"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 13 мамырдағы № 127-НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17564 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышында:
"0322 Кітапханалық іс, ақпаратты өндеу және мұрағаттану" бөлімінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"0322 Кітапханалық іс, ақпаратты өндеу және архив ісі";
"03220200 Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және мұрағаттану" бөлімшесі мынадай редакцияда жазылсын:
"
03220200
Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және архивтану
3W03220201
Офис-менеджер
0322
4110
4S03220202
Іс қағаз жүргізушісі
0322
4110
4S03220203
Архивші
0322
2621-1
";
"0612 Деректер базасын және ақпараттық желілерді құру және оларды басқару" бөлімінде:
"06120100 Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" бөлімшесі мынадай редакцияда жазылсын:
"

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 "Об утверждении Классификатора cпециальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 13 мая 2026 года № 127-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 "Об утверждении Классификатора cпециальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17564) следующие изменения и дополнения:
в Классификаторе специальностей и квалификаций технического и профессионального образования, утвержденном указанным приказом:
в загаловок раздела "0322 Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело" вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подраздел "03220200 Документационное обеспечение управления и архивоведение" вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в разделе "0612 Создание баз данных и информационных сетей и их администрирование":
подраздел "06120100 Вычислительная техника и информационные сети (по видам)" изложить в следующей редакции:
"

2519
";
"0715 Механика және металл өңдеу" бөлімінде:
"07150400 Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" бөлімшесі алып тасталсын;
"0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)" бөлімінде:
мынадай мазмұндағы бөлімшемен толықтырылсын:
"
07220300
Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы
5AB07220301
Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы қолданбалы бакалавры
0722
2141
";
"1032 Азаматтар мен меншікті қорғау" бөлімінде:
"10320200 Төтенше жағдайларда қорғау (бейін бойынша)" бөлімшесі мынадай редакцияда жазылсын:
"
10320200
Төтенше жағдайларда қорғау
5AB10320201
Төтенше жағдайларда қорғау бойынша қолданбалы бакалавры
1032
2149-3
".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді, сондай-ақ әділет органдарын хабардар етуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Ш. Ақпарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі

2519
";
в разделе "0715 Механика и металлообработка":
подраздел "07150400 Технология производства композитных материалов и изделий" исключить;
раздел "0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)":
дополнить подразделом следующего содержания:
"
07220300
Технология производства композитных материалов и изделий
5AB07220301
Прикладной бакалавр технологии производства композитных материалов и изделий
0722
2141
";
в разделе "1032 Охрана граждан и собственности":
подраздел "10320200 Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" изложить в следующей редакции:
"
10320200
Защита в чрезвычайных ситуациях
5AB10320201
Прикладной бакалавр по защите в чрезвычайных ситуациях
1032
2149-3
".
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также уведомление органов юстиции;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
Ш. Акпарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан