Көмірсутектер саласындағы жер қойнауының стратегиялық учаскелерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 140-н/қ бұйрығы
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 43-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көмірсутектер саласындағы жер қойнауының стратегиялық учаскелерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық түрде жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің міндетін атқарушы
С. Есимханов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 140-н/қ бұйрығына
қосымша
Көмірсутектер саласындағы стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесі
Р/с
Пайдалы қазба
Жер қойнауы учаскесінің атауы
Орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Мұнай
Қарашығанақ
Батыс Қазақстан облысы, солтүстік кеңдік 51018’59’’, шығыс ұзақтық 53017’58’’
2.
Мұнай
Шығыс Ақжар
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 4808’0’’, шығыс ұзақтық 56035’30’’
3.
Мұнай
Әлібекмола
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 48030’0’’, шығыс ұзақтық 57041’0’’
4.
Мұнай
Қожасай
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 48012’0’’, шығыс ұзақтық 57012’0’’
5.
Мұнай
Жаңажол
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 48020’0’’, шығыс ұзақтық 57028’0’’
6.
Мұнай
Кеңқияқ (тұз үсті)

Об утверждении перечня стратегических участков недр в области углеводородов
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 3 апреля 2026 года № 140-н/қ
В соответствии с пунктом 2 статьи 43 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень стратегических участков недр в области углеводородов.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после опубликования настоящего приказа в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра энергетики
Республики Казахстан
С. Есимханов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 140-н/қ
Перечень стратегических участков недр в области углеводородов
№ п/п
Полезное ископаемое
Наименование участка недр
Местонахождение
1
2
3
4
1.
Нефть
Карачаганак
Западно-Казахстанская область,
северная широта 51018’59’’, восточная долгота 53017’58’’
2.
Нефть
Акжар Восточный
Актюбинская область, северная широта 4808’0’’, восточная долгота 56035’30’’
3.
Нефть
Алибекмола
Актюбинская область, северная широта 48030’0’’, восточная долгота 57041’0’’
4.
Нефть
Кожасай
Актюбинская область, северная широта 48012’0’’, восточная долгота 57012’0’’
5.
Нефть
Жанажол
Актюбинская область, северная широта 48020’0’’, восточная долгота 57028’0’’
6.
Нефть
Кенкияк (надсолевой)

Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 48033’0’’, шығыс ұзақтық 57013’0’’
7.
Мұнай
Кеңқияқ (тұз асты)
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 48033’0’’, шығыс ұзақтық 57009’0’’
8.
Мұнай
Солтүстік Трува
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 47054’0’’, шығыс ұзақтық 57028’0’’
9.
Мұнай
Аккулковская
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 4600’0’’, шығыс ұзақтық 58019’0’’
10.
Мұнай
Мортық (тұз үсті)
Ақтөбе облысы, солтүстік кеңдік 48034’0’’, шығыс ұзақтық 57021’20’’
11.
Мұнай
Сағидолла Нұржанов
Атырау облысы, солтүстік кеңдік 45052’0’’, шығыс ұзақтық 53016’58’’
12.
Мұнай
Қашаған
Атырау облысы, солтүстік кеңдік 46028’47’’, шығыс ұзақтық. 52012’41’’
13.
Мұнай
Теңіз
Атырау облысы, солтүстік кеңдік 4602’56’’, шығыс ұзақтық 53024’40’’
14.
Мұнай
Королевское
Атырау облысы, солтүстік кеңдік 46012’0’’, шығыс ұзақтық 53033’0’’
15.
Мұнай
Қаламқас теңіз
Атырау облысы, солтүстік кеңдік 45043’0’’, шығыс ұзақтық. 5104’0’’
16.
Мұнай
Хазар
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 45033’52’’, шығыс ұзақтық 50036’44’’
17.
Мұнай
Асар
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 43033’5’’ шығыс ұзақтық 52023’40’’
18.
Мұнай
Қаламқас
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 45022’0’’, шығыс ұзақтық. 51058’0’’
19.
Мұнай
Солтүстік Бозащы
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 4509’0’’, шығыс ұзақтық 51041’0’’
20.
Мұнай
Қарақұдық
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 44050’16’’, шығыс ұзақтық 53057’39’’
21.
Мұнай
Қаражанбас
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 4508’0’’, шығыс ұзақтық 51026’28’’
22.
Мұнай
Қарамандыбас
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 43030’7’’, шығыс ұзақтық 52036’13’’
23.
Мұнай
Дұңға
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 4406’57’’, шығыс ұзақтық 5100’55’’
24.
Мұнай
Жетібай
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 43032’0’’, шығыс ұзақтық 5209’55’’
25.
Мұнай
Өзен
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 43026’0’’, шығыс ұзақтық 52055’0’’
26.
Мұнай
Теңге
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 43018’0’’, шығыс ұзақтық. 52050’0’’
27.
Мұнай
Арыстан
Маңғыстау облысы, солтүстік кеңдік 44043’0’’, шығыс ұзақтық 54010’0’’
28.
Мұнай
Орталық Ақшабұлақ
Қызылорда облысы, солтүстік кеңдік 45057’0’’, шығыс ұзақтық 65043’0’’
29.
Мұнай
Қоныс
Қызылорда облысы, солтүстік кеңдік 45052’58’’, шығыс ұзақтық 6507’13’’
30.
Мұнай
Құмкөл
Қызылорда облысы, солтүстік кеңдік 46029’0’’, шығыс ұзақтық 65037’0’’
31.
Мұнай
Сарыбулақ
Шығыс Қазақстан облысы, солтүстік кеңдік 47035’40’’, шығыс ұзақтық 84030’35’’
32.
Газ
Қарашығанақ
Батыс Қазақстан облысы, солтүстік кеңдік 51018’59’’, шығыс ұзақтық 53017’58’’
33.
Газ
Чинаревское

Актюбинская область, северная широта 48033’0’’, восточная долгота 57013’0’’
7.
Нефть
Кенкияк (подсолевой)
Актюбинская область, северная широта 48033’0’’, восточная долгота 57009’0’’
8.
Нефть
Северная Трува
Актюбинская область, северная широта 47054’0’’, восточная долгота 57028’0’’
9.
Нефть
Аккулковская
Актюбинская область, северная широта 4600’0’’, восточная долгота 58019’0’’
10.
Нефть
Мортук (надсолевой)
Актюбинская область, северная широта 48034’0’’, восточная долгота 57021’20’’
11.
Нефть
Сагидолла Нуржанов
Атырауская область, северная широта 45052’0’’, восточная долгота 53016’58’’
12.
Нефть
Кашаган
Атырауская область, северная широта 46028’47’’, восточная долгота 52012’41’’
13.
Нефть
Тенгизское
Атырауская область, северная широта 4602’56’’, восточная долгота 53024’40’’
14.
Нефть
Королевское
Атырауская область, северная широта 46012’0’’, восточная долгота 53033’0’’
15.
Нефть
Каламкас-море
Атырауская область, северная широта 45043’0’’ восточная долгота 5104’0’’
16.
Нефть
Хазар
Мангистауская область, северная широта 45033’52’’, восточная долгота 50036’44’’
17.
Нефть
Асар
Мангистауская область, северная широта 43033’5’’, восточная долгота 52023’40’’
18.
Нефть
Каламкас
Мангистауская область, северная широта 45022’0’’, восточная долгота 51058’0’’
19.
Нефть
Бузачи Северные
Мангистауская область, северная широта 4509’0’’, восточная долгота 51041’0’’
20.
Нефть
Каракудук
Мангистауская область, северная широта 44050’16’’, восточная долгота 53057’39’’
21.
Нефть
Каражанбас
Мангистауская область, северная широта 4508’48’’, восточная долгота 51026’28’’
22.
Нефть
Карамандыбас
Мангистауская область, северная широта 43030’7’’, восточная долгота 52036’13’’
23.
Нефть
Дунга
Мангистауская область, северная широта 4406’57’’, восточная долгота 5100’55’’
24.
Нефть
Жетыбай
Мангистауская область, северная широта 43032’0’’, восточная долгота 5209’55’’
25.
Нефть
Узень
Мангистауская область, северная широта 43026’0’’, восточная долгота 52055’0’’
26.
Нефть
Тенге
Мангистауская область, северная широта 43018’0’’, восточная долгота 52050’0’’
27.
Нефть
Арыстановское
Мангистауская область, северная широта 44043’0’’, восточная долгота 54010’0’’
28.
Нефть
Акшабулак Центральный
Кызылординская область, северная широта 45057’0’’ восточная долгота 65043’0’’
29.
Нефть
Коныс
Кызылординская область, северная широта 45052’58’’, восточная долгота 6507’13’’
30.
Нефть
Кумколь
Карагандинская область, северная широта 46029’0’’, восточная долгота 65037’0’’
31.
Нефть
Сарыбулак
Восточно-Казахстанская область, северная широта 47035’40’’, восточная долгота 84030’35’’
32.
Газ
Карачаганак
Западно-Казахстанская область, северная широта 51018’59’’, восточная долгота 53017’58’’
33.
Газ
Чинаревское