Маңғыстау облысы бойынша тұрғын үй қорын жаңғырту бағдарламасын бекіту туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2026 жылғы 29 маусымдағы № 28/335 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 2-16-тармағына сәйкес, Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Маңғыстау облысы бойынша тұрғын үй қорын жаңғырту бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы Ж. Матаев
Маңғыстау облыстық
мәслихатының 2026 жылғы
29 маусымдағы № 28/335
шешіміне қосымша
Маңғыстау облысы бойынша тұрғын үй қорын жаңғырту бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты.
2. Кіріспе.
3. Ағымдағы жағдайды талдау.
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, қағидалары мен іске асыру тетіктері, сондай-ақ оның нәтижелерінің көрсеткіштері.
5. Бағдарламаны іске асыру тетіктері мен өлшем шарттары.
6. Бірыңғай оператордың кепілдігін пайдалана отырып, реновация шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру.
7. Реновация бағдарламасы шеңберінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен тұрғын үйді сатып алу, немесе салу.
1-бөлім. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Маңғыстау облысы бойынша тұрғын үй қорын жаңғырту бағдарламасы
Әзірлеуге негіз
2026 жылғы 9 қаңтардағы № 253-VIII Қазақстан Республикасың Құрылыс кодексі
2026 жылғы 9 қаңтардағы № 254-VIII "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сәулет, қала құрылысы және құрылыс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бағдарламаның мақсаты
Маңғыстау облысының тұрғын үй қорын кезең-кезеңімен жаңарту арқылы жайлы, қауіпсіз және тұрақты орта қалыптастыру.
Бағдарлама тұрғындардың өмір сүру ортасын жаңартуға, елді мекендердің сапасын және азаматтардың тұрмыс жағдайын жақсартуға, қолайлы тұрғын үй жағдайларын жасауға, апатты тұрғын үй қорының өсуіне жол бермеуге, тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау мен бейімдеуге, салынған аумақтардың функционалдық, санитарлық, энергетикалық және сәулеттік тиімділігін арттыруға, сондай-ақ дамыған әлеуметтік, инженерлік және көлік инфрақұрылымы бар тұрғын аумақтарды қалыптастыруға бағытталған кешенді іс-шараларды көздейді.
Іске асыру ескі және сейсмикалық тұрғыдан тұрақсыз ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау немесе бұзу арқылы жүзеге асырылады.
Бағдарламаның міндеттері
1-міндет. Апатты тұрғын үйлерді бұзу және азаматтардың тұрғын үй жағдайларын мәселелерін шешу;
2-міндет. Реновация аумақтарын игеру үшін жеке құрылыс салушыларды тарту;
3-міндет. Құрылыстың басым аумақтарын, апатты тұрғын үйлерді бұзу кезеңдерін және реновация бойынша іс-шараларды айқындау.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Маңғыстау облысының әкімдігі

Об утверждении программы реновации жилищного фонда по Мангистауской области
Решение Мангистауского областного маслихата от 29 июня 2026 года № 28/335
В соответствии с пунктом 2-16 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить программу реновации жилищного фонда по Мангистауской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель областного маслихата Ж. Матаев
Приложение к решению
Мангистауского областного
маслихата от 29 июня 2026 года
№ 28/335
Программа реновации жилищного фонда по Мангистауской области
1. Паспорт Программы.
2. Введение.
3. Анализ текущей ситуации.
4. Цели, задачи, принципы и механизмы реализации Программы, а также показатели еҰ результатов.
5. Механизмы и критерии реализации Программы.
6. Организация долевого строительства жилья в рамках реновации с использованием гарантии Единого оператора.
7. Выкуп или строительство жилья за счҰт местного бюджета в рамках Программы реновации.
Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Программа реновации жилищного фонда по Мангистауской области
Основание для разработки
Строительный кодекс Республики Казахстан от 9 января 2026 года № 253-VIII
Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам архитектуры, градостроительства и строительства" от 9 января 2026 года № 254-VIII
Закон Республики Казахстан "О жилищных отношениях"
Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан"
Цель Программы
Формирование комфортной, безопасной и устойчивой среды посредством поэтапного обновления жилищного фонда Мангистауской области.
Программа предусматривает комплекс мероприятий, направленных на обновление среды проживания, улучшение качества населенных пунктов и условий проживания граждан и создание благоприятных жилищных условий, недопущение роста аварийного жилищного фонда, сохранение и адаптация объектов историко-культурного наследия, повышение функциональной, санитарной, энергетической и архитектурной эффективности застроенных территорий, а также формирование жилых территорий с развитой социальной, инженерной и транспортной инфраструктурой. Реализация осуществляется путем реконструкции либо сноса ветхих и сейсмически неустойчивых зданий и сооружений.
Задачи Программы
Задача 1. Решение вопросов сноса аварийного жилья и улучшение жилищных условий граждан;
Задача 2. Привлечение частных застройщиков для освоения территорий реновации;
Задача 3. Определение приоритетных строительных территорий, этапов сноса аварийного жилья и мероприятий по реновации.
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Акимат Мангистауской области

2-бөлім. Кіріспе
1. Маңғыстау облысының тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 27-бабының 1-тармағының 57) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Қалалық халық санының тұрақты өсуі, қарқынды урбанизация және Маңғыстау облысындағы тұрғын үй қорының едәуір бөлігінің тозуына байланысты салынған аумақтарды кешенді түрде жаңарту қажеттілігі туындап отыр. Кеңестік кезеңде салынған көпқабатты тұрғын үйлердің басым бөлігі қазіргі қауіпсіздік, энергия тиімділігі және жайлы өмір сүру талаптарына сәйкес келмейді, бұл реновация бағдарламасын енгізудің өзектілігін айқындайды.
Бағдарламаны іске асыру тозығы жеткен және апатты тұрғын үйлерді бұзуды, жаңа тұрғын үйлер салуды, инженерлік желілерді жаңғыртуды, сондай-ақ әлеуметтік және экологиялық талаптарды ескере отырып, жайлы орта қалыптастыруды қамтиды.
Бағдарлама заңдылық, әлеуметтік әділеттілік, меншік иелері мен тұрғындардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, рәсімдердің ашықтығы және қоныс аударудың еріктілігі қағидаттарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
Реновация үдерістері жергілікті атқарушы органдардың, жеке инвесторлардың және халықтың қатысуымен мемлекет тарапынан реттеледі.
Осылайша, Маңғыстау облысында реновация бағдарламасын енгізу тұрғын үй саясатының стратегиялық маңызды бағыты болып табылады және құрылыс саласын жаңартуға, аумақтардың инвестициялық тартымдылығын арттыруға және халық үшін ұзақ мерзімді перспективада қолайлы өмір сүру жағдайларын жасауға бағытталған.
2. Осы Бағдарламада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Раздел 2. Введение
1. Программа реновации жилищного фонда Мангистауской области (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 57) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
В условиях устойчивого роста городского населения, стремительной урбанизации и износа значительной части жилищного фонда в Мангистауской области возникает необходимость комплексного обновления застроенных территорий. Значительная часть многоквартирных жилых домов, построенных в советский период, не соответствует современным требованиям безопасности, энергоэффективности и комфорту проживания, что определяет актуальность внедрения Программы реновации.
Реализация Программы включает в себя снос ветхого и аварийного жилья, строительство новых жилых домов, модернизацию инженерных сетей, а также формирование комфортной среды с учҰтом социальных и экологических требований.
Программа осуществляется с соблюдением принципов законности, социальной справедливости, защиты прав и законных интересов собственников и жителей, прозрачности процедур и добровольности переселения.
Процессы реновации регулируются государством с участием местных исполнительных органов, частных инвесторов и населения.
Таким образом, внедрение Программы реновации в Мангистауской области является стратегически важным направлением жилищной политики, направленным на обновление строительства, повышение инвестиционной привлекательности территорий и создание благоприятных условий жизни для населения в долгосрочной перспективе.
2. В данной Программе используются следующие ключевые понятия:

1) реновация – әлеуметтік, инженерлік және көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілген, абаттандырылған сапалы жайлы орта қалыптастыру мақсатында құрылыс объектілерін, оның ішінде ескі және (немесе) апатты объектілерді жаңартуға бағытталған, сондай-ақ реконструкциялау (күрделі жөндеу), реставрациялау немесе жаңа құрылыс объектілерін салу арқылы елді мекеннің сәулеттік келбетіне сәйкестендіре отырып, ескі және (немесе) апатты құрылыс объектілерін бұзуды қамтитын кешенді шаралар;

1) реновация – комплекс мер по обновлению строительных объектов, в том числе ветхих и (или) аварийных, направленный на улучшение условий их эксплуатации в целях формирования качественной комфортной среды населенных пунктов с обеспечением территории социальной, инженерной и транспортной инфраструктурами, благоустройством, а также приведение в соответствие с архитектурным обликом населенного пункта путем реконструкции (капитального ремонта), реставрации или постройки новых строительных объектов со сносом ветхих и (или) аварийных строительных объектов;

2) апатты көппәтерлі тұрғын үй – негізгі көтергіш конструкциялары (іргетастар, бағандар, көтергіш қабырғалар, арқалықтар, жабындар) көтергіш қабілетін жоғалтқан және одан әрі пайдаланылуы онда тұратындардың (болатындардың) өміріне қауіп төндіретін, ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеу және техникалық қадағалау жүргізуге аккредиттелген заңды тұлғаның қорытындысымен қалпына келтіруге жатпайтын деп танылған көппәтерлі тұрғын үй;

2) аварийный многоквартирный жилой дом – многоквартирный жилой дом, в котором основные несущие конструкции (фундаменты, колонны, несущие стены, балки, перекрытия) утратили несущую способность и дальнейшая эксплуатация которого представляет опасность для жизни проживающих (пребывающих), признанный не подлежащим восстановлению заключением юридического лица, аккредитованного на осуществление технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;

3) тұрғын үйдің физикалық тозуы – табиғи, климаттық және өзге де факторлардың әсерінен бастапқы техникалық-пайдалану қасиеттерінің (беріктігінің, орнықтылығының, сенімділігінің және басқаларының) жоғалуы;
4) ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеу – ғимараттар мен құрылыстардың және олардың элементтерінің нақты жай-күйі, сенімділігі мен орнықтылығы, одан әрі пайдалану мүмкіндігі айқындалатын, уақыт өте келе болатын өзгерістерді ескере отырып конструкциялар сапасының нақты көрсеткіштеріне сандық баға берілетін, құрылыс объектісін күрделі жөндеу, жаңғырту немесе реконструкциялау жұмыстарының құрамы мен көлемін, сондай-ақ нысаналы мақсатын өзгертуді айқындауға арналған сараптамалық жұмыстар түрі;

3) физический износ жилища - утрата первоначальных технико-эксплуатационных качеств (прочности, устойчивости, надежности и других) в результате воздействия природных, климатических и иных факторов;
4) техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений – вид экспертных работ, в результате которых определяется фактическое состояние зданий и сооружений и их элементов, надежность и устойчивость, возможность дальнейшей эксплуатации, получение количественной оценки фактических показателей качества конструкций с учетом изменений, происходящих во времени, для установления состава и объема работ капитального ремонта, модернизации или реконструкции строительного объекта, а также изменения целевого назначения;

5) инвестициялық жоба – қолданыстағы объектілер мен өндірістерді құруға, кеңейтуге және (немесе) жаңғыртуға (жаңартуға), оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында құрылған немесе кеңейтілген өндірістерге, сондай-ақ экономикалық, әлеуметтік немесе өзге де тиімділікке қол жеткізу мақсатында ерекше маңызды объектілерге немесе жалпыұлттық маңызы бар жобаларға инвестиция салуға бағытталған іс-шаралар кешені;

5) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, направленных на создание, расширение и (или) модернизацию (обновление) действующих объектов и производств, включая производства, созданные, расширенные в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, а также на инвестиции в особо значимые объекты или проекты общенационального значения с целью получения экономического, социального или иного эффекта;

6) құрылыс объектісін кейінгі кәдеге жарату (бұзу) – құрылыс объектісін пайдалануы (қолданылуы) тоқтатылғаннан кейін оны бөлшектеу және бұзу жөніндегі жұмыстар кешені, сонымен қатар қалпына келтірілетін элементтерді (конструкцияларды, материалдарды, жабдықтарды) қайта пайдалану және қалпына келтіруге жатпайтын элементтер мен қалдықтарды қайта өңдеу;
7) тұрғын үй қоры – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан барлық меншік нысандарындағы тұрғын үйлер жиынтығы;

6) постутилизация строительного объекта (снос) – комплекс работ по демонтажу и сносу строительного объекта после прекращения его эксплуатации (пользования, применения) с одновременным восстановлением и вторичным использованием регенерируемых элементов (конструкций, материалов, оборудования), а также переработкой не подлежащих регенерации элементов и отходов;
7) жилищный фонд – находящиеся на территории Республики Казахстан жилища всех форм собственности;

8) қоныс аудару қоры – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бағдарламаны іске асыру шеңберінде реновация объектілерінің меншік иелерін тұрақты және (немесе) уақытша тұру үшін орналастыруға арналған уәкілетті органға және (немесе) инвесторға (құрылыс салушыға) тиесілі тұрғын үй-жайлар жиынтығы;
9) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің басшылығымен жұмыс істейтін, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқару мен өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган.

8) Фонд переселения – совокупность жилых помещений, принадлежащих уполномоченному органу и (или) инвестору (застройщику), предназначенных для заселения собственников жилья, для постоянного и (или) временного проживания владельцев объектов реновации, в рамках реализации Программы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом города, района (города областного значения) осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории.

3. Бағдарлама Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен азаматтарды қоныс аудара отырып, Маңғыстау облысының қалалары мен аудандарындағы апатты (ескірген) тұрғын үйлерді бұзуды және "ескірген" кварталдарды кешенді реконструкциялауды көздейді.
4. Бағдарламаны іске асыру мерзімі – 2030 жылға дейін, оның нәтижесінде облыстағы апатты (тозығы жеткен) тұрғын үй қорының санын қысқарту жоспарлануда.
5. Реновацияға жататын объектілердің тізбесін, мерзімдерін және кезектілігін жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) арқылы айқындалады.

3. Программа предусматривает снос аварийного (ветхого) жилья и комплексную реконструкцию "ветхих" кварталов города и районов Мангистауской области с переселением граждан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Срок реализации Программы – до 2030 года, в результате чего планируется сократить количество аварийного (ветхого) жилого фонда в области.
5. Перечень объектов, подлежащих реновации, сроки и очередность определяются местным исполнительным органом (далее – МИО).

1 938
61
73
2023-2029 жылдарға арналған тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамыту тұжырымдамасында (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысымен бекітілген) ЖАО-ның тұрғын үй қорының "ескірген кварталдарын" жаңарту бағдарламаларын қабылдау жөніндегі өкілеттіктері бекітілген. Сондай-ақ инвестициялық ахуалды, жергілікті бюджеттердің және өңірлердің мүмкіндіктерін ескере отырып, оларды іске асыру тетіктері мен өлшемшарттары, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үйлердегі тұрғын үй меншік иелеріне өтемақы төлеудің тәртібі мен шарттары айқындалған.

1 938
61
73
В Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023–2029 годы (утверждҰнной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736) закреплены полномочия МИО по принятию программ обновления "ветхих кварталов" жилищного фонда. Также определены механизмы и критерии их реализации с учҰтом инвестиционной ситуации, возможностей местных бюджетов и регионов, а также порядок и условия выплаты компенсаций собственникам жилья в многоквартирных жилых домах.

Маңғыстау облысы әкімдігі тарапынан 2025 жылы апатты және тозығы жеткен тұрғын үй иелерін 2029 жылға дейін жаңа тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі жол картасы қайта бекітілді.
4-бөлім. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, қағидалары мен іске асыру тетіктері, сондай-ақ оның нәтижелерінің көрсеткіштері
7. Бағдарламаның мақсаты – реновация объектілерінің моральдық және физикалық тозуын төмендету, апатты (ескірген) тұрғын үй қорын жою, бұл өз кезегінде азаматтардың тұрғын үймен қамтамасыз етілу көрсеткіштерін жақсартуға және экономикалық, әлеуметтік және өзге де қоғамдық мүдделерді ескере отырып аумақтың тұрақты дамуына, өмір сүруге қолайлы орта қалыптастыруға және аумақты абаттандыруға, сондай-ақ Маңғыстау облысының қалалары мен аудандарының жаңа заманауи келбетін қалыптастыруға ықпал етеді.
8. Бағдарламаның міндеттері
1) Маңғыстау облысының қалалары мен аудандары аумағында апатты (тозығы жеткен) тұрғын үй қорын тозу дәрежесін ескере отырып реновациялау арқылы азаматтардың тұрғын үй жағдайларын жақсарту;
2) энергия тиімді көппәтерлі тұрғын үйлер салу және оларды пайдалану шығындарын төмендету;
3) реновация аумақтарын игеру үшін жеке құрылыс салушыларды тарту, құрылысқа бюджеттен тыс қаражат тарту тетіктерін дамыту;
4) бастапқы алаңдарды қалыптастыру арқылы инвесторларды тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
5) реновацияға жататын аумақтарда жер учаскелерін кешенді игеру жұмыстарын үйлестіру;
6) тұрғын үй құрылысы және аумақтық даму саласында қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру.
9. Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері:
1) апатты (тозығы жеткен) тұрғын үй қорын бұзу;
2) бұзылған апатты (тозығы жеткен) үйлердің орнына жаңа көппәтерлі тұрғын үйлер салу;
3) қалалардың сәулеттік келбетін жақсарту;
4) инженерлік желілер мен коммуникацияларды жаңғырту және дамыту;
5) реновация объектілері аумақтарын абаттандыру және көгалдандыру есебінен аудандардың экологиялық деңгейін арттыру;
6) жұмыс орындарының санын арттыру және салық түсімдерінің көлемін ұлғайту.
Бағдарламаны іске асыру ЖАО әзірлейтін қалалар мен аудан орталықтарының аумақтарын реновациялау жобалары негізінде жүзеге асырылады. Аталған жобаларда реновация аудандарының шекаралары нақтыланады, сондай-ақ әрбір реновация ауданы бойынша Бас жоспарға және егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына сәйкес тұрғын, әлеуметтік-мәдени және коммерциялық объектілерді орналастыру бойынша жобалық ұсыныстар әзірленеді. Көрсетілген жобалар сәулет және қала құрылысы мәселелері бойынша ЖАО-ның интернет-ресурсында орналастырылады.
Бағдарламаға сәйкес реновация деп тарихи қалыптасқан және тартымдылығын жоғалтқан қалалар мен аудан орталықтарының бөліктерін кешенді игеру, сондай-ақ ЖАО бекіткен егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына сәйкес апатты тұрғын үйлерді нүктелік бұзу түсініледі.
Қалалық және аудандық аумақтарды реновациялау – тұрғын аудандарды кешенді қайта құру және жаңарту бағдарламасы болып табылады, оған ғимараттарды бұзу және инженерлік желілерді жаңғырту кіреді.
Бұзу мыналарды қамтиды:
тозығы жеткен және апатты тұрғын үйлерді;
жеке тұрғын үйлерді;
бау-бақша (саяжай) учаскелерін;
гараж кооперативтерін.
Инженерлік желілерді жаңғырту мыналарды қамтиды:
газдандыруды;
сумен жабдықтауды;
жылумен жабдықтауды;
электрмен жабдықтауды;
кәріз жүйесін.

Акиматом Мангистауской области в 2025 году была заново утверждена дорожная карта по обеспечению собственников аварийного и ветхого жилья новым жильҰм до 2029 года.
Раздел 4. Цели, задачи, принципы и механизмы реализации Программы, а также показатели еҰ результатов
7. Цель Программы – снижение морального и физического износа объектов реновации, ликвидация аварийного (ветхого) жилищного фонда, что, в свою очередь, будет способствовать улучшению показателей обеспеченности граждан жильҰм и устойчивому развитию территории с учҰтом экономических, социальных и иных общественных интересов, формированию благоприятной среды для проживания и благоустройству территории, а также созданию нового, современного облика городов и районов Мангистауской области.
8. Задачи Программы:
1) улучшение жилищных условий граждан путҰм реновации аварийного (ветхого) жилищного фонда на территории городов и районов Мангистауской области с учҰтом степени износа;
2) строительство энергоэффективных многоквартирных жилых домов и снижение расходов на их эксплуатацию;
3) привлечение частных застройщиков для освоения территорий реновации, развитие механизмов привлечения внебюджетных средств в строительство;
4) создание благоприятных условий для привлечения инвесторов посредством формирования стартовых площадок;
5) координация работ по комплексной застройке земельных участков на территориях, подлежащих реновации;
6) формирование благоприятного инвестиционного климата в сфере жилищного строительства и территориального развития.
9. Показатели результатов реализации Программы:
1) снос аварийного (ветхого) жилищного фонда;
2) строительство новых многоквартирных жилых домов на месте снесҰнных аварийных (ветхих) домов;
3) улучшение архитектурного облика города;
4) модернизация и развитие инженерных сетей и коммуникаций;
5) повышение экологического уровня районов за счҰт благоустройства и озеленения территорий объектов реновации;
6) увеличение количества рабочих мест и рост объҰма налоговых поступлений.
Реализация Программы осуществляется на основе проектов реновации территорий городских и районных центров, разрабатываемых МИО. В данных проектах уточняются границы районов реновации, а также разрабатываются проектные предложения по размещению жилых, социально-культурных и коммерческих объектов в соответствии с Генеральным планом и проектами детальной планировки по каждому району реновации. Указанные проекты размещаются на интернет-ресурсе МИО по вопросам архитектуры и градостроительства.
В соответствии с Программой под реновацией понимается комплексная застройка исторически сложившихся и утративших привлекательность частей города и районных центров, а также точечный снос аварийных жилых домов в соответствии с проектами детальной планировки, утверждҰнными МИО.
Реновация городских и районных территорий – это программа комплексной реконструкции и обновления жилых районов, включающая снос зданий и модернизацию инженерных сетей.
Снос включает:
ветхие и аварийные жилые дома;
индивидуальные жилые дома;
дачные участки;
гаражные кооперативы.
Модернизация инженерных сетей включает:
газификацию;
водоснабжение;
теплоснабжение;
электроснабжение;
канализацию.

5-бөлім. Бағдарламаны іске асыру тетіктері мен өлшемшарттары
10. Бағдарламаны іске асырудың әкімшісі болып қалалар мен аудандардың тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімдері мемлекеттік мекемесі табылады (бұдан әрі – Әкімші).
ЖАО уәкілетті ұйымды (бұдан әрі – Уәкілетті ұйым) айқындайды.
ЖАО тұрғын үйлерді реновациялау саласына маманданған Уәкілетті ұйымды жергілікті бюджет қаражаты есебінен ұстауды қамтамасыз етеді.
11. Бағдарлама жобаларын қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты, жеке инвестицияларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктері арқылы, қаржы институттарының қарыздары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты, оның ішінде мемлекеттік бағалы қағаздар, сондай-ақ жобаны іске асыру барысында тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түсетін кірістер есебінен жүзеге асырылады.
12. Реновацияға жататын объектілердің тізбесін Әкімші тұрғын үй қорының құрылыс конструкцияларының тозу дәрежесін, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ сараптамалық ұйымның қорытындысы негізінде тұрғын үй-жай меншік иелерінің пікірін ескере отырып айқындайды. Бағдарлама жобаларын іске асыруды үйлестіруді Әкімші жүзеге асырады.
13. Бағдарламаға енгізу үшін апатты (тозығы жеткен) жағдайда тұрған жеке тұрғын үйлердің меншік иелері Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпті сақтай отырып, Әкімшіге жүгінеді.
14. Тұрғын үйлердің тозу дәрежесін көрсете отырып техникалық тексеру жүргізу және тұрғын үйді апатты деп тану негіздерін айқындау үшін мамандандырылған ұйымдар тартылады.
15. Жобаны қаржыландыру туралы шешім қабылданғанға дейін көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жалпы жиналыста реновацияның инвестициялық жобасын іске асыру бойынша жұмыстарды жүргізу туралы шешім қабылдайды.
16. Жиналыс Әкімшінің, жеке инвестордың немесе Уәкілетті ұйымның бастамасымен шақырылады.
Жиналыс пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды болып табылады. Шешім қатысқан меншік иелерінің кемінде үштен екісі дауыс берген жағдайда қабылданды деп есептеледі.
Егер бұрын жарияланған жиналыс кворумның болмауына байланысты өтпесе, жазбаша сауалнама жүргізіледі. Жазбаша сауалнаманы өткізу туралы және оның мерзімдері туралы шешімді пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері қабылдайды.
Меншік иелері жазбаша сауалнама арқылы жиналысты ұйымдастыру үшін бастамашыл топты айқындауға құқылы.
Пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің 100% келісімі болмаған жағдайда Бағдарламаға қатысу және әлеуетті инвестормен өзара іс-қимыл бойынша инвестициялық жобаны іске асыру тоқтатылады.
Объектіні (ғимаратты, үй-жайды, тұрғын үйді) Бағдарламаға енгізу туралы шешім қабылданғанға дейін Әкімші Уәкілетті ұйыммен бірлесіп әрбір объект бойынша экономикалық орындылықты, нақты учаскенің ерекшеліктері мен тәуекелдерін ескере отырып ақпаратты жинақтайды және талдайды.

Раздел 5. Механизмы и критерии реализации Программы
10. Администратором реализации Программы является государственное учреждение – отделы жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города и районов (далее – Администратор).
МИО определяет уполномоченную организацию (далее – Уполномоченная организация).
МИО обеспечивает содержание Уполномоченной организации, специализирующейся на реновации жилых домов, за счҰт средств местного бюджета.
11. Финансирование проектов Программы осуществляется за счҰт средств местного бюджета, привлечения частных инвестиций, в том числе через механизмы государственно-частного партнҰрства, займов финансовых институтов, средств субъектов квазигосударственного сектора, включая государственные ценные бумаги, а также доходов от реализации жилых и нежилых помещений в ходе реализации проекта.
12. Перечень объектов, подлежащих реновации, определяется Администратором с учҰтом степени износа строительных конструкций жилищного фонда, их соответствия эксплуатационным требованиям, а также мнения собственников жилых помещений на основании заключения экспертной организации. Координацию реализации проектов Программы осуществляет Администратор.
13. Для включения в Программу собственники индивидуальных жилых домов, находящихся в аварийном (ветхом) состоянии, обращаются к Администратору с соблюдением порядка, установленного законодательством Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
14. Для проведения технических обследований с указанием степени износа жилых домов и определения оснований для признания жилья аварийным привлекаются специализированные организации.
15. До принятия решения о финансировании проекта собственники квартир и нежилых помещений в многоквартирном жилом доме на общем собрании принимают решение о проведении работ по реализации инвестиционного проекта реновации.
Собрание созывается по инициативе Администратора, частного инвестора или Уполномоченной организации.
16. Собрание правомочно при участии не менее двух третей от общего числа собственников квартир и нежилых помещений. Решение считается принятым, если за него проголосовали не менее двух третей присутствующих собственников.
Если ранее объявленное собрание не состоялось из-за отсутствия кворума, проводится письменный опрос. Решение о проведении и сроках письменного опроса принимается собственниками квартир и нежилых помещений.
Собственники вправе определить инициативную группу для организации собрания посредством письменного опроса.
При отсутствии 100% согласия собственников квартир и нежилых помещений на участие в Программе и взаимодействие с потенциальным инвестором реализация инвестиционного проекта прекращается.
До принятия решения о включении объекта (здания, помещения, жилого дома) в Программу, Администратор совместно с Уполномоченной организацией собирает и анализирует информацию по каждому объекту с учҰтом экономической целесообразности, особенностей и рисков конкретного участка.

17. ЖАО-ның құрылымдық бөлімшелері, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Маңғыстау облысы бойынша филиалы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) Бағдарлама жобаларын іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдайды және Әкімшінің немесе Уәкілетті ұйымның сұратулары бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімдерде қажетті ақпаратты ұсынады, оның ішінде:
1) қалалар мен аудандардың сәулет және қала құрылысы, жер қатынастары бөлімдері – инвестормен әзірленген және келісілген жоспарланып отырған тұрғын үйдің эскиздік жобасы;
2) қалалар мен аудандардың жер қатынастары бөлімдері – абаттандыру үшін қажетті іргелес жер учаскелерін көрсете отырып жер кадастрынан үзінді;
3) жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі – абаттандыру үшін қажетті іргелес жер учаскелерін көрсете отырып жер кадастрынан үзінді;
4) тиісті ұйымның өтініші бойынша – Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес Бағдарлама шеңберінде кондоминиум объектілеріне арналған жер учаскелерін бөлу;
5) Мемлекеттік корпорация – көппәтерлі тұрғын үйдің техникалық сипаттамалары туралы ақпарат (үйдің, пәтерлердің және жер учаскесінің жалпы ауданы, меншік иелерінің саны, ауыртпалықтар туралы мәліметтер);
6) табиғи монополия субъектілері – коммуникацияларға қосылуға арналған техникалық шарттар және қолданыстағы инфрақұрылым, қуаттарды ұлғайту мүмкіндіктері мен су, газ, жылу, электрмен жабдықтау және су бұру жүйелеріне қосылу нүктелері туралы ақпарат;
7) барлық жауапты бөлімшелер мен әкім аппараттары – қолданыстағы заңнама шеңберінде рұқсат беру құжаттарын рәсімдеу кезінде басым тәртіппен жәрдем көрсету.
18. Қажетті ақпарат жиналғаннан кейін Әкімші және/немесе Уәкілетті ұйым реновация объектілері бойынша ақпараттық құжатты (досье) дайындайды.
Досье қала немесе аудан әкімдігінің ресми интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте орналастырылады.
Әлеуетті инвесторларды тарту мақсатында орналастырылған ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында тұрақты түрде жарияланып отырады.
19. Инвестор объект бойынша қажетті ақпаратты қосымша жазбаша түрде сұратуға құқылы.
20. Жеке инвестицияларды тарту Әкімші, Уәкілетті ұйым және өзге де атқарушы органдар үшін басым міндет болып табылады.
21. Қызығушылық білдірілген жағдайда инвестор Әкімшіге немесе Уәкілетті ұйымға ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасасуға өтінім береді.

17. Структурные подразделения МИО, территориальные подразделения центральных государственных органов и филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Мангистауской области (далее – Государственная корпорация) принимают необходимые меры по реализации проектов Программы и по запросам Администратора или Уполномоченной организации в установленные законами Республики Казахстан сроки предоставляют необходимую информацию, в том числе:
1) отделы архитектуры и градостроительства, земельных отношений города и районов – эскизный проект планируемого жилого дома, разработанный и согласованный с инвестором;
2) отдел земельных отношений города и районов – выписку из земельного кадастра с указанием смежных земельных участков, необходимых для благоустройства;
3) территориальное подразделение уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами – выписку из земельного кадастра с указанием смежных земельных участков, необходимых для благоустройства;
4) по обращению соответствующей организации – выделение земельных участков объектов кондоминиума в рамках Программы в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан;
5) Государственная корпорация – информацию о технических характеристиках многоквартирного жилого дома (общая площадь дома, квартир и земельного участка, количество собственников, сведения об обременениях);
6) субъекты естественных монополий – технические условия на подключение коммуникаций и информацию о действующей инфраструктуре и возможностях увеличения мощностей и точек подключения к системам водо-, газо-, тепло-, электроснабжения и водоотведения;
7) все ответственные подразделения и аппараты акимов – оказание содействия в приоритетном порядке при оформлении разрешительной документации в рамках действующего законодательства.
18. После сбора необходимой информации Администратор и (или) Уполномоченная организация подготавливают информационный документ (досье) по объектам реновации.
Досье размещается в открытом доступе на официальном интернет-ресурсе акимата города или района.
В целях привлечения потенциальных инвесторов размещҰнная информация регулярно публикуется в средствах массовой информации.
19. Инвестор вправе дополнительно запросить в письменной форме необходимую информацию по объекту.
20. Привлечение частных инвестиций является приоритетной задачей Администратора, Уполномоченной организации и иных исполнительных органов.
21. В случае выражения заинтересованности инвестор подаҰт Администратору или Уполномоченной организации заявку на заключение меморандума (соглашения) о сотрудничестве.

22. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) реновация объектісі бойынша барлық қажетті іс-шаралар көрсетілген, барлық жауапты атқарушы органдармен келісілген егжей-тегжейлі іс-қимыл жоспарын қамтиды.
23. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасалғаннан кейін 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде Әкімші Уәкілетті ұйыммен және инвестор өкілдерімен бірлесіп апатты (тозығы жеткен) тұрғын үйдегі пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы жиналысын ұйымдастырады, онда инвестор ұсынған шарттармен таныстыру жүргізіледі. Бұл ретте жиналыс пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда шешім қабылдауға құқылы.
24. Ынтымақтастық туралы меморандумда (келісімде) көзделген барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін және пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің Бағдарламаға қатысуына 100% келісімі алынған соң Уәкілетті ұйым инвестормен жобаны іске асыру бойынша бірлескен қызмет туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) жасасады.
25. Бағдарламаны іске асыру бойынша тараптардың міндеттері
Уәкілетті ұйым:
1)реновация объектілері туралы ақпарат ұсынады;
2) реновация объектілерінің меншік иелерімен өткізілетін түсіндіру жиналыстарына қатысады;
3) инвестордың ЖАО-мен өзара іс-қимылы барысында сүйемелдеуді жүзеге асырады;
4) техникалық шарттарды алуға және жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеуге жәрдемдеседі;
5) инженерлік коммуникацияларды жүргізу, инфрақұрылымға қосылу және жобаны іске асыру үшін қажетті қуаттарды арттыру бойынша техникалық шарттарды алуға ықпал етеді;
6) қажет болған жағдайда жобаны қаржыландыру арқылы, сондай-ақ қоныс аудару үшін тұрғын үй қоры ретінде активтер ұсыну арқылы жобаға қатысады.
Инвестор:
1) тұрғын үйлерді салу және жұмыстарды ұйымдастыру мен орындау кестесін, сондай-ақ тұрғындарды апатты (тозығы жеткен) үйлерден салынып жатқан үйлерге көшіру кестесін ұсынады;
2) Әкімшімен және Уәкілетті ұйыммен бірлесіп апатты (тозығы жеткен) үйлердің тұрғындарымен жұмыс жүргізеді, оның ішінде: ақпараттандыру, жиналыстар өткізу, көшіруді ұйымдастыру, қабаттылықты және нақты пәтерлерді айқындау, қоныстану мерзімдерін келісу;
3) реновацияға жататын апатты (тозығы жеткен) үйлерді бұзуды жүзеге асырады;
4) жоспарланып отырған тұрғын үйдің эскиздік жобасын әзірлейді және келіседі;
5) құрылыс кезеңінде өз қаражаты есебінен уақытша тұрғын үй ұсынады немесе құрылыс аяқталғанға дейін уақытша тұрғын үйді жалдау үшін ай сайын ақшалай өтемақы төлейді;
6) Шартта көзделген Бағдарламаны іске асыру кестесіне сәйкес тұрғын үйлер мен іргелес аумақтарды салып, оларды пайдалануға береді;

22. Меморандум (соглашение) о сотрудничестве включает детальный план действий по реновации объекта с указанием необходимых мероприятий, согласованный со всеми ответственными исполнительными органами.
23. После заключения меморандума (соглашения) о сотрудничестве в течение 15 (пятнадцати) календарных дней Администратор совместно с Уполномоченной организацией и представителями инвестора организует общее собрание собственников квартир и нежилых помещений аварийного (ветхого) жилого дома для ознакомления с условиями, предложенными инвестором. При этом собрание правомочно принимать решения при участии не менее двух третей от общего числа собственников квартир и нежилых помещений.
24. После выполнения всех обязательств, предусмотренных меморандумом (соглашением) о сотрудничестве, и получения 100% одобрения собственников квартир и нежилых помещений на участие в Программе Уполномоченная организация заключает с инвестором договор о совместной деятельности по реализации проекта (далее – Договор).
25. Обязанности сторон по реализации Программы
Уполномоченная организация:
1) предоставляет информацию об объектах реновации;
2) участвует в разъяснительных собраниях, проводимых с собственниками объектов реновации;
3)сопровождает инвестора при взаимодействии с МИО;
4) содействует получению технических условий и разработке проектно-сметной документации;
5) оказывает содействие в получении технических условий для прокладки инженерных коммуникаций, подключения инфраструктуры и увеличения необходимых мощностей для реализации проекта;
6) при необходимости участвует в проекте путҰм его финансирования, а также предоставления активов в качестве жилищного фонда для переселения.
Инвестор:
1) представляет график организации и выполнения работ по строительству жилых домов, а также по переселению жителей из аварийных (ветхих) домов в строящиеся дома;
2) совместно с Администратором и Уполномоченной организацией проводит работу с жителями аварийных (ветхих) домов, в том числе: информирование, проведение собраний, организацию переселения, определение этажности и конкретных квартир, согласование сроков заселения;
3) осуществляет снос аварийных (ветхих) домов, подлежащих реновации;
4) разрабатывает и согласовывает эскизный проект планируемого жилого дома;
5) на период строительства за свой счҰт предоставляет временную квартиру либо ежемесячную денежную компенсацию за аренду временного жилья до завершения строительства;
6) в соответствии с графиком реализации Программы, предусмотренным Договором, осуществляет строительство жилых домов и прилегающих территорий и вводит их в эксплуатацию;

7) тұрғын үйлер пайдалануға берілгеннен кейін ұсынылған құжаттар негізінде әрбір меншік иесімен нотариалды куәландырылған айырбастау шартын жасасуды және меншік құқығын ресімдеуді қамтамасыз етеді;
8) пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайларды ауданы тең, бірақ кемінде бір бөлмелі пәтерлерге айырбастауды жүзеге асырады және қоныс аударуды қамтамасыз етеді;
9) жаңадан салынатын тұрғын үйлерге кірме автомобиль жолдары бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлейді және құрылыс сызбасына сәйкес құрылыс жүргізеді;
10) жаңадан салынатын тұрғын үйлердің инженерлік инфрақұрылымы бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлейді және оны құрылыс кезеңдеріне сәйкес іске асырады;
11) реновация аумағы шекарасында орналасқан үйлердің жер учаскелерін мәжбүрлеп алып қоймай, аумақтың егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлейді.
26. Жасалған Шарт негізінде Уәкілетті ұйым инвестормен бірлесіп әрбір пәтер мен тұрғын емес үй-жайдың меншік иесімен үшжақты келісім жасасады, онда жаңа тұрғын үй-жай беру және құрылыс кезеңінде уақытша тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі инвестордың міндеттемелері мен кепілдіктері бекітіледі.
27. Апатты тұрғын үйлерді бұзу және азаматтарды қоныс аудару тетігін іске асыру шеңберінде ЖАО мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) қажет болған жағдайда реновация аудандарында тұрғын үй кешендерін жобалау және салу үшін жер учаскелерін бөледі;
2) Уәкілетті ұйым пайдалануға енгізетін тұрғын үйлерге инженерлік желілердің тартылуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ аумақты абаттандыру жұмыстарын орындайды;
3) уәкілетті ұйыммен бірлесіп бұзылған апатты тұрғын үйлердің алаңдарында тұрғын үйлер салуды жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте апатты тұрғын үйлерді бұзуды ЖАО жүзеге асырады.
28. Әкімші пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерімен ақпараттандыру, жиналыстар өткізу, қоныс аударуды ұйымдастыру және қоныстану мерзімдерін келісу жұмыстарын жүргізеді.
29. Бағдарлама жобаларын іске асыру шеңберінде ЖАО Бағдарламаның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету және ескірген тұрғын үй қорын реновациялау мақсатында шағын габаритті тұрғын үй мен жайлылықтың I–IV сыныптағы тұрғын үйлерін, оның ішінде коммерциялық үй-жайлар мен паркингтерді салуды және оларды кейіннен нарықта іске асыруды жүзеге асыруға құқылы.
30. Бағдарлама жобаларын тиімді іске асыру және ескірген тұрғын үй қорын реновациялау мақсатында ЖАО тиісті жер учаскесінде құрылыс жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, бұзылған үйлердің жер учаскелерін жаңа көппәтерлі тұрғын үйлердегі тұрғын үй-жайларға айырбастауды ұйымдастыруға құқылы.

7) после ввода жилых домов в эксплуатацию на основании представленных документов обеспечивает подписание с каждым собственником нотариально удостоверенного договора обмена и оформления права собственности;
8) осуществляет обмен квартир и нежилых помещений на равноценные по площади, но не менее чем на однокомнатные квартиры, и обеспечивает переселение;
9) разрабатывает проектно-сметную документацию на подъездные автомобильные дороги к вновь строящимся жилым домам и осуществляет строительство в соответствии со схемой застройки;
10) разрабатывает проектно-сметную документацию по инженерной инфраструктуре вновь строящихся жилых домов и реализует еҰ в соответствии с этапами строительства;
11) разрабатывает проекты детальной планировки территории реновации без принудительного изъятия земельных участков домов, расположенных в границах территории реновации.
26. На основании заключҰнного Договора Уполномоченная организация совместно с инвестором заключает с каждым собственником квартиры и нежилого помещения трҰхстороннее соглашение, в котором закрепляются обязательства и гарантии инвестора по предоставлению нового жилого помещения и временного жилья на период строительства.
27. В рамках реализации механизма сноса аварийных жилых домов и переселения граждан МИО осуществляет следующие мероприятия:
1) при необходимости выделяет земельные участки в районах реновации для проектирования и строительства жилых комплексов;
2) обеспечивает строительство инженерных сетей к жилым домам, вводимым в эксплуатацию Уполномоченной организацией, а также выполнение работ по благоустройству территории;
3) вправе совместно с уполномоченной организацией осуществлять строительство жилых домов на площадках снесҰнных аварийных жилых домов.
При этом снос аварийных жилых домов осуществляется МИО.
28. Администратор проводит с собственниками квартир и нежилых помещений работу, включающую информирование, проведение собраний, организацию переселения и согласование сроков заселения.
29. МИО в рамках реализации проектов Программы вправе осуществлять строительство малогабаритного жилья и жилых домов комфортности I-IV класса, включая коммерческие помещения и паркинги, с последующей реализацией указанных объектов на рынке в целях обеспечения финансовой устойчивости Программы и проведения реновации устаревшего жилищного фонда.
30. В целях эффективной реализации проектов Программы и реновации устаревшего жилищного фонда МИО вправе, при невозможности строительства на соответствующем земельном участке, организовать обмен земельных участков снесҰнных домов на жилые помещения в новых многоквартирных домах.

31. Тұрғын үйдің жалпы алаңының құрылыс құны жобалық-сметалық құжаттаманың кешенді ведомстводан тыс сараптамасының оң қорытындысы негізінде айқындалады. Тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 (бір) шаршы метрін сату бағасы салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейін және оны іске асыру сәтіндегі жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасын ескере отырып айқындалады, бірақ құрылыс құнынан төмен болмауы тиіс.
32. Ішкі және халықаралық қаржы нарықтарының қаражатын тарту кезінде "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Әкімшімен бірлесіп Бағдарлама жобаларын іске асыруға қатысуға құқылы.
33. Әкімдік шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы – "Қазақстан тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – бірыңғай оператор) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің шешімдеріне сәйкес, тартылған нарықтық қаражатпен араластыру құқығымен сатып алады.
34. Бағдарламаға енгізілген реновация объектілері тұрғын үй-жай меншік иелеріне Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын сақтай отырып беріледі.
35. Тұрғын емес үй-жай меншік иесінің келісімі болған жағдайда, берілетін мүлік салынып жатқан объектілердегі ауданы бойынша тең келетін тұрғын емес үй-жайлармен ауыстырылуы мүмкін.
36. Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құрылыс нормаларына, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде бекітілген талаптарға сәйкес келуі және жақсартылған әрлеуге ие болуы;
2) көппәтерлі тұрғын үйлерде, сондай-ақ пәтерлердің ішінде мүгедектігі бар адамдардың, мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған немесе тәрбиелейтін отбасылардың, қарт азаматтардың, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы орталық атқарушы орган бекіткен тізбеге енгізілген созылмалы аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын азаматтар топтарының қажеттіліктерін ескере отырып, жайлы орта қалыптастыру.
37. Апатты (тозығы жеткен) көппәтерлі тұрғын үйлердің тұрғындарына тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында бұрынғы апатты (тозығы жеткен) пәтерлерімен салыстырғанда бөлме саны көп жаңа пәтерлерге, құн айырмасын өтеу (қосымша төлем) шартымен қоныс аударуға құқылы.
38. Жаңа көппәтерлі тұрғын үйлерді салу үшін апатты (тозығы жеткен) көппәтерлі тұрғын үйді бұзу аумағы жер учаскесінің егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына, қала құрылысы жобалау нормаларына және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасында белгіленген өзге де талаптарға сәйкес коммуналдық, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етілуі тиіс.

31. Стоимость строительства общей площади жилого дома определяется на основании положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документации.
Цена реализации 1 (одного) квадратного метра общей площади жилого дома определяется с учҰтом уровня комфортности строящегося жилья и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации, но не может быть ниже себестоимости строительства.
32. При привлечении средств внутреннего и международного финансовых рынков дочерняя организация Акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (далее – АО "НИХ "Байтерек") вправе участвовать совместно с Администратором в реализации проектов Программы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Государственные ценные бумаги, выпущенные акиматом, приобретает единый оператор жилищного строительства – Акционерное общество "Казахстанская жилищная компания" (далее – единый оператор) в соответствии с решениями Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, с правом смешивания с привлечҰнными рыночными средствами.
34. Объекты реновации, включҰнные в Программу, предоставляются собственникам жилых помещений в виде новых квартир, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
35. В случае согласия собственника нежилого помещения, передаваемая собственность может быть заменена на нежилые помещения в строящихся объектах, сопоставимые по площади
36. Жилые и нежилые помещения должны соответствовать следующим требованиям:
1) соответствовать строительным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан, а также требованиям, закреплҰнным нормативными правовыми актами, и иметь улучшенную отделку;
2) создавать комфортную среду в многоквартирных домах, а также внутри квартир, с учҰтом потребностей лиц с инвалидностью, семей с детьми-инвалидами или их воспитанием, пожилых граждан, а также групп граждан с тяжҰлыми формами хронических заболеваний, включҰнных в перечень, утверждҰнный центральным исполнительным органом здравоохранения.
37. Жителям аварийных (ветхих) многоквартирных домов вправе переселение в новые квартиры с большим количеством комнат по сравнению с их прежними аварийными (ветхими) квартирами при условии компенсации разницы в стоимости (доплаты), с целью улучшения их жилищных условий.
38. Для строительства новых многоквартирных жилых домов территория сноса аварийного (ветхого) многоквартирного жилого дома должна быть обеспечена объектами коммунальной, транспортной и социальной инфраструктуры в соответствии с проектом детальной планировки земельного участка, нормативами градостроительного проектирования и иными требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

39. Бағдарламаны іске асыру барысында азаматтардың тұруы үшін жайлы орта қалыптастырылады, оның ішінде аумақты абаттандыруға қосымша талаптарды белгілеу, көше-жол желісін, автотұрақ орындарын, қасбеттер аймағындағы тротуарларды қалыптастыру, аулалық және кварталдық жасыл аймақтарды ұйымдастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасының нормаларына сәйкестікті қамтамасыз ету қарастырылады.
40. Бағдарламаға енгізілген тұрғын үй-жайлардың меншік иелеріне құрылыс кезеңінде инвестор қаражаты есебінен уақытша тұрғын үй беріледі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылыс аяқталғанға дейін уақытша тұрғын үйді жалдау үшін ай сайын ақшалай өтемақы төленеді.
41. Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу үшін Уәкілетті ұйым осы Бағдарламаның талаптарын сақтай отырып, өзіне тиесілі пәтерлерді реновация объектілеріне енгізілген пәтерлерге айырбастай алады.
42. Уәкілетті ұйым реновация объектісіндегі тұрғын үй иелеріне ауданы бойынша тең, таза әрлеуі бар пәтерлер ұсынады. Егер Уәкілетті ұйымның балансында ауданы тең және таза әрлеуі бар пәтерлер болмаса, ол меншік иесіне ауданы үлкен пәтерді, алаң айырмасын өтеу (қосымша төлем) шартымен ұсына алады. Айырбастау Уәкілетті ұйымның балансында тұрған пәтердің баланстық құны бойынша жүзеге асырылады.
43. Пәтерлерді бөлу реновация объектісі туралы деректер және Уәкілетті ұйым ұсынған оның балансындағы пәтерлер тізімі негізінде жүзеге асырылады.
6-бөлім. Реновация шеңберінде Бірыңғай оператордың кепілдігін пайдалана отырып, тұрғын үйдің үлестік құрылысын ұйымдастыру
44. ЖАО бекіткен реновация аудандарындағы құрылыс жұмыстары, оның ішінде апатты үйлерді бұзу алаңдарында, реновация шеңберінде Бірыңғай оператордың кепілдігін алған құрылыс салушылармен жүзеге асырылады.
45. Инвестициялық тартымдылықты арттыру мақсатында ЖАО реновация аудандарын магистральдық инженерлік желілермен (жылумен жабдықтау, электрмен, сумен жабдықтау, тұрмыстық және нөсерлік кәріз), автомобиль жолдарымен және кірме жолдармен қамтамасыз етеді.
46. Реновация шеңберінде Бірыңғай оператордың кепілдігін пайдалана отырып тұрғын үйдің үлестік құрылысына қатысуды ұйымдастыру үшін құрылыс салушы тұрғын үйдің үлестік құрылысы туралы заңнамада көзделген талаптарды сақтауға міндетті.
47. Реновация шеңберінде Бірыңғай оператордың кепілдігін пайдалана отырып тұрғын үйдің үлестік құрылысына қатысуды ұйымдастыру үшін құрылыс салушы уәкілетті компания құрады немесе бір көппәтерлі тұрғын үй жобасын іске асыру үшін басқа заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталындағы үлестерінің) 100%-ын сатып алады. Көппәтерлі тұрғын үй жобасы бір жер учаскесінде бірнеше құрылыс объектісін қамтуы мүмкін. Егер жобаға сәйкес көзделсе, құрылыс бірнеше жер учаскесінде де жүзеге асырылуы мүмкін.

39. В процессе реализации Программы создаҰтся комфортная среда для проживания граждан, включая установление дополнительных требований к благоустройству территории, формирование улично-дорожной сети, парковочных мест, тротуаров в зоне фасадов, организацию внутридворовых и квартальных зелҰных зон, с обеспечением соответствия нормам законодательства Республики Казахстан в области архитектуры, градостроительства и строительства.
40. Собственникам жилых помещений, включҰнных в Программу, на период строительства предоставляется временное жильҰ за счҰт средств инвестора либо выплачивается ежемесячная денежная компенсация за аренду временного жилья до завершения строительства согласно законодательству Республики Казахстан.
41. Для достижения целей Программы Уполномоченная организация может обменивать принадлежащие ей квартиры на квартиры, включенные в объекты реновации, с соблюдением требований данной Программы.
42. Уполномоченная организация предоставляет владельцам жилья в объекте реновации квартиры с чистовой отделкой, равные по площади квартирам на объекте реновации.
Если на балансе Уполномоченной организации отсутствуют квартиры с равной площадью и чистовой отделкой, она может предложить владельцу квартиру большей площади для обмена при условии компенсации разницы в площади (доплаты).
Обмен осуществляется по балансовой стоимости квартиры, находящейся на балансе Уполномоченной организации.
43. Распределение квартир производится на основании данных об объекте реновации и списка квартир на балансе Уполномоченной организации, предоставленного этой организацией.
Раздел 6. Организация долевого строительства жилья в рамках реновации с использованием гарантии Единого оператора
44. Строительные работы в районах реновации, утверждҰнных МИО, включая площадки сноса аварийных домов, выполняются застройщиками, получившими гарантию единого оператора в рамках реновации.
45. В целях повышения инвестиционной привлекательности МИО обеспечивает районы реновации магистральными инженерными сетями (теплоснабжение, электро-, водоснабжение, бытовая и ливневая канализация), автомобильными дорогами и подъездными путями.
46. Для организации участия в долевом строительстве жилья в рамках реновации с использованием гарантии единого оператора застройщик обязан соблюдать требования, предусмотренные законодательством о долевом строительстве жилья.
47. Для организации участия в долевом строительстве жилья в рамках реновации с использованием гарантии единого оператора застройщик создаҰт уполномоченную компанию или приобретает 100% голосующих акций (долей уставного капитала) другого юридического лица для реализации одного проекта многоквартирного жилого дома.
Проект многоквартирного жилого дома может включать несколько объектов строительства на одном земельном участке.
Если это предусмотрено проектом, строительство может также осуществляться на нескольких земельных участках.

48. Құрылыс салушы бұрын көппәтерлі тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үйлер кешенін салу, пайдалануға беру және қабылдау бойынша міндеттемелерді орындаған, өзі жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын уәкілетті компанияны немесе өзге заңды тұлғаны тартуға құқылы.
Реновация шеңберінде Бірыңғай оператордың кепілдігін алу тәсілі арқылы тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру үшін уәкілетті компанияда мыналар болуы тиіс:
1) құрылыс салушы, уәкілетті компания және реновация объектісінің және (немесе) оның құрамына кіретін жылжымайтын мүлік объектілерінің барлық меншік иелері қол қойған реновация шеңберінде кепілдік беру туралы шарт;
2) құжаттарды қарау үшін комиссияны төлеуге және реновация шеңберінде кепілдік беру туралы шарт бойынша кепілдік жарнаны төлеуге арналған қаражат.
49. Реновация шеңберінде Бірыңғай оператордың кепілдігін алу тәсілі арқылы тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру үшін реновация объектісі ретінде реновация бағдарламасына енгізілген жер учаскесі бар көппәтерлі тұрғын үй және (немесе) жеке тұрғын үй айқындалуға тиіс.
50. Реновация объектісі қандай да бір ауыртпалықтардан, үшінші тұлғалардың құқықтары мен талаптарынан бос болуы тиіс.
Реновация шеңберінде кепілдік беру туралы шарт құрылысқа үлестік қатысу туралы заңнама талаптарын ескере отырып, үлестік құрылысқа қатысушылардың қаражатын тарту үшін негіз болып табылады және құрылыс салушы мен уәкілетті компаниядан ЖАО қаражат тартуға рұқсат алуын талап етпейді.
Кепілдіктің қолданылу мерзімі ішінде бірыңғай оператор басқа құрылыс салушылармен және уәкілетті компаниялармен реновация шарттарын жасасуға құқылы емес.
Құрылыс салушы мен уәкілетті компания кейіннен бірыңғай оператордың кепілдігін алу және реновация шартын жасасу мақсатында реновация шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруға өтінім береді.
Құрылысқа үлестік қатысу шарты және реновация шеңберіндегі тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарты электрондық нысанда жасалады және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылады.
Реновация шеңберіндегі тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарты мынадай талаптарды сақтай отырып жасалады:
1) Бөлмелер саны бойынша тең құнды өтеу — берілетін тұрғын үй үлесінің ауданы реновация объектісінің меншік иесі беретін тұрғын үй-жайдың ауданынан кем болмауға тиіс;
2) Тең мөлшердегі ақшалай өтемақы.
Өзге шарттар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тараптардың келісімі бойынша белгіленеді.
51. Реновация шеңберіндегі тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарты бойынша берілетін үлес құрылыс, санитариялық-эпидемиологиялық, экологиялық, өртке қарсы, техникалық және өзге де міндетті нормаларға сәйкес келуге тиіс.

