Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2026 жылғы 13 қаңтардағы № 13 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 60-17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдау.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы К. Тұрсынбаев
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
міндетін атқарушының
2026 жылғы 13 қаңтардағы
№ 13 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдеріндегі киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдеріндегі киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 60-17) тармақшасына сәйкес әзірленді және Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінде (бұдан әрі – әскери бөлімдер) киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар:
1) киім-кешек қызметінің міндеттерін;
2) киім-кешекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру және басқару қағидаттарын;
3) киім-кешек қызметі лауазымды адамдарының функциялары мен жауапкершілігін;
4) киім-кешек мүлкін жоспарлау, есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару тәртібін;
5) қоймалардың, шеберханалардың және Киім-кешек қызметінің өзге де объектілерінің жұмысын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды;

Об утверждении Правил по организации деятельности вещевой службы в воинских частях гражданской обороны
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 января 2026 года № 13
В соответствии с подпунктом 60-17) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по организации деятельности вещевой службы в воинских частях гражданской обороны.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющие
обязанности министра
К. Турсынбаев
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 13 января 2026 года № 13
Правила по организации деятельности вещевой службы в воинских частях гражданской обороны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по организации деятельности вещевой службы в воинских частях гражданской обороны (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 60-17) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и определяют порядок организации деятельности вещевой службы в воинских частях гражданской обороны (далее – воинские части).
2. Правила устанавливают:
1) задачи вещевой службы;
2) принципы организации и управления вещевым обеспечением;
3) функции и ответственность должностных лиц вещевой службы;
4) порядок планирования, учета, хранения, эксплуатации и списания вещевого имущества;
5) требования к организации работы складов, мастерских и иных объектов вещевой службы;

6) мемлекеттік мүліктің сақталуын қамтамасыз ету және белгіленген тәртіпті сақтау жөніндегі шараларды белгілейді.
1-параграф. Негізгі терминдер мен қысқартулар
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен қысқартулар қолданылады:
1) киім-кешек мүлкі – жеке құрамды қамтамасыз етуге арналған нысанды киім-кешек, аяқ киім, жарақ, төсек-жабдықтар және өзге де материалдық құралдар;
2) киім-кешекпен қамтамасыз ету – киім-кешек мүлкін жоспарлау, алу, сақтау, беру, пайдалану, жөндеу, есепке алу және есептен шығару жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
3) киім-кешек қызметі – киім-кешекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға арналған әскери бөлімнің тыл қызметі;
4) киім-кешек қызметінің бастығы – киім-кешек қызметіне басшылық жасайтын және киім-кешекпен қамтамасыз етудің жай-күйіне жауапты лауазымды адам;
5) материалдық жауапты адам – киім-кешек мүлкінің сақталуына жауапкершілік жүктелген әскери қызметші немесе қызметкер.
2-параграф. Киім-кешек қызметіің қызметін ұйымдастыру қағидаттары
4. Киім-кешек қызметінің жұмысы мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) орталықтандырылған басқару және дара басшылық;
2) жоспарлылық және жүйелілік;
3) лауазымды адамдардың жеке жауапкершілігі;
4) киім-кешек мүлкінің сақталуы және оны ұтымды пайдалану;
5) жеке құрамды уақтылы және толық киім-кешекпен қамтамасыз ету;
6) есептің ашықтығы және барлық операциялардың құжаттамалық расталуы;
7) қауіпсіздік және санитариялық-гигиеналық талаптардың басымдығы.
5. Киім-кешек қызметінің жұмысын:
1) әскери бөлімдердің өз міндеттері бойынша дайын болуын;
2) жеке құрамның белгіленген сыртқы келбетін және жабдықталуын;
3) бейбіт және ерекше кезеңде Киім-кешек мүлкін тиісті пайдалануға жағдай жасауды қамтамасыз ететіндей етіп ұйымдастырылады.
2-тарау. Киім-кешек қызметінің міндеттері мен функциялары
1-параграф. Киім-кешек қызметінің негізгі міндеттері
6. Әскери бөлімдердің Киім-кешек қызметі бейбіт уақытта және төтенше жағдайлар жағдайында жеке құрамды Киім-кешекпен қамтамасыз ету жүйесінің үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыруға арналған.
7. Киім-кешек қызметінің негізгі міндеттері:
1) жеке құрамды белгіленген жабдықтау нормаларына сәйкес киім-кешек мүлкімен қамтамасыз ету;
2) жеке құрамның белгіленген сыртқы келбетін, жабдықталуын және санитариялық жай-күйін сақтау;
3) киім-кешек мүлкін ұтымды пайдалануын, сақталуын және уақтылы жаңартылуын ұйымдастыру;
4) міндеттерді орындау үшін Киім-кешек мүлкі қорларының дайындығын қамтамасыз ету;

6) меры по обеспечению сохранности государственного имущества и поддержанию установленного порядка.
Параграф 1. Основные термины и сокращения
3. В настоящих Правилах применяются следующие основные термины и сокращения:
1) вещевое имущество – предметы форменного обмундирования, обуви, снаряжения, постельных принадлежностей и иные материальные средства, предназначенные для обеспечения личного состава;
2) вещевое обеспечение – совокупность мероприятий по планированию, получению, хранению, выдаче, эксплуатации, ремонту, учету и списанию вещевого имущества;
3) вещeвая служба – служба тыла воинской части, предназначенный для организации вещевого обеспечения;
4) начальник вещевой службы – должностное лицо, осуществляющее руководство вещевой службой и отвечающее за состояние вещевого обеспечения;
5) материально ответственное лицо – военнослужащий или работник, на которого возложена ответственность за сохранность вещевого имущества;
Параграф 2. Принципы организации деятельности вещевой службы
4. Организация деятельности вещевой службы основывается на следующих принципах:
1) централизованного управления и единоначалия;
2) плановости и системности;
3) персональной ответственности должностных лиц;
4) сохранности и рационального использования имущества;
5) своевременности и полноты обеспечения личного состава;
6) прозрачности учета и документального подтверждения всех операций;
7) приоритета безопасности и санитарно-гигиенических требований.
5. Деятельность вещевой службы организуется таким образом, чтобы обеспечивать:
1) готовность воинских частей к выполнению задач по предназначению;
2) поддержание установленного внешнего вида и экипированности личного состава;
3) создание условий для надлежащей эксплуатации вещевого имущества в мирное и особое время.
Глава 2. Задачи и функции вещевой службы
Параграф 1. Основные задачи вещевой службы
6. Вещевая служба воинских частей предназначена для организации и обеспечения бесперебойного функционирования системы вещевого обеспечения личного состава в мирное время и при выполнении задач в условиях чрезвычайных обстоятельств.
7. Основными задачами вещевой службы являются:
1) обеспечение личного состава вещевым имуществом в соответствии с установленными нормами снабжения;
2) поддержание установленного внешнего вида, экипированности и санитарного состояния личного состава;
3) организация рационального использования, сохранности и своевременного обновления вещевого имущества;
4) поддержание готовности запасов вещевого имущества для выполнения задач по предназначению;

5) әскери бөлімдерді ерекше жұмыс режимдеріне көшіру кезінде Киім-кешекпен қамтамасыз етудің тұрақтылығын қамтамасыз ету;
6) киім-кешек мүлкіне қатысты бөлігінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын қамтамасыз етуге қатысу.
2-параграф. Киім-кешек қызметінің функциялары
8. Жүктелген міндеттерді орындау үшін киім-кешек қызметі:
1) киім-кешек қызметінің ағымдағы және перспективалық кезеңдерге арналған қызметін жоспарлайды;
2) киім-кешек мүлкін есепке алуды, сақтауды, беруді, пайдалануды, жөндеуді және есептен шығаруды ұйымдастырады;
3) белгіленген мерзімдерде киім-кешек мүлкін түгендеуді уақтылы жүргізуді қамтамасыз етеді;
4) киім-кешек қоймаларының, қойма бөлмелерінің, шеберханалардың және өзге де объектілердің жұмысын ұйымдастырады;
5) киім-кешек қызметі объектілерінде еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және санитариялық-гигиеналық нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді;
6) киім-кешекпен қамтамасыз етудің жай-күйін талдайды және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
7) әскери бөлімдерді төтенше жағдайлар жағдайында міндеттерді орындауға дайындауға қатысады;
8) материалдық жауапты адамдарды киім-кешек мүлкінің сақталуы мен пайдаланылуы мәселелері бойынша оқыту мен нұсқама жүргізуді ұйымдастырады.
3-параграф. Ерекше жағдайлардағы киім-кешек қызметінің функциялары
9. Ерекше режимдер енгізілген, төтенше жағдайлар кезінде немесе төтенше жағдайлар аймағында міндеттерді орындау барысында Киім-кешек қызметі қосымша:
1) жеке құрамды киім-кешек мүлкімен жедел дайындауды және беруді қамтамасыз етеді;
2) қажет болған жағдайда далалық киім-кешекпен қамтамасыз ету пункттерін орналастырады;
3) киім-кешек мүлкінің қозғалысын есепке алуды және пайдаланудың жоғары қарқындылығы жағдайында бақылауды қамтамасыз етеді;
4) далалық жағдайларда киім-кешек мүлкін қалпына келтіру және жөндеу жөнінде шаралар қабылдайды;
5) жеке құрамды кешенді қамтамасыз ету мәселелері бойынша тылдың басқа қызметтерімен өзара іс-қимылға қатысады.
4-параграф. Киім-кешек қызметін дамытудың заманауи тәсілдері мен элементтері
10. Киім-кешек қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында мынадай заманауи тәсілдерді енгізуге жол беріледі:
1) киім-кешек мүлкін есепке алудың электрондық жүйелерін және автоматтандырылған деректер базаларын қолдану;
2) киім-кешек мүлкін сақтау мен жинақтаудың модульдік қағидатын пайдалану;
3) нақты тозуы мен пайдалану жағдайларын ескере отырып, мүлікті жоспарлы жаңарту;
4) киім-кешек мүлкі заттарын іріктеу кезінде эргономика және функционалдылық стандарттарын енгізу.
11. Киім-кешек қызметіндегі жаңашылдықтар:

5) обеспечение устойчивости вещевого обеспечения при переводе воинских частей на особые режимы функционирования;
6) участие в обеспечении мероприятий мобилизационной готовности в части, касающейся вещевого имущества.
Параграф 2. Функции вещевой службы
8. Для выполнения возложенных задач вещевая служба осуществляет следующие функции:
1) планирует деятельность вещевой службы на текущий и перспективный периоды;
2) организует учет, хранение, выдачу, эксплуатацию, ремонт и списание вещевого имущества;
3) обеспечивает своевременное проведение инвентаризаций вещевого имущества в установленные сроки;
4) организует работу вещевых складов, кладовых, мастерских и иных объектов вещевой службы;
5) обеспечивает соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм на объектах вещевой службы;
6) анализирует состояние вещевого обеспечения и разрабатывает предложения по его совершенствованию;
7) участвует в подготовке воинских частей к выполнению задач в условиях чрезвычайных ситуаций;
8) организует обучение и инструктаж материально ответственных лиц по вопросам сохранности и эксплуатации вещевого имущества.
Параграф 3. Функции вещевой службы в особых условиях
9. В условиях введения особых режимов, чрезвычайных ситуаций или при выполнении задач в зоне чрезвычайных обстоятельств вещевая служба дополнительно:
1) обеспечивает ускоренную подготовку и выдачу вещевого имущества личному составу;
2) организует развертывание полевых пунктов вещевого обеспечения при необходимости;
3) обеспечивает учет и контроль движения вещевого имущества в условиях повышенной интенсивности его использования;
4) принимает меры по восстановлению и ремонту вещевого имущества в полевых условиях;
5) участвует во взаимодействии с другими службами тыла по вопросам комплексного обеспечения личного состава.
Параграф 4. Современные подходы и элементы развития вещевой службы
10. В целях повышения эффективности деятельности вещевой службы допускается внедрение следующих современных подходов:
1) применение электронных систем учета вещевого имущества и автоматизированных баз данных;
2) использование модульного принципа хранения и комплектации вещевого имущества;
3) организация планового освежения имущества с учетом фактического износа и условий эксплуатации;
4) внедрение стандартов эргономики и функциональности при подборе предметов вещевого имущества.
11. Нововведения в деятельности вещевой службы направляются на:

1) жеке құрамға түсетін жүктемені азайтуға;
2) киім-кешек мүлкін пайдаланудың қолайлылығы мен қауіпсіздігін арттыруға;
3) жоғалтуларды, жетіспеушіліктерді және негізсіз есептен шығаруды қысқартуға; 4) киім-кешекпен қамтамасыз ету үдерістерінің ашықтығы мен басқарылуын арттыруға бағытталады.
3 тарау. Киім-кешек қызметін басқаруды ұйымдастыру және лауазымды адамдардың міндеттері
1-параграф. Әскери бөлімнің киім-кешек қызметіне басшылық жасау
12. Азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің Киім-кешек қызметінің жұмысыан жалпы басшылықты әскери бөлімнің командирі жүзеге асырады.
13. Әскери бөлімнің командирі өз өкілеттігі шегінде:
1) киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастырады және оның жұмыс істеуіне жағдай жасайды;
2) қалыптасқан жағдай мен орындалатын міндеттерге байланысты киім-кешек қызметінің міндеттерін айқындайды;
3) киім-кешек қызметінің жұмыс жоспарларын бекітеді;
4) киім-кешек қызметінің тылдың басқа қызметтерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
5) жеке құрамды Киім-кешекпен қамтамасыз етудің жай-күйіне бақылау жүргізеді.
2-параграф. Әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары
14. Киім-кешек қызметінің жұмысына тікелей басшылық әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарына жүктеледі.
15. Тыл жөніндегі орынбасар:
1) киім-кешек қызметінің жұмысын жоспарлау мен үйлестіруді ұйымдастырады;
2) киім-кешекпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша әскери бөлім командирі шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
3) киім-кешек қызметінің азық-түлік, медициналық және өзге де тыл қызметтерімен өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
4) күнделікті жағдайда және төтенше жағдайлар кезінде киім-кешек қызметінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды;
5) киім-кешек қызметінің бастығы енгізген ұсыныстарды қарайды және олар бойынша белгіленген тәртіппен шешім қабылдайды.
3-параграф. Әскери бөлімнің Киім-кешек қызметінің бастығы
16. Әскери бөлімнің киім-кешек қызметінің бастығы киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастыратын негізгі лауазымды адам болып табылады және әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарына бағынады.
17. Киім-кешек қызметінің бастығы:
1) киім-кешек қызметін ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің, бұйрықтардың, ережелердің, нұсқаулықтар мен басшылық құжаттардың талаптарын біледі және күнделікті қызметінде оларды басшылыққа алады;
2) киім-кешек қызметінің жұмысын ұйымдастырады және оның тұрақты жұмыс істеуіне жауап береді;
3) қызметтің айлық, тоқсандық және жылдық жоспарларын әзірлейді;
4) киім-кешек мүлкін есепке алу, сақтау, пайдалану, жөндеу және есептен шығаруды ұйымдастырады;

1) снижение нагрузки на личный состав;
2) повышение удобства и безопасности эксплуатации вещевого имущества;
3) сокращение потерь, недостач и необоснованных списаний;
4) повышение прозрачности и управляемости процессов вещевого обеспечения.
Глава 3. Организация управления вещевой службой и обязанности должностных лиц
Параграф 1. Руководство вещевой службой воинской части
12. Общее руководство деятельностью вещевой службы воинской части гражданской обороны осуществляет командир воинской части.
13. Командир воинской части в пределах своих полномочий:
1) организует деятельность вещевой службы и обеспечивает условия для еҰ функционирования;
2) определяет задачи вещевой службы в зависимости от обстановки и выполняемых задач;
3) утверждает планы работы вещевой службы;
4) обеспечивает взаимодействие вещевой службы с другими службами тыла;
5) осуществляет контроль за состоянием вещевого обеспечения личного состава.
Параграф 2. Заместитель командира воинской части по тылу
14. Непосредственное руководство деятельностью вещевой службы возлагается на заместителя командира воинской части по тылу.
15. Заместитель командира по тылу:
1) организует планирование и координацию деятельности вещевой службы;
2) обеспечивает выполнение решений командира воинской части по вопросам вещевого обеспечения;
3) организует взаимодействие вещевой службы с продовольственной, медицинской и другими службами тыла;
4) принимает меры по поддержанию устойчивой работы вещевой службы в повседневных условиях и при чрезвычайных обстоятельствах;
5) рассматривает предложения начальника вещевой службы по улучшению организации работы и принимает по ним решения в установленном порядке.
Параграф 3. Начальник вещевой службы воинской части
16. Начальник вещевой службы воинской части является основным должностным лицом, организующим деятельность вещевой службы, и подчиняется заместителю командира воинской части по тылу.
17. Начальник вещевой службы:
1) знает требования нормативных правовых актов, приказов, положений, наставлений и инструкций по организации вещевой службы, руководствуется ими в повседневной деятельности;
2) организует работу вещевой службы и отвечает за еҰ устойчивое функционирование;
3) планирует работу службы на месяц, квартал и год;
4) организует учет, хранение, эксплуатацию, ремонт и списание вещевого имущества;

5) киім-кешек мүлкін сақтау және пайдалану қағидаларының сақталуын бақылайды;
6) белгіленген мерзімдерде киім-кешек мүлкін түгендеуді ұйымдастырады;
7) киім-кешек қызметі объектілерінің ерекше жағдайларда жұмыс істеуге дайындығын қамтамасыз етеді;
8) киім-кешекпен қамтамасыз етуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді және оларды бағыныстылығы бойынша баяндайды;
9) материалдық жауапты адамдарды киім-кешек қызметі мәселелері бойынша оқыту мен нұсқама жүргізуді ұйымдастырады.
4-параграф. Киім-кешек қызметінің лауазымды адамдары
18. Киім-кешек қызметінің лауазымды адамдарына қойма бастықтары, қоймашылар, шеберхана меңгерушілері, сондай-ақ киім-кешек мүлкін қамтамасыз ету, сақтау және есепке алу жөніндегі міндеттер жүктелген өзге де адамдар жатады.
19. Киім-кешек қызметінің лауазымды адамдары:
1) киім-кешек мүлкін есепке алу, сақтау және пайдалану тәртібін біледі;
2) өздеріне бекітілген киім-кешек мүлкінің сақталуын қамтамасыз етеді;
3) есепке алу құжаттамасын белгіленген тәртіппен жүргізеді;
4) киім-кешек мүлкінің бүлінуін, жоғалуын және мерзімінен бұрын тозуын болдырмау шараларын қабылдайды;
5) анықталған кемшіліктер мен проблемалар туралы киім-кешек қызметінің бастығына уақтылы хабарлайды.
5-параграф. Бөлімшелердің материалдық жауапты адамдары
20. Әскери бөлімнің бөлімшелерінде бөлімшеге бекітілген Киім-кешек мүлкінің сақталуы мен дұрыс пайдаланылуына жауапты материалдық жауапты адамдар тағайындалады.
21. Материалдық жауапты адамдар:
1) бекітілген киім-кешек мүлкінің атауын және нақты бар-жоғын біледі;
2) бөлімшеде киім-кешек мүлкін дұрыс сақтау мен пайдалануды қамтамасыз етеді;
3) бөлімше мүлкін есепке алады және есептік деректердің нақты бар мүлікке сәйкестігін қамтамасыз етеді;
4) киім-кешек мүлкін жөндеуге уақтылы тапсыруды және белгіленген тәртіппен есептен шығаруды ұйымдастырады;
5) киім-кешекпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша түгендеулер мен тексерулерге қатысады.
6-параграф. Киім-кешек қызметінің бөлімшелермен өзара әрекет етуі
22. Киім-кешек қызметі бөлімше командирлерімен мынадай мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасайды:
1) жеке құрамды киім-кешек мүлкімен қамтамасыз ету;
2) белгіленген сыртқы келбет пен санитариялық жай-күйді сақтау;
3) киім-кешек мүлкін есепке алу және ұтымды пайдалану;
4) бөлімшелерді ерекше жағдайларда міндеттерді орындауға дайындау.
23. Бөлімше командирлері:
1) жеке құрамның киім-кешек мүлкін пайдалану қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
2) бөлімшеге бекітілген киім-кешек мүлкінің сақталуына шаралар қабылдайды;
3) тексерулер мен түгендеулер жүргізу кезінде киім-кешек қызметінің жұмысына жәрдем көрсетеді.

5) контролирует соблюдение правил хранения и эксплуатации вещевого имущества;
6) организует проведение инвентаризаций вещевого имущества в установленные сроки;
7) обеспечивает подготовку объектов вещевой службы к работе в особых условиях;
8) разрабатывает предложения по совершенствованию вещевого обеспечения и докладывает их по подчиненности;
9) организует обучение и инструктаж материально ответственных лиц по вопросам вещевой службы.
Параграф 4. Должностные лица вещевой службы
18. К должностным лицам вещевой службы относятся начальники складов, кладовщики, заведующие мастерскими, а также иные лица, назначенные для выполнения задач по обеспечению, хранению и учету вещевого имущества.
19. Должностные лица вещевой службы:
1) знают порядок учета, хранения и эксплуатации вещевого имущества;
2) обеспечивают сохранность закрепленного за ними имущества;
3) ведут учетную документацию в установленном порядке;
4) принимают меры по предупреждению порчи, утрат и преждевременного износа имущества;
5) своевременно докладывают начальнику вещевой службы о выявленных недостатках и проблемах.
Параграф 5. Материально ответственные лица подразделений
20. В подразделениях воинской части назначаются материально ответственные лица, отвечающие за сохранность и правильную эксплуатацию вещевого имущества, закрепленного за подразделением.
21. Материально ответственные лица подразделений:
1) знают номенклатуру и фактическое наличие закрепленного имущества;
2) обеспечивают правильное хранение и эксплуатацию вещевого имущества в подразделении;
3) ведут учет имущества подразделения и обеспечивают соответствие учетных данных фактическому наличию;
4) организуют своевременную сдачу имущества в ремонт и списание в установленном порядке;
5) участвуют в инвентаризациях и проверках по вопросам вещевого обеспечения.
Параграф 6. Взаимодействие вещевой службы с подразделениями
22. Вещевая служба взаимодействует с командирами подразделений по вопросам:
1) обеспечения личного состава вещевым имуществом;
2) поддержания установленного внешнего вида и санитарного состояния;
3) учета и рационального использования вещевого имущества;
4) подготовки подразделений к выполнению задач в особых условиях.
23. Командиры подразделений:
1) обеспечивают соблюдение личным составом правил эксплуатации вещевого имущества;
2) принимают меры по сохранности имущества, закрепленного за подразделением;
3) содействуют работе вещевой службы при проведении проверок и инвентаризаций.

4-тарау. Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдеріндегі киім-кешек қызметі объектілерінің жұмысын ұйымдастыру
1-параграф. Жалпы ережелер
24. Әскери бөлімнің киім-кешек қызметі объектілеріне киім-кешек қоймалары, бөлімшелердің қоймалық бөлмелері, киім-кешек мүлкін жөндеу шеберханалары, мүлікті қабылдау, сұрыптау және беру үшін арналған үй-жайлар жатады.
25. Киім-кешек қызметі объектілерінің жұмысы төмендегілерді қамтамасыз ететіндей етіп ұйымдастырылады:
1) киім-кешек мүлкінің сақталуы;
2) бөлімшелер мен жеке құрамға уақтылы және ыңғайлы қызмет көрсету;
3) санитариялық нормалар, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының сақталуы;
4) объектілердің ерекше және төтенше жағдайларда жұмыс істеуге дайын болуы.
26. Киім-кешек қызметі объектілерін орналастыру әскери бөлімнің жоспарлануын, қауіпсіздік талаптарын және мүлікті жеткізудің қолайлылығын ескере отырып жүзеге асырылады.
2-параграф. Әскери бөлімнің киім-кешек қоймалары
27. Киім-кешек қоймасы әскери бөлімдегі киім-кешек мүлкін сақтаудың негізгі объектісі болып табылады.
28. Киім-кешек қоймасының бастығы:
1) киім-кешек мүлкін атаулары, өлшемдері, маусымдылығы және арналуына қарай сақтауды ұйымдастырады;
2) жаңа, пайдаланылған және жөндеуге жататын мүлікті бөлек сақтауды қамтамасыз етеді;
3) қоймалық есеп жүргізуді ұйымдастырады және оның нақты бар болуына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
4) мүліктің сақталуын қамтамасыз ету, бүлінуіне, жоғалуына және ұрлануына жол бермеу жөнінде шаралар қабылдайды;
5) өртке қарсы талаптар мен санитариялық нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
29. Киім-кешек мүлкі міндетті түрде таңбаланған стеллаждарда, поддондарда немесе контейнерлерде орналастырылады.
30. Қоймада:
1) мүлікті қабылдау және беру аймақтары;
2) жөндеуге немесе есептен шығаруға жататын мүлікті уақытша сақтау аймақтары;
3) персоналдың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ететін өту жолдары мен эвакуациялық шығу жолдары жабдықталады.
3-параграф. Бөлімшелердің қоймалық бөлмелері
31. Бөлімшелердің қоймалық бөлмелері пайдаланудағы немесе бөлімшенің ағымдағы қорындағы киім-кешек мүлкін сақтауға арналған.
32. Бөлімшелердің қоймалық бөлмелерінде:
1) бөлімшенің жеке құрамына бекітілген мүлік сақталады;
2) мүлікті түрлері мен арналуына қарай орналастыру тәртібі қамтамасыз етіледі;
3) мүліктің бүлінуін болдырмайтын жағдайлар жасалады.
33. Бөлімшенің қоймалық бөлмесінің жай-күйі үшін бөлімше командирі және тағайындалған материалдық жауапты тұлға жауапты болады.
4-параграф. Киім-кешек мүлкін жөндеу шеберханалары
34. Киім-кешек мүлкін жөндеу шеберханалары киім-кешек, аяқ киім және өзге де киім-кешек мүлкінің пайдалану мерзімін қалпына келтіруге және ұзартуға арналған.

Глава 4. Организация работы объектов вещевой службы
Параграф 1. Общие положения
24. К объектам вещевой службы воинской части относятся вещевые склады, кладовые подразделений, мастерские по ремонту вещевого имущества, помещения для приҰма, сортировки и выдачи имущества.
25. Работа объектов вещевой службы организуется таким образом, чтобы обеспечивались:
1) сохранность вещевого имущества;
2) своевременное и удобное обслуживание подразделений и личного состава;
3) соблюдение требований санитарных норм, пожарной безопасности и охраны труда;
4) готовность объектов к функционированию в особых и чрезвычайных условиях.
26. Размещение объектов вещевой службы осуществляется с учетом планировки воинской части, требований безопасности и удобства подвоза имущества.
Параграф 2. Вещевые склады воинской части
27. Вещевой склад является основным объектом хранения вещевого имущества воинской части.
28. Начальник вещевого склада:
1) организует хранение вещевого имущества по номенклатуре, размерам, сезонности и назначению;
2) обеспечивает раздельное хранение нового, бывшего в употреблении и подлежащего ремонту имущества;
3) организует ведение складского учета и поддерживает его соответствие фактическому наличию имущества;
4) принимает меры по сохранности имущества и недопущению его порчи, утрат и хищений;
5) обеспечивает соблюдение противопожарных требований и санитарных норм.
29. Вещевое имущество размещается на стеллажах, поддонах или в контейнерах с обязательной маркировкой.
30. На складе оборудуются:
1) зоны приема и выдачи имущества;
2) зоны временного хранения имущества, подлежащего ремонту или списанию;
3) проходы и эвакуационные выходы, обеспечивающие безопасную работу персонала.
Параграф 3. Кладовые подразделений
31. Кладовые подразделений предназначены для хранения вещевого имущества, находящегося в эксплуатации или в текущем запасе подразделения.
32. В кладовых подразделений:
1) хранится имущество, закрепленное за личным составом подразделения;
2) обеспечивается порядок размещения имущества по видам и назначению;
3) создаются условия, исключающие порчу имущества.
33. Ответственность за состояние кладовой подразделения несут командир подразделения и назначенное материально ответственное лицо.
Параграф 4. Мастерские по ремонту вещевого имущества
34. Мастерские по ремонту вещевого имущества предназначены для восстановления и продления сроков эксплуатации обмундирования, обуви и других предметов вещевого имущества.

35. Шеберханалардың жұмысы төмендегілерді ескере отырып ұйымдастырылады:
1) маусымдық жүктемелер;
2) мүліктің нақты жай-күйі;
3) ерекше жағдайларда жедел жөндеу қажеттілігі.
36. Шеберханаларда:
1) киім-кешек мүлкінің ағымдағы және орташа жөндеу түрлері жүргізіледі;
2) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары сақталады;
3) қабылданған және жөнделген мүліктің есебі ұйымдастырылады.
5-параграф. Санитарлық және өртке қарсы талаптар
37. Киім-кешек қызметінің барлық объектілерінде:
1) үй-жайларды тұрақты тазалау және желдету;
2) мүлікті ылғалдан, ластанудан және зиянкестерден қорғау;
3) алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуы;
4) белгіленген өртке қарсы арақашықтықтар мен өту жолдарының сақталуы қамтамасыз етіледі.
38. Киім-кешек қызметі объектілерінің персоналы белгіленген тәртіппен өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқамадан өтеді.
6-параграф. Жұмысты ұйымдастырудағы заманауи тәсілдер мен жаңашылдықтар
39. Киім-кешек қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында төмендегілерді енгізуге жол беріледі:
1) киім-кешек мүлкін есепке алудың электрондық нысандары;
2) штрих-кодтар немесе RFID-таңбалар арқылы мүлікті таңбалау;
3) типтік стеллаждық және контейнерлік сақтау жүйелері;
4) үнемді сақтау және логистика қағидаттары.
40. Заманауи технологияларды пайдалану:
1) шығындар мен есеп қателіктерін азайтуға;
2) мүлікті беру және қабылдау процестерін жеделдетуге;
3) киім-кешек қызметінің ашықтығы мен басқарылуын арттыруға бағытталады.
5-тарау. Киім-кешек мүлкін есепке алу, сақтау және пайдалану
1-параграф. Жалпы ережелер
41. Киім-кешек мүлкін есепке алу, сақтау және пайдалану оның сақталуын қамтамасыз ету, ұтымды қолдану және жеке құрамды белгіленген нормаларға сәйкес қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
42. Киім-кешек мүлкі әскери бөлімге түскен сәттен бастап белгіленген тәртіппен толық шығарылғанға дейін міндетті есепке алуға жатады.
43. Киім-кешек мүлкін есепке алу, сақтау және дұрыс пайдалануды ұйымдастыру үшін жауапкершілік Азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің киім-кешек қызметінің бастығына жүктеледі.
2-параграф. Киім-кешек мүлкін есепке алуды ұйымдастыру
44. Киім-кешек мүлкін есепке алу:
1) әскери бөлімнің киім-кешек қызметінде;
2) киім-кешек қоймаларында;
3) бөлімшелердің қоймалық бөлмелерінде;
4) материалдық жауапты тұлғаларда жүргізіледі.
45. Есепке алу:
1) мүліктің нақты бар болуын дұрыс көрсетуге;
2) оның қозғалысын бақылауға;
3) артықшылықтар мен кемшіліктерді жедел анықтауға;
4) басқарушылық шешімдердің ашықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
46. Киім-кешек мүлкін есепке алу:

35. Работа мастерских организуется с учетом:
1) сезонных нагрузок;
2) фактического состояния имущества;
3) необходимости оперативного ремонта в особых условиях.
36. В мастерских:
1) выполняются текущие и средние виды ремонта вещевого имущества;
2) соблюдаются требования охраны труда и техники безопасности;
3) организуется учет поступившего и отремонтированного имущества.
Параграф 5. Санитарные и противопожарные требования
37. Во всех объектах вещевой службы обеспечивается:
1) регулярная уборка и проветривание помещений;
2) защита имущества от влаги, загрязнения и вредителей;
3) наличие первичных средств пожаротушения;
4) соблюдение установленных противопожарных расстояний и проходов.
38. Персонал объектов вещевой службы проходит инструктаж по пожарной безопасности и охране труда в установленном порядке.
Параграф 6. Современные подходы и новшества в организации работы
39. В целях повышения эффективности работы вещевой службы допускается внедрение:
1) электронных форм учета вещевого имущества;
2) маркировки имущества с использованием штрих-кодов или RFID-меток;
3) типовых стеллажных и контейнерных систем хранения;
4) принципов бережливого хранения и логистики.
40. Использование современных технологий направлено на:
1) снижение потерь и ошибок учета;
2) ускорение процессов выдачи и приҰма имущества;
3) повышение прозрачности и управляемости вещевой службы.
Глава 5. Учет, хранение и эксплуатация вещевого имущества
Параграф 1. Общие положения
41. Учет, хранение и эксплуатация вещевого имущества организуются с целью обеспечения его сохранности, рационального использования и поддержания установленной обеспеченности личного состава.
42. Вещевое имущество подлежит обязательному учету с момента поступления в воинскую часть и до полного выбытия в установленном порядке.
43. Ответственность за организацию учета, хранения и правильную эксплуатацию вещевого имущества возлагается на начальника вещевой службы воинской части.
Параграф 2. Организация учета вещевого имущества
44. Учет вещевого имущества ведется:
1) в вещевой службе воинской части;
2) на вещевых складах;
3) в кладовых подразделений;
4) у материально ответственных лиц.
45. Учет обеспечивает:
1) достоверное отражение наличия имущества;
2) контроль за его движением;
3) возможность быстрого выявления излишков и недостач;
4) прозрачность принятия управленческих решений.
46. Учет вещевого имущества допускается вести:

1) қағаз түрінде;
2) автоматтандырылған жүйелерді пайдалана отырып электрондық форматта;
3) аралас түрде жүргізілуі мүмкін.
47. Электрондық есепке алу қолданылған жағдайда деректердің резервтік көшірмесін жасау және ақпаратты рұқсатсыз қол жеткізуден қорғау қамтамасыз етіледі.
3-параграф. Киім-кешек мүлкін сақтау
48. Киім-кешек мүлкін сақтау:
1) оның арналуын;
2) маусымдылығын;
3) материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін;
4) пайдалану мерзімдерін ескере отырып ұйымдастырылады.
49. Киім-кешек мүлкі:
1) түрлері мен санаттары бойынша бөлек;
2) жаңа және пайдаланылғаны бөлек;
3) жөндеуге, қалпына келтіруге немесе есептен шығаруға жататыны бөлек сақталады.
50. Сақтау кезінде төмендегілерге жол берілмейтін жағдайлар қамтамасыз етіледі:
1) ылғалдың және тікелей күн сәулесінің әсері;
2) ластану және механикалық зақымдану;
3) жәндіктер мен кеміргіштердің зақымдауы.
51. Сақтауда тұрған мүліктің жай-күйі кезең-кезеңімен тексеріліп, анықталған кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылданады.
4-параграф. Киім-кешек мүлкін пайдалану
52. Киім-кешек мүлкін пайдалану жеке құрам тарапынан оның арналуына сәйкес және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери киім нысанын және айырым белгілерін кию қағидаларына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 476 бұйрығымен бекітілген қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
53. Киім-кешек қызметінің бастығы бөлімше командирлерімен бірлесіп:
1) киім-кешек мүлкін пайдалану қағидаларын түсіндіруді;
2) белгіленген талаптардың сақталуын бақылауды;
3) жеке құрамда мүлікке ұқыпты қарау дағдыларын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
54. Төмендегілерге жол берілмейді:
1) киім-кешек мүлкін арналуына сай емес пайдалану;
2) киім нысаны мен жарақ элементтерін өз бетінше қайта жабдықтау немесе өзгерту;
3) мүлікті оның бүлінуіне әкеп соғатын жағдайларда сақтау.
5-параграф. Мүлікті қарау, қызмет көрсету және қалпына келтіру
55. Киім-кешек мүлкі:
1) жоспарлы тексерулерге;
2) ағымдағы қызмет көрсетуге;
3) уақтылы жөндеуге жатады.
56. Мүлікті тексеру:
1) істер мен лауазымды қабылдау және тапсыру кезінде;
2) маусымдық киім нысанын ауыстыру барысында;
3) тозу немесе зақымдану белгілері анықталған кезде жүргізіледі.
57. Қалпына келтіруге жарамды мүлік киім-кешек қызметінің жөндеу шеберханаларына немесе уәкілетті ұйымдарға жіберіледі.
6-параграф. Есепке алу мен пайдаланудағы заманауи тәсілдер
58. Киім-кешек мүлкін есепке алу мен пайдаланудың тиімділігін арттыру мақсатында:

1) в бумажной форме;
2) в электронном виде с использованием автоматизированных систем;
3) в комбинированной форме.
47. При использовании электронного учета обеспечивается резервное копирование данных и защита информации от несанкционированного доступа.
Параграф 3. Хранение вещевого имущества
48. Хранение вещевого имущества организуется с учетом:
1) его назначения;
2) сезонности;
3) физико-химических свойств материалов;
4) сроков эксплуатации.
49. Вещевое имущество хранится:
1) раздельно по видам и категориям;
2) отдельно новое и бывшее в употреблении;
3) отдельно имущество, подлежащее ремонту, восстановлению или списанию.
50. При хранении обеспечиваются условия, исключающие:
1) воздействие влаги и прямых солнечных лучей;
2) загрязнение и механические повреждения;
3) поражение насекомыми и грызунами.
51. Периодически проводится осмотр состояния хранимого имущества с принятием мер по устранению выявленных недостатков.
Параграф 4. Эксплуатация вещевого имущества
52. Эксплуатация вещевого имущества осуществляется личным составом в соответствии с его назначением и Правилами ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков, утвержденные приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 476 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №15803) (далее – Правила ношения военной формы одежды и знаков различия).
53. Начальник вещевой службы совместно с командирами подразделений обеспечивает:
1) разъяснение правил эксплуатации вещевого имущества;
2) контроль за соблюдением установленных требований;
3) формирование у личного состава бережного отношения к имуществу.
54. Не допускается:
1) использование вещевого имущества не по назначению;
2) самовольное переоборудование или переделка предметов обмундирования и снаряжения;
3) хранение имущества в условиях, приводящих к его порче.
Параграф 5. Осмотр, обслуживание и восстановление имущества
55. Вещевое имущество подлежит:
1) плановым осмотрам;
2) текущему обслуживанию;
3) своевременному ремонту.
56. Осмотры имущества проводятся:
1) при приеме и сдаче дел и должности;
2) при сезонной смене формы одежды;
3) при выявлении признаков износа или повреждений.
57. Имущество, пригодное к восстановлению, направляется в ремонтные мастерские вещевой службы или иные уполномоченные организации.
Параграф 6. Современные подходы к учету и эксплуатации
58. В целях повышения эффективности учета и эксплуатации вещевого имущества рекомендуется:

1) әскери қызметші бойынша жеке есепке алу;
2) мүліктің цифрлық карточкаларын пайдалану;
3) партиялар мен пайдалану мерзімдері бойынша таңбалау ұсынылады.
59. Жеке есепке алу тәжірибесі:
1) әскери қызметшілердің жауапкершілігін арттыруға;
2) шығындар мен негізсіз есептен шығаруды азайтуға;
3) киім-кешек мүлкіне қажеттілікті жоспарлауды жақсартуға бағытталған.
60. Киім-кешек қызметінің бастығы әскери бөлімнің мүмкіндіктерін ескере отырып, есепке алу мен сақтаудың заманауи әдістерін енгізеді.
6 тарау. Киім-кешек қызметінің жеке құрамын даярлау және бөлімшелермен өзара іс-қимыл
1-параграф. Жалпы ережелер
61. Киім-кешек қызметінің жеке құрамын даярлау әскери бөлімнің жеке құрамын киім-кешекпен қамтамасыз ету бойынша тұрақты, үйлесімді және сапалы жұмысты қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
62. Даярлау киім-кешек қызметінің лауазымды адамдарына:
1) кәсіби білім мен практикалық дағдыларды;
2) сеніп тапсырылған мүлік үшін жауапкершілікті;
3) қызметтік және жауынгерлік дайындықты қамтамасыз етудегі киім-кешек қызметінің рөлін түсінуді қалыптастыруға бағытталады.
63. Киім-кешек қызметінің бөлімшелермен өзара іс-қимылы жоспарлылық, уақтылылық, өзара жауапкершілік және жеке құрамға құрметпен қарау қағидаттарына негізделеді.
2-параграф. Киім-кешек қызметінің лауазымды адамдарын даярлау
64. Киім-кешек қызметінің бастығын, қоймашыларды және басқа да мамандарды даярлау мыналарды қамтиды:
1) нормативтік құқықтық актілер мен басшылық құжаттарды зерделеу;
2) киім-кешек мүлкін есепке алу, сақтау және пайдалану тәртібін меңгеру;
3) мүлікті қабылдау, беру, қайтару және есептен шығару кезінде іс-қимылдарды практикалық пысықтау.
65. Даярлау:
1) әскери бөлімнің қызметтік даярлық жүйесінде;
2) құжаттарды өз бетінше зерделеу арқылы;
3) тәжірибелі лауазымды адамдардың басшылығымен практикалық қызмет барысында жүзеге асырылады.
66. Ерекше назар:
1) құжаттамамен және есепке алу нысандарымен жұмыс істеу дағдыларына;
2) қызметтік этика нормаларын білуге;
3) жоғары жүктеме жағдайында жұмыс ұйымдастыру қабілетіне аударылады.
3-параграф. Бөлімшелердің материалдық жауапты тұлғаларын даярлау
67. Бөлімше командирлері мен тағайындалған материалдық жауапты тұлғалар:
1) киім-кешек мүлкін қабылдау және сақтау;
2) бөлімшелерде есеп жүргізу;
3) жеке құрам тарапынан мүлікті пайдалануды бақылау мәселелері бойынша нысаналы даярлықтан өтеді.
68. Киім-кешек қызметінің бастығы:
1) материалдық жауапты тұлғаларға нұсқамалар өткізеді;
2) мүліктің бүлінуі, жоғалуы немесе артықтығы анықталған кезде іс-қимыл тәртібін түсіндіреді;
3) бөлімшелерге әдістемелік көмек көрсетеді.

1) внедрение персонального учета обмундирования по военнослужащему;
2) использование цифровых карточек имущества;
3) применение маркировки изделий по партиям и срокам эксплуатации.
59. Практика персонального учета направлена на:
1) повышение ответственности военнослужащих;
2) снижение потерь и необоснованных списаний;
3) улучшение планирования потребности в вещевом имуществе.
60. Начальник вещевой службы внедряет современные методы учета и хранения с учетом возможностей воинской части.
Глава 6. Подготовка личного состава вещевой службы и взаимодействие с подразделениями
Параграф 1. Общие положения
61. Подготовка личного состава вещевой службы организуется в целях обеспечения устойчивой, слаженной и качественной работы по вещевому обеспечению личного состава воинской части.
62. Подготовка направляется на формирование у должностных лиц вещевой службы:
1) профессиональных знаний и практических навыков;
2) ответственности за вверенное имущество;
3) понимания роли вещевой службы в обеспечении боевой и служебной готовности.
63. Взаимодействие вещевой службы с подразделениями строится на принципах плановости, своевременности, взаимной ответственности и уважительного отношения к личному составу.
Параграф 2. Подготовка должностных лиц вещевой службы
64. Подготовка начальника вещевой службы, кладовщиков и иных специалистов включает:
1) изучение нормативных правовых актов и руководящих документов;
2) освоение порядка учета, хранения и эксплуатации вещевого имущества;
3) практическую отработку действий при приеме, выдаче, возврате и списании имущества.
65. Подготовка осуществляется:
1) в системе служебной подготовки воинской части;
2) путем самостоятельного изучения документов;
3) в ходе практической деятельности под руководством более опытных должностных лиц.
66. Особое внимание уделяется:
1) умению работать с документацией и учетными формами;
2) знанию норм служебной этики;
3) навыкам организации работы в условиях повышенной нагрузки.
Параграф 3. Подготовка материально ответственных лиц подразделений
67. Командиры подразделений и назначенные материально ответственные лица проходят целевую подготовку по вопросам:
1) приема и хранения вещевого имущества;
2) ведения учета в подразделениях;
3) контроля за эксплуатацией имущества личным составом.
68. Начальник вещевой службы:
1) организует инструктажи материально ответственных лиц;
2) разъясняет порядок действий при выявлении порчи, утраты или излишков имущества;
3) оказывает методическую помощь подразделениям.

69. Материалдық жауапты тұлғаның міндеттерін өз бетінше орындауға жіберу нұсқама өткізілгеннен және білім тексерілгеннен кейін жүзеге асырылады.
4-параграф. Бөлімше командирлерімен өзара іс-қимыл
70. Жеке құрамды киім-кешекпен қамтамасыз ету бөлімше командирлерімен өзара іс-қимылда жүзеге асырылады, олар:
1) киім-кешек мүлкін пайдалану қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
2) жеке құрамның сыртқы келбеті мен жарақтандырылуын бақылайды;
3) мүлікке қажеттілік туралы мәліметтерді уақтылы ұсынады.
71. Киім-кешек қызметінің бастығы:
1) бөлімше командирлеріне мүліктің бар болуы туралы ақпаратты жеткізеді;
2) мүлікті беру және ауыстыру мерзімдері мен тәртібін келіседі;
3) жеке құрамды қамтамасыз етуге қатысты проблемалық мәселелерді қарауға қатысады.
72. Киім-кешекпен қамтамасыз ету мәселелері негізсіз кідірістер мен жанжал жағдайларын туындатпай, ұйымдасқан түрде шешіледі.
5-параграф. Қызмет көрсету мәдениеті және әскери қызметшіге бағдарлану
73. Киім-кешек қызметінің жұмысы киім-кешек мүлкінің:
1) әскери қызметшілердің денсаулығына;
2) қызметтік міндеттерді орындауына;
3) тәртіп пен моральдық-психологиялық жағдайға тікелей әсер ететінін ескере отырып ұйымдастырылады.
74. Мүлікті беру және ауыстыруды ұйымдастыру кезінде киім-кешек қызметінің бастығы:
1) қызмет көрсетудің түсінікті әрі ашық тәртібін;
2) жеке құрамның күту уақытын барынша қысқартуды;
3) әрбір әскери қызметшіге сыпайы әрі құрметті қатынасты қамтамасыз етеді.
75. Қызмет көрсету тәсілінің элементтерін енгізу ұсынылады:
1) бөлімшелерді беру мерзімдері туралы алдын ала хабардар ету;
2) жұмысты роталар (бөлімшелер) бойынша кезең-кезеңімен ұйымдастыру;
3) өлшемдерді таңдауда жеке ерекшеліктерді ескеру.
6-параграф. Даярлау мен өзара іс-қимылдағы заманауи тәсілдер
76. Киім-кешек қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында:
1) электрондық форматтағы оқу материалдарын пайдалану;
2) қоймада тікелей қысқа практикалық сабақтар өткізу;
3) материалдық жауапты тұлғалар үшін чек-парақтарды енгізу жол беріледі.
77. Киім-кешек қызметінің бастығы:
1) басқа әскери бөлімдердің киім-кешек қызметтерімен тәжірибе алмасуды;
2) басқа күштік құрылымдардың үздік тәжірибесін талдауды және оны Азаматтық қорғаныс жағдайына бейімдеуді;
3) қызметтің ішкі ұйымдастырылуын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды бастамашылық етеді.
78. Киім-кешек қызметінің жеке құрамын даярлау үздіксіз процесс ретінде қарастырылады және міндеттердің, қызмет жағдайларының өзгеруіне және жинақталған тәжірибеге сәйкес түзетіледі.
7-тарау. Киім-кешек қызметінің жұмысын жоспарлау және қызметтік есептілік

69. Допуск к самостоятельному исполнению обязанностей материально ответственного лица производится после проведения инструктажа и проверки знаний.
Параграф 4. Взаимодействие с командирами подразделений
70. Вещевое обеспечение личного состава осуществляется во взаимодействии с командирами подразделений, которые:
1) обеспечивают соблюдение правил эксплуатации вещевого имущества;
2) контролируют внешний вид и укомплектованность личного состава;
3) своевременно представляют сведения о потребности в имуществе.
71. Начальник вещевой службы:
1) доводит до командиров подразделений информацию о наличии имущества;
2) согласовывает сроки и порядок выдачи и замены имущества;
3) участвует в разборе проблемных вопросов, связанных с обеспечением личного состава.
72. Все вопросы вещевого обеспечения решаются организованно, без создания необоснованных задержек и конфликтных ситуаций.
Параграф 5. Культура обслуживания и ориентир на военнослужащего
73. Работа вещевой службы должна строиться с учетом того, что вещевое имущество напрямую влияет на:
1) здоровье военнослужащих;
2) выполнение ими служебных задач;
3) дисциплину и морально-психологическое состояние.
74. При организации выдачи и замены имущества начальник вещевой службы обеспечивает:
1) понятный и прозрачный порядок обслуживания;
2) минимизацию ожидания личного состава;
3) уважительное и корректное отношение к каждому военнослужащему.
75. Рекомендуется внедрение элементов сервисного подхода:
1) предварительное информирование подразделений о сроках выдачи;
2) поэтапная организация работы по ротам (отделениям);
3) учет индивидуальных особенностей при подборе размеров.
Параграф 6. Современные подходы к подготовке и взаимодействию
76. В целях повышения эффективности работы вещевой службы допускается:
1) использование обучающих материалов в электронном формате;
2) проведение кратких практических занятий непосредственно на складе;
3) внедрение чек-листов для материально ответственных лиц.
77. Начальник вещевой службы инициирует:
1) обмен опытом с вещевыми службами других воинских частей;
2) анализ лучших практик других силовых структур и адаптацию их к условиям гражданской обороны;
3) предложения по совершенствованию внутренней организации службы.
78. Подготовка личного состава вещевой службы рассматривается как непрерывный процесс и корректируется с учетом изменений задач, условий службы и накопленного опыта.
Глава 7. Планирование деятельности вещевой службы и служебная отчетность

1-параграф. Жалпы ережелер
79. Киім-кешек қызметінің жұмысын жоспарлау әскер бөліміндегі киім-кешек мүлкін ұстау, сақтау және пайдалану бойынша тұрақты, ұйымдасқан және болжамды жұмысын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
80. Жоспарлау мақсаттары:
1) қызметтің жұмысын рационалды ұйымдастыру;
2) жеке құрамға біркелкі жүктемені қамтамасыз ету;
3) маусымдық және қызметтік іс-шараларға уақытылы дайындық.
81. Киім-кешек қызметінің жұмысын жоспарлау кезінде мына жағдайлар ескеріледі:
1) әскер бөлімі алдында тұрған міндеттер;
2) жеке құрамның саны;
3) киім-кешек мүлкін нақты жағдайы;
4) маусымдық жағдайлар және азаматтық қорғаныс қызметінің ерекшеліктері.
2-параграф. Жоспарлаудың түрлері
82. Киім-кешек қызметінде келесі жоспарлау түрлері қолданылады:
1) жылдық;
2) тоқсандық;
3) айлық;
4) ағымдағы (жедел).
83. Жылдық жоспарлау киім-кешек қызметінің негізгі бағыттарын анықтайды және мыналарды қамтиды:
1) мүлікті қабылдау, сақтау және дайындау бойынша іс-шаралар;
2) киім-кешек мүлкін маусымдық ауыстыру;
3) қоймалар мен бөлмелердің жағдайын жоспарлы тексеру;
4) қызмет персоналының даярлығы бойынша іс-шаралар.
84. Тоқсандық және айлық жоспарлау іс-шараларды орындау мерзімдерін нақтылайды, жүктемені лауазымды тұлғалар арасында бөледі және жағдайдағы өзгерістерді есепке алады.
85. Ағымдағы жоспарлауды киім-кешек қызметінің басшысы қажеттілік туындаған сайын жүзеге асырады және ол кенеттен туындаған міндеттерді шешуге бағытталған.
3-параграф. Маусымдық іс-шараларды жоспарлау
86. Маусымдық іс-шаралар киім-кешек қызметінің жұмысының элементі болып табылады және алдын ала жоспарланады.
87. Маусымдық іс-шараларға мыналар жатады:
1) жазғы және қысқы киім-кешекті дайындау және беру;
2) пайдаланудан алынған мүлікті қабылдау және сақтау ұйымдастыру;
3) жылы бөлмелер мен қоймалардың жағдайын тексеру;
4) мүлкті күрделі климаттық жағдайларда пайдалануға дайындау.
88. Киім-кешек қызметінің басшысы:
1) маусымдық іс-шаралардың мерзімін анықтайды;
2) оларды әскер бөлімінің командирімен келіседі;
3) әрекет тәртібін бөлімшелерге жеткізеді.
89. Маусымдық іс-шараларды өткізу қызметтің қалыпты ритмін және жеке құрамның тапсырмаларды орындауын бұзбауы керек.
4-параграф. Жоспарлы қызметті құжаттандыру
90. Киім-кешек қызметінің жоспарлы қызметі қызметтік құжаттармен рәсімделеді, олар жүргізіледі:
1) қағаз тасымалдағыштарда;
2) техникалық мүмкіндік болған жағдайда электрондық форматта.
91. Жоспарлаудың негізгі құжаттары:
1) киім-кешек қызметінің жұмыс жоспары;
2) мүлікті беру және ауыстыру кестелері;
3) қоймалар мен бөлмелерді дайындау кестелері;

Параграф 1. Общие положения
79. Планирование деятельности вещевой службы осуществляется в целях обеспечения устойчивой, организованной и прогнозируемой работы по содержанию, хранению и эксплуатации вещевого имущества в воинской части.
80. Планирование направлено на:
1) рациональную организацию работы службы;
2) равномерную нагрузку на личный состав;
3) своевременную подготовку к сезонным и служебным мероприятиям.
81. Планирование деятельности вещевой службы строится с учетом:
1) задач, стоящих перед воинской частью;
2) численности личного состава;
3) фактического состояния вещевого имущества;
4) сезонных условий и специфики службы гражданской обороны.
Параграф 2. Виды планирования
82. В вещевой службе применяются следующие виды планирования:
1) годовое;
2) квартальное;
3) месячное;
4) текущее (оперативное).
83. Годовое планирование определяет основные направления работы вещевой службы и включает:
1) мероприятия по приему, хранению и подготовке имущества;
2) сезонную замену предметов вещевого имущества;
3) плановые проверки состояния складов и помещений;
4) мероприятия по подготовке личного состава службы.
84. Квартальное и месячное планирование уточняет сроки выполнения мероприятий, распределяет нагрузку между должностными лицами и учитывает изменения обстановки.
85. Текущее планирование осуществляется начальником вещевой службы по мере необходимости и направлено на решение внезапно возникающих задач.
Параграф 3. Планирование сезонных мероприятий
86. Сезонные мероприятия являются элементом работы вещевой службы и планируются заблаговременно.
87. К сезонным мероприятиям относятся:
1) подготовка и выдача предметов летнего и зимнего обмундирования;
2) организация приема и хранения имущества, снимаемого с эксплуатации;
3) проверка состояния утепленных помещений и складов;
4) подготовка имущества к эксплуатации в сложных климатических условиях.
88. Начальник вещевой службы:
1) определяет сроки сезонных мероприятий;
2) согласовывает их с командиром воинской части;
3) доводит порядок действий до подразделений.
89. Проведение сезонных мероприятий не должно нарушать нормальный ритм службы и выполнение задач личным составом.
Параграф 4. Документирование плановой деятельности
90. Плановая деятельность вещевой службы оформляется служебными документами, которые ведутся:
1) на бумажных носителях;
2) в электронном формате при наличии технической возможности.
91. Основными документами планирования являются:
1) план работы вещевой службы;
2) графики выдачи и замены имущества;
3) графики подготовки складов и помещений;

4) қызмет персоналының қызметтік дайындығы жоспарлары.
92. Жоспарлау құжаттары:
1) әскер бөлімінің командирі немесе оның орынбасары мақұлдайды;
2) мүдделі лауазымды тұлғаларға жеткізіледі; 3) қызмет міндеттері немесе жағдайлар өзгерген жағдайда түзетіледі.
5-параграф. Киім-кешек қызметінің есептілігі
93. Киім-кешек қызметінің есептілігі жоғарғы басқару органы қызметінің нақты жағдайы және қабылданған шаралар туралы хабарлау үшін арналған.
94. Есептілік:
1) дәл;
2) уақытылы;
3) мазмұны бойынша түсінікті.
95. Есептілікте көрсетіледі:
1) орындалған іс-шаралар;
2) киім-кешек мүлкі жағдайы;
3) проблемалық мәселелер және олардың туындау себептері;
4) қызметтің жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар.
96. Есептілік формалды көрсеткіштер жиынтығына айналмауы керек және нақты жағдайдан шығатыны маңызды.
6-параграф. Жұмысты талдау және жоспарларды түзету
97. Киім-кешек қызметінің басшысы қызметтің нәтижелерін жүйелі түрде талдайды.
98. Талдау мыналарды қамтиды:
1) жоспарланған іс-шаралардың орындалуын бағалау;
2) бұзылулар мен кідірістердің себептерін анықтау;
3) бөлімшелермен өзара әрекеттестікті бағалау.
99. Талдау нәтижелері бойынша киім-кешек қызметінің басшысы:
1) жоспарларды түзету бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) жұмысты ұйымдастыру тәртібін нақтылайды;
3) анықталған проблемалар және оларды шешу жолдары туралы командованиеға хабарлайды.
100. Жоспарларды түзету басқару қызметінің қалыпты элементі ретінде қарастырылады және қызметтің кемшілігі емес.
7-параграф. Жоспарлау және есептіліктің заманауи тәсілдері
101. Киім-кешек қызметінің жұмыс тиімділігін арттыру мақсатында ұсынылады:
1) қажет болған жағдайда егжей-тегжейлілігі бар жалпылама жоспарларды қолдану;
2) чек-парақтар мен қысқартылған есеп формаларын қолдану;
3) ақпараттың қайталануын азайту.
102. Шарттар болса, орындалған іс-шараларды есепке алу және есептерді дайындау үшін электрондық журналдар мен кестелер енгізуге болады.
103. Жоспарлау және есептілік киім-кешек қызметінің басшысына процестерді басқаруға көмектеседі.
8-тарау. Киім-кешек мүлкін сақтау, пайдалану және сақталуын ұйымдастыру
1-параграф. Киім-кешек мүлкін сақтауға қойылатын жалпы талаптар
104. Әскери бөлімдерінде киім-кешек мүлкін сақтау оның сапасын, толықтығын және белгіленген мерзімде пайдалануға жарамдылығын сақтау мақсатында ұйымдастырылады.
105. Киім-кешек мүлкі сақталады:
1) арнайы белгіленген бөлмелерде;
2) температура мен ылғалдылықтың белгіленген шарттарын сақтай отырып;
3) ластанудан, зақымданудан және жоғалтудан қорғаумен.
106. Киім-кешек мүлкін сақтауды ұйымдастыру үшін жауапкершілік киім-кешек қызметінің басшысында, ал бөлімшелерде – тағайындалған материалдық жауапты тұлғаларда.

4) планы служебной подготовки личного состава службы.
92. Документы планирования:
1) утверждаются командиром воинской части либо его заместителем;
2) доводятся до заинтересованных должностных лиц;
3) корректируются при изменении задач или условий службы.
Параграф 5. Отчетность вещевой службы
93. Отчетность вещевой службы предназначена для информирования вышестоящего органа управления о фактическом состоянии работы службы и принимаемых мерах.
94. Отчетность:
1. достоверная;
2. своевременная;
3. понятная по содержанию.
95. В отчетности отражаются:
1. выполненные мероприятия;
2. состояние вещевого имущества;
3. проблемные вопросы и причины их возникновения;
4. предложения по улучшению работы службы.
96. Отчетность не должна превращаться в формальный набор показателей и составляется исходя из реальной обстановки.
Параграф 6. Анализ работы и корректировка планов
97. Начальник вещевой службы регулярно анализирует результаты работы службы.
98. Анализ включает:
1) оценку выполнения запланированных мероприятий;
2) выявление причин сбоев и задержек;
3) оценку взаимодействия с подразделениями.
99. По результатам анализа начальник вещевой службы:
1) вносит предложения по корректировке планов;
2) уточняет порядок организации работы;
3) докладывает командованию о выявленных проблемах и путях их решения.
100. Корректировка планов рассматривается как нормальный элемент управленческой деятельности и не является признаком недостатков в работе службы.
Параграф 7. Современные подходы к планированию и отчетности
101. В целях повышения эффективности работы вещевой службы рекомендуется:
1) использовать укрупненные планы с детализацией по мере необходимости;
2) применять чек-листы и краткие формы отчетности;
3) минимизировать дублирование информации.
102. При наличии условий допускается внедрение электронных журналов и таблиц для учета выполненных мероприятий и подготовки отчетов.
103. Планирование и отчетность помогают начальнику вещевой службы управлять процессами.
Глава 8. Организация хранения, эксплуатации и сохранности вещевого имущества
Параграф 1. Общие требования к хранению вещевого имущества
104. Хранение вещевого имущества в воинских частях организуется в целях сохранения его качества, комплектности и пригодности к эксплуатации в установленные сроки.
105. Вещевое имущество хранится:
1) в специально предназначенных помещениях;
2) с соблюдением установленных условий температуры и влажности;
3) с обеспечением защиты от загрязнения, повреждения и утраты.
106. Ответственность за организацию хранения вещевого имущества возлагается начальник вещевой службы, а в подразделениях – назначенные материально ответственные лица.

107. Мүлікті сақтау номенклатура, түрлері, тағайындалуы және пайдалану дайындық дәрежесіне сәйкес ұйымдастырылады.
2-параграф. Қоймалар мен сақтау бөлмелеріне қойылатын талаптар
108. Киім-кешек мүлкін сақтау қоймалары мен бөлмелері:
1) санитарлық-гигиеналық және өртке қарсы талаптарға сай;
2) мүлікті қабылдау, орналастыру және беру ыңғайлылығын қамтамасыз етеді;
3) бөгде тұлғалардың кіруін болдырмайды.
109. Қоймаларда келесі жағдайлар қарастырылған:
1) сөрелер, поддондар және ілгіштер;
2) мүлікті қабылдау және дайындау аймақтары;
3) тексеруге немесе қалпына келтіруге жататын мүлікті уақытша сақтау орындары.
110. Мүлкті орналастыру келесі жағдайларды қамтамасыз етуі тиіс:
1) тексеру және есепке алу үшін еркін қол жетімділік;
2) қорларды ауыстыру және жаңарту мүмкіндігі;
3) мүлкті ұзақ уақыт қозғалыссыз сақтау болмауы.
3-параграф. Мүлкті орналастыру және жинау тәртібі
111. Киім-кешек мүлкі оның ерекшеліктері мен сақтау талаптарын ескере отырып орналастырылады.
112. Киім және формалық киім:
1) жинақталған түрде немесе ілгіштерде сақталады;
2) шаңнан, ылғалдан және тікелей күн сәулесінен қорғалады;
3) мерзімді түрде тексеріліп, желдетіледі.
113. Аяқ киім:
1) тазартылған және кептірілген күйде сақталады;
2) сөрелерде немесе жәшіктерде орналастырылады;
3) ұзақ сақтау кезінде профилактикалық құралдармен өңделеді.
114. Кереует жабдықтары мен жұмсақ жабдық формалық киімнен бөлек сақталады және ластануы мен зақымдалуын үнемі тексеріледі.
4-параграф. Киім-кешек мүлкін пайдалану
115. Киім-кешек мүлкін пайдалану әскери форманы және айырым белгілерді кию, қолдану және күту ережелерін сақтау арқылы жүзеге асырылады.
116. Киім-кешек қызметінің басшысы ұйымдастырады:
1) жеке құрамға әскери форманы және айырым белгілерді кию ережелерін түсіндіру;
2) форманы және аяқ киімді дұрыс пайдалануын бақылау;
3) жөндеуді немесе ауыстыруды қажет ететін мүлікті уақытылы анықтау.
117. Киім-кешек мүлкін мақсатсыз пайдалану рұқсат етілмейді.
118. Қиын жағдайда тапсырмаларды орындау кезінде қосымша қорғау құралдары мен күшейтілген форманы қолдануға болады, орындауға арналған тапсырмалар сипатын ескере отырып.
5-параграф. Мүлктің күтімі, қызмет көрсету және шағын жөндеу
119. Киім-кешек мүлкі пайдалану барысында тұрақты күтім мен қызмет көрсетуді қажет етеді.
120. Күтімге мыналар кіреді:
1) тазалау және кептіру;
2) желдету;
3) шағын зақымдарды уақытында жөндеу.
121. Мүліктің шағын жөндеуі ұйымдастырылады:
1) бөлімшелердің күшімен;
2) киім-кешек қызметі арқылы;
3) қажет болған жағдайда арнайы шеберханалар арқылы.
122. Қалпына келтірілмейтін мүлік белгіленген тәртіппен пайдалануынан алынады.

107. Хранение имущества организуется по номенклатуре, видам, назначению и степени готовности к эксплуатации.
Параграф 2. Требования к складам и помещениям хранения
108. Склады и помещения хранения вещевого имущества:
1) соответствуют санитарно-гигиеническим и противопожарным требованиям;
2) обеспечивают удобство приема, размещения и выдачи имущества;
3) исключают доступ посторонних лиц.
109. В складах предусматриваются:
1) стеллажи, поддоны и вешала;
2) зоны для приемки и подготовки имущества;
3) места для временного хранения имущества, подлежащего проверке или восстановлению.
110. Размещение имущества производится таким образом, чтобы обеспечивались:
1) свободный доступ для осмотра и учета;
2) возможность ротации и освежения запасов;
3) исключение длительного хранения имущества без движения.
Параграф 3. Порядок размещения и укладки имущества
111. Вещевое имущество размещается с учетом его особенностей и требований к хранению.
112. Одежда и обмундирование:
1. хранятся в сложенном виде либо на вешалах;
2. защищаются от пыли, влаги и прямого солнечного света;
3. периодически осматриваются и проветриваются.
113. Обувь:
1. хранится очищенной и высушенной;
2. размещается на полках или в ящиках;
3. при длительном хранении обрабатывается профилактическими средствами.
114. Постельные принадлежности и мягкий инвентарь хранятся отдельно от форменной одежды и регулярно проверяются на наличие загрязнений и повреждений.
Параграф 4. Эксплуатация вещевого имущества
115. Эксплуатация вещевого имущества осуществляется с соблюдением Правил ношения военной формы одежды и знаков различия, использования и ухода.
116. Начальник вещевой службы организует:
1) разъяснение личному составу правил ношения военной формы одежды и знаков различия;
2) контроль за правильностью использования обмундирования и обуви;
3) своевременное выявление имущества, требующего ремонта или замены.
117. Использование вещевого имущества не по назначению не допускается.
118. При выполнении задач в сложных условиях допускается применение дополнительных средств защиты и усиленного обмундирования с учетом характера выполняемых задач.
Параграф 5. Уход, обслуживание и мелкий ремонт имущества
119. Вещевое имущество подлежит регулярному уходу и обслуживанию в процессе эксплуатации.
120. Уход включает:
1) чистку и сушку;
2) проветривание;
3) своевременное устранение мелких повреждений.
121. Мелкий ремонт имущества организуется:
1) силами подразделений;
2) через вещевую службу;
3) с привлечением специализированных мастерских при необходимости.
122. Имущество, не подлежащее восстановлению, подлежит изъятию из эксплуатации в установленном порядке.

6-параграф. Киім-кешек мүлкін сақтауды қамтамасыз ету
123. Киім-кешек мүлкін сақтау қамтамасыз етіледі:
1) қатаң есепке алу;
2) қол жетімділікті шектеу;
3) сақтау және пайдалану жағдайын тұрақты бақылау.
124. Киім-кешек қызметінің басшысы:
1) мүліктің жағдайын тексеруді ұйымдастырады;
2) жоғалтудың және бүлінудің себептерін анықтайды;
3) олардың алдын алу шараларын қабылдайды.
125. Жеке құрам өзіне бекітілген киім-кешек мүлкін сақтау үшін жауапты.
7-параграф. Жоғалулар мен бүлінулерді алдын алу іс-шаралары
126. Киім-кешек мүлкін жоғалтуды және бүлінуді алдын алу мақсатында ұйымдастырылады:
1) жеке құрамды нұсқау беру;
2) қоймалар мен бөлмелерді жоспарлы тексеру;
3) мүліктің зақымдану себептерін талдау.
127. Арнайы назар аударылады:
1) маусымаралық кезеңдегі сақтау жағдайлары;
2) далалық жағдайда мүлікті пайдалану;
3) тапсырмаларды орындағаннан кейін мүлікті қайтару.
128. Анықталған кемшіліктер дереу жойылады, ал жүйелік мәселелер туралы командованиеға хабарланады.
8-параграф. Заманауи тәсілдер мен тиімді шешімдер
129. Сақтау мен пайдалану тиімділігін арттыру мақсатында ұсынылады:
1) қоймаларды модульдік аймақтарға бөлу;
2) мүліктің топтарын белгілеу және түстер арқылы көрсету;
3) қарапайым чек-листтер арқылы мүлікті тексеру.
130. Жүйелі сақтау мүліктің жоғалуын азайтып, киім-кешек қызметі қызметкерлерінің жұмысын жеңілдетеді.
9 тарау. Киім-кешек мүлкін есепке алу және лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі
1-параграф. Киім-кешек мүлкін есепке алудың жалпы ережелері
131. Әскери бөлімдерінде киім-кешек мүлкін есепке алу оның сақталуын, рационалды пайдалануын және уақытылы жаңартылуын қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
132. Есеп барлық түрдегі киім-кешек мүлкіне жүргізіледі, олардың алыну көздеріне, пайдалану мерзіміне және сақтау орнына қарамастан.
133. Киім-кешек мүлкін есепке алу қамтамасыз етеді:
1) мүліктің бар-жоғын және қозғалысын дәл көрсететін деректер;
2) мүліктің жағдайын жедел бақылау мүмкіндігі;
3) мүліктің бөлімшелер мен жеке құрамға бекітілгенін қадағалау.
134. Есепке алу ұйымдастыру жауапкершілігі киім-кешек қызметінің басшысында, ал тікелей жүргізу тағайындалған лауазымды тұлғаларға жүктеледі.
2-параграф. Есепке алудың түрлері және құжаттар
135. Киім-кешек қызметінде жүргізілетін есепке алу түрлері:
1) сандық;
2) сапалық;
3) пайдалану мерзімдері бойынша.
136. Есепке алу келесі негізгі құжаттарға негізделеді:
1) мүліктің түсуі;
2) қоймалар мен бөлімшелер арасындағы беру;
3) мүлікті беру және қайтару;
4) пайдалану мерзімі өтіп, пайдаланудан шығару.
137. Есепке алу құжаттары анық, түзетусіз жүргізіледі және рәсімдеу мен сақтау тәртібін сақтайды.

Параграф 6. Обеспечение сохранности вещевого имущества
123. Сохранность вещевого имущества обеспечивается:
1) строгим учетом;
2) ограничением доступа;
3) постоянным контролем состояния хранения и эксплуатации.
124. Начальник вещевой службы:
1) организует проверки состояния имущества;
2) выявляет причины утрат и порчи;
3) принимает меры по их предупреждению.
125. Личный состав несет ответственность за сохранность закрепленного за ним вещевого имущества.
Параграф 7. Мероприятия по предупреждению утрат и порчи
126. В целях предупреждения утрат и порчи вещевого имущества организуются:
1. инструктажи личного состава;
2. плановые осмотры складов и помещений;
3. анализ причин повреждений имущества.
127. Особое внимание уделяется:
1. условиям хранения в межсезонный период;
2. эксплуатации имущества в полевых условиях;
3. возврату имущества после выполнения задач.
128. Выявленные недостатки устраняются незамедлительно, а о системных проблемах докладывается командованию.
Параграф 8. Современные подходы к хранению и эксплуатации
129. В целях повышения эффективности хранения и эксплуатации рекомендуется:
1) применять модульное зонирование складов;
2) использовать маркировку и цветовое обозначение групп имущества;
3) внедрять простые чек-листы осмотра имущества.
130. Упорядоченное хранение снижает потери имущества и облегчает работу личного состава вещевой службы.
Глава 9. Учет вещевого имущества и ответственность должностных лиц
Параграф 1. Общие положения учета вещевого имущества
131. Учет вещевого имущества в воинских частях организуется в целях обеспечения его сохранности, рационального использования и своевременного обновления.
132. Учет ведется по всем видам вещевого имущества независимо от источника поступления, сроков эксплуатации и места хранения.
133. Учет вещевого имущества обеспечивает:
1) достоверность данных о наличии и движении имущества;
2) возможность оперативного контроля состояния имущества;
3) прослеживаемость закрепления имущества за подразделениями и личным составом.
134. Организация учета возлагается на начальника вещевой службы, а непосредственное ведение учета осуществляется назначенными должностными лицами.
Параграф 2. Виды учета и учетные документы
135. В вещевой службе ведутся следующие виды учета:
1) количественный;
2) качественный;
3) по срокам эксплуатации.
136. Учет осуществляется на основании первичных учетных документов, оформляемых при:
1) поступлении имущества;
2) передаче между складами и подразделениями;
3) выдаче и возврате имущества;
4) изъятии из эксплуатации.
137. Учетные документы ведутся разборчиво, без исправлений, с соблюдением установленного порядка их оформления и хранения.

138. Құжаттар киім-кешек қызметінде белгіленген мерзімде сақталады және лауазымды тұлғалардың талаптарына сәйкес ұсынылады.
3-параграф. Киім-кешек мүлкін бекіту
139. Киім-кешек мүлкі бекітіледі:
1) бөлімшелерге;
2) материалдық жауапты тұлғаларға;
3) жеке қолдануға әскери қызметшілерге.
140. Бекіту есеп жазбаларымен рәсімделеді және қабылдаушы мен берушінің қолдарымен расталады.
141. Әскери қызметшілер бекітілген мүліктің сақталуы үшін жауапты, оны пайдалану мерзімінде.
4-параграф. Киім-кешек қызметінің басшысының жауапкершілігі
142. Киім-кешек қызметінің басшысы:
1) киім-кешек мүлкін есепке алу жүйесін ұйымдастырады;
2) нақты бар мүліктің есеп деректерімен сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
3) есеп құжаттарын уақытында рәсімдеуді қадағалайды;
4) мүліктің жоғалуын және бүлінуін алдын алу шараларын қабылдайды.
143. Киім-кешек қызметінің басшысы жауапты:
1) есеп деректерінің дұрыстығы үшін;
2) есеп құжаттарын дұрыс сақтауы үшін;
3) материалдық жауапты тұлғалардың жұмысын ұйымдастыру үшін.
144. Есеп деректері мен нақты жағдай арасында айырмашылықтар табылған жағдайда басшы себептерін тексеріп, түзету шараларын қабылдайды.
5-параграф. Материалдық жауапты тұлғалардың жауапкершілігі
145. Материалдық жауапты тұлғалар:
1) бекітілген мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
2) өз міндеттер шеңберінде мүлікті есепке алады;
3) анықталған зақым, жоғалту немесе бүліну туралы уақытында хабарлайды.
146. Мүлікті бір жауапты тұлғадан екіншіге беру тек тиісті есеп құжаттарын рәсімдеген жағдайда жүзеге асырылады.
147. Материалдық жауапты тұлғалар өз міндеттерін дұрыс орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша жауапқа тартылады.
6-параграф. Бөлімшелерде мүлікті есепке алу
148. Бөлімшелерде киім-кешек мүлкін есепке алу қамтамасыз етеді:
1) мүліктің бар-жоғын көрнекі көрсету;
2) жетіспеушіліктер мен зақымдарды уақытында анықтау;
3) жеке құрамның мүлікті дұрыс пайдалануын бақылау.
149. Бөлімше командирлері:
1) мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
2) есеп және пайдалану жағдайын тексеруге қатысады;
3) өз өкілеттігі шеңберінде тәртіптік шаралар қолданады.
7-параграф. Жетіспеушілік пен бүлінген мүлікті анықтаған кездегі әрекеттер
150. Жетіспеушілік немесе киім-кешек мүлкі бүлінген жағдайда:
1) оқиға жағдайлары дереу анықталады;
2) тиісті есеп құжаттары рәсімделеді;
3) киім-кешек қызметінің басшысына және әскер бөлімінің командиріне хабарланады.

138. Документы учета хранятся в вещевой службе в установленные сроки и предоставляются по требованию должностных лиц в пределах их полномочий.
Параграф 3. Закрепление вещевого имущества
139. Вещевое имущество закрепляется:
1) за подразделениями;
2) за материально ответственными лицами;
3) за военнослужащими в индивидуальном пользовании.
140. Закрепление имущества оформляется учетными записями и подтверждается подписями принимающей и передающей сторон.
141. Военнослужащие отвечают за сохранность закрепленного за ними вещевого имущества в период его эксплуатации.
Параграф 4. Ответственность начальника вещевой службы
142. Начальник вещевой службы:
1) организует систему учета вещевого имущества;
2) обеспечивает соответствие фактического наличия учетным данным;
3) контролирует своевременность оформления учетных документов;
4) принимает меры по предупреждению утрат и порчи имущества.
143. Начальник вещевой службы отвечает за:
1) достоверность учетных данных;
2) правильность хранения учетных документов;
3) организацию работы материально ответственных лиц.
144. В случае выявления расхождений между учетными и фактическими данными начальник вещевой службы организует проверку причин и принимает меры по их устранению.
Параграф 5. Ответственность материально ответственных лиц
145. Материально ответственные лица:
1) обеспечивают сохранность закрепленного имущества;
2) ведут учет имущества в пределах своих обязанностей;
3) своевременно докладывают о выявленных повреждениях, утрате или порче имущества.
146. Передача имущества от одного материально ответственного лица другому допускается только с оформлением соответствующих учетных документов. 147. Материально ответственные лица отвечают за ненадлежащее исполнение обязанностей в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Параграф 6. Учет имущества в подразделениях
148. В подразделениях учет вещевого имущества организуется таким образом, чтобы обеспечивалась:
1) наглядность наличия имущества;
2) своевременность выявления недостач и повреждений;
3) контроль за эксплуатацией имущества личным составом.
149. Командиры подразделений:
1) обеспечивают условия для сохранности имущества;
2) участвуют в проверках состояния учета и эксплуатации;
3) принимают меры дисциплинарного воздействия в пределах своих полномочий.
Параграф 7. Действия при выявлении недостач и порчи имущества
150. При выявлении недостачи или порчи вещевого имущества:
1) немедленно устанавливаются обстоятельства происшествия;
2) оформляются соответствующие учетные документы;
3) докладывается начальнику вещевой службы и командиру воинской части.

151. Шешім қабылданғанға дейін мүлік әрі қарай қозғалыстан шығарылады.
152. Тексеру нәтижесінде есепті қалпына келтіру, зиянды өтеу және қайталануының алдын алу шаралары қабылданады.
10 тарау. Киім-кешек қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
1-параграф. Жоспарлаудың жалпы ережелері
153. Киім-кешек қызметінің жұмысын жоспарлау оның тұрақты, үздіксіз және басқарылатын жұмысын қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады, бейбіт уақытта, сондай-ақ жағдай қиындаған немесе төтенше жағдай туындаған кезде.
154. Жоспарлау принциптері:
1) нақты және орындалуға болатын болу;
2) кезең-кезеңімен жүзеге асыру;
3) жағдай өзгерген кезде бейімделу;
4) жеке құрам мүдделеріне басымдық беру.
155. Киім-кешек қызметінің басшысы жоспарлау сапасы мен жоспарланған іс-шаралардың бөлімшенің нақты мүмкіндіктеріне сәйкестігі үшін жауапты.
2-параграф. Киім-кешек қызметіндегі жоспарлау түрлері
156. Киім-кешек қызметінде ұйымдастырылады:
1) жылдық жоспарлау;
2) тоқсандық жоспарлау;
3) айлық жоспарлау;
4) жедел (арнайы) жоспарлау.
157. Жылдық жоспарлау киім-кешек қызметінің негізгі бағыттарын, басым міндеттерін және ресурстарын анықтайды.
158. Тоқсандық және айлық жоспарлар нақты іс-шараларды, мүліктің нақты жағдайын, жеке құрамның укомплектованностьын және маусымдық факторларды ескере отырып жасалады.
159. Жедел жоспарлау жағдай кенет өзгергенде, бөлімшелерді қайта орналастыруда, ерекше қызмет тәртібі енгізілгенде қолданылады.
160. Киім-кешек қызметінің жоспарларына кіреді:
1) қамтамасыз ету деңгейін сақтау іс-шаралары;
2) мүлікті сақтау, қызмет көрсету және қалпына келтіру;
3) материалдық жауапты тұлғалармен жұмыс;
4) мүліктің тозуын және жоғалуын алдын алу;
5) ерекше жағдайда қызметке дайындау.
161. Жоспарлар формальды емес және төмендегілерді ескереді:
1) бөлімше құрамының саны мен құрылымы;
2) аймақтың климаттық жағдайы;
3) атқаратын тапсырмалардың сипаты;
4) бұрынғы тәжірибе.
3-параграф. Бейбіт уақытта ұйымдастыру
162. Бейбіт уақытта киім-кешек қызметінің жұмысы бағытталады:
1) жеке құрамның күнделікті қызметін қамтамасыз етуге;
2) мүлікті дұрыс және пайдалануға жарамды күйде ұстауға;
3) тауарларды жоспарлы түрде жаңарту және қалпына келтіруге.
163. Жұмыс ұйымдастырылады:
1) шұғыл жүктемелерді болдырмау;
2) жеке құрамға қосымша жоспарсыз жүктемелерді азайту;
3) мүлікті дұрыс және мұқият пайдалану жағдайларын жасау.
164. Киім-кешек қызметінің басшысы жұмысын солай ұйымдастырады, сонда әскери қызметші тек мүлікті ғана емес, қолдануға дайын комплект алады.

151. До принятия решения имущество, по которому выявлены расхождения, выводится из дальнейшего движения.
152. По результатам разбирательства принимаются меры по восстановлению учета, возмещению ущерба и предупреждению повторных случаев.
Глава 10. Планирование деятельности вещевой службы и организация работы
Параграф 1. Общие положения планирования
153. Планирование деятельности вещевой службы осуществляется в целях обеспечения устойчивой, непрерывной и управляемой работы службы в мирное время, а также при осложнении обстановки и возникновении чрезвычайных обстоятельств.
154. Планирование строится на принципах:
1) реальности и выполнимости;
2) поэтапности;
3) адаптивности к изменению обстановки;
4) приоритета интересов личного состава.
155. Начальник вещевой службы несет ответственность за качество планирования и соответствие планируемых мероприятий реальным возможностям части.
Параграф 2. Виды планирования в вещевой службе
156. В вещевой службе организуются следующие виды планирования:
1) годовое;
2) квартальное;
3) месячное;
4) оперативное (внеплановое).
157. Годовое планирование определяет основные направления деятельности вещевой службы, приоритетные задачи и ресурсы для их выполнения.
158. Квартальные и месячные планы конкретизируют мероприятия с учетом фактического состояния вещевого имущества, укомплектованности личного состава и сезонных факторов.
159. Оперативное планирование применяется при резком изменении обстановки, переброске подразделений, введении особых режимов службы.
160. В планы деятельности вещевой службы включаются:
1) мероприятия по поддержанию установленного уровня обеспеченности;
2) организация хранения, обслуживания и восстановления имущества;
3) работа с материально ответственными лицами;
4) профилактика износа и утрат имущества;
5) подготовка службы к действиям в особых условиях.
161. Планы не носят формальный характер и разрабатываются с учетом:
1) численности и структуры части;
2) климатических условий региона;
3) характера выполняемых задач;
4) опыта предыдущих периодов.
Параграф 3. Организация работы в мирное время
162. В мирное время деятельность вещевой службы направляется на:
1) обеспечение повседневной службы личного состава;
2) поддержание имущества в исправном и пригодном состоянии;
3) планомерное обновление и восстановление предметов снабжения.
163. Работа организуется таким образом, чтобы:
1) исключалась авральность;
2) минимизировались внеплановые нагрузки на личный состав;
3) создавались условия для аккуратной и бережной эксплуатации имущества.
164. Начальник вещевой службы выстраивает работу так, чтобы военнослужащий получал не просто имущество, а готовый к использованию комплект.

4-параграф. Ерекше жағдайда ұйымдастыру
165. Ерекше жағдайда киім-кешек қызметінің жұмысын қайта құрылады:
1) жүктеменің арту мүмкіндігі;
2) шешім қабылдау мерзімінің қысқаруы;
3) ресурстардың шектеулігі.
166. Басымдық беріледі:
1) қажетті минималды қамтамасыз ету деңгейін сақтау;
2) қорларды мобильді ету;
3) мүлікті бөлімшелер арасында жылдам қайта бөлу.
167. Басқаруды жоғалтпай әрекет етуге мүмкіндік беретін жеңілдетілген есеп және тарату схемалары алдын ала әзірленеді.
168. Заманауи тәсілдер бойынша ұсынылады:
1) әртүрлі қызмет жағдайлары үшін модульдік комплектілерді қалыптастыру;
2) жылдам беру үшін резервтік жиынтықтарды қарастыру;
3) "бір әскери қызметші – бір негізгі комплект" принципін қолдану.
169. Төтенше жағдайға дайын болу үшін киім-кешек қызметінің басшысы:
1) қызметтің осал тұстарын алдын-ала анықтайды;
2) уақыт пен ресурстың резервін қарастырады;
3) материалдық жауапты тұлғаларды стандарттан тыс жағдайларда іс-қимыл жасауға оқытады.
11-тарау. Киім-кешек қызметі қызметкерлерін даярлау және бөлімшелермен өзара әрекеттестік
1-параграф. Даярлаудың жалпы ережелері
170. Киім-кешек қызметі қызметкерлерін даярлау қызметтің тұрақты, сауатты және қателіктерсіз жұмысын қамтамасыз ету үшін ұйымдастырылады, күнделікті қызметте және ерекше жағдайларда тапсырмаларды орындау кезінде.
171. Даярлау үздіксіз, практикалық бағытталған және киім-кешек қызметінің лауазымды тұлғаларының нақты міндеттерін ескереді.
172. Киім-кешек қызметінің басшысы бағынатын құрамның даярлық деңгейі мен атқарылатын міндеттердің сапасы үшін жауапты.
173. Даярлауға жатады:
1) киім-кешек қызметінің басшылары;
2) қойма меңгерушілері және сақтау орындарының бастығы;
3) бөлімшелердің материалдық жауапты тұлғалары;
4) мүлікті қызмет көрсету және қалпына келтіру жұмыстарына тартылатын әскери қызметшілер.
174. Әр категорияны даярлау ұйымдастырылады:
1) жүктелген міндеттердің көлемін ескере отырып;
2) жауапкершілік деңгейін ескере отырып;
3) материалдық құралдарға қол жеткізу рұқсатын ескере отырып;
4) қызмет жағдайларын ескере отырып.
175. Киім-кешек қызметі қызметкерлерін даярлау кіреді:
1) қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді үйрену;
2) мүлікті сақтау, қызмет көрсету және қалпына келтіру тәртібін меңгеру;
3) есеп жүргізу және есеп беру тәжірибесін алу;
4) төтенше жағдайларда іс-қимыл жасауға үйрету.
176. Арнайы назар уақыт пен ресурстардың тапшылығында шешім қабылдау қабілетіне беріледі.
2-параграф. Оқытудағы практикалық бағыт
177. Қызметкерлерді оқыту негізінен практикалық бағытта жүргізіледі.

Параграф 4. Организация деятельности в особое время
165. В особое время работа вещевой службы перестраивается с учетом:
1) возможного увеличения нагрузки;
2) сокращения сроков принятия решений;
3) ограниченности ресурсов.
166. При этом приоритет отдается:
1) сохранению минимально необходимого уровня обеспеченности;
2) мобильности запасов;
3) быстроте перераспределения имущества между подразделениями.
167. Заблаговременно разрабатываются упрощенные схемы учета и выдачи имущества, позволяющие действовать без потери управляемости.
168. С учетом современных подходов рекомендуется:
1) формировать модульные комплекты имущества для различных условий службы;
2) предусматривать резервные наборы быстрой выдачи;
3) применять принцип "один военнослужащий – один базовый комплект".
169. В целях готовности к нештатным ситуациям начальник вещевой службы:
1) заранее определяет уязвимые места в работе службы;
2) предусматривает резерв времени и ресурсов;
3) организует обучение материально ответственных лиц действиям в нестандартных условиях.
Глава 11. Подготовка личного состава вещевой службы и взаимодействие с подразделениями
Параграф 1. Общие положения подготовки
170. Подготовка личного состава вещевой службы организуется в целях обеспечения устойчивой, грамотной и безошибочной работы службы в повседневной деятельности и при выполнении задач в особых условиях.
171. Подготовка непрерывная, практико-ориентированная и учитывается реальный объем обязанностей должностных лиц вещевой службы.
172. Начальник вещевой службы отвечает за уровень подготовки подчиненного личного состава и качество исполнения ими возложенных обязанностей.
173. Подготовке подлежат:
1) начальники вещевых служб;
2) кладовщики и заведующие хранилищами;
3) материально ответственные лица подразделений;
4) военнослужащие, привлекаемые к работам по обслуживанию и восстановлению имущества.
174. Подготовка каждой категории организуется с учетом:
1) объема возложенных обязанностей;
2) уровня ответственности;
3) допуска к материальным средствам;
4) условий службы.
175. Подготовка личного состава вещевой службы включает:
1) изучение нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность службы;
2) освоение порядка хранения, обслуживания и восстановления имущества;
3) практическую отработку учета и отчетности;
4) обучение действиям при нештатных ситуациях.
176. Особое внимание уделяется умению принимать решения в условиях дефицита времени и ресурсов.
Параграф 2. Практическая направленность обучения
177. Обучение личного состава строится преимущественно на практике.

178. Даярлау барысында келесі дағдылар жетілдіріледі:
1) материалдық құралдарды қабылдау және тапсыру;
2) нақты жағдайларда сақтау ұйымдастыру;
3) мүліктің тозуын және ақауларын анықтау;
4) жабдықтарды қалпына келтіру және қызмет көрсету.
179. Құжаттарды формалды оқу практикалық жаттығусыз жеткіліксіз деп есептеледі.
180. Бөлімшелердің материалдық жауапты тұлғалары:
1) мүлікті есепке алу және сақтау тәртібін біледі;
2) оны дұрыс пайдалану ұйымдастыру қабілетіне ие;
3) ауыстыру немесе жөндеу қажеттілігін уақытылы анықтайды.
181. Бұл тұлғаларды даярлау киім-кешек қызметінің басшысының жетекшілігімен жүргізіледі және қолданбалы сипатқа ие.
182. Тәуелсіз жұмысқа шығу алдында білім мен практикалық дағдылар тексеріледі.
183. Киім-кешек қызметінің тиімділігі тікелей бөлімшелер командирлерімен өзара әрекеттестікке байланысты.
184. Бөлімше командирлері:
1) мүлікті пайдалану тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
2) материалдық жауапты тұлғалардың жұмысын қолдайды;
3) жеке құрамның нақты қажеттіліктері туралы деректерді уақытылы жеткізеді.
185. Киім-кешек қамтамасыз ету тыл және бөлімше командирлерінің ортақ міндеті болып табылады.
3-параграф. Ақпарат алмасу және кері байланыс
186. Киім-кешек қызметінің басшысы бөлімшелермен тұрақты ақпарат алмасуды ұйымдастырады:
1) мүліктің нақты жағдайы туралы;
2) пайдалану проблемалары бойынша;
3) қамтамасыз ету сапасын жақсарту ұсыныстары бойынша.
187. Кері байланыс практикасы:
1) жасырын проблемаларды анықтауға;
2) даулы жағдайларды азайтуға;
3) жеке құрамның тылға деген сенімін арттыруға мүмкіндік береді.
188. Даярлық тиімділігін арттыру үшін рұқсат етіледі:
1) типтік сценарийлер бойынша оқу жиындары мен практикалық сабақтар;
2) әскери бөлімдер арасында тәжірибе алмасу;
3) басқа құқық қорғау және шетелдік армиялардың киім-кешек қызмет тәжірибесінің бейімделген элементтерін қолдану.
189. Мамандық бойынша тәжірибелі қызметкерлерді жаңа тағайындалған тұлғаларға бекіту арқылы тәлімгерлік принципін енгізу ұсынылады.
190. Киім-кешек қызметінің құрамына олардың жұмысының нәтижелері әскери қызметшілердің денсаулығына, қауіпсіздігіне және моральдық жағдайына тікелей әсер ететінін түсінуі қажет.
191. Мүлікті жауапкершілікпен пайдалану сезімін қалыптастыру жазадан қорқу арқылы емес, жалпы қамтамасыз ету жүйесіндегі өз рөлін түсіну арқылы жүзеге асырылады.
12 тарау. Киім-кешек мүлкін сақтау, қызмет көрсету және қалпына келтіруді ұйымдастыру
1-параграф. Жалпы ережелер
192. Киім-кешек мүлкін сақтау, қызмет көрсету және қалпына келтіру оның сақталуын, пайдалану мерзімін ұзартуды және тағайындалған мақсатқа дайын күйін қамтамасыз етуге бағытталған.

178. В ходе подготовки отрабатываются:
1) прием и передача материальных средств;
2) организация хранения в реальных условиях;
3) выявление износа и дефектов имущества;
4) восстановление и обслуживание предметов снабжения.
179. Формальное зачитывание документов без практической отработки считается недостаточным.
180. Материально ответственные лица подразделений:
1) знают порядок учета и хранения имущества;
2) умеют организовывать его правильную эксплуатацию;
3) своевременно выявлять потребность в замене или ремонте.
181. Подготовка данных лиц проводится под руководством начальника вещевой службы и носит прикладной характер.
182. Перед допуском к самостоятельной работе проводится проверка знаний и практических навыков.
183. Эффективность работы вещевой службы напрямую зависит от взаимодействия с командирами подразделений.
184. Командиры подразделений:
1) обеспечивают соблюдение установленного порядка эксплуатации имущества;
2) содействуют работе материально ответственных лиц;
3) своевременно доводят информацию о фактических потребностях личного состава.
185. Вещевое обеспечение рассматривается как совместная задача тыла и командиров подразделений.
Параграф 3. Обмен информацией и обратная связь
186. Начальник вещевой службы организует устойчивый обмен информацией с подразделениями по вопросам:
1) фактического состояния имущества;
2) проблем эксплуатации;
3) предложений по улучшению качества снабжения.
187. Практика обратной связи позволяет:
1) выявлять скрытые проблемы;
2) снижать количество конфликтных ситуаций;
3) повышать доверие личного состава к тылу.
188. В целях повышения эффективности подготовки допускается использование:
1) учебных сборов и практических занятий по типовым сценариям;
2) обмена опытом между воинскими частями;
3) адаптированных элементов практики вещевых служб других силовых структур и иностранных армий.
189. Рекомендуется внедрение принципа наставничества, при котором опытные специалисты закрепляются за вновь назначенными лицами.
190. Личный состав вещевой службы должен осознавать, что результаты их работы напрямую влияют на здоровье, безопасность и моральное состояние военнослужащих.
191. Формирование ответственного отношения к имуществу достигается не страхом наказания, а пониманием своей роли в общей системе обеспечения.
Глава 12. Организация хранения, обслуживания и восстановления вещевого имущества
Параграф 1. Общие положения
192. Организация хранения, обслуживания и восстановления вещевого имущества направлена на обеспечение его сохранности, продление сроков эксплуатации и поддержание установленной готовности к использованию по назначению.

193. Киім-кешек мүлігі осылай сақталады, қызмет көрсетіледі және қалпына келтіріледі, сонда кез келген уақытта жеке құрамның қажеттіліктері сапа мен функционалдық қасиеттерді төмендетпей қамтамасыз етіледі.
194. Киім-кешек мүлкін дұрыс ұйымдастыруға жауапты – әскери бөлімшенің киім-кешек қызметінің басшысы.
2-параграф. Сақтау орындарына қойылатын талаптар
195. Киім-кешек мүлкі арнайы жабдықталған бөлмелерде (қоймалар, сақтау орындары) сақталады, ауданы, температура режимі, ылғалдылығы және жарықтандыру бойынша талаптарға сәйкес.
196. Сақтау орындары қамтамасыз етеді:
1) мүлікті ылғал, шаң, күн сәулесі және зиянкестерден қорғау;
2) мүлікті орналастыру және оған қол жеткізуді ыңғайлы ету;
3) мүліктің жағдайын визуалды бақылауға мүмкіндік;
4) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
197. Киім-кешек мүлкін жанармай-майлау материалдары, химиялық заттар және басқа да қауіпті жүктермен бірге сақтау қабылданбайды.
3-параграф. Мүлікті орналастыру және жинау
198. Киім-кешек мүлігі түрлері, өлшемдері, бойы және категориялары бойынша орналастырылады, сақтау орындары міндетті түрде белгіленеді.
199. Мүлікті орналастыру қамтамасыз етеді:
1) жылдам іздеу және тарату;
2) жинау кезінде зақымдануды болдырмау;
3) қорларды ауыстыру және жаңарту мүмкіндігін.
200. Мүлікті жинау зауыт өндірушілердің талаптары мен әр мүлік түрінің эксплуатациялық ерекшеліктерін ескере отырып жүргізіледі.
4-параграф. Мүліктің жағдайын есепке алу
201. Сақтау барысында киім-кешек мүлкін тұрақты бақылау жүргізіледі.
202. Бақылау кіреді:
1) визуалды тексеру;
2) орауыштың бүтіндігін тексеру;
3) тозу, зең, зақымдалу белгілерін анықтау;
4) анықталған кемшіліктерді дер кезінде жою.
203. Бақылау нәтижелері есеп құжаттарында белгіленеді.
12 тарау. Киім-кешек мүлкін сақтау, қызмет көрсету және қалпына келтіруді ұйымдастыру
5-параграф. Киім-кешек мүлігіне қызмет көрсету
204. Киім-кешек мүлігіне қызмет көрсету – оның тұтыну және эксплуатациялық қасиеттерін сақтау мақсатындағы іс-шаралар.
205. Қызмет көрсетудің негізгі іс-шаралары:
1) желдету және кептіру;
2) тазалау және өңдеу;
3) маусымдық дайындық;
4) сұрыптау және қайта орналастыру.
206. Қызмет көрсету жоспарлы түрде жүргізіледі, сондай-ақ сақтау және пайдалану жағдайларына байланысты қажет болған жағдайда жүзеге асырылады.
6-параграф. Мүлікті қалпына келтіруді ұйымдастыру
207. Киім-кешек мүлкін қалпына келтіру оның пайдалану мерзімін ұзарту және ресурстарды тиімді пайдалану мақсатында жүргізіледі.
208. Қалпына келтіруге жатады:

193. Вещевое имущество хранится, обслуживается и восстанавливается таким образом, чтобы в любой момент обеспечивать потребности личного состава без снижения качества и функциональных свойств.
194. Ответственность за правильную организацию хранения, обслуживания и восстановления вещевого имущества возлагается на начальника вещевой службы воинской части.
Параграф 2. Требования к местам хранения
195. Хранение вещевого имущества осуществляется в специально оборудованных помещениях (складах, хранилищах), соответствующих установленным требованиям по площади, температурному режиму, влажности и освещению.
196. Помещения для хранения обеспечивают:
1) защиту имущества от воздействия влаги, пыли, солнечного света и вредителей;
2) удобство размещения и доступа к имуществу;
3) возможность визуального контроля состояния имущества;
4) соблюдение требований пожарной безопасности.
197. Совмещение хранения вещевого имущества с хранением горюче-смазочных материалов, химических веществ и иных опасных грузов не допускается.
Параграф 3. Размещение и укладка имущества
198. Вещевое имущество размещается по видам, размерам, ростам и категориям с обязательной маркировкой мест хранения.
199. Размещение имущества обеспечивает:
1) быстрый поиск и выдачу;
2) исключение повреждений при укладке;
3) возможность ротации и освежения запасов.
200. Укладка имущества производится с учетом требований заводов-изготовителей и эксплуатационных особенностей каждого вида имущества.
Параграф 4. Учет состояния имущества
201. В процессе хранения осуществляется постоянный контроль за состоянием вещевого имущества.
202. Контроль включает:
1) визуальный осмотр;
2) проверку целостности упаковки;
3) выявление следов износа, плесени, повреждений;
4) своевременное принятие мер по устранению выявленных недостатков.
203. Результаты контроля отражаются в учетных документах в установленном порядке.
Параграф 5. Обслуживание вещевого имущества
204. Обслуживание вещевого имущества включает мероприятия, направленные на сохранение его потребительских и эксплуатационных свойств.
205. К основным мероприятиям обслуживания относятся:
1) проветривание и просушка;
2) чистка и обработка;
3) сезонная подготовка;
4) сортировка и перекладка.
206. Обслуживание проводится планово, а также по мере необходимости, в зависимости от условий хранения и эксплуатации.
Параграф 6. Организация восстановления имущества
207. Восстановление вещевого имущества проводится в целях продления сроков его эксплуатации и рационального использования ресурсов.
208. К восстановлению относятся:

1) кішігірім жөндеу;
2) жеке элементтерді ауыстыру;
3) қорғаушы және эксплуатациялық қасиеттерін қалпына келтіру.
209. Мүлікті қалпына келтіру туралы шешімді киім-кешек қызметінің басшысы оның нақты жағдайына және әрі қарай пайдалану тиімділігін ескере отырып қабылдайды.
210. Қажет болған жағдайда киім-кешек мүлкін қалпына келтіру үшін тігін шеберханалары немесе жөндеу учаскелері құрылады.
211. Шеберханалар қамтамасыз етіледі:
1) жабдықтар мен құралдармен;
2) қосалқы материалдармен;
3) оқытылған персоналмен.
212. Қалпына келтіру жұмыстары сапалы және мерзімінде жүргізіледі, бұл жеке құрамға үздіксіз қамтамасыз етуді қамтамасыз етеді.
7-параграф. Мүлікті есептен шығару және алу
213. Қолдануға жарамсыз және қалпына келтіруге келмейтін мүлік алынып, белгіленген тәртіпте құжатталады.
214. Списаниеға шығару сәтіне дейін мұндай мүлік бөлек сақталады, сәйкес белгілері қойылады және кездейсоқ таралуынан сақталады.
8-параграф. Жаңа тәсілдер мен рационалды шешімдер
215. Мүлікті сақтау және қалпына келтіру тиімділігін арттыру мақсатында ұсынылады:
1) салдарларын жоюдың орнына жоспарлы алдын алу принципін енгізу;
2) модульдік сақтау жүйелерін қолдану;
3) тек пайдалану мерзімдерімен емес, нақты тозуын есепке алу;
4) сапаны жақсарту ұсыныстарын жасау үшін жеке құрамды тарту.
Практика көрсеткендей, уақытында қызмет көрсету және кішігірім жөндеу жаңа жеткізілім қажеттілігін азайтуға мүмкіндік береді, жеке құрамға қамтамасыз етуді нашарлатпай.
13-тарау. Киім-кешек қызметінің ерекше жағдайларда қызметі
1-параграф. Жалпы ережелер
216. Ерекше жағдайларда киім-кешек қызметінің жұмысын жеке құрамды киім-кешек мүлкімен үздіксіз қамтамасыз етуге бағытталған, жағдай тез өзгереді, жүктеме артады және тылдық қамтамасыз ету мүмкіндіктері шектеулі болады.
217. Ерекше жағдайларға жатады:
1) табиғи және техногендік апаттар;
2) жоғарғы дайындық режимдерін енгізу;
3) азаматтық қорғау күштерінің көп мөлшерде тартылуы;
4) уақытша орналасу пункттерін ашу;
5) дала және автономды жағдайда әрекет ету.
218. Ерекше жағдайларда киім-кешек қызметінің жұмысын басқарады – әскери бөлімнің киім-кешек қызметінің бастығы, тыл жөніндегі орынбасарымен өзара әрекеттесу арқылы.
2-параграф. Ерекше жағдайларда киім-кешек қызметін даярлау
219. Киім-кешек қызметін даярлау алдын ала ұйымдастырылады және ұйымдастырушылық, материалдық және кадрлық іс-шараларды қамтиды.
220. Даярлау аясында:
1) киім-кешек мүлкіне қажеттілікті есептеу нақтыланады;

1) мелкий ремонт;
2) замена отдельных элементов;
3) восстановление защитных и эксплуатационных свойств.
209. Решение о восстановлении имущества принимается начальником вещевой службы на основании фактического состояния и целесообразности дальнейшего использования.
210. Для восстановления вещевого имущества при необходимости создаются швейные мастерские или ремонтные участки.
211. Мастерские обеспечиваются:
1) оборудованием и инструментом;
2) запасными материалами;
3) обученным персоналом.
212. Работы по восстановлению выполняются качественно и в сроки, обеспечивающие бесперебойное снабжение личного состава.
Параграф 7. Списание и изъятие имущества
213. Имущество, пришедшее в негодность и не подлежащее восстановлению, подлежит изъятию и дальнейшему оформлению в установленном порядке.
214. До момента списания такое имущество хранится отдельно, с соответствующей маркировкой, исключающей его случайную выдачу.
Параграф 8. Новые подходы и рациональные решения
215. В целях повышения эффективности хранения и восстановления имущества рекомендуется:
1) внедрение принципа плановой профилактики вместо устранения последствий;
2) использование модульных систем хранения;
3) учет фактического износа, а не только сроков эксплуатации;
4) привлечение личного состава к формированию предложений по улучшению качества имущества.
Практика показывает, что своевременное обслуживание и мелкий ремонт позволяют снизить потребность в новых поставках без ухудшения обеспечения личного состава.
Глава 13. Деятельность вещевой службы в особых условиях
Параграф 1. Общие положения
216. Деятельность вещевой службы в особых условиях направлена на бесперебойное обеспечение личного состава вещевым имуществом при резком изменении обстановки, повышенной нагрузке на личный состав и ограниченных возможностях тылового обеспечения.
217. К особым условиям относятся:
1) чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера;
2) введение режимов повышенной готовности;
3) массовое привлечение сил гражданской обороны;
4) развертывание временных пунктов дислокации;
5) действия в полевых и автономных условиях.
218. Руководство деятельностью вещевой службы в особых условиях осуществляет начальник вещевой службы воинской части во взаимодействии с заместителем командира по тылу.
Параграф 2. Подготовка вещевой службы к действиям в особых условиях
219. Подготовка вещевой службы осуществляется заблаговременно и включает организационные, материальные и кадровые мероприятия.
220. В рамках подготовки:
1) уточняются расчеты потребности в вещевом имуществе;

2) резервтік комплектілер жасалады;
3) уақытша сақтау және орналастыру орындары анықталады;
4) жауапты лауазымды тұлғалар тағайындалады;
5) қызметкерлерді оқыту жүргізіледі.
221. Даярлау қызметтің дереу іске қосылуын қамтамасыз етеді, қосымша ұйымдастырушылық уақыт қажет болмайды.
3-параграф. Төтенше жағдайларда жеке құрамға қамтамасыз ету
222. Төтенше жағдайларда жеке құрамды киім-кешек мүлкімен қамтамасыз ету өмір мен денсаулықты қорғауға бағытталады.
223. Бірінші кезекте қамтамасыз етіледі:
1) жеке қорғау құралдары;
2) маусымдық және қорғаныш киім;
3) қолайсыз жағдайда жұмысқа арналған арнайы мүлік.
224. Мүлікті беру жеңілдетілген тәртіпте жүргізілуі мүмкін, кейін құжаттық рәсімделу тұрақтанған соң орындалады.
4-параграф. Дала жағдайларында киім-кешек қызметі
225. Дала жағдайында киім-кешек қамтамасыз ету автономия, мобильділік және сақтау мүмкіндіктерінің шектеулігін ескере отырып ұйымдастырылады.
226. Дала жағдайда жұмысты ұйымдастыру:
1) тасымалданатын және мобильді сақтау құралдарын пайдалану;
2) тасымалданатын мүліктің көлемін минимизациялау, қамтамасыз етуді төмендетпей;
3) мүлікті ластанудан және суланудан қорғау.
227. Арнайы назар тозған немесе зақымдалған мүлікті тез ауыстыру мүмкіндігіне бөлінеді.
5-параграф. Уақытша киім-кешекпен қамтамасыз ету пункттерін орналастыру
228. Бөлімшелерді уақытша орналастыру орындарында қамтамасыз ету үшін уақытша киім-кешек қамтамасыз ету пункттері ашылады.
229. Уақытша пункттер қамтамасыз етеді:
1) мүлікті қабылдау және сақтау;
2) жеке құрамға тарату;
3) қызмет көрсету немесе қалпына келтіру қажет мүлікті жинау және сұрыптау.
230. Орналастыру орындары қауіпсіздік, жол қатынас ыңғайлылығы және жасырындықты ескере отырып таңдалады.
6-параграф. Ерекше жағдайларда мүлікті есепке алу және сақтау
231. Ерекше жағдайларда киім-кешек мүлкін есепке алу жеңілдетілген түрде жүргізіледі, кейін құжаттар белгіленген тәртіпке сәйкес қалпына келтіріледі.
232. Киім-кешек қызметінің басшысы шаралар қабылдайды:
1) жоғалтуды болдырмау;
2) дұрыс және зақымдалған мүлікті бөлек сақтау;
3) белсенді кезең аяқталған соң есепті қалпына келтіру.
233. Жағдайдың объективті себептерімен туындаған мүлік жоғалтулары талданады, қайталануды болдырмау мақсатында.
7-параграф. Басқа қызметтермен өзара әрекеттестік
234. Киім-кешек қызметі тұрақты өзара әрекеттестік жүргізеді:
1) медициналық қызметпен – санитарлық өңдеу және мүлікті ауыстыру мәселелері бойынша;
2) инженерлік қызметпен – сақтау орындарын жабдықтау мәселелері бойынша;
3) көлік қызметімен – мүлікті тасымалдау мәселелері бойынша.

2) формируются резервные комплекты имущества;
3) определяются места временного хранения и развертывания;
4) назначаются ответственные должностные лица;
5) проводится обучение личного состава службы.
221. Подготовка обеспечивает возможность немедленного развертывания вещевого обеспечения без дополнительного времени на организационные мероприятия.
Параграф 3. Обеспечение личного состава в условиях чрезвычайных ситуаций
222. В условиях чрезвычайных ситуаций приоритетом является обеспечение личного состава вещевым имуществом, необходимым для защиты жизни и здоровья.
223. В первую очередь обеспечиваются:
1) средства индивидуальной защиты;
2) сезонная и защитная одежда;
3) специальное имущество для работы в неблагоприятных условиях.
224. Допускается упрощенный порядок выдачи имущества с последующим документальным оформлением после стабилизации обстановки.
Параграф 4. Действия вещевой службы в полевых условиях
225. В полевых условиях вещевое обеспечение организуется с учетом автономности, мобильности и ограниченных возможностей хранения.
226. При организации работы в полевых условиях:
1) используются переносные и мобильные средства хранения;
2) минимизируется объем перевозимого имущества без снижения обеспеченности;
3) обеспечивается защита имущества от загрязнения и намокания.
227. Особое внимание уделяется возможности быстрой замены изношенного или поврежденного имущества.
Параграф 5. Развертывание временных пунктов вещевого обеспечения
228. Для обеспечения подразделений в местах временной дислокации развертываются временные пункты вещевого обеспечения.
229. Временные пункты обеспечивают:
1) прием и хранение имущества;
2) выдачу личному составу;
3) сбор и сортировку имущества, требующего обслуживания или восстановления.
230. Места развертывания выбираются с учетом безопасности, удобства подъезда и маскировки.
Параграф 6. Учет и сохранность имущества в особых условиях
231. Учет вещевого имущества в особых условиях ведется в упрощенной форме, с обязательным последующим приведением документов в установленный порядок.
232. Начальник вещевой службы принимает меры по:
1) предотвращению утрат;
2) раздельному хранению исправного и поврежденного имущества;
3) восстановлению учета после завершения активной фазы действий.
233. Потери имущества, вызванные объективными условиями обстановки, подлежат анализу с целью исключения их повторения.
Параграф 7. Взаимодействие с другими службами
234. Вещевой службой обеспечивается постоянное взаимодействие:
1. с медицинской службой по вопросам санитарной обработки и замены имущества;
2. с инженерной службой по оборудованию мест хранения;
3. с транспортной службой по вопросам подвоза имущества.

235. Қызметтер арасындағы үйлестіру тұрақты тылдық қамтамасыз етудің негізгі шарты болып табылады.
8-параграф. Әрекеттерді аяқтау және қалыпты режимді қалпына келтіру
236. Ерекше жағдайларда әрекеттер аяқталған соң киім-кешек қызметі ұйымдастырады:
1) мүліктің инвентаризациясын;
2) қойма қорларын қалпына келтіру;
3) пайдаланылған мүлікті қызмет көрсету және қалпына келтіру;
4) қабылданған шешімдер мен анықталған кемшіліктерді талдау.
237. Қорытындылар жоспарларды түзету және қызметтің болашақта дайындық деңгейін арттыру үшін қолданылады.
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдеріндегі киім-кешек
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1 қосымша
0000 әскери бөлімі
Киім-кешек мүлігін бар-жоғын және қозғалысын есепке алу № КІТАБЫ_____
Басталды 20___ ж. "_____"____________
Аяқталды 20___ ж. "_____"___________
(келесі парақтар)
№ р/н
Мүлік атауы
Өлш. бірлігі
Келді
Берілді
Қалдығы
Ескерту
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдеріндегі киім-кешек
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2 қосымша
Киім-кешек мүлігін есепке алу кәртішкесі
Әскери қызметшінің ТАЖ
Бөлімше
Мүлік атауы
Берілген күні
Алушының қолы
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдеріндегі киім-кешек
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3 қосымша
Киімкешек мүлігін беру ведомосі
№ р/н
ТАЖ
Бөлімше
Мүлік атауы
Көлемі
Қолы
Азаматтық қорғаныс әскери
бөлімдеріндегі киім-кешек
қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
4 қосымша
Киім-кешек мүлігін беру (қайтару) ведомосі
№ р/н
ТАЖ
Мүлік атауы
Саны
Жағдайы
қолы

235. Согласованность действий служб рассматривается как ключевое условие устойчивого тылового обеспечения.
Параграф 8. Завершение действий и восстановление нормального режима
236. По завершении действий в особых условиях вещевой службой организуются:
1) инвентаризация имущества;
2) восстановление складских запасов;
3) обслуживание и восстановление использованного имущества;
4) анализ принятых решений и выявленных недостатков.
237. Выводы используются для корректировки планов и повышения готовности службы к последующим действиям.
Приложение 1
к Правлам по организации
деятельности вещевой службы
в воинских частях
гражданской обороны
воинская часть 0000
КНИГА № _____
учета наличия и движения вещевого имущества
Начата "_____"____________20___ г.
Окончена "_____"___________ 20___ г.
(последующие страницы)
№ п/п
Наименование имущества
Ед. изм.
Поступило
Выдано
Остаток
Примечание
Приложение 2
к Правлам по организации
деятельности вещевой службы
в воинских частях
гражданской обороны
Карточка учета вещевого имущества
ФИО военнослужащего
Подразделение
Наименование имущества
Дата выдачи
Подпись получившего
Приложение 3
к Правлам по организации
деятельности вещевой службы
в воинских частях
гражданской обороны
Ведомость выдачи вещевого имущества
№ п/п
ФИО
Подразделение
Наименование имущества
Кол-во
Подпись
Приложение 4
к Правлам по организации
деятельности вещевой службы
в воинских частях
гражданской обороны
Ведомость приема (возврата) вещевого имущества
№ п/п
ФИО
Наименование имущества
Кол-во
Состояние
Подпись