"Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің, "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2023 жылғы 10 қазандағы № 19 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 25 сәуірдегі № 95 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің, "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2023 жылғы 10 қазандағы № 19 бұйрығына мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 131-1), 131-2), 131-3), 131-4) және 131-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"131-1) көлік саласындағы құқық бұзушылықтарды анықтау, жолын кесу және тергеп-тексеру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
131-2) көлік құралдарының салмақ және габариттік параметрлері, көлік жүргізушілердің еңбек және демалыс режимі, сондай-ақ рұқсат беру жүйесіне бақылауды қоса алғанда, автомобиль көлігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған құқық қорғау органдарымен бірлескен бақылау, рейдтік және алдын алу іс-шараларын жүргізуге қатысу;
131-3) бақылау жүйелерінің жұмысын қоса алғанда, көліктік бақылау бекеттерінде көліктік және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шараларды ұйымдастыру және бақылау, сондай-ақ қауіпсіздіктікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды үйлестіру;
131-4) құзыреті шегінде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары, оның ішінде көлік құралдарын ұстап алу, жеткiзу және пайдалануға тыйым салу, оларды арнаулы тұрақтарға орналастыруды қолдануды ұйымдастыру және бақылау;
131-5) анықталған құқық бұзушылықтар бойынша материалдарды ведомстволық бағыныстылығы бойынша құқық қорғау органдарына жолдау, сондай-ақ олармен ақпарат алмасу, оның ішінде қол жеткізу шектелген мәліметтерді Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген шегінде;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің "Абай облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеменің ережесінде:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 47-1), 47-2), 47-3), 47-4) және 47-5) тармақшалармен толықтырылсын:

О внесении дополнений в приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 10 октября 2023 года № 19 "Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан" и его территориальных органов"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 25 апреля 2026 года № 95
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 10 октября 2023 года № 19 "Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан" и его территориальных органов" следующие дополнения:
в положении республиканского государственного учреждения "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
пункт 15 дополнить подпунктами 131-1), 131-2), 131-3), 131-4) и 131-5) следующего содержания:
"131-1) организация и осуществление взаимодействия с правоохранительными органами Республики Казахстан по вопросам выявления, пресечения и расследования правонарушений в сфере транспорта;
131-2) участие в проведении совместных контрольных, рейдовых и профилактических мероприятий с правоохранительными органами, направленных на обеспечение соблюдения законодательства Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта, включая контроль за весовыми и габаритными параметрами транспортных средств, режимом труда и отдыха водителей, а также соблюдением разрешительной системы;
131-3) организация и контроль осуществления мер по обеспечению транспортной и общественной безопасности на постах транспортного контроля, включая функционирование контрольных систем, а также координация взаимодействия с правоохранительными органами по вопросам обеспечения безопасности;
131-4) организация и контроль применения мер обеспечения производства по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, в том числе задержания, доставления и запрещения эксплуатации транспортных средств, их помещения на специализированные стоянки;
131-5) направление материалов по выявленным правонарушениям в правоохранительные органы по подведомственности, а также обмен информацией с ними, в том числе содержащей сведения ограниченного доступа, в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;";
в положении республиканского государственного учреждения "Инспекция транспортного контроля по области Абай" Комитета транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
пункт 15 дополнить подпунктами 47-1), 47-2), 47-3) 47-4) и 47-5) следующего содержания:

51-4) құзыреті шегінде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары, оның ішінде көлік құралдарын ұстап алу, жеткiзу және пайдалануға тыйым салу, оларды арнаулы тұрақтарға орналастыруды қолдануды ұйымдастыру және бақылау;
51-5) анықталған құқық бұзушылықтар бойынша материалдарды ведомстволық бағыныстылығы бойынша құқық қорғау органдарына жолдау, сондай-ақ олармен ақпарат алмасу, оның ішінде қол жеткізу шектелген мәліметтерді Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген шегінде;".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Қалиақпаров

51-4) организация и контроль применения мер обеспечения производства по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, в том числе задержания, доставления и запрещения эксплуатации транспортных средств, их помещения на специализированные стоянки;
51-5) направление материалов по выявленным правонарушениям в правоохранительные органы по подведомственности, а также обмен информацией с ними, в том числе содержащей сведения ограниченного доступа, в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;".
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров