Т. Рысқұлов ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын бекіту туралы
Жамбыл облысы Т. Рысқұлов аудандық мәслихатының 2026 жылғы 27 наурыздағы № 50-10 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365 бабы 3 тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағы 15 тармақшасына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы № 318 "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 23917 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Т.Рысқұлов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Т.Рысқұлов ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Мәслихат төрағасы Е. Абуталипов
Бекітемін
"Т. Рысқұлов ауданы әкімдігінің
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық,
жолаушылар көлігі және автомобиль
жолдары бөлімі" КММ Басшысы
______________________Аденов М.О.
"____"_________________2025 ж.
ӘЗІРЛЕУШІ "Qazaq Ecology" ЖШС Е. Ж. Жұмабаев
Тараз 2025 ж.
Мазмұны
Қысқартулар тізімі…………………………………………………………4
Терминдер мен анықтамалар .......................................................................5
Бағдарлама паспорты ....................................................................................6
Кіріспе ............................................................................................................8
1.Аудандағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдау .............................................................................................................9
1.1.Жағдайдың жалпы сипаттамасы ……………………………………………………9
1.2.Қолданыстағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау …………..11
1.2.1. Жинақтау және бөлек жинау, әкетумен қамту..........................................................11
1.2.2. Тасымалдау …………………………………………………………………………...12
1.2.3. Сұрыптау және қайта өңдеу …………………………………………………………13
1.2.4. Қалдықтарды көму .......................................................................................................13
1.3. Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару жүйесін талдау ......................................15
1.4. Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау бойынша қорытындылар ...............................................................................................................................17
1.5. Коммуналдық қалдықтарды басқару секторындағы күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау ..........................................................................................18
2. Комуналдық қалдықтарды басқаруды реттейтін ұлттық заңнама ............19
2.1. ҚР қалдықтарды басқару саласындағы саясаты ............................................................19
2.2. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың ұтымды және экологиялық қауіпсіз жүйесін ұйымдастыруға экологиялық заңнаманың талаптары ...............................................................20
2.2.1. Жергілікті атқарушы органдардың коммуналдық қалдықтарды басқарудағы құзыреті ...........................................................................................................................................20
2.2.2. Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесіндегі басқа субъектілердің талаптары мен міндеттемелері .........................................................................................................................22
3. Қалдықтарды басқару бағдарламасының мақсаттары, міндеттері және нысаналы көрсеткіштері ..........................................................................................24
3.1. Мақсаты мен міндеттері ....................................................................................................24
3.2. Нысаналы көрсеткіштер ....................................................................................................24
4. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар ....................................................................25
4.1. Халықты қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі шаралар .............................................................................................................25
4.2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру жөніндегі шаралар ...............................28
4.3. Коммуналдық қалдықтарды, оның ішінде ерекше (тамақ, Құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды, электрондық және электр жабдығының қалдықтары (ЭЭЖҚ) және т. б.) қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту жөніндегі шаралар .................................................32
4.4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ......35
4.5. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша халықтың хабардарлығын арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту жөніндегі шаралар ...........................................................................................................................35

По утверждению программы управления коммунальными отходами по Т. Рыскуловскому району на 2026-2030 годы
Решение маслихата района Т. Рыскулова Жамбылской области от 27 марта 2026 года № 50-10
В соответсвии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 318 "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23917), Т.Рыскуловский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу по управлению коммунальными отходами по Т.Рыскуловскому району на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Е. Абуталипов
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
КГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата района Т.Рыскулова"
______________________Аденов М.О.
"____"_________________2025 г.
ПРОГРАММА ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ПО РАЙОНУ ТУРАР РЫСКУЛОВА на 2026-2030 гг.
РАЗРАБОТЧИК ТОО "Qazaq Ecology" Жумабаев Е.Ж.
Тараз 2025
Оглавление
СПИСОК СОКРАЩЕНИЙ 3
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ 4
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ 5
ВВЕДЕНИЕ 7
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В РАЙОНЕ 8
1.1 Общая характеристика ситуации 8
1.2 Оценка существующей системы управления коммунальными отходами 9
1.2.1 Накопление и раздельный сбор, охват вывозом 9
1.2.2 Транспортировка 10
1.2.3 Сортировка и переработка 11
1.2.4 Захоронение 12
1.3 Анализ системы управления отдельными видами отходов 14
1.4 Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами 16
1.5 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами 17
2. НАЦИОНАЛЬНОЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО, РЕГУЛИРУЮЩЕЕ УПРАВЛЕНИЕ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ 18
2.1 Политика РК в сфере управления отходами 18
2.2 Требования экологического законодательства к организации рациональной и экологически безопасной системы управления коммунальными отходами 19
2.2.1 Компетенция местных исполнительных органов в управлении коммунальными отходами 19
2.2.2 Требования и обязательства других субъектов в системе управления коммунальными отходами …………………………………………………………………………………………………..21
3. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ 23
3.1 Цель и задачи 23
3.2 Целевые показатели 23
4. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ 25
4.1 Меры по дальнейшему развитию системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения услугами по сбору и вывозу отходов; 25
4.2. Меры по совершенствованию системы раздельного сбора отходов 28
4.3. Меры по развитию системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.) 32
4.4. Меры по обеспечению безопасного захоронения коммунальных отходов 34
4.5 Меры по повышению информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усилению взаимодействия всех заинтересованных сторон 34

5. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары ..........................36
6. Бағдарламаны іске асыру мониторингі .........................................................37
7. Қажеттә ресурстар ...........................................................................................38
8. Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер .....................................................39
1-қосымша 2026-2030 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның көрсеткіштерін айқындау әдістемесі .................................................................40
2-қосымша бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары ................................42
Қысқартулар тізімі
ЖК
Жеке кәсіпкер
ҰЖ
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы
ІКҚ
Ірі көлемді қалдықтар
ЖЭТ
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама
КА
қалдықтарды уақытша сақтауға арналған контейнерлік алаң
ЖАО
Жергілікті атқарушы органдар
ХЖТИЖО
"Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҚР ЭГТРМ
Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрлігі
ҚОҚ
Қоршаған ортаны қорғау
ТҮКШ бөлімі
"Т. Рысқұлов ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі"
ЭЭЖҚ
Электрондық және электр жабдығының қалдықтары
бағдарлама
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
ҚСҚ
Құрамында сынап бар қалдықтар
ҚТҚ
Қатты тұрмыстық қалдықтар
ЖШС
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ТРБ
Жамбыл облысы әкімдігінің Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
ЖТ
Жеке тұлғалар
ҚР ЭК
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі
ЗТ
Заңды тұлғалар
ҚШҰ
Қоқыс шығаратын ұйым
ҮЕҰ
Үкіметтік емес ұйымдар
ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР
Биологиялық ыдырайтын қалдықтар – анаэробты немесе аэробты жолмен ыдырауға қабілетті қалдықтар. Оларға бақша және саябақ қалдықтары, сондай-ақтамақ өнеркәсібінің қалдықтарына ұқсас тағам қалдықтары мен макулатура жатады.
Коммуналдық қалдықтар – тұтыну нәтижесінде пайда болатын қалдықтар, олар мыналарды қамтиды:
Тұрмыстық шаруашылықтардан шығатын аралас және бөлек жиналған қалдықтар, оның ішінде қағаз бен картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, қаптама материалдары, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумуляторлар;
Өзге көздерден шығатын аралас және бөлек жиналған қалдықтар, егер олардың сипаты мен құрамы тұрмыстық қалдықтарға ұқсас болса.
Ірі көлемді қалдықтар – тұтыну және шаруашылық қызметі барысында пайда болып, тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан, өлшемдері бойынша мамандандырылған көлік құралдарымен тасымалдауға келмейтін қалдықтар (тұрмыстық техника, жиһаз және т.б.).
Электрлік және электрондық жабдықтардың қалдықтары – пайдалануға жарамсыз немесе қолданудан шыққан электрлік және электрондық жабдықтар, сондай-ақ олардың тораптары, бөлшектері мен құрамдас бөліктері.
Тағам қалдықтары – тамақ өнімдерін өндіру және тұтыну нәтижесінде пайда болатын, тамақ өнеркәсібі қалдықтарына ұқсас қалдықтар.
Құрылыс қалдықтары – ғимараттарды, құрылыстарды, өнеркәсіптік нысандарды, жолдарды, инженерлік және өзге де коммуникацияларды бұзу, бөлшектеу, қайта жаңарту, жөндеу (оның ішінде күрделі жөндеу) немесе салу барысында пайда болатын қалдықтар.
Қатты тұрмыстық қалдықтар – қатты күйдегі коммуналдық қалдықтар.
БАҒДАРЛАМА ПАСПОРТЫ
Атауы
Тұрар Рысқұлов ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Әзірлеуге негіз

5. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ 36
6. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ 37
7. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ 38
8. ОЖИДАЕМЫЙ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ЭФФЕКТ 39
Приложение 1 Методика определения показателей Программы по управлению коммунальными отходами на 2026-2030 гг. 40
Приложение 2 ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ 42
СПИСОК СОКРАЩЕНИЙ
ИП
Индивидуальный предприниматель
ЖК
Национальный проект "Жасыл Казахстан"
КГО
Крупногабаритные отходы
КЗЭ
Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
КП
Контейнерная площадка для временного хранения отходов
МИО
Местные исполнительные органы
МСК
Мусоросортировочный комплекс
МЦЗТ
Некоммерческое акционерное общество "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов"
МЭГиПР РК
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ООС
Охрана окружающей среды
Отдел ЖКХ Т.Рыскуловского района
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта,
автомобильных дорог акимата Т.Рыскуловского района
ОЭЭО
Отходы электронного и электрического оборудования
Программа
Программа по управлению коммунальными отходами
РСО
Ртутьсодержащие отходы
ТБО
Твердые бытовые отходы
ТОО
Товарищество с ограниченной ответственностью
УПР
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Жамбылской области
ФЛ
Физические лица
ЭК РК
Экологический кодекс Республики Казахстан
ЮЛ
Юридические лица
МВО
Мусоровывозящей организации
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Биоразлагаемые отходы - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе садовые и парковые отходы, а также пищевые отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.
Коммунальные отходы - отходы потребления, включающие:
1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Крупногабаритные отходы – отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и другое), утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки на специализированных транспортных средствах.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам, непригодное или вышедшее из употребления электронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребления продуктов питания.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) или строительства зданий, сооружений, промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Твердые бытовые отходы - коммунальные отходы в твердой форме.
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование
Программа по управлению коммунальными отходами района Турара Рыскулова
Основание для разработки

Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI "Экологиялық кодексі"
Бағдарламаны әзірлеуге жауаптымемлекеттік орган
Тұрар Рысқұловауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
Негізгі әзірлеуші
"Qazaq Ecology" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Бағдарламаның мақсаты
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және Тұрар Рысқұлов ауданы тұрғындарына қалдықтарды жинау мен шығару бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
Бағдарламаның міндеттері
1.халықты қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету мақсатында коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту;
2.қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру;
3.коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту, оның ішінде арнайы қалдықтар (тағам, құрылыс және ірі көлемді қалдықтар, электрлік және электрондық жабдықтардың қалдықтары жәнет.б.);
4.коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуін қамтамасыз ету;
5.коммуналдық қалдықтар мен жұмыс істеу мәселелері бойынша халықтың хабардарлығын арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту.
Күтілетін нәтижелер
• коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы көрсетілетін қызметтердің сапасы жақсарады; • коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау және қайта өңдеу көлемі ұлғаяды; •коммуналдық қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін тері сәсері барынша азайтылады; •коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы көрсеткіштер жақсарады
Іске асыру кезеңі
2026–2030 жылдар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көлемі коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы іс-шараларды қаржыландыру үшін тиісті кезеңде жергілікті атқарушы органдарға бөлінетін бюджет қаражатының көлеміне байланысты айқындалады.
Бағдарламаны іске асырушылар
Жамбыл облысы Тұрар Рысқұлов ауданының әкімдігі; мәслихат; қоғамдық кеңес; коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау, қалпына келтіру және көму жөніндегі субъектілер; мемлекеттік мекемелер; әлеуметтік нысандар; заңды тұлғалар; жеке кәсіпкерлер; үкіметтік емес ұйымдар; халық және өзге де мүдделі тараптар.
КІРІСПЕ
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы – коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдауды және коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру бойынша нысаналы көрсеткіштерге қолжеткізуге бағытталған іс-шаралар кешенін қамтитын стратегиялық құжат болып табылады.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің (бұданәрі – ҚР ЭК) 365-бабына сәйкес аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірлеуді ұйымдастырады. Бағдарлама жергілікті өкілді органдармен бекітіледі.
Осы бағдарламаны әзірлеу барысында аудан аумағындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайына талдау жүргізіліп, саладағы негізгі проблемалар мен даму перспективалары айқындалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған кешенді шаралар ұсынылды.
Бағдарлама ұлттық стратегиялық, бағдарламалық жәнетұжырымдамалық құжаттардың басымдықтарын, сондай-ақ халықаралық тәжірибені ескере отырып әзірленді.
Бағдарламаны іске асыру коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы қызметтердің сапасын арттыруға, коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау және қайта өңдеу көлемін ұлғайтуға, олардың қоршаған ортаға тигізетін теріс әсерін азайтуға, сондай-ақ ауданның коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағыны саналы көрсеткіштерін жақсартуға мүмкіндік береді.

Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата района Турара Рыскулова
Основной разработчик
ТОО "Qazaq Ecology"
Цель Программы
Совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения района Т.Рыскулова
Задачи Программы
1)Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения услугами по сбору и вывозу отходов;
2)Совершенствование системы раздельного сбора отходов;
3)Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, отходы электронного и электрического оборудования и пр.);
4)Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов;
5)Повышение информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон.
Ожидаемые результаты
улучшено качество предоставляемых услуг в сфере управления коммунальными отходами;
увеличен объем раздельного сбора, сортировки и переработки коммунальных отходов;
минимизировано негативное влияние коммунальных отходов на окружающую среду;
улучшены целевые показатели в сфере управления коммунальными отходами.
Период
2026 – 2030 гг.
Объем финансирования
Объем финансирования определяется в зависимости от количества бюджетных средств, предоставленных местным исполнительным органам на финансирование мероприятий в сфере обращения с коммунальными отходами, в соответствующий период.
Исполнители Программы
Акимат района Турара Рыскулова Жамбылской области; Маслихат; Общественный совет; субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов; государственные учреждения; социальные объекты; юридические лица; индивидуальные предприниматели; НПО; население и др. заинтересованные стороны.
ВВЕДЕНИЕ
Программа по управлению коммунальными отходами - это стратегический документ, включающий анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами и комплекс мер, направленных на достижение целевых показателей по совершенствованию системы управления коммунальными отходами.
Согласно статье 365 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - ЭК РК) местные исполнительные органы (далее - МИО) районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения организуют разработку Программы управления коммунальными отходами (далее - Программа). Программа утверждается местными представительными органами.
В ходе разработки настоящей Программы проведен анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами в районе, выявлены проблемы и перспективы развития сектора управления коммунальными отходами и предложены комплексные меры для улучшения системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства РК.
Программа разработана с учетом приоритетов национальных стратегических, программных и концептуальных документов, а также международного опыта.
Реализация Программы приведет улучшению качества предоставляемых услуг в сфере управления коммунальными отходами, увеличению объема сбора, сортировки и переработки коммунальных отходов, минимизации негативного влияния коммунальных отходов на окружающую среду, улучшению целевых показателей района в сфере управления коммунальными отходами.

1. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
1.1 Жалпы жағдайдың сипаттамасы
Қалдықтар бойынша деректерге шолу
Тұрар Рысқұлов ауданының жалпы аумағы – 908 682 гектар. 2025 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша аудан халқының саны – 67 485 адам.
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ЭГТРМ) деректеріне сәйкес, Қазақстанда жыл сайын 4,5–5 млн тонна қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрі – ҚТҚ) түзіледі. Ұлттық статистика бюросының мәліметтері бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару көлемі жылына 3,5–4,0 млн тоннаны құрайды.
ҚР ЭГТРМ деректеріне сәйкес, 2021 жылы республика бойынша халықтың 82%-ы, ал Жамбыл облысында 92%-ы ҚТҚ жинау және шығару қызметтерімен қамтылған.
Ауданда жыл сайын орта есеппен 520 тонна коммуналдық қалдық түзіледі, халықты ҚТҚ шығару қызметтерімен қамту деңгейі – 81%.
Коммуналдық қалдықтардың түзілу көздеріне жеке тұрғын үйлер, көппәтерлі үйлер, кеңсе ғимараттары, коммерциялық кәсіпорындар, бизнес орталықтар, өнеркәсіп кәсіпорындары, қоғамдық ұйымдар, балабақшалар, мектептер, ауруханалар, ауыл шаруашылығы субъектілері, сауда объектілері, базарлар және басқа да қалдық түзілетін орындар жатады.
Қалдықтардың негізгі үлесін тұрмыстық қалдықтар (83,8%) құрайды, өндірістік (тұрмыстыққа теңестірілген) қалдықтар – 15,3%, көшелерден жиналатын қоқыс – 0,8%, базар қалдықтары – 0,1%.
Түзілген коммуналдық қалдықтардың 98%-дан астамы ҚТҚ полигондарында көміледі. Полигондарда көмілуге жіберілетін қалдық көлемі жылсайын артып келеді.
Морфологиялық құрамы
ХЖТИЖО зерттеулеріне сәйкес, коммуналдық қалдықтардың негізгі фракциялары – тамақ қалдықтары, макулатура және пластик (1-сурет). Сонымен қатар қалдықтардың 24%-ын тоқыма, ағаш, сүйек, тері, резеңке, бақша және көше қалдықтары, гигиеналық құралдар және өзге де қалдықтардан тұратын "өзге қалдықтар" құрайды.
1-сурет. ҚТҚ морфологиялық құрамы
Қазіргі уақытта ҚТҚ құрамындағы тамақ қалдықтарын қайта өңдеу тәжірибесі мен қуаттары жоқ. Осыған байланысты барлық биоыдырайтын қалдықтар, соның ішінде тамақ қалдықтары, көше сыпырындысы және бақша қалдықтары полигондарға жіберіледі. Биоыдырайтын қалдықтардың ыдырауы барысында түзілетін полигон газы, оның ішінде жанғыш метан, полигондарда өрт пен жарылыс қаупін тудырады.
Осылайша, биоыдырайтын (тамақ) қалдықтарды қайта өңдеу қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың өзекті бағыттарының бірі болып табылады.
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары мен тарифтері
Тұрар Рысқұлов аудандық мәслихатының 2023 жылғы 7 желтоқсандағы №13-5 шешіміне сәйкес коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары, сондай-ақ халық үшін ҚТҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтері бекітілген.
1-кесте. ҚТҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтері
Атауы
Есептік бірлік
Айлық құны, теңге
Абаттандырылған тұрғын үйлердегі жеке тұлғалар үшін
1 тұрғын
160
Абаттандырылмаған тұрғын үйлердегі жеке тұлғалар үшін
1 тұрғын
160
Заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін (ҚҚС-сыз)
1 м³

1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
1.1 Общая характеристика ситуации
Обзор данных по отходам
Общая площадь территории района Турара Рыскулова составляет 908682 га.
Население по состоянию на 01.10.2025 года составляет 67485 человека.
Согласно данным Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК (далее - МЭГиПР РК) ежегодно в Казахстане образуется 4,5-5 млн. твердых бытовых отходов (далее – ТБО). Сбор и вывоз коммунальных отходов по данным Бюро национальной статистики ежегодно составляет 3,5-4,0 млн. тонн.
Согласно данным МЭГиПР РК за 2021 год услугами по сбору и вывозу ТБО по всей республике обеспечены 82 % населения, по Жамбылской области - 92 %.
В среднем в по району образуется 520 тонн коммунальных отходов в год, при уровне охвата населения услугами вывоза ТБО 81%.
Источники образования коммунальных отходов – частные домохозяйства, многоквартирные дома, офисные здания, коммерческие предприятия, бизнес центры, промышленные предприятия и общественные организации, детские сады, школы, больницы, субъекты сельского хозяйства, торговые учреждения, рынки и базары и другие места образования коммунальных отходов.
Основная доля образования отходов приходится на отходы домашних хозяйств (83,8%), 15,3% составляют отходы производства (приравненные к бытовым), 0,8% - мусор, собранный с улиц, 0,1% - рыночные отходы.
Из образованных коммунальных отходов более 98% захораниваются на полигонах ТБО. Объем захороненных отходов на полигоне растет с каждым годом.
Морфологический состав
Согласно исследованию МЦЗТ основные фракции в составе коммунальных отходов - это пищевые отходы, макулатура и пластик (рисунок 1). При этом значительная часть (24%) отнесена к прочим отходам, в состав которых входит текстиль, дерево, кости, кожа, резина, садовый, уличный, средства гигиены и пр.
Рисунок 1. Морфологический состав ТБО
В настоящее время отсутствуют практики и мощности по переработке пищевой фракции ТБО. В связи с этим, все биоразалагаемые отходы, в том числе пищевые отходы, смет с улиц, садовые отходы в составе ТБО попадает на полигоны. Свалочный газ, в том числе горючий метан, образующийся в ходе разложения биоразалагаемых отходов, может приводить к пожарам и взрывам на полигонах.
Таким образом, переработка биоразлагаемых (пищевых) отходов является одним из актуальных направлений развития системы управления отходами.
Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы
Согласно, Решение Турар Рыскуловского районного маслихата за № 13-5 от 07.12.2023 года утверждены нормы образования и накопления коммунальных отходов, тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.
Таблица 1. Тарифы на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО
Наименование
Расчетная единица
Стоимость в месяц, тенге
для физических лиц благоустроенных домовладений
1 житель
160
для физических лиц неблагоустроенных домовладений
1 житель
160
для юридических лиц и субъектов частного предпринимательства, без НДС
1 м3

1699
Қалдықтардың жиналу нормасы бір адамға жылына 0,66 м³ құрайды. Көшелердің, алаңдардың, саябақтар мен скверлердің қатты жабыны бар аумақтарынан жиналатын қалдықтардың болжамды нормативі жылына 1 м² жабын ауданына 0,01 м³ көлемінде қабылданады.
1.2 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін
бағалау
1.2.1 Қалдықтарды жинақтау және бөлек жинау, шығару қызметімен қамту
Қалдықтардың жинақталу нормалары мынадай түрде айқындалады: тұрғын үйлер бойынша – 1 адамға шаққанда, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы объектілер (қонақ үйлер, кинотеатрлар және т.б.) бойынша – 1 орынға, дүкендер мен қоймалар бойынша – сауда алаңының 1 м²-не. Ұйымдар мен мекемелерде қалдықтардың жинақталу көлемі мен құрамы жасалған шарттар негізінде анықталады.
Жинақталудың есептік жылдық көлемдері негізінде қалдықтарды залалсыздандыру немесе қайта өңдеу объектілерінің қуаты мен өнімділігі айқындалады, ал орташа тәуліктік есептік нормалар бойынша көлік құралдарына қажеттілік және жинау мен қысқа мерзімді сақтауға арналған жабдықтардың қуаты анықталады.
2-кесте. Контейнерлік алаңдар мен контейнерлер туралы ақпарат
Атауы
Тұрар Рысқұловауданы
Контейнерлік алаңдар
Контейнерлер саны
129
Оның ішінде пластик ыдыс тарға арналған
Люминесцентті шамдарға арналған
Нанқалдықтарына арналған
Қолданылатын контейнерлердің түрі
көлемі 0,75 м³ стандартты металл контейнерлер
Ауданда коммуналдық қалдықтарды жинақтау және жинау екі тәсілмен жүзеге асырылады:
Контейнерлік әдісарқылы;
контейнерсіз (тарассыз) әдіс – белгіленген орындарға қойылған пакеттер мен қаптардағы қалдықтарды бекітілген кесте бойынша аумақты аралап жинау арқылы. Контейнерсіз шығару негізінен жеке тұрғын секторында қолданылады.
Ауданда қалдықтарды бөлек жинау жүйесі енгізілмеген. Қалдықтарды уақытша орналастыруға арналған контейнерлік алаңдар (бұдан әрі – КА), сондай-ақ қайталама шикізатты бөлек жинауға арналған контейнерлер мен торлар жоқ.
Контейнерлерден шығарылған барлық коммуналдық қалдықтар ҚТҚ полигонында сұрыптаусыз көміледі, бұл ҚР Экологиялық кодексінің талаптарына сәйкес келмейді. Осыған байланысты жақынарада сұрыптау желісін салу және іске қосу қажет.
1.2.2 Тасымалдау
Ауданда коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметін "Тазалық" жеке кәсіпкері жүзеге асырады. Күнделікті пайдалануға арналған техника паркі: 1 бірлік КамАЗ, 2 бірлік ЗиЛ, 1 бірлік тиегіш.
ҚР Экологиялық кодексіне сәйкес, ҚТҚ жинау және тасымалдау қызметін жүзеге асыратын компаниялар ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігіне қызметтің басталғаны туралы хабарлама беруге міндетті. Хабарлама бермей кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.
ҚР ЭГТРМ-нің кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінде қауіпті емес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау қызметі бойынша хабарлама берген субъект туралы мәліметтер бар. Хабарлама 2024 жылғы 29 қаңтарда берілген.
Халықтан коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі кәсіпорындар туралы ақпарат
2021 жылдан бастап ҚР Экологиялық кодексіне сәйкес жергілікті атқарушы органдардың құзыретіне коммуналдық қалдықтарды жинау қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға тұрғылықты жері бойынша тіркелген азаматтар санын айқындау мақсатында халықты тіркеу жөніндегі деректерге қолжетімділікті қамтамасыз ету жатады. Осыған байланысты ауданда ҚТҚ жинау және шығару қызметін жүзеге асыратын субъектілерге көрсетілген деректерге қолжетімділік беру қажет.
ҚР Экологиялық кодексіне сәйкес тұрғын үйлерде тұратын жеке тұлғалар орталықтандырылған жүйені жария шарт негізінде пайдалануға және бекітілген тарифтерге сәйкес төлем жасауға міндетті. Алайда бұл талап толық көлемде орындалмайды. Жеке тұрғын үйлердің тұрғындары жеке шарттар жасасуды жөн көреді. Бұл жағдай тұрғындардың бір бөлігінің жария шарттың бар екендігі туралы хабарсыз болуымен байланысты болуы мүмкін.
Жеке шарттар жасасу қалдықтарды жинау және шығару қызметін көрсететін кәсіпорындар үшін тиімсіз, себебі бұл қосымша шығындарға (қызметкерлер, еңбекақы және т.б.) әкеледі. Осыған байланысты жеке шарттар тәжірибесін қайта қарап, жария шартқа көшу қажет. ЖАО мен қалдықтарды шығару ұйымдары өз сайттарында жария шартты орналастырып, халық арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізуі тиіс.

1699
Норма накопления составляет 0,66 м3 на 1 человека в год. Ориентировочный норматив смета с твердых покрытий улиц, площадей, парков, скверов следует принять 0,01 м3 в год на 1 м2 площади покрытия.
1.2 Оценка существующей системы управления коммунальными отходами
1.2.1 Накопление и раздельный сбор, охват вывозом
Нормы накопления отходов определяют: по жилым домам – на 1 чел., по объектам культурно-бытового назначения (гостиницы, кинотеатры и т.д.)- на 1 место, по магазинам и складам – на 1 м2 торговой площади. Объем накопления мусора организациями и учреждениями и его состав определяются на основании договоров. На основе расчетных годовых объемов накопления определяют мощность и производительность сооружений по обезвреживанию или переработке, а на основе среднесуточных расчетных норм – потребность в транспортных средствах и мощность оборудования по сбору и кратковременному хранению.
Таблица 2. Информация по контейнерным площадкам и контейнерам
Наименование
Район Т.Рыскулова
Контейнерные площадки
-
Контейнеры
129
из них для пластиковой посуды
-
для люминесцентных ламп
-
для отходов хлеба
-
Вид используемых контейнеров
стандартные металлические контейнеры размером 0,75 м3
Накопление и сбор коммунальных отходов в районе осуществляется двумя путями:
- в контейнерах;
- бесконтейнерным (бестарным) методом - путем объезда территории и сбора отходов в пакетах/мешках, размещаемых в установленных местах, по графику. Бесконтейнерный вывоз осуществляется в основном в частном секторе.
В районе раздельный сбор отсутствует.
В районе отсутствуют контейнерные площадки для временного размещения отходов (далее - КП), а также отсутствуют контейнеры и сетки для раздельного сбора вторичного сырья.
Все коммунальные отходы, вывезенные с контейнеров, захораниваются без сортировки на полигоне ТБО, что не соответствует требованиям ЭК РК. Необходимо в ближайшее время осуществить строительство и запуск сортировочной линии.
1.2.2 Транспортировка
Сбором и вывозом коммунальных отходов в районе занимается Ипдивидуальный предприниматель "Тазалык". Для повседневной эксплуатации имеются следующие техники – 1 ед. Камаз, 2 ед. ЗиЛ 1 ед. погрузчик.
Согласно ЭК РК компании, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, должны подать уведомление о начале деятельности в МЭГиПР РК. Осуществление предпринимательской деятельности без подачи уведомления запрещается.
В списке субъектов предпринимательства МЭГиПР РК, подавших уведомление о начале деятельности по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов данные имеются. Уведомление было подано 29.01.2024 году.
Информация о предприятиях по сбору и вывозу коммунальных отходов от населения
Для проработки данного вопроса с 2021 года согласно ЭК РК в компетенцию МИО входит обеспечение доступа для организаций, осуществляющих деятельность по сбору коммунальных отходов, к сведениям о регистрации населения в целях идентификации количества граждан, зарегистрированных по месту жительства. Таким образом, необходимо обеспечить субъектам, осуществляющим сбор и вывоз ТБО в районе, доступ к сведениям о регистрации населения для корректного выставления счетов за свои услуги.
Согласно ЭК РК физические лица, проживающие в жилых домах, обязаны пользоваться централизованной системой на основании публичных договоров и оплачивать услуги согласно утвержденным тарифам. Однако данная норма выполняется частично. Но жители частных домов предпочитают заключать индивидуальные договоры. Возможно, некоторая часть населения не осведомлена о наличии публичного договора.
Заключение индивидуальных договоров для оплаты услуг за сбор и вывоз ТБО предприятиями неэффективно, это влечет дополнительные расходы для мусоровывозящей организации (далее – МВО), рабочие места, заработная плата и пр. Поэтому необходимо пересмотреть практику заключения индивидуальных договоров на сбор и вывоз ТБО с населением и перейти на заключение публичного договора. МИО и МВО необходимо выложить публичный договор на своих сайтах и провести работу по осведомлению населения.

1.2.3 Сұрыптау және қайта өңдеу
Қалдықтарды басқару жүйесінің алғашқы кезеңі – оларды түзілу орындарында жинауды ұйымдастыру
Тұрғын аумақтарды ҚТҚ-дан тазарту бірнеше операциялардан тұрады. Негізінен жинаудың екі әдісі қолданылады: біртұтас (унитарлық) және бөлек жинау. Біртұтас жинау кезінде барлық қалдықтар бір контейнерге жиналады, ал бөлек жинау кезінде қалдықтар түрлері бойынша жеке контейнерлерге салынады. Бұл әдіс арнайы көлік құралдарын қажет етеді, алайда қайталама шикізатты, тамақ қалдықтарын жинауға және залалсыздандыруды қажет ететін қалдықтардың көлемін айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді.
Алайда, аудан бойынша, ҚР-ның көптеген қалаларындағыдай, негізінен қағаз, картон, пластик және шыны қалдықтары ғана қайта өңделеді.
Ауданда халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттері жоқ.
Бөлек жинау Кулан ауылында орналасқан бір полигонда қолмен жүзеге асырылады. Сұрыптау көлемдері: шыны – 10 тонна, пластик – 15тонна.
Макулатура, пластик және металл ыдыстар жиналып, престеліп, өңірдегі ірі жинаушыларға немесе қайта өңдеушілерге өткізіледі, не басқа өңірлерге жөнелтіледі.
Электрлік және электрондық жабдықтардың қалдықтары (бұдан әрі – ЭЭЖҚ) халықтан жиналмайды. Олар заңды тұлғалардан шарттар негізінде жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға тапсырылады. Бұл кәсіпорындар жабдықтарды әрі қарай кәдеге жарату немесе қайта пайдалану мақсатында қайта өңдейді.
Көбінесе сұрыптау және қайта өңдеу қызметін жүзеге асыратын кәсіпорындар жиналған және өңделген қалдықтар туралы есептілікті ұсынбайды, осыған байланысты статистикалық деректер нақты жағдайды толық көрсетпейді. Осы себепті қалдықтарды жинау және қайта өңдеу саласындағы статистиканы жетілдіру, оның ішінде шағын және орта бизнес өкілдерімен түсіндіру жұмыстарын жүргізу қажет.
1.2.4 Көму
Тұрар Рысқұлов ауданында коммуналдық қалдықтарды басқарудың негізгі тәсілі – оларды ҚТҚ полигондарында көму болып табылады.

1.2.3 Сортировка и переработка
Первым этапом системы управления отходами является организация их сбора в местах образования.
Очистка жилых районов от ТБО складывается из различных операций. В основном принято два способа сбора – унитарный и раздельный. При унитарном сборе все отходы помещаются в одном мусоросборнике, при раздельном – ТБО собирают по видам в разные сборники. Эта схема требует специальных транспортных средств для вывоза собранных ТБО, но позволяет собирать сырье для вторичной переработки, пищевые отходы, а также значительно уменьшить объемы отходов, требующих обезвреживания.
Однако в основном, как и во многих городах РК, в районе переработке подвергаются бумага, картон, пластик, стекло.
В районе отсутствуют пункты приема вторичного сырья у населения.
Раздельный сбор осуществляется вручную на одном полигоне расположенного в с. Кулан. Объемы сортировки составляют следующее: стекло – 10 тонн, пластик – 15 тонн.
Макулатуру, пластиковые и металлические посуды собирают, прессуют и сдают крупным сборщикам или переработчикам в регионе или отправляют в другие регионы.
Отходы электронного и электрического оборудования (далее – ОЭЭО) от населения не собираются. ОЭЭО собираются у юридических лиц и передаются специализированным предприятиям согласно заключенных договоров. Компании по ОЭЭО занимаются переработкой электронного и электрического оборудования, расходных материалов и комплектующих для дальнейшей их утилизации. Также практикуют возможность повторного использования оборудования и комплектующих.
Как правило, компании, осуществляющие сортировку и переработку вторичного сырья, не предоставляют отчетность о собранных и переработанных отходов, в связи с чем имеющаяся статистика по переработке отходов может не отражать реальных данных о переработке отходов. Необходимо совершенствовать статистику в области сбора и переработки отходов, в том числе путем проведения информационной работы с представителями малого и среднего бизнеса по сбору и переработке отходов.
1.2.4 Захоронение
В Т.Рыскуловском районе преобладающим способом управления коммунальными отходами является их захоронение на полигонах ТБО.

2022 жыл – 480,35 тонна;
2023 жыл – 519,91 тонна;
2024 жыл – 559,41 тонна;
2025 жылдың 10 айы – 413,6 тонна.
1.3 Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару жүйесіне талдау
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері
Құрамында сынап бар қалдықтар
Т. Рысқұлов ауданында сынап құрамды қалдықтарды (ҚСҚ) жинау және кәдеге жарату үшін арнайы контейнерлер орнатылмаған. ҚСҚ жинау жүйесінің жолға қойылмауы және халықтың экологиялық сауаттылығы мен тәртібінің жеткіліксіздігі салдарынан қауіпті қалдықтардың тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған контейнерлерге түсу фактілері орын алып отыр, бұл экологиялық қауіптерге әкеледі. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес қалдықтар санатына өткен материалдар мен өнімдерге, оның ішінде сынап құрамды қалдықтарға қойылатын талаптар қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару саласындағы ұлттық стандарттармен айқындалады. Аудан әкімдігі жеке тұлғалардан ҚСҚ жинау жүйесін ұйымдастыруы қажет. Мамандандырылған ұйымды таңдауға, арнайы контейнерлерге қызмет көрсетуге, сондай-ақ сынап құрамды шамдар мен қорек көздерін тасымалдау және өңдеуге байланысты шығындар бюджет қаражаты есебінен жабылуы тиіс. Мамандандырылған ұйымды анықтау үшін конкурс (тендер) өткізіліп, таңдалған компанияның тиісті лицензиясы және заңнама талаптарына сәйкестігі болуы қажет.
Электрлік және электрондық жабдықтардың қалдықтары
Ауданда заңды және жеке тұлғалардан түзілетін электрлік және электрондық жабдықтар қалдықтарын (ЭЭЖҚ) басқару жүйесі жоқ. Жеке тұлғалардан шығатын ЭЭЖҚ, әдетте, тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған контейнерлерге тасталып, кейін полигондарға жеткізіліп, көміледі. Заңды тұлғалар үшін де ЭЭЖҚ жинау жүйесі жолға қойылмаған. Полигон жағдайында ЭЭЖҚ коррозияға және тотығуға ұшырап, құрамындағы ауырметалдар топырақ пен жерасты суларына түседі, сондықтан оларды ТҚҚ полигондарында көмуге тыйым салынған.
ҚР Экологиялық кодексінің 365-бабына сәйкес қауіпті құрамдас бөліктер (ЭЭЖҚ, сынап құрамды қалдықтар, батареялар, аккумуляторлар және өзге де қауіпті компоненттер) бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға қалпына келтіруге берілуі тиіс.
Ауданда ЭЭЖҚ жинау және өңдеу бойынша есеп жүйесі қалыптаспаған, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органдарында бұл бағыттағы деректер жоқ.
Осыған байланысты жергілікті атқарушы органдарға халық үшін ЭЭЖҚ жинау және кәдеге жарату жүйесін ұйымдастыру, сондай-ақ заңды тұлғалардың Экологиялық кодекс талаптарын сақтауына бақылауды күшейту қажет.
Ірі көлемді қалдықтар
Ауданда ірі көлемді қалдықтар (тұрмыстық техника, жиһаз және т.б.) бөлек жиналмайды, себебі оларды шығару үшін арнайы орындар қарастырылмаған. Нәтижесінде бұл қалдықтар коммуналдық қалдықтармен бірге полигондарға жеткізіледі.
Қазіргі уақытта жергілікті атқарушы органдар ірі көлемді қалдықтарды шығару жөніндегі компанияны таңдау және арнайы орындарды белгілеу бойынша конкурс жұмыстарын жүргізуде.
Құрылыс қалдықтары
2021 жылдан бастап құрылыс қалдықтарын көмуге тыйым салынған. ҚР Экологиялық кодексіне сәйкес құрылыс немесе жөндеу жұмыстарын жүргізетін жеке тұлғалар құрылыс қалдықтарын жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға өз бетінше шығаруға міндетті. Құрылыс қалдықтарын орналастыру және инфрақұрылымды дамыту бойынша зерттеулер жүргізіліп, қолданыстағы полигондарда 50 м² жер телімін бөлу, рұқсат құжаттарын рәсімдеу, қоршау орнату және ұсатқыш қондырғыларды қою ұсынылды. Кейін құрылыс қалдықтары сұрыптаудан соң шикізат ретінде пайдаланылады.
Тамақ қалдықтары
Халықтан шығатын тамақ қалдықтары да тұрмыстық қатты қалдықтармен бірге жиналып, полигондарға көміледі. Тамақ қалдықтарын бөлек жинауға арналған контейнерлер жоқ. 2021 жылдан бастап тамақ қалдықтарын көмуге тыйым салынған.
Осыған байланысты биоыдырайтын коммуналдық қалдықтарды, оның ішінде компосттау арқылы қайта өңдеуді дамыту және тамақ қалдықтарын көмуге тыйым салу талаптарының орындалуын бақылауды күшейту қажет.
1.3 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың қазіргі жағдайына талдау бойынша қорытындылар
Жүргізілген талдау нәтижесінде ауданда халықтың коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметімен қамтылғаны анықталды. Алайда қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау, қайта өңдеу және көму процестері түбегейлі шаралар қабылдауды және жүйені жетілдіруді талап етеді.
Бағдарлама шеңберінде келесі негізгі мәселелерді шешу қажет:

- 2022 г. – 480,35 тонн;
- 2023 г. – 519,91 тонн;
- 2024 г. – 559,41 тонн;
- 10 мес. 2025 г. – 413,6 тонн.
1.3 Анализ системы управления отдельными видами отходов
Опасные составляющие коммунальных отходов
Ртутьсодержащие отходы
В районе Т.Рыскулова для сбора и утилизации РСО не установлены отдельные контейнера.
В связи с не налаженной системой сбора РСО и недостаточной сознательностью и дисциплинированностью населения существует проблема попадания опасных отходов в контейнеры для ТБО, что влечет за собой экологические риски.
Согласно ЭК РК требования к материалам и продукции, перешедшим в категорию отходов, в том числе ртутьсодержащим отходам, устанавливаются национальными стандартами в области управления отдельными видами отходов.
Акимату необходимо организовать системы сбора РСО у физических лиц. Расходы, связанные с выбором специализированной организации, обслуживанием специализированных контейнеров, в том числе с транспортировкой и переработкой ртутьсодержащих ламп и источников питания, должны покрываться за счет бюджетных средств. Для выбора специализированной организации необходимо проведение конкурса (тендера), выбранная компания должна иметь лицензию и соответствовать всем установленным законодательством требованиям и требованиям национальных стандартов.
Отходы электрического и электронного оборудования
Система управления отходами электрического и электронного оборудования (далее - ОЭЭО), образующихся у юридических и физических лиц, в районе отсутствует.
Как правило, образующиеся у физических лиц ОЭЭО удаляются в контейнеры для ТБО, далее вывозятся мусоровывозящими организациями на полигоны ТБО, где захораниваются, нанося вред окружающей среде. Система сбора ОЭЭО у юридических лиц также не налажена.
ОЭЭО в условиях полигона подвергаются коррозии и окислению, а содержащиеся в них различные тяжелые металлы попадают в почву и грунтовые воды, поэтому их захоронение на полигонах ТБО запрещено.
Согласно статье 365 ЭК РК установлено, что опасные составляющие коммунальных отходов (ОЭЭО, ртутьсодержащие отходы, батарейки, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Система учета данных по сбору и переработке ОЭЭО в районе также не налажена.
У ЖКХ отсутствуют данные по объему сбора и переработки ОЭЭО.
Таким образом, МИО необходимо организовать систему сбора и утилизации ОЭЭО для населения и усилить контроль за соблюдением юридическими лицами выполнения требовании статьи 365 ЭК РК.
Крупногабаритные отходы
На территории района крупногабаритные отходы (далее - КГО) (бытовая техника, мебель и др.) не собираются раздельно, так как отсутствуют специальные места для их вывоза. КГО вывозятся в общем потоке коммунальных отходов поступают на полигоны ТБО.
В настоящее время со стороны МИО ведется работа по выбору (конкурс) компании по вывозу и определению специальных мест для вывоза КГО.
Строительные отходы
С 2021 года введен запрет на захоронение строительных отходов. Согласно ЭК РК физические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, производят самостоятельный вывоз строительных отходов в специальные места, организованные МИО.
Проведены исследования по размещению строительных отходов и развитию инфраструктуры, предложено выделить на действующих полигонах земельный участок площадью 50 м2, оформить разрешительные документы, провести ограждение и установить дробильные установки. Далее строительные отходы используются в качестве сырья после сортировки.
Пищевые отходы
Пищевые отходы от населения также собираются в общем потоке ТБО и поступают на захоронение на существующие полигоны. Контейнеры для раздельного сбора пищевых отходов отсутствуют. С 2021 года введен запрет на захоронение пищевых отходов.
Таким образом, необходимо усилить работу по стимулированию раздельного сбора биоразлагаемых коммунальных отходов и их восстановлению, в том числе путем компостирования, и контролю за соблюдением требования по запрету захоронения пищевых отходов.
1.4 Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами
По итогам проведенного анализа текущей ситуации по управлению коммунальными отходами в районе было выявлено, что в районе обеспечен охват населения сбором и вывозом коммунальных отходов.
Процессы по раздельному сбору, сортировке, переработке и захоронению коммунальных отходов требуют кардинальных мер и совершенствования.
В рамках Программы необходимо совершенствовать систему управления коммунальными отходами и решить следующие наиболее проблемные вопросы:

1. Қалдықтарды уақытша сақтауға арналған контейнерлік алаңдардың болмауы;
2. Қайта өңделетін қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлердің жетіспеуі;
3. Қауіпті қалдықтарды (ҚСҚ, ЭЭЖҚ, медициналық және т.б.) жинау жүйесінің болмауы;
4. Биоыдырайтын (тамақ) қалдықтарды бөлек жинаудың жоқтығы;
5. Ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинау мен тасымалдау жүйесінің болмауы;
6. Халықтың қалдықтарды басқару саласындағы ақпараттандырылуы мен мәдениетінің төмендігі;
7. Полигондарда өрттердің жиі орын алуы;
8. Қалдықтарды жинау және шығару тарифтерінің төмен жиналуы;
9. Техниканың және жабдықтардың ескіруі;
10. Жұмыс істеп тұрған сұрыптау желілерінің болмауы;
11. Қалдықтарды сұрыптаусыз көму;
12. Қайта өңдеу үлесінің төмендігі (0,6%), қалдықтардың 99%-ының полигондарға жіберілуі;
13. Құрылыс және тамақ қалдықтарын қайта өңдеудің болмауы;
14. ТҚҚ-ны терең өңдеуге арналған қуаттардың жоқтығы;
15. Атмосферағашығарындылардың қоршаған орта мен халық денсаулығына керіәсері;
16. Полигонда сүзінді газды жинау және кәдеге жарату технологияларының болмауы;
17. Полигондардың экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкес келмеуі;
18. Жеке тұлғалардан төлемдердің төмен жиналуы салдарынан қалдық шығаратын ұйымдардың дебиторлық берешегінің ұлғаюы.
1.5 Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы күшті және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қатерлерді талдау
Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесіне объективті талдау жүргізу үшін оның күшті және әлсіз тұстарын, сондай-ақ қолда бар мүмкіндіктер мен ықтимал қатерлерді нақты айқындау қажет.
Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы күшті және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қатерлерді талдау
Күшті жақтар
Халықтың тұрмыстық қаттықалдықтарды (ТҚҚ) шығару қызметтерімен қамтылу деңгейінің жеткіліктілігі.
Әлсіз жақтар
ТҚҚ жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және көмуге арналған тарифтердің төмендігі;
Тарифтер бойынша абоненттік берешектің болуы;
Биоыдырайтын (тамақ) қалдықтарды, ірі көлемді қалдықтарды (ІКҚ), құрылыс қалдықтарын және электрлік-электрондық жабдықтар қалдықтарын (ЭЭЖҚ) бөлек жинау жүйесінің болмауы;
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесінің төмендігі;
Қалдықтарды сұрыптаусыз көму тәжірибесінің сақталуы;
Полигондарда өрттердің жиі орын алуы;
Халықтың қалдықтарды басқару саласындағы хабардарлығы мен экологиялық мәдениетінің төмен деңгейі.
Мүмкіндіктер
Бизнестің ТҚҚ жинау және қайта өңдеу жүйесін дамытуға мүдделілігі;
Тамақ қалдықтарын компосттауға, құрылыс қалдықтарын қайта өңдеуге арналған заманауи технологиялар мен қондырғылардың кеңспектрінің болуы;
Биоыдырайтын (тамақ) және құрылыс қалдықтарын бөлек жинауды енгізу және оларды қайта өңдеу бизнесін дамыту тұрғысынан жоғары әлеуеттің болуы;
Халықтың қалдықтарды бөлек жинауға дайын болуы.
Қатерлер
Жергілікті атқарушы органдар қызметінің Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі талаптарына сәйкес келмеуі;
Полигондардың экологиялық және санитарлық нормаларға сай болмауы;
Атмосферағашығарылатынзияндышығарындылардыңқоршағанортағажәнеаудантұрғындарыныңденсаулығынакеріәсері;
Қалдықтардыбасқаружүйесінеқатыстыхалықтыңқанағаттанбаушылығы мен наразылығы;
Жергіліктіатқарушыоргандардыңстратегиялықжоспарыныңорындалмауы;
Жергіліктіатқарушыоргандарқызметітиімділігініңжылсайынғыбағалаукөрсеткіштерінесәйкескелмеуі.

1. Отсутствие контейнерных площадок для временного хранения отходов;
2. Отсутствие контейнеров для раздельного сбора вторичных ресурсов для обеспечения населения повсеместным раздельным сбором;
3. Отсутствие системы сбора опасных составляющих коммунальных отходов (РСО, ОЭЭО, медицинские и пр.) у населения;
4. Отсутствие раздельного сбора биоразлагаемых (пищевых) отходов;
5. Отсутствие системы сбора и транспортировки крупногабаритных и строительных отходов;
6. Низкая осведомленность и культура населения в сфере обращения с отходами;
7. Частое возгорание полигона;
8. Низкая собираемость тарифа на сбор, вывоз, переработку и захоронение твердых бытовых отходов;
9. Устаревшая техника и оборудование;
10. Отсутствие действующих сортировочных линий;
11. Захоронение отходов без сортировки;
12. Низкая эффективность переработки отходов (0,6%), в то время как 99% отходов направляется на захоронение на полигон ТБО;
13. Отсутствие переработки строительных и пищевых отходов;
14. Отсутствие мощностей по глубокой переработке ТБО, за счет которых можно сократить объемы отходов, направляемых на захоронение на полигон;
15. Выбросы в атмосферу, оказывающие негативное влияние на окружающую среду и на здоровье населения района;
16. Отсутствие технологий сбора и утилизации свалочного газа на полигоне, что негативно влияет на объемы выбросов парниковых газов на полигоне;
17. Несоответствие полигонов экологическим и санитарным нормам;
18. Проблемы с собираемостью платежей от физических лиц, вследствие чего у МВО возникает дебиторская задолженность, которая ежегодно увеличивается;
1.5 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами
Для объективного анализа системы управления коммунальными отходами необходимо четкое определение ее сильных и слабых сторон, а также существующих возможностей и угроз.
Таблица 3. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз
Сильные стороны
Слабые стороны
Уровень охвата населения услугами вывоза ТБО;
-Низкие тарифы на сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО;
-Абонентская задолженность по тарифам;
-Отсутствие системы раздельного сбора биоразлагаемых (пищевых), КГО, строительных отходов и ОЭЭО;
-Низкая доля переработки отходов;
-Захоронение отходов без сортировки;
-Частое возгорание полигона;
-Низкая осведомленность и культура населения в сфере обращения с отходами.
Возможности
Угрозы
Заинтересованность бизнеса в развитии системы сбора и переработки ТБО;
Наличие современных технологий, широкого ассортимента установок для компостирования пищевых отходов, переработки строительных отходов и пр.;
Наличие большого потенциала в части внедрения раздельного сбора и развития бизнеса по переработке биоразлагаемых (пищевых) и строительных отходов;
- Готовность населения к раздельному
сбору.
-Несоответствие деятельности МИО требованиям ЭК РК;
-Несоответствие полигонов экологическим и санитарным нормам;
-Выбросы в атмосферу, оказывающие негативное влияние на окружающую среду и на здоровье населения района;
-Неудовлетворенность и недовольство населения системой управления отходами;
-Невыполнение стратегического плана МИО;
-Несоответствие ежегодной оценки эффективности деятельности МИО.

2. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫ РЕТТЕЙТІН ҰЛТТЫҚ ЗАҢНАМА
2.1 Қазақстан Республикасындағы қалдықтарды басқару саласындағы саясат
Қазақстан Республикасындағы қалдықтарды басқару саласындағы саясат Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасымен (2013 жыл) және "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасымен (2021 жыл) айқындалады.
Аталған стратегиялық құжаттар халықты қалдықтарды шығару қызметімен толық қамтуды, қалдықтарды бөлек жинауды енгізуді, қалдықтарды кәдеге жарату мен қайта өңдеу үлесін арттыруды және, тиісінше, полигондарда көметін қалдықтар көлемін азайтуды көздейді (7-кесте).
3-кесте. Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы мен "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасының мақсаттары мен нысаналы көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы

2. НАЦИОНАЛЬНОЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО, РЕГУЛИРУЮЩЕЕ УПРАВЛЕНИЕ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
2.1 Политика РК в сфере управления отходами
Политика РК в сфере управления отходами определяется Концепцией по переходу РК к "зеленой" экономике (2013) и Национальным проектом "Жасыл Казахстан" (2021).
Стратегические документы устанавливают необходимость охвата вывозом, внедрения раздельного сбора, увеличения доли утилизации и переработки отходов и, соответственно, снижения объемов отходов, захораниваемых на полигонах (таблица 4).
Таблица 4. Цели и целевые показатели Концепции по переходу РК к "зеленой" экономике и Национального проекта "Жасыл Казахстан"
Наименование показателя

2.2 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың ұтымды және экологиялық қауіпсіз жүйесін ұйымдастыруға қойылатын экологиялық заңнама талаптары
2.2.1 Коммуналдық қалдықтарды басқарудағы жергілікті атқарушы органдардың құзыреті
Коммуналдық қалдықтарға қойылатын негізгі талаптар Қазақстан Республикасының 2021 жылы қабылданған Экологиялық кодексінде, Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларында, қалдықтарды, оның ішінде міндетті түрде бөлек жиналуға жататын қалдықтардың түрлері немесе топтары бойынша талаптарда, сондай-ақ Жамбыл облысының қалалары мен елді мекендерінің абаттандыру қағидаларында белгіленген.
Экологиялық заңнамаға сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру шеңберінде жергілікті атқарушы органдардың негізгі бағыттары мен өкілеттіктері айқындалған (4-кесте).
4-кесте. Экологиялық заңнамада белгіленген жергілікті атқарушы органдардың құзыреті
Негізгі бағыттар
Экологиялық заңнамаға сәйкес құзыреттер мен талаптар
Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы құжаттар мен нормаларды әзірлеу және бекіту
коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеуді ұйымдастыру;
коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын әзірлеу;
коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту;
қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көмуге арналған тарифтерді әзірлеу;
тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму жұмыстарын жүзеге асыратын субъектілер арасында тарифті бөлу тәртібін айқындау.
Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
қалдықтарды бөлек жинауды көздейтін ұтымды әрі экологиялық қауіпсіз жүйені ұйымдастыру;
қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, қалпына келтіру және жоюмен айналысатын кәсіпкерлік субъектілері үшін қажетті инфрақұрылымды құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
конкурс (тендер) өткізу арқылы тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі мамандандырылған ұйымды айқындау;
қалдықтарды басқару объектілерін орналастыру үшін жер учаскелерін бөлу, олардың шекараларын ресімдеуді қамтамасыз ету;
контейнерлік алаңдар мен екінші реттік шикізатты қабылдау пункттерінің орналасуын айқындау, оларды бірыңғай үлгіде салу немесе қайта жаңғырту жұмыстарын ұйымдастыру;
бөлек жинауға арналған контейнерлердің қажетті санын орнатуды ұйымдастыру;
жеке тұлғалардан түзілетін құрылыс қалдықтары мен ірі көлемді қалдықтар үшін арнайы орындарды ұйымдастыру;
бөлек жиналған қалдықтарды тасымалдауды ұйымдастыру;
коммуналдық қалдықтарды көму объектілерінің құрылысын қамтамасыз ету;
коммуналдық қалдықтарды басқару кезінде қоршаған ортаның сапасына қойылатын нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету;
қалдықтарды басқарумен айналысатын ұйымдарға халықты тіркеу деректеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесінің жұмысын мониторингтеу
Экологиялық кодекс пен Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеуді бақылау.
Халықпен жұмыс және қалдықтарды басқару саласын ынталандыру
халықты тұрмыстық қатты қалдықтарды ұтымды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеу, оның ішінде бөлек жинау туралы ақпараттандыру;
органикалық коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды және оларды қалпына келтіруді, оның ішінде компосттау арқылы ынталандыру;
биоыдырайтын қалдықтарды көму көлемін қысқарту бойынша іс-шараларды ұйымдастыру, соның ішінде оларды компосттау, кәдеге жарату, биогаз және энергия өндіру мақсатында өңдеу.
Приказ и.о. МЭГиПР РК от 28 декабря 2021 года № 508

2.2 Требования экологического законодательства к организации рациональной и экологически безопасной системы управления коммунальными отходами
2.2.1 Компетенция местных исполнительных органов в управлении коммунальными отходами
Основными документами, устанавливающими требования к коммунальным отходам, являются ЭК РК , принятый в 2021 году, Правила управления коммунальными отходами, Требования к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащим обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности, Правила благоустройства территорий городов и населенных пунктов Жамбылской области.
В рамках реализации государственной политики в области управления коммунальными отходами в соответствии с экологическим законодательством выделены ключевые направления и основные полномочия МИО (таблица 4).
Таблица 4. Компетенции МИО, установленные экологическим законодательством
Ключевые направления
Компетенции и требования согласно экологическому законодательству
Разработка и утверждение документов и норм в сфере управления коммунальными отходами
организация разработки программы по управлению коммунальными отходами;
разработка норм образования и накопления коммунальных отходов;
утверждение правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;
разработка тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение;
определение порядка распределения тарифа между субъектами, осуществляющими сбор, транспортировку, сортировку и захоронению ТБО;
Обеспечение функционирования системы управления коммунальными отходами
организация рациональной и экологически безопасной системы сбора коммунальных отходов, предусматривающей раздельный сбор;
обеспечение создания и функционирования необходимой инфраструктуры для субъектов предпринимательства, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку, восстановления и удаления;
определение МВО по сбору и вывозу ТБО посредством проведения конкурса (тендера);
выделение земельных участков под строительство и размещение объектов (в том числе для обустройства КП и пунктов приема вторичного сырья), обеспечение оформления границ земельных участков;
определение месторасположения КП и пунктов приема вторичного сырья, организация реализации единообразного строительства или реконструкции КП и используемых контейнеров;
организация установки необходимого количества контейнеров для раздельного сбора;
организация мест для строительных отходов и КГО, образующихся у физических лиц;
организация транспортировки раздельно собранных отходов;
обеспечение строительства объектов по захоронению коммунальных отходов;
обеспечение достижения целевых показателей качества окружающей среды при управлении коммунальными отходами;
обеспечение доступа для организаций, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку, восстановление, и удаление, к сведениям о регистрации населения (в целях идентификации количества граждан, зарегистрированных по месту жительства);
Мониторинг функционирования системы управления коммунальными отходами
контроль за обращением коммунальных отходов в соответствии с ЭК и Правилами управления коммунальными отходами;
Работа с населением и стимулирование сферы управления коммунальными отходами
информирование населения о рациональной системе сбора, утилизации и переработки ТБО, включая раздельный сбор;
стимулирование раздельного сбора органических коммунальных отходов и их восстановления, в том числе путем компостирования;
организация мероприятий по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке, в частности методом компостирования и утилизации, в том числе в целях производства биогаза и энергии.

2.2.2 Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесіндегі өзге субъектілердің талаптары мен міндеттемелері
Қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі ұйымдарға (ҚШҰ) қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігіне қызмет басталғаны туралы хабарлама беру;
2. Арнайы жабдықталған көлік құралдарын пайдалану;
3. Көлік құралдарын спутниктік навигация жүйелерімен жабдықтау;
4. Қалдық иелерімен (орталықтандырылған жүйе жағдайында халықпен) жария шарттар жасасу;
5. Қалдықтарды қайта өңдеу немесе көму қызметін көрсететін кәсіпкерлік субъектілерімен шарттар жасасу;
6. Бөлек жиналған қалдықтар үшін жеке шығару кестесін белгілеу;
7. Пайдалануға жарамсыз контейнерлерді жөндеу және ауыстыру, контейнерлер мен контейнерлік алаңдарды жуу және дезинфекциялау шараларын қамтамасыз ету;
8. Контейнерлерді босату кезінде төгілген қалдықтарды жинау.
Халық пен заңды тұлғалардың міндеттері
1. Орталықтандырылған қалдық жинау жүйесін жария шарт негізінде пайдалану;
2. Қалдықтарды белгіленген жағдайларға сәйкес түрлері немесе топтары бойынша бөлу;
3. Құрылыс қалдықтары мен ірі көлемді қалдықтарды жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға өз бетінше шығару;
4. Тұрғын үйлерде немесе жеке ғимараттарда қызмет атқаратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің ЖАО айқындаған аумаққа қызмет көрсететін, конкурс жеңімпазы болып табылатын ұйымдармен шарт жасасу міндеті;
5. Орталықтандырылған жүйеге кірмейтін жеке ғимараттарда қызмет атқаратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің уәкілетті органда тіркелген қалдық шығару ұйымдарымен шарт жасасу міндеті;
6. ТҚҚ-ны өз бетінше шығаратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің қалдықтарды қайта өңдеу немесе көму қызметін көрсететін ұйымдармен шарттарының болуы.
Пәтер иелері кооперативтері мен басқарушы компанияларға қойылатын талаптар
1. Контейнерлік алаңдарды, ірі көлемді қалдықтарға арналған алаңдарды және оларға іргелес аумақтарды тиісті күйде ұстау;
2. Қыс мезгілінде контейнерлерге апаратын жолдар мен кіреберістерді қар мен мұздан тазалау.
Қалдықтарды көму полигондарына қойылатын талаптар
1. Пластик, макулатура, картон және қағаз қалдықтарын, сынап құрамды қалдықтарды, шыны ыдыстар мен шыны сынықтарын, ЭЭЖҚ, литий және қорғасын-қышқылды батареяларды, құрылыс, медициналық, тамақ және сұйық қалдықтарды, сондай-ақ қабылдау талаптарына сәйкес келмейтін қалдықтарды көмуге тыйым салу;
2. Қалдықтарды алдын ала сұрыптаусыз көмуге тыйым салу;
3. Полигонға жеткізілетін қалдықтардың көлемі мен қауіптілік деңгейін азайту шараларын қамтамасыз ету;
4. Қалдықтарды белгіленген орындардан тыс жерлерде жинауға және орналастыруға тыйым салу;
5. Қабылдау талаптарын сақтау мақсатында қалдықтарды араластыруға тыйым салу;
6. Полигон операторларының биоыдырайтын қалдықтарды көму көлемін қысқарту және сүзінді газды жинау мен кәдеге жарату жүйелерін орнату арқылы метан шығарындыларын азайту шараларын қабылдауы;
7. Полигондарда сүзінді мен сүзіндігазды жинау және бұру жүйелерінің, сондай-ақ газ шығарындыларын бақылау жүйелерінің болуы;
8. Депонирленген қалдықтардан түзілетін сүзінді мен ағынды суларды бақылау жүйесінің болуы;
9. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі талаптары орындалмайтын тұрмыстық қаттықалдықтар полигондарын пайдалануға тыйым салу.
3. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТТАРЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ

2.2.2 Требования и обязательства других субъектов в системе управления коммунальными отходами
Требования и обязательства МВО в системе управления коммунальными отходами:
1) Подача уведомления о начале осуществления деятельности в МЭГиПР РК;
2) Использование специально оборудованных транспортных средств;
3) Оборудование транспортных средств спутниковыми навигационными системами;
4) Заключение договоров с собственниками ТБО (публичные договоры при централизованной системе с населением);
5) Заключение договоров с субъектами предпринимательства, осуществляющими переработку или захоронение ТБО;
6) Определение отдельной периодичности вывоза для раздельно собранных отходов (фракции, вида) отходов;
7) Организация ремонта и замены непригодных к дальнейшему использованию контейнеров, и меры по обеспечению мойки и дезинфекции контейнеров и контейнерных площадок;
8) Уборка просыпавшегося мусора при выгрузке контейнеров для раздельного сбора отходов в специализированную технику.
Требования и обязательства населения и юридических лиц в системе управления коммунальными отходами:
1) Пользование централизованной системой сбора отходов на основании публичных договоров;
2) Обеспечение разделения отходов по видам или группам, в соответствии с созданными условиями для раздельного сбора отходов;
3) Самостоятельный вывоз строительных отходов и КГО в специальные места, организованные МИО;
4) Обязанность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей (ИП), осуществляющих деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях, при пользовании централизованной системой сбора отходов, заключить договоры с МВО, обслуживающими определенные МИО участки, то есть выигравшими конкурс;
5) Обязанность юридических лиц и ИП, осуществляющих деятельность в отдельно стоящих зданиях , не относящихся к централизованной системе сбора отходов, заключить договор с МВО, которые подали уведомление о начале деятельности и включенным в реестр разрешений и уведомлений МЭГиПР РК;
6) Обязанность юридических лиц и ИП при самостоятельном вывозе ТБО иметь договоры с субъектами предпринимательства, осуществляющими переработку или захоронение ТБО.
Требования для объединений собственников квартир и управляющих компании в системе управления коммунальными отходами:
1) Содержание контейнерных площадок, специальных площадок для складирования КГО, а также прилегающей к ним территории юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями (объединения собственников имущества, управляющие компании, обслуживающие организации и др.), на территории которых находятся контейнерные площадки;
2) Обеспечение в зимнее время года организации очистки от снега и наледи подходов и подъездов к контейнерам с целью создания условий для населения и работы специализированных транспортных средств.
Требования к полигонам по захоронению отходов:
1) Запрет на захоронение отходов пластика, макулатуры, картона и отходов бумаги, РСО, стеклянной тары, стеклобоя, ОЭЭО, литиевых и свинцово-кислотных батарей, строительных, медицинских, пищевых и жидких отходов, отходов, которые не удовлетворяют критериям приема;
2) Запрет захоронения ТБО без их предварительной сортировки;
3) Обеспечение уменьшения количества и опасных свойств отходов, предназначенных для захоронения на полигоне, до их поступления на полигон;
4) Запрет складирования отходов вне специально установленных мест, предназначенных для их накопления или захоронения;
5) Запрет смешивания отходов в целях выполнения критериев приема;
6) Необходимость принятия мер оператором полигона по уменьшению выбросов метана на полигоне путем сокращения объемов захоронения биоразлагаемых отходов и установки систем сбора и утилизации свалочного газа;
7) Наличие на полигонах ТБО системы для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа, системы мониторинга выбросов (свалочного газа);
8) Наличие на полигоне системы мониторинга фильтрата и сточных вод, образующихся в депонированных отходах, для предупреждения их негативного воздействия на окружающую среду;
9) Запрет эксплуатации полигона ТБО, на котором не обеспечивается выполнение требований ЭК РК.
3. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ

3.1 Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес аудан аумағында коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және халыққа көрсетілетін қалдықтарды жинау мен шығару қызметтерінің сапасын арттыру.
Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1. Халықты қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету мақсатында коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін оданәрі дамыту;
2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру;
3. Коммуналдық қалдықтарды, оның ішінде ерекше санаттағы (тамақ, құрылыс, ірі көлемді қалдықтар, электрлік және электрондық жабдықтар қалдықтары және т.б.) қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту;
4. Коммуналдық қалдықтарды экологиялық қауіпсіз көмуін қамтамасыз ету;
5. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша халықтың экологиялық мәдениеті мен ақпараттандырылу деңгейін арттыру, сондай-ақ барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту.

3.1 Цель и задачи
Целью Программы является совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения в районе.
Задачи Программы:
1Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения услугами по сбору и вывозу отходов;
2Совершенствование системы раздельного сбора отходов;
3Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.);
4Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов;
5Повышение культуры и информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон.

3.2 Нысаналы көрсеткіштер
Осы бағдарлама шеңберінде аудан аумағында коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған нысаналы көрсеткіштер белгіленді (5-кесте). Бағдарлама көрсеткіштерін мониторингтеу кезінде бірыңғай тәсілді қамтамасыз ету мақсатында 1-қосымшада осы Бағдарламада белгіленген көрсеткіштерді айқындау әдістемесі келтірілген.
5-кесте. 2026–2030 жылдарға арналған халықты қалдықтарды жинау және шығару, қайта өңдеу және көму жүйесін жетілдіру бойынша нысаналы көрсеткіштер
Нысаналы көрсеткіштер
Ағымдағы жағдай (2025)

3.2Целевые показатели
В рамках настоящей Программы установлены целевые показатели по совершенствованию системы управления коммунальными отходами в районе (таблица 5). В Приложении 1 представлена Методика определения показателей, установленных настоящей Программой, с целью обеспечения единого подхода к мониторингу показателей Программы.
Таблица 5. Целевые показатели по совершенствованию системы охвата населения сбором и вывозом, переработкой и захоронения отходов 2026-2030 гг.
Целевые показатели
Текущая ситуация (2025)

40,5 %
55,3 %
61,5 %
73,8 %
86,1 %
86,1 %
4. БАҒЫТТАРЫ, МАҚСАТҚА ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ҚАТЫСТЫ ШАРАЛАР
4.1. Қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін дамытудың шаралары, халықты қызметпен толық қамту мақсатында
Қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту үшін келесі шаралар жүзеге асырылуы қажет:
Халықты қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамту;
Ұзақ мерзімді келісім-шарттар жасау және конкурстарды ашық негізде өткізу;
Экономикалық негізделген тарифтерді бекіту;
Тарифтердің жинақталуын арттыру;
Контейнерлік алаңдарды орнату, жаңа контейнерлерді қалдық көлемі мен түріне сәйкес орналастыру, қоқыс жинау көліктері мен қажетті техниканы жаңарту.
Халықты қызметпен толық қамту
Қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтері тек физикалық емес, заңды тұлғаларды да қамтуы керек. Жеке және көп қабатты үйлерде немесе жеке ғимараттарда (егер контейнер жоқ болса) қызмет көрсету келісім-шарттарын жасасу мақсатында заңды тұлғалар мен ақпараттық жұмыстар жүргізілуі қажет.
Ұзақ мерзімді келісім-шарттар жасау және конкурстар өткізу ТҚҚ жинау және тасымалдау қызметтерінің сапасын арттыру үшін коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша ұзақ мерзімді келісім-шарттар бәсекелестік негізде жасалуы қажет. Нарық қатысушыларына нықтау мақсатында конкурс (тендер) өткізген кезде, ЖАО ҚШҰ-ларға қойылатын талаптарды ҚР Экологиялық кодексі мен Қалдықтарды басқару ережелеріне сәйкес белгілейді. ТҚҚ жинау және тасымалдау мен тек арнайы кәсіпорындар айналысуы керек, олардың қызметі Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сай болуы шарт. ҚШҰ таңдау кезінде негізгі талаптардың бірі – компанияның ТҚҚ жинау және шығару қызметі бойынша ҚР ЭГТРМ тізілімінде тіркелген болуы, яғни қызметті бастау туралы хабарлама берген болуы. Қауіпсіз қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау мен айналысатын кәсіпкерлік субъектілері ҚР ЭГТРМ қызметті бастау туралы хабарлама беруі тиіс, ҚР "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" заңыталаптарына сәйкес. Хабарламалық тәртіпке сәйкес келмейтін ҚШҰ конкурсқа қатыса алмайды және ТҚҚ жинау мен тасымалдау қызметтерін көрсете алмайды, себебі ҚР ЭГТРМ хабарламасынсыз қауіпсіз қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау қызметі тыйым салынған.
Егер компания сондай-ақ қауіпті қалдықтармен айналысса, онда лицензиясы болуы міндетті.
Экономикалық негізделген тарифтерді бекіту Орнатылатын тарифтер арнайы ұйымдардың қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру шығындарын қазіргі жағдай мен инфляциялық процестерді ескере отырып өтеуге тиіс. Тарифтерді уақтылы қайта қарау, индекстеу және экономикалық тұрғыдан негізделген тарифтерді бекіту арнайы ұйымдардың қалдықтарды жинау және шығару қызметінің сапалы жұмысын қамтамасыз етеді, бұл ауданның экологиялық жағдайына және тұрғындардың денсаулығына оң ықпалын тигізеді.
ТҚҚ жинау, шығару, қайта өңдеу және орналастыру қызметтері үшін тарифтердің толық төленуін қамтамасыз ету және тұрғындардың уақытында төлеуін ұйымдастыру.
Осы мақсатта ЖАО мен арнайы ұйымдардың тұрғындардың тіркелу деректеріне қолжеткізу жөніндегі өзара әрекеттестігі күшейтілуі қажет. Тұрғындарды тұрақты немесе уақытша тұру орны бойынша тіркеу кезінде жаңа тіркеу мекенжайы туралы ақпарат ІІМ ақпараттық жүйесінен "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасына (әкімшісі – ҚР ӘМ) нақты уақыт режимінде жіберіледі. Бұл база – эталондық деректерқоры болып саналады және оған ҚР барлық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктер) қол жеткізе алады.
Осы интеграция шеңберінде ЖАОҚШҰ-ға мекенжай бойынша тіркелген азаматтар саны туралы ақпаратты жеке деректерді бермей (анонимді түрде) ұсынады, бұл ТҚҚ жинау, шығару, қайта өңдеу және орналастыру бойынша төлемдерді дұрыс есептеуге мүмкіндік береді.
ТҚҚ жинау және тасымалдау жүйесін санитарлық нормаларға сәйкес контейнерлік алаңдарды ұйымдастыру, контейнерлерді ауыстыру және жаңа контейнерлерді жиналатын қоқыс көлемі мен сипатына қарай орнату арқылы жетілдіру.
Қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесі құрылыс типіне байланысты келесідей ұйымдастырылады:
Көп қабатты тұрғын үй аудандарында:
Тұрғын аудандарда контейнерлік алаңдар орнату;
Стандартты контейнерлерді орналастыру;
Қоқысты шығару үшін қысу жүйесі бар қоқыс көліктерін пайдалану, бұл жиналатын қалдықтардың тығыздығын арттыруға мүмкіндік береді.
Жеке үйлер орналасқан аудандарда:
Жеке контейнерлер орнату;
Қоқысты шығару үшін көлемі үлкен және жоғары қысу қабілеті бар қоқыс көліктерін пайдалану.
Санитарлық нормаларға сәйкес контейнерлік алаңдарды ұйымдастыру үшін келесі шаралар қабылданады:

40,5%
55,3 %
61,5%
73,8%
86,1%
86,1%
4. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
4.1 Меры по дальнейшему развитию системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения услугами по сбору и вывозу отходов;
Для дальнейшего развития системы сбора и транспортировки коммунальных отходов необходимо выполнение следующих мер:
охват населения услугами по сбору и вывозу отходов;
заключение долгосрочных контрактов и проведение конкурсов на конкурентной основе;
утверждение экономически обоснованных тарифов;
повышение собираемости тарифа;
Кстановление контейнерных площадок для сбора отходов, с установкой новых контейнеров в зависимости от объемов и специфики собираемых отходов. Обновление парка мусоровозов и другой необходимой техники.
Охват населения услугами по сбору и вывозу отходов
Охват населения услугами по сбору и транспортировке отходов обеспечивается за счет полного охвата услугами не только физических, но и юридических лиц. Необходимо проведения осведомительной работы с юридическими лицами, осуществляющими деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях (если нет контейнеров), по заключению договоров на услуги по сбору и вывозу ТБО с МВО, определенными МИО для обслуживания данных участков.
Заключение долгосрочных контрактов и проведение конкурсов на конкурентной основе
Для повышения качества услуг по сбору и вывозу ТБО необходимо заключение долгосрочных контрактов на управление коммунальными отходами на конкурентной основе.
При проведении конкурса (тендера) по определению участников рынка, МИО будут устанавливать требования для МВО в соответствии с ЭК РК и Правилами управления коммунальными отходами. Сбором и транспортировкой ТБО должны заниматься специализированные предприятия, деятельность которых должна соответствовать требованиям экологического законодательства РК.
Одно из основных требований при выборе МВО - присутствие компании по сбору и вывозу ТБО в реестре МЭГиПР РК, то есть подача уведомления о начале осуществления деятельности. Субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов, обязаны подать уведомление о начале деятельности в МЭГиПР РК согласно Закону РК "О разрешениях и уведомлениях". МВО, которые не соответствуют уведомительному порядку, не могут участвовать в конкурсе и оказывать услуги по сбору и вывозу ТБО, так как осуществление деятельности по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов без уведомления МЭГиПР РК запрещается.
Если компания также осуществляет обращение с опасными отходами, то необходимо иметь лицензию.
Утверждение экономически обоснованных тарифов
Устанавливаемые тарифы должны покрывать расходы специализированных организаций на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение отходов с учетом современных реалий и инфляционных процессов.
Своевременный пересмотр, индексация и утверждение экономически обоснованных тарифов позволит обеспечить качественную работу специализированных организаций по сбору и вывозу отходов, что благоприятно отразится на экологической ситуации района и здоровье населения.
Повышение собираемости тарифа на сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО и своевременной оплаты населением
Необходимо усиление взаимодействия МИО со специализированными организациями в отношении доступа к сведениям о регистрации населения.
При регистрации граждан по месту жительства, временного пребывания (проживания) сведения о новом адресе регистрации передаются в режиме реального времени из информационной системы МВД в Государственную базу данных "Физические лица" (администратор – МЮ РК), которая является эталонным банком данных и доступ к которой обеспечен всем государственным и местным исполнительным органам (акиматы) РК.
В рамках данной интеграции МИО будут предоставлять МВО сведения о количестве зарегистрированных граждан по адресу в обезличенном виде (без передачи персональных данных), что позволит корректно начислять платежи за сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО.
Установление в соответствие с санитарными нормами контейнерных площадок, замена и установка новых контейнеров в зависимости от объемов и специфики собираемых отходов
Система сбора и транспортировки коммунальных отходов в зависимости от типа застройки будет организована следующим образом:
В районах многоэтажной застройки:
оборудовать контейнерные площадки в жилых зонах;
установить стандартные контейнеры;
для вывоза отходов использовать мусоровозы с системой прессования для увеличения плотности собираемых отходов.
В районах индивидуальной застройки:
установить индивидуальные контейнеры;
для вывоза отходов использовать мусоровозы с большим объемом и высокой компрессионной способностью.
Для приведения в соответствие с санитарными нормами КП будут выполнены следующие мероприятия:

Үйшаруашылықтары, ұйымдар, мәдени-бұқаралық мекемелер мен демалыс аймақтарында қоқыс жинау контейнерлері үшін арнайы алаңдар бөлінеді, көлік жүретін жолдар мен қамтамасыз етіледі. Алаң қатты жабындыдан жасалып, үш жағынан қоршалады, қоршаудың биіктігі қалдықтардың желмен таралуын болдырмауы тиіс, кемінде 1,5 м.
Контейнерлік алаң тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, балалар объектілерінен, спорт алаңдарынан және демалыс орындарынан кемінде 25 м қашықтықта орналасуы тиіс. Қалыптасқан құрылыс аудандарында санитарлық талаптарды сақтау мүмкін болмаған жағдайда, қашықтық комиссия арқылы ЖАО, санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімдері, нысан иелері және басқа мүдделі тұлғалардың қатысуымен анықталады.
Қалдықтарды шығару кестеге сәйкес жүргізіледі. Қалдықтарды тасымалдау шығындарын азайту үшін шығару жиілігі санитарлық және экологиялық талаптарға сай минималды деңгейде белгіленеді.
Шығару жиілігін анықтауда қалдықтардың көлемі, морфологиялық құрамы, қолданылатын контейнерлердің түрі мен саны ескеріледі. Әрбір қалдық категориясы (фракциясы, түрі) үшін бөлек жинау кезінде өзіне тән шығару мерзімі анықталады.
Контейнердегі қалдықтарды сақтау мерзімі:
0°С және төмен температурада – үш күннен аспайды;
Жоғары температурада – бір күннен аспайды.
Контейнерлерді ауыстыру және жаңаларын орнату қалдықтардың көлемі, сипаты және сақтау мерзіміне байланысты жүргізіледі. Жаңарту кезінде заманауи еуроконтейнерлерді сатыпалу жоспарланған.
Пластик, қағаз және картон қалдықтары барлық көлік түрлерімен тасымалданады. Шыны ыдыстарды тасымалдау кезіндегі арнайы сақтық шаралары олардың зақымдануын болдырмауға бағытталған. Шыны қалдықтарды тиеу, түсіру және тасымалдау кезінде механикалық әсерден қорғау шаралары қабылданады.
Контейнерлер паркін толықтыру қажет. Сонымен қатар, ҚШҰ қолданатын қоқыс көліктерін толықтыру/жаңарту қажет. Қоқыс көліктерінің паркін жаңарту ҚШҰ қаражаты және жеке инвестициялар есебінен жүзеге асырылады.
4.2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру бойынша шаралар
Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру үшін келесі шаралар қабылдануы қажет:
барлық контейнерлік алаңдарда қалдықтарды уақытша сақтау үшін контейнерлік алаңдар мен құрғақ ТҚҚ фракциясын бөлек жинау контейнерлерін орнатуды қамтамасыз ету және қайта өңделетін қалдықтарды бөлек шығару;
қауіпті құрамдастарды жинау және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру;
тұрғындардан шығатын ІКҚ және құрылыс қалдықтарын тасымалдау үшін арнайы орындар ұйымдастыру және арнайы компанияны анықтау.

Құрғақ ТҚҚ фракциясын бөлек жинау контейнерлерін орнату және қайта өңделетін қалдықтарды бөлек шығару:

На территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха выделить специальные площадки для размещения контейнеров для сбора отходов с подъездами для транспорта. Площадку устраивать с твердым покрытием и ограждать с трех сторон на высоту, исключающей возможность распространения (разноса) отходов ветром, но не менее 1,5 м.
Контейнерную площадку размещать на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения. В районах сложившейся застройки, при отсутствии возможности соблюдения санитарных разрывов, расстояния устанавливаются комиссионно с участием МИО, территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, собственников объектов и других заинтересованных лиц.
Вывоз коммунальных отходов будет осуществляться по графику.
Для минимизации затрат на транспортировку коммунальных отходов принимается минимальная частота вывоза отходов, соответствующая при этом установленным санитарным и природоохранным требованиям.
При установлении частоты вывоза следует принимать во внимание объемы образования коммунальных отходов, их морфологический состав, тип и количество применяемых для сбора контейнеров (при сборе посредством контейнеров).
Для каждой категории (фракции, вида) отходов при раздельном сборе определяется своя периодичность вывоза.
Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре - не более суток.
Замена и установка новых контейнеров проводится в зависимости от объемов и специфики собираемых отходов и сроков их хранения. При обновлении контейнеров планируется закупить современные евроконтейнеры.
Отходы пластика, бумаги и картона транспортируются всеми видами транспорта. Отходы стеклянной тары транспортируются любыми видами транспорта с принятием мер, направленных на исключение повреждения. При транспортировке, погрузке и выгрузке отходов стеклянной тары следует принимать меры, обеспечивающие их сохранность, защиту от механических воздействий.
Необходимо, доукомплектовать парк контейнеров.
Необходимо также доукомплектовать/обновить парк мусоровозов, используемых МВО.
Обновление парка мусоровозов будет осуществляться за счет средств МВО и частных инвестиций.
4.2. Меры по совершенствованию системы раздельного сбора отходов
Для совершенствования системы раздельного сбора необходимо выполнение следующих мер:
-обеспечение установки контейнерных площадок для временного хранения отходов и контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех КП и обеспечение раздельного вывоза вторичного сырья;
-организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов;
-организация специальных мест и определения специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов, образующихся у населения.
Обеспечение установки контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех КП и обеспечение раздельного вывоза вторичного сырья.

Қалдықтарды бөлек жинау талаптарына сәйкес (ҚР ЭГТРМөкімі, 2021 жылғы 2 желтоқсан №482, 8-бап), ЖАО келесілерді қамтамасыз етеді:
Контейнерлік алаңдарда бөлек жинау үшін қажетті контейнерлер санын орнату (кемінде 2 контейнер), бұл тұрғындар саны, қалдықтардың жиналу нормалары, сақтау мерзімдері және басқа қажетті факторларға байланысты анықталады.
Контейнерлік алаңдарда қалдықтар кем дегенде құрғақ және сулы фракцияларға бөлінуі тиіс.
Құрғақ фракцияға қағаз, картон, металл, пластик және шыны кіреді.
Сулы фракцияға тағамдық қалдықтар, органикалық қалдықтар, аралас қалдықтар және тұрмыстық қалдықтарға ұқсас сипаттағы басқа қалдықтар кіреді.
Пластик, қағаз және шыныны бөлек жинау жүйесін енгізу үшін барлық контейнерлік алаңдарға құрғақ фракцияға арналған контейнерлер орнатылады.
Әрбір қалдықты бөлек жинау контейнері қазақ және орыс тілдерінде белгіленеді (маркировка):
Жиналатын қалдық түрі (фракциясы) туралы ақпараттық жапсырма/белгі;
Контейнер иесітуралымәліметтер (атауы, телефон);
Контейнергеқызметкөрсететінұйым.
Түстіконтейнерлерге маркировка қолданылғанжағдайда, олконтрасттытүспенорындалады.
Контейнерлер саны әралаң үшін қалдықтың көлемі мен жинау нәтижелеріне, сондай-ақ тұратын адамдар санына байланысты жеке есептеледі.
Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін дамыту кезінде, бөлек жинақталған қалдықтардың кейінгі барлық басқару кезеңдерінде араластырылмауын қамтамасыз ету қажет. Сондай-ақ, әрбір қалдық категориясы (фракциясы, түрі) үшін өз шығару мерзімі анықталуы тиіс.
Қайта өңделетін қалдықтарды бөлек шығару талаптары ҚШҰ жасалатын келісім шарттарға енгізіледі.
Қауіпті құрамдастарды бөлек жинау және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру
Қауіпті құрамдастарды бөлекжинау және қалпына келтіру жүйесі қауіпті қалдықтарды (ҚСҚ, ЭЭҚҚ, химиялық қуат көздері, аккумуляторлар) тұрғындардан бөлек жинау, тасымалдау және қайта өңдеуді қамтамасыз ететін мердігер ұйымды іріктеу конкурсына (тендерге) негізделеді.
Қазіргі уақытта аудан бойынша қауіпті құрамдастарды (ЭЭҚҚ, химиялық қуат көздері, аккумуляторлар) тұрғындардан жинау жүйесі жолға қойылмаған, тек ҚСҚ бір бөлігін ғана жинау жүзеге асырылуда.
Бұлқалдықтар жалпы ТҚҚ ағынына түсіп, полигондарға барып, топырақ, су және ауаны токсиндермен, ауырметалдармен және тұрақты органикалық ластаушылармен ластайды, бұл өзкезегінде адам денсаулығына және қоршаған ортаға айтарлықтай зиян келтіреді.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 365-бабының 6-тармағына сәйкес қауіпті құрамдастар бөлек жинақталып, қалпына келтіру үшін арнайы кәсіпорындарға берілулері тиіс.
Экологиялық заңнаманың талаптарын орындау үшін ЖАО тұрғындардан қауіпті құрамдастарды жинау жүйесін экологиялық заңнама және ұлттық стандарттарға сәйкес ұйымдастыруы қажет. Бұлқызметтерді көрсету үшін мердігер ұйымды анықтау конкурсын (тендерді) өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Құрамында сынабы барқалдықтар
Тұрғындардан ҚСҚ жинау жүйесін ұйымдастыру барысында Қазақстан Республикасы стандарттарының (СТ РК 1513 "Ресурстыүнемдеу. Қалдықтар мен барлық технологиялық цикл кезеңінде жұмыс істеу. ҚСҚ классификациясы және қайта өңдеу әдістері. Негізгі ережелер") талаптарына сәйкес ЖАО мына жұмыстарды жүзеге асырады:
Тұрғындардан жинақталған ҚСҚ үшін арнайы универсалды контейнерлерді орнату және қызмет көрсетуін бақылау;
Кондоминиум нысандарының басқару органдарын бақылау және ұйымдастыру, олар контейнерлердің сақталуын қамтамасызетуге, контейнерге қызмет көрсететін арнайы кәсіпорынмен өзара әрекет жасауға, контейнерлерге еркін қолжетімділікті қамтамасыз етуге, тұрғындармен түсіндіру жұмыстарын жүргізуге, контейнерлерге бөгде заттар мен жарнамалық материалдардың салынуына жол бермеуге міндетті;
Тұрғындарда қолданылған ртуть құрамды энергия үнемдейтін шамдарды демеркуризациялау арқылы қайта өңдеу жұмыстарын ұйымдастыру үшін арнайы кәсіпорындардың қызметін сатып алуға қаражат бөлу; сонымен қатар ҚСҚ контейнерлерін жөндеу немесе ауыстыру жұмыстарын жүргізу.
ЖАО арнайы кәсіпорындардың қызметін сатып алуды (демеркуризация бойынша іс-шаралар кешенін жүзегеасыру және ҚСҚ контейнерлерін жөндеу/ауыстыру) конкурстық тәртіппен (тендер арқылы) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, "Мемлекеттік сатып алулар туралы " заңның 4-тарауына және коммуналдық қалдықтарды басқару ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.
Электрондық және электрлік жабдықтарды басқару

Согласно Требованиям к раздельному сбору отходов (приказ И.о. МЭГПР РК от 2 декабря 2021 года № 482, пункт 8) МИО обеспечивают:
- установку необходимого количества контейнеров для раздельного сбора (не менее 2) на контейнерных площадках, что определяется исходя из численности населения, норм накопления отходов, сроков их хранения и других необходимых факторов.
На КП, как минимум, отходы должны разделяться на сухую и мокрую фракции. Сухая фракция состоит из бумаги, картона, металла, пластика и стекла. Мокрая фракция состоит из пищевых отходов, органики, смешанных отходов и отходов по характеру и составу, схожим с отходами домашних хозяйств и пр.
Для внедрения раздельного сбора пластика, бумаги и стекла на всех КП будут установлены контейнеры для сухой фракции.
Каждый контейнер для раздельного сбора отходов будет промаркирован (надпись) на казахском и русском языках, включая:
-информационную наклейку/надпись о собираемом виде (фракции) отходов;
-данные о собственнике контейнера (наименование, телефон);
-организации, обслуживающей контейнер.
В случае нанесения маркировки на цветные контейнеры, она будет выполнятся контрастным цветом.
Количество контейнеров будет рассчитано индивидуально для каждой площадки согласно объему образования и сбора, и по результатам инвентаризации и количеству проживающих лиц.
При развитии системы раздельного сбора необходимо обеспечить, чтобы отходы, подвергнутые раздельному сбору, не смешивались на всех дальнейших этапах управления отходами. Также для каждой категории (фракции, вида) отходов необходимо определить свою периодичность вывоза.
Требования по раздельному вывозу вторичного сырья будут включены в договора с МВО.
Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов
Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов будет основываться на организации конкурса на выбор подрядной организации для обеспечения раздельного сбора, транспортировки и переработки опасных видов отходов: РСО, ОЭЭО, химических источников питания, аккумуляторов у населения.
На сегодняшний день в районе не налажена система сбора отходов опасных составляющих коммунальных отходов (ОЭЭО, химических источников питания, аккумуляторов) у населения, кроме частичного сбора РСО.
Данные виды отходов в общем потоке ТБО попадают на полигон, загрязняют почву, воду и воздух токсинами, тяжелыми металлами, стойкими органическими загрязнителями, нанося тем самым существенный вред здоровью людей и окружающей среде
Согласно пункт 6 статьи 365 ЭК РК опасные составляющие коммунальных отходов должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Для выполнения требований экологического законодательства МИО необходимо организовать систему сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения в соответствии с требованиями экологического законодательства и национальных стандартов посредством проведения конкурса (тендера) для определения подрядной организации для оказания услуг раздельного сбора, транспортировки и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов.
Ртутьсодержащие отходы
Для организации системы сбора РСО у населения согласно требованиям СТ РК 1513 Ресурсосбережение. Обращение с отходами на всех этапах технологического цикла. Классификация и методы переработки РСО. Основные положения МИО осуществляют:
– контроль за установкой и обслуживанием специальных универсальных контейнеров, устанавливаемых для сбора РСО, образовывавшихся у населения;
– контроль и организацию деятельности органов управления объектом кондоминиума, которые обязаны обеспечивать меры по сохранности специальных универсальных контейнеров, осуществлять взаимодействие со специализированным предприятием, обслуживающим контейнера, обеспечивать свободный доступ к ним, вести разъяснительную работу с жильцами, не допускать складирование в контейнер посторонних предметов, наклеивание на контейнер посторонних реклам, объявлений и т.д.;
– организацию переработки ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, находившихся в употреблении у населения путем выделения средств для приобретения работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО.
Приобретение работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО МИО будет проводить посредством конкурса (тендера) в соответствии с ЭК РК, Главой 4 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и Правилами управления коммунальными отходами.
Электронное и электрическое оборудование

Қазақстан Республикасының стандарттарына (СТ РК 3753-2021 "Ресурсты үнемдеу. Ртут тұйық құрылғылар мен аспаптардан басқа электротехникалық жән еэлектрондық жабдықтар қалдықтары мен өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде жұмыс істеу. Қауіпсіздік талаптары") сәйкес ЖАО тұрғындардың қалдықтарды ЭЭЖҚ өндірушілеріне немесе қауіпті қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілеріне тапсыруына мүмкіндік беретін инфрақұрылымды құруға жәрдемдесуі тиіс. Бұл ретте халықтығыздығын ескере отырып, ЭЭЖҚ жинау, жинақтау және қайта өңдеу нысандарын орналастыру үшін жер учаскелерін бөлу қажет, оның ішінде контейнерлік алаңдар мен стационарлық қабылдау пункттері.
ЖАО электрлік және электрондық жабдықтарды жөндеу, қалпына келтіру, сондай-ақ қалдықтарды бөлек жинау жән еқайта өңдеу жүйесін ұйымдастыруы тиіс, соның ішінде жылжымалы қабылдау пункттерін құру арқылы.
Халықарасында ЭЭЖҚ бөлек жинау үлесін арттыру мақсатында ЖАО ақпараттық науқандар, конкурстар, дәрістер өткізу сияқты іс-шараларды жүзеге асыруы қажет.
Қауіпті құрамдастарды жинау жүйесін ұйымдастыру бойынша шаралар:
Батареялар, ртут тұйықшамдар, электрондық және электрлік жабдық сияқты қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін стационарлық немесе жылжымалы пункттер құру;
Халықты ұйымдастырылған қабылдау пункттері және қауіпсіз қалдықтармен жұмыс істеу жолдары туралы хабард арету;
Жинау және жою шығындарының бір бөлігін жабу мақсатында кеңейтілген өндірушінің жауапкершілігі операторы ретінде қызмет атқаратын АО "Жасыл Даму" ұйымымен ынтымақтастықты нығайту.
Қауіпті қалдықтар үшін стационарлық қабылдау пункттері қарастырылады, олар батареялар, құрамында сынабы баршамдар, электрондық және электрлік жабдықтарды қабылдайды. Пункттер сауда орындары, дүкен бөлімдері немесе тауар сататын нүктелерде ұйымдастырылуы мүмкін. Батареялар мен құрамында сынабы бар шамдарды қабылдау тұрғын үй серіктестіктерінің аумағында да ұйымдастырылуы мүмкін.
Стационарлық пункттердің орналасу орны мен саны халыққа қолжетімділік пен ыңғайлылықты ескере отырып анықталады. Құрамында сынабы бар шамдарды қабылдау пункттері жеке кіреберіс арқылы жабдықталып, бөгдеадамдарға қолжетімсіз болуға тиіс; оларда арнайы контейнерле ржеткілікті мөлшерде болуы керек және қажетті құжаттар мен рұқсаттарға ие болуы қажет.
ЭЭЖҚ бөлек жинау және қабылдау пункттерін құру арқылы қалдықтарды бөлек жинау бойынша мақсатты көрсеткіштерг ежетуге болады.
Қауіпті қалдықтарды заңды тұлғалардан бөлек жинау және қалпына келтіру

Согласно СТ РК 3753-2021 "Ресурсосбережение. Обращение на всех этапах жизненного цикла с отходами электротехнического и электронного оборудования, за исключением ртутьсодержащих устройств и приборов. Требования безопасности" МИО должны способствовать созданию инфраструктуры, которая позволяет собственникам отходов передавать ОЭЭО производителям ЭЭО или субъектам предпринимательства в сфере управления ОЭЭО, принимая во внимание плотность населения, в том числе посредством выделения земельных участков под размещение объектов по сбору, накоплению и переработке ОЭЭО, включая контейнерные площадки и стационарные пункты приема ОЭЭО.
МИО должны обеспечить организацию системы ремонта, восстановления ЭЭО, а также раздельного сбора и переработки ОЭЭО от собственников отходов, в том числе посредством создания передвижных пунктов приема ОЭЭО.
МИО должны принимать меры, направленные на увеличение доли раздельного сбора ОЭЭО от населения, включая, но не ограничиваясь проведением информационных кампаний, конкурсов, лекций.
Для организации системы сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения необходимо принятие следующих мер:
создание стационарных или передвижных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование;
обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов и пропаганды безопасного обращения с ними;
укрепление сотрудничества с АО "Жасыл Даму", осуществляющим функции оператора расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов.
Для опасных составляющих коммунальных отходов будут предусмотрены стационарные пункты приема опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование. Пункты приема могут быть созданы в магазинах (отделах магазинов, торговых точках), осуществляющих реализацию указанных товаров. Прием батареек и ртутных ламп можно организовать на территории объединений собственников квартир.
При определении места расположения и количества стационарных пунктов приема ламп должны учитываться их доступность и удобство для населения. Стационарные пункты сбора ртутьсодержащих ламп будут оборудованы отдельным входом, недоступным для посторонних лиц, обеспечены необходимым количеством специальных контейнеров, предназначенных для сбора ламп и иметь необходимые соответствующие заключения и разрешения.
Внедрение раздельного сбора опасных составляющих коммунальных отходов и создание пунктов вторичного сырья позволит достичь целевой показатель по раздельному сбору.
Раздельный сбор и восстановление опасных составляющих коммунальных отходов у юридических лиц

Заңдытұлғалардан шығатын қауіпті коммуналдық қалдықтар олардың қызметтүрін еқарамастан бөлек жинақталып, арнайы кәсіпорындарға қалпына келтіру үшін берілуі тиіс (ЭК РК 365-бабы, 6-тармақ).
Шағын және орта бизнес субъектілерімен ақпараттық жұмыстар жүргізу қажет, олар заң талаптарына сай және
Сенімді кәсіпорындарды қауіпті қалдықтарды жинау және қалпын акелтіру үшін анықтай алуы керек.
Соныменқатар, арнайы кәсіпорындардың жинақталған және қалпына келтірілген қалдықтарды есепке алу әлеуетін нығайту қажет, бұл статистиканы қадағалауға мүмкіндік береді.
Тұрғындардан шыққан көлемд іжәне құрылысқалдықтарын тасымалдау үшін мамандандырылған компанияны анықтау және арнайы орындарды ұйымдастыру
2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрық бойынша "Қалдықтарды бөлек жинау талаптары" 19-бабына сәйкес, жергілікті атқарушы органдар (ЖАО) жеке тұлғалардан шыққан құрылыс және көлемді қалдықтарды жинау үшін ауданы кемінде 12 м² болатын, жабық және қоршалған арнайы орын ұйымдастыруы қажет.
Жеке және заңды тұлғалар, жылжымайтын мүлікті салу немесе жөндеу жұмыстарын жүзеге асыратын, 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрықтың 17-бабына сәйкес, құрылыс және көлемді қалдықтарды жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға өздігінен шығарады.
Көлемді қалдықтарды шығару ережелеріне сәйкес, бұл қызмет кәсіпорындар, ұйымдар және жеке тұлғалар арқылы немесе келісім-шарт негізінде қалдық шығаратын кәсіпорындар арқылы жүзеге асырылады.
Көлемд іжәне құрылысқалдықтарын шығару төлемі ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптаужәне орналастыру тарифіне кірмейтіндіктен, көлемді және құрылысқалдықтарын жинау және шығару үшін бөлек компания анықтау қажет.
Тұрғындардан шыққан көлемді және құрылысқалдықтарын тасымалдау бойынш аұйымды анықтау үшін ЖАО жергілікті бюджет есебінен конкурс (тендер) ұйымдастыруы тиіс, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" заңына сәйкес.
Аудан әкімдігі көлемді және құрылысқалдықтарын шығаратын ұйымды анықтайды. Өзар аәрекеттесу шарттары типтік келісімшартқ атехникалық сипаттама арқылы енгізіледі. Шығаратын компания хабарлама тәртібіне сай болуы және ҚР ЭГТРМ реестрінде тіркелу іқажет.
Арнайы ұйымдастырылған жерлерде құрылысқалдықтарын жинау келесі тәсілдердің біреуі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін:
Ауыстырылатын бункерлерге жинау және мультилифт жүйесі бар автокөліктер арқылы шығару;
Қалдықтарды сөмкелерг ежинап, оларды борттық немесе самосвал автокөлігіне тиеу;

Опасные оставляющие коммунальных отходов образующиеся у юридических лиц вне зависимости от вида деятельности, также должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным организациям (предприятиям) в соответствии с пунктом 6 статьи 365 ЭК РК.
Необходимо проводить информационную работу с субъектами малого и среднего бизнеса для определения ими добросовестных и соответствующих требованиям законодательства специализированных предприятий по сбору и восстановлению опасных составляющих отходов.
Также необходимо укрепление потенциала специализированных предприятий по учету собранных и восстановленных отходов с целью отслеживания статистики.
Организация специальных мест и определение специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов, образующихся у населения
Согласно пункту 19 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 МИО организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).
Физические и юридические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, согласно пункту 17 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 производят самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов в специальные места, организованные местными исполнительными органами.
Согласно правилам благоустройства установлено, что вывоз крупногабаритного мусора (отходов) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоровывозящими предприятиями на основании договора.
Так как плата за вывоз КГО не включена в тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО, необходимо отдельно определить компанию по сбору и вывозу КГО и строительных отходов.
Для определения организации по транспортировке КГО и строительных отходов от населения МИО необходимо организовать конкурс (тендер) на сбор и вывоз КГО и строительных отходов от населения за счет местного бюджета согласно закону Республики Казахстан "О государственных закупках".
Акиматом района будет определена организация, которая будет вывозить крупногабаритные и строительные отходы. Условия взаимодействия будут установлены технической спецификации к типовому договору. Необходимо, чтобы вывозящая компания соответствовала уведомительному порядку и входила в реестр МЭГиПР РК.
На специально организованных местах сбор строительных отходов можно осуществлять одним из следующих способов: сбор в сменные бункеры и последующий вывоз автомобилями с системой мультилифт; сбор в мешки с последующей их загрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль; складирование отходов навалом с последующей перегрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль.

4.3. Қалдықтарды қайта өңдеу және залалсыздандыру жүйесін дамыту шаралары, оның ішінде арнайы қалдықтар (тағамдық, құрылыс және көлемді қалдықтар, ЭЭЖҚ және т.б.)
Қалдықтарды қай таөңдеу және залалсыздандыру жүйесін дамыту үшін келесі іс-шараларды жүзегеасыру қажет:
тұрғындар мен заңдытұлғалардан әртүрлі категориядағы қалдықтардан екіншіреттік шикізатты жинау үлесін арттыру: пластик, қағаз, картон, шыны, құрылысқалдықтары, көлемді қалдықтар, қауіпт іқұрамда сбөліктер;
Жамбыл облысы аумағында қызмет көрсететін қалдықтарды қайта өңдеу мен айналысатын мамандандырылған кәсіпорындармен өзара іс-қимылды күшейту.
Қалдықтарды бөлек жинау жүйесі арқылы екінші реттік шикізатты жинау үлесін арттыруғ аарналған іс-шаралар 4.2-тармақта көрсетілген.
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесін арттыру үшін:
Қалдықтарды сұрыптау кешенінің жобалық құжаттамасын келісу, құрылысы үшін жер учаскесін бөлу және сұрыптау желісін іске қосу іс-шаралары жеделдетіледі;
Бөлек жиналған фракциялар немесе қалдықтарды өндеу комплексінде сұрыпталған екіншіреттік шикізат өңдеу үшін аймақтағы бар мамандандырылған кәсіпорындарға жіберіледі; қажет болған жағдайда басқа аймақтарға немесе елдерге жөнелтіледі.
Кейіннен алынған шикізатты дайын өнімгедейін қайта өңдеудің мүмкіндіктерін ұйымдастыру және қарастыру ұсынылады. Қазіргі уақытта қайта өңдеуге арналған жабдықтарТәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (ТМД) елдерінің жеткізушілері тарапынан кең ассортиментте және қолайлы бағамен ұсынылады.
Екіншіреттік шикізат (қағаз, картон, пластик, шыны жәнет.б.) мамандандырылған кәсіпорындарға беріліп, қайта өңделеді және дайын өнім шығарылады.
Қағаз және картон қалдықтарын қалпына келтіру физикалық, химиялық және басқа да әдістер арқылы жаңа өнімдер (қағаз, картон, эковата, құрылысматериалдары) өндірісі үшін жүзегеа сырылады;
Пластик қалдықтарын қалпына келтіру мамандандырылған ұйымдарда экологиялық қауіпсіздік талаптарын асәйкес технология және жабдық арқылы жүргізіледі;
Шыны ыдыс қалдықтарын қалпына келтіру қоршаған орта қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады:
Қайтапайдалану үшін шыны ыдыстарды дайындау (сұрыптау, жуу, өңдеу);
Механикалық және термиялық әдістер арқылы жаңа өнімдер өндіру (шыныталшық, шыны ыдыс, шыны мата, плитка жәнет.б.).
Қауіпті құрамдас бөліктер мамандандырылған қауіптіқалдықтарды өңдейтін кәсіпорындарға жөнелтіледі.
Тағамдық қалдықтар
Бөлек жиналған биологиялық ыдырайтын қалдықтар, негізінен тағамдық және органикалық қалдықтар, аэробтық немесе анаэробты қәдіспен қайта өңделуі қажет. Сондай-ақ, бұл қалдықтарды кәріз тазарту станцияларының шламымен бірге өңдеу мүмкіндігі қарастырылады. Қазіргі уақытта органикалық қалдықтарды қайта өңдеудің бірнеше технологиялары бар: биогаз алу, компосттау жәнет.б.
ТҚҚ табиғи ыдырау әдістерінің бірі – компосттау. Компосттау – қалдықтарды табиғи биоыдырау негізінде өңдеудің технологиясы.
Органикалық қалдықтарды компосттау үй шаруашылықтарында да, орталықтандырылған түрде де жүргізілуі мүмкін.
Үйде компосттау компост шұңқырларында немесе арнайы компосттау құрылғыларында жүзеге асырылады;
Орталықтандырылған компосттауда тұтынушылар органиканы бөлек жинауды қамтамасыз етеді, кейін оны арнайы жабдықталған алаңдарға немесе силос мұнараларына шығарады, мұнда компост құйылады. Дайын компост кейін ауылшаруашылығы қажеттіліктері үшін қолданылады.
Мектептер сияқты ұйымдарда және мекемелерде, егер биологиялық ыдырайтын қалдықтардың көлемі жеткілікті болса және қосалқы шаруашылық болса, компосттау жеке тәртіппен жүргізілуі мүмкін.
Көлемді және құрылысқалдықтары
Көлемдіқалдықтарды қабылдау пункттерінде қауіпті фракциялар алдымен бөліп алынып, кейін мамандандырылған ұйымдарға қайта өңдеуге немесе залалсыздандыруға жіберілу іқажет.
Аралас құрылысқалдықтарын қабылдау орындарында сұрыптап, екінш іреттік шикізат пен қауіпті компоненттерді бөлу керек. Бөлек сұрыпталатын қалдықтар мыналарды қамтиды:
ағашматериалдар;
қағаз және картон;
металл (қара және түстіметалдарды бөлек);
минералдық қалдықтар (тастар, құрылыстасы мен кірпіш, сылақ, бетон, гипс, тақтайша шыны және т.б.);
темір-бетон және бетон бөлшектері.
Көлемді құрылысқалдықтарын қайта өңдеу үшін ұсақтау-сұрыптау кешендері қолданылады.
Қауіпті құрылыс қалдықтарына мыналар жатады:
1. асбестті қамтитын қалдықтар – шифер немесе этернит, асбестоцемент тақталар, асбесто цемент құбырлар, оқшаулағыш материалдар жәнет .б.;
2. бояулар, лактар, желімдер, шайырлар қалдықтары, оның ішінде оларды сақтаған бос контейнерлер мен аталмыш заттарға сіңген материалдар;
3. мұнай өнімдерін қамтитын қалдықтар – тол, сіңдірілген оқшаулағыш материалдар, шайырлы асфальт жәнет.б.;
4. ластанған топырақ.
Қауіпті құрылыс қалдықтары бөлек жиналып, кейін мамандандырылған компанияларға қайта өңдеу немесе залалсыздандыру үшін жіберіледі.
Сұрыпталғаннан кейін қайта өңдеуге жарамсыз коммуналдық қалдықтар ТҚҚ полигондарында жерленеді.

4.3. Меры по развитию системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.)
Для развития системы переработки и утилизации отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
увеличение доли сбора вторичного сырья у населения и у юридических лиц от объема образования отходов по отдельным категориям: вторичного сырья (пластика, бумаги и стекла); строительных отходов; крупногабаритных отходов; опасных составляющих коммунальных отходов;
усиление взаимодействия со специализированными предприятиями по восстановлению отходов, которые осуществляют деятельность на территории Жамбылской области.
Мероприятия по увеличению доли сбора вторичного сырья по системе раздельного сбора отходов указаны в пункте 4.2.
Для увеличения доли переработки отходов будут ускорены действия по согласованию проектной документации на мусоросортировочный комплекс, выделению земельного участка для строительства и введения в эксплуатацию сортировочной линии.
Для увеличения доли переработки отходов необходимо раздельно собранные фракции или отсортированное на МСК вторичное сырье перерабатывать на существующих специализированных предприятиях в регионе, при отсутствии направлять в другие регионы или страны.
В последующем предлагается организовать и рассмотреть возможности переработки полученного сырья до готовой продукции. Установки для переработки в настоящее время предлагаются поставщиками из стран СНГ в широком ассортименте и по приемлемым ценам.
Вторичное сырье (бумага, картон, пластик, стекло и др.) будут передаваться на специализированные предприятия для дальнейшей переработки и производства готовой продукции.
Восстановление отходов бумаги и картона осуществляется физическими, химическими и другими способами для производства новых изделий (бумаги и картона, эковаты, строительных материалов).
Восстановление отходов пластика осуществляются специализированными организациями с применением технологий и оборудования, которые обеспечивают экологическую безопасность технологических процессов;
Восстановление отходов стеклянной тары осуществляется с условием соблюдения требований безопасности для окружающей среды:
подготовка отходов стеклянной тары для повторного использования (сортировка, мойка, обработка);
механическими и термическими методами с производством новой продукции (стекловата, стеклянная тара, стекловолокно, плитки и другие);
Опасные составляющие коммунальных отходов будут направлены для утилизации в специализированные предприятия для опасных отходов.
Пищевые отходы
Отдельно собранные биологически разлагаемые фракции ТБО, в основном пищевые и органические отходы, необходимо перерабатывать аэробным или анаэробным методом. Также будет рассмотрена возможность переработки данных отходов совместно с илом канализационно-очистных станции. На сегодняшний день существуют различные технологии утилизации и переработки органических отходов, в числе которых: получение биогаза, компостирование и другие.
К естественному методу разложения ТБО относится компостирование. Компостирование представляет собой технологию переработки отходов, которая основана на их естественном биоразложении.
Компостирование органических отходов может происходить как непосредственно в домашних хозяйствах, так и централизованно. Непосредственно в домашних хозяйствах компостирование происходит либо просто в компостных ямах, либо с применением специальных компостирующих аппаратов. При централизованном компостировании потребители обеспечивают раздельный сбор органики, которая затем вывозится на специально оборудованные площадки либо к силосным башням, где и происходит закладка компоста. Впоследствии такой компост используют для нужд сельского хозяйства. В организациях и учреждениях (например, в школах), где образуется достаточно большое количество биоразлагаемых отходов и имеется подсобное хозяйство, компостирование может производиться в индивидуальном порядке.
Крупногабаритные и строительные отходы
Из крупногабаритных отходов на пунктах сбора необходимо извлекать опасные фракции, затем направлять в специализированные организации на переработку и/или утилизацию.
Смешанные строительные отходы следует сортировать с извлечением вторичного сырья и опасных компонентов на месте их сбора. Отдельно следует сортировать: древесину; бумагу и картон; металл (раздельно черные и цветные металлы); минеральные отходы (камень, строительный камень и кирпич, штукатурка, бетон, гипс, листовое стекло и т.д.); железобетонные и бетонные детали.
Для переработки крупногабаритных строительных отходов используются дробильно-сортировочные комплексы.
К опасным строительным отходам относятся:
1) отходы, содержащие асбест – шифер или этернит, асбестоцементные плиты, асбестоцементные трубы, изоляционные материалы и т.п.;
2) отходы красок, лаков, клеев, смол, в том числе содержавшая их пустая тара и материалы, пропитанные названными отходами и т.п.;
3) отходы, содержащие нефтепродукты - толь, пропитанные изоляционные материалы, содержащий смолы асфальт и т.п.;
4) загрязненная почва.
Опасные строительные отходы собираются отдельно и передаются в специализированные компании на дальнейшую переработку и/или утилизацию.
Захоронение коммунальных отходов после сортировки, которые не подлежат дальнейшей переработке, осуществляется на полигоне ТБО.

4.4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз жерлеуді қамтамасыз ету шаралары
Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз жерлеуді қамтамасыз ету үшін келесі іс-шараларды жүзеге асыру қажет:
рұқсат етілмеген қоқыс полигондарын анықтау және жою.
Сұрыпталғаннан кейін қайта өңдеуге жарамсыз коммуналдық қалдықтар (ТҚҚ) жерленеді.
Қоқыс алаңдарын залалсыздандырудың қазіргі қабылданған әдістемесі келесі кезеңдерді қамтиды:
1. Қоқыс полигонының қауіптілік дәрежесін анықтау;
2. Баламалы шешімдерді бағалау;
3. Залалсыздандыру және рекультивация технологиясын әзірлеу.
Рұқсат етілмеген қоқыс алаңдарын рекультивациялау бойынша техникалық шешімдер жерді рекультивациядан кейінгі функционалдық мақсаты мен пайдаланылуына байланысты қабылданады.
Жаңа қоқыс алаңдарының пайда болуын болдырмауды ңнегізгі шарасы – 2025 жылға дейін аудан халқының 100%-ын қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметімен қамтамасыз ету, сондай-ақ шағын және орта бизнес субъектілерімен қалдықтарды қауіпсіз басқару бойынша алдын алу жұмыстарын жүргізу.
4.5. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша халықты хабардар ету және мүдделі тараптар арасындағы өзара әрекетті күшейту шаралары
Бағдарламаның тиімді іске асуы үшін халықтың хабардар болуы мен қолдауы маңызды. Қоғамдық хабардарлықты арттыру – ұзақ мерзімді процесс, ол тұрақты түрде жүргізілуі қажет.
Жергілікті атқарушы органдар (ЖАО) халықтың хабардар болуын арттыруда, ақпарат таратуды ұйымдастыруда және қалдықтардың алдын алу бастамаларын қолдауда, сондай-ақ тиісті жағдайларды жасауда (мысалы, ірі көлемді қалдықтар, ЭЭЖҚ, құрылыс қалдықтары үшін арнайы орындар жасау) негізгі рөл атқарады.
Жергілікті газет-журналдарда қалдықтарды басқару мәселелері мен қалдықтармен дұрыс жұмыс істеу талаптары туралы мақалалар жариялау ұсынылады.
ТҚҚ жинау және шығару бойынша мамандандырылған ұйымдардың қызметкерлері үйде қалдықтарды сұрыптау тәртібін және пластик, шыны, картон және қағаз қалдықтарын бөлек жинауды түсіндіретін экологиялық акцияларды кезеңдік түрде өткізулері ұсынылады. Мұндай акциялар әдетте бөлек жинау контейнерлері орнатылған ауладарда және әлі орнатылмаған жерлерде өткізіледі. Акциялар барысында тұрғындарға аралас қалдықтардың полигонда қоршаған ортаға тигізетін теріс әсері және қалдықтарды бөлек жинау қажеттігі туралы егжей-тегжейлі түсіндіріледі. Сонымен қатар, халық арасында түрлі-түсті брошюралар тарату арқылы қалдықтарды сұрыптау жүйесін түсіндіру жақсы нәтиже береді.
Ең бірінші назар төмендегі негізгі мүдделі қоғамдық топтарға аударылады:
халық (жұмыс істейтін және жұмыс істемейтіндер – үй шаруасындағы әйелдер, зейнеткерлер, балалар);
мұғалімдер, волонтерлер, белсенді топтар және коммерциялық емес ұйымдар.
Қоғамдық хабардарлықты арттыру бойынша іс-шаралар қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі ақпараттық жоспарға енгізіледі және келесі бағыттарды қамтиды:
Жергілікті газеттерде жарияланымдар;
Мектептерде және халық арасында материалдық ресурстарды қайта пайдалану туралы ақпараттық материалдар тарату;
Үйде тағамдық қалдықтарды компосттау жөнінд еброшюралар;
Мектеп оқушылары мен студенттер үшін полигондарға таныстыру экскурсияларын ұйымдастыру.
Қалдықтарды қайта өңдеу ЖАО бизнес бастамаларын бөлек жинау және қайта өңдеу бойынша қолдауы бар жерлерде дамиды. Сонымен қатар, ЖАО, бизнес және басқа мүдделі тараптар арасындағы өзара әрекеттің тиімділігін арттыру үшін түрлі кездесулер мен дөңгелек үстелдер өткізілетін болады. Бұл іс-шаралар қалдықтарды басқару саласындағы ұсыныстарды талқылау, екіншішикізат қабылдау пункттерін және контейнерлерд іорнату мәселелерін қамтиды.
5. Бағдарламаны іске асыруға арналған іс-шаралар жоспары
Мақсаттарға қол жеткізу және міндеттерді орындау үшін Бағдарламаны іске асыруға арналған Іс-шаралар жоспары әзірленген, ол Қосымша 2-де көрсетілген.
Іс-шаралар жоспары міндеттер мен көрсеткіштер бойынша топтастырылған, мерзімдер мен жауапты орындаушылар көрсетілген. Жоспар барлық жауапты орындаушылардың жұмыстарын кешенді түрде үйлестіруге және бағдарламаның күтілетін нәтижелеріне жетуге мүмкіндік береді.
Іс-шаралар жоспары қажеттілік туындаған жағдайда, мониторинг нәтижелері бойынша негізделген ұсыныстардың болуына байланысты түзетілуі мүмкін. Мониторинг нәтижелері бойынша белгіленген мақсаттарға, міндеттерге және индикаторларға қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда, жаңа іс-шаралар анықталып, проблемалық мәселелер бойынша шаралар қабылданады.
Мониторинг нәтижелері бойынша ТҮКШ бөлімі мынадай шешімдер қабылдайды:
1. жоспарланған іс-шараларды тиімді жүзеге асыруды арттыру (жаңа іс-шараларды анықтау) мақсатында Бағдарламаның белгіленген мақсаттары мен міндеттеріне жету;
2. анықталған проблемалық мәселелер бойынша шаралар қабылдау.
3. ТҮКШ бөлімі Бағдарламаның тапсыры сберушісі ретінде келесі функцияларды жүзеге асырады:
4. Аудан аумағында коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы міндеттерді шешуге біртұтас, орталықтандырылған кешенді тәсілді қалыптастырып, бағдарламаның барлық орындаушыларының әрекеттерін үйлестіру;
5. Бағдарламаны іскеа сыруға бюджет қаражаттары бойынша Жамбыл облысының әкімдігімен қаржылық шығындар жөнінде өзар аіс-қимыл жасау;
6. Бағдарламаны іске асыру мәселелері бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару субъектілері, мемлекеттікмекемелер, әлеуметтікобъектілер, заңдытұлғалар, жеке кәсіпкерлер, жеке тұлғалармен өзара әрекеттесу;
7. Бағдарламаны іске асыруды мониторингтеу, мониторинг нәтижелерін Қоғамдық кеңес отырыстарында талқылауға шығару;
8. іс-шараларды, мақсатты көрсеткіштерді және Бағдарламаны іске асыруға кететін шығындарды түзету, соның ішінде ұсыныстар негізінде қажетті өзгерістер енгізуді қамтамасыз ету;
9. Бағдарламаны іске асыру барысын тексерулерге қатысу;
10. Бағдарламаны және оның іске асырылу барысы туралы ақпаратты Т. Рыскулов аудан әкімдігінің ресми сайтында жариялау.
Бағдарламаны орындаушылар болып табылады: облыс, қала және аудандар әкімдігі; Мәслихат; коммуналдық қалдықтарды жинау, шығару, қалпына келтіру және сақтау субъектілері; мемлекеттік мекемелер, әлеуметтік объектілер, заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, үкіметтік емес ұйымдар (ҮЕҰ)және басқа да мүдделі тараптар.
6. Бағдарламаны іске асыруды мониторингтеу
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын жүзеге асыруды бақылау ТҮКШ бөлімінің басшылығы арқылы жүргізіледі.
Бағдарламаны мониторингтеу Бағдарламаны іске асыру жөніндегі есептің дайындалуы арқылы жүзеге асырылады. Есепте атқарылған іс-шаралар сипаттамасы, қол жеткізілген нәтижелер, олардың іске асырылуына жұмсалған нақты қаржылық көлемдер, сондай-ақ есепті кезеңде жоспарланған іс-шаралардың орындалмауы немесе нәтижелердің болмауы себептері көрсетіледі.
Бағдарламаны мониторингтеу жыл сайын алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша жүргізіледі.
Бағдарлама және оның іске асырылуы туралы есептер қоғамға қолжетімді Интернет-ресурс арқылы жарияланады.
7. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Бағдарламаны және іс-шараларды қаржыландыру келесі көздер есебінен жүзеге асырылуы мүмкін:
мемлекеттікжәнежергілікті бюджет,
жеке инвестициялар,
халықаралық қаржыұйымдарының қаражаттары,
екінші деңгейлі банктердің несиелері және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер.
Ұсынылған бағдарламаны іске асыруға және жоспарланған табиғатты қорғау іс-шараларын орындауғ ақаржылық шығындар Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 29-бабына сәйкес бюджет қаражаттары есебінен жоспарланады. Бұл механизм соңғы үш жылда жергілікті бюджетке түскен қоршаған ортаға теріс әсері үшін алынған төлем сомасынан кем емес көлемде қаражатты пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Бағдарламаны іске асыру бойынша ұсынылатын іс-шаралар Жамбыл облысының Акиматы әзірлейтін үшжылдық перспективаға арналған "Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралары жоспарына" енгізілетін болады. Жоспар экологиялық кодекстің 4-ші қосымшасында көрсетілген типтік іс-шаралар тізбесі негізінде әзірленеді, оған мыналар кіреді:
кез келген типтегі қалдықтарды, соның ішінде иесіз қалдықтарды жинау, тасымалдау, залалсыздандыру, пайдалану және қайта өңдеу технологияларын енгізу;
зауыттар, цехтар және өндірістерді салу немесе қайта құру, қондырғыларды сатып алу және пайдалану:
кез-келген типтегі қалдықтарды орналастыру полигоны үшін;
қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу, сұрыптау, утилизациялау және жерлеу үшін;
екінші материалдық ресурстарды жинау және қайта өңдеу үшін;
қалдықтардан пайдалы компоненттерді алу немесе шикізат /дайын өнім алу бойынша жұмыстар (бағалы компоненттерді алу, обогатка қалдықтары, қабаттасқан және жабы қжыныстар, күл-шлак, металлургиялы қшлактар, техногендік минералдық қалдықтар);
қалдықтардың көлемін азайтуға бағытталған жабдықты және технологиялық процестерді қайта жаңғырту, модернизациялау.
8. КҮТІЛЕТІН ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ӘСЕР
Бағдарламаны іске асыру ауданның экологиялық жағдайын жақсартып, ЖАО қызметінің коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мақсаттық көрсеткіштерін арттыруға ықпал етеді.
Бағдарламаны жүзеге асыру барысында келесі негізгі нәтижелерге қол жеткізіледі:
коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін ҚР заңнамасының талаптарына сәйкестендіру;
коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметін 100% қамту;
қалдықтар түзілу көзінде бөлініп жинау жүйесін енгізу;
қалдықтарды сұрыптау қондырғыларын салу;
органикалық, ірік өлемді және құрылы сқалдықтарын қайта өңдеуді дамыту;
тұрғындардың коммуналдық қалдықтармен дұрыс жұмыс істеу жөніндегі хабардарлығын арттыру және мәдени деңгейін көтеру.
Осылайша, Бағдарлама аясындағы іс-шаралар кешенін жүзеге асыру коммуналдық қалдықтарды басқару қызметтерінің сапасын арттырып, ТҚҚ жинау, сұрыптау және қайта өңдеу көлемін көбейтеді, қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуға мүмкіндік береді және мақсаттық көрсеткіштердің өсуіне ықпал етеді. Жалпы алғанда, Бағдарлама азаматтардың өмір сүру сапасы мен тұрмыс жағдайларын айтарлықтай жақсартуға септігін тигізеді.
Қосымша 1

4.4. Меры по обеспечению безопасного захоронения коммунальных отходов
Для обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
выявление и ликвидация несанкционированных свалок.
Захоронение коммунальных отходов (ТБО) после сортировки, которые не подлежат дальнейшей переработке.
Существующая общепринятая методика обезвреживания свалки, включает следующие этапы: определение степени опасности свалки; оценка альтернативных вариантов; разработка технологии обезвреживания и рекультивации.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.
Основой мерой по предотвращению образования новых свалок является 100% охват населения района услугами по сбору и транспортировке отходов к 2025 году и профилактическая работа с субъектами малого и среднего бизнеса по безопасному обращению с отходами.
4.5 Меры по повышению информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усилению взаимодействия всех заинтересованных сторон
Для эффективного функционирования Программы важны осведомленность и поддержка населения. Повышение осведомленности общественности – это долгосрочный процесс, который необходимо проводить на постоянной основе.
МИО будет играть ключевую роль в повышении осведомленности населения, распространении информации и поддержке инициатив по предотвращению отходов, а также создании соответствующих условий (например, создание специальных мест для крупногабаритных отходов, ОЭЭО, строительных отходов).
В местных газетах и журналах предлагается разместить статьи, направленные на ознакомление общественности о проблеме, связанной с управлением отходами, и с требованиями, по правильному обращению с отходами.
Рекомендуется работниками специализированных организаций по сбору и вывозу ТБО периодически проводить экологические акции, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла, картон и отходы бумаги. Подобные акции обычно проводят как во дворах, где уже установлены контейнеры для раздельного сбора, так и в тех местах, где их еще нет. При этом ведутся детальные разъяснения жителям о негативных последствиях воздействия ТБО, находящихся в смешанном состоянии на полигоне, на окружающую среду и необходимости внедрении раздельного сбора отходов. Хороший эффект дает также распространение среди населения красочных листовок с разъяснениями о внедряемой системе сортировки отходов.
Первоочередное внимание будет сосредоточено на ключевых группах заинтересованной общественности:
население (работающее и неработающее (домохозяйки, пенсионеры, дети);
учителя, волонтеры, группы активистов и негосударственные организации.
Мероприятия по информированию общественности будут предусмотрены в плане информационной работы с населением по обращению с отходами и будут включать:
публикации в местных газетах;
информационные материалы о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, среди широкой общественности;
брошюры о домашнем компостировании пищевых отходов;
организацию ознакомительных визитов на полигоны для школьников и студентов;
Переработка отходов развивается там, где есть содействие МИО инициативам бизнеса по раздельному сбору и переработки ТБО. Будут проведены различные встречи, круглые столы по взаимодействию МИО и бизнеса, а также других заинтересованных сторон для обсуждения предложений в сфере управления отходами, установки пунктов приема вторичного сырья и контейнеров и пр.
5. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Для достижения целей и выполнения задач разработан План мероприятий по реализации Программы, который приведен в Приложении 2.
План мероприятий сгруппирован по задачам и показателями, указаны сроки и ответственные исполнители. План мероприятий обеспечивает комплексный подход и координацию работ всех ответственных исполнителей Программы с целью достижения ожидаемых результатов.
Корректировка Плана мероприятий осуществляется по мере необходимости, при наличии обоснованных предложений по результатам мониторинга. По результатам мониторинга, в случае обнаружившейся невозможности достижения поставленных целей, задач и целевых показателей настоящей Программы определяются иные мероприятия, и принимаются меры по выявленным проблемным вопросам.
По результатам мониторинга Отдел ЖКХ выносит решения, нацеленные на:
1) повышение эффективности реализации запланированных мероприятий (определению иных мероприятий) в целях достижения установленных целей и задач Программ;
2) принятие мер по выявленным проблемным вопросам.
Отдел ЖКХ как заказчик Программы осуществляет следующие функции:
1) формирует и обеспечивает единый централизованный комплексный подход к решению задач в сфере управления коммунальными отходами на территории района, координируя действия всех исполнителей Программы;
2) взаимодействует с Акиматом Жамбылской области по финансовым затратам на реализацию Программы за счет бюджетных средств;
3) осуществляет взаимодействие с субъектами по сбору и вывозу коммунальных отходов, государственными учреждениями, социальными объектами, юридическими лицами, индивидуальными предпринимателями, физическими лицами по вопросам реализации мероприятий Программы;
4) осуществляет мониторинг реализации мероприятий Программы, выносит результаты мониторинга для обсуждения на заседаниях Общественного совета;
5) осуществляет корректировку мероприятий, целевых показателей, затрат на реализацию мероприятий Программы, в том числе на основании поступивших предложений с обоснованием необходимости внесения соответствующих изменений в Программу;
6) участвует в проверках хода реализации мероприятий Программы;
7) размещает Программу, а также информацию о ходе реализации мероприятий Программы на официальном сайте акимата района Т.Рыскулова.
Исполнителями Программы являются: Акимат области, города и районов; Маслихат; субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов: государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, НПО и пр. заинтересованные стороны.
6. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Контроль за реализацией Программы по управлению коммунальными отходами осуществляется руководством Отдела ЖКХ.
Мониторинг Программы осуществляется путем формирования отчета о реализации Программы. В отчете излагается описание реализованных мероприятий, достигнутые результаты, фактические объемы финансовых средств, направленных на их реализацию, а также причины невыполнения мероприятий и отсутствия результатов, запланированных на отчетный период.
Мониторинг Программы будет осуществляться один раз в год по итогам предыдущего года.
Программа и отчеты по ее реализации будут доступны общественности путем размещения на общедоступном Интернет-ресурсе.
7. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
Финансирование Программы и мероприятий может осуществляться за счет:
государственного и местного бюджета,
частных инвестиций,
средства международных финансовых организаций,
кредитов банков второго уровня и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансовые затраты на реализацию представленной Программы и выполнение намеченных природоохранных мероприятий планируется осуществлять согласно статье 29 ЭК РК за счет бюджетных средств. Данный механизм позволяет использовать средства в объеме не менее суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступивших в местный бюджет в течение трех лет, предшествовавших году разработки и утверждения данного плана мероприятий.
Предлагаемые мероприятия по реализации Программы планируется включить в План мероприятий по охране окружающей среды Жамбылской области, который разрабатывается Акиматом области на трехлетнюю перспективу, исходя из типового перечня мероприятий по охране окружающей среды, предусмотренного приложением 4 к ЭК РК, в который включены:
- внедрение технологий по сбору, транспортировке, обезвреживанию, использованию и переработке любых видов отходов, в том числе бесхозяйных;
- строительство, реконструкция заводов, цехов и производств, приобретение и эксплуатация установок:
- полигонов для складирования любых видов отходов;
- по сбору, транспортировке, переработке, сортировке, утилизации и захоронению отходов;
- по сбору и переработке вторичных материальных ресурсов;
- по получению сырья или готовой продукции, связанных с извлечением полезных компонентов из отходов (переработкой хвостов обогащения, вскрышных и вмещающих пород, золошлаков, металлургических шлаков, техногенных минеральных образований);
- реконструкция, модернизация оборудования и технологических процессов, направленных на минимизацию объемов образования и размещения отходов.
8. ОЖИДАЕМЫЙ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ЭФФЕКТ
Реализация Программы улучшит экологическую ситуацию в районе и повысит целевые показатели деятельности МИО в сфере управления коммунальными отходами.
В процессе реализации Программы будут достигнуты следующие ключевые результаты:
приведение в соответствие системы управления коммунальными отходами требованиям законодательства РК;
100% охват сбором и вывозом коммунальных отходов;
внедрение раздельного сбора у источника образования;
строительство мусоросортировочного оборудования;
развитие переработки органических, крупногабаритных и строительных отходов;
увеличение уровня осведомленности и повышение культуры населения в районе о правильном обращении с коммунальными отходами.
Таким образом, реализация комплекса мероприятий в рамках настоящей Программы повысит качество предоставляемых услуг в сфере обращения с коммунальными отходами, увеличит количество сбора, сортировки и переработки ТБО и позволит минимизировать негативное влияние отходов на окружающую среду, соответственно, повысит целевые показатели. В целом, Программа будет способствовать существенному улучшению качества и условий жизни граждан.
Приложение 1

Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының көрсеткіштерін анықтау әдістемесі 2026-2030 жылдарға арналған
Мақсатты көрсеткіш атауы
Мақсатты көрсеткіштердің қалыптасу мерзімі мен жиілігі
Негіздеме
Есептеу әдістемесінің сипаттамасы
1
Тұрғындарды ТҚҚ жинау және шығарумен қамту
Бағдарламаныбекіткеннен кейін бір жыл өткен соң
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының жасыл экономикаға көшу тұжырымдамасына сәйкес келеді және коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметтеріне қолжетімді халық үлесін анықтауүшін қажет.
Көрсеткіш ауданға қызмет көрсететін барлық қалдықтарды шығаратын ұйымдармен келісім шарт жасалған тұрғындар санын жалпы халық санына бөліп, нәтижені пайызбен есептейді. Қоғамдық келісім шартқа көшкен жағдайда, көрсеткіш есепшоттар бойынша тіркелген абоненттер санын жалпы халық санына бөліп алынады.
2
Тұрғындарды бөлініп жинау мен қамту: - фракциялар бойынша – қауіпті қалдықтардың жеке түрлері (медициналы қжәне сынапты, ЭЭЖҚ)
Бағдарламаныбекіткеннен кейін бір жыл өткен соң
Көрсеткіш "ЖасылҚазақстан" ұлттық жобасына сәