Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Решение маслихата Сарыкольского района Костанайской области от 20 июля 2026 года № 442
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Сарыкольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Сарыкольского районного маслихата Д. Абжамалов
Приложение
к решению Сарыкольского районного маслихата
от 20 июля 2026 года
№ 442
Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах" (далее - Закон), постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее - Типовые правила и определяют порядок оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы мәслихатының 2026 жылғы 20 шілдедегі № 442 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Сарыкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1.Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарыкөл аудандық мәслихатының төрағасы Д. Әбжамалов
Сарыкөл аудандық мәслихатының
2026 жылғы 20 шілдедегі
№ 442 шешіміне қосымша
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидалар пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия - мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша облыстық маңызы бар қала әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;

3) социальная помощь - помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
4) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи -местный исполнительный орган района, осуществляющий оказание социальной помощи;
5) уполномоченная организация по выплате социальной помощи – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
6) прожиточный минимум - минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
7) среднедушевой доход - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
9) праздничные даты (далее - памятные даты) - профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
10) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
11) участковая комиссия - специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью;
12) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи;
13) сервис цифровых документов - объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;
14) веб-портал "цифрового правительства" (далее портал) - цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
15) электронная цифровая подпись (далее ЭЦП) - цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

3) әлеуметтік көмек - жергілікті атқарушы орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
4) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган - облыстық маңызы бар қаланың әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы;
5) әлеуметтік көмек төлеу жөніндегі уәкілетті ұйымдар – екінші деңгейдегі банктер, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банктік операцияларды жүргізуге лицензиясы бар ұйымдар, сондай-ақ "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
6) күнкөріс минимумы – ең төменгі тұтыну қоржыны құнына тең, бір адамға шаққандағы ең төменгі ақшалай табыс;
7) жан басына шаққандағы орташа табыс – отбасының жиынтық табысының ай сайын әрбір отбасы мүшесіне тиесілі үлесі;
8) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің күндері;
9) мерекелік даталар (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
10) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын, сондай-ақ Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметіне қатысты реттеу және бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайын тексеру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнайы комиссия;
12) шекті мөлшер – бекітілген әлеуметтік көмектің ең жоғары мөлшері;
13) цифрлық құжаттар сервисі – "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және цифрлық объектілерден алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;
14) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болып табылатын цифрлық объект;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).

3. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год), осуществляется с месяца обращения.
4. Перечень праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан - 15 февраля;
2) Международный день памяти о Чернобыльской катастрофе – 26 апреля;
3) День защитника Отечества - 7 мая;
4) День Победы - 9 мая;
5) День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона - 29 августа;
6) День Независимости – 16 декабря.
При наличии нескольких оснований социальная помощь к праздничным дням и памятным датам назначается только по одному основанию.
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
5. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается без учета доходов, единовременно, следующим категориям граждан:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан - 15 февраля:
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее - Союза ССР) (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории Афганистана, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы или вследствие заболевания при прохождении воинской службы в период боевых действий в Афганистане, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
семьям военослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;

3. Әлеуметтік көмек біржолғы және (немесе) мерзімді түрде (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады.
4. Әлеуметтік көмек көрсетуге арналған мереке күндері мен атаулы күндердің тізбесі:
1) Кеңес әскерінің шектеулі контингентінің Ауғанстан Демократиялық Республикасынан шығарылған күні – 15 ақпан;
2) Чернобыль апатын еске алудың халықаралық күні – 26 сәуір;
3) Отан қорғаушылар күні – 7 мамыр;
4) Жеңіс күні – 9 мамыр;
5) Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні – 29 тамыз;
6) Тәуелсіздік күні – 16 желтоқсан.
Бірнеше негіз болған жағдайда мереке күндері мен атаулы күндерге байланысты әлеуметтік көмек тек бір ғана негіз бойынша тағайындалады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерін белгілеу тәртібі.
5. Мереке күндері мен атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек табыс деңгейіне қарамастан, біржолғы тәртіппен азаматтардың мынадай санаттарына көрсетіледі:
1) Кеңес әскерінің шектеулі контингентінің Ауғанстан Демократиялық Республикасынан шығарылған күні – 15 ақпан:
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСРО) үкіметтік органдарының шешімдеріне сәйкес Ауғанстан аумағындағы жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілеріне, сондай-ақ бұрынғы КСРО Ішкі істер министрлігінің басшы және қатардағы құрамындағы адамдарға (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса алғанда) 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде әлеуметтік көмек көрсетіледі.
жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген кезеңде оқу-жаттығу жиындарына шақырылып, Ауғанстанға жіберілген әскери міндетті адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге;
жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген кезеңде осы елге жүк жеткізу үшін Ауғанстанға жіберілген автомобиль батальондарының әскери қызметшілеріне 100 000 (жүз мың) теңге;
бұрынғы КСРО аумағынан Ауғанстанға жауынгерлік тапсырмаларды орындау үшін ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшілеріне 100 000 (жүз мың) теңге;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия немесе мертігу алған не жауынгерлік іс-қимылдарды қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСРО-ның ордендерімен және медальдарымен марапатталған жұмысшылар мен қызметшілерге 100 000 (жүз мың) теңге.
бұрынғы КСРО-ны қорғау кезінде, әскери қызметтің өзге де міндеттерін орындау барысында алған жарақат, контузия, мертігу салдарынан немесе Ауғанстандағы жауынгерлік іс-қимылдар кезеңінде әскери қызмет өткеру кезінде пайда болған аурудың салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге 100 000 (жүз мың) теңге;
Ауғанстандағы жауынгерлік іс-қимылдар кезеңінде алған жарақат, контузия, мертігу немесе ауру салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) не қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларына 100 000 (жүз мың) теңге.

2) Международный день памяти о Чернобыльской катастрофе - 26 апреля:
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге; лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
семьям лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции, в размере 100 000 (сто тысяч) тенге; семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
3) День защитника Отечества - 7 мая:
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств, за исключением лиц, указанных в абзаце втором подпункта 1) пункта 5 настоящих Правил, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшим участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 по 1991 годы, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания при прохождении воинской службы в других государствах, в которых велись боевые действия, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
лицам начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с выполнением служебных обязанностей в государствах, в которых велись боевые действия, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
рабочим и служащим соответствующих категорий, обслуживавшим действовавшие воинские контингенты в других странах и которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в других государствах, в которых велись боевые действия, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;

2) Чернобыль апатын еске алудың халықаралық күні – 26 сәуір:
1986–1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысқан адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге;
1988–1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылар қатарынан иеліктен шығару және қоныс аудару аймақтарынан Қазақстан Республикасына эвакуацияланған (өз бетінше көшіп келген) адамдарға, сондай-ақ эвакуацияланған күні ана құрсағында болған балаларды қоса алғанда 100 000 (жүз мың) теңге;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың зардаптарын жою кезінде қаза тапқан адамдардың отбасыларына 100 000 (жүз мың) теңге;
сәуле ауруынан қайтыс болғандардың, қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың отбасыларына, сондай-ақ қайтыс болуы белгіленген тәртіппен Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың әсерімен байланысты деп танылған азаматтардың отбасыларына 100 000 (жүз мың) теңге.
3) Отан қорғаушылар күні – 7 мамыр:
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСРО) үкіметтік органдарының шешімдеріне сәйкес басқа мемлекеттер аумағындағы жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілеріне, сондай-ақ бұрынғы КСРО Ішкі істер министрлігінің басшы және қатардағы құрамындағы адамдарға (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса алғанда), осы Қағидалардың 5-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда, 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне, 1992 жылғы қыркүйектен 2001 жылғы ақпанға дейінгі кезеңде Тәжікстан–Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындағандарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне, 2003 жылғы тамыз бен 2008 жылғы қазан аралығында Ирактағы халықаралық бітімгерлік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқандарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдарға, сондай-ақ әскери қызметшілерге, 1986–1991 жылдар аралығында Таулы Қарабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқандарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде.
бұрынғы КСРО-ны қорғау кезінде, әскери қызметтің өзге кезеңдерінде әскери қызмет міндеттерін орындау барысында алған жарақат, контузия, мертігу салдарынан немесе жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген басқа мемлекеттерде әскери қызмет өткеру кезінде пайда болған аурудың салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
бұрынғы КСРО мемлекеттік қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдарға, қызметтік міндеттерін орындау кезінде алған жарақат, контузия, мертігу салдарынан немесе жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген мемлекеттерде қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты ауру салдарынан мүгедектік белгіленген тұлғаларға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде.
басқа мемлекеттердегі әскери контингенттерге қызмет көрсеткен тиісті санаттағы жұмысшылар мен қызметшілерге, жауынгерлік іс-қимылдар кезеңінде алған жарақат, контузия, мертігу немесе ауру салдарынан мүгедектік белгіленгендерге 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген басқа мемлекеттерде жарақат, контузия, мертігу немесе ауру салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) не қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларына 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде.

4) День Победы - 9 мая:
ветеранам Великой Отечественной войны, в размере 5 000 000 (пять миллионов) теңге;
лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а именно:
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившим в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
лицам вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшим штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившимся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
лицам, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота, в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
лицам, принимавшим участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы Второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
работникам специальных формирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, морского и речного флота, летно-подъемного состава Главсевморпути, которые в период Великой Отечественной войны были переведены на положение военнослужащих и выполнявших задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членам экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
лицам начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;

4) Жеңіс күні – 9 мамыр:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне 5 000 000 (бес миллион) теңге мөлшерінде;
жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдарға, атап айтқанда:
Ұлы Отан соғысы кезеңінде қызмет еткен, қызмет өткерген қалаларда болған әскери қызметшілерге, сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдарға, осы қалалардың қорғанысына қатысуы 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін белсенді армия бөлімдеріндегі әскери қызметшілер үшін белгіленген жеңілдікті шарттар бойынша зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жыл өтіліне есептелгендерге 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде Қызыл Армияның, Әскери-Теңіз Флотының, бұрынғы КСРО әскерлері мен ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының вольнонаемды (азаматтық шартпен жұмыс істеген) құрамындағы тұлғаларға, яғни белсенді армия құрамына кіретін әскери бөлімдерде, штабтарда және мекемелерде штаттық лауазымдарды атқарған немесе тиісті кезеңдерде 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін белсенді армия бөлімдеріндегі әскери қызметшілер үшін белгіленген жеңілдікті шарттар бойынша зейнетақы тағайындау үшін еңбек өтіліне есептелетін қалаларда болған адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде белсенді армия мен флот құрамындағы бөлімдерде, штабтарда және мекемелерде полк ұлдары мен юнгалар (кемежас сарбаздар) ретінде болған адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында шетел мемлекеттері аумағында фашистік Германияға және оның одақтастарына қарсы партизандық жасақтар, астыртын топтар және басқа да антифашистік құрылымдар құрамында жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқан адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде халық комиссариаттары құрамындағы арнайы құрылымдардың: Темір жол көлігі халық комиссариатының, Байланыс халық комиссариатының, балық және көлік кемелерінің жүзбелі құрамының, авиацияның ұшу-құрастыру құрамының, бұрынғы КСРО Балық өнеркәсібі халық комиссариатының, теңіз және өзен флотының, сондай-ақ Бассевморпуть авиациясының ұшу-құрастыру құрамының қызметкерлеріне, олар белсенді армия мен флот мүддесінде алдыңғы шептердің тылдық шекаралары мен флоттардың жедел аймақтары шегінде міндеттер атқару үшін әскери қызметшілер қатарына ауыстырылғандарға, сондай-ақ соғыс басталған кезде басқа мемлекеттер порттарында интернирленген көлік флоты кемелерінің экипаж мүшелеріне 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
бұрынғы КСРО-ны қорғау кезінде алған жарақат, контузия, мертігу салдарынан немесе майданда болумен байланысты аурудың салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
бұрынғы КСРО мемлекеттік қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдарға, қызметтік міндеттерін орындау кезінде алған жарақат, контузия, мертігу салдарынан немесе майданда болумен байланысты ауру салдарынан мүгедектік белгіленгендерге 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
фашистер мен олардың одақтастары Екінші дүниежүзілік соғыс кезеңінде құрған концлагерьлерде, геттоларда және басқа да мәжбүрлі ұстау орындарында кәмелетке толмаған тұтқын болған адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;

гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда", в размере 60 000 (шестьдесят тысяч) теңге;
лицам из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах, в размере 60 000 (шестьдесят тысяч) теңге;
родителям и не вступившим в повторный брак вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, супруге (супругу), не вступившей (не вступившему) в повторный брак, в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) теңге;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак, в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) теңге;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) теңге;
семьям военнослужащих, партизан, подпольщиков, лиц, указанных в статьях 46 Закона, погибших (пропавших без вести) или умерших в результате ранения, контузии или увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы (служебных обязанностей), или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) теңге;
семьям погибших в Великой Отечественной войне лиц из числа личного состава групп самозащиты объектовых и аварийных команд местной противовоздушной обороны, семьям погибших работников госпиталей и больниц города Ленинграда, в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) теңге;
семьям военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава, призванных на сборы военнообязанных Министерства обороны, органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, погибших (умерших) во время выполнения задач по охране общественного порядка при чрезвычайных обстоятельствах, связанных с антиобщественными проявлениями, в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) теңге;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время, в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) теңге;
следующим категориям лиц, в размере 5 месячных расчетных показателей:
Героям Социалистического Труда, кавалерам ордена Трудовой Славы трех степеней;
лицам, удостоенным званий "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы";

Ленинград қаласының блокадасы кезеңінде қала кәсіпорындарында, мекемелерінде және ұйымдарында жұмыс істеген, сондай-ақ "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Блокадалық Ленинград тұрғыны" белгісімен марапатталған азаматтарға 60 000 (алпыс мың) теңге мөлшерінде;
1944 жылғы 1 қаңтар мен 1951 жылғы 31 желтоқсан аралығында Украина КСР, Беларусь КСР, Литва КСР, Латвия КСР, Эстония КСР аумақтарында әрекет еткен халықты қорғау батальондарының, взводтарының және отрядтарының жауынгерлері мен командалық құрамына кірген адамдарға, осы батальондарда, взводтарда және отрядтарда қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған жарақат, контузия немесе мертігу салдарынан мүгедектік белгіленгендерге 60 000 (алпыс мың) теңге мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің ата-аналарына және қайта некеге тұрмаған жесірлеріне, сондай-ақ қайта некеге тұрмаған жұбайына (еріне) 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде.
Ұлы Отан соғысы кезеңінде алған жарақат, контузия, мертігу немесе ауру салдарынан мүгедектігі бар қайтыс болған адамның жұбайына (зайыбына), сондай-ақ жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде алған жарақат, контузия, мертігу немесе ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген тұлғаның жұбайына (зайыбына); сондай-ақ Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын қозғалысқа қатысушының, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Блокадалық Ленинград тұрғыны" белгісімен марапатталған азаматтың жұбайына (зайыбына), олар жалпы ауру, өндірістік жарақат және өзге де себептер (заңсыз әрекеттерді қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған жағдайда, қайта некеге тұрмаған болса 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбек пен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО-ның ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым мен 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет атқарған), бірақ тылдағы жанқиярлық еңбек пен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО-ның ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде.
әскери қызметшілердің, партизандардың, астыртын қозғалысқа қатысушылардың, Заңның 46-баптарында көрсетілген тұлғалардың отбасыларына, егер олар бұрынғы КСРО-ны қорғау кезінде, әскери қызметтің (қызметтік міндеттердің) өзге де түрлерін орындау барысында алған жарақат, контузия немесе мертігу салдарынан немесе майданда болумен байланысты аурудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) не қайтыс болған болса 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезінде объектілік өзін-өзі қорғау топтары мен жергілікті әуе шабуылына қарсы қорғаныстың авариялық командалары құрамындағы адамдардан қаза тапқан тұлғалардың отбасыларына, сондай-ақ Ленинград қаласының госпитальдары мен ауруханаларының қаза тапқан қызметкерлерінің отбасыларына 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
әскери қызметшілердің, бұрынғы КСРО Қорғаныс министрлігі, ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының әскери міндеттілерді жинау жиындарына шақырылған басшы және қатардағы құрамдағы тұлғалардың отбасыларына, егер олар қоғамдық тәртіпті қорғау жөніндегі міндеттерді төтенше жағдайлар кезінде, антиқоғамдық көріністермен байланысты жағдайларда орындау барысында қаза тапқан (қайтыс болған) болса 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде.
бейбіт уақытта әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасыларына 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
келесі санаттағы адамдарға 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Социалистік Еңбек Ерлеріне, ІІІ дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлеріне 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
"Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" атақтарына ие тұлғаларға 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

5) День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона - 29 августа:
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
лицам, которым инвалидность установлена вследствие радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
семьям лиц, погибших при ликвидации последствий радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, в размере 100 000 (сто тысяч) теңге.
6) День Независимости – 16 декабря, в размере 200 000 (двести тысяч) теңге:
жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированных в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
6. Социальная помощь оказывается отдельным категориям нуждающихся граждан:
1) социальная помощь на бытовые нужды:
ветеранам Великой Отечественной войны, на бытовые нужды, без учета доходов, ежемесячно, в размере 10 месячных расчетных показателей;
2) социальна помощь на санаторно- курортное лечение:
лицам с инвалидностью первой группы для возмещения затрат на сопровождающих их совершеннолетних лиц на санаторно-курортное лечение, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, в организации, предоставляющие санаторно-курортное лечение через портал социальных услуг, но не более чем на одно сопровождающее лицо, без учета дохода, один раз в год, в размере фактических затрат за проживание и питание, за исключением лечебных процедур, но не более семидесяти процентов от гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг на соответствующий финансовый год, определяемой уполномоченным государственным органом;
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам, указанным в статьях 5, 6, подпунктах 1) - 4) статьи 7 на возмещение фактической стоимости путевки на санаторно-курортное лечение, в пределах Республики Казахстан, без учета дохода, 1 раз в год, но не более гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости санаторно-курортного лечения при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг на соответствующий финансовый год, определяемой уполномоченным государственным органом.

5) Семей ядролық сынақ полигонының жабылу күні – 29 тамыз:
азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі радиациялық апаттар мен авариялардың салдарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдарға 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі радиациялық апаттар мен авариялар, сондай-ақ ядролық сынақтар салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарға және олардың ата-анасының бірінің радиациялық сәулеленуіне генетикалық тұрғыдан байланысты мүгедектігі бар балаларына 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі радиациялық апаттар мен авариялар салдарын жою кезінде қаза тапқан адамдардың отбасыларына – 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
сәуле ауруынан қайтыс болғандардың, сондай-ақ мүгедектігі бар қайтыс болған адамдардың отбасыларына, және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі радиациялық апаттар мен авариялар, сондай-ақ ядролық сынақтардың әсерімен байланысы белгіленген тәртіппен расталған азаматтардың отбасыларына 100 000 (жүз мың) теңге мөлшерінде;
6) Тәуелсіздік күніне орай 200 000 (екі жүз мың) теңге мөлшеріндегі төлем:
Қазақстандағы 1986 жылғы 17–18 желтоқсандағы оқиғаларға қатысқан және "Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен ақталған саяси қуғын-сүргін құрбандарына.
6. Әлеуметтік көмек мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына көрсетіледі:
1) тұрмыстық қажеттіліктерге әлеуметтік көмек:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне тұрмыстық қажеттіліктері үшін, табысына қарамастан, ай сайын 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) санаторийлік-курорттық емделуге әлеуметтік көмек:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға санаторийлік-курорттық емделуге барған кезде оларды алып жүретін ересек бір адамға арналған шығындарды өтеу үшін, мүгедектігі бар адамның жеке абилитация және оңалту бағдарламасына сәйкес, санаторийлік-курорттық қызмет көрсететін ұйымдар арқылы әлеуметтік қызметтер порталы бойынша, бір ғана сүйемелдеуші адамға дейін, табысы есепке алынбай, жылына бір рет – тұру және тамақтану бойынша нақты шығындар көлемінде (емдік процедураларды қоспағанда), бірақ уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тиісті қаржы жылында мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы санаторийлік-курорттық емделу құнын өтеу ретінде берілетін кепілдендірілген соманың 70 пайызынан аспайтын мөлшерде төленеді.

Возмещение стоимости путевки на санаторно-курортное лечение предоставляется в случае письменного отказа от натуральной формы, установленной решением Костанайского областного маслихата от 11 июня 2020 года № 510 "О дополнительной мере по социальной поддержке отдельных категорий граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9264).
3) социальная помощь на лекарственное обеспечение:
лицам с инвалидностью для возмещения расходов, связанных с приобретением лекарственных средств, без учета доходов, один раз в год, в размере фактических затрат, не более 30 месячных расчетных показателей;
4) социальная помощь в денежном виде:
ветеранам и другим лицам, указанным в статьях 5 6 7, 8 Закона, за исключением лиц, указанных в подпунктах 4) и 5) части первой статьи 8 Закона, без учета доходов, ежемесячно, в размере 3 месячных расчетных показателей;
лицам с инвалидностью, на оперативное лечение, без учета доходов, один раз в год, в размере фактических затрат, не более 50 месячных расчетных показателей;
лицам с инвалидностью, имеющим рекомендацию в индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью на получение услуги реабилитационного центра, прошедшим реабилитацию за пределами проживания населенного пункта, без учета доходов, ежеквартально, на возмещение дорожных расходов в размере не более 3 месячных расчетных показателей;
5) социальная помощь в связи с причинением ущерба гражданину (семье) либо его имуществу, вследствие стихийного бедствия:
гражданам (семьям) в связи с причинением ущерба вследствие стихийного бедствия им либо их имуществу, без учета доходов, единовременно, в размере 100 месячных расчетных показателей;
6) социальная помощь в связи с причинением ущерба гражданину (семье) либо его имуществу, вследствие пожара:
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие пожара либо при ликвидации его последствий, повлекших причинение ущерба им или их имуществу, без учета доходов, единовременно, в размере 100 месячных расчетных показателей.
7) социальная помощь в связи с наличием социально значимого заболевания:
родителям или иным законным представителям детей, инфицированных вирусом иммунодефицита человека, состоящих на диспансерном учете, без учета доходов, ежемесячно, в размере двукратного прожиточного минимума по Костанайской области;
лицам, страдающим туберкулезным заболеванием и находящимся на амбулаторном лечении, без учета доходов, ежемесячно, в размере 10 месячных расчетных показателей;
8) социальная помощь при наличии среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете:
лицам из семей, имеющих среднедушевой доход ниже величины однократного прожиточного минимума, устанавливаемого на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за квартал, предшествующий кварталу обращения, один раз в год, в размере 15 месячных расчетных показателей;

санаторийлік-курорттық емделу жолдамасының құнын өтеу, Қостанай облыстық мәслихатының 2020 жылғы 11 маусымдағы № 510 "Азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдаудың қосымша шаралары туралы" шешімімен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9264 болып тіркелген) белгіленген заттай нысаннан жазбаша бас тарту болған жағдайда ғана ұсынылады;
3) дәрілік заттармен қамтамасыз етуге әлеуметтік көмек: мүгедектігі бар адамдарға дәрілік заттарды сатып алуға байланысты шығындарды өтеу үшін, табысына қарамастан, жылына бір рет, нақты шығындар мөлшерінде, 30 айлық есептік көрсеткіштен артық емес;
4) ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек: Заңның 5, 6 7, 8-баптарында көрсетілген ардагерлерге және өзге де тұлғаларға 8-баптың 1-бөлігінің 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда), табысы есепке алынбай, ай сайын 3 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
мүгедектігі бар адамдарға операциялық ем жүргізуге арналған әлеуметтік көмек, табысы есепке алынбай, жылына бір рет – нақты шығындар мөлшерінде, 50 айлық есептік көрсеткіштен артық емес;
мүгедектігі бар адамдарға, жеке абилитация және оңалту бағдарламасына сәйкес оңалту орталықтың қызметін алу үшін, елді мекеннен тыс жерде оңалтудан өткен жағдайда, табысы есепке алынбай, тоқсан сайын, жол шығындарын өтеу үшін 3 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде;
5) табиғи апат салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне келтірілген залалға байланысты әлеуметтік көмек:
табиғи апат салдарынан өздеріне немесе мүлкіне зиян келген азаматтарға (отбасыларға) — табыс деңгейіне қарамастан, біржолғы тәртіппен, 100 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне келтірілген залалға байланысты әлеуметтік көмек:
өрт салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне келтірілген залал үшін, табысы есепке алынбай, біржолғы тәртіппен 100 айлық есептік көрсеткішінен мөлшерінде;
7) әлеуметтік маңызы бар аурулардың болуына байланысты әлеуметтік көмек:
адамның иммунтапшылығы вирусын (АИТВ) жұқтырған, диспансерлік есепте тұрған балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне, табысы есепке алынбай, ай сайын Қостанай облысы бойынша екі есе ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде;
туберкулез ауруымен ауыратын және амбулаториялық емдеуде жүрген адамдарға, табысы есепке алынбай, ай сайын 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
8) жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысы болған кезде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төменгі күнкөріс деңгейіне еселенген қатынаста әлеуметтік көмек:
жан басына шаққандағы орташа табысы республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін бір реттік ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен отбасылардан шыққан адамдарға өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда жылына бір рет, 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.

7. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.
8. Социальная помощь по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 7 настоящих Правил, оказывается не позднее шести месяцев со дня наступления указанных событий.
Социальная помощь лицам с инвалидностью на оперативное лечение и лекарственные средства оказывается не позднее двенадцати месяцев со дня прохождения оперативного лечения и (или) приобретения лекарственных средств.
9. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия, которая указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
10. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается без истребования заявлений от получателей.
Категории получателей социальной помощи определяются местным исполнительным органом.
Списки получателей социальной помощи формируются на основании запроса в Государственную корпорацию либо иные организации, либо в электронном виде из цифровых систем уполномоченного государственного органа.
11. Для получения социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан заявитель от себя или от имени семьи (или представитель по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан) обращается письменно в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи или акиму поселка, села, сельского округа или в Государственную корпорацию с заявлением по форме согласно приложению 1 к Типовым правилам, или электронно на портал с заявлением по форме согласно приложению 1-1 к Типовым правилам.
При письменном обращении специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие цифровые системы (далее- ИС) государственных органов и (или) организаций через шлюз "цифрового правительство" по форме согласно приложению 1-2 к Типовым правилам.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС заявителем к заявлению прилагаются следующие документ
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) сведения о доходах лица (членов семьи). Для получения социальной помощи, которая назначается независимо от доходов лица (членов семьи), сведения о доходах лица (членов семьи) не предоставляются.

7. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу негіздері:
1) азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне табиғи апат салдарынан зиян келуі;
2) азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне өрт салдарынан зиян келуі;
3) әлеуметтік маңызы бар аурудың болуы;
4) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төменгі күнкөріс деңгейіне еселенген қатынаста жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы.
Табиғи апат немесе өрт салдарынан мүлікке зиян келген жағдайда, әлеуметтік көмек меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан, зардап шеккен мүліктің орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
8. Осы Қағидалар 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік көмек көрсетілген жағдайларда, ол көрсетілген оқиға басталған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей тағайындалады.
Мүгедектігі бар адамдарға операциялық ем және дәрілік заттар бойынша әлеуметтік көмек операция жасалған және (немесе) дәрілік заттар сатып алынған күннен бастап он екі айдан кешіктірілмей көрсетіледі.
9. Әлеуметтік көмектің нақты мөлшерін әрбір жеке жағдайда арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмекті көрсету тәртібі
10. Мереке күндері мен атаулы күндерге байланысты әлеуметтік көмек алушылардан өтініш талап етілмей-ақ көрсетіледі.
Әлеуметтік көмек алушылар санаттары жергілікті атқарушы органмен айқындалады.
Әлеуметтік көмек алушылардың тізімдері Мемлекеттік корпорацияға немесе өзге ұйымдарға сұрау салу негізінде, не болмаса уәкілетті мемлекеттік органның цифрлық жүйелерінен электрондық түрде алынған мәліметтер бойынша қалыптастырылады.
11. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан (немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша өкілі) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне немесе мемлекеттік корпорацияға Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен немесе Үлгілік қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша порталға электрондық түрдегі өтінішпен жүгінеді.
Жазбаша өтініш берілген жағдайда, құжаттарды қабылдайтын маман мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті цифрлық жүйелеріне (бұдан әрі – ЦЖ) "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрау салулар қалыптастырады.
АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (немесе болмаған) жағдайда, өтініш беруші өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер. Табысына қарамастан тағайындалатын әлеуметтік көмек алу үшін адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер талап етілмейді.

Лица, указанные в подпунктах 1) и абзаце втором подпункта 4) пункта 6 настоящих Правил, впервые обратившиеся, представляют документ, подтверждающий социальный статус заявителя.
Лица, указанные в абзаце втором подпункта 2) пункта 6 настоящих Правил представляют документы, подтверждающие оплату санаторно-курортного лечения, акт выполненных работ (оказанных услуг), выданные санаторно-курортной организацией лицу с инвалидностью первой группы и сопровождающему его лицу.
Лица, указанные в абзаце третьем подпункта 2) пункта 6 настоящих Правил, предоставляют документы, подтверждающие социальный статус, оплату санаторно- курортного лечения, акт выполненных работ (оказанных услуг), выданные санаторно- курортной организацией.
Лица, указанные в подпункте 3) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документы, подтверждающие назначения лекарственного средства, выданные медицинской организацией и оплату лекарственного средства.
Лица, указанные в абзаце третьем подпункта 4) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документы, подтверждающие оказание услуги (оперативное лечение), выданные медицинской организацией и оплату услуги.
Лица, указанные в абзаце четвертом подпункта 4) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документы, подтверждающие факт реабилитации и дорожные расходы.
Лица, указанные в абзаце пятом подпункта 4) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документы, подтверждающие факт санаторно-курортного лечения и дорожные расходы.
Лица, указанные в подпункте 5) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия.
Лица, указанные в подпункте 6) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара.
Лица, указанные в абзаце втором подпункта 7) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документ, подтверждающий факт заболевания ребенка вирусом иммунодефицита человека.
Лица, указанные в абзаце третьем подпункта 7) пункта 6 настоящих Правил, предоставляют документ, подтверждающий факт заболевания туберкулезом и нахождения на амбулаторном лечении.
Лица, указанные в подпункте 8) пункта 6 настоящих Правил предоставляют документы, подтверждающие доход семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.

Осы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасында және 4) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген тұлғалар алғаш рет өтініш берген жағдайда, өтініш берушінің әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат ұсынылады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген тұлғалар бірінші топтағы мүгедек адамға және оны алып жүретін адамға санаторийлік-курорттық емделу ақысын төлеуді растайтын құжаттарды, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін, санаторийлік-курорттық ұйым берген құжаттарды ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 2) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тұлғалар әлеуметтік мәртебесін растайтын құжаттарды, санаторийлік-курорттық емделуге ақы төленгенін растайтын құжаттарды, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін, санаторийлік-курорттық ұйым берген құжаттарды ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар медициналық ұйым берген дәрілік зат тағайындалғанын растайтын құжаттарды және дәрілік зат үшін төлем жасалғанын растайтын құжаттарды ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 4) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тұлғалар медициналық ұйым берген операциялық ем көрсетілгенін растайтын құжаттарды және көрсетілген қызмет үшін төлем жасалғанын растайтын құжаттарды ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 4) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тұлғалар оңалту фактісін және жол жүру шығындарын растайтын құжаттарды ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 4) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген тұлғалар санаторийлік-курорттық емделу фактісін және жол жүру шығындарын растайтын құжаттарды ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген тұлғалар азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне табиғи апат салдарынан келтірілген зиян фактісін растайтын құжатты ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген тұлғалар өрт салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне келтірілген зиян фактісін растайтын құжатты ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 7) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген тұлғалар баланың адамның иммунтапшылығы вирусын (АИТВ) жұқтырған фактісін растайтын құжатты ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 7) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген тұлғалар туберкулез ауруымен ауыру және амбулаториялық емдеуде болу фактісін растайтын құжатты ұсынады.
Осы Қағидалардың 6-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген тұлғалар өтініш беруге дейінгі тоқсан үшін азаматтың (отбасының) табысын растайтын құжаттарды ұсынады.
Құжаттар салыстыру үшін түпнұсқада және көшірмеде ұсынылады. Салыстырылғаннан кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады.

При предоставлении заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на оказание социальной помощи по форме согласно приложению 1-3 к Типовым правилам.
При обращении заявителя за социальной помощью элетронно посредством портала запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений осуществляется самим заявителем.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ИС государственных органов и (или) организаций.
12. Социальная помощь назначается с месяца подачи заявления.
13. Порядок рассмотрения документов, сроки оказания социальной помощи, основания для отказа, прекращения выплаты социальной помощи, возврата излишне выплаченных сумм и финансирование расходов на предоставление социальной помощи определены в соответствии с пунктами пунктами 13- 24 Типовых правил.
14. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган по оказанию социальной помощи с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
15. Для формирования категорий получателей на выплату социальной помощи к памятным датам и праздничным дням уполномоченным органом по оказанию социальной помощи инициируется запрос в информационные системы уполномоченного государственного органа на получение данных граждан, являющихся (активных) получателями пенсий и пособий.
Сведения по получателям пенсий и пособий на оказание социальной помощи формируются по форме согласно приложению 7 к Типовым правилам.
16. Процесс осуществления выплаты социальной помощи через Государственную корпорацию инициируется уполномоченным органом по оказанию социальной помощи через информационные системы уполномоченного государственного органа в соответствии с пунктами 28-32 Типовых правил.
17. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой социальной помощи, осуществляется за счет средств местных бюджетов на основании договора, заключаемого между Государственной корпорацией и уполномоченным органом по оказанию социальной помощи.

Өтініш беруші құжаттардың толық емес пакетін және (немесе) жарамдылық мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, әлеуметтік көмек көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі. Қолхаттың нысаны Типтік қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес болады.
Әлеуметтік көмекке электрондық түрде портал арқылы жүгінген кезде, мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен қажетті мәліметтерді алу үшін сұрауды өтініш берушінің өзі жолдайды.
Бұл ретте өтініш беруші өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ) арқылы электрондық өтінішті және ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерді растайды.
12. Әлеуметтік көмек өтініш берілген айдан бастап тағайындалады.
13. Әлеуметтік көмекті тағайындау тәртібі, құжаттарды қарау мерзімдері, әлеуметтік көмекті көрсетуден бас тарту негіздері, әлеуметтік көмекті төлеуді тоқтату, артық төленген сомаларды қайтару және оны көрсетуге арналған шығындарды қаржыландыру тәртібі Типтік қағидалардың 1324-тармақтарына сәйкес айқындалады.
14. Әлеуметтік көмекті көрсету мониторингі мен есебін уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
15. Мерекелік және атаулы күндерге байланысты әлеуметтік көмек алушылар санатын қалыптастыру үшін уәкілетті орган мемлекеттік органның ақпараттық жүйелеріне сұрау жолдап, зейнетақы мен жәрдемақы алатын азаматтар туралы деректерді алады.
16. Зейнетақы және жәрдемақы алушылар туралы мәліметтер Типтік қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
Әлеуметтік көмекті "Мемлекеттік корпорация" арқылы төлеу процесін уәкілетті орган мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері арқылы Типтік қағидалардың 2832-тармақтарына сәйкес бастайды.
17. Әлеуметтік көмек төлеуге байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган арасында жасалатын шарт негізінде жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.