Қостанай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Қостанай ауданы мәслихатының 2026 жылғы 6 ақпандағы № 334 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес Қостанай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай аудандық мәслихатының төрағасы М. Сартов
Қостанай аудандық мәслихатының
2026 жылғы 6 ақпандағы
№ 334 шешімімен
бекітілген
Қостанай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар
Осы Қостанай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылымдарды геоботаникалық зерттеу-қарау мәліметтері;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспардың 4-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Решение маслихата Костанайского района Костанайской области от 6 февраля 2026 года № 334
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Костанайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Костанайского районного маслихата М. Сартов
Утвержден
решением Костанайского
районного маслихата
от 6 февраля 2026 года
№ 334
План по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы (далее - План) разработан в соответствии с приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План учитывает:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;

6) осы Жоспардың 4-қосымшасының 2-кестесіне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспардың 4-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда мынадай схемалар қамтылған:
1. Осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде жайылымдардың шекараларын, алаңдарын және түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдарды, олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасу схемасы (картасы);
2. Осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждарына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін схемасы (карта).
3. Осы жоспардың 8-қосымшасына сәйкес жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемаларын көрсете отырып, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемаларын белгілей отырып, схемасы (карта).
4. Осы жоспардың 9-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жерін көрсете отырып, мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схемасы (карта).
5. Осы жоспардың 10-қосымшасына сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін схемасы (карта).

6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит следующие схемы:
1. схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок согласно приложению 6 к настоящему Плану;
2. схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
3. схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, с указанием схем пастбищеоборотов, рекомендуемых на основании геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
4. схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), с указанием сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс, объектов пастбищной инфраструктуры, месторасположения скотомогильников (биометрических ям) согласно приложению 9 к настоящему Плану;
5. схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 10 к настоящему Плану;

6. Осы жоспардың 11-қосымшасына сәйкес сәйкес жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдарын көрсете отырып, халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілей отырып, схемасы (карта).
7. Осы жоспардың 12-қосымшасына сәйкес сәйкес су көздеріне жануарлардың жүріп-тұру маршруттарын көрсете отырып, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы.

6. схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, с указанием границ и площадей пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворь, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
7. схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, с указанием маршрутов передвижения животных к водоисточникам, согласно приложению 12 к настоящему Плану;

2026-2030 жылдарға арналған
Қостанай ауданы бойынша жайылымдар
және оларды пайдалануды
басқару жоспарына
3-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2025-2029
көктем-жаз маусымы 1
жазғы маусым 2
күз маусымы 3
демалу қоршауы
2025-2029
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы 1
жазғы маусым 2
күз маусымы 3
Ескертпе: 1, 2, 3, 4-қаламдарды бір жылда пайдалану кезектілігі
2026-2030 жылдарға арналған
Қостанай ауданы бойынша жайылымдар
және оларды пайдалануды
басқару жоспарына
4-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Қостанай ауданы бойынша маусымдық жайылым алаңдары 228811,4 гектарды құрайды, оның ішінде: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 136121,3 гектар, елді мекендердің жерлерінде 56795,1 гектар, өнеркәсіп жерлерінде 10315,9 гектар, орман қоры жерлерінде 2603,5 гектар, қордағы жерлерде 22929 гектар, рекреациялық маңызы бар жерлерде 10,6 гектар, су қорының жерінде 36 гектар.
2026-2030 жылдарға арналған
Қостанай ауданы бойынша жайылымдар
және оларды пайдалануды
басқару жоспарына
5-қосымша
Жайылымдық пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге сәйкес айқындалады.
Қазу, суару немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар жоқ.
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
2026-2030 жылдарға арналған
Қостанай ауданы бойынша жайылымдар
және оларды пайдалануды
басқару жоспарына
6 - қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Жайылымдық алқаптардың тапшылығына байланысты жайылымдары жоқ ауыл шаруашылығы жануарларын қайта бөлу және орнын ауыстыру мүмкіндігі мүмкін емес.
2026-2030 жылдарға арналған
Қостанай ауданы бойынша жайылымдар
және оларды пайдалануды
басқару жоспарына
7 - қосымша
Аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
Жайылымдық жерлердің тапшылығына байланысты аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтер жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру мүмкіндігі мүмкін емес.
2026-2030 жылдарға арналған
Қостанай ауданы бойынша жайылымдар
және оларды пайдалануды
басқару жоспарына
8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен олардың қозғалуының маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округтердің, қалалардың атауы
2026-2030 жылдардағы қоршаулар саны
2025-2029 жылдардағы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Александров
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу қоршауы
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
2
Айсары
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
күз мезгілі
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
3
Белозер
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
демалу қоршауы
жазғы маусым
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
4
Владимиров
күз мезгілі
демалу қоршауы
көктем- жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
демалу қоршауы
жазғы маусым
5
Жамбыл
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
6
Жданов
күз мезгілі
демалу қоршауы
көктем- жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
демалу қоршауы
жазғы маусым
7
Заречный
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
8
Тобыл
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
демалу қоршауы
жазғы маусым
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
9
Майкөл
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
демалу қоршауы
жазғы маусым
10
Мәскеу
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
11
Мичурин
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
демалу қоршауы
жазғы маусым
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
12
Надеждин
күз мезгілі
демалу қоршауы
көктем- жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
13
Озерный
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
14
Октябрь
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
демалу қоршауы
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
15
Садчиков
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
күз мезгілі
күз мезгілі
демалу қоршауы
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
16
Ульянов
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
демалу қоршауы
жазғы маусым
күз мезгілі
көктем-жаз маусымы
жазғы маусым
демалу қоршауы
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілген ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) талап етілмейді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:

к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2026-2030
весеннее-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2026-2030
отдыхающий загон
весенне - летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4-очередность использования загонов в году
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по Костанайскому району составляют 228811,4 гектара, в том числе: на землях сельскохозяйственного назначения 136121,3 гектара, на землях населенных пунктов 56795,1 гектара, на землях промышленности 10315,9 гектара, на землях лесного фонда 2603,5 гектара, на землях запаса 22929 гектар, на землях рекреационного значения 10,6 гектара, на землях водного фонда 36 гектаров.
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14827).
Копаней, оросительных или обводнительных каналов, трубчатых или шахтных колодцев не имеется.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
В связи с дефицитом пастбищных угодий возможность перераспределения и перемещение сельскохозяйственных животных, у которых отсутствуют пастбища не представляется возможным.
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, сельском округе
В связи с дефицитом пастбищных угодий возможность размещения сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, расположенных при городе районного значения, сельских округах не представляется возможным.
Приложение 8
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Костанайскому району на 2026-2030 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов, города
Количество загонов в 2026-2030 год
Количество загонов в 2026-2030 год
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Александровский
весеннее- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весеннее- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
2
Айсаринский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
3
Белозерский
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
4
Владимировский
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
5
Жамбылский
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
6
Ждановский
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
7
Заречный
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
8
Тобыл
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
9
Майкольский
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
10
Московский
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
11
Мичуринский
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
12
Надеждинский
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
13
Озерный
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне - летний сезон
летний сезон
осенний сезон
14
Октябрьский
весеннее-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весеннее- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
15
Садчиковский
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
осенний сезон
осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
16
Ульяновский
осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами - не требуется.
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся: