"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2026 жылғы 5 маусымдағы № 6-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 5 маусымдағы № 372 бірлескен нормативтiк қаулысы мен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен нормативтік қаулы және бұйрық 01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бірлескен нормативтік қаулымен және бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидалары осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрыққа қосымша жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палатаның Жоспарлау, сертификаттау және әдіснама департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың көшірмесінің электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен нормативтік қаулы және бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
__________ Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ М. Такиев
Бірлескен нормативтік
аулыға және бұйрыққа
Қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2015 жылғы 28 қарашадағы
№ 9-НҚ нормативтік
қаулысымен және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 23 қарашадағы
№ 589 бұйрығымен
бірлесіп бекітілді
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидалары

О внесении изменения в совместные нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 "Об утверждении Правил взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля"
Совместные нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 5 июня 2026 года № 6-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 июня 2026 года № 372
Вводятся в действие 1 июля 2026 года.
В соответствии с пунктом 3 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ и Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Внести в совместные нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 "Об утверждении Правил взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12577) следующее изменение:
Правила взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденные указанным совместным нормативным постановлением и приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящим совместным нормативному постановлению и приказу.
2. Департаменту планирования, сертификации и методологии Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящих совместных нормативного постановления и приказа в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящих совместных нормативного постановления и приказа на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящих совместных нормативного постановления и приказа возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящие совместные нормативное постановление и приказ вводятся в действие 1 июля 2026 года.
Председатель Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
__________ А. Смаилов
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ М. Такиев
Приложение
к совместным нормативному
постановлению и приказу
Утверждены
совместным нормативным
постановлением Счетного
комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ
и приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 589
Правила взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 46-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата), ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – Уәкілетті орган) және оның аумақтық бөлімшелерінің, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру, мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу (бұдан әрі – аудиторлық іс-шаралар), қатар және бірлескен тексерудің нәтижелерін ресімдеу мен материалдарын іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмыстарының көрсеткіштері туралы ақпаратты дайындау мәселелері бойынша өзара іс-қимылы кезінде қолданылады.
3. Жоғары аудиторлық палатаның, Уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің, тексеру комиссияларының (бұдан әрі – мемлекеттік аудит органдары) арасындағы ақпарат алмасу осы Қағидаларға және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Жоғары аудиторлық палатаның, Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің, тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі
4. Уәкілетті орган мен тексеру комиссиялары жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қыркүйегіне дейінгі мерзімде Жоғары аудиторлық палатаға Қазақстан Республикасы Президентінің, ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі адамдарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының қаралып жатқан тапсырмаларын, Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуларын (бар болса) тиісті тапсырмалар мен аудиторлық іс-шараларды жүргізу бөлігіндегі сұрау салулардың көшірмелерін қоса бере отырып жібереді.
5. Тексеру комиссиялары жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қыркүйегіне дейінгі мерзімде Уәкілетті органға және бір әкімшілік-аумақтық бірліктегі Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне Қазақстан Республикасы Президентінің, ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі адамдарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының қаралып жатқан тапсырмаларын, Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуларын (бар болса) тиісті тапсырмалар мен аудиторлық іс-шараларды жүргізу бөлігіндегі сұрау салулардың көшірмелерін қоса бере отырып жібереді.

Глава 1. Общие положения
1. Правила взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).
2. Правила применяются при взаимодействии Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту (далее – Уполномоченный орган) и его территориальных подразделений, ревизионных комиссий столицы, областей и городов республиканского значения (далее – ревизионные комиссии) по вопросам формирования перечня объектов государственного аудита на соответствующий год, проведения государственного аудита и финансового контроля (далее – аудиторские мероприятия), оформления результатов и реализации материалов параллельной и совместной проверки, а также подготовки информации о показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля.
3. Обмен информацией между Высшей аудиторской палатой, Уполномоченным органом и его территориальными подразделениями, ревизионными комиссиями (далее – органы государственного аудита) осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами.
Глава 2. Порядок взаимодействия Высшей аудиторской палаты, Уполномоченного органа и его территориальных подразделений, ревизионных комиссий при формировании перечней объектов государственного аудита.
4. Уполномоченный орган и ревизионные комиссии в срок до 15 сентября года, предшествующего планируемому направляют в Высшую аудиторскую палату (при наличии) поручения Президента Республики Казахстан, уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, запросы Высшей аудиторской палаты, находящиеся на рассмотрении с приложением копий соответствующих поручений и запросов в части проведения аудиторских мероприятий.
5. Ревизионные комиссии в срок до 15 сентября года, предшествующего планируемому направляют в Уполномоченный орган и территориальные подразделения Уполномоченного органа одной административно-территориальной единицы (при наличии) поручения Президента Республики Казахстан, уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, запросы Высшей аудиторской палаты, находящиеся на рассмотрении с приложением копий соответствующих поручений и запросов в части проведения аудиторских мероприятий.

6. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қыркүйегіне дейінгі мерзімде Тексеру комиссиясына Қазақстан Республикасы Президентінің, ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі адамдарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының қаралып жатқан тапсырмаларын, Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуларын (бар болса) тиісті тапсырмалар мен аудиторлық іс-шараларды жүргізу бөлігіндегі сұрау салулардың көшірмелерін қоса бере отырып жібереді.
7. Жоғары аудиторлық палата және Уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 25 қазанына дейін осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарын ескере отырып мемлекеттік аудит объектілері тізбелерінің алдын ала жобаларымен (бұдан әрі – тізбенің алдын ала жобасы) алмасады.
Тізбенің алдын ала жобасы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) атауын, мемлекеттік аудит объектісінің БСН-сын, аудиттің типі мен тексерудің түрін, аудиторлық іс-шараның атауын, мемлекеттік аудитті жүзеге асыру мерзімдерін және қажет болған жағдайда бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін мемлекеттік аудитпен қамтудың жоспарланған сомалары бойынша болжамды жылдарға бөле отырып және мемлекет аудит органының функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, аудиторлық іс-шараның басқа да параметрлерін қамтиды.
8. Жоғары аудиторлық палата Уәкілетті органның тізбесінің алдын ала жобасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тексеру комиссияларына Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның тізбелерінің алдын ала жобаларын жібереді.
9. Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатаның тізбесінің алдын ала жобасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қатар немесе бірлескен аудиторлық іс-шараларды өткізу туралы ұсыныстарын Жоғары аудиторлық палатаға жібереді.
10. Уәкілетті орган тізбенің алдын ала жобасынан Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының тапсырмалары, депутаттық сауалдар, прокуратура және қылмыстық қудалау органдарының сұрау салулары негізінде Уәкілетті орган жүргізетін аудиторлық іс-шара көзделген мемлекеттік аудит объектілерін қоспағанда, Жоғары аудиторлық палата тізбесінің алдын ала жобасында көзделген мемлекеттік аудит объектілерін алып тастайды немесе қатар тексеру жүргізу туралы мәселе қарастырылады.
11. Жоғары аудиторлық палата мен Уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 қарашасына дейін мемлекеттік аудит объектілерін және мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің болжамды көлемдерін келіседі, хаттама жасай отырып бірлескен, қатар тексеру жүргізу мәселелерін пысықтайды.

6. Территориальные подразделения Уполномоченного органа в срок до 15 сентября года, предшествующего планируемому, направляют в Ревизионную комиссию (при наличии) поручения Президента Республики Казахстан, уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, находящиеся на рассмотрении с приложением копий соответствующих поручений и запросов в части проведения аудиторских мероприятий.
7. Высшая аудиторская палата и Уполномоченный орган до 25 октября года, предшествующего планируемому, с учетом пунктов 4 и 5 настоящих правил обмениваются предварительными проектами перечней объектов государственного аудита (далее – предварительный проект перечня).
Предварительный проект перечня включает в себя наименование объектов государственного аудита и финансового контроля (далее – объекты государственного аудита), БИН объекта государственного аудита, тип аудита и вид проверки, наименование аудиторского мероприятия, сроки осуществления государственного аудита и в случае необходимости прогноз по планируемым суммам охвата государственным аудитом бюджетных средств и активов государства с разбивкой по годам и другие параметры аудиторского мероприятия, с учетом функциональных особенностей органов государственного аудита.
8. Высшая аудиторская палата со дня получения предварительного проекта перечня Уполномоченного органа в течение трех рабочих дней направляет в ревизионные комиссии предварительные проекты перечней Высшей аудиторской палаты и Уполномоченного органа.
9. Ревизионные комиссии в течение пяти рабочих дней со дня получения предварительного проекта перечня Высшей аудиторской палаты, направляют предложения о проведении параллельных или совместных аудиторских мероприятий в Высшую аудиторскую палату.
10. Уполномоченным органом из предварительного проекта перечня исключаются объекты государственного аудита, предусмотренные предварительным проектом перечня Высшей аудиторской палаты, за исключением объектов государственного аудита, по которым предусмотрено аудиторское мероприятие, проводимое Уполномоченным органом, на основании поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, депутатским запросам, запросам органов прокуратуры и уголовного преследования, либо рассматривается вопрос о проведении параллельной проверки.
11. Высшая аудиторская палата и Уполномоченный орган до 10 ноября года, предшествующего планируемому, согласовывают объекты государственного аудита и прогнозные объемы бюджетных средств и активов, охватываемые государственным аудитом, отрабатывают вопросы проведения совместной, параллельной проверки с составлением протокола.

12. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері Заңның 18-бабының 5-тармағында көзделген негіздер бойынша жоспардан тыс мемлекеттік аудит жүргізген жағдайда, мемлекеттік аудит объектілерінің және (немесе) бюджеттік бағдарламалардың қайталануын болдырмау, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілеріне әкімшілік жүктемені азайту жөнінде шаралар қабылдау мақсатында жоспардан тыс аудит жүргізу туралы тапсырма бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Жоғары аудиторлық палатаға және тиісті тексеру комиссиясына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспардан тыс аудит жүргізу туралы хабарламаны жоспардан тыс мемлекеттік аудит жүргізуге негіз болған құжаттарды қоса бере отырып жібереді.
Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының тізбелерінде бекітілген мемлекеттік аудит объектілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жоспардан тыс аудит жүргізуі Заңның 18-бабында көзделген жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
13. Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның мемлекеттік аудит объектілерінің түпкілікті тізбелерінің жобаларымен (бұдан әрі – түпкілікті тізбе жобасы) алмасуы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қарашасына дейін жүзеге асырылады.
14. Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның түпкілікті тізбелерінің жобаларын Жоғары аудиторлық палата тексеру комиссияларына жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 қарашасына дейін жібереді.
15. Тексеру комиссиялары тізбелердің алдын ала жобаларын Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның тізбелерінің жобаларында көзделген мемлекеттік аудит объектілерін және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды алып тастай отырып, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның ұсыныстарын қоса отырып қалыптастырады.
16. Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның түпкілікті тізбелерінің жобалары негізінде пысықталған тексеру комиссиялары тізбелерінің алдын ала жобалары Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен пысықталады.
17. Тексеру комиссиялары мен бір әкімшілік-аумақтық бірліктегі Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейінгі мерзімде тізбелердің алдын ала жобаларымен алмасады.
18. Тексеру комиссиялары мен Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 3 желтоқсанына дейін алдын ала тізбелердің жобаларын мемлекеттік аудит объектілерінің және (немесе) бюджеттік бағдарламалардың соңғысында қайталануын болдырмау не оларды ауыстыру бөлігінде талқылайды. Тексеру комиссиясында жүргізілетін талқылау қорытындысы бойынша хаттама жасалады.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері тізбенің жобасын тексеру комиссиялары Қазақстан Республикасы Президентінің, ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі адамдарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Уәкілетті органның өзінің тізбелер жобасында көзделген аудиторлық іс-шаралар шеңберіндегі тапсырмалары бойынша жүргізетін аудиторлық іс-шараларды қоспағанда, тексеру комиссиялары тізбесінің жобасында көзделген мемлекеттік аудит объектілерін алып тастай отырып қалыптастырады немесе қатар тексерулер жүргізу туралы мәселе қарастырылады.

12. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения, в случае проведения внепланового государственного аудита по основаниям, предусмотренным пунктом 5 статьей 18 Закона в течение трех рабочих дней со дня утверждения поручения о проведении внепланового аудита, в целях исключения дублирования объектов государственного аудита и (или) бюджетных программ, а также принятия мер по снижению административной нагрузки на объекты государственного аудита направляет уведомление о проведении внепланового аудита, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в Высшую аудиторскую палату и соответствующую ревизионную комиссию, с приложением документов, явившихся основанием для проведения внепланового государственного аудита.
Проведение Уполномоченным органом внепланового аудита по объектам государственного аудита и бюджетным программам, закрепленным в перечнях Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, осуществляется только в случаях, предусмотренных статьей 18 Закона.
13. Обмен проектами окончательных перечней объектов государственного аудита (далее – проект окончательного перечня) Высшей аудиторской палаты и Уполномоченного органа осуществляется до 15 ноября года, предшествующего планируемому.
14. Проекты окончательных перечней Высшей аудиторской палаты и Уполномоченного органа направляются Высшей аудиторской палатой в ревизионные комиссии до 20 ноября года, предшествующего планируемому.
15. Ревизионными комиссиями предварительные проекты перечней формируются с учетом исключения объектов государственного аудита и (или) бюджетных программ, предусмотренных проектами перечней Высшей аудиторской палаты и Уполномоченного органа, а также включения предложений Высшей аудиторской палаты.
16. Доработанные на основе проектов окончательных перечней Высшей аудиторской палаты и Уполномоченного органа проекты предварительных перечней ревизионных комиссий отрабатываются с территориальными подразделениями Уполномоченного органа
17. Ревизионные комиссии и территориальные подразделения Уполномоченного органа одной административно-территориальной единицы в срок до 1 декабря года, предшествующего планируемому, обмениваются предварительными проектами перечней.
18. Ревизионными комиссиями и территориальными подразделениями Уполномоченного органа до 3 декабря года, предшествующего планируемому, проводится обсуждение проектов предварительных перечней в части исключения дублирования объектов государственного аудита и (или) бюджетных программ у последнего либо их замены. По итогам обсуждения, проводимого в ревизионной комиссии, составляется протокол.
Территориальными подразделениями Уполномоченного органа проект перечня формируется с учетом исключения объектов государственного аудита, предусмотренных проектом перечня ревизионных комиссий за исключением аудиторских мероприятий, проводимых ими по поручениям Президента Республики Казахстан, уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, Уполномоченного органа в рамках его аудиторских мероприятий, предусмотренных проектом перечня, либо рассматривается вопрос о проведении параллельных проверок.

19. Тексеру комиссиялары жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 5 желтоқсанына дейін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түпкілікті тізбелердің жобаларын Жоғары аудиторлық палатаға кейіннен оны жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі мерзімде келісу үшін келісуге жібереді.
20. Жоғары аудиторлық палатаның түпкілікті тізбесінің келісілген жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірілмей Жоғары аудиторлық палатаның отырысында қаралады және мақұлданады.
Уәкілетті органның түпкілікті тізбесінің келісілген жобасын Уәкілетті орган (оның аумақтық бөлімшелерін ескере отырып) жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірмей бекітеді.
21. Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның бекітілген тізбелерімен алмасу тізбелерді бекіту туралы бұйрықтар тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
22. Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның өзгерістерін және (немесе) толықтыруларын ескере отырып, бекітілген тізбелермен алмасу олар бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Жоғары аудиторлық палатаның өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген тізбесі тексеру комиссияларына оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Уәкілетті органның өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген тізбесін Жоғары аудиторлық палата тексеру комиссияларына оларды Уәкілетті орган ұсынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жібереді.
23. Жоғары аудиторлық палата тексеру комиссияларының түпкілікті тізбелерінің жобаларын, мемлекеттік аудит объектілерін және мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің болжамды көлемін келіседі, жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 желтоқсанына дейін тиісті келісу хатын жіберу арқылы тексеру комиссияларымен бірлескен, қатар тексеру жүргізу мәселелерін пысықтайды.
24. Тексеру комиссияларының түпкілікті тізбесінің келісілген жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін тексеру комиссиясының отырысында қаралады және мақұлданады.
25. Тексеру комиссиялары мен бір әкімшілік-аумақтық бірліктегі Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің бекітілген тізбелерімен алмасу бұйрықтар тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

19. Ревизионные комиссии до 5 декабря года, предшествующего планируемому, направляют проекты окончательных перечней по форме, согласно приложению 1 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) (далее – Правила проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля) на согласование в Высшую аудиторскую палату с последующим ее согласованием в срок до 10 декабря года, предшествующего планируемому.
20. Согласованный проект окончательного перечня Высшей аудиторской палаты рассматривается и одобряется на заседании Высшей аудиторской палаты не позднее 10 декабря года, предшествующего планируемому.
Согласованный проект окончательного перечня Уполномоченного органа, утверждается Уполномоченным органом (с учетом его территориальных подразделений) не позднее 10 декабря года, предшествующего планируемому.
21. Обмен утвержденными перечнями Высшей аудиторской палаты и Уполномоченного органа осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказов об утверждении перечней.
22. Обмен утвержденными перечнями с учетом изменений и (или) дополнений Высшей аудиторской палаты и Уполномоченного органа осуществляется в течение пяти рабочих дней после их утверждения.
Перечень Высшей аудиторской палаты с внесенными изменениями и (или) дополнениями направляются в ревизионные комиссии в течение пяти рабочих дней со дня внесения в них изменений и (или) дополнений.
Перечень Уполномоченного органа с внесенными изменениями и (или) дополнениями направляются Высшей аудиторской палатой в ревизионные комиссии в течение трех рабочих дней со дня их предоставления Уполномоченным органом.
23. Высшей аудиторской палатой согласовываются проекты окончательных перечней ревизионных комиссий, объекты государственного аудита и прогнозные объемы бюджетных средств и активов, охватываемые государственным аудитом, отрабатываются вопросы проведения совместной, параллельной проверки до 15 декабря года, предшествующего планируемому, с ревизионными комиссиями путем направления соответствующего письма согласования.
24. Согласованный проект окончательного перечня ревизионных комиссий до 20 декабря года, предшествующего планируемому, рассматривается и одобряется на заседании ревизионной комиссии.
25. Обмен утвержденными перечнями ревизионных комиссий и территориальных подразделений Уполномоченного органа одной административно-территориальной единицы осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказов.

26. Тексеру комиссиялары мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесін Жоғары аудиторлық палатаға және бір әкімшілік-аумақтық бірліктегі Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне бұйрықтар тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жібереді.
27. Тексеру комиссиялары тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде бір әкімшілік-аумақтық бірліктің уәкілетті органының аумақтық бөлімшесін хабардар ете отырып, Заңның 18-бабына сәйкес Тізбеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
28. Тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі республикалық бюджеттің (Ұлттық қордың) қаражаты қаржыландыру көздерінің бірі болып табылатын мемлекеттік аудит объектілерімен және/немесе бюджеттік бағдарламалармен жоғары аудиторлық палатамен келісілгеннен кейін ғана толықтырылады, ол тиісті ақпарат (тізбе нысаны бойынша) жоғары аудиторлық палатаға түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларының 31-тармағында көзделген негіздемелермен қоса беріледі.
29. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде бекітілген мемлекеттік аудит объектілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жоспардан тыс аудит жүргізуді Заңның 18-бабында көзделген жағдайларда ғана жүзеге асырады.
30. Қатар тексеру іс-шараларын мемлекеттік аудит органдары осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген мерзімдерде тізбелер жобаларын қалыптастыру кезеңінде қарайды.
Жыл ішінде бекітілген тізбеге өзгерістер енгізе отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің, ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі адамдарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының тапсырмалары негізінде қатар тексеру іс-шараларын жүргізуге жол беріледі.
31. Қатар тексеру жүргізуді мемлекеттік аудит органдары бір мезгілде не бекітілген тізбелер негізінде келісілген мерзімдерде жүзеге асырады.
32. Мемлекеттік аудит органдары қатар тексеру бағдарламаларын (мемлекеттік аудит объектілерінің атауларын, бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік аудит органы қамтитын тексеру мәселелерін, қатар тексеруге қатысушыларды көрсете отырып) дербес әзірлейді және бекітеді.
33. Бастамасы бойынша қатар тексеру жүргізілетін мемлекеттік аудит органы (бұдан әрі – қатар тексеру жүргізудің бастамашысы) қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік аудит органдарына тексерілетін мәселелер мен мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін және оларды мемлекеттік аудит органдары бойынша бөлу жөніндегі ұсыныстарды тексеру басталғанға дейін кемінде жеті жұмыс күні бұрын жібереді.

26. Ревизионные комиссии направляют утвержденный перечень объектов государственного аудита в Высшую аудиторскую палату и территориальные подразделения Уполномоченного органа одной административно-территориальной единицы в течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказов.
27. Ревизионными комиссиями вносятся изменения и (или) дополнения в перечень в соответствии со статьей 18 Закона с информированием территориального подразделения Уполномоченного органа одной административно-территориальной единицы в течение пяти рабочих дней с момента внесения соответствующих изменений и (или) дополнений.
28. Перечень объектов государственного аудита ревизионных комиссий дополняется объектами государственного аудита и/или бюджетными программами, одним из источников финансирования которых являются средства республиканского бюджета (Национального фонда), только после согласования с Высшей аудиторской палатой, которое осуществляется в течение трех рабочих дней со дня поступления соответствующей информации (по форме перечня) в Высшую аудиторскую палату с приложением обоснований, предусмотренных пунктом 31 Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля.
29. Проведение территориальным подразделением Уполномоченного органа внепланового аудита по объектам государственного аудита и бюджетным программам, закрепленным в перечне объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты и ревизионной комиссии, осуществляется только в случаях, предусмотренных статьей 18 Закона.
30. Мероприятия параллельной проверки рассматриваются на этапе формирования органами государственного аудита проектов перечней в сроки, установленные главой 2 настоящих Правил.
В течение года допускается проведение мероприятий параллельной проверки на основании поручений Президента Республики Казахстан, уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан с внесением изменений в утвержденный перечень.
31. Проведение параллельной проверки осуществляется органами государственного аудита одновременно либо в согласованные сроки на основании утвержденных перечней.
32. Органами государственного аудита программы параллельной проверки разрабатываются и утверждаются самостоятельно (с указанием наименований объектов государственного аудита, бюджетных программ, вопросов проверки, охватываемых органом государственного аудита, участников параллельной проверки).
33. Орган государственного аудита, по инициативе которого проводится параллельная проверка (далее – инициатор параллельной проверки), направляет органам государственного аудита, участвующим в проведении параллельной проверки, перечень проверяемых вопросов и объектов государственного аудита, и предложения по их распределению по органам государственного аудита не менее чем за семь рабочих дней до начала проверки.

34. Қатар тексеруді жүргізуге қатысатын мемлекеттік аудит органдары қатар тексеру жүргізудің бастамашысынан алынған мемлекеттік аудит мәселелерінің, объектілерінің тізбесі туралы ақпараттың негізінде қатар тексеру жүргізу бағдарламаларының жобаларын әзірлейді, бұл ретте тексеруге өзінің қосымша мәселелерін қоса отырып, негізгі тексерілетін мәселелердің тізбесін кеңейтуге жол беріледі. Аудит бағдарламаларының жобалары бойынша сапа бақылауы жүргізіледі. Тексеру бағдарламаларының жобалары аудиторлық іс-шара басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын жүргізілген (сыртқы мемлекеттік аудит органдарымен) сапа бақылауы ескеріле отырып, бастамасы бойынша қатар тексеру жүргізілетін мемлекеттік аудит органына келісу үшін жіберіледі.
35. Мемлекеттік аудит органдарының қатар тексерудің бағдарламаларының жобаларын келісуі оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Қажет болған кезде бастамасы бойынша қатар тексеру жүргізілетін мемлекеттік аудит органы өзінің тексеру бағдарламасының жобасына түзетулер енгізеді және оларды қатар тексеру басталғанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
36. Әрбір тарап қатар тексеруді жүргізу кезінде аудиторлық есептерін Заңда көзделген мемлекеттік аудит органдарының талаптарына сәйкес дербес ресімдейді.
37. Жоғары аудиторлық палатаның қатар тексерудің нәтижелері бойынша аудиторлық қорытындыны дайындауы Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады. Аудиторлық қорытындыға Жоғары аудиторлық палатаның қалауы бойынша Уәкілетті орган жүргізген қатар тексерудің нәтижелері қосылады.
38. Уәкілетті орган анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасын мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде көрсете отырып, жүргізілген қатар тексерудің нәтижелері, мемлекеттік аудит жүргізу барысында мемлекеттік аудит объектілерінің қабылдаған шаралары туралы жинақталған ақпаратты, сондай-ақ нұсқамалардың көшірмелерін Жоғары аудиторлық палатаға оларға қол қойылғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ұсынады.
39. Жоғары аудиторлық палатаның отырыстарында Уәкілетті орган басшылығының, тексеруге жауапты адамдардың қатысуымен жүргізілген қатар тексерудің материалдары талқыланады, сондай-ақ жүргізілген қатар тексерудің қорытындылары туралы қаулы қаралады және қабылданады.
40. Жоғары аудиторлық палата қатар тексерудің қорытындылары туралы қабылданған қаулының көшірмесін Уәкілетті органға қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде жібереді.

34. Органы государственного аудита, участвующие в проведении параллельной проверки, на основе полученной информации от инициатора параллельной проверки о перечне вопросов, объектов государственного аудита, разрабатывают проекты программ параллельной проверки, при этом допускается расширение перечня основных проверяемых вопросов с включением своих дополнительных вопросов проверки. По проектам программ аудита проводится контроль качества. Проекты программ проверки не менее чем за пять рабочих дней до начала аудиторского мероприятия направляются для согласования органу государственного аудита, по инициативе которого проводится параллельная проверка, с учетом проведенного контроля качества (органами внешнего государственного аудита).
35. Согласование проектов программ параллельной проверки органами государственного аудита производится в течение трех рабочих дней со дня их получения. При необходимости орган государственного аудита, по инициативе которого проводится параллельная проверка, вносит в свой проект программы проверки корректировки и утверждает их не позднее двух рабочих дней до начала параллельной проверки.
36. При проведении параллельной проверки каждой стороной аудиторские отчеты оформляются самостоятельно в соответствии с требованиями органов государственного аудита, предусмотренными Законом.
37. Подготовка Высшей аудиторской палатой аудиторского заключения по результатам параллельной проверки, осуществляется в сроки, установленные Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля. В аудиторское заключение, по усмотрению Высшей аудиторской палаты, включаются результаты параллельной проверки, проведенной Уполномоченным органом.
38. Уполномоченный орган представляет в Высшую аудиторскую палату обобщенную информацию о результатах проведенной параллельной проверки с указанием выявленной общей суммы нарушений и в разрезе объектов государственного аудита, принятых мерах в ходе проведения государственного аудита объектами государственного аудита, а также копии предписаний в течение двух рабочих дней после их подписания.
39. На заседании Высшей аудиторской палаты обсуждаются материалы проведенной параллельной проверки c участием руководства Уполномоченного органа, лиц, ответственных за проверку, а также рассматривается и принимается постановление об итогах проведенной параллельной проверки.
40. Высшей аудиторской палатой копия принятого постановления об итогах параллельной проверки направляется в Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней после принятия.

41. Жүргізілген қатар тексерудің нәтижелері бойынша Жоғары аудиторлық палата мен тексеру комиссияларының қатар тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшелері жеке-жеке аудиторлық қорытындылар жасайды. Қажеттілігіне қарай Жоғары аудиторлық палатаның аудиторлық қорытындысына талдау мақсатында тексеру комиссиясы жүргізген қатар тексерудің нәтижелері енгізілуі мүмкін.
42. Тексеру комиссиялары сапа бақылауы мен заң сараптамасының нәтижелерін ескере отырып, жүргізілген қатар тексерудің нәтижелері туралы талдамалық ақпаратты ол аяқталған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде Жоғары аудиторлық палатаға ұсынады.
43. Қатар тексерудің нәтижелері бойынша аудиторлық қорытынды Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіпке сәйкес жасалады.
44. Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының отырыстарында жүргізілген қатар тексерудің қорытындылары туралы қаулы қаралады және жеке қабылданады.
45. Жоғары аудиторлық палата және тексеру комиссиялары қабылданған қатар тексерудің қорытындылары туралы қаулылардың көшірмелерімен олар қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде алмасады.
46. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің тексеру комиссияларына анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасын мемлекеттік аудит объектілері бөлінісінде көрсете отырып, жүргізілген қатар тексерудің нәтижелері, тексеру жүргізу барысында аудит объектілерінің бұзушылықтарды жою бойынша қабылдаған шаралары туралы жинақталған ақпарат пен нұсқамалардың көшірмелерін оларға қол қойылғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ұсынады.
47. Тексеру комиссияларының отырыстарында Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі басшылығының, тексеруге жауапты адамдардың қатысуымен қатар тексерудің материалдары талқыланады, сондай-ақ қатар тексерудің қорытындылары туралы қаулы қаралады және қабылданады.
48. Тексеру комиссиялары қатар тексерудің қорытындылары туралы қабылданған қаулының көшірмесін қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органның бөлімшесіне жібереді.
49. Қатар тексерудің қорытындылары бойынша қаулылардың, нұсқамалардың орындалуын бақылау Заң талаптарына сәйкес жүргізіледі.
50. Мемлекеттік аудит органдары қатар тексерудің қорытындылары бойынша қаулылар (нұсқамалар) тармақтарының іске асырылу барысы туралы тоқсанның соңғы айының 25-күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын бір-біріне тиісті ақпарат жіберу арқылы хабарлайды.

41. По результатам проведенной параллельной проверки, членами Высшей аудиторской палатой и Ревизионных комиссий, ответственными за организацию и осуществление параллельной проверки, составляются отдельные аудиторские заключения. В аудиторском заключении Высшей аудиторской палаты, при необходимости, для анализа могут быть включены результаты параллельной проверки, проведенной ревизионной комиссией.
42. Ревизионные комиссии представляют в Высшую аудиторскую палату аналитическую информацию о результатах проведенной параллельной проверки с учетом результатов контроля качества и юридической экспертизы в течение десяти рабочих дней с момента ее завершения.
43. Аудиторское заключение по результатам параллельной проверки составляется в соответствии с порядком, установленным Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля.
44. На заседаниях Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий рассматриваются и отдельно принимаются постановления об итогах проведенной параллельной проверки.
45. Высшая аудиторская палата и ревизионные комиссии обмениваются копиями принятых постановлений об итогах параллельной проверки в течение двух рабочих дней после их принятия.
46. Территориальные подразделения Уполномоченного органа представляют в ревизионные комиссии соответствующей административно-территориальной единицы обобщенную информацию о результатах проведенной параллельной проверки с указанием выявленной общей суммы нарушений в разрезе объектов государственного аудита, принятых объектами аудита мер по устранению нарушений в ходе проведения проверки и копий предписаний в течение двух рабочих дней после их подписания.
47. На заседаниях ревизионных комиссий обсуждаются материалы параллельной проверки с участием руководства территориального подразделения Уполномоченного органа, лиц, ответственных за проверку, а также рассматривается и принимается постановление об итогах параллельной проверки.
48. Ревизионными комиссиями копия принятого постановления об итогах параллельной проверки представляется в подразделения уполномоченного органа в течение двух рабочих дней после принятия.
49. Контроль за исполнением постановлений, предписаний по итогам параллельной проверки осуществляется в соответствии с требованиями Закона.
50. Органы государственного аудита ежеквартально не позднее 25 числа последнего месяца квартала информируют друг друга о ходе реализации пунктов постановлений (предписаний), по итогам параллельной проверки посредством направления соответствующей информации.

51. Жоғары аудиторлық палата Уәкілетті органмен, тексеру комиссияларымен бірге жүргізілген қатар тексерудің қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсынылатын тоқсан сайынғы ақпаратқа және Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсынылатын жылдық есепке енгізу үшін талдамалық ақпарат дайындайды.
52. Уәкілетті орган Жоғары аудиторлық палатамен бірге жүргізілген қатар тексерудің қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынылатын есепке енгізу үшін тоқсан сайын және жылдың қорытындысы бойынша ақпарат дайындайды.
53. Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатамен, Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен бірге жүргізілген қатар тексерудің қорытындылары бойынша Жоғары аудиторлық палатаға ұсынылатын тоқсан сайынғы есепке, мәслихаттарға ұсынылатын тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке енгізу үшін талдамалық ақпарат дайындайды.
54. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері тексеру комиссияларымен бірге жүргізілген қатар тексерудің қорытындылары бойынша Уәкілетті органға ұсынылатын есепке енгізу үшін тоқсан сайын және жылдың қорытындысы бойынша ақпарат дайындайды.
55. Жоғары аудиторлық палата және тексеру комиссиялары жүргізетін бірлескен тексеру кезекті жылға арналған тізбелер жобаларын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
Жыл ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің, ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі адамдарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының тапсырмалары негізінде бекітілген тізбеге өзгерістер енгізе отырып, бірлескен тексеру іс-шараларын жүргізуге жол беріледі.
56. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының (бұдан әрі – сыртқы мемлекеттік аудит органдары) бірлескен тексеру жүргізуі бекітілген тізбелер негізінде келісілген мерзімдерде жүзеге асырылады.
57. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын бірлесіп орындау жағдайларында Жоғары аудиторлық палата мен Уәкілетті орган бірлескен тексеру жүргізеді.
58. Басқа мемлекеттік органдармен бірлескен тексеру жүргізу өзге де нормативтік құқықтық актілермен айқындалады.
59. Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының бірлескен тексеруі бірыңғай келісілген тексеру бағдарламасы бойынша жүргізіледі.
60. Жоғары аудиторлық палата және тексеру комиссиялары жүргізетін бірлескен тексеру бағдарламасының жобасын Жоғары аудиторлық палата бірлескен тексеруді жүргізу басталғанға дейін кемінде он үш жұмыс күні бұрын әзірлейді және келісу үшін тексеру комиссияларына жібереді.

51. Высшая аудиторская палата по итогам параллельной проверки с Уполномоченным органом, ревизионными комиссиями подготавливает аналитическую информацию для включения в ежеквартальную информацию, представляемую Президенту Республики Казахстан и Курултаю Республики Казахстан и годовой отчет, представляемый Курултаю Республики Казахстан.
52. Уполномоченный орган по итогам проведенной параллельной проверки с Высшей аудиторской палатой подготавливает ежеквартально и по итогам года информацию для включения в отчет, представляемый Правительству Республики Казахстан.
53. Ревизионные комиссии по итогам проведенной параллельной проверки с Высшей аудиторской палатой, территориальными подразделениями Уполномоченного органа подготавливают аналитическую информацию для включения в ежеквартальный отчет, представляемой Высшей аудиторской палате, годовой отчет об исполнении соответствующего бюджета, представляемый маслихатам.
54. Территориальными подразделения Уполномоченного органа по итогам проведенной параллельной проверки с ревизионными комиссиями подготавливают ежеквартально и по итогам года информацию для включения в отчет, представляемый Уполномоченному органу.
55. Совместная проверка, проводимая Высшей аудиторской палатой и ревизионными комиссиями, предусматривается на этапе формирования проектов перечней на очередной год.
В течение года допускается проведение мероприятий совместной проверки на основании поручений Президента Республики Казахстан, уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан с внесением изменений в утвержденный перечень.
56. Проведение совместной проверки органов внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы внешнего государственного аудита) осуществляется в согласованные сроки на основании утвержденных перечней.
57. В случаях совместного исполнения поручений Президента Республики Казахстан Высшей аудиторской палатой и Уполномоченным органом проводится совместная проверка.
58. Проведение совместной проверки с другими государственными органами определяется иными нормативными правовыми актами.
59. Совместная проверка органами внешнего государственного аудита проводится по единой согласованной программе проверки.
60. Проект программы совместной проверки, проводимой Высшей аудиторской палатой и ревизионными комиссиями, разрабатывается Высшей аудиторской палатой не менее чем за тринадцать рабочих дней до начала проведения совместной проверки и направляются для согласования ревизионным комиссиям.

61. Тексеру комиссиялары бірлескен тексеру бағдарламасының жобасын келісуге келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде келіседі.
62. Бірлескен тексеру бағдарламасында оны жүргізудің негізі, мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, аудиттің мақсаты, аудиттің типі мен тексерудің түрі, тексерумен қамтылатын қаражат көлемі, тексеру кезеңі мен мерзімдері, бірлескен тексеру жүргізу үшін қажетті ресурстар, бірлескен тексеру тобының құрамы және оның жетекшісі, тексеру нысанасы, тексеру мәселелері және оларды қараудың дәйектілігі, тексеруді ақпараттық және әдіснамалық қамтамасыз ету көрсетіледі.
Бірлескен тексерудің аудит бағдарламаларының жобалары бойынша Жоғары аудиторлық палата сапа бақылауын жүргізеді.
63. Бірлескен тексерудің бағдарламасына Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты аудит тобының жетекшілері (келісудің ішкі рәсімдерінен өткеннен кейін) қол қояды және оны Жоғары аудиторлық палатаның, тексеру комиссияларының бірлескен тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшелері бірлескен тексеру басталғанға дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын бекітеді.
64. Бірлескен тексеру жүргізу үшін Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының өкілдерінен ортақ бірлескен тексеру тобы немесе әрбір тараптан жеке-жеке тексеру тобы құрылады, оның қатысушыларын аудит объектілері және бюджет деңгейлері бойынша бөлу тексеру комиссияларының тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшелерімен келісу бойынша Жоғары аудиторлық палатаның бірлескен тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшесінің басшылығымен жүзеге асырылады.
65. Бірлескен тексеру кезінде мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеуді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің тексеру комиссияларының қатысуымен Жоғары аудиторлық палата жүргізеді.
Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатаға сапаны бақылау және заң сараптамасының нәтижелерін ескере отырып, алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпаратты ол аяқталған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.
66. Бірлескен тексеру жүргізуге тапсырмаларды сыртқы мемлекеттік аудит органдары дербес ресімдейді.
67. Жұмыскерлерді іссапарға жіберу бойынша шығыстарды әрбір мемлекеттік аудит органы дербес жүзеге асырады.
68. Бірлескен тексеруді сапалы жүргізу мақсатында тексеруге жауапты лауазымды адамдар, бірлескен тексеру тобының қатысушылары:
1) бірлескен тексеруді жүзеге асыру барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып, жұмыс кеңестерін өткізу;

61. Согласование проекта программы совместной проверки ревизионными комиссиями осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня поступления на согласование.
62. В программе совместной проверки указываются основание для ее проведения, наименование объектов государственного аудита, цель аудита, тип аудита и вид проверки, объем средств, охватываемый проверкой, период и сроки проверки, необходимые ресурсы для проведения совместной проверки, состав совместной группы проверки и ее руководитель, предмет проверки, вопросы проверки и последовательность их рассмотрения, информационное и методологическое обеспечение проверки.
По проектам программ аудита совместной проверки проводится контроль качества Высшей аудиторской палатой.
63. Программа совместной проверки подписывается руководителями рабочих групп аудита Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий (после прохождения внутренних процедур согласования), ответственных за проведение совместной проверки, и утверждается членами Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, ответственными за организацию и осуществление совместной проверки, в срок не менее чем за два рабочих дня до начала совместной проверки.
64. Для проведения совместной проверки из представителей Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий формируется единая совместная группа или отдельная группа проверки каждой из сторон, распределение ее участников по объектам аудита и по уровням бюджета осуществляется под руководством члена Высшей аудиторской палаты, ответственного за организацию и осуществление совместной проверки по согласованию с членами ревизионных комиссий, ответственными за организацию и осуществление проверки.
65. Предварительное изучение объектов государственного аудита при совместной проверке проводится Высшей аудиторской палатой с участием ревизионных комиссий соответствующих административно-территориальных единиц.
Ревизионные комиссии представляют в Высшую аудиторскую палату информацию о результатах предварительного изучения с учетом результатов контроля качества и юридической экспертизы в течение трех рабочих дней с момента ее завершения.
66. Поручения на проведение совместной проверки оформляются органами внешнего государственного аудита самостоятельно.
67. Расходы по командированию работников, осуществляются каждым органом государственного аудита самостоятельно.
68. В целях качественного проведения совместной проверки должностные лица, ответственные за проверку, участники совместной группы проверки взаимодействуют посредством:
1) рабочих совещаний с обсуждением вопросов, возникающих в ходе осуществления совместной проверки;

2) консультациялар беру;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттармен, ақпаратпен алмасу арқылы өзара іс-қимыл жасайды.
69. Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарды Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының бірлескен тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшелері тексеруді жүзеге асырған жұмыскерлермен бірлесіп қарайды. Мемлекеттік аудит объектісіне жауапты өз мекенжайына жазбаша қарсылықтар келіп түскен сыртқы мемлекеттік аудит органы он жұмыс күні ішінде жібереді.
70. Бірлескен тексерудің нәтижелері бойынша аудиторлық қорытындының жобасын дайындау мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтарына (егер мұндайлар бар болса) берілген уәжді жауап ескеріліп, ішкі келісуден өткеннен кейін тексеру тобының қатысушылары тартыла отырып, Жоғары аудиторлық палата мүшесінің басшылығымен және тексеру комиссияларының бірлескен тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшелерінің қатысуымен он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
71. Аудиторлық қорытындыға Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының бірлескен тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшелері қол қойып, Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының бірлескен отырысының қарауына шығарылады. Аудиторлық қорытындыға Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссиясының бірлескен тексеруді ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшелері қол қойғаннан кейін тексеру тобының қатысушыларымен бірлесіп, анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімі, аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктердің жиынтық кестесі, сондай-ақ бірлескен тексерудің қорытындылары туралы қаулы жобасы жасалады.
72. Бірлескен отырыста жүргізілген бірлескен тексерудің материалдары талқыланады, бірлескен тексерудің қорытындылары туралы қаулы қаралады және қабылданады.
Бірлескен тексерудің қорытындылары туралы қаулы Жоғары аудиторлық палата қаулысының бланкісінде ресімделіп, оған Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссиясының төрағалары қол қояды.
73. Бірлескен тексерудің нәтижелерін қарау кезіндегі бірлескен отырыс, егер оған Жоғары аудиторлық палата және тексеру комиссиялары мүшелерінің кемінде үштен екісі жеке өзі не бейнеконференция арқылы қатысса, заңды деп саналады.
74. Бірлескен отырыс тексеру комиссиясы төрағасының қатысуымен Жоғары аудиторлық палата Төрағасының төрағалығымен өтеді.
75. Бірлескен отырысқа мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары шақырылады.
76. Бірлескен отырыста мәселелерді қараудың нәтижелері бойынша шешім ашық дауыс беру жолымен қабылданады. Отырысқа қатысушылардың немесе бейнеконференция байланысы арқылы қатысушылардың ішінен Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің және тексеру комиссиясы өкілдерінің (тексеру комиссиясының төрағасы және мүшелері) жартысынан көбі шешімге дауыс берсе, онда ол қабылданған болып есептеледі. Дауыстар тең болған кезде төрағалық етушінің даусы шешуші болып табылады.

2) консультаций;
3) обмена методическими и аналитическими документами, информацией.
69. Письменные возражения к аудиторскому отчету рассматриваются членами Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, ответственными за организацию и осуществление совместной проверки совместно с работниками, осуществлявшими проверку. Ответ объекту государственного аудита направляется в течение десяти рабочих дней тем органом внешнего государственного аудита, в адрес которого поступили письменные возражения.
70. Подготовка проекта аудиторского заключения осуществляется по результатам совместной проверки после прохождения внутреннего согласования с учетом мотивированного ответа объекту государственного аудита на возражения (если таковые имеются) в течение десяти рабочих дней под руководством члена Высшей аудиторской палаты и с участием членов ревизионных комиссий, ответственных за организацию и осуществление совместной проверки, с привлечением участников группы проверки.
71. Аудиторское заключение подписывается членами Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, ответственными за организацию и осуществление совместной проверки, и выносится для рассмотрения на совместное заседание Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий. После подписания аудиторского заключения членами Высшей аудиторской палаты и ревизионной комиссии, ответственными за организацию и осуществление совместной проверки, совместно с участниками группы проверки составляются сводный реестр выявленных нарушений, сводная таблица системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия, а также проект постановления об итогах совместной проверки.
72. На совместном заседании обсуждаются материалы проведенной совместной проверки, рассматривается и принимается постановление об итогах совместной проверки.
Постановление об итогах совместной проверки оформляется на бланке постановления Высшей аудиторской палаты, подписывается председателями Высшей аудиторской палаты и Ревизионной комиссии.
73. Совместное заседание при рассмотрении результатов совместной проверки считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий лично, либо посредством видеоконференции.
74. Совместное заседание проводится под председательством Председателя Высшей аудиторской палаты с участием председателя ревизионной комиссии.
75. На совместное заседание приглашаются должностные лица объекта государственного аудита.
76. Решение по результатам рассмотрения вопросов на совместном заседании принимается путем открытого голосования. Решение считается принятым, если за него проголосовали более половины членов Высшей аудиторской палаты и представителей ревизионной комиссии (председателя и членов ревизионной комиссии) от числа присутствующих на заседании или участвующих посредством видеоконференцсвязи. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.

77. Жоғары аудиторлық палата және тексеру комиссиялары жүргізген бірлескен тексерудің қорытындылары туралы қаулы тексеру комиссияларының өкілдері шақырыла отырып не бейнеконференция өткізу жолымен талқылау арқылы Жоғары аудиторлық палатаның отырысында талқыланғаннан кейін қабылданады. Тексеру комиссиясының аумағында Жоғары аудиторлық палатаның көшпелі отырысын өткізуге рұқсат етіледі.
78. Жоғары аудиторлық палата және тексеру комиссиялары жүргізген бірлескен тексерудің қорытындылары бойынша қаулы мен нұсқаманың орындалуын бақылауды Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссиясының бірлескен тексеруді ұйымдастыруға және жүргізуге жауапты мүшелері өз құзыреттеріне сәйкес жүзеге асырады.
79. Жоғары аудиторлық палата және тексеру комиссиясы жүргізген бірлескен тексерудің қорытындылары бойынша қаулы мен нұсқама тармақтарының іске асырылуы туралы ақпарат алмасу тиісті қаулыларда белгіленген орындау мерзімі өткен соң жеті жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
80. Жоғары аудиторлық палата тексеру комиссияларымен бірлесіп жүргізген тексерудің қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсынылатын тоқсан сайынғы есепке және Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсынылатын жылдық есепке қосу үшін талдамалық ақпарат дайындайды.
81. Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатамен бірлесіп жүргізген тексерудің қорытындылары бойынша Жоғары аудиторлық палатаға ұсынылатын тоқсан сайынғы есепке, мәслихаттарға ұсынылатын бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке қосу үшін талдамалық ақпарат және Президент Әкімшілігіне ұсынылатын сараптамалық-талдау іс-шаралары жөнінде ақпарат дайындайды.
82. Мемлекеттік аудит органдары тоқсан сайын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шаралармен қамтылған мемлекеттік аудит объектілерінің және бюджеттік бағдарламалардың тізілімімен (бұдан әрі – Тізілім) алмасады.
Тізілім үстеме және жоспардан тыс тексерулер ескеріле отырып, аяқталған аудиторлық іс-шаралар бойынша өспелі қорытындымен қалыптастырылады.
83. Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатамен бірлесіп жүргізілген тексерудің қорытындылары бойынша есептілікте тексеру комиссияларының тексеру жүргізуге тікелей қатысқан мемлекеттік аудиторларының аудит нәтижелерін Жоғары аудиторлық палатамен жазбаша келісу бойынша ескереді.
84. Жоғары аудиторлық палата және Уәкілетті орган тексеру комиссияларының және Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің Тізілімдерін қоса бере отырып, тиісінше есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей Тізілімдермен алмасады.

77. Постановление об итогах совместной проверки, проведенного Высшей аудиторской палатой и ревизионными комиссиями, принимается после обсуждения на заседании Высшей аудиторской палаты с приглашением представителей Ревизионных комиссий либо посредством обсуждения путем проведения видеоконференции. Допускается проведение выездного заседания Высшей аудиторской палаты на территории ревизионной комиссии.
78. Контроль за исполнением постановления и предписания по итогам совместной проверки, проведенной Высшей аудиторской палатой и ревизионными комиссиями, осуществляют члены Высшей аудиторской палатой и ревизионной комиссии, ответственные за организацию и осуществление совместной проверки, в соответствии с их компетенцией.
79. Обмен информацией о реализации пунктов постановления и предписания по итогам совместной проверки, проведенной Высшей аудиторской палатой и ревизионной комиссией, осуществляется в течение семи рабочих дней по истечении сроков исполнения, установленных в соответствующих постановлениях.
80. Высшая аудиторская палата по итогам проведенной совместной проверки с ревизионными комиссиями подготавливает аналитическую информацию для включения в ежеквартальный отчет, представляемый Президенту Республики Казахстан и Курултаю Республики Казахстан, и годовой отчет, представляемый Курултаю Республики Казахстан.
81. Ревизионные комиссии по итогам проведенной совместно с Высшей аудиторской палатой проверки подготавливают аналитическую информацию для включения в ежеквартальный отчет, представляемый Высшей аудиторской палате, годовой отчет об исполнении бюджета, представляемый маслихатам и информацию по экспертно–аналитическим мероприятиям, предоставляемую в Администрацию Президента.
82. Ежеквартально органы государственного аудита обмениваются реестром объектов государственного аудита и бюджетных программам, охваченным аудиторскими мероприятиями (далее – Реестр), по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Реестр формируется с нарастающим итогом по завершенным аудиторским мероприятиям с учетом встречных и внеплановых проверок.
83. Ревизионные комиссии по итогам проведенной совместно с Высшей аудиторской палатой проверки учитывают в отчетности результаты аудита, государственных аудиторов ревизионных комиссий, непосредственно принимавших участие в проведении проверки, по письменному согласованию с Высшей аудиторской палатой.
84. Высшая аудиторская палата и Уполномоченный орган обмениваются Реестрами, с приложением Реестров ревизионных комиссий и территориальных подразделений Уполномоченного органа соответственно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.

85. Жоғары аудиторлық палата және Уәкілетті орган Тізілімдерді тексеру комиссияларына және Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне тиісінше есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей жібереді.
86. Тексеру комиссиялары және бір әкімшілік-аумақтық бірліктегі Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей Тізілімдермен алмасады.
87. Тексеру комиссиялары Тізілімдерді Жоғары аудиторлық палатаға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей жібереді.
88. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері Тізілімдерді Уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей жібереді.
89. Уәкілетті орган өзінің аумақтық бөлімшелерінің, орталық мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтері жұмысының көрсеткіштерін қоса алғанда, өз жұмысының көрсеткіштері туралы ақпаратты (бұдан әрі – Уәкілетті орган және ішкі аудит қызметтері жұмысының көрсеткіштері туралы ақпарат) одан әрі Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну үшін Жоғары аудиторлық палатаға есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейінгі мерзімде ұсынады.
90. Уәкілетті органның және ішкі аудит қызметтерінің жұмыс көрсеткіштері туралы ақпарат:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұсынылатын Уәкілетті орган (оның аумақтық бөлімшелерін ескере отырып) және ішкі аудит қызметтері есепті кезеңде жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері туралы талдамалық ақпаратты;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұсынылатын аумақтық бөлімшелерін ескере отырып, Уәкілетті орган қызметінің негізгі көрсеткіштерін;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ұсынылатын орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтері жұмысының негізгі көрсеткіштері және олардың республикалық бюджеттің атқарылуына жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерінің серпінін;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ұсынылатын аумақтық бөлімшелерін ескере отырып, Уәкілетті органның республикалық бюджеттің атқарылуына жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерінің серпінін қамтиды.
91. Уәкілетті органға ішкі аудит қызметтерінің жұмыс көрсеткіштері туралы ақпаратты ұсыну тәртібін, құрылымын және мазмұнын Уәкілетті орган айқындайды.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарымен өзара
іс-қимыл қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Мемлекеттік аудит органының
бірінші басшысының не оны
алмастыратын адамның
лауазымы
_____________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
(қолы)
20__ жылғы "__"__________
Жоспардан тыс аудит жүргізу туралы хабарлама
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Жоспардан тыс аудит жүргізу үшін негіз
Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің жоспардан тыс аудит жүргізуге тапсырмасының нөмірі мен күні
Мемлекеттік аудиттің типі
Аудиторлық іс-шараның мәселесі
Қамту кезеңі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) коды (РБ (соның ішінде ҰҚ), ЖБ)
Қамту сомасы (мың теңге)
Барлығы
Соның ішінде ҰҚ-дан қаржыландыру
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертпе:
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергіліктік бюджет;
ҰҚ – Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры.
Мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
органдарымен өзара
іс-қимыл қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Мемлекеттік аудит органының
бірінші басшысының не оны
алмастыратын адамның
лауазымы
________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
(қолы)
20___ жылғы "___"________
Аудиторлық іс-шаралармен қамтылған мемлекеттік аудит объектілерінің және бюджеттік бағдарламалардың ______ жылғы ___ тоқсанға (______ жылға) арналған тізілімі
Мемлекеттік аудит объектілері-нің атауы
Аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудит жүргізу үшін негіз
Аудиторлық
іс-шараның атауы*
Мемлекеттік аудит объектілерін мемлекеттік аудитпен қамтудың болжамды кезеңі
Бюджет деңгейі
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Бюджет қаражатын, активтерді мемлекеттік аудитпен қамту сомасы
(млн теңге)
Аудиторлық
іс-шараға қатысатын басқа да мемлекеттік аудит органдары
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарламаның нөмірі
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
Барлығы
9
10
11
12
13
14
15
* аудиторлық іс-шараның қысқаша атауын көрсетуге жол беріледі.
Мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
органдарымен өзара
іс-қимыл қағидаларына
3-қосымша
Уәкілетті органның (аумақтық бөлімшелерін ескере отырып) және орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтерінің есепті кезеңде жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері туралы талдамалық ақпарат

85. Высшая аудиторская палата и Уполномоченный орган направляют Реестры в ревизионные комиссии и территориальные подразделения Уполномоченного органа соответственно не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
86. Ревизионные комиссии и территориальные подразделения Уполномоченного органа одной административно-территориальной единицы обмениваются Реестрами не позднее 20 числа месяца следующего за отчетным кварталом.
87. Ревизионные комиссии направляют в Высшую аудиторскую палату реестры не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
88. Территориальные подразделения Уполномоченного органа направляют в Уполномоченный орган реестры не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
89. Уполномоченный орган в срок до 20 января года, следующего за отчетным, представляет в Высшую аудиторскую палату информацию о показателях своей работы, включая показатели работы своих территориальных подразделений, служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения ведомств центральных государственных органов (далее – информация о показателях работы Уполномоченного органа и служб внутреннего аудита) для дальнейшего предоставления Президенту Республики Казахстан.
90. Информация о показателях работы Уполномоченного органа и служб внутреннего аудита включает в себя:
аналитическую информацию о результатах государственного аудита, проведенного Уполномоченным органом (с учетом его территориальных подразделений) и службами внутреннего аудита за отчетный период, предоставляемую согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
основные показатели деятельности Уполномоченного органа с учетом его территориальных подразделений, предоставляемые согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
основные показатели деятельности и динамика результатов государственного аудита исполнения республиканского бюджета служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов и ведомств центральных государственных органов, предоставляемые согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
динамику результатов государственного аудита исполнения республиканского бюджета Уполномоченного органа с учетом его территориальных подразделений, предоставляемую согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
91. Порядок, структура и содержание представления информации о показателях работы службами внутреннего аудита в Уполномоченный орган определяется Уполномоченным органом.
Приложение 1
к Правилам взаимодействия
органов государственного
аудита и финансового контроля
Форма
"Утверждаю"
Должность первого
руководителя органа
государственного аудита
либо лица его замещающего
___________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
___________________________
(подпись)
"___" __________ 20__ года
Уведомление о проведении внепланового аудита
Администратор бюджетной программы
Наименование объекта государственного аудита
Основание для внепланового аудита
Номер и дата Поручения Уполномоченного органа или его территориального подразделения на проведение внепланового аудита
Тип государственного аудита
Вопрос аудиторского мероприятия
Период охвата
Код бюджетной программы (подпрограммы)
(РБ (в том числе НФ), МБ)
Сумма охвата (тысячи теңге)
Всего
В том числе финансирование из НФ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечание:
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
НФ – Национальный фонд Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам взаимодействия
органов государственного
аудита и финансового контроля
Форма
"Утверждаю"
Должность первого
руководителя органа
государственного аудита
либо лица его замещающего
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
(подпись)
"___" __________ 20__ года
Реестр объектов государственного аудита и бюджетных программам, охваченным аудиторскими мероприятиями на _____ квартал _____года (____ год)
Наименование объектов государственного аудита
Тип аудита
Вид проверки
Основания для аудита
Наименование аудиторского мероприятия*
Прогнозируемый период охвата государственным аудитом объектов государственного аудита
Уровень бюджета
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Сумма охвата государственным аудитом бюджетных средств, активов
(млн. теңге)
Другие органы государственного аудита, участвующие в аудиторском мероприятии
Код администратора бюджетной программы
Номер бюджетной программы
20__ год
20__ год
20__ год
Всего
9
10
11
12
13
14
15
* допускается указание краткого наименования аудиторского мероприятия.
Приложение 3
к Правилам взаимодействия
органов государственного
аудита и финансового контроля
Аналитическая информация о результатах государственного аудита, проведенного Уполномоченным органом (с учетом территориальных подразделений) и службами внутреннего аудита центральных государственных органов за отчетный период

1. Аумақтық бөлімшелерін қоса алғанда, Уәкілетті органның, орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының, жергілікті атқарушы органдардың ішкі аудит қызметтерінің есепті кезеңдегі аудиторлық қызметінің негізгі нәтижелері.
2. Анықталған жүйелі бұзушылықтар мен кемшіліктер.
3. Жүйелі бұзушылықтар мен кемшіліктерді жасауға әкеліп соқтырған себептерді талдау.
4. Анықталған жүйелі бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарымен өзара
іс-қимыл қағидаларына
4-қосымша
Аумақтық бөлімшелерін ескере отырып, Уәкілетті орган қызметінің негізгі көрсеткіштері
Р/т №
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Алдыңғы кезең
Есепті кезең
Ауытқу (+/-)
Ауытқу (%)
1
2
3
4
5

1. Основные результаты аудиторской деятельности Уполномоченного органа, включая его территориальные подразделения, служб внутреннего аудита центральных государственных органов и их ведомств, местных исполнительных органов за отчетный период.
2. Выявленные системные нарушения и недостатки.
3. Анализ причин, повлекших совершение системных нарушений и недостатков.
4. Выводы и предложения по устранению выявленных системных нарушений и недостатков.
Приложение 4
к Правилам взаимодействия
органов государственного
аудита и финансового контроля
Основные показатели деятельности Уполномоченного органа с учетом его территориальных подразделений
Наименование показателей
Ед. изм.
Предыдущий период
Отчетный период
Отклонение (+/-)
Отклонение (%)
1
2
3
4
5