Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 186-н/қ және Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 266/нқ бірлескен бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 7) тармақшасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі О.А. Бектеновтің төрағалығымен өткен 2025 жылғы 19 тамыздағы № 21-05/07-1478-1 Жасанды интеллектіні дамыту мәселелері жөніндегі кеңес хаттамасының 6-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасының республикалық маңызы бар Астана, Алматы, Шымкент қалаларында және Абай, Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Жетісу, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Түркістан, Ұлытау, Шығыс Қазақстан облыстарында "Тұтынылған газ көлемін есептеу үшін "электрондық үкіметтің" мобильді қосымшасы арқылы есепке алу аспаптарынан көрсетілімді беру кезінде жасанды интеллектіні қолдану" өмірлік ахуалды автоматтандыру жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі – Пилоттық жоба) іске қосылсын.
2. Қоса беріліп отырған "Тұтынылған газ көлемін есептеу үшін "электрондық үкіметтің" мобильді қосымшасы арқылы есепке алу аспаптарынан көрсетілімдерді беру кезінде жасанды интеллектіні қолдану" өмірлік ахуалды автоматтандыру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) бекітілсін.
3. Пилоттық жобаның қолданылу мерзімі осы бірлескен бұйрық күшіне енген күннен бастап 2027 жылдың 1 мамырын қоса алғанға дейін деп айқындалсын.
4. "QazaqGaz Aimaq" акционерлік қоғамы (келісу бойынша) Пилоттық жобаны іске асыру үшін, сондай-ақ тұтынушылар үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру үшін ақпараттандыру объектілері иелерінің сұрау салулары бойынша Алгоритмге және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабының, 38-бабы 2-1-тармағының және 49-бабының 2-тармағы 4) тармақшасының, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 4 және 8-тармақтарының талаптарына сәйкес "Smart Bridge" платформасы арқылы ақпараттық жүйелердің қажетті сервистеріне қосуды қамтамасыз етсін.

О реализации пилотного проекта по автоматизации жизненной ситуации "Применение искусственного интеллекта при передаче показаний с приборов учета через мобильное приложение "электронного правительства" для расчета потребленного объема газа"н
Совместный приказ Министра энергетики от 15 мая 2026 года № 186-н/қ и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 266/нқ
В соответствии с подпунктом 3) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, подпунктом 7) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, а также во исполнение пункта 6 Протокола совещания по вопросам развития искусственного интеллекта под председательством Премьер-Министра Республики Казахстан Бектенова О.А. от 19 августа 2025 года № 21-05/07-1478-1 ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по автоматизации жизненной ситуации "Применение искусственного интеллекта при передаче показаний с приборов учета через мобильное приложение "электронного правительства для расчета потребленного объема газа" (далее – Пилотный проект) в городах республиканского значения Астана, Алматы, Шымкент и в областях Абай, Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Жетысу, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Туркестанской, Улытау, Восточно-Казахстанской Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемый Алгоритм взаимодействия при реализации Пилотного проекта по автоматизации жизненной ситуации "Применение искусственного интеллекта при передаче показаний с приборов учета через мобильное приложение "электронного правительства" для расчета потребленного объема газа" (далее – Алгоритм).
3. Определить срок действия Пилотного проекта со дня введения в действие настоящего совместного приказа по 1 мая 2027 года включительно.
4. Акционерному обществу "QazaqGaz Aimaq" (по согласованию) для реализации Пилотного проекта, а также осуществления регулируемых услуг для потребителей обеспечить подключение к необходимым сервисам информационных систем через платформу "Smart Bridge" по запросам владельцев объектов информатизации в соответствии с Алгоритмом и требованиями статьи 7-2, пункта 2-1 статьи 38 и подпункта 4) пункта 2 статьи 49 Закона Республики Казахстан "Об информатизации", пунктов 4 и 8 Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16777) (далее – Правила).

5. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Цифрландыру департаменті "QazaqGaz Aimaq" акционерлік қоғамымен (келісу бойынша) бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Пилоттық жобаны іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 144/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27963 болып тіркелген) бекітілген Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы дербес деректер субъектісінің немесе оның заңды өкілінің келісімін алуды қамтамасыз етсін;
2) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігімен, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен, сондай-ақ құзыретіне ақпараттандыру, дербес деректерді қорғау және мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері кіретін өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы талаптарының сақталуын қамтамасыз етсін, ал осы бірлескен бұйрықтың 8-тармағында көзделген Пилоттық жобаны іске асыру туралы есепті қарау нәтижелері бойынша тиісті шешім қабылдаған кезде техникалық және нормативтік-техникалық құжаттамада жазылған мақсаттарға, міндеттерге және талаптарға сәйкес сервисті өнеркәсіптік пайдалануға ауыстыру жөнінде шаралар қабылдасын;
3) Қағидалардың 33-тармағының екінші бөлігіне сәйкес интеграциялық сервистерге қосылғанға дейін мүдделі мемлекеттік органдармен "Smart Bridge" платформасында мемлекеттік қызметтер көрсету үшін мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің иелері интеграциялық сервистерді пайдалану туралы келісімге қол қоюды қамтамасыз етсін;
4) өздерінің Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы мен Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығы арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ете отырып, Пилоттық жоба іске қосылғаннан бастап 12 (он екі) ай ішінде ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі талаптарға сәйкестік бойынша оң нәтижесі бар сынақ актісінің және мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігі бойынша бірлескен жұмыс шарттарының болуын қамтамасыз етсін.
6. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Цифрландыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрыққа мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберсін;

5. Департаменту цифровизации Министерства энергетики Республики Казахстан совместно с акционерным обществом "QazaqGaz Aimaq" (по согласованию) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) для реализации Пилотного проекта обеспечить получение согласия субъекта персональных данных или его законного представителя посредством государственного сервиса контроля доступа к персональным данным согласно Правил функционирования государственного сервиса контроля доступа к персональным данным, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 144/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27963);
2) совместно с Министерством искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, уполномоченным органом в сфере информационной безопасности, а также иными государственными органами, в компетенцию которых входят вопросы информатизации, защиты персональных данных и оказания государственных услуг, обеспечить соблюдение требований статьи 39 Закона Республики Казахстан "Об информатизации", а по результатам рассмотрения отчета о реализации Пилотного проекта, предусмотренного пунктом 8 настоящего совместного приказа, при принятии соответствующего решения принять меры по переводу сервиса в промышленную эксплуатацию в соответствии с целями, задачами и требованиями, изложенными в технической и нормативно-технической документации;
3) в соответствии с частью второй пункта 33 Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства", до подключения к интеграционным сервисам обеспечить подписание с заинтересованными государственными органами Соглашения об использовании интеграционных сервисов владельцами негосударственных информационных систем для оказания государственных услуг на платформе "Smart Bridge";
4) в течении 12 (двенадцати) месяцев с начала запуска Пилотного проекта обеспечить наличие акта испытаний с положительным результатом на соответствие требованиям по информационной безопасности и договора совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных информационных систем, с обеспечением взаимодействия собственного Оперативного центра информационной безопасности с Национальным координационным центром информационной безопасности.
6. Департаменту цифровизации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания последним из руководителей государственных органов настоящего совместного приказа направить его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырсын.
7. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика және Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрлеріне жүктелсін.
8. Осы бірлескен бұйрықтың 3-тармағында көрсетілген Пилоттық жобаның аяқталуы бойынша:
1) есепке алу аспаптарының нақты танылған көрсетілімдерінің үлесін;
2) сервисті сәтті пайдаланған пайдаланушылардың үлесін;
3) сервистің қолайлылығы мен қолжетімділігінің артуымен көрінетін әлеуметтік әсерін;
4) өңірлер бойынша бақылаушыларға түсетін жүктеменің төмендеу пайызын;
5) тұтынушыларға төлем құжаттарын (түбіртектерді) қалыптастыру және жіберу кезінде қағаз тұтыну көлемінің азаюын қамтитын белгіленген тиімділік көрсеткіштері негізінде экономикалық және әлеуметтік әсеріне бағалай отырып, оның іске асырылу нәтижелері туралы есеп жасалады.
Есепті қарау нәтижелері бойынша сервисті өнеркәсіптік пайдалануға ауыстыру немесе оны іске асыруды тоқтату туралы шешім қабылданады.
9. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
__________________ Е.Ақкенженов
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
__________________ Ж.Мәдиев
Бірлескен бұйрыққа
қосымша
"Тұтынылған газ көлемін есептеу үшін "электрондық үкіметтің" мобильді қосымшасы арқылы есепке алу аспаптарынан көрсетілімдерді беру кезінде жасанды интеллектіні қолдану" өмірлік ахуалды автоматтандыру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл алгоритмі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алгоритм "Тұтынылған газ көлемін есептеу үшін "электрондық үкіметтің" мобильді қосымшасы арқылы есепке алу аспаптарынан көрсетілімдерді беру кезінде жасанды интеллектіні қолдану" өмірлік ахуалды автоматтандыру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Алгоритмнің мақсаты – жасанды интеллектіні, оның ішінде машиналық оқыту алгоритмдерін, есепке алу аспаптарының суреттерін талдау және ауытқуларды анықтау үшін есепке алу аспаптарынан көрсетілімдерді беру процесінде қолдану, бақылаушыларға түсетін жүктемені азайту және деректердің дәлдігін арттыру.
3. Бұл Алгоритмде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) пайдаланушы – "QazaqGaz Aimaq" АҚ-да жеке шоты бар жеке тұлға;
2) "QazaqGaz Aimaq" АҚ – "eGov Mobile" мобильді қосымшасындағы сервис иесі;
3) қосымша – App Store және Google Play дүкендерінде қолжетімді "eGov Mobile" мобильді қосымшасы;

2) разместить настоящий приказ на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования.
7. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих вице-министров энергетики и искусственного интеллекта, и цифрового развития Республики Казахстан.
8. По завершении Пилотного проекта, указанного в пункте 3 настоящего совместного приказа, составляется отчет о результатах его реализации с оценкой экономического и социального эффекта на основании установленных показателей эффективности, включающих:
1) долю корректно распознанных показаний приборов учета;
2) долю пользователей, успешно воспользовавшихся сервисом;
3) социальный эффект, выраженный в повышении удобства и доступности сервиса;
4) процент снижения нагрузки на контролеров по регионам;
5) уменьшение объема потребления бумаги при формировании и направлении платежных документов (квитанций) потребителям.
По результатам рассмотрения отчета принимается решение о переводе сервиса в промышленную эксплуатацию либо о прекращении его реализации.
9. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________________ Е.Аккенженов
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
__________________ Ж.Мадиев
Приложение
к совместному приказу
Алгоритм взаимодействия при реализации пилотного проекта по автоматизации жизненной ситуации "Применение искусственного интеллекта при передаче показаний с приборов учета через мобильное приложение "электронного правительства" для расчета потребленного объема газа"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм определяет порядок взаимодействия при реализации пилотного проекта по автоматизации жизненной ситуации "Применение искусственного интеллекта при передаче показаний с приборов учета через мобильное приложение "электронного правительства" для расчета потребленного объема газа".
2. Цель Алгоритма – применение искусственного интеллекта, в том числе алгоритмов машинного обучения, в процессе передачи показаний с приборов учета для анализа изображений приборов учета и выявлений аномалий, снижение нагрузки на контролеров и повышение точности данных.
3. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия:
1) пользователь – физическое лицо имеющее лицевой счет в АО "QazaqGaz Aimaq";
2) АО "QazaqGaz Aimaq" - владелец сервиса в мобильном приложении "eGov Mobile";
3) приложение – мобильное приложение "eGov Mobile", доступное в App Store и Google Play;

4) жеке шот – газ тұтынушының бірегей сәйкестендіргіші;
5) көрсетілімдерді беру – көрсетілімдерді қолмен енгізу және есептегіштің фотосуретін жүктеу арқылы есепке алу аспабы бойынша газ көлемін тіркеп-бекіту;
6) сервис – "QazaqGaz Aimaq" АҚ-ның есепке алу және шоттарды ұсынудың ақпараттық жүйесі.
2-тарау. Пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі
4. Пайдаланушы eGov Mobile мобильді қосымшасын жүктейді және орнатады.
5. Қосымшада тіркеу ЭЦҚ арқылы жүзеге асырылады.
6. Пайдаланушы "Сервистер" қойындысына өтеді, онда "Газды есепке алу аспаптарынан көрсетілімдерді беру" сервисі орналастырылатын болады.
7. Авторизациядан кейін Пайдаланушы "QazaqGaz Aimaq" АҚ ақпараттық жүйесі арқылы тексерілетін жеке шоттың нөмірін енгізеді.
8. Көрсетілімдерді беру ай сайын ағымдағы айдың 25-інен 30-ына дейін жүзеге асырылады.
9. Пайдаланушы газды есепке алу аспабының ағымдағы көрсетілімдерін енгізеді және есепке алу аспабының фотосуретін жүктейді.
10. Сервис берілген деректердің дұрыстығын автоматтандырылған тексеруді жүзеге асырады, оған мыналар:
1) енгізілген көрсетілімдерді алдыңғы есептік кезеңдердің деректерімен салыстыру;
2) көрсетілімдердің ауытқулардың рұқсат етілген диапазонына сәйкестігін айқындау;
3) дұрыс мәндерді автоматты түрде тіркеп-бекіту кіреді.
11. Ауытқулардың рұқсат етілген диапазоны есепке алу аспабының жұмысына араласу белгілері болмаған жағдайда ±20 пайыз шегінде алдыңғы үш есептік кезең үшін берілген көрсетілімдердің орташа тұтыну көлемінен ауытқуы ретінде айқындалады.
12. Көрсетілімдер ауытқулардың рұқсат етілген шегінен тыс шыққан не дұрыс емес деректер анықталған жағдайда автоматты түрде есептеу жүргізілмейді, ал пайдаланушыға көрсетілімдерді қайта енгізу мүмкіндігі беріледі.
13. Қате туындаған кезде Қосымшада Пайдаланушыға қатенің себебін көрсететін хабарлама көрсетіледі. Мүмкін болатын қате түрлері:
1) "Жеке шот табылмады";
2) "Көрсетілімдерді беру кезеңі басталған жоқ";
3) "Көрсетілген кезеңдегі көрсетілімдер қазірдің өзінде берілді".
14. Дұрыс деректер автоматты түрде "QazaqGaz Aimaq" АҚ ақпараттық жүйесіне беріледі және тұтынылған газ көлемін есептеу үшін пайдаланылады.
15. Есептеу нәтижелері бойынша төлем құжаты (түбіртек) қалыптастырылады, ол пайдаланушыға сервисте электрондық түрде қолжетімді болады.
3-тарау. Ақпараттық қауіпсіздік
16. Деректерді беру қорғалған арналар (HTTPS, TLS) арқылы жүзеге асырылады.
17. Пайдаланушылардың дербес деректері "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өңделеді және сақталады.

4) лицевой счет – уникальный идентификатор потребителя газа;
5) передача показаний– фиксация объема газа по прибору учета путем ввода показаний вручную и загрузки фото счетчика;
6) сервис – информационная система учета и выставления счетов АО "QazaqGaz Aimaq".
Глава 2. Порядок взаимодействия при реализации Пилотного проекта
4. Пользователь скачивает и устанавливает мобильное приложение eGov Mobile.
5. Регистрация в приложении осуществляется посредством ЭЦП.
6. Пользователь переходит во вкладку "Сервисы" где будет размещен сервис - "Передача показаний с приборов учета газа".
7. После авторизации Пользователь вводит номер лицевого счета, который проверяется через информационную систему АО "QazaqGaz Aimaq".
8. Передача показаний осуществляется ежемесячно с 25 по 30 число текущего месяца.
9. Пользователь вводит текущие показания прибора учета газа и загружает фотоизображение прибора учета.
10. Сервис осуществляет автоматизированную проверку корректности переданных данных, включающую:
1) сопоставление введенных показаний с данными предыдущих расчетных периодов;
2) определение соответствия показаний допустимому диапазону отклонений;
3) автоматическую фиксацию корректных значений.
11. Допустимый диапазон отклонений определяется как отклонение переданных показаний от среднего объема потребления за предыдущие три расчетных периода в пределах ±20 процентов, при условии отсутствия признаков вмешательства в работу прибора учета.
12. В случае выхода показаний за пределы допустимого диапазона отклонений либо выявления некорректных данных автоматическое начисление не производится, а Пользователю предоставляется возможность повторного ввода показаний.
13. При возникновении ошибок Пользователю в Приложении отображается уведомление с указанием причины ошибки. Возможные типы ошибок:
1) "Лицевой счет не найден";
2) "Период передачи показаний не наступил";
3) "Показания за указанный период уже переданы".
14. Корректные данные автоматически передаются в информационную систему АО "QazaqGaz Aimaq" и используются для расчета потребленного объема газа.
15. По результатам расчета формируется платежный документ (квитанция), который становится доступным Пользователю в Сервисе в электронном виде.
Глава 3. Информационная безопасность
16. Передача данных осуществляется через защищенные каналы (HTTPS, TLS).
17. Персональные данные Пользователей обрабатываются и хранятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".

18. Сервиске қол жеткізу аутентификациядан өткеннен кейін ғана беріледі.
19. Пилоттық жобаны іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдар мен ұйымдар ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнама талаптарының сақталуына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
20. "QazaqGaz Aimaq" АҚ Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде ақпараттық жүйелерді пайдаланушылар қалыптастырған мәліметтердің қорғалуын, тұтастығын және өзгермейтіндігін, сондай-ақ рұқсатсыз кіруді, деректердің өзгеруін немесе жоғалуын болғызбау жөніндегі ұйымдастырушылық және техникалық шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді.
21. Пилоттық жобаны іске асыру кезінде ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздік және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнама талаптарының сақталуын бақылауды уәкілетті мемлекеттік органдар мен ұйымдар өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.
4-тарау. Қорытынды ережелер
22. "QazaqGaz Aimaq" АҚ көрсетілімдерді беру процесін сүйемелдеуді, тану алгоритмдерінің жұмыс істеуін, Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде алынған деректерді өңдеуді және пайдалануды қамтамасыз етеді.

18. Доступ к сервису предоставляется только после прохождения аутентификации.
19. Государственные органы и организации, участвующие в реализации Пилотного проекта, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан за соблюдение требований законодательства в сфере информатизации, информационной безопасности и защиты персональных данных.
20. АО "QazaqGaz Aimaq" в рамках реализации Пилотного проекта обеспечивает защиту, целостность и неизменность сведений, сформированных пользователями информационных систем, а также реализацию организационных и технических мер по предотвращению несанкционированного доступа, изменения или утраты данных.
21. Контроль за соблюдением требований законодательства в сфере информатизации, информационной безопасности и защиты персональных данных при реализации Пилотного проекта осуществляется уполномоченными государственными органами и организациями в пределах их компетенции.
Глава 4. Заключительные положения
22. Сопровождение процесса передачи показаний, функционирование алгоритмов распознавания, обработку и использование полученных данных в рамках реализации Пилотного проекта обеспечивает АО "QazaqGaz Aimaq".