Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану төлемақысының мөлшерлемелерін (түбiрiмен босатылатын сүрек үшiн белгiленетiн мөлшерлемелерді қоспағанда) белгілеу туралы
Жетісу облыстық мәслихатының 2026 жылғы 2 шілдедегі № 38-238 шешімі
Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 14-бабының 2) тармақшасына, 88-бабына, Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 630-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі № 383 "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін есептеудің әдістемелік нұсқаулықтарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №125269 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану төлемақысының мөлшерлемелері (түбiрiмен босатылатын сүрек үшiн белгiленетiн мөлшерлемелерді қоспағанда):
1) 1-қосымшаға сәйкес Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шайыр, ағаш шырындарын дайындау үшін;
2) 2-қосымшаға сәйкес Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде қосалқы сүрек ресурстарын дайындау үшін;
3) 3-қосымшаға сәйкес Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде жанама орман пайдалану үшін;
4) 4-қосымшаға сәйкес Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығының қажеті үшін;
5) 5-қосымшаға сәйкес Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу және сауықтыру мақсаты үшін;
6) 6-қосымшаға сәйкес Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін рекреациялық, тарихи-мәдени, туристiк және спорттағы мақсаттар үшін;
7) 7-қосымшаға сәйкес Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдарының отырғызу материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін белгіленсін.
2.. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін (келісім бойынша).
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г.Тойлыбаева
Жетісу облыстық мәслихатының
2026 жылғы 02 шілдедегі
№ 38-238 шешіміне 1-қосымша
Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шайыр, ағаш шырындарын дайындау үшін төлемақы мөлшерлемелері
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Шайыр дайындау
центнер

Об установлении ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню) по области Жетісу
Решение маслихата области Жетісу от 2 июля 2026 года № 38-238
В соответствии с подпунктом 2) статьи 14, со статьей 88 Лесного кодекса Республики Казахстан, статьей 630 Налогового Кодекса Республики Казахстан, пунктом 5 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 383 "Об утверждении Методических указаний расчета ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда" (Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 125269), маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Установить ставки платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню):
1) за заготовку живицы, древесных соков на участках государственного лесного фонда области Жетісу согласно приложению 1;
2) за заготовку второстепенных древесных ресурсов на участках государственного лесного фонда области Жетісу согласно приложению 2;
3) за побочные лесные пользования на участках государственного лесного фонда области Жетісу согласно приложению 3;
4) за пользование участками государственного лесного фонда области Жетісу для нужд охотничьего хозяйства согласно приложению 4;
5) за пользование участками государственного лесного фонда области Жетісу для научно-исследовательских и оздоровительных целей согласно приложению 5;
6) за пользование участками государственного лесного фонда области Жетісу для рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей согласно приложению 6;
7) за пользование участками государственного лесного фонда области Жетісу для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения согласно приложению 7.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима области Жетісу (по согласованию).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель областного маслихата Г.Тойлыбаева
Приложение 1 к решению
маслихата области Жетісу
от 02 июля 2026 года
№ 38-238
Ставки платы за заготовку живицы, древесных соков на участках государственного лесного фонда области Жетісу
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Заготовка живицы
центнер

0,267
Ескерту:
Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орман қоры аңшылық шаруашылығының мұқтаждары үшін Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, молықтыру және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес жасалған аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт негізінде ұзақ мерзімді орман пайдалануға беріледі, мемлекеттік орман иеленуші мен орман пайдаланушы арасындағы шартты кейіннен ресімдей отырып (Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 100-бабының 4-бөлігіне сәйкес және 31-бабының 1-1-бөлігі).

0,267
Примечание:
Лесные ресурсы на участках государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства предоставляются в долгосрочное лесопользование на основании договора на ведение охотничьего хозяйства, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, с последующим оформлением договора между государственным лесовладельцем и лесопользователем (согласно части 4 статьи 100 и части 1-1 статьи 31 Лесного Кодекса Республики Казахстан).

Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі жануарлар дүниесін, оның ішінде аңшылық шаруашылығының мұқтаждары үшін пайдалану тәртібін уәкілетті орган айқындайды (Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 100-бабының 5-бөлігі).
Жетісу облыстық мәслихатының
2026 жылғы 02 шілдедегі
№ 38-238 шешіміне 5-қосымша
Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу және сауықтыру мақсаттары үшін пайдалану төлемақы мөлшерлемелері
1-кесте
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу және сауықтыру мақсаттары үшін қысқа мерзiмдi орман пайдалану
(1 жылға және 1 жылдан 10 жылға дейін)
болған әрбір күн үшін
0,1
2-кесте
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу және сауықтыру мақсаттары үшін ұзақ мерзiмдi орман пайдалану
(10 жылдан 49 жылға дейін)
гектар
0,133
Жетісу облыстық мәслихатының
2026 жылғы 02 шілдедегі
№ 38-238 шешіміне 6-қосымша
Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін рекреациялық, тарихи-мәдени, туристiк және спорттағы мақсаттар үшін пайдалану төлемақы мөлшерлемелері
1-кесте
Атауы
Өлшем
бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн рекреациялық, мәдени-тарихи, туристiк және спорттық мақсаттар үшін пайдалану
(1 жылға және 1 жылдан 10 жылға дейін)
болған әрбір күн үшін
0,2
2-кесте
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Айлық есептік көрсеткіш
1
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн рекреациялық, мәдени-тарихи, туристiк және спорттық мақсаттар үшін пайдалану
(10 жылдан 49 жылға дейін)
гектар
1,316
Жетісу облыстық мәслихатының
2026 жылғы 02 шілдедегі
№ 38-238 шешіміне 7-қосымша
Жетісу облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдарының отырғызу материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін пайдалану төлемақы мөлшерлемелері
Атаулары
Өлшем бiрлiгi
Теңге
1
Ағаш және бұта түрлерінің және арнайы мақсаттағы плантациялардың өсіру материалы (ұзақ мерзімге пайдалану 10 жылдан 49 жылға дейін)
гектар
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі №383 бұйрығының 1-тарауының 10-тармағына сәйкес нөлдік төлемақы мөлшерлемелері белгіленді

Порядок пользования животным миром на участках государственного лесного фонда, в том числе для нужд охотничьего хозяйства, определяется уполномоченным органом (часть 5 статья 100 Лесного Кодекса Республики Казахстан).
Приложение 5 к решению
маслихата области Жетісу
от 02 июля 2026 года
№ 38-238
Ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда области Жетісу для научно-исследовательских и оздоровительных целей
Таблица 1
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских и оздоровительных целей при краткосрочном лесопользовании
(до 1 года и от 1 до 10 лет)
за каждый день пребывания
0,1
Таблица 2
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских и оздоровительных целей при долгосрочном лесопользовании
(от 10 до 49 лет)
гектар
0,133
Приложение 6 к решению
маслихата области Жетісу
от 02 июля 2026 года
№ 38-238
Ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда области Жетісу для рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей
Таблица 1
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей при долгосрочном лесопользовании
(до 1 года и от 1 до 10 лет)
за каждый день пребывания
0,2
Таблица 2
Наименование
Единица измерения
Месячный расчетный показатель
1
Пользование участками государственного лесного фонда для рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей при долгосрочном лесопользовании
(от 10 до 49 лет)
гектар
1,316
Приложение 7 к решению
маслихата области Жетісу
от 02 июля 2026 года № 38-238
Ставки платы за пользование участками государственного лесного фонда области Жетісу для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения
Наименование
Единица измерения
Тенге
1
Выращивание посадочного материала древесных, кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения
(долгосрочное пользование от 10 до 49 лет)
гектар
Согласно пункта 10, главы 1 Приказа исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года за № 383 устанавлены нулевые ставки платы