Жаңақорған ауданында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды есепке алуды жүргізу, оларды көтермелеу түрлері мен тәртібін айқындау туралы
Қызылорда облысы Жаңақорған ауданының әкімдігінің 2026 жылғы 8 шілдедегі № 102 қаулысы
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес Жаңақорған ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жаңақорған ауданында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды есепке алуды жүргізу, оларды көтермелеу түрлері мен тәртібі осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Жаңақорған ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жаңақорған ауданының әкімі Ғ. Жарқынбек
"КЕЛІСІЛДІ" "Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі Қызылорда
облысының полиция департаменті
Жаңақорған ауданының полиция
бөлімі" мемлекеттік мекемесімен
Жаңақорған ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "08" шілдедегі
№ 102 қаулысына қосымша
Жаңақорған ауданында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды есепке алуды жүргізу, оларды көтермелеу түрлері мен тәртібі
1. Көтермелеудің түрлері
1. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің түрлері:
1) алғыс жариялау;
2) грамотамен марапаттау;
3) ақшалай сыйақы беру;
4) Білім беру және біліктілікті арттыру бағдарламалары бойынша оқуға жіберу;
5) Ұйымдарға, кәсіпорындарға көтермелеу туралы ұсынымдарды жолдау;
6) Құқық бұзушылық профилактикасына елеулі үлес қосқан адамдарды мемлекеттік наградамен марапаттау және оларға құрметті атақ беру туралы ұсыныстар енгізу;
2. Есепке алуды жүргізу және көтермелеудің тәртібі
2. Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеу мәселелерiн Жаңақорған ауданы әкімдігімен құрылатын қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеу жөніндегі аудандық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) қарайды.
3. Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге, қоғамдық тәртiптi қорғауға, қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге белсендi қатысатын азаматтарды көтермелеу жөнiндегi ұсыныстарды Комиссияға қарауға "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министірлігі Қызылорда облысының полиция департаментi Жаңақорған ауданының полиция бөлімі" мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрi – Полиция бөлімі) енгiзедi.
4. "Жаңақорған ауданы әкімдігі белгіленген заң нормаларына сай құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды есепке алуды жүргізеді.

Об определении видов и порядка ведения учета, поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Жанакорганском районе
Постановление акимата Жанакорганского района Кызылординской области от 8 июля 2026 года № 102
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" акимат Жанакорганского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить виды и порядок ведения учета, поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Жанакорганском районе, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Жанакорганского района.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Жанакорганского района Ғ. Жарқынбек
"СОГЛАСОВАНО"
Государственным учреждением
"Отдел полиции Жанакорганского
района Департамента полиции
Кызылординской области
Министерства внутренних
дел Республики Казахстан
Приложение к постановлению
акимата Жанакорганского района
от "08" июля 2026 года № 102
Виды и порядок ведения учета, поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Жанакорганском районе
1. Виды поощрения
1. Виды поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка:
1) объявление благодарности;
2) награждение грамотой;
3) выплата денежного вознаграждения;
4) направление на обучение по образовательным и повышающим квалификацию программам;
5) направление представлений о поощрении в организации, предприятия;
6) внесение предложений о награждении государственной наградой и почетным званием для лиц, внесших значительный вклад в профилактику правонарушений.
2. Порядок ведения учета и поощрения
2. Вопросы поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений, рассматриваются районной комиссией по поощрению граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка (далее – Комиссия) создаваемой акиматом Жанакорганского района.
3. Предложения по поощрению граждан, принимающих активное участие в охране общественного порядка, обеспечении общественной безопасности, предупреждении и пресечении преступлений, на рассмотрение комиссии вносятся государственным учреждением "Отдел полиции Жанакорганского района Департамента полиции Кызылординской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (далее – Отдел полиции).
4. Акимат Жанакорганского района в соответствии с установленными нормами законодательства ведет учет граждан, участвующих в профилактике правонарушений.

5. Комиссияның құрамына аудандық жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарының, полиция бөлімінің өкiлдерi енгiзiледi.
6. Комиссия қабылдаған шешiм – көтермелеу үшiн, ал комиссия қабылдаған шешiмге сәйкес полиция бөлімі бастығының бұйрығы - көтермелеуге ақы төлеу үшiн негiз болып табылады.
7. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысқан азаматтарға көтермелеу шараларын полиция бөлімі салтанатты жағдайда жүзеге асырады.
3. Ақшалай сыйақының мөлшері
8. Ақшалай сыйақының мөлшерiн комиссия қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге көтермеленетiн адамның қосқан үлесiн және ол немесе оның қатысуымен жолы кесiлген құқыққа қарсы әрекеттiң нәтижесiнде келтiрiлуi мүмкiн залалдың көлемiн ескере отырып белгiлейдi және ол, әдетте, 10 есе айлық есептiк көрсеткiштен аспайды.
9. Ақшалай сыйақыны төлеудi көтермелеуге ұсыныс енгiзген полиция бөлімі облыстық бюджет қаражаты есебiнен жүргiзедi

5. В состав комиссии включаются представители районных местных представительных и исполнительных органов, отдела полиции.
6. Основанием для поощрения является решение, принятое комиссией, а для выплаты поощрения – приказ начальника отдела полиции согласно решению, принятому комиссией.
7. Меры поощрения гражданам, участвующих в обеспечение общественного порядка осуществляется отделом полиции в торжественной обстановке.
3. Размер денежного вознаграждения
8. Размер денежного вознаграждения устанавливается комиссией с учетом внесенного поощряемым вклада в обеспечение общественного порядка и объема ущерба, который мог бы быть нанесен в результате противоправного действия, которое было пресечено им или с его участием, и не превышает, как правило, 10-кратного месячного расчетного показателя.
9. Выплата денежного вознаграждения производится за счет средств областного бюджета отделом полиции, внесшим представление к поощрению.