Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің "Республикалық терминология комиссиясы туралы" 2024 жылғы 18 наурыздағы № 116 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 196 бұйрығы
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 3-тармағына сәйкес, Республикалық терминология комиссиясының құрамын өзектендіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің "Республикалық терминология комиссиясы туралы" 2024 жылғы 18 наурыздағы № 116 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
Республикалық терминология комиссиясының көрсетілген бұйрықпен бекітілген құрамы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Нұрбек
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2026 жылғы 20 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2024 жылғы "18" наурыздағы
№ 116 бұйрығына 1-қосымша
Республикалық терминология комиссиясының құрамы
1.
Төраға
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министрі.
2.
Төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Тіл саясаты комитетінің төрағасы.
3.
Хатшы
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Тіл саясаты комитеті Лингвистикалық жұмыс басқармасының басшысы.
Қоғамдық-гуманитарлық бағыт
4.
Ақынбекова Динара Нұрғалиқызы
экономика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
5.
Байменше Серікқали Ердіғалиұлы
филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша).
6.
Жұмағали Алмас Қабдымәжитұлы
заң ғылымдарының кандидаты, философия докторы (PhD) (келісім бойынша).
7.
Қамбар Бақытгүл
экономика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
8.
Қамзабекұлы Дихан
филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша).
9.
Құлманов Сәрсенбай Қуантайұлы
филология ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
10.
Құрманбайұлы Шерубай
филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша).
11.
Махамбетова Айгүл Көбейсінқызы
құқық магистрі (келісім бойынша).
12.
Омашұлы Дәуітәлі
журналист, аудармашы (келісім бойынша).
13.
Сыздық Болат Кенелұлы
заң ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
14.
Төлегенов Мұхит Жылқайдарұлы
"Философия және дінтану" мамандығы бойынша философия докторы (PhD) (келісім бойынша).
Жаратылыстану-математика бағыты
15.
Абдрахманов Сауытбек Абдрахманұлы
филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша).
16.
Айдарбек Қарлығаш Жамалбекқызы
филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша).
17.
Әлісжан Сарқыт Қалымұлы
филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша).
18.
Бажықова Күлзада Бегалықызы
химия ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
19.
Ерғазина Марал Жүнісбекқызы
медицина ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
20.
Жонкешов Бауыржан Сейсенбекұлы
филология ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
21.
Иманқұл Төлеухан Шойбасұлы
физика-математика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
22.
Қарманов Тоғыс Досмырзаұлы
техника ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша).
23.
Мамырбаев Өркен Жұмажанұлы
"Ақпараттық жүйелер" мамандығы бойынша философия докторы (PhD) (келісім бойынша).
24.
Сапаров Қуат Табылдыұлы
география ғылымдарының докторы (келісім бойынша).
25.
Шүкірғалиев Бекдәулет Темірболатұлы
"Физика және астрономия" мамандығы бойынша философия докторы (PhD) (келісім бойынша).

О внесении изменения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 116 "О Республиканской терминологической комиссии"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 апреля 2026 года № 196
В соответствии с пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", в целях актуализации состава Республиканской терминологической комиссии ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 116 "О Республиканской терминологической комиссии" следующее изменение:
Состав Республиканской терминологической комиссии, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр С. Нурбек
Приложение
к приказу Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2026 года № 196
Приложение 1
к приказу Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от "18" марта 2024 года № 116
Состав Республиканской терминологической комиссии
1.
Председатель
вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан.
2.
Заместитель председателя
председатель Комитета языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3.
Секретарь
руководитель Управления лингвистической работы Комитета языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
Общественно-гуманитарное направление
4.
Акынбекова Динара Нургалиевна
кандидат экономических наук (по согласованию).
5.
Байменше Серікқали Ердіғалиұлы
доктор филологических наук (по согласованию).
6.
Жұмағали Алмас Қабдымәжитұлы
кандидат юридических наук, доктор философии PhD (по согласованию).
7.
Хамбар Бакытгул
кандидат экономических наук (по согласованию).
8.
Қамзабекұлы Дихан
доктор филологических наук (по согласованию).
9.
Кулманов Сарсенбай Куантаевич
кандидат филологических наук (по согласованию).
10.
Құрманбайұлы Шерубай
доктор филологических наук (по согласованию).
11.
Махамбетова Айгүл Көбейсінқызы
магистр права (по согласованию).
12.
Сыздық Болат Кенелұлы
кандидат юридических наук (по согласованию).
13.
Омашұлы Дәуітәлі
журналист, переводчик (по согласованию).
14.
Төлегенов Мұхит Жылқайдарұлы
доктор философии по специальности "Философия и религиоведение", PhD (по согласованию).
Естественно-математическое направление
15.
Абдрахманов Сауытбек Абдрахманұлы
доктор филологических наук (по согласованию).
16.
Айдарбек Қарлығаш Жамалбекқызы
доктор филологических наук (по согласованию).
17.
Әлісжан Сарқыт Қалымұлы
доктор филологических наук (по согласованию).
18.
Бажыкова Кульзада Бегалиновна
кандидат химических наук (по согласованию).
19.
Ергазина Марал Жунусбековна
кандидат медицинских наук (по согласованию).
20.
Жонкешов Бауыржан Сейсенбекович
кандидат филологических наук (по согласованию).
21.
Иманқұл Төлеухан Шойбасұлы
кандидат физико-математических наук (по согласованию).
22.
Карманов Тогыс Досмырзаевич
кандидат технических наук (по согласованию).
23.
Мамырбаев Оркен Жумажанович
доктор философии по специальности "Информационные системы", PhD (по согласованию).
24.
Сапаров Куат Табылдинович
доктор географических наук (по согласованию).
25.
Шукиргалиев Бекдаулет Темирболатович
доктор философии по специальности "Физика и астрономия", PhD (по согласованию).