Ақтау халықаралық теңіз сауда порты мен Баутино теңіз сауда портының акваторияларын қоса алғанда теңіз портының шекараларын айқындау туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2026 жылғы 6 сәуірдегі № 62 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Ақтау халықаралық теңіз сауда порты мен Баутино теңіз сауда портының шекаралары айқындалсын.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Ақтау халықаралық теңіз сауда порты мен Баутино теңіз сауда порты акваторияларының шекаралары айқындалсын.
3. "Маңғыстау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:

Об определении границ морских портов включая акватории международного морского торгового порта Актау и морского торгового порта Баутино
Постановление акимата Мангистауской области от 6 апреля 2026 года № 62.
В соответствии с законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О торговом мореплавании" акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить границы международного морского торгового порта Актау и морского торгового порта Баутино согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Определить границы акватории международного морского торгового порта Актау и морского торгового порта Баутино согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Мангистауской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Маңғыстау облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;

1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Мангистауской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысы
әкімінің міндетін атқарушы
А. Оралов
Маңғыстау облысы әкімдігінің
_____ жылғы _______________
№ ____ қаулысына 1-қосымша
Ақтау халықаралық теңіз сауда портының және Баутино теңіз сауда портының шекаралары
Ақтау халықаралық теңіз сауда портының шекаралары төмендегідей координаттар бойынша жер телімдерінің құрамында анықталады:

2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области после его официального опубликования.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима Мангистауской области
А. Оралов
Приложение 1
к постановлению
акимата Мангистауской области
от __________ года №
Граница международного морского торгового порта Актау и морского торгового порта Баутино
Границы международного морского торгового порта Актау определяются в составе земельных участков по нижеследующим координатам:

21 825,73
21 817,95
21 755,84
21 759,06
21 748,52
21 749,60
21 755,72
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Га – гектар;
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" Ұлттық компаниясы" АҚ – "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Ақтау Теңіз Солтүстік Терминалы" ЖШС – "Ақтау Теңіз Солтүстік Терминалы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
"Ақтау халықаралық контейнерлік хабы" ЖШС – "Ақтау халықаралық контейнерлік хабы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
_____ жылғы _______________
№ ____ қаулысына 2-қосымша
Ақтау халықаралық теңіз сауда порты және Баутино теңіз сауда порты акваторияларының шекаралары

21 825,73
21 817,95
21 755,84
21 759,06
21 748,52
21 749,60
21 755,72
Расшифровка аббревиатур:
га – гектар;
АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" - акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт";
ТОО "Актауский Морской Северный Терминал" – товарищество с ограниченной ответственностью "Актауский Морской Северный Терминал";
ТОО "Актауский международный контейнерный хаб" – товарищество с ограниченной ответственностью "Актауский международный контейнерный хаб".
Приложение 2
к постановлению
акимата Мангистауской области
от __________ года №
Границы акватории международного морского торгового порта Актау и морского торгового порта Баутино

1. Ақтау халықаралық теңіз сауда портының ішкі акваториясының шекаралары:
Ақтау халықаралық теңіз сауда портының ішкі акваториясы 43°35'39"N және 51°13'31'Е координаттарымен жағалау нүктесінен келетін сызықпен шектелген, әрі қарай батыс бағытта дамбыны бойлай, одан 100 м қашықтықта теңізге, әрі қарай толқынтосқыны бойлай, одан 100 м қашықтықта теңізге, 43°36'22"N және 51°12'15"Е координаттарымен толқынтосқының солтүстік шетіне дейін, әрі қарай 43°36'09,5"N және 51°12'29,5"Е координаттарымен толқынтосқының оңтүстік басына дейін, 43°36'10"N және 51°12'38"Е координаттарымен толқынтосқы бойымен толқынтосқының солтүстік басына дейін, одан кейін 43°36'26"N және 51°12'22"Е координаттарымен молдың шетіне дейін, мол бойымен оның негізі жағына, молдың негізінен № 23, № 22, № 21, № 18, Х920, № 5, № 4, № 11, Экологиялық, № 8, № 7, № 6, № 1, № 2, № 3, № 12 айлақтарын бойлай, әрі қарай оңтүстік нүкте жағалау бойымен координаттары 43°35'39"N және 51°13'31''Е болатын бастапқы нүктеге дейін.
1.1. Ақтау халықаралық теңіз сауда портының сыртқы акваториясының шекаралары:
Ақтау халықаралық теңіз сауда портының сыртқы акваториясы № 125, № 126 зәкір тұрақтарының аудандары мен Ақтау халықаралық теңіз сауда портының кіреберіс арнасынан тұрады. № 125 зәкір тұрағының ауданы 43°34'24"N және 51°10'30"Е, 43°34'24"N және 51°13'00"Е, 43°30'24"N және 51°10'30"Е, 43°30'24"N және 51°13'00"E координаталы нүктелерін қосатын сызықпен шектелген. № 126 зәкір тұрағының ауданы 43°34'48"N және 51°04'12"Е, 43°34'48"N және 51°08'12"Е, 43°32'18"N және 51°04'12"Е, 43°32'18"N және 51°08'12"Е координаталы нүктелерін қосатын сызықпен шектелген.
Ақтау халықаралық теңіз сауда портының кіреберіс арнасы № 164 жанып тұратын навигациялық бүйдің орнатылу нүктесі арқылы өтетін 43°36'44"N және 51°10'00"Е координаталы сызықпен шектелген, әрі қарай оңтүстік-шығыс бағытта 43°36'28"N және 51°12'05"Е координаттарымен № 6 жанып тұратын навигациялық бүйдің орнатылу нүктесін бойлай, 43°36'26"N және 51°12'22"Е координаттарымен молдың шетіне дейін, әрі қарай 43°36'10"N және 51°12'38"Е координаттарымен толқынтосқының солтүстік басына дейін, әрі қарай солтүстік-батыс бағытта 43°36'24"N және 51°12'04"Е координаттарымен № 7 жанып тұратын навигациялық бүйдің орнатылу нүктесін бойлай, № 164 жанып тұратын навигациялық бүйге дейін.
2. Баутино теңіз сауда порты акваториясының шекарасы:
Баутино теңіз сауда портының акваториясы 167 бүйден (44°38`7`` солтүстік ендік, 50°18`7`` шығыс бойлық) Түпқараған мүйісіне (44°38`74`` солтүстік ендік, 50°18`7`` шығыс бойлық) дейін тіке сызықпен анықталады. Түпқараған қиғашының шетінен № 167 бүйге дейін.

1. Границы внутренней акватории международного морского торгового порта Актау:
Внутренняя акватория международного морского торгового порта Актау ограничена линией, идущей от точки береговой черты с координатами 43°35'39"N и 51°13'31'Е, далее в западном направлении вдоль дамбы, мористее от не на расстоянии 100 м, далее вдоль волнолома, мористее от него на расстоянии 100 м, до северной оконечности волнолома с координатами 43°36'22"N и 51°12'15"Е, далее до южного оголовка волнолома с координатами 43°36'09,5"N и 51°12'29,5"Е, по волнолому до северного оголовка волнолома с координатами 43°36'10"N и 51°12'38"Е, затем до оконечности мола с координатами 43°36'26"N и 51°12'22"Е, вдоль мола к его основанию, от основания мола вдоль причалов № 23, № 22, № 21, № 18, Х920, № 5, № 4, № 11, Экологического, № 8, № 7, № 6, № 1, № 2, № 3, № 12, далее вдоль береговой южной черты к исходной точке с координатами 43°35'39"N и 51°13'31"Е.
1.1. Границы внешней акватории международного морского торгового порта Актау:
Внешняя акватория международного морского торгового порта Актау состоит из районов якорных стоянок № 125, № 126 и подходного канала международного морского торгового порта Актау. Район якорной стоянки № 125 ограничен линией, соединяющей точки с координатами 43°34'24"N и 51°10'30"Е, 43°34'24"N и 51°13'00"Е, 43°30'24"N и 51°10'30"Е, 43°30'24"N и 51°13'00"Е. Район якорной стоянки № 126 ограничен линией, соединяющей точки с координатами 43°34'48"N и 51°04'12"Е, 43°34'48"N и 51°08'12"Е, 43°32'18"N и 51°04'12"Е, 43°32'18"N и 51°08'12"Е.
Подходной канал международного морского торгового порта Актау ограничен линией, проходящей через точку установки светящего навигационного буя № 164, с координатами 43°36'44"N и 51°10'00"Е, далее в юго-восточном направлении вдоль точки установки светящего навигационного буя № 6 с координатами 43°36'28"N и 51°12'05"Е, до оконечности мола с координатами 43°36'26"N и 51°12'22"Е, далее до северного оголовка волнолома с координатами 43°36'10"N и 51°12'38"Е, далее в северо-западном направлении вдоль точки установки светящего навигационного буя № 7 с координатами 43°36'24"N и 51°12'04"Е, до светящего навигационного буя № 164.
2. Граница акватории морского торгового порта Баутино:
Акватория морского торгового порта Баутино определяется прямой линией от 167 буя (44°38`7`` северной широты, 50°18`7`` восточной долготы) до мыса Тюбкараган (44°38`74`` северной широты. 50°18`7`` восточной долготы). От окончания Тюбкараганской косы до буя № 167.

Сонымен бірге, Түпқараған қиғашының батыс жағалауында орналасқан (44°32` солтүстік ендіктен қиғаш аяқталғанға дейін) гидротехникалық құрылыстар мен олардың акваториялары.
Ескертпе: Түпқараған қиғашының координаттары жыл сайынғы азғантай өзгеріске ұшырауы мүмкін.

Также, все гидротехнические сооружения и их акватории, расположенные на западном берегу Тюбкараганской косы (от 44°32` северной широты до окончания косы).
Примечание: координаты Тюбкараганской косы подвержены ежегодному незначительному изменению.