Ақтоғай ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2026 жылғы 12 ақпандағы № 386 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтоғай ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға Р.Абеуов
КЕЛІСІЛДІ:
"Ақтоғай ауданының ауыл шаруашылығы бөлімі" ММ Н.Жанабергенов
"Ақтоғай ауданының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" ММ Т.Таукеев
"Ақтоғай ауданының ветеринариялық станциясы" КМК Н.Сабыржанов
Ақтоғай аудандық мәслихаты
2026 жылы 12 ақпандағы
45 сессиясының
№ 386 шешімімен бекітілді
Ақтоғай ауданы бойынша 2025 -2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – жоспар) Қазақстан Республикасының"Жайылымдар туралы", Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар-жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында әзірленді.
2- тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеу кезінде пайдаланылған деректер:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 575 984 мың гектар жайылым қажет. 401 426 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 254 787 мал басы жайылады, 85 400 мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда 6 569 мал басы жайылады;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
3) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы қосымшада көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның жергілікті атқарушы органдары, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп облыстың жергілікті атқарушы органы әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жүзеге асырады;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2025 - 2029 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 12 февраля 2026 года № 386
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года"О пастбищах"Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию поАктогайскому району на 2025 – 2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель Р.Абеуов
Согласовано:
ГУ "Отдел сельского хозяйства Актогайского района" Н.Жанабергенов
ГУ "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства Актогайского района" Т.Таукеев
КГП "Ветеринарная станция Актогайского района" Н.Сабыржанов
Утвержден решением 45 сессии
Актогайского районного маслихата
№ 386 от 12 февраля 2026 года
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому районуна 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. План управления и использования пастбищ (далее – План) разработан в соответствии с Закона Республики Казахстан "О пастбищах" иЗакона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. Данные использованные при разработке плана:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 575 984 тысяч гектаров.254 787 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 401 426 тысяч гектаров, 6 569 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 85 400 тысяч гектаров;
2) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям)согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района совместно с акимами поселка, села, сельского округа на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом;

4) осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
5) Осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) осы Жоспарға 6-қосымша әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспарға 7-қосымша жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта);
3) осы Жоспарға 8-қосымша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта);
4) осы Жоспарға 9-қосымша ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта);
5) осы Жоспарға 10-қосымша жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
6) осы Жоспарға 11-қосымша халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
7) осы Жоспарға 12-қосымша суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
8) осы жоспарға 13-қосымша ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
9) осы жоспарға 14-қосымша ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы;
10) Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
1-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша

4) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно приложению4 к настоящему Плану;
5) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему плану.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земельсогласно приложению6 к настоящему Плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищсогласно приложению7 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотовсогласно приложению8 к настоящему Плану;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)согласно приложению9 к настоящему Плану;
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователямсогласно приложению10 к настоящему Плану;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья согласно приложению 11 к настоящему Плану;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления водысогласно приложению12 к настоящему Плану;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищахсогласно приложению13 к настоящему Плану;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округсогласно приложению14 к настоящему Плану;
11) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому

-708
78,6
575984
316026
85400
401426
-174558
3146,8
6-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
7-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта)
8-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
9-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта)
10-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
11-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
12-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
13-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
14-қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы

-708
78,6
575984
316026
85400
401426
-174558
69,7
Приложение 6
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель
Приложение 7
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ
Приложение 8
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов
Приложение 9
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 10
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Приложение 11
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 12
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Приложение 13
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах
Приложение 14
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Актогайскому
району на 2025-2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