Маңғыстау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2026 жылғы 10 наурыздағы № 26/310 шешімі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес, Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Маңғыстау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері белгіленсін.

Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Мангистауской области
Решение Мангистауского областного маслихата от 10 марта 2026 года № 26/310.
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Мангистауской области согласно приложению к настоящему решению.

2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы Ж. Матаев
Маңғыстау облыстық
мәслихатының 2026 жылғы
"10" наурыздағы № 26/310
шешіміне қосымша
Маңғыстау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалдау ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
облыстық
маңызы бар қалалар*
0,8
0,6
1,0
2.
аудандық
маңызы бар қалалар*
0,6
0,4
0,8
3.
кенттер*
0,4
0,4
0,6
4.
ауыл*
0,2
0,2
0,4
Ескерту:
Мемлекеттік меншіктегі тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.
Облыстық маңызы бар қалалар* - iрi экономикалық және мәдени орталықтар болып табылатын, дамыған өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымы бар және халқының саны 50 мың адамнан асатын елдi мекендер;
аудандық маңызы бар қалалар* - аумағында өнеркәсiптік кәсіпорындар, коммуналдық шаруашылық, мемлекеттiк тұрғын үй қоры, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарының, мәдени-ағарту және сауда объектілерінің дамыған желісi бар, халқының саны кемiнде 10 мың адам болатын елдi мекендер;
кенттер* - халқының саны кемiнде 3 мың адам болатын елдi мекендер.

2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель областного
маслихата
Ж. Матаев
Приложение к решению
Мангистауского областного
маслихата от "10" марта
2026 года № 26/310
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Мангистауской области
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Виды памятников истории
и культуры
Памятники градостроительства
и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
города областного значения*
0,8
0,6
1,0
2.
города районного значения*
0,6
0,4
0,8
3.
поселки*
0,4
0,4
0,6
4.
села*
0,2
0,2
0,4
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
Города областного значения* - населенные пункты, являющиеся крупными экономическими и культурными центрами, имеющие развитую производственную и социальную инфраструктуру и численность населения более 50 тысяч человек;
города районного значения* - населенные пункты, на территории которых имеются промышленные предприятия, коммунальное хозяйство, государственный жилищный фонд, развитая сеть организаций образования и здравоохранения, культурно-просветительных и торговых объектов, с численностью населения не менее 10 тысяч человек;
поселки* - населенные пункты с численностью населения не менее 3 тысяч человек.

Халық саны кемінде 2 мың болатын, жыл сайын емделу және демалу үшiн келетiндердің саны кемiнде олардың жартысын құрайтын, емдiк маңызы бар жерлерде орналасқан елдi мекендер де кенттерге теңестiрiледi. Оларға азаматтардың жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халықтың кемiнде 25 пайызы ауыл шаруашылығымен тұрақты түрде айналысатын саяжай кенттері де жатады;
ауылдар* – халқының саны кемінде 50 адам болатын елді мекендер.

К поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с численностью населения не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины. К ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха граждан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;
села* – населенные пункты с численностью населения не менее 50 человек.