"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 шілдедегі № 190 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 3 наурыздағы № 72 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1."Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 шілдедегі № 190 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополиялар реттеу комитеті туралы Ереженің 15-тармағы мынадай мазмұндағы 19-1), 19-2) және 19-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"19-1) тарифтердің өсуі есебінен тұтынушыларға түсетін жүктеменің біркелкі және теңгерімді бөлінуі тұрғысынан талдау жүргізу;
19-2) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақталуын және табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
19-3) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына техникалық сараптама жүргізетін уәкілетті тұлғалардың (сарапшылар, сараптау ұйымдары) тізімін (тіркелімін) жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу;".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополиялар реттеу комитеті заңнамада белгілінген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіге және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында оның алғашқы ресми жарияланған күнінен орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындауын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин

О внесении дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 июля 2019 года № 190 "Об утверждении Положения о Комитете по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2026 года № 72
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 июля 2019 года № 190 "Об утверждении Положения о Комитете по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан" следующие дополнения:
в Положении о Комитете по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 15 дополнить подпунктами 19-1), 19-2) и 19-3) следующего содержания:
"19-1) проведение анализа на предмет равномерности и сбалансированности распределения нагрузки на потребителей за счет повышения тарифов;
19-2) разработка и утверждение методики для проведения технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
19-3) ведение списка (реестра) уполномоченных лиц (экспертов, экспертных организаций), проводящих техническую экспертизу исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;".
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин