Маңғыстау облысы әкімдігінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі № 195 "Маңғыстау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2026 жылғы 5 қаңтардағы № 6 қаулысы
Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Маңғыстау облысы әкімдігінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі №195 "Маңғыстау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 201037 болып тіркелген) келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулыға 1, 2, 3, 4, 5 қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "___" ___________
№_____ қаулысына 1 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 1 қосымша
Маңғыстау облысының Қарақия ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы, га
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы, га
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы, га
1
Оғыланды некрополі, X – ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сенек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 95 шақырымда орналасқан Оғыланды жерінде
2,4
1,75
1,75
1,75
2
Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті, ХVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 95 шақырымда

О внесении изменений в постановление акимата Мангистауской области от 24 сентября 2024 года № 195 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Мангистауской области"
Постановление акимата Мангистауской области от 5 января 2025 года № 6
Акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Мангистауской области от 24 сентября 2024 года №195 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Мангистауской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №202819) следующие изменения:
приложения 1, 2, 3, 4, 5 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Мангистауской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н. Килыбай
Приложение 1 к
постановлению акимата
Мангистауской области
от "___" ________ 2025 года
№__________
Приложение 1
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры, расположенного в Каракиянском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны, га
Площадь зоны регулирования застройки, га
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта, га
1
Некрополь Огланды,
X-XIX века
ансамбль и комплекс
в местности Огланды, расположенной в 95 километрах к северо-востоку от села Сенек
2,4
1,75
1,75
1,75
2
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Огланды, ХVIII век
градостроительство и архитектура
в 95 километрах на северо-восток от села Сенек

1,406
1,121
1,407
1,692
Ескертпе:
Аббревиатураның толық жазылуы:
га – гектар
"Оғыланды некрополі, X - ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті", ХVIII ғасыр тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шопан ата жерасты мешіті және қорымы", Х-ХIХ ғасырлар; тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Әліке-Қанай некрополі, ХІХ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Балуанияз некрополі, ХVIII - ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Бармақ некрополі, XIV - XVI ғасырлар және XVIII ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Дауысты-Дүкен некрополі, XVIII ғасыр - ХХ ғасырдың І жартысы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының артасы
"Көкесем некрополі, ХIV - ХVIII - ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Орыс некрополі, XVIII ғасырдың аяғы - XX ғасырдың басы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Ұлы Кіндікті (Үлкенқұдық) діни-қабірлеу кешені, б.д.д. ІІ мыңжылдықтың ортасы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Ұлы Қырғын некрополі, ХIХ ғасыр" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "___" ______________
№_____ қаулысына 2 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 2 қосымша
Маңғыстау облысының Маңғыстау ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы
1
Құлбарақ некрополі,
XVIII-XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шайыр ауылдық округінің Тиген елді мекенінен оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырымда

1,406
1,121
1,407
1,692
11
Некрополь  Орыс, конец ХVIII века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
в 98 километрах к востоку от села Сайотес сельского округа Сайотес
0,337
0,618
0,895
1,171
Примечание:
расшифровка аббревиатуры:
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Огланды, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Бекет-ата в местности Огланды, ХVIII век"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Шопан ата и некрополь" Х-ХIХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Культово-погребальный комплекс Улы Киндикти (Улькенкудык), середина ІІ тысячелетия до н.э."
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Алике-Канай, конец ХІХ века - начало ХХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Балуанияз, XVIII - XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бармак, XIV - XVI века, конец XVIII века - начало ХХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Дауысты-Дукен, XVIII век - І половина ХХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кокесем, XIV - XVIII – XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Улы Кыргын, ХIХ век"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Орыс, конец ХVIII века - начало ХХ века"
Приложение 2 к постановлению
акимата Мангистауской области
от "___" ________ 2025 года
№__________
Приложение 2
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранных зон и зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры, расположенных в Мангистауском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
1
Некрополь Кулбарак, XVIII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 6 километрах к юго-востоку от населенного пункта Тиген сельского округа Шайыр

0,73
14 493,40 м2
17 119,49 м2
19 499,07 м2
2
Құнан некрополі,
XV-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жыңғылды ауылы
6,5
20 232,15 м2
22 867,05 м2
25 328,85 м2
3
Мыңкісі некрополі, XVII-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшымырау ауылынан шығысқа қарай 25 шақырымда
0,066
16 064,80 м2
18 611,42 м2
21 085,12 м2
4
Тобықты жеріндегі Бекет-ата жерасты мешіті, XVIII-XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылдық округінің Тиген елді мекенінен солтүстік-шығысқа қарай 37 шақырымда
0,5
371,48 м2
596,13 м2
749,32 м2
5
Үшкөз-Мейрам некрополі, XIV-XХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылының батыс шетінде
0,57
12 486,88 м2
14 993,15 м2
17 391,66 м2
6
Бекбаулы ата некрополі, XVI-XVII ғасырлар және XVIII-XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жыңғылды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 14 шақырымда
3
19 610,40 м2
22 250,43 м2
24 771,77 м2
7
Ақжігіт күмбезтамы, XVIII-XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылдық округінің Шайыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырымда
0,6
0,9 га
0,9 га
0,9 га
8
Қаракісі некрополі, XVIII ғасыр-ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылдық округінің Сайөтес ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырымда
1,1
0,95 га
0,95 га
0,95 га
9
Өтес некрополі, XIV-XVI ғасырлар және XVIII-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылдық округінің Сайөтес ауылының оңтүстік шетінде
2,7
1,4 га
1,4 га
1,4 га
10
Шілкөз-Мейрам некрополі, XVI-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырымда
1,98
1,2 га
1,2 га
1,2 га
11
Алтынқазған діни-жерлеу кешені, III-IV ғасырлар
археология
Таушық ауылынан шығысқа қарай 21 шақырымда
197
25,5 га
25,5 га
25,5 га
12
Қызылқала қалашығы, Ақмыш шатқалы
X–XVII ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырымда
24,0
8,9 га
8,9 га
8.9 га
13
Шақпақ ата жерасты мешіті және қорымы (57 бірлік), IХ-Х ғасырлар, XIV-XIX ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Таушық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 шақырымда
10
15,4 га
22,1 га
29,9 га
14
Қараман ата жерасты мешіті және қорымы (470 бірлік), ХIII-ХIХ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Шетпе ауылынан оңтүстік-батысқа 35 шақырымда
7,2
12,5 га
18,8 га
26,1 га
15
Ешкіқырған некрополі, XVI-XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылдық округінің Сайөтес ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 25 шақырымда
1,77
1,19 га
1,47 га
1,47 га
16
Көккүмбет күмбезтамы, ХIV ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәуле
Тұщықұдық ауылынан шығысқа қарай 7 шақырымда
0,011
0,072 га
0,136 га
0,201 га
17
Айғырлы - 1 қорымы, орта ғасырлар
археология
Таушық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 17,5 шақырымда
0,018
0,707 га
1,733 га
2,759 га
18
Ауызорпа некрополі, XV - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шайыр ауылдық округінің Тиген елді мекеніненсолтүстік-шығысқа қарай 17 шақырымда

0,73
14 493,40 м2
17 119,49 м2
19 499,07 м2
2
Некрополь Кунан, XV-XX века
ансамбль и комплекс
село Жынгылды
6,5
20 232,15 м2
22 867,05 м2
25 328,85 м2
3
Некрополь Мынкиси, XVII-XX века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к востоку от села Акшымырау
0,066
16 064,80 м2
18 611,42 м2
21 085,12 м2
4
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Тобыкты, XVIII-XIX века
градостроительство и архитектура
в 37 километрах к северо-востоку от населенного пункта Тиген сельского округа Шайыр
0,5
371,48 м2
596,13 м2
749,32 м2
5
Некрополь Ушкоз-Мейрам, XIV-XХ века
ансамбль и комплекс
на западной окраине села Шетпе
0,57
12 486,88 м2
14 993,15 м2
17 391,66 м2
6
Некрополь Бекбаулы ата, XVI-XVII века и XVIII–XIX века
ансамбль и комплекс
в 14 километрах к северо-западу от села Жынгылды
3
19 610,40 м2
22 250,43 м2
24 771,77 м2
7
Мавзолей Акжигит, XVIII-XIX века
градостроительство и архитектура
в 5 километрах к северо-востоку от села Шайыр сельского округа Шайыр
0,6
0,9 га
0,9 га
0,9 га
8
Некрополь Каракиси, XVIII век–I половина ХХ века
ансамбль и комплекс
в 5 километрах к югу от села Сайотес сельского округа Сайотес
1,1
0,95 га
0,95 га
0,95 га
9
Некрополь Отес, XIV-XVI века и XVIII-XX века
ансамбль и комплекс
на южной окраине села Сайотес сельского округа Сайотес
2,7
1,4 га
1,4 га
1,4 га
10
Некрополь Шилкоз-Мейрам, XVI-XX века
ансамбль и комплекс
в 15 километрах к северу от села Шетпе
1,98
1,2 га
1,2 га
1,2 га
11
Культово - погребальный комплекс Алтынказган, III-IV века
археология
в 21 километрах к востоку от села Таучик
197
25,5 га
25,5 га
25,5 га
12
Городище Кызылкала, урочище Акмыш, X-XVII века
археология
в 20 километрах к северо-западу от села Шетпе
24,0
8,9 га
8,9 га
8.9 га
13
Подземная мечеть Шақпақ ата и некрополь (57 единиц), IХ-Х века и XIV-XIX века
ансамбль и комплекс
в 30 километрах на северо-запад от села Таушық
10
15,4 га
22,1 га
29,9 га
14
Подземная мечеть Қараман ата и некрополь (470 единиц), ХIII-ХIХ века
ансамбли и комплексы
в 35 километрах к юго-западу от села Шетпе
7,2
12,5 га
18,8 га
26,1 га
15
Некрополь Ешкикырган, XVI-XX века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к северо-востоку от села Сайотес
1,77
1,19 га
1,47 га
1,47 га
16
Мавзолей  Коккумбет, II половина ХIV века
градостроительство и архитектура
в 7 километрах к востоку от села Тущыкудык
0,011
0,072 га
0,136 га
0,201 га
17
Могильник  Айгырлы - 1, средние века
археология
в 17,5 километрах к юго-западу от села Таучик
0,018
0,707 га
1,733 га
2,759 га
18
Некрополь  Ауызорпа, XV - XIX века
ансамбль и комплекс
в 17 километрах к северо-востоку населенного пункта Тиген сельского округа Шайыр

1,321
1,069 га
1,346 га
1,623 га
19
Кәді некрополі, XIV - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шайыр ауылдық округінің Тиген елді мекенінен солтүстік-шығысқа қарай 37 шақырымда
0,349
0,615 га
0,921 га
1,227 га
20
Қалнияз некрополі, XIX ғасыр
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 31 шақырымда
0,637
0,741 га
1,004 га
1,266 га
21
Құлмамбет некрополі, XVI - XVII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырымда
1,126
1,397 га
1,597 га
1,897 га
22
Қызан некрополі, XVI - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Қызан ауылынан шығысқа қарай 2 шақырымда
7,374
2,296 га
2,599 га
2,701 га
23
Қырықкез некрополі, XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шайыр ауылдық округінің Тиген елді мекенінен солтүстік-шығысқа қарай 12 шақырымда
0,686
0,789 га
1,084 га
1,379 га
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
м2 – шаршы метр
га – гектар
"Құлбарақ некрополі, XVIII - XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Құнан некрополі, XV-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Мыңкісі некрополі, XVII-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Тобықты жеріндегі Бекет-ата жерасты мешіті, XVIII-XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үшкөз-Мейрам некрополі, XIV-XХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Бекбаулы ата некрополі, XVI-XVII ғасырлар және XVIII-XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Ақжігіт күмбезтамы, XVIII-XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қаракісі некрополі, XVIII ғасыр-ХХ ғасырдың І жартысы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Өтес некрополі, XIV-XVI ғасырлар және XVIII-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шілкөз-Мейрам некрополі, XVI-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Алтынқазған діни-жерлеу кешені, III-IV ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қызылқала қалашығы, Ақмыш шатқалы, X-XVII ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шақпақ ата жерасты мешіті және қорымы" IХ-Х ғасырлар, XIV-XIX ғасырлар; тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қараман ата жерасты мешіті және қорымы" ХIII-ХIХ ғасырлар; тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Ешкіқырған некрополі, XVI-XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Көккүмбет күмбезтамы, ХIV ғасырдың ІІ жартысы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Айғырлы - 1 қорымы, орта ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Ауызорпа некрополі, XV - XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Кәді некрополі, XIV - XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қалнияз некрополі, XIX ғасыр" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Құлмамбет некрополі, XVI - XVII ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қызан некрополі, XVI - XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қырықкез некрополі, XVIII - XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "___" ______________
№_____ қаулысына 3 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 3 қосымша
Маңғыстау облысының Мұнайлы ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы
1
Бердібек некрополі, XVIII ғасыр-XX ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен

1,321
1,069 га
1,346 га
1,623 га
19
Некрополь  Кады, XIV - XX века
ансамбль и комплекс
в 6 километрах к северо-западу от села Шайыр сельского округа Шайыр
0,349
0,615 га
0,921 га
1,227 га
20
Некрополь  Калнияз XIX век
ансамбль и комплекс
в 31 километрах к юго-востоку от села Шетпе
0,637
0,741 га
1,004 га
1,266 га
21
Некрополь  Кулмамбет, XVI - XVII века
ансамбль и комплекс
в 12 километрах к северо-западу от села Шетпе
1,126
1,397 га
1,597 га
1,897 га
22
Некрополь  Кызан, XVI - XIX века
ансамбль и комплекс
в 2 километрах к востоку от села Кызан
7,374
2,296 га
2,599 га
2,701 га
23
Некрополь  Кырыккез, XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
в 12 километрах к северо-востоку от села Шайыр сельского округа Шайыр
0,686
0,789 га
1,084 га
1,379 га
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
м2 – квадратный метр
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кулбарак, XVIII-XIX века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кунан, XV-XX века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Мынкиси, XVII-XX века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Бекет-ата в местности Тобыкты, XVIII-XIX века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Ушкоз-Мейрам, XIV-XХ века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бекбаулы ата, XVI-XVII века и XVIII–XIX века"
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройки Зона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Мавзолей Акжигит, XVIII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Каракиси, XVIII век–I половина ХХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Отес, XIV-XVI века и XVIII-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Шилкоз-Мейрам, XVI-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Культово-погребальный комплекс Алтынказган, III-IV века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Городище Кызылкала, урочище Акмыш, X-XVII века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Шақпақ ата и некрополь" IХ-Х века и XIV-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Подземная мечеть Қараман ата и некрополь: ХIII-ХIХ века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Ешкикырган, XVI-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Мавзолей Коккумбет, II половина ХIV века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Могильник Айгырлы - 1, средние века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Ауызорпа, XV - XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кады, XIV - XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Калнияз XIX век"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кулмамбет, XVI - XVII века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кызан, XVI - XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кырыккез, XVIII - XIX века"
Приложение 3
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "___" ________ 2025 года №___
Приложение 3
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры, расположенных в Мунайлинском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
1
Некрополь Бердибек, XVIII век-I половина XX века
ансамбль и комплекс

Ақтау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 19,5 шақырымда
0,02
36 695,79 м2
39 435,99 м2
41 792,78 м2
2
Нұрмағанбет некрополі, ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырымда
0,4
0,7 га
0,7 га
0,7 га
3
Бегеш некрополі, ХII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 25 шақырымда
0,98
0,93 га
1,24 га
1,24 га
4
Жамбауыл некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 30 шақырымда
1,18
1,18 га
1,47 га
1,47 га
5
Қатем (Хатам-ишан) некрополі, Х-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырымда
1,68
1,13 га
1,41 га
1,41 га
6
Жұлдыз күмбезтамы, XVIII ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 35 шақырымда
0,002
0,050 га
0,118 га
0,186 га
7
Бектемір - баба некрополі, ХIХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Құрық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 45 шақырымда
0,661
1,053 га
1,342 га
1,631 га
8
Бөрілген некрополі, XVII - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 35 шақырымда
0,875 га
1,197 га
1,518 га
0,875 га
9
Жаукен некрополі, XII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 30 шақырымда
0,014
0,250 га
0,548 га
0,845 га
10
Өзбек некрополі, XIX - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан солтүстікке 20 шақырымда
0,303
0,580 га
0,880 га
1,181 га
11
Шектібай некрополі, ХIII ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Құрық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырымда
0,009
0,237 га
0,557 га
0,878 га
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
м2 – шаршы метр
га – гектар
"Бердібек некрополі, XVIII ғасыр-XX ғасырдың І жартысы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағыҚорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Нұрмағанбет некрополі, ХХ ғасырдың басы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Бегеш некрополі, ХII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жамбауыл некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қатем (Хатам-ишан) некрополі, Х-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жұлдыз күмбезтамы, XVIII ғасырдың ІІ жартысы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғаи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Бектемір - баба некрополі, ХIХ - ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғаи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Бөрілген некрополі, XVII - XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғаи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жаукен некрополі, XII - XIX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғаи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Өзбек некрополі, XIX - XX ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғаи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шектібай некрополі, ХIII ғасыр - ХХ ғасырдың басы" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғаи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "___" ___________
№_____ қаулысына 4 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 4 қосымша
Маңғыстау облысының Түпқараған ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы
1
Есмамбет некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан солтүстік-батысқа қарай 25 шақырымда

в 19,5 километрах к северо-востоку от города Актау
0,02
36 695,79 м2
39 435,99 м2
41 792,78 м2
2
Некрополь Нурмаганбет, начало XX века
ансамбль и комплекс
в 35 километрах к северу от село Баянды
0,4
0,7 га
0,7 га
0,7 га
3
Некрополь Бегеш, XII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 20 километрах к северу от село Баянды
0,98
0,93 га
1,24 га
1,24 га
4
Некрополь Жамбауыл, XVII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 30 километрах к северу от село Баянды
1,18
1,18 га
1,47 га
1,47 га
5
Некрополь Катем (Хатам-ишан), X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 15 километрах к северу от село Баянды
1,68
1,13 га
1,41 га
1,41 га
6
Мавзолей  Жулдыз, II половина XVIII века
градостроительство и архитектура
в 35 километрах к юго-востоку от села Батыр
0,002
0,050 га
0,118 га
0,186 га
7
Некрополь  Бектемир-баба, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
в 45 километрах к северо-западу от села Курык
0,661
1,053 га
1,342 га
1,631 га
8
Некрополь Борилген, XVII - XX века
ансамбль и комплекс
в 35 километрах к северо-востоку от села Баянды
0,537
0,875 га
1,197 га
1,518 га
9
Некрополь  Жаукен, XII - XIX века
ансамбль и комплекс
в 30 километрах к северо-востоку от села Баянды
0,014
0,250 га
0,548 га
0,845 га
10
Некрополь  Озбек, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
в 20 километрах к северу от села Баянды
0,303
0,580 га
0,880 га
1,181 га
11
Некрополь  Шектибай, XIII век - начало XX века
ансамбль и комплекс
в 10 километрах к северо-западу от села Курык
0,009
0,237 га
0,557 га
0,878 га
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
м2 – квадратный метр
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бердибек, XVIII век-I половина XX века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Нурмаганбет, начало XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бегеш, XII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Жамбауыл, XVII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Катем (Хатам-ишан), X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Мавзолей Жулдыз, II половина XVIII века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Бектемир-баба, XIX - XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Борилген, XVII - XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Жаукен, XII - XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Озбек, XIX - XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Шектибай, XIII век - начало XX века"
Приложение 4
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "___" ________ 2025 года
№__________
Приложение 4
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры, расположенных в Тупкараганском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
1
Некрополь Есмамбет, ХVII-ХIХ века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к северо-западу от города Актау

0,36
10 881,76 м2
13 377,54 м2
15 869,36 м2
2
Кетікқала қонысы, XIV ғасыр
археология
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 800 метрде
14,4
6,4 га
6,4 га
6,4 га
3
Қарағашты-әулие некрополі, Х–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 47 шақырымда
1,43
1,08 га
1,08 га
1,08 га
4
Қалипан некрополі, Х–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11 шақырымда
1,0
1,0 га
1,0 га
1,0 га
5
Кенті - баба некрополі, Х–ХVI ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 55 шақырымда
0,9
0,9 га
0,9 га
0,9 га
6
Сұлтан-үпі жерасты мешіті, некрополі және шатқалы, Х-ХIХ ғасырлар, энеолит
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 57 шақырымда
100,0
7,4 га
7,4 га
7,4 га
7
Сағындық некрополі, ХVI - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 23 шақырымда
1,2
1,0 га
1,0 га
1,0 га
8
Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 55 шақырымда
0,6
0,8 га
0,8 га
0,8 га
9
Ақшора некрополі, ХVI-ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 40 шақырымда
0,57
0,76 га
1,06 га
1,06 га
10
Жалғыз там (Белторан) некрополі, ХІІ-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 45 шақырымда
0,58
0,73 га
1,02 га
1,02 га
11
Жылқыбай некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 40 шақырымда
0,20
0,50 га
0,79 га
0,79 га
12
Қайдауыл (Айымбет) некрополі, ХVIII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 43 шақырымда
0,20
0,58 га
0,88 га
0,88 га
13
Қалың-Арбат некрополі, Х–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 18 шақырымда
1,29
1,05 га
1,35 га
1,35 га
14
Қошқар-ата некрополі, IХ-ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан солтүстік-батысқа қарай 17 шақырымда
0,92
0,98 га
1,29 га
1,29 га
15
Мая некрополі, ХIV–ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 36 шақырымда
0,27
0,56 га
0,86 га
0,86 га
16
Шат некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырымда
1,26
1,04 га
1,33 га
1,33 га
17
Абылғазы күмбезтамы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан оңтүстікке қарай 3 шақырымда
0,002
0,073 га
0,177 га
0,281 га
18
Жоғарғы Түпқараған маягі, 1851 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан солтүстікке қарай 10 шақырымда
0,003
0,341 га
1,699 га
1,954 га
19
Қаңға-баба некрополі, ХІ - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 25 км шығыс бағытта

0,36
10 881,76 м2
13 377,54 м2
15 869,36 м2
2
Поселение Кетиккала, XIV век
археология
в 800 метрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
14,4
6,4 га
6,4 га
6,4 га
3
Некрополь Карагашты-аулие, X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 47 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
1,43
1,08 га
1,08 га
1,08 га
4
Некрополь Калипан, X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 11 километрах к северо-западу от села Акшукур
1,0
1,0 га
1,0 га
1,0 га
5
Некрополь Кенты-баба, X-XVI века
ансамбль и комплекс
в 55 километрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
0,9
0,9 га
0,9 га
0,9 га
6
Некрополь, подземная мечеть и урочище Султан-упи, X-XIX века, энеолит
ансамбль и комплекс
в 57 километрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
100,0
7,4 га
7,4 га
7,4 га
7
Некрополь Сагындык, XVI-XIX века
ансамбль и комплекс
в 23 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
1,2
1,0 га
1,0 га
1,0 га
8
Некрополь Уштам, X-XVI века
ансамбль и комплекс
в 55 километрах к северо-востоку от города Форт- Шевченко
0,6
0,8 га
0,8 га
0,8 га
9
Некрополь Акшора, XVI-XX века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к востоку от города Форт- Шевченко
0,57
0,76 га
1,06 га
1,06 га
10
Некрополь Жалгыз там (Бельторан), XII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 45 километрах к востоку от города Форт- Шевченко
0,58
0,73 га
1,02 га
1,02 га
11
Некрополь Жылкыбай, XVII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 40 километрах к северо-западу от села Акшукур
0,20
0,50 га
0,79 га
0,79 га
12
Некрополь Кайдауыл (Айымбет), XVIII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 43 километрах к северо-востоку от села Акшукур
0,20
0,58 га
0,88 га
0,88 га
13
Некрополь Калын-Арбат, X-XIX века
ансамбль и комплекс
в 18 километрах к северо-западуу от села Акшукур
1,29
1,05 га
1,35 га
1,35 га
14
Некрополь Кошкар-ата, IX-XX века
ансамбль и комплекс
в 17 километрах к северо-западу от города Форт- Шевченко
0,92
0,98 га
1,29 га
1,29 га
15
Некрополь Мая, XIV-XIX века
ансамбль и комплекс
в 36 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
0,27
0,56 га
0,86 га
0,86 га
16
Некрополь Шат, XVII-XIX века
ансамбль и комплекс
в 20 километрах к юго-западу от села Таучик
1,26
1,04 га
1,33 га
1,33 га
17
Городище Каракабак, III век – начало VI века и IX – X века
археология
в 17 километрах к северо-восток от села Таучик
0,186
1,522 га
2,806 га
4,086 га
18
Верхний Тупкараганский маяк, 1851 год
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к северу от города Форт-Шевченко
0,003
0,341 га
1,699 га
1,954 га
19
Мавзолей  Абылгазы, XIX век
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к югу от города Форт-Шевченко
0,002
0,073 га
0,177 га
0,281 га
20
Некрополь  Канга-баба, XI - XIX века
ансамбль и комплекс
в 25 километрах к востоку от города Форт-Шевченко

1,671
1,154 га
1,436 га
1,718 га
20
Қаракөз күмбезтамы, ХV - ХVІІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 25 шақырымда
0,004
0,027 га
0,052 га
0,077 га
21
Қарақабақ қалашығы, ІІІ ғасыр - VI ғасырдың басы және ІХ - Х ғасырлар
археология
Таушық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырымда
0,186
1,522 га
2,806 га
4,086 га
22
Қосым некрополі, ХVII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 9 шақырымда
0,484
0,685 га
0,976 га
1,268 га
23
Төменгі Түпқараған маягі, 1851 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутино ауылының шығыс шетінде, Түпқараған шығанағының оңтүстік жағалауында
0,022
0,500 га
1,160 га
1,819 га
24
Ұзын-там (Қара-там) некрополі, ХII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан солтүстік-батысқа қарай 17 шақырымда
0,451
0,705 га
1,032 га
1,358 га
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
м2 – шаршы метр
га – гектар
"Есмамбет некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Кетікқала қонысы, XIV ғасыр" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қарағашты-әулие некрополі, Х-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қалипан некрополі, Х–ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Кенті-баба некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Сұлтан-үпі жерасты мешіті, некрополі және шатқалы, Х-ХIХ ғасырлар, энеолит" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Сағындық некрополі, ХVI-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Сағындық некрополі, ХVI-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Үштам некрополі, Х-ХVI ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы Қорғау аймағы Құрылыс салуды реттеу аймағы Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы
"Ақшора некрополі, ХVI-ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жалғыз там (Белторан) некрополі, ХІІ-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жылқыбай некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қайдауыл (Айымбет) некрополі, ХVIII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қалың-Арбат некрополі, Х–ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қошқар-ата некрополі, IХ-ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Мая некрополі, ХIV–ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Шат некрополі, ХVII-ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Абылғазы күмбезтамы, ХIХ ғасыр" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Жоғарғы Түпқараған маягі, 1851 жыл" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағы шекараларының картасы
"Қаңға-баба некрополі, ХІ - ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағы шекараларының картасы
"Қаракөз күмбезтамы, ХV - ХVІІ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекараларының картасы
"Қарақабақ қалашығы, ІІІ ғасыр - VI ғасырдың басы және ІХ - Х ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағы шекараларының картасы
"Қосым некрополі, ХVII - ХХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағы шекараларының картасы
"Төменгі Түпқараған маягі, 1851 жыл" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағы шекараларының картасы
"Ұзын-там (Қара-там) некрополі, ХII - ХIХ ғасырлар" тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғаиландшафт аймағы шекараларының картасы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "___" _________
№_____ қаулысына 5 қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№195 қаулысына 5 қосымша
Маңғыстау облысының Бейнеу ауданында орналасқан тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғи ландшафт аймағының шекаралары
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Тарих және мәдениет ескерткішінің түрі
Тарих және мәдениет ескерткішінің орналасқан жері
Тарих және мәдениет ескерткішінің алаңы, га
Қорғау аймағының алаңы, га
Құрылыс салуды реттеу аймағының алаңы, га
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының алаңы, га
1
Асау некрополі, ХVII-ХVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан оңтүстікке қарай 13 шақырымда

1,671
1,154 га
1,436 га
1,718 га
21
Мавзолей  Каракоз, XV - XVII века
градостроительство и архитектура
в 25 километрах к восток от города Форт-Шевченко
0,004
0,027 га
0,052 га
0,077 га
22
Некрополь  Косым, XVII - XX века
ансамбль и комплекс
в 9 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
0,484
0,685 га
0,976 га
1,268 га
23
Некрополь  Узын-там (Кара-там), XII -XIX века
ансамбль и комплекс
в 17 километрах к северо-запад от города Форт- Шевченко
0,451
0,705 га
1,032 га
1,358 га
24
Нижний Тупкараганский маяк, 1851 года
градостроительство и архитектура
на восточной окраине села Баутино, на южном побережье Тупкараганской бухты
0,022
0,500 га
1,160 га
1,819 га
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
м2 – квадратный метр
га – гектар
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Есмамбет, ХVII-ХIХ века"
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Охранная зона Зона регулирования застройкиЗона охраняемого природного ландшафта
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Поселение Кетиккала, XIV век"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Карагашты-аулие, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Калипан, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кенты-баба, X-XVI века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь, подземная мечеть и урочище Султан-упи, X-XIX века, энеолит"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Сагындык, XVI-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Уштам, X-XVI века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Акшора, XVI-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Жалгыз там (Бельторан), XII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Жылкыбай, XVII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кайдауыл (Айымбет), XVIII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Калын-Арбат, X-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Кошкар-ата, IX-XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Мая, XIV-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Шат, XVII-XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Городище Каракабак, III век – начало VI века и IX – X века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Верхний Тупкараганский маяк, 1851 год"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Мавзолей Абылгазы, XIX век"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Канга-баба, XI - XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Мавзолей Каракоз, XV - XVII века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Косым, XVII - XX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Некрополь Узын-там (Кара-там), XII -XIX века"
Карта границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры "Нижний Тупкараганский маяк, 1851 год"
Приложение 5
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "___" ________ 2025 года
№__________
Приложение 5
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 24 сентября 2024 года №195
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры, расположенного в Бейнеуском районе Мангистауской области
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника истории и культуры
Местонахождение памятника истории и культуры
Площадь памятника истории и культуры, га
Площадь охранной зоны, га
Плошадь зоны регулирования застройки, га
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта, га
1
Некрополь Асау,
XVII-XVIII века
ансамбль и комплекс
в 13 километрах к югу от села Турыш