"Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" облыс әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 153 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Жетісу облысы әкімдігінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 153 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27, 37-баптарына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Жетісу облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" облыс әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы №153 қаулысына келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Жетісу облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жетісу облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б.Исабаев
Жетісу облысы әкімдігінің
2026 жылғы "26" мамырдағы
№ 153 қаулысына қосымша
"Жетісу облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысының аумағында стратегиялық, экономикалық және бюджеттік салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

О внесении изменения в постановление акимата области от 16 мая 2025 года № 153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу"
Постановление акимата области Жетісу от 26 мая 2026 года № 153
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат области Жетісу ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата области от 16 мая 2025 года №153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу" следующее изменение:
положение государственного учреждения "Управление экономики и бюджетного планирования области Жетісу" утвержденные указанным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление экономики и бюджетного планирования области Жетісу" принять иные меры вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б.Исабаев
Приложение к постановлению
акимата области Жетісу
от "26" мая 2026 года
№ 153
Положение государственного учреждения "Управление экономики и бюджетного планирования области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление экономики и бюджетного планирования области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере стратегического, экономического и бюджетного планирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Н. Назарбаев даңғылы, № 38.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары, функциялары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық мақсаттары мен басымдықтарын, негізгі бағыттарын қалыптастыру;
2) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарымен өзара әрекеттестікте бюджеттік және инвестициялық саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, сондай-ақ лауазымды тұлғалардан, азаматтардан оларға жүктелген тапсырмалар мен функцияларды орындау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде шешімдер қабылдау;
өз құзыреті шегінде ұйымды құру, қайта құру және тарату бойынша ұсыныстар енгізу;
жұмысқа жерігілікті бюджеттен қаржыландырылатын басқа атқарушы органдардың мамандарын, олардың басшыларының келісуі бойынша тарту;
Басқарманың мүддесін барлық құзыретті, мемлекеттік, әкімшілік органдарда, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында білдіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да құқықтар орындау.
2) міндеттері:
жоғары тұрған органдардың тапсырмаларын орындау;
Басқарманың құзыретіне кіретін облыс әкімінің, әкімдігінің, облыстық мәслихаттың құқықтық және нормативтік-құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу;
облыстың, аудандар мен қалалардың, елді мекендердің, сондай-ақ экономика секторларының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі көрсеткіштеріне мониторинг және талдау жүргізу;
облыс әкіміне, облыс әкімінің жетекшілік жүргізуші орынбасарына, облыс әкімдігінің жиналысына, отырысына өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы материалдар дайындау және ұсыну;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да міндеттерді орындау.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, проспект Н. Назарбаева, №38.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы, направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи, функции и полномочия Управления
13. Задачи:
1) формирование стратегических целей и приоритетов, основных направлений социально-экономического развития области;
2) реализация бюджетной и инвестиционной политики во взаимодействии с приоритетами социально-экономического развития.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
в пределах своей компетенции принимать решения;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации организаций в пределах своей компетенции;
привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по согласованию с их руководителями;
представлять интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
исполнять поручения вышестоящих органов;
разрабатывать проекты правовых и нормативно-правовых актов акима, акимата области, областного маслихата, входящих в компетенцию Управления;
проводить мониторинг и анализ основных показателей социально-экономического развития области, районов и городов, населенных пунктов, а также секторов экономики;
подготовка и представление материалов об итогах социально-экономического развития региона акиму области, курирующему заместителю акима области, на совещания, заседание акимата области;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

15. Функциялары:
1) облыстың дамыту жоспарын және оны іске асыру жөніндегі қоса берілетін инвестициялық жоспарды бес жылдық кезеңге әзірлеу, түзету, келісу және іске асырылуын мониторингтеу;
2) аудандар мен қалаларды дамыту жоспарлары жобаларының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарау, талдау және келісу, қорытындылар қалыптастыру және оларды тиісті жергілікті атқарушы органдарға жолдау;
3) жоспарлы кезеңге арналған облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын жыл сайын сырғымалы негізде әзірлеу;
4) өткен жыл үшін облыстың әлеуметтік-экономикалық даму паспортын әзірлеу;
5) құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Ұлттық жобаларды және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің басқа да құжаттарын іске асыруды және мониторингтеуді жүзеге асыру;
6) жер қойнауын пайдалану туралы келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптама жүргізу;
7) жобалық басқару құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша бағдарламалардың жобалық персоналына және мүдделі қатысушыларына үйлестіруді, консультациялық-әдіснамалық, ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық қолдау көрсетуді қамтамасыз ету;
8) жобалық басқару шеңберінде бағдарламаларды іске асыру барысына мониторинг жүргізу, оның ішінде жалпы бағдарлама бойынша, сондай-ақ базалық бағыттар, жобалар топтары және жобалар бойынша негізгі ұлттық индикаторларға қол жеткізуді талдау;
9) бюджетті жоспарлауды ұйымдастыру және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың қызметін үйлестіру;
10) бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары және ішкі сыныптары бойынша облыстық бюджетке түсетін түсімдерді айқындау;
11) облыстық бюджеттің теңгерімділігін қамтамасыз ету;
12) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстар лимиттерін айқындау және оларды жетекшілік ететін салалардағы бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жеткізу;
13) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарау, лимиттерге сәйкестігіне талдау жүргізу, белгіленген лимит пен бюджеттік өтінім арасындағы алшақтықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдеріне қорытындылар қалыптастыру және оларды тиісті бюджеттік комиссияның қарауына енгізу;
14) облыстық бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу және оны облыстық бюджеттік комиссияның, әкімдіктің қарауына, сондай-ақ мәслихаттың қарауы мен бекітуіне енгізу;
15) облыстық және аудандық (қалалық) бюджеттер арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің болжамды көлемдерін үш жылдық кезеңге айқындау;

15. Функции:
1) разработка, корректировка, согласование и мониторинг реализации плана развития области и прилагающегося инвестиционного плана по его реализации на пятилетний период;
2) рассмотрение, анализ и согласование проектов планов развития районов и городов на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, формирование заключений и их направление в соответствующие местные исполнительные органы;
3) разработка прогноза социально-экономического развития области, один раз в год на скользящей основе на плановый период;
4) разработка паспорта социально-экономического развития области за предыдущий год;
5) реализация, мониторинг Национальных проектов и других документов системы государственного планирования по вопросам, входящим в компетенцию;
6) проведение экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование;
7) обеспечение координации, оказания консультационно-методологической, информационно-аналитической и организационной поддержки проектному персоналу и заинтересованным участникам программ по вопросам, отнесенным к компетенции проектного управления;
8) мониторинг хода реализации программ в рамках проектного управления, включая анализ достижения ключевых национальных индикаторов в целом по программе, а также по базовым направлениям, группам проектов и проектам;
9) организация планирования бюджета и координация деятельности администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по планированию бюджета;
10) определение поступлений областного бюджета по категориям, классам, подклассам единой бюджетной классификации;
11) обеспечение сбалансированности областного бюджета;
12) определение лимитов расходов администраторов бюджетных программ и доведение их до администраторов бюджетных программ в курируемых отраслях;
13) рассмотрение бюджетных запросов администраторов бюджетных программ, осуществление анализа на соответствие лимитам, принятие мер для устранения расхождений между установленным лимитом и бюджетным запросом, формирование заключений к бюджетному запросу администраторов бюджетных программ и внесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
14) разработка проекта решения маслихата об областном бюджете и внесение на рассмотрение областной бюджетной комиссии, в акимат, на рассмотрение и утверждение в маслихат;
15) определение прогнозируемых объемов трансфертов общего характера между областным и районными (городскими) бюджетами на трехлетний период;

16) жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы облыстық мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу және оны облыстық бюджеттік комиссияның, мәслихаттың қарауына енгізу;
17) мәслихат шешімін іске асыру, жергілікті бюджетті нақтылау туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының жобасын әзірлеу;
18) инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды дайындау, мемлекеттік инвестициялық жобаға экономикалық сараптама жүргізуді қамтамасыз ету;
19) республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялық жобаларға, бюджеттік инвестицияларға және бюджеттік кредиттің техникалық-экономикалық негіздемесіне экономикалық қорытынды дайындау;
20) жоспарлы кезеңге арналған басым жергілікті бюджеттік инвестициялар тізбесін және іске асыру жоспарланатын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді жергілікті бюджеттен қаржыландыруды талап ететін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қалыптастыру;
21) қаржы жылының қорытындылары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингінің нәтижелері жөніндегі жиынтық есепті қалыптастыру және жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру мониторингі бойынша ақпарат жинау;
22) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау;
23) ауылдық елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық дамуына мониторинг жүргізу;
24) Өңірлік стандарттар жүйесінің талаптарына сәйкес елді мекендердің қамтамасыз етілуіне мониторинг жүргізу.
25) ауылдық елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетін айқындау;
26) қалалардың, моноқалалар мен шағын қалалардың, шекара маңы аумақтарының дамуына мониторинг жүргізу;
27) "Дипломмен ауылға" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен салаларының мамандарына, сондай-ақ ауылдар, кенттер және ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларының көрсетілуіне мониторинг жүргізу;
28) жалпы сипаттағы трансферттердің ең төменгі көлемі шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік, инженерлік және көлік инфрақұрылымы бойынша жобалардың тізбесін қалыптастыру және ол бойынша есептілікті жоғары тұрған органдарға ұсыну;
29) ауылдық елді мекендер мен шағын қалалардағы микрокредиттеу және лизинг скринингі нәтижелері бойынша айқындалған басым бағыттарға елді мекендердің сәйкестігі тұрғысынан қорытынды талдамалық ақпаратты зерделеу және алдағы кезеңге арналған деректерді ауылдық округтер бөлінісінде ауданның жергілікті атқарушы органдарына және жергілікті атқарушы органның интернет-ресурстарында және ақпараттық жүйеде орналастыру үшін сенім білдірілген агентке жолдау;

16) составление проекта решения областного маслихата об объемах трансфертов общего характера и внесение его на рассмотрение областной бюджетной комиссии, в маслихат;
17) разработка проекта постановления местного исполнительного органа о реализации решения маслихата, о корректировке местного бюджета;
18) подготовка экономического заключения на инвестиционное предложение, обеспечение проведения экономической экспертизы на государственный инвестиционный проект;
19) подготовка экономического заключения бюджетных инвестиционных проектов, бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также по ФЭО бюджетного кредита;
20) формирование перечня приоритетных местных бюджетных инвестиций на плановый период и проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации, требующих финансирования государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства из местного бюджета;
21) формирование сводного отчета по результатам мониторинга реализации государственных инвестиционных проектов по итогам финансового года и сбор информации по мониторингу реализации местных проектов государственно-частного партнерства;
22) определение целесообразности бюджетного кредитования при реализации бюджетных инвестиционных проектов;
23) проведение мониторинга социально-экономического развития сельских населенных пунктов;
24) мониторинг обеспеченности населенных пунктов в соответствии с требованиями Системы региональных стандартов;
25) определение потенциала социально-экономического развития сельских населенных пунктов;
26) мониторинг по развитию городов, моно и малых городов, приграничных территорий;
27) мониторинг предоставления мер социальной поддержки специалистам в сферах здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, а также государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков и сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населҰнные пункты, в рамках проекта "С дипломом в село";
28) формирование перечня проектов по социальной, инженерной и транспортной инфраструктуре в сельских населҰнных пунктах в рамках минимального объҰма трансфертов общего характера и представление по нему отчетности в вышестоящие органы;
29) изучение итоговой аналитической информации на соответствие населенных пунктов приоритетным направлениям, определенным по результатам скрининга микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах и направление данных на предстоящий период в разрезе сельских округов в местные исполнительные органы района и поверенному агенту для размещения на интернет-ресурсах местного исполнительного органа и информационной системе;

30) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері басшыларының және өзінің орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіліктерін айқындайды;
2) Басқарманың басшысы қызметкерлерін тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
3) белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
4) белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза тағайындайды;
5) өз құзырының шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
8) Басқарманың құзырына кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, бағдарламалардың жобаларын және басқа да құжаттардың орындалу барысын бақылайды;
9) Басқарманың құзырына кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмыстарды бақылайды;
10) бюджеттік бағдарламаның іске асырылу барысын үйлестіреді;
11) белгіленген тәртіппен қаржылық-экономикалық және шаруашылық қызметтер мәселелерін шешеді, бюджеттік қаражаттардың тиімді және мақсатты орындалуын бақылайды;
12) Басқарманың қызметіндегі заңдылықтың, келісімшарт және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін.
Басқарманың мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

30) осуществление иных и других функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Управления;
2) назначает и освобождает от должностей работников Управления-;
3) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников Управления;
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
6) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
7) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
8) контролирует ход разработки нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
9) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
10) координирует ход реализации бюджетных программ;
11) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
12) обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности Управления;
13) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

21. Басқармаға бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23..МБасқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйым:
"Жетісу облысының сараптама орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.

21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Организация, находящаяся в ведении Управления:
Товарищество с ограниченной ответственностью "Центр экспертиз области Жетісу".