Қарағанды облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 343 "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының 2026 жылғы 19 ақпандағы № 363 шешімі
Қарағанды облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қарағанды облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №343 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №218640 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 529015583 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 56691338 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 9550102 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 0 теңге;
арнаулы түсімдері бойынша - 29373155 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 433400988 мың теңге;
2) шығындар – 545884078 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 46169228 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 61134136 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14964908 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 3337777 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 3337777 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -66375500 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 66375500 мың теңге:
қарыздар түсімдері – 61134136 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15226459 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 20467823 мың теңге.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. 2026 жылға арналған облыстық бюджетке, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) әлеуметтік салық бойынша:

О внесении изменений в решение Карагандинского областного маслихата от 9 декабря 2025 года № 343 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Карагандинского областного маслихата от 19 февраля 2026 года № 363
Карагандинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Карагандинского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" от 9 декабря 2025 года №343 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №218640) следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2026 – 2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 529015583 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 56691338 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 9550102 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 0 тенге;
специальным поступлениям - 29373155 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 433400988 тысяч тенге;
2) затраты – 545884078 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 46169228 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 61134136 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14964908 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 3337777 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 3337777 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -66375500 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 66375500 тысяч тенге:
поступление займов – 61134136 тысяч тенге;
погашение займов – 15226459 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 20467823 тысячи тенге.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Установить на 2026 год нормативы распределения доходов в областной бюджет, в бюджеты районов (городов областного значения) в следующих размерах:
1) по социальному налогу:

Саран қаласына – 18 пайыз, Абай ауданына – 39 пайыз, Ақтоғай, Қарқаралы, Нұра, Осакаров аудандарына, Приозерск, Теміртау, Шахтинск қалаларына – 50 пайыздан, Бұқар-Жырау ауданына – 53 пайыз, Балқаш, Қарағанды қалаларына – 54 пайыздан, Шет ауданына – 76 пайыз.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Қарағанды облысы әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 2698816 мың теңге сомасында бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің 1, 4, 5-қосымшалары, осы шешімнің 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес, жаңа редакцияда жазылсын.

города Сарань – 18 процентов, Абайского района – 39 процентов, Актогайского, Каркаралинского, Нуринского, Осакаровского районов, городов Приозерск, Темиртау, Шахтинск - по 50 процентов, Бухар-Жырауского района – 53 процента, городов Балхаш, Караганды –по 54 процента, Шетского района – 76 процентов.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Утвердить резерв акимата Карагандинской области на 2026 год в сумме 2698816 тысяч тенге.";
приложения 1, 4, 5 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению.

196 884
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
440 171
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
3 688 515
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
27 142 288
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
16 104 665
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
12 071 156
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 170 229
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
7 299 200
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
575 964
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 836 142
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 103 428
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
16 868
077
Әлеуметтік қорғау саласында үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
15 654
078
Әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
53 671
261
Облыстың білім басқармасы
4 026 494
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
3 025 829
037
Әлеуметтік сауықтандыру
486 592
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
514 073
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
7 015
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
7 015
2
Әлеуметтiк көмек
9 654 810
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 641 850
003
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау
87 884
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
9 553 966
261
Облыстың білім басқармасы
12 960
084
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушілерді қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау

196 884
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
440 171
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
3 688 515
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
27 142 288
1
Социальное обеспечение
16 104 665
256
Управление координации занятости и социальных программ области
12 071 156
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 170 229
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
7 299 200
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
575 964
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 836 142
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 103 428
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
16 868
077
Предоставление специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому в области социальной защиты
15 654
078
Предоставление специальных социальных услуг в условиях временного пребывания в области социальной защиты
53 671
261
Управление образования области
4 026 494
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
3 025 829
037
Социальная реабилитация
486 592
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
514 073
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
7 015
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
7 015
2
Социальная помощь
9 654 810
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 641 850
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
87 884
068
Программа занятости
9 553 966
261
Управление образования области
12 960
084
Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в виде льготного проезда на общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов

45 646 751
1
Ауыл шаруашылығы
26 020 197
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 423 797
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
221 155
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
49 310
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
10 650
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
21 078
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
73 382
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
19 877
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
187 547
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 711 483
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
7 014
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
34 724
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
87 577
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
22 596 400
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
630 582
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
2 434 751
008
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
120 000
014
Ауыл шаруашылығы таурларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
155 602
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
153 600
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
67 190
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу

45 646 751
1
Сельское хозяйство
26 020 197
719
Управление ветеринарии области
3 423 797
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
221 155
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
49 310
009
Организация санитарного убоя больных животных
10 650
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
21 078
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
73 382
012
Проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
19 877
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
187 547
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 711 483
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
7 014
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
34 724
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
87 577
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
22 596 400
002
Субсидирование развития семеноводства
630 582
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
2 434 751
008
Субсидирование развития производства приоритетных культур
120 000
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
155 602
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
153 600
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
67 190
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов

10 478 719
Нысаналы даму трансферттері
27 376 796
Бюджеттік кредиттер
49 334 136
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
10 478 719
оның ішінде:
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы
84 387
Спорт объектілерін ұстауға
84 387
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
2 798 559
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа
2 798 559
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы
3 372 648
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекен көшелерін күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуден өткізуге
2 972 648
7 жастан 18 жасқа дейінгі балалар үшін қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен тегін жол жүруіне
400 000
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
3 593 125
Халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға
3 593 125
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
630 000
Табиғатты қорғау іс-шараларын іске асыруға
630 000
Нысаналы даму трансферттері:
27 376 796
оның ішінде:
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
1 800 000
Cпорт объектілерін дамыту
600 000
Туризм объектілерін дамыту
1 200 000
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобильдер жолдары басқармасы
392 116
Шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға
392 116
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
25 184 680
Қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
5 224 911
Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
6 323 880
Елді мекендерден тыс жерлерге сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
1 168 147
Газ тасымалдау жүйесін дамытуға
5 000 000
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
437 099
Жылумен жабдықтау жүйелерін дамытуға
6 329 579
Коммуналдық шаруашылықты дамытуға
701 064
Бюджеттік кредиттер:
49 334 136
оның ішінде:
Облыстың экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы
1 005 562
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
1 005 562
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
9 943 333
Тұрғын үй сатып алуға
9 943 333
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
38 385 241
Жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беру
38 385 241

10 478 719
Целевые трансферты на развитие
27 376 796
Бюджетные кредиты
49 334 136
в том числе:
Целевые текущие трансферты:
10 478 719
в том числе:
Управление физической культуры и спорта области
84 387
На содержание объектов спорта
84 387
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
2 798 559
На жилищно-коммунальное хозяйство
2 798 559
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области
3 372 648
На капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и улиц населенных пунктов
2 972 648
На льготный, бесплатный проезд на городском общественном транспорте (кроме такси) для детей от 7 до 18 лет
400 000
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
3 593 125
На приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения
3 593 125
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
630 000
На реализацию природоохранных мероприятий
630 000
Целевые трансферты на развитие:
27 376 796
в том числе:
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
1 800 000
На развитие объектов спорта
600 000
На развитие объектов туризма
1 200 000
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области
392 116
На реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах
392 116
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
25 184 680
На развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах
5 224 911
На развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
6 323 880
На развитие системы водоснабжения и водоотведения за пределами населенных пунктов
1 168 147
На развитие газотранспортной системы
5 000 000
На развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
437 099
На развитие систем теплоснабжения
6 329 579
На развитие коммунального хозяйства
701 064
Бюджетные кредиты:
49 334 136
в том числе:
Управление экономики и бюджетного планирования области
1 005 562
Для реализации мер социальной поддержки специалистов
1 005 562
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
9 943 333
На приобретение жилья
9 943 333
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
38 385 241
На реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
38 385 241