикалық байланыс желілерінің ыдырауын өлшеу
-50 дБм-тан артық 5 дБм-ға дейін
± 0,1 дБм
";
Ескертпеде:
"Гц – герц;" деген сөздер "крб – кіші разряд бірлігі;" деген сөздермен ауыстырылсын;
"МПа*с – мегапаскаль-секунд;" деген сөздер "мм2/с – секундына шаршы миллиметр;" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений в совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года № 573 и Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 381-НҚ "Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию"
Совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 марта 2026 года № 129 и Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 7 апреля 2026 года № 161-ОД
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года № 573 и Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 381-НҚ "Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию" следующие изменения:
в перечне измерений, относящихся к государственному регулированию, утвержденный указанным совместным приказом:
строки, порядковые номера 14 и 15, изложить в следующей редакции:
"
14.
Измерение напряжения или электродвижущей силы в электрических цепях
от 0 В до 1000 В
± (1%+3 емр)
15.
Измерение силы тока
от 0 А до 10 А
± (1%+3 емр)
";
в строку, порядковый номер 16, вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
строку, порядковый номер 22, изложить в следующей редакции:
"
22.
Измерение температуры воды в водопроводе
от 0 °С до 100 °С
± 1 °С
";
строки, порядковые номера 25 и 26, изложить в следующей редакции:
"
25.
Измерение статических растягивающих усилий
от 20 Н до 200 Н
класс точности не ниже 2
26.
Измерение веса (массы)
до 150 кг
± 0,15 кг
";
строку, порядковый номер 28, изложить в следующей редакции:
"
28.
Измерение уровня звука
от 30 дБ до 130 дБ
± 1,5 дБ
";
строку, порядковый номер 29, исключить;
строки, порядковые номера 30 и 31, изложить в следующей редакции:
"
30.
Измерение кинематической вязкости пенообразователей
от 20 мм2/с до 100 мм2/с
не более 5%
31.
Измерение толщины огнезащитного покрытия огнестойких воздуховодов системы противодымной вентиляции
от 2 мм до 150 мм
не более 2,5 %
";
строки, порядковые номера 33 и 34, изложить в следующей редакции:
"
33.
Измерение перепада давления в лестничных клетках, лифтовых шахтах, тамбур-шлюзах и лифтовых холлах
от 0,01 кПа до 0,16 кПа
класс точности не ниже 1,0
34.
Измерение затухания волоконно-оптических линий связи
от -50 дБм до 5 дБм
± 0,1 дБм
";
в Примечании:
слова "Гц – герц;" заменить словами "емр – единица младшего разряда;";
слова "МПа*с – мегапаскаль-секунда;" заменить словами "мм2/с – квадратный миллиметр на секунду;".

2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
2) осы бірлескен бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдау.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
________ Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрі
__________ А. Шаққалиев

2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего совместного приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
____________ Ч. Аринов
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
____________ А. Шаккалиев