Ескелді ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақының мөлшерін белгілеу туралы
Жетісу облысы Ескелді ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 15 маусымдағы № 148 қаулысы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 97 бабының 1 тармағына, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 26 тамыздағы "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" № 306 бұйрығына сәйкес Ескелді ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

Об установлении размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Ескельдинского района
Постановление акимата Ескельдинского района области Жетісу от 15 июня 2026 года № 148
В соответствии с пунктом 1 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 августа 2011 года № 306 "Об утверждении Методики расчета размера платы за поользование жилищем из государственного жилищного фонда" акимат Ескельдинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:

Ғимараттың есептік пайдалану мерзімі (Т) ҚР ҚН 1.04-26-2022 "Азаматтық, өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау, күрделі және ағымдағы жөндеу" құрылыс нормаларына сәйкес белгіленеді.
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін бір айлық төлем мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
А =Ц/Т/12
Ц = 294 195 теңге ÷ 62,0 м² (техникалық паспорт деректеріне сәйкес тұрғын үйдің жалпы алаңы) = 4 745 теңге/м² – тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрін салу құны.
Т = 100 жыл.

Расчетный срок службы зданий (Т) определяется в соответствии со строительными нормами СН РК 1.04-26-2022 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт гражданских, производственных зданий и сооружений".
Размер платы за один месяц за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле:
А= Ц/Т/12
Ц = 294195 тенге/ 62,0 (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 4745 стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;

Ескелді ауданы Алдаберген ауылының Алдаберген және Шұбар көшесіндегі №30, №30А, №29, №29А, №31, №31А №тұрғын үйлері бойынша мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін бір шаршы метрге ай сайынғы төлем мөлшерлемесінің есебі
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу кезінде келесі көрсеткіштер қолданылады:
А – кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшері (айына бір шаршы метр үшін теңгемен);
Ц – тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салу (сатып алу) құны (теңгемен);
Т – ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі (жыл).
Тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салу (сатып алу) құны (Ц) ғимарат құрылысына арналған жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес немесе ғимаратты мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша айқындалады.

Расчет размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда за один квадратный метр в месяц, жилого дома, расположенного по улице Алдаберген, Шұбар № 30, № 30А, №29, №29А, №31, №31А, села Алдаберген Ескельдинского района
При расчете размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, применяются следующие показатели:
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц);
Ц – стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т – расчетный срок службы зданий (лет).
Стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (Ц) определяется в соответствии с проектно-сметной документацией на строительство здания или по результатам государственных закупок здания.

1 көшесі, №25 үй
245,16
64,8
15 886, 36
10
Шымыр ауылы,
1 көшесі, №27 үй
245,16
64,8
15 886, 36
Ескелді ауданы Шымыр ауылының Бірінші көшесіндегі №9, №11, №13, №15, №17, №19, №21, №23, №25, №27 тұрғын үйлері бойынша мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін бір шаршы метрге ай сайынғы төлем мөлшерлемесінің есебі
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу кезінде келесі көрсеткіштер қолданылады:
А – кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшері (айына бір шаршы метр үшін теңгемен);
Ц – тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салу (сатып алу) құны (теңгемен);
Т – ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі (жыл).
Тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салу (сатып алу) құны (Ц) ғимарат құрылысына арналған жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес немесе ғимаратты мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша айқындалады.
Ғимараттың есептік пайдалану мерзімі (Т) ҚР ҚН 1.04-26-2022 "Азаматтық, өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау, күрделі және ағымдағы жөндеу" құрылыс нормаларына сәйкес белгіленеді.
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін бір айлық төлем мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
А =Ц/Т/12
Ц = 294 195 теңге /64,8 (техникалық паспорт деректеріне сәйкес тұрғын үйдің жалпы алаңы) = 4540 теңге/м² – тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрін салу құны.
Т = 100 жыл.
А = 294 195 /100/12 = 245,16 теңге – бір шаршы метр үшін ай сайынғы төлем мөлшері.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы: 64,8 * 245,16 теңге = 15 886,36 теңге.
Қаулыға қосымша №4
Ескелді ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері
Тұрғын үйдің мекенжайы
Бір шаршы метр үшін ай сайынғы төлем мөлшері (теңге).
Жалпы алаңы
Бір айлық жалдау ақысының сомасы.
1
Шымыр ауылы,

село Шымыр 1-я улица дом №25
245,16
64,8
15 886,36
10
село Шымыр 1-я улица дом №27
245,16
64,8
15 886,36
Расчет размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда за один квадратный метр в месяц, жилого дома, расположенного по улице Первая №9, №11, №13, №15, №17, №19, №21, №23, №25, №27 села Шымыр Ескельдинского района
При расчете размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, применяются следующие показатели:
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц);
Ц – стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т – расчетный срок службы зданий (лет).
Стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (Ц) определяется в соответствии с проектно-сметной документацией на строительство здания или по результатам государственных закупок здания.
Расчетный срок службы зданий (Т) определяется в соответствии со строительными нормами СН РК 1.04-26-2022 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт гражданских, производственных зданий и сооружений".
Размер платы за один месяц за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле:
А= Ц/Т/12
Ц = 294195 тенге/ 64,8 (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 4540 стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;
А =294 195: 100: 12 = 245,16 тенге за один квадратный метр в месяц.
Общ площадь 64,8*245,16=15 886,36
Приложение к постановлению
№4
Размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Ескельдинского района
Адрес жилого дома
Размер платы за один квадратный метр в месяц (тенге)
Общая площадь
Сумма аренды за месяц
1

А = 309 657 /100/12 = 258,04 теңге – бір шаршы метр үшін ай сайынғы төлем мөлшері.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы: 66,1 * 258,04 теңге = 17056,44 теңге.
Қаулыға қосымша №14
Ескелді ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері
Тұрғын үйдің мекенжайы
Бір шаршы метр үшін ай сайынғы төлем мөлшері (теңге).
Жалпы алаңы
Бір айлық жалдау ақысының сомасы.
1
Алдабергенов ауылы,
Шатырбек көшесі №1А үй
255,85
70,6
18 063,01
2
Алдабергенов ауылы,
Шатырбек көшесі №1Б үй
255,85
70,6
18 063,01
3
Алдабергенов ауылы,
Асылбеков көшесі №24 үй
255,85
70,6
18 063,01
4
Алдабергенов ауылы,
Асылбеков көшесі №66 үй
255,85
70,6
18 063,01
5
Алдабергенов ауылы,
Асылбеков көшесі №68 үй
255,85
70,6
18 063,01
6
Қаратал ауылы,
Идрисов С.Ш. көшесі №3А үй
255,85
70,6
18 063,01
7
Қаратал ауылы, Идрисов С.Ш. көшесі №3Б
255,85
70,6
18 063,01
8
Қаратал ауылы, Идрисов С.Ш. көшесі №3В
255,85
70,6
18 063,01
9
Қаратал ауылы, Айдар би көшесі №1
255,85
70,6
18 063,01
10
Қаратал ауылы, Айдар би көшесі №1А үй
255,85
70,6
18 063,01
Ескелді ауданы Алдаберген ауылының Шатырбек, Асылбеков көшелеріндегі №1А, №1Б, №24, №66, №68, Қаратал ауылындағы Идрисов С.Ш., Айдар би көшелеріндегі №3А, №3Б, №3В, №1, №1А тұрғын үйлері бойынша мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін бір шаршы метрге ай сайынғы төлем мөлшерлемесінің есебі
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу кезінде келесі көрсеткіштер қолданылады:
А – кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшері (айына бір шаршы метр үшін теңгемен);
Ц – тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салу (сатып алу) құны (теңгемен);
Т – ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі (жыл).
Тұрғын үйдің жалпы көлемінің бір шаршы метрін салу (сатып алу) құны (Ц) ғимарат құрылысына арналған жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес немесе ғимаратты мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша айқындалады.
Ғимараттың есептік пайдалану мерзімі (Т) ҚР ҚН 1.04-26-2022 "Азаматтық, өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау, күрделі және ағымдағы жөндеу" құрылыс нормаларына сәйкес белгіленеді.
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін бір айлық төлем мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
А =Ц/Т/12
Ц = 307 025 теңге /70,6 (техникалық паспорт деректеріне сәйкес тұрғын үйдің жалпы алаңы) = 4348 теңге – тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрін салу құны.
Т = 100 жыл.

А =309 657: 100: 12 = 258,04 тенге за один квадратный метр в месяц.
Общ площадь 66,1*258,04=17056,44
Приложение к постановлению
№14
Размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Ескельдинского района
Адрес жилого дома
Размер платы за один квадратный метр в месяц (тенге)
Общая площадь
Сумма аренды за месяц
1
село Алдабергенов, улица Шатырбек дом №1А
255,85
70,6
18 063,01
2
село Алдабергенов, улица Шатырбек дом №1Б
255,85
70,6
18 063,01
3
село Алдабергенов, улица Асылбеков дом №24
255,85
70,6
18 063,01
4
село Алдабергенов, улица Асылбеков дом №66
255,85
70,6
18 063,01
5
село Алдабергенов, улица Асылбеков дом №68
255,85
70,6
18 063,01
6
село Каратал, улица С.Ш.Идрисов дом №3А
255,85
70,6
18 063,01
7
село Каратал, улица С.Ш.Идрисов дом №3Б
255,85
70,6
18 063,01
8
село Каратал, улица С.Ш.Идрисов дом №3В
255,85
70,6
18 063,01
9
село Каратал, улица Айдар би дом №1
255,85
70,6
18 063,01
10
село Каратал, улица Айдар би дом №1А
255,85
70,6
18 063,01
Расчет размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда за один квадратный метр в месяц, жилого дома, расположенного по улице Шатырбек №1А, №1Б, по улице Асылбеков №24, №66, №68 села Алдабергенов, по улице С.Ш. Идрисов №3А, №3Б, №3В, по улице Айдар би №1, №1А села Каратал Ескельдинского района
При расчете размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, применяются следующие показатели:
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц);
Ц – стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т – расчетный срок службы зданий (лет).
Стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (Ц) определяется в соответствии с проектно-сметной документацией на строительство здания или по результатам государственных закупок здания.
Расчетный срок службы зданий (Т) определяется в соответствии со строительными нормами СН РК 1.04-26-2022 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт гражданских, производственных зданий и сооружений".
Размер платы за один месяц за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле:
А= Ц/Т/12
Ц = 307 025 тенге/ 70,6 (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 4348 стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;

Ғимараттың есептік пайдалану мерзімі (Т) ҚР ҚН 1.04-26-2022 "Азаматтық, өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау, күрделі және ағымдағы жөндеу" құрылыс нормаларына сәйкес белгіленеді.
Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді пайдаланғаны үшін бір айлық төлем мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
А =Ц/Т/12
Ц = 63 120 теңге /84,6 (техникалық паспорт деректеріне сәйкес тұрғын үйдің жалпы алаңы) = 746,09 теңге – тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрін салу құны.
Т = 100 жыл.
А = 63120 /100/12 = 52,6 теңге – бір шаршы метр үшін ай сайынғы төлем мөлшері.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы: 84,6 * 52,6 теңге = 4449,96 теңге.

Расчетный срок службы зданий (Т) определяется в соответствии со строительными нормами СН РК 1.04-26-2022 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт гражданских, производственных зданий и сооружений".
Размер платы за один месяц за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, входящим в состав объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле:
А= Ц/Т/12
Ц = 63 120 тенге/ 84,6 (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 746,09 стоимость строительства одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге);
Т = 100 лет;
А =63 120: 100: 12 = 52,6 тенге за один квадратный метр в месяц.
Общ площадь 84,6*52,6 =4449,96