48. Застройщик вправе привлекать уполномоченную компанию или другое юридическое лицо, в котором он является единственным учредителем (участником), которое ранее выполняло обязательства по строительству, вводу в эксплуатацию и приҰмке многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов.
Для организации долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации способом получения гарантии Единого оператора уполномоченная компания обязана иметь:
1) подписанный застройщиком, уполномоченной компанией и всеми собственниками объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации, договор о предоставлении гарантии в рамках реновации;
2) деньги на оплату комиссии за рассмотрение документов, гарантийного взноса по договору о предоставлении гарантии в рамках реновации.
49. Для организации долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации способом получения гарантии Единого оператора объектом реновации должны являться многоквартирный жилой дом с земельным участком, включенные в программу реновации жилища.
Объект реновации должен быть свободным от каких-либо обременений, прав и притязаний третьих лиц.
50. Договор о предоставлении гарантии в рамках реновации является основанием для привлечения средств участников долевого строительства с учҰтом требований законодательства о долевом участии в строительстве и не требует получения застройщиком и уполномоченной компанией разрешения МИО на привлечение средств участников.
В течение срока действия гарантии единый оператор не имеет права заключать договоры реновации с другими застройщиками и уполномоченными компаниями.
Застройщик и уполномоченная компания подают заявку на организацию долевого строительства жилья в рамках реновации с целью последующего получения гарантии единого оператора и заключения договора реновации.
Договор долевого участия в строительстве и договор долевого участия в строительстве жилья в рамках реновации заключаются в электронной форме и удостоверяются с помощью электронной цифровой подписи.
Договор долевого участия в строительстве жилья в рамках реновации заключается с соблюдением следующих требований:
1) Компенсация равной стоимости по количеству комнат – площадь предоставляемой доли жилья не должна быть меньше площади жилого помещения, передаваемого собственником объекта реновации;
Равнозначная денежная компенсация.
Прочие условия устанавливаются по соглашению сторон в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
51. Доля, предоставляемая по договору долевого участия в строительстве жилья в рамках реновации, должна соответствовать строительным, санитарно-эпидемиологическим, экологическим, противопожарным, техническим и иным обязательным нормам.

52. Көрсетілген шарт бойынша уәкілетті компания реновация объектісінің және (немесе) оның құрамына кіретін жылжымайтын мүліктің меншік иелеріне уақытша тұрғын үйді жалға алу шығындарын, сондай-ақ уақытша тұрғын үй беру және (немесе) өтемақы төлеу тәртібіне сәйкес өзге де шығындарды өтеуге міндетті.
53. Реновация объектісінің немесе оның құрамына кіретін жылжымайтын мүліктің меншік иесі үлесті қабылдауға және осындай шартқа қол қою қажеттігі туралы хабарламаны алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде уәкілетті компанияда үлесті беру туралы шартқа қол қоюға міндетті.
54. Кепілдік жағдайы туындаған жағдайда Бірыңғай оператордың кепілдік беру туралы шарт және реновация шеңберінде кепілдік беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындауы Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 7 сәуірдегі № 486-V ҚРЗ "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Заңында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
7-бөлім. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен тұрғын үйді сатып алу немесе салу реновация бағдарламасы шеңберінде
55. Қалалық және аудандық құрылыс бөлімдерінің мемлекеттік мекемелері (бұдан әрі – Бөлім) реновацияға жатқызылған авариялық тұрғын үйлердегі пәтер иелерін тұрғын үймен қамтамасыз ету мақсатында пәтерлер сатып алуды немесе үйлер салуды жүзеге асырады.
56. Бағдарлама жобаларын іске асыру шеңберінде, егер реновация объектілерін бұзудан кейін босатылған жер учаскелері көппәтерлі тұрғын үй салу талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Әкімші өз құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен жер учаскесін іске асыруды бастамашылық етуге;
2) инвестициялық келісім шарттары негізінде құрылыс салушыны тарта отырып, жер учаскесін игеру жөніндегі инвестициялық жобаның тапсырыс берушісі (ұйымдастырушысы) болуға;
3) инвестициялық келісімде құрылыс салушының салынып жатқан өзге объектілерден белгілі бір мөлшердегі пәтерлерді коммуналдық меншікке беру міндеттемесін көздеуге құқылы;
4) Әкімші авариялық тұрғын үйді бұзып, жер учаскесін коммуналдық меншікке береді.
Осы тармақты іске асыру шеңберінде коммуналдық меншікке алынған тұрғын жайлар:
• реновация объектілерінің меншік иелерін қамтамасыз етуге бағытталады.
57. Бағдарлама жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылған жағдайда, пәтерлер жалғыз тұрғын үйі авариялық деп танылған азаматтарға беріледі.
Сонымен қатар, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық деп танылған жалғыз тұрғын үйде тұратын азаматқа (отбасына) тұрғын үй беру нормасын есептеу кезінде оның меншігіндегі тұрғын үйдің алаңы есепке алынбайды.
Егер меншік иесінің тұрғын үйі оның жалғыз тұрғын үйі болып табылмаса, оған алып қойылатын мүліктің нарықтық құны өтеледі.
Әкімшінің балансында бөлме саны сәйкес келетін пәтерлер болмаған жағдайда, Әкімші бөлмелер саны көп пәтер ұсынуға құқылы.

52. По указанному договору уполномоченная компания обязана компенсировать собственникам объекта реновации и (или) входящей в его состав недвижимости расходы на аренду временного жилья, а также иные расходы в соответствии с порядком предоставления временного жилья и (или) выплаты компенсации.
53. Собственник объекта реновации или входящей в его состав недвижимости обязан принять долю и подписать договор о передаче доли в уполномоченной компании в течение тридцати календарных дней с момента получения уведомления о необходимости подписания такого договора.
54. В случае наступления гарантийного случая исполнение Единым оператором обязательств по договору о предоставлении гарантии и договору о предоставлении гарантии в рамках реновации осуществляется в порядке, предусмотренном Законом РК от 7 апреля 2016 года № 486-V ЗРК "О долевом участии в жилищном строительстве".
Раздел 7. Выкуп или строительство жилья за счҰт местного бюджета в рамках Программы реновации
55. Государственные учреждения городских и районных отделов строительства (далее – Отдел) осуществляют покупку квартир или строительство домов для собственников квартир в аварийных жилых домах, отнесҰнных к реновации, с целью обеспечения их жильҰм.
56. В рамках реализации проектов Программы в случае, если земельные участки, освобождҰнные после сноса объектов реновации, не соответствуют требованиям для строительства многоквартирного жилого дома, Администратор вправе в пределах своей компетенции:
1) инициировать реализацию земельного участка в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан;
2) выступить заказчиком (организатором) инвестиционного проекта по освоению земельного участка с привлечением застройщика на условиях инвестиционного соглашения;
3) предусмотреть в инвестиционном соглашении обязательство застройщика по передаче в коммунальную собственность определҰнного количества квартир в иных строящихся объектах.
4) Администратор сносит аварийный дом и передаҰт земельный участок в коммунальную собственность.
Жилые помещения, полученные в коммунальную собственность в рамках реализации настоящего пункта, направляются:
на обеспечение собственников объектов реновации.
57. В случае реализации Программы за счет средств местного бюджета квартиры предоставляются гражданам, чье единственное жилье признано аварийным. Также при расчете нормы предоставления жилья гражданину (семье), проживающему в единственном жилье, признанном аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, не учитывается площадь находящегося у него в собственности жилья.
Если же жилье собственника не является его единственным жильем, ему возмещается рыночная стоимость изымаемого имущества.
В случае отсутствия на балансе Администратора квартир, соответствующих количеству комнат, Администратор вправе предложить квартиру с большим числом комнат.

58. Әкімші пәтер меншік иелерімен келесі іс-шараларды жүргізеді: ақпараттандыру, жиналыстар өткізу, көшіруді ұйымдастыру, қабаттылықты айқындау және пәтерлерді бөлу, қоныстану мерзімдерін келісу.
Пәтерлерді бөлу Әкімші балансына енгізілген пәтерлер тізбесі негізінде жүзеге асырылады.
59. Реновация бағдарламасына енгізілген авариялық тұрғын үйлердегі пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне пәтерлерді беру тәртібі тұрғын үйдің техникалық жай-күйі туралы техникалық қорытындыны ұсыну мерзімдеріне сәйкес ЖАО жанынан құрылған комиссия арқылы жүзеге асырылады.

58. Администратор проводит с собственниками квартир следующие мероприятия: информирование, проведение собраний, организацию переселения, определение этажности и распределение квартир, согласование сроков заселения.
Распределение квартир осуществляется на основе перечня квартир, находящихся на балансе Администратора Программы.
59. Порядок передачи квартир собственникам квартир и нежилых помещений в аварийных жилых домах, включҰнных в Программу реновации, осуществляется комиссией, созданной при МИО, в соответствии с сроками предоставления технического заключения о техническом состоянии жилого дома.