Бейімбет Майлин ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Бейімбет Майлин ауданы мәслихатының 2026 жылғы 18 маусымдағы № 257 шешімі
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес аудан мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Бейімбет Майлин ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан мәслихатының төрағасы Б. Ахметов
Бекітілді
ауданы мәслихатының
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 257 шешімі
Бейімбет Майлин ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспары
Бейімбет Майлин ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелді), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелді), "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелді) сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мыналарды ескереді:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы жоспардың 4-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес олардың иелері көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Решение маслихата района Беимбета Майлина Костанайской области от 18 июня 2026 года № 257
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" маслихат района РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Б. Ахметов
Утвержден
решением маслихата района
от 18 июня 2026 года
№ 257
План по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Бемибета Майлина на 2026-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План учитывает:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;

6) осы жоспардың 4-қосымшасының 2-кестесіне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы жоспардың 4-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарата.
Жоспарда келесі схемалар бар:
1. жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде жайылымдардың шекараларын, алаңдарын және түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдарды, олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасу схемасы (картасы);
2. жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың шекаралары мен алаңдары, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдарды көрсететін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
3. жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемаларын көрсете отырып, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемаларын белгілей отырып, схема (карта);
4. ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жерін көрсете отырып, мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема (карта);
5. жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
6. халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдарын көрсете отырып, халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілей отырып, схема (карта) ;

6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит следующие схемы:
1. схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2. схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3. схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, с указанием схем пастбищеоборотов, рекомендуемых на основании геоботанического обследования пастбищ;
4. схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), с указанием сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс, объектов пастбищной инфраструктуры, месторасположения скотомогильников (биометрических ям);
5. схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
6. схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, с указанием границ и площадей пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;

7. су көздеріне жануарлардың жүріп-тұру маршруттарын көрсете отырып, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
8. ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдарын көрсете отырып, шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасы.
Бейімбет Майлин ауданы бойынша

7. схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, с указанием маршрутов передвижения животных к водоисточникам;
8. схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, с указанием границ и площадей отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1

2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Қолайлы схемалар жайылым айналымдар
Жылдар
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2026-2030
көктем-жаз мезгіл 1
Жазғы мезгіл 2
күзгі мезгіл 3
демалатын қашасы
2026-2030
демалатын қашасы
көктем-жаз мезгіл 1
Жазғы мезгіл 2
күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 - жылына қашаны пайдалану кезегі
Бейімбет Майлин ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Бейімбет Майлин ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы - 338825 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде - 210918 гектар, елдi мекендердiң (қалалардың, кенттер мен ауылдық елдi мекендердiң) жерлерінде - 59350 гектар, су қоры жерлерінде - 151 гектар, өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 4816 гектар, босалқы жерлерінде - 63590 гектар.
Бейімбет Майлин ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Бір ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген Су тутынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Қазу, суару немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар жоқ.
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Бейімбет Майлин ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жайылымдық алқаптардың тапшылығына байланысты жайылымдары жоқ ауыл шаруашылығы жануарларын қайта бөлу және орнын ауыстыру мүмкіндігі мүмкін емес.
Бейімбет Майлин ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жайылымдық жерлердің тапшылығына байланысты аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтер жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру мүмкіндігі мүмкін емес.
Бейімбет Майлин ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтер, кент атауы
2026-2030 жылғы қашалар саны
2026-2030 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Асенкритов ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
2
Белинский ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
3
Калинин ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
4
Майский ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
5
Байшуақ ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
6
Новоильинов ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
7
Павлов ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
8
Әйет ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
9
Тобыл кенті
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
күзгі мезгіл
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілген ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) талап етілмейді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:

к Плану по управлению пастбищами и их использованию по району , Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2026-2030
весеннее-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2026-2030
отдыхающий загон
весенне - летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по району Беимбета Майлина составляет – 338825 гектаров, в том числе на землях сельскохозяйственного назначения – 210918 гектаров, на землях населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов) – 59350 гектаров, на землях промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 4816 гектаров, на землях водного фонда – 151 гектаров, на землях запаса – 63590 гектаров.
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14827).
Копаней, оросительных или обводнительных каналов, трубчатых или шахтных колодцев не имеется.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
В связи с дефицитом пастбищных угодий возможность перераспределения и перемещение сельскохозяйственных животных, у которых отсутствуют пастбища не представляется возможным.
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, сельском округе
В связи с дефицитом пастбищных угодий возможность размещения сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, расположенных при городе районного значения, сельских округах не представляется возможным.
Приложение 8
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по району Беимбета Майлина на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов, города
Количество загонов в 2026-2030 год
Количество загонов в 2026-2030 год
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Асенкритовский
весеннее- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весеннее- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2
Белинский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
3
Калининский
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
4
Майский
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
5
Новоильинский
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
6
Әйет
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
7
Павловский
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
8
Тобол
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
9
Байшуақ
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами - не требуется.
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся: