"Көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 372 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 184-НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 372 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 2025 жылғы 1 қаңтардан 2026 жылғы 31 желтоқсан аралығында білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі - Пилоттық жоба) енгізілсін.";
мынадай мазмұндағы 5-1 тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Пилоттық жобаның операторы "Қаржы орталығы" акционерлік қоғамы жылына екі рет Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігіне Пилоттық жобаның нәтижелері туралы есеп ұсынсын.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бойынша пилоттық жобаны жүргізу Алгоритмінде:
3-тармақта:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) білім беру қызметтерін көрсету туралы электрондық шарт (бұдан әрі – электрондық шарт) – тараптардың құқықтары мен міндеттерін, ваучер ұстаушыны тәрбиелеу мен оқыту үшін өзара жауапкершілік тетігін айқындай отырып, ваучер ұстаушының МДҰ-да болған кезеңінде МДҰ мен көрсетілетін қызметті алушы арасындағы қатынастарды реттейтін, тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған заңды күші бар құжат;";
мынадай мазмұндағы 22) және 23) тармақшаларымен толықтырылсын:
"22) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – www.e-Qazyna.kz мекенжайы бойынша интернет желісінде орналастырылған, тізілім деректеріне бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
23) тіркеуші – "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қарамағындағы "Ақпараттық-есептеу орталығы" акционерлік қоғамы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 372 "О некоторых вопросах пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 184-НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 372 "О некоторых вопросах пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг" следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Внедрить пилотный проект по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг (далее – Пилотный проект) с 1 января 2025 года по 31 декабря 2026 года.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Оператору Пилотного проекта Акционерному обществу "Финансовый центр" представлять в Министерство просвещения Республики Казахстан отчет о результатах Пилотного проекта 2 раза в год не позднее 15 июля и 15 января.";
в Алгоритме проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг, утвержденном указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) электронный договор оказания образовательных услуг (далее – электронный договор) – документ, имеющий юридическую силу, регулирующий взаимоотношения между ДО и услугополучателем на период нахождения ваучеродержателя в ДО с установлением прав и обязанностей сторон, механизма взаимной ответственности за воспитание и обучение ваучеродержателя, подписанный электронной цифровой подписью сторон;";
дополнить подпунктами 22) и 23) следующего содержания:
"22) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.e-Qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра;
23) регистратор – акционерное общество "Информационно-учетный центр", находящееся в ведении Министерства финансов Республики Казахстан согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Көру қабілеті, есту қабілеті зақымдалған, сөйлеу тілінде ауыр түрде бұзылыстары, тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар, зердесі зақымдалған, психикалық дамуы тежелген балалар үшін МДҰ-дағы арнайы топтарға және арнайы МДҰ-ға (арнайы бөбекжай-бақшалары, арнайы балабақшалар) кезек "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары, мамандандырылған, арнайы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары, балалар мен ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген) бекітілген Арнайы білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымына және оқыту тіліне сәйкес балалардың туған жылы, бұзушылық түрі бойынша әрбір МДҰ бойынша жеке қалыптастырылады.
Бұл ретте ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар мектепке дейінгі ұйымға жолдама алу үшін жалпы кезекте бір мезгілде тұруға құқылы.
Санаториялық бөбекжай-балабақшалардағы кезек әрбір МДҰ бойынша бөлек және балалардың туған жылына сәйкес қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы 12-1 тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Бір жылда туылған бірнеше балаға жалпы кезекке өтініш пен құжаттар тапсырған көрсетілетін қызметті алушы ваучер алу сәтінде МДҰ-да қажетті бос орындар болған жағдайда барлық балаларға ваучер алады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ваучерді растау және беру сәтінде қалаған МДҰ-да бос орын болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы бос орындары бар басқа МДҰ-ны таңдайды, электронды шарт жасасады. Бұл ретте, қалаған МДҰ-ға ауысу үшін көрсетілетін қызметті алушы ваучер иеленушілер контингентіне қабылданып қойған бола тұра, қолда бар ваучер негізінде ақпараттандыру объектісінде күту парағына өтінім береді. Баланы күту парағына қою кезінде өтінімдердің кезектілігі олардың берілген күніне сәйкес қалыптастырылады.
МДҰ-да бос орындар пайда болған кезде ақпараттандыру объектісі күту парағында бірінші тұрған көрсетілетін қызметті алушыға проактивті тәсілмен хабарлама жібереді. Көрсетілетін қызметті алушыдан 1 (бір) күнтізбелік күн өткеннен кейін жауап болмаған жағдайда, өтінім күту парағынан алынып тасталады, ал хабарлама күту парағында тұрған келесі көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі.";
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушының кезекке қою бойынша қызмет көрсету мәселелері жөніндегі көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
27-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушының МДҰ көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";

"8. Очередь в специальные группы в ДО и специальные ДО (специальные ясли-сады, специальные детские сады) для детей с нарушениями зрения, слуха, тяжелыми нарушениями речи, опорно-двигательного аппарата, интеллекта, с задержкой психического развития согласно Типовым правилам деятельности специальных организаций образования, утвержденных приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования соответствующих типов и видов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29329) формируется по каждой ДО отдельно, по году рождения детей, виду нарушения, согласно рекомендации психолого-медико-педагогической консультации, и языка обучения.
При этом дети с особыми образовательными потребностями одновременно могут состоять в общей очереди ДО.
Очередь в санаторные ясли-сады формируется по каждой ДО отдельно и по году рождения детей.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Услугополучатель, подавший заявления и документы на нескольких детей одного года рождения в общую очередь, получает ваучеры на всех детей в одну ДО при наличии в ней необходимого количества свободных мест в момент получения ваучера.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При отсутствии свободного места в желаемой ДО на момент подтверждения и выдачи ваучера, услугополучатель выбирает другую ДО, имеющую свободные места и заключает электронный договор. При этом, для перевода в желаемую ДО услугополучатель подает заявку в лист ожидания в объекте информатизации на основании имеющегося ваучера, являясь уже зачисленным в контингент ваучеродержателей.
При постановке ребенка в лист ожидания очередность заявок формируется в соответствии с датой их подачи.
При появлении свободных мест в желаемой ДО объект информатизации проактивным способом направляет услугополучателю, состоящему первым в листе ожидания, уведомление. В случае отсутствия ответа от услугополучателя по истечению 1 (одного) рабочего дня заявка снимается с листа ожидания, а уведомление направляется следующему услугополучателю, состоящему в листе ожидания.";
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя по вопросам оказания услуги по постановке на очередь, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
часть вторую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя ДО, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";

49 және 49-1-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Пилоттық жоба аясында 3-қосымшаның 1-бөліміне сәйкес облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және облыс аудандарында білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру оның қатысушыларының мынадай дәйекті әрекеттері арқылы жүзеге асырылады:
білім беруді басқару органы:
1) Алгоритмге сәйкес:
пилоттық жобаны іске асыру үшін мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін;
Қызмет көрсетушілердің тізбесі мен ваучер ұстаушылардың тізімін қалыптастырады;
2) Жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі мен Қағидаларына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін бекіту туралы жергілікті атқарушы органның шешімін және ата-ана төлемінің рұқсат етілген ең жоғары мөлшері, оның ішінде қосымша қызметтер үшін, тамақтану үшін және өзгерістер енгізу кезінде операторға ұсынып, бір уақытта бекітеді;
3) операторды Пилоттық жобаны іске асыру үшін қажетті құралдармен қамтамасыз етеді, оның ішінде:
ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табельдерін МДҰ деректерімен салыстыру мақсатында тиісті ақпараттандыру объектісіне тұрақты қолжетімділікті (логин және құпия сөз);
тиісті қаржы жылына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының білім беруді басқару органы қалыптастырған көлемі шегінде оператор қаржыландыруға берген өтінішке сәйкес көлемде және мерзімдерде бюджет қаражатымен қамтамасыз етеді;
қызмет көрсетушілердің өзекті тізбесін және қызмет алушылардың тізімін, оның ішінде ақпараттандыру объектісі арқылы, сондай-ақ оларға барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды уақытылы жібереді;
4) Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде оператордың қосылу шартына қосылған МДҰ-мен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысының сомасын азайту және мерзімін қысқарту туралы қосымша келісімдерді мемлекеттік сатып алу веб-порталында бұзу немесе жасасу жөнінде шаралар қабылдайды, білім беруді басқару органы тапсырыс беруші болып табылатын мемлекеттік сатып алу веб-порталында жоғарыда көрсетілген шарттарға қосымша келісімдердің бұзылуына немесе жасалуына байланысты осындай МДҰ-ға қандай да бір айыппұл санкцияларын қолданбайды;
5) ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелінде көрсетілген ақпаратты растау мақсатында көрсетілетін қызметті алушылар ұсынған құжаттарды тексереді;

пункты 49 и 49-1 изложить в следующей редакции:
"49. В рамках Пилотного проекта размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг в городах областного и республиканского значения, столице и районах областей согласно разделу 1 Приложения 3 осуществляется путем следующих последовательных действий его участников:
орган управления образованием:
1) формирует в соответствии с Алгоритмом:
объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение для реализации Пилотного проекта;
Перечень поставщиков услуг и список ваучеродержателей;
2) предоставляет решение местного исполнительного органа об утверждении размера государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в соответствии с Правилами и Методикой подушевого нормативного финансирования и максимально допустимого размера родительской платы (дополнительные услуги и питание) и доводит до оператора, в том числе при внесении изменений;
3) обеспечивает оператора средствами, необходимыми для реализации Пилотного проекта, в том числе:
постоянным доступом (логин и пароль) в соответствующий объект информатизации для целей сверки электронных табелей посещаемости ваучеродержателей с данными ДО;
бюджетными средствами в объеме и сроки согласно поданной оператором заявке на финансирование в пределах сформированного органом управления образованием объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
своевременным направлением актуального Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей, в том числе посредством объекта информатизации, а также всех изменений и (или) дополнений к ним;
4) принимает меры по расторжению или заключению на веб-портале государственных закупок дополнительных соглашений о государственном образовательном заказе на дошкольное воспитание и обучение с ДО, присоединившихся к договору присоединения оператора в рамках реализации Пилотного проекта, без применения органом управления образования к таким ДО каких-либо штрафных санкций в связи с расторжением или заключением дополнительных соглашений к вышеуказанным договорам на веб-портале государственных закупок, заказчиком в которых выступает орган управления образованием;
5) проверяет документы, предоставленные услугополучателями в целях подтверждения информации, указанной в электронном табеле посещаемости ваучеродержателя;

6) оператордың хабарламасы бойынша, 41-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар анықталған кезде МДҰ-ны Қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастайды;
7) ақпараттандыру объектісі арқылы қызмет алушылардың, екінші деңгейдегі банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының қосылу шартының талаптарымен келісуін қамтамасыз етеді;
8) мынадай іс-қимылдарды жүзеге асырады:
- веб-порталда тіркеледі;
- веб-порталда МДҰ-ғы ата-ана төлемақысының мөлшерін бекіту туралы әкімдіктің қаулысын орналастырады;
- ақпараттандыру объектісін тіркеушінің веб-порталымен интеграциялауды қамтамасыз етеді;
оператор:
1) Қызмет көрсетушілер тізбесін және ваучер ұстаушылар тізімін оларда келтірілген деректердің мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелердің, оның ішінде ҰБДҚ деректерімен сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
Қызмет көрсетушілердің тізбесінде көрсетілген МДҰ деректерінің (немесе) қызмет алушылар тізімінде көрсетілген қызмет алушылардың деректерінің сәйкессіздігі анықталған жағдайда оператор өзінің тәуекелдерді басқару жүйесінде тексеру жүргізеді. Мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелер, оның ішінде ҰБДҚ арқылы оларды тексеру қорытындылары бойынша деректердің дұрыс еместігі анықталған кезде оператор білім беруді басқару органын Қызмет алушылардың тізімінен тиісті емес қызмет алушыларды және (немесе) қызмет көрсетушілердің Тізбесінен сәйкес келмейтін МДҰ-ны алып тастау қажеттігі туралы хабарлайды;
2) білім беруді басқару органына тиісті қаржы жылына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін білім беруді басқару органы қалыптастырған шегінде қаржыландыруға өтініш жібереді;
3) Пилоттық жобаға қатысушылар арасында тараптардың өзара іс-әрекет жасау талаптарын көздейтін, оператормен бекітілген қосылу шартын жасасады.
Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 381-бабына сәйкес Пилоттық жобаға қатысушылар арасында жасалатын қосылу шарты аралас шарт болып табылады, ол Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің  41-тарауына, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес жасалатын тапсырыс шартының, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабының 1-тармағына сәйкес жасалатын қосылу шартының элементтерін қамтиды.
Пилоттық жобаға қатысушылардың қосылу шартына қосылу тәртібін оператор айқындайды және қосылу шартының бекітілген нысанында көрсетіледі.
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған қосылу шартына өзгерістер білім беруді басқару органының бекітілген бюджеті шегінде біржақты тәртіппен енгізіледі;

6) по уведомлению оператора, при выявлении случаев, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) пункта 41, исключает ДО из Перечня поставщиков услуг;
7) через объект информатизации обеспечивает согласие услугополучателей, банка второго уровня и (или) Национального оператора почты с условиями договора присоединения;
8) осуществляет следующие действия:
регистрируется на веб-портале;
размещает на веб-портале постановление акимата об утверждении размера родительской платы в ДО;
обеспечивает интеграцию объекта информатизации с веб-порталом регистратора;
оператор:
1) проводит проверку Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей на предмет соответствия содержащихся в них данных с данными государственных электронных информационных систем, в том числе НОБД.
В случае выявления несоответствия данных ДО, указанных в Перечне поставщиков услуг и (или) данных ваучеродержателей указанных в списке ваучеродержателей, оператор проводит проверку в своей системе управления рисками. При выявлении некорректности данных по итогам их проверки через государственные электронные информационные системы, в том числе НОБД, оператор уведомляет орган управления образованием о необходимости исключения не соответствующих ваучеродержателей из списка ваучеродержателей и (или) не соответствующих ДО из Перечня поставщиков услуг;
2) направляет в орган управления образованием заявки на финансирование в пределах, сформированного органом управления образованием, объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
3) заключает между участниками Пилотного проекта договор присоединения, предусматривающий условия взаимодействия его сторон.
Договор присоединения, заключаемый между участниками Пилотного проекта в соответствии со статьей 381 Гражданского кодекса Республики Казахстан, является смешанным договором, содержащим в себе элементы договора поручения, заключаемого в соответствии с Главой 41 Гражданского кодекса Республики Казахстан, подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и подпунктом 13-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", договора присоединения, заключаемого в соответствии с пунктом 1 статьи 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Изменения в заключенный посредством веб-портала государственных закупок договор присоединения вносятся в одностороннем порядке в пределах утвержденного бюджета органа управления образованием;

4) виртуалды ваучер кезінде – мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ қосылу шартында көзделген талаптарда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде МДҰ көрсеткен білім беру қызметтерін қабылдайды не мұндай қызметтерді қабылдаудан дәлелді түрде бас тартады;
5) қаржылық ваучер кезінде – виртуалды ваучер кезінде көрсеткен білім беру қызметтері үшін тиісті мектепке дейінгі ұйымдарға кейіннен қолма-қол ақшасыз аудару үшін арналған қаражатты мектепке дейінгі ұйымдардың шоттарына, не қаржылық ваучер кезінде екінші деңгейдегі банкте және (немесе) Ұлттық пошта операторында ашылған тиісті ваучер ұстаушылардың шоттарына қаражатты ай сайын аударуды жүргізеді;
6) тәуекелдерді басқару жүйесін тоқсанына 1 рет жүргізеді;
7) веб-порталда тіркеуден өтеді;
қаржылық ваучер кезінде Пилоттық жобаға қатысатын екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы:
1) қызмет алушы екінші деңгейдегі банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының мобильді қосымшасында және (немесе) ақпараттандыру объектісінде тіркеу жөніндегі нұсқаулықты жолдай отырып, қаржылық ваучерді таңдаған кезде ваучер ұстаушылардың атына банктік шот ашады.
Банк шоттарын ашу осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген қосылу шартына қосылған екінші деңгейдегі банкте және (немесе) Ұлттық пошта операторында жүзеге асырылады, оның шеңберінде екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы қызмет алушылардың банк шоттарына аударылатын және кейіннен Пилоттық жоба шеңберінде тиісті ваучер ұстаушыларға көрсеткен білім беру қызметтері үшін Қызмет көрсетушілердің тізбесіне енгізілген МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатын сақтауға кепілдік береді;
2) қосылу шартында көзделген мерзімдерде ваучер ұстаушылардың расталған қатысудың электрондық табеліне сәйкес есептелген мөлшерде ақшалай қаражатты ваучер ұстаушылардың банктік шоттарынан МДҰ банктік шоттарына аударады;
3) қосылу шартында көзделген мерзімдерде акцептсіз тәртіппен есептен шығарады:
қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қалған ақша ваучер ұстаушылардың шоттарынан алынып, операторға аударылады;
Алгоритмнің 56-тармағына сәйкес ваучер жойылған, ваучер ұстаушымен банктік шот шарты бұзылған жағдайда ваучер ұстаушының банктік шоттарында қалған ақша операторға аударылады;
4) қосылу шартында көзделген мерзімдерде операторға мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға пайдаланылған қаражат туралы ақпаратты оператормен келісілген нысан бойынша береді;

4) принимает оказанные ДО образовательные услуги, либо аргументированно отказывает в принятии таких услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о государственных закупках – при виртуальном ваучере, а также условиями, предусмотренными договором присоединения;
5) производит ежемесячное перечисление средств, предназначенных для последующего безналичного перечисления соответствующим ДО за оказанные ими образовательные услуги на счета ДО – при виртуальном ваучере, либо на счета соответствующих ваучеродержателей, открытые в банке второго уровня и (или) у Национального оператора почты – при финансовом ваучере;
6) проводит систему управления рисками 1 раз в квартал;
7) регистрируется на веб-портале;
банк второго уровня и (или) Национальный оператор почты, участвующие в Пилотном проекте при финансовом ваучере:
1) открывает банковский счет на имя ваучеродержателя при выборе услугополучателем финансового ваучера с направлением инструкции по регистрации в мобильном приложении и (или) объекте информатизации банка второго уровня и (или) Национального оператора почты.
Открытие банковских счетов осуществляется в банке второго уровня и (или) Национальном операторе почты, присоединившимся к договору присоединения, указанному в подпункте 10) настоящего пункта, в рамках которого банком второго уровня и (или) Национальным оператором почты гарантируется соблюдение целевого назначения бюджетных средств, перечисляемых на банковские счета ваучеродержателей, и предназначенных для последующего безналичного перечисления в ДО, включенные в Перечень поставщиков услуг, за оказанные ими образовательные услуги соответствующим ваучеродержателям в рамках Пилотного проекта;
2) в сроки, предусмотренные договором присоединения, перечисляет денежные средства в размере, рассчитанном в соответствии с электронным табелем посещаемости ваучеродержателей, с банковских счетов ваучеродержателей на банковские счета ДО;
3) списывает в безакцептном порядке в сроки, предусмотренные договором присоединения:
оставшиеся неиспользованными по состоянию на 31 декабря финансового года деньги со счетов ваучеродержателей и перечисляет их оператору;
деньги, оставшиеся на банковских счетах ваучеродержателей в случае аннулирования ваучера согласно пункту 56 Алгоритма, расторжения договора банковского счета с ваучеродержателем и перечисляет их оператору;
4) в сроки, предусмотренные договором присоединения, предоставляет оператору информацию об использованных средствах на размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение по форме, согласованной с оператором;

5) қаржылық ваучер шеңберінде таңдаған және қатысатын ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелін одан әрі операторға беру үшін ҰБДҚ-ға береді;
6) тиісті ваучер ұстаұшыларға мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін кейіннен МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатының сақталуына, оның ішінде:
басқа ваучер ұстаушы немесе өзге үшінші тұлға үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеу мақсатында бір ваучер ұстаушының атына ашылған банктік шоттан МДҰ шотына бюджет қаражатын аудару;
білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде ашылған ваучер ұстаушының банктік шоттарынан қолма-қол ақша беру фактілеріне жол бермеуге кепілдік береді;
7) өзінің ақпараттандыру объектісінің және (немесе) мобильді қосымшаның үздіксіз жұмысын және ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табеліне растайтын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді.
көрсетілетін қызметті алушы:
1) қаржылық ваучерді таңдағанда, екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы тарапынан хабарлама алғаннан кейін мобильді қосымшада тіркеледі және екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық пошта операторының белгіленген тәртібі мен нысанында банк шоты туралы келісімшартты және қосылу келісіміне қосылу туралы өтінішке қол қояды;
2) қызмет алушымен МДҰ арасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің қолданыстағы электрондық шарты болған жағдайларды қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің электрондық шартын жасасатын тиісті ақпараттандыру объектісі арқылы қолайлы МДҰ-ны таңдайды;
3) электронды шартын МДҰ-мен жасаса отырып, осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген қосылу шартына қосылуға келісім білдіреді және көрсетілген шарттардың талаптарын орындауға жауапты болады;
4) МДҰ-да ваучер ұстаушылардың күнделікті тіркелуін автоматты есепке алудың электрондық жүйесі болмаған кезде ақпараттандыру объектісінде ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысудың электрондық табелін есепті айдан кейінгі айдың 1-10 аралығындағы кезеңде өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен растайды.
МДҰ баланың дербес деректерін жинауға және өңдеуге ата-анасының немесе өзге заңды өкілінің келісімімен ваучер ұстаушылардың қатысуын тіркеуді автоматты есепке алу элентрондық жүйесін пайдаланған кезде көрсетілетін қызметті алушы тарапынан қатысудың электрондық табелін күнделікті растау талап етілмейді.
МДҰ толтырған ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысудың электрондық табелінің деректерімен келіспеген жағдайда қызмет алушы растайтын құжаттарды (олар болған жағдайда) қоса бере отырып, ақпараттандыру объектісінде келіспеу себебін толтырады.
Ваучер ұстаушының қатысудың электрондық табелі жоғарыда көрсетілген мерзімде расталмаған жағдайда, соңғысы қызмет алушы тарапынан автоматты түрде расталған болып есептеледі, бірақ бұл қатарынан 2 (екі) айдан аспауы қажет.

5) передает электронные табеля посещаемости ваучеродержателей, выбравших и участвующих в рамках финансового ваучера, в НОБД для дальнейшей передачи оператору;
6) гарантирует соблюдение целевого назначения бюджетных средств, предназначенных для последующего безналичного перечисления ДО за оказанные ими образовательные услуги по дошкольному воспитанию и обучению соответствующим ваучеродержателям, в том числе не допускать фактов:
перечисления бюджетных средств с банковского счета, открытого на имя одного ваучеродержателя, на счет ДО в целях оплаты образовательных услуг за другого ваучеродержателя или иного третьего лица;
выдачи наличных денег с банковских счетов ваучеродержателей, открытых в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг;
7) обеспечивает бесперебойную работу своего объекта информатизации и (или) мобильного приложения и сохранность подтверждающих документов к электронному табелю посещения ваучерожержателей;
услугополучатель:
1) при выборе финансового ваучера регистрируется в мобильном приложении и (или) объекте информатизации банка второго уровня и (или) Национальном операторе почты после получения уведомления от них и подписывает договор банковского счета с заявлением о присоединении к договору присоединения по форме и в порядке, предусмотренном банком второго уровня и (или) Национальным оператором почты;
2) выбирает посредством соответствующего объекта информатизации подходящее ДО, с которой заключает электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению, за исключением случаев, когда между услугополучателем и ДО уже имеется действующий электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению;
3) заключая электронный договор с ДО, выражает согласие на присоединение к договору присоединения, указанному в подпункте 10) настоящего пункта и несет ответственность за исполнение условий указанных договоров;
4) подтверждает своей электронной цифровой подписью электронный табель посещаемости ваучеродержателя ДО в период с 1 по 10 число месяца, следующего за отчетным в объекте информатизации при отсутствии в ДО электронной системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей.
При использовании ДО электронной системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей с согласия родителя или иного законного представителя на сбор и обработку персональных данных его ребенка, подтверждение электронного табеля посещаемости со стороны услугополучателя не требуется.
В случае несогласия с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя ДО, заполненными ДО, услугополучатель заполняет причину несогласия в объекте информатизации с приложением подтверждающих документов (при их наличии).
В случае неподтверждения электронного табеля посещаемости ваучеродержателя в вышеуказанный срок, последний автоматически считается подтвержденным со стороны услугополучателя, но не более 2 (двух) месяцев подряд.

5) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметі көрсетілетін елді мекенде тұрақты немесе уақытша тіркелудің болуын қамтамасыз етеді;
МДҰ:
1) Пилоттық жобаға қатысушыларға қызмет алушылардың дербес деректерін беруге, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде Пилоттық жобаға қатысушылар алған дербес деректерді жинауға және өңдеуге қызмет алушының келісім беруін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес МДҰ мен қызмет алушы арасындағы электронды шартқа енгізу жолымен келісуін қамтамасыз етеді;
2) ҰБДҚ және ақпараттандыру объектісінде МДҰ тәрбиеленушілерінің нақты контингенті және объектінің жобалық қуаты туралы ақпаратты уақытылы өзектендіреді;
3) қызметкерлермен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарттарының болуын қамтамасыз етеді;
4) ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу электрондық жүйесі болмаған кезде, ақпараттандыру объектісінде күн сайын ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелін толтырады және ақпараттандыру объектісінде растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз етеді;
5) ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысудың электрондық табелі деректерімен қызмет алушының келіспеу себебін қарастырады және қарау нәтижелері бойынша осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген қосылу шартында көзделген мерзімдерде онымен келіспеуіне байланысты (келіспеу себебін көрсете отырып) МДҰ ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелін өзгерту туралы қызмет алушы талабын қанағаттандыру не қанағаттандырудан бас тарту туралы тиісті шешім қабылдайды;
6) жас топтарын бір жастағы немесе әртүрлі жастағы қағидаты бойынша жинақтайды.
Жас ерекшелігі бір қағидасы бойынша толтырылуы:
- ерте жас тобы (1 жастағы балалар) – 10 баладан артық емес;
- кіші топ (2 жастағы балалар) – 20 баладан артық емес;
- ортаңғы топ (3 жастағы балалар) – 25 баладан артық емес;
- ересек топ (4 жастағы балалар) – 25 баладан артық емес;
- мектепалды даярлық тобы (сыныбы) (5 жастағы балалар) – 25 баладан артық емес.
Жас ерекшелігі әртүрлі қағидасы бойынша толықтырылуы:
топта жас ерекшелігі екі түрлі балалар болған жағдайда:
- 1 және 2 жастағы – 15 баладан артық емес;
- 2 және 3 жастағы – 20 баладан артық емес;
- 3 және 4 жастағы – 25 баладан артық емес;
- 4 және 5 жастағы – 25 баладан артық емес;
топта жас ерекшелігі үш түрлі балалар болған жағдайда:
- 2, 3, 4 жастағы – 25 баладан артық емес;

5) обеспечивает наличие постоянной или временной регистрации в населенном пункте, в которой оказывается услуга дошкольного воспитания и обучения, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы;
ДО:
1) обеспечивают согласие услугополучателя на передачу персональных данных ваучеродержателей участникам Пилотного проекта, а также на сбор и обработку полученных участниками Пилотного проекта персональных данных, в рамках размещения государственного образовательного заказа, путем включения предоставления указанного согласия в электронный договор между ДО и услугополучателем, согласно пункту 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
2) своевременно актуализируют информацию в НОБД и объекте информатизации о фактическом контингенте ваучеродержателей и проектной мощности объекта ДО;
3) обеспечивают наличие трудовых договоров с сотрудниками в единой системе учета трудовых договоров;
4) заполняют в объекте информатизации на ежедневной основе электронный табель посещаемости ваучеродержателя и обеспечивают наличие подтверждающих документов в объекте информатизации при отсутствии электронной системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей;
5) рассматривают причину несогласия услугополучателя с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя и принимают по результатам рассмотрения соответствующее решение об удовлетворении либо отказе в удовлетворении требования услугополучателя изменить электронный табель посещаемости ваучеродержателя в связи с несогласием с ним (с указанием причины несогласия) в сроки, предусмотренные договором присоединения, указанному в подпункте 10) настоящего пункта;
6) комплектуют возрастные группы по одновозрастному или разновозрастному принципу, наполняемость которых составляет:
по одновозрастному принципу:
- группа раннего возраста – (дети 1 года) - не более 10 детей;
- младшая группа (дети 2-х лет) – не более 20 детей;
- средняя группа (дети 3-х лет) – не более 25 детей;
- старшая группа (дети 4-х лет) – не более 25 детей;
- предшкольная группа, предшкольный класс школы (лицея, гимназии) (дети 5-ти лет) - не более 25 детей.
по разновозрастному принципу:
при наличии в группе детей двух возрастов:
- 1 года и 2-х лет – не более 15 детей;
- 2-х и 3-х лет – не более 20 детей;
- 3-х и 4-х лет - не более 25 детей;
- 4-х и 5-ти лет– не более 25 детей;
при наличии в группе детей трех возрастов:
- 2-х, 3-х, 4-х лет – не более 25 детей;

- 3, 4, 5 жастағы – 25 баладан артық емес.
Бұл ретте ерте жас және мектепалды жастағы балаларды біріктіре отырып, әртүрлі жас қағидасы бойынша топтар құруға жол берілмейді (мектеп жасына дейінгі балалар саны аз елді мекендерден басқа);
7) мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
веб-порталда тіркеуден өтеді;
веб-порталдың жеке кабинетінде тіркеушімен пайдаланушылық келісім жасасады;
- Қазақстан Республикасының цифрландыру және цифрлық қауіпсіздік туралы заңнамасының белгіленген талаптарына сәйкес келетін ақпараттандыру объектісін көрсетеді;
- осы Алгоритмнің 31 және 32-тармақтарында көзделген құжаттардың сканерленген көшірмелерін қоса бере отырып, географиялық координаттары көрсетілген сыртқы көрінісінің және ғимараттың ішкі кеңістігінің фотоматериалдарын орналастыру арқылы мектепке дейінгі ұйымды цифрландыруды жүзеге асырады;
49-1. Бұйрыққа 3-қосымшаның 2-бөліміне сәйкес облыстардың аудандарында мемлекеттік білім беру тапсырысын білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға орналастыру оның қатысушыларының мынадай дәйекті әрекеттері арқылы жүзеге асырылады:
білім басқармасы:
1) операторды Пилоттық жобаны іске асыру үшін қажетті құралдармен қамтамасыз етеді, оның ішінде:
операторды тәуекелдерді басқару жүйесін жүргізу үшін қажетті мәліметтермен қамтамасыз ету мақсаттары үшін тиісті ақпараттандыру объектісіне тұрақты қолжетімділікпен (логин және пароль);
қызмет көрсетушілердің өзекті тізбесін және ваучер ұстаушылар тізімін, оның ішінде ақпараттандыру объектісі арқылы, сондай-ақ оларға барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды уақтылы жібереді;
2) оператор әзірлеген қосылу шартының жобасын (бұдан әрі – Шарт) бекітеді;
3) екінші деңгейдегі банктердегі және (немесе) Ұлттық почта операторындағы ваучер ұстаушылардың ашық шоттары арқылы көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жағдайларын қоспағанда көрсетілетін қызметті алушылар электрондық қатысудың табелдеріне ұсынған құжаттарды тексереді;
4) МДҰ ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу жүйесін пайдаланған кезде электрондық табельді растайды.
Ваучер ұстаушылардың қатысуын күнделікті тіркеуді автоматты есепке алу жүйесін пайдалануға олар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес келген және ата-анасының немесе өзге заңды өкілінің келісімі болған жағдайда ваучер ұстаушының дербес деректерін білім беруді басқару органының мемлекеттік дата-орталықтарында және байланыс арналарында сақталатын және өңделетін (дербес деректер) жинауға және өңдеуге жол беріледі;

- 3-х, 4-х, 5-ти лет – не более 25 детей.
При этом не допускается формирование групп по разновозрастному принципу с совмещением детей раннего и предшкольного возраста (кроме населенных пунктов с малой численностью детей дошкольного возраста);
7) осуществляют следующие действия:
- регистрируются на веб-портале;
- заключают в Личном кабинете веб-портала пользовательское соглашение с регистратором;
- указывают объект информатизации, соответствующий установленным требованиям законодательства Республики Казахстан об информатизации;
- осуществляют оцифровку дошкольной организации путем размещения фотоматериалов наружнего вида с указанием географических координат и внутреннего пространства здания, с приложением сканированных копий документов, предусмотренных пунктами 31 и 32 настоящего Алгоритма.
49-1. В рамках Пилотного проекта размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг в районах областей согласно разделу 2 Приложения 3 к приказу, осуществляется путем следующих последовательных действий его участников:
управление образования:
1) обеспечивает оператора средствами, необходимыми для реализации Пилотного проекта, в том числе:
постоянным доступом (логин и пароль) в соответствующий объект информатизации для целей обеспечения оператора сведениями, необходимыми для проведения системы управления рисками;
своевременным направлением актуального Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей, в том числе посредством объекта информатизации, а также всех изменений и (или) дополнений к ним;
2) утверждает проект Договора присоединения (далее – Договор), разработанный оператором;
3) проводит проверку документов, предоставленных услугополучателями к электронным табелям посещаемости, за исключением случаев оплаты услуг через открытые счета ваучеродержателей в банках второго уровня и (или) Национального оператора почты;
4) подтверждает электронный табель при использовании ДО системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей.
Использование системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей допускается при условии их соответствия действующему законодательству Республики Казахстан и наличия согласия родителя или иного законного представителя на сбор и обработку персональных данных ваучеродержателя, сохраняемых и обрабатываемых (персональных данных) в государственных дата-центрах и каналах связи органа управления образованием;

5) мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
- веб-порталда тіркеледі;
- веб-порталда мектепке дейінгі ұйымдардағы ата-ана төлемақысының мөлшерін бекіту туралы әкімдіктің қаулысын орналастырады;
- ақпараттандыру объектілерін тіркеушінің веб-порталымен интеграциялауды қамтамасыз етеді;
білім бөлімі:
1) жергілікті атқарушы органның жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары мен әдістемесіне сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін бекіту туралы шешіміне сәйкес ата-ана төлемақысының рұқсат етілген ең жоғары мөлшерін (қосымша қызметтер мен тамақтану) ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін;
Қызмет көрсетушілердің тізбесі мен ваучер ұстаушылардың тізімін қалыптастырады;
2) оператордың хабарламасы бойынша 41-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар анықталған кезде МДҰ-ны қызмет көрсетушілер Тізбесінен алып тастайды;
3) операторға Пилоттық жобаны іске асыру үшін қажетті құралдармен қамтамасыз етеді, оның ішінде:
оператор ұсынған қаржыландыруға өтініміне сәйкес, тиісті қаржы жылына білім беруді басқару органымен қалыптастырылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі шегінде, белгіленген көлемде және мерзімде бюджет қаражатымен;
4) мемлекеттік сатып алу веб-порталында Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде қосылу шартына қосылған МДҰ-мен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы туралы қосымша келісімдерді бұзу немесе жасасу жөнінде осындай МДҰ-ларға білім беруді басқару органы тапсырыс берушісі білім беруді басқару органы болып табылатын мемлекеттік сатып алу веб-порталында келісімдерді бұзуға немесе жоғарыда көрсетілген шарттарға қосымша келісімдер жасасуға байланысты қандай да бір айыппұл санкцияларын қолданбай-ақ шаралар қабылдайды;
5) ақпараттандыру объектісінде қалыптастырылатын және орналастырылатын Пилоттық жобаға қатысушылар арасында тараптардың өзара іс-әрекет жасау талаптарын көздейтін, оператормен бекітілген қосылу шартын жасасады.
Қатысушылардың шартқа қосылу тәртібі бекітілген қосылу шартының нысанында көрсетіледі;
6) екінші деңгейдегі банктердегі ваучер ұстаушылардың және (немесе) Ұлттық почта операторының ашық шоттары арқылы МДҰ қызметтеріне ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтер актісі қабылдайды не қосылу шартында көзделген талаптарда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде көрсетілген қызметтер актісін қабылдаудан дәлелді түрде бас тартады;

5) осуществляет следующие действия:
регистрируется на веб-портале;
размещает на веб-портале постановление акимата об утверждении родительской платы в ДО;
обеспечивает интеграцию объектов информатизации с веб-порталом регистратора;
отдел образования:
1) формирует:
объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в соответствии с решением местного исполнительного органа об утверждении размера государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в соответствии с Правилами и Методикой подушевого нормативного финансирования, с учетом максимально допустимого размера родительской платы (дополнительные услуги и питание);
Перечень поставщиков услуг и список ваучеродержателей;
2) по уведомлению оператора, при выявлении случаев, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) пункта 41, исключает ДО из Перечня поставщиков услуг;
3) обеспечивает оператора средствами, необходимыми для реализации Пилотного проекта, в том числе:
бюджетными средствами в объеме и сроки согласно поданной оператором заявке на финансирование в пределах сформированного органом управления образованием объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
4) принимает меры по расторжению или заключению на веб-портале государственных закупок дополнительных соглашений государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с ДО, присоединившихся к договору присоединения, в рамках реализации Пилотного проекта, без применения органом управления образования к таким ДО каких-либо штрафных санкций в связи с расторжением или заключением дополнительных соглашений к вышеуказанным договорам на веб-портале государственных закупок, заказчиком в которых выступает орган управления образованием;
5) заключает между участниками Пилотного проекта договор присоединения, предусматривающий условия взаимодействия его сторон, формируемый и размещаемый в объекте информатизации.
Порядок присоединения участников к договору присоединения отражается в утвержденной форме договора присоединения;
6) принимает акты оказанных услуг либо аргументированно отказывает в принятии актов оказанных услуг в порядке и сроки, установленные договором присоединения, за исключением случаев оплаты услуг ДО через открытые счета ваучеродержателей в банках второго уровня и (или) Национального оператора почты;

7) оператормен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде МДҰ бюджет қаражатын аудару жөніндегі функцияларды беру жөніндегі тапсырма шартын жасасады;
8) ақпараттандыру объектісі арқылы көрсетілетін қызметті алушылардың, екінші деңгейдегі банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының қосылу шартының талаптарымен келісуін қамтамасыз етеді;
9) оператордың ұсынған тәуекелдерді басқару жүйесінің нәтижелері негізінде мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыру бөлігінде заңнаманың сақталуына мониторинг жүргізеді және қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды;
10) мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
- веб порталда тіркеледі;
- веб-порталда мектепке дейінгі ұйымдардағы ата-ана төлемақысының мөлшерін бекіту туралы әкімдіктің қаулысын орналастырады;
- ақпараттандыру объектілерін тіркеушінің веб-порталымен интеграциялауды қамтамасыз етеді;
оператор:
1) тараптарының өзара іс-қимыл шарттарын көздейтін қосылу шартының үлгілік жобасын әзірлейді;
2) Қызмет көрсетушілер тізбесін және ваучер ұстаушылар тізімін оларда келтірілген деректердің мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелердің, оның ішінде ҰБДҚ деректерімен сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
Қызмет көрсетушілер тізбесінде және (немесе) ваучер ұстаушылар тізімінде көрсетілген деректердің МДҰ деректерімен сәйкессіздігі анықталған жағдайда, оператор өз тәуекелдерді басқару жүйесінде тексеру жүргізеді. Мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелер, оның ішінде ҰБДҚ арқылы деректерді тексеру қорытындылары бойынша деректердің дұрыс еместігі анықталған жағдайда, оператор білім беруді басқару органын сәйкес келмейтін ваучер ұстаушыларды ваучер ұстаушылар тізімінен және (немесе) МДҰ Қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастау қажеттілігі туралы хабардар етеді;
3) білім беруді басқару органына тиісті қаржы жылына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін білім беруді басқару органы қалыптастырған шекте қаржыландыруға өтініш жібереді;
4) виртуалды ваучер кезінде – білім беруді басқару органы жариялаған қосылу шартына қосылған МДҰ қаражатын олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін, сондай-ақ қаржылық ваучер кезінде – екінші деңгейдегі банкте және (немесе) Ұлттық пошта операторында ашылған тиісті қызмет алушылардың шоттарына олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін кейіннен тиісті МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған қаражатты ай сайын аударуды жүргізеді;

7) заключает с оператором договор поручения по передаче функций по перечислению бюджетных средств ДО в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение;
8) через объект информатизации обеспечивает согласие услугополучателей, банка второго уровня и (или) Национального оператора почты с условиями договора присоединения;
9) на основании результатов системы управления рисками, предоставленных оператором, осуществляет мониторинг соблюдения требований законодательства в части реализации государственного образовательного заказа и принимает меры по устранению выявленных нарушений в соответствии с действующим законодательством;
10) осуществляет следующие действия:
регистрируется на веб-портале;
размещает на веб-портале постановление акимата об утверждении родительской платы в ДО;
обеспечивает интеграцию объектов информатизации с веб-порталом регистратора;
оператор:
1) разрабатывает типовой проект договора присоединения, предусматривающий условия взаимодействия его сторон;
2) проводит проверку Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей на предмет соответствия содержащихся в них данных с данными государственных электронных информационных систем, в том числе НОБД.
В случае выявления несоответствия данных ДО, указанных в Перечне поставщиков услуг и (или) данных ваучеродержателей указанных в списке ваучеродержателей, оператор проводит проверку в своей системе управления рисками. При выявлении некорректности данных по итогам их проверки через государственные электронные информационные системы, в том числе НОБД, оператор уведомляет орган управления образованием о необходимости исключения не соответствующих ваучеродержателей из списка ваучеродержателей и (или) не соответствующих ДО из Перечня поставщиков услуг;
3) направляет в орган управления образованием заявки на финансирование в пределах, сформированного органом управления образованием, объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
4) производит ежемесячное перечисление средств ДО, присоединенным к договору присоединения, опубликованному органом управления образованием, за оказанные ими образовательные услуг – при виртуальном ваучере, а также соответствующим ДО за оказанные ими образовательные услуги предназначенных для последующего безналичного перечисления соответствующим ДО за оказанные ими образовательные услуги на счета соответствующих ваучеродержателей, открытые в банке второго уровня и (или) у Национального оператора почты – при финансовом ваучере;

5) тоқсанына 1 рет тәуекелдерді басқару жүйесін жүргізеді;
қаржылық ваучер кезінде Пилоттық жобаға қатысатын екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы:
1) қосылу шартымен көзделген мерзімдерде ваучер ұстаушылар растаған қатысу табеліне сәйкес есептелген мөлшерде ақшалай қаражатты ваучер ұстаушылардың банктік шоттарынан МДҰ банктік шоттарына аударады;
2) қосылу шартымен көзделген мерзімдерде акцептісіз тәртіппен есептен шығарады:
қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қалған ақша ваучер ұстаушылардың шоттарынан алынып, операторға аударылады;
алгоритмнің 56-тармағына сәйкес ваучер жойылған, ваучер ұстаушымен банктік шот шарты бұзылған жағдайда ваучер ұстаушының банктік шоттарында қалған ақша операторға аударылады;
3) қосылу шартында көзделген мерзімдерде операторға мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға пайдаланылған қаражат туралы ақпаратты оператормен келісілген нысан бойынша береді;
4) қаржылық ваучер шеңберінде таңдаған және қатысатын ваучер ұстаушылардың қатысу табелін одан әрі операторға беру үшін ҰБДҚ-ға береді;
5) тиісті ваучер ұстаушыларға мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін кейіннен МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатының сақталуына, оның ішінде:
басқа ваучер ұстаушы немесе өзге үшінші тұлға үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеу мақсатында бір ваучер ұстаушының атына ашылған банктік шоттан МДҰ шотына бюджет қаражатын аударуға;
мемлекеттік білім беру тапсырысын ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға орналастыру шеңберінде білім беру қызметтерін алушыларға қатысты ашылған ваучер ұстаушылардың банктік шоттарынан қолма-қол ақша беру;
6) өзінің ақпараттандыру объектісінің және (немесе) мобильді қосымшаның үздіксіз жұмысын және ваучер ұстаушылар қатысуының электрондық табелін растайтын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
көрсетілетін қызметті алушы:
1) қаржылық ваучерді таңдағанда, екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы тарапынан хабарлама алғаннан кейін мобильді қосымшада тіркеледі және екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық пошта операторының белгіленген тәртібі мен нысанында банк шоты туралы келісімшартты және қосылу шартына қосылу туралы өтінішке қол қояды;

5) проводит систему управления рисками 1 раз в квартал;
банк второго уровня и (или) Национальный оператор почты, участвующие в Пилотном проекте при финансовом ваучере:
1) в сроки, предусмотренные договором присоединения, перечисляет денежные средства в размере, рассчитанном в соответствии с электронным табелем посещаемости ваучеродержателей, с банковских счетов ваучеродержателей на банковские счета ДО;
2) списывает в безакцептном порядке в сроки, предусмотренные договором присоединения:
оставшиеся неиспользованными по состоянию на 31 декабря финансового года деньги со счетов ваучеродержателей и перечисляет их оператору;
деньги, оставшиеся на банковских счетах ваучеродержателей в случае аннулирования ваучера согласно пункту 56 Алгоритма, расторжения договора банковского счета с ваучеродержателем и перечисляет их оператору;
3) в сроки, предусмотренные договором присоединения, предоставляет оператору информацию об использованных средствах на размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение по форме, согласованной с оператором;
4) передает электронные табеля посещаемости ваучеродержателей, выбравших и участвующих в рамках финансового ваучера, в НОБД для дальнейшей передачи оператору;
5) гарантирует соблюдение целевого назначения бюджетных средств, предназначенных для последующего безналичного перечисления ДО за оказанные ими образовательные услуги по дошкольному воспитанию и обучению соответствующим ваучеродержателям, в том числе не допускать фактов:
перечисления бюджетных средств с банковского счета, открытого на имя одного ваучеродержателя, на счет ДО в целях оплаты образовательных услуг за другого ваучеродержателя или иного третьего лица;
выдачи наличных денег с банковских счетов ваучеродержателей, открытых в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг;
6) обеспечивает бесперебойную работу своего объекта информатизации и (или) мобильного приложения и сохранность подтверждающих документов к электронному табелю посещения ваучеродержателей;
услугополучатель:
1) при выборе финансового ваучера регистрируется в мобильном приложении и (или) объекте информатизации банка второго уровня и (или) Национальном операторе почты после получения уведомления от них и подписывает договор банковского счета с заявлением о присоединении к договору присоединения по форме и в порядке, предусмотренном банком второго уровня и (или) Национальным оператором почты;

2) көрсетілетін қызметті алушымен МДҰ арасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің қолданыстағы электрондық шарты болған жағдайларды қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің электрондық шартын жасасатын тиісті ақпараттандыру объектісі арқылы қолайлы МДҰ-ны таңдайды;
3) электронды шартын МДҰ-мен жасаса отырып, осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген қосылу шартына қосылуға келісім білдіреді және көрсетілген шарттардың талаптарын орындауға жауапты болады;
4) ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу жүйесі болмаған кезде қосылу шартына сәйкес ақпараттандыру объектісінде күн сайын ваучер ұстаушылардың қатысу табелін өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен толтырады және ақпараттандыру объектісінде растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз етеді;
МДҰ ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алудың жүйесін пайдаланған кезде көрсетілетін қызметті алушы тарапынан қатысудың электрондық табелін ай сайын растау талап етілмейді.
МДҰ толтырған ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысу табелінің деректерімен келіспеген жағдайда қызмет алушы растайтын құжаттарды (олар болған жағдайда) қоса бере отырып, ақпараттандыру объектісінде келіспеу себебін толтырады.
Ваучер ұстаушының қатысудың электрондық табелі жоғарыда көрсетілген мерзімде расталмаған жағдайда, соңғысы қызмет алушы тарапынан автоматты түрде расталған болып есептеледі, бірақ бұл қатарынан 2 (екі) айдан аспауы қажет.
5) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметі көрсетілетін елді мекенде тұрақты немесе уақытша тіркелудің болуын қамтамасыз етеді;
МДҰ:
1) Пилоттық жобаға қатысушыларға қызмет алушылардың дербес деректерін беруге, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде Пилоттық жобаға қатысушылар алған дербес деректерді жинауға және өңдеуге көрсетілетін қызмет алушының келісім беруін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес МДҰ мен қызмет алушы арасындағы электронды шартқа енгізу жолымен келісуін қамтамасыз етеді;
2) ҰБДҚ және ақпараттандыру объектісінде МДҰ тәрбиеленушілерінің нақты контингенті және объектінің жобалық қуаты туралы ақпаратты уақытылы өзектендіреді;
3) қызметкерлермен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарттарының болуын қамтамасыз етеді;

2) выбирает посредством соответствующего объекта информатизации подходящее ДО, с которой заключает электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению, за исключением случаев, когда между услугополучателем и ДО уже имеется действующий электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению;
3) заключая электронный договор с ДО, выражает согласие на присоединение к договору присоединения, указанному в подпункте 4) настоящего пункта и несет ответственность за исполнение условий указанных договоров;
4) при отсутствии системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей подтверждает своей электронной цифровой подписью электронный табель посещаемости ваучеродержателя ДО в сроки, предусмотренные дговором присоединения.
При использовании ДО системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей, дополнительное ежемесячное подтверждение электронного табеля посещаемости со стороны услугополучателя не требуется.
В случае несогласия с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя ДО, заполненными ДО, услугополучатель заполняет причину несогласия в объекте информатизации с приложением подтверждающих документов (при их наличии).
В случае не подтверждения электронного табеля посещаемости ваучеродержателя в вышеуказанный срок, последний автоматически считается подтвержденным со стороны услугополучателя, но не более 2 (двух) месяцев подряд;
5) обеспечивает наличие постоянной или временной регистрации в населенном пункте, в которой оказывается услуга дошкольного воспитания и обучения, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы;
ДО:
1) обеспечивают согласие услугополучателя на передачу персональных данных ваучеродержателей участникам Пилотного проекта, а также на сбор и обработку полученных участниками Пилотного проекта персональных данных, в рамках размещения государственного образовательного заказа, путем включения предоставления указанного согласия в электронный договор между ДО и услугополучателем, согласно пункту 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
2) своевременно актуализируют в объекте информатизации сведения о фактическом контингенте ваучеродержателей и проектной мощности объекта ДО, которые автоматически передаются объектом информатизации в НОБД;
3) обеспечивают наличие трудовых договоров с сотрудниками в единой системе учета трудовых договоров;

4) ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу жүйесі болмаған кезде ақпараттандыру объектісінде күн сайын ваучер ұстаушылардың қатысу табелін толтырады және ақпараттандыру объектісінде растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз етеді;
5) ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысу электрондық табелі деректерімен қызмет алушының келіспеу себебін қарастырады және қарау нәтижелері бойынша осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген қосылу шартында көзделген мерзімдерде онымен келіспеуіне байланысты (келіспеу себебін көрсете отырып) МДҰ ваучер ұстаушылардың қатысу табелін өзгерту туралы қызмет алушы талабын қанағаттандыру не қанағаттандырудан бас тарту туралы тиісті шешім қабылдайды;
6) мынадай іс-қимылды жүзеге асырады:
- веб-порталда тіркеледі;
- веб-порталдың Жеке кабинетінде тіркеушімен пайдаланушылық келісім жасасады;
- ақпараттандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін ақпараттандыру объектісін көрсетеді;
- осы Алгоритмнің 31 және 32-тармақтарында көзделген құжаттардың сканерленген көшірмелерін қоса бере отырып, географиялық координаттары көрсетілген сыртқы көрінісінің және ғимараттың ішкі кеңістігінің фотоматериалдарын веб-порталда орналастыру арқылы мектепке дейінгі ұйымды цифрландыруды жүзеге асырады.";
50-тармақ алынып тасталсын;
аталған Алгоритмнің 4-қосымшасында:
1 және 2 реттік нөмірдегі жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
әскери қызметкерлердің; арнайы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, фельдъегерлік қызмет қызметшілерінің; басқа елді мекенге ротацияланған, көшірілген немесе ауыстырылған мемлекеттік қызметшілердің (конкурс бойынша лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда) балалары, 5 жасқа толған, кезекке қойылған күні бойынша
3
2
әскери қызметкерлердің; арнайы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, фельдъегерлік қызмет қызметшілерінің; басқа елді мекенге ротацияланған, көшірілген немесе ауыстырылған мемлекеттік қызметшілердің (конкурс бойынша лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда) балалары, 2 мен 5 жас аралығында, кезекке қойылған күні бойынша
2
";
аталған бұйрықпен бекітілген өңірлердің мектепке дейінгі білім беруді ваучерлік қаржыландыру бойынша пилоттық жобаға көшу кестесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі білім беру департаменті Пилоттық жобаны әдіснамалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін және осы бұйрықты жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізсін.

4) при отсутствии системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей заполняют в объекте информатизации на ежедневной основе электронный табель посещаемости ваучеродержателя, обеспечивают наличие подтверждающих документов в объекте информатизации;
5) рассматривают причину несогласия услугополучателя с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя и принимают по результатам рассмотрения соответствующее решение об удовлетворении либо отказе в удовлетворении требования услугополучателя изменить табель посещаемости ваучеродержателя в связи с несогласием с ним (с указанием причины несогласия) в сроки, предусмотренные договором присоединения, указанному в подпункте 4) настоящего пункта;
6) осуществляют следующие действия:
регистрируются на веб-портале;
заключают в Личном кабинете веб-портала пользовательское соглашение с регистратором;
указывают объект информатизации, соответствующий установленным требованиям законодательства Республики Казахстан об информатизации;
осуществляют оцифровку дошкольной организации путем размещения фотоматериалов наружнего вида с указанием географических координат и внутреннего пространства здания, с приложением сканированных копий документов, предусмотренных пунктами 31 и 32 настоящего Алгоритма.";
пункт 50 исключить;
в приложении 4 к указанному Алгоритму:
строки, порядковые номера 1 и 2, изложить в следующей реакции:
"
1
дети военнослужащих; сотрудников специальных государственных органов, правоохранительных органов, фельдъегерской службы; государственных служащих, ротированных, передислоцированных или перемещенных в другой населенный пункт (за исключением государственных служащих, назначенных на должность по конкурсу), в возрасте 5 лет, по дате постановки в очередь
3
2
дети военнослужащих; сотрудников специальных государственных органов, правоохранительных органов, фельдъегерской службы; государственных служащих, ротированных, передислоцированных или перемещенных в другой населенный пункт (за исключением государственных служащих, назначенных на должность по конкурсу), в возрасте от 2 до 5 лет, по дате постановки в очередь
2
";
график перехода регионов к пилотному проекту по ваучерному финансированию дошкольного образования, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного образования Министерства просвещения Республики Казахстан обеспечить методологическое сопровождение Пилотного проекта и довести настоящий приказ до сведения местных исполнительных органов.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне (Ш.Қ. Ақпарова) жүктелсін.
4. 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он бірінші, он екінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, елу алтыншы, жүз екінші, жүз үшінші, жүз төртінші, жүз бесінші, жүз алтыншы, жүз он алтыншы, жүз он жетінші, жүз он сегізінші, жүз он тоғызыншы, жүз отыз төртінші, жүз отыз бесінші, жүз отыз алтыншы, жүз отыз жетінші, жүз жетпіс бірінші, жүз жетпіс екінші, жүз жетпіс үшінші, жүз жетпіс төртінші және жүз жетпіс бесінші абзацтарын қоспағанда, осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 372 бұйрығына
3-қосымша
Мектепке дейінгі білім беруді ваучерлік қаржыландыру жөніндегі пилоттық жобаға өңірлердің көшу кестесі
Өңірлер
Аяқталу мерзімі
Жауапты тұлғалар
1 бөлім. Облыстық және республикалық маңызы бар қалаларды, астананы және облыс аудандарын ваучерлік қаржыландыруға кезең-кезеңімен көшіру
1
Шымкент қ.
қаңтар, 2025 жыл
Шымкент қаласы әкімдігі, Білім басқармасы
2
Тараз қ.
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Тараз қаласының білім бөлімі
3
Түркістан қ.
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Түркістан қаласының білім бөлімі
4
Орал қ.
Батыс Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Орал қаласының білім бөлімі
5
Астана қ.
қаңтар, 2025 жыл
Астана қаласы әкімдігі, Білім басқармасы
6
Семей қ.
наурыз, 2025 жыл
Абай облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Семей қаласының білім бөлімі
7
Өскемен қ.
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Өскемен қаласының білім бөлімі
8
Қарағанды қ.
Қарағанды облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қарағанды қаласының білім бөлімі
9
Жезқазған қ.
Ұлытау облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Жезқазған қаласының білім бөлімі
10
Сарыағаш ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Сарыағаш ауданының білім бөлімі
11
Байзақ ауданы.
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Байзақ ауданының білім бөлімі
12
Петропавл қ.
сәуір, 2025 жыл
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Петропавл қаласының білім бөлімі
13
Қостанай қ.
Қостанай облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қостанай қаласының білім бөлімі
14
Павлодар қ.
Ақмола облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қосшы қаласының білім бөлімі
15
Қонаев қ.
мамыр, 2025 жыл
Павлодар облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Павлодар қаласының білім бөлімі
16
Қосшы қ.
Алматы облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қонаев қаласы білім бөлімі
17
Талдықорған қ.
Ақмола облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қосшы қаласының білім бөлімі
18
Жетісай ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Жетісай ауданының білім бөлімі
19
Сайрам ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Сайрам ауданының білім бөлімі
20
Қазығұрт ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қазығұрт ауданының білім бөлімі
21
Мақтаарал ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Мақтаарал ауданының білім бөлімі
22
Ақтөбе қ.
маусым, 2025 жыл
Ақтөбе облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Ақтөбе қаласының білім бөлімі
23
Атырау қ.
Атырау облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Атырау қаласының білім бөлімі
24
Ақтау қ.
Маңғыстау облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Маңғыстау қаласының білім бөлімі
25
Қызылорда қ.
Қызылорда облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қызылорда қаласының білім бөлімі
26
Бәйтерек ауданы
Батыс Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Бәйтерек қаласының білім бөлімі
27
Алматы қ.
шілде, 2025 жыл
Алматы қаласы әкімдігі, Білім басқармасы
2 бөлім. Облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, облыстардың қалалары мен аудандарының ваучерлік қаржыландыруға кезең-кезеңімен көшуру
1
Жамбыл облысының Жамбыл ауданы
қыркүйек, 2025 жыл
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Жамбыл ауданының білім бөлімі
2
Жамбыл облысының Жуалы ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Жуалы ауданының білім бөлімі
3
Жамбыл облысының Қордай ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қордай ауданының білім бөлімі
4
Жамбыл облысының Меркі ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Меркі ауданының білім бөлімі
5
Жамбыл облысының Мойынқұм ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Мойынқұм ауданының білім бөлімі
6
Жамбыл облысының Т. Рысқұлов ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Т. Рысқұлов ауданының білім бөлімі
7
Жамбыл облысының Сарысу ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Сарысу ауданының білім бөлімі
8
Жамбыл облысының Талас ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Талас ауданының білім бөлімі
9
Жамбыл облысының Шу ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Шу ауданының білім бөлімі
10
Атырау облысының Құрманғазы ауданы
қаңтар,
2026 жыл
Атырау облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Құрманғазы ауданының білім бөлімі
11
Атырау облысының Қызылқоға ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қызылқоға ауданының білім бөлімі
12
Атырау облысының Мақат ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Мақат ауданының білім бөлімі
13
Атырау облысының Индер ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Индер ауданының білім бөлімі
14
Атырау облысының Махамбет ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Махамбет ауданының білім бөлімі
15
Атырау облысының Жылыой ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Жылыой ауданының білім бөлімі
16
Атырау облысының Исатай ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Исатай ауданының білім бөлімі
17
Тараз қаласы
ақпан,
2026 жыл
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Тараз қаласының білім бөлімі
18
Жамбыл облысының Байзақ ауданы
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Байзақ ауданының білім бөлімі
19
Шымкент қаласы
наурыз,
2026 жыл
Шымкент қаласының әкімдігі, Шымкент қаласының Білім басқармасы

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан (Акпарова Ш.К.).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания, за исключением абзацев одинадцатого, двенадцатого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, пятьдесят шестого, сто второго, сто третьего, сто четвертого, сто пятого, сто шестого, сто шестнадцатого, сто семнадцатого, сто восемнадцатого, сто девятнадцатого, сто тридцать четвертого, сто тридцать пятого, сто тридцать шестого, сто тридцать седьмого, сто семьдесят первого, сто семьдесят второго, сто семьдесят третьего, сто семьдесят четвертого и сто семьдесят пятого пункта 1 настоящего приказа, которые вступают в силу с 1 сентября 2026 года.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
Приложение к приказу
Приложение 3 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "30" декабря
2026 года № 372
График перехода регионов к пилотному проекту по ваучерному финансированию дошкольного образования
Регионы
Срок завершения
Ответственные лица
Раздел 1. Поэтапный переход на ваучерное финансирование городов областного и республиканского значения, столицы, городов и районов областей
1
город Тараз
январь
2025 года
Акимат Жамбылской области, Управление образования, Отдел образования г. Тараз
2
город Туркестан
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования г. Туркестан
3
город Шымкент
Акимат г. Шымкент, Управление образования г.Шымкент
4
город Уральск
Акимат Западно-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования г. Уральск
5
город Астана
январь
2025 года
Акимат г.Астана, Управление образования
6
город Семей
март
2025 года
Акимат Абайской области, Управление образования, Отдел образования г.Семей
7
город Усть-Каменогорск
Акимат Восточно-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования г.Усть-Каменогорск
8
город Караганда
Акимат Карагандинской области, Управление образования, Отдел образования г.Караганды
9
город Жезказган
Акимат области Ұлытау, Управление образования, Отдел образования г.Жезказган
10
Сарыгашский район
Туркестанской области
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Сарыагашского района
11
Байзакский район Жамбылской области
Акимат Жамбылской области, Управление образования, Отдел образования Байзакскогом района
12
город Петропавловск
апрель
2025 года
Акимат Северо-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования г.Петропавловск
13
город Костанай
Акимат Костанайской области, Управление образования, Отдел образования г.Костанай
14
город Павлодар
Акимат Павлодарской области, Управление образования, Отдел образования г.Павлодар
15
город Конаев
май
2025 года
Акимат Алматинской области, Управление образования, Отдел образования г.Конаев
16
город Косшы
Акимат Акмолинской области, Управление образования, Отдел образования г.Косшы
17
город Талдыкорган
Акимат области Жетісу, Управление образования, Отдел образования г.Талдыкорган
18
Жетисайский район Туркестанской области
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Жетисайского района
19
Сайрамский район Туркестанской области
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Сайрамского района
20
Казгуртский район Туркестанской области
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Казгуртского района
21
Мактааралский район Туркестанской области
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Мактааралского района
22
город Актобе
июнь
2025 года
Акимат Актюбинской области, Управление образования, Отдел образования г.Актобе
23
город Атырау
Акимат Атырауской области, Управление образования, Отдел образования г.Атырау
24
город Актау
Акимат Мангистауской области, Управление образования, Отдел образования г.Актау
25
город Кызылорда
Акимат Кызылординской области, Управление образования, Отдел образования г.Кызылорда
26
район Байтерек Западно-Казахстанской области
Акимат Западно-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования района Байтерек
27
город Алматы
июль
2025 года
Акимат г. Алматы, Управление образования
Раздел 2. Поэтапный переход на ваучерное финансирование городов областного и республиканского значения, городов и районов областей
1
Жамбылский район Жамбылской области
сентябрь
2025 года
Акимат и Управление образования Жамбылской области
2
Жуалынский район Жамбылской области
3
Кордайский район Жамбылской области
4
Меркенский район Жамбылской области
5
Мойынкумский район Жамбылской области
6
район имени Т.Рыскулова Жамбылской области
7
Сарысуский район Жамбылской области
8
Таласский район Жамбылской области
9
Шуйский район Жамбылской области
10
Курмангазинский район Атырауской области
январь
2026 года
Акимат и Управление образования Атырауской области
11
Кызылкогинский район Атырауской области
12
Макатский район Атырауской области
13
Индерский район Атырауской области
14
Махамбетский район Атырауской области
15
Жылыойский район Атырауской области
16
Исатайский район Атырауской области
17
город Тараз
февраль
2026 года
Акимат Жамбылской области, Управление образования, Отдел образования Жамбылской области
18
Байзакский район Жамбылской области
19
город Шымкент
март
2026 года
Акимат г.Шымкент, Управление образования г.Шымкент