Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Панфилов аудандық мәслихатының 2026 жылғы 24 сәуірдегі № 8-60-270 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Панфилов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Панфилов аудандық мәслихатының 2025 жылғы 11 тамыздағы № 8-45-196 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Панфилов ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасының
өкілетігін уақытша атқарушы
А.Дарубаева
Панфилов аудандық
мәслихатының 2026 жылғы
24 сәуірдегі "Панфилов ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарды бекіту
туралы" № 8-60-270 шешіміне
1- қосымша
Панфилов ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:

Об утверждение плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2025–2029 годы
Решение Панфиловского районного маслихата области Жетісу от 24 апреля 2026 года № 8-60-270
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Панфиловский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025–2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решения Панфиловского районного маслихата от 11 августа 2025 года № 8-45-196 "Об утверждении плана по управлению и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025–2029 годы".
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима Панфиловского района.
4. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Временно исполняющий полномочия
председателя районного маслихата
А.Дарубаева
Приложение 1 к решению
Панфиловского
районного маслихата
от 24 апреля 2026 года
№ 8-60-270 "Об утверждение
плана по управлению
пастбищами и и использованию
по Панфиловскому району на
2025–2029 годы"
План по управлению и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025–2029 годы
1. Схема (карта) размещения пастбищ по категориям земель на территории административно-территориальной единицы, с указанием границ, площадей и типов пастбищ, включая отдалҰнные, сезонные, засушливые и культурные пастбища, а также сведения о правообладателях или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов;
2. Схема (карта), определяющая пастбища, предназначенные для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на личных подворьях, включая общественные пастбища, с указанием их границ и площадей;
3. Схема (карта) предлагаемого пастбищеоборота, разработанная на основе геоботанического обследования пастбищ;
4. Схема (карта) сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и других объектов пастбищной инфраструктуры, включая скотомогильники (биотермические ямы), с указанием их местоположения;
5. Схема (карта) пастбищ, которые могут быть предоставлены пастбищепользователям для землепользования Передача запасных земель в собственность или землепользование для сельскохозяйственных нужд осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан и Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, утверждҰнными приказом вице-премьер-министра – министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18048);
6. Схема (карта) пастбищ, подлежащих резервированию для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на личных подворьях, с указанием границ и площадей этих пастбищ Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьҰй 49-2 Кодекса и Правилами резервирования земель, утверждҰнными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован под № 11337);
7. Схема доступа к источникам водопоя (озҰрам, рекам, прудам, котлованам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно нормам водопотребления, с указанием маршрутов движения животных к источникам воды Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется по таблице 10 приложения 6 к Методике разработки удельных норм водопотребления и водоотведения, утверждҰнной приказом вице-премьер-министра – министра сельского хозяйства РК от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован под № 14827);
8. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отдалҰнных пастбищах с указанием границ и площадей таких пастбищ;
9. Схема проектного распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населҰнными пунктами, входящими в состав сельского округа, с учҰтом обеспечения пастбищами физических и юридических лиц, не имеющих собственного доступа к пастбищам;
10. Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице:

Жайылымды суландыру табиғи бұлақтар, бұрғыламалы және шахталы құдықтармен қамтамасыз етілген Панфилов ауданы бойынша шаруа қожалықтарда 44 құдық бар, оның ішінде 2 бұрғыланған құдық жаңадан қазылып қойылды Шаруа қожалықтары мен ауыл тұрғындарының малдары Өсек, Бурхан, Тышкан, Бархудзур, Көктерек өзенінен су ішеді Су тапшылығы мәселесі жоқ.
Панфилов ауданында учаскесінде 470 мал қыстауы бар
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал - 428 табын (оның ішінде ауылдың ішіндегі табын –205 , шаруа қожалықтарда табын-223);
-ұсақ мал – 473 отар;
-жылқылар – 726 үйір
-Түйе – 2 табын.
2025 жылғы 01 қаңтардағы Панфилов ауданы аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 64218 бас ірі қара мал, оның ішінде 39707 бас аналық мал, 19625 бас жылқы және ұсақ мал - 260968 бас, түйе - 384 бас.
Жайлымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілген нормасы ІҚМ – 4,0 га/бас, ҰММ – 0,8 га/бас, жылқы – 4,5 га/бас, түйе -5 га/бас.
Панфилов ауданы бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін 2021 жылы бекітілген жайылым бойынша елді мекенде жалпы 5784,6 гектар болса, 2025-2030 жылғы жайылымға 3148 гектар жайылым жерге ұлғайды, жайылымдардың қажеттілігі 5264 гектардан 7126 гектарға көбейді, жайылымға шығатын елді мекен мал басы 376 бастан 509 басқа көбейді, қажеттіліктің қамтамасыз етілуі 110%-дан 125,3 %-ға артты.
Панфилов ауданы бойынша жайлым жер көлемі 156 290 гектар, оның ішінде 45 шаруа қожалығына, ЖШС және "Бөрлітөбе орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тиесілі -88 324, 43гектар жайылым жері бар Оның ішінде "Бөрлітөбе орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 38 102 гектар тиесілі Аудан бойынша шаруа қожалықтарда барлығы: 34775 бас ірі қара малы, 153575 бас ұсақ мүйізді мал, 11970 бас жылқы, түйе- 384 бас Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі -64 417,7 гектарды құрайды Артық жайлым жер көлемі -317745 гектар жайлым айналым схемеасы бойынша пайдаланылады.
Жер учаскелерінің жеке меншік иелері бойынша Панфилов ауданы аумағында 1 жер пайдаланушы бар Жайылым алаңы 10гектар жерді құрайды Мал саны: МҰМ – 30 бас, Жылқы – 8 бас Жалпы жайылымға қажеттілік 219,2 гектар Жетіспейтін жайылым жер көлемі 209 гектар.
Аудан бойынша 10 шаруа қожалығы Алтынэмел табиғи ұлттық паркі және Жаркент Орман шаруашылығы комуналдық мекемесі арқылы жаз айларында жайлауға шығып, жазғы жайылыммен қамтамасыз етіледі Өзге 35 шаруа қожалығы округке қарасты шалғайдағы жазғы жайылыммен қамтамасыз етіледі.
Панфилов ауданы бойынша екпе жайлым жерлер жоқ жерлер аридтік жайылымға жатады, яғни шөл, нағыз (орта) шөлді жайылымдар, жайылым типі қылшалы, изенді, бұталы, теріскенді-қоңыр жусандылар жайылымына жатады.
Панфилов аудандық
мәслихатының 2026 жылғы
24 сәуірдегі "Панфилов ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарды бекіту
туралы" № 8-60-270 шешіміне
2-қосымша
Өңірдің жер балансы мен мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте Панфилов ауданы бойынша жайлымдардың жерлерін санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
Жерлер жиыны
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емемақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Панфилов
358 821
30 402
35 072
69 420
187 171
346
377 020
1 058 252
Барлығы
358 821
30 402
35 072
69 420
187 171
346
377 020
1 058 252
2-кесте Елді мекеннің жайылымдарын бөлу, мың гектар:
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің кодыжіктеуішінің коды
Елді мекеннің атауы
Жайылымдардың жалпы алаңы, мың гектар
Жайылымдардың алаңдары мен түрлері
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыруға арналған, мың гектар
көпшілік пайдаланатын, мың гектар
шалғайдағы, мың гектар
маусымдық, мың гектар
аридтық, мың гектар
екпе жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Айдарлы

Орошение пастбищ обеспечивается за счҰт природных источников, буровых и шахтных колодцев В районе насчитывается 44 колодца, из них 2 – недавно пробурены Животные получают воду из рек Усек, Бурхан, Тышкан, Бархудзур и Коктерек Дефицита воды нет.
На территории района имеется 470 зимовок для скота
По видам скота:
– КРС – 428 табунов (205 в населҰнных пунктах, 223 в хозяйствах);
– мелкий скот – 473 отары;
– лошади – 726 косяков;
– верблюды – 2 табуна
По состоянию на 1 января 2025 года:
– КРС – 64 218 голов (в том числе 39 707 коров),
– лошади – 19 625 голов,
– мелкий скот – 260 968 голов,
– верблюды – 384 головы
Допустимые нормы нагрузки на пастбища:
– КРС – 4,0 га/голова,
– мелкий скот – 0,8 га/голова,
– лошади – 4,5 га/голова,
– верблюды – 5 га/голова
В 2021 году для населҰнных пунктов Панфиловского района было выделено 5784,6 га пастбищ для размещения дойного КРС В 2025–2030 годах площадь увеличена на 3148 га, потребность возросла с 5264 га до 7126 га Поголовье увеличилось с 376 до 509 голов Обеспеченность выросла с 110% до 125,3%
Площадь пастбищ района – 156 290 га Из них 88 324,43 га принадлежат 45 крестьянским хозяйствам, ТОО и ГККП "Жаркентское лесное хозяйство" В том числе ГККП "Жаркентское лесное хозяйство" – 38 102 га В хозяйствах района содержится:
– КРС – 34 775 голов,
– мелкий скот – 153 575 голов,
– лошади – 11 970 голов,
– верблюды – 384 головы
Необходимая площадь пастбищ – 64 417,7 га Избыточная площадь – 317 745 га, используется по схеме пастбищеоборота
По данным о частной собственности в районе зарегистрирован один землепользователь с пастбищем площадью 10 га, имеющий 30 голов мелкого скота и 8 лошадей Потребность в пастбище составляет 219,2 га Недостаток – 209 га.
10 крестьянских хозяйств используют летние пастбища через Национальный парк "Алтын-Эмель" и ГККП "Жаркентское лесное хозяйство" ЕщҰ 35 хозяйств обеспечены отдалҰнными летними пастбищами в пределах округа.
Ирригационных пастбищ в районе нет Все пастбища относятся к аридному типу – настоящие пустынные пастбища: типы – солянковые, изеновые, кустарниковые, терескеново-полынные.
Приложение 2 к решению
Панфиловского
районного маслихата
от 24 апреля 2026 года
№ 8-60-270 "Об утверждение
плана по управлению
пастбищами и их
использованию по
Панфиловскому
району на 2025–2029 годы"
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1 Распределение пастбищных земель Панфиловского района по категориям, тыс гектаров
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
Сельско хозяйственного назначения
Населенных пунктов
Промышленности транспорта связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Панфилов
358 821
30 402
35 072
69 420
187 171
346
377 020
1 058 252
Всего
358 821
30 402
35 072
69 420
187 171
346
377 020
1 058 252
Таблица 2 Распределение пастбищ населҰнного пункта, тысяч гектаров
Р/с №
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населҰнного пункта
Общая площадь пастбищ, тыс гектаров
Площади и виды пастбищ
предназначенные для удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
общественные, тысяч гектаров
отгонные, тысяч гектаров
Сезонные, тыс гектаров
Аридные, тыс гектаров
культурные, тысяч гектаров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Айдарлы

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 86,8 мың гектар жайылым қажет 5,8 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 509 мал басы жайылады, 82,6 мың гектар алаңды алып жатқан шаруа қожалық және заңды тұлғаларға тиесілі жайылымдарда 7664 мал басы жайылады
5-кесте Қосымша қажет етілетін жайылымдар:
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
-
-
-
Ескертпе: Көктерек ауылдық округі бойыншажайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды және жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдарға қажеттілік жоқ
Панфилов аудандық мәслихатының 2026 жылғы 24 сәуірдегі "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 8-60-270 шешіміне 3-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдаланылуы
Жалпы түсімділік, гектарына центнерден (зерттеп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабындық
шабылатын жайылымжайылымдар
көктем
жаз
күз
қыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

Для выпаса сельскохозяйственных животных требуется 86,8 тыс гектаров пастбищ На пастбищах общего пользования, занимающих площадь 5,8 тыс гектаров, выпасается 509 голов скота На пастбищах, принадлежащих крестьянским хозяйствам и юридическим лицам и занимающих площадь 82,6 тыс гектаров, выпасается 7664 головы скота
Таблица 5 Требуемые дополнительные пастбища:
Р/с №
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-
Примечание: По Коктерекскому сельскому округу отсутствует потребность в пастбищах, которые могут быть предоставлены пастбищепользователям для землепользования, а также в пастбищах, подлежащих резервированию для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на личных подворьях
Приложение 3 к решению Панфиловского районного маслихата от 24 апреля 2026 года № 8-60-270 "Об утверждение плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2025–2029 годы"
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний ( скобках)))
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сенокос
косимые пастбищажайылымдар
Весна
лето
Осень
Зима
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

9900
770
1330
1. Жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлісінде Панфилов ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2. Жеке ауладағы ауылшаруашылғы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдар,оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схеманы(картасы)
3. Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемасы (картасы)
4. Ауылшаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар,мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым обьектілері,сондай-ақ мал қорымыдары(биометриалық шұңқырлар)белгіленген схемасы (картасы)

9900
770
1330
Жиыны:
1. Категории земель на основании правоустанавливающих документов на земельный участок, схема (карта) расположения пастбищ на территории Панфиловского района в разрезе собственников земельных участков и землепользователей.
2. Схема(карта), по которой установлены пастбища для нужд населения, в том числе пастбища общего пользования, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном подворье).
3. Рекомендуемая схема (карта) пастбищных оборотов.
4 . Установленная схема(карта)сервитутов для перегона сельскохозяйственных животных,объектов животноводческой и иной пастбищной инфраструктуры,а также скотомогильников (биометрических ям).

5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы схемасы(картасы)
6. Жеке ауладағы ауылшаруашылғы малын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиісті жайылымдар белгіленген схемасы(картасы)
7. Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
8. Ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы(картасы)

5. Схема(карта)установленной схемы пастбищ, на которых пастбища могут быть предоставлены в землепользование пользователям пастбищ.
6. Схема(карта), на которой установлены пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения потребностей населения по выпасу сельскохозяйственного скота на частном подворье.
7. Схема доступа к водным источникам (озерам, рекам, прудам, водоемам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленным в соответствии с нормой водопотребления.
8. Схема(карта)размещения поголовья сельскохозяйственных животных на удаленных пастбищах.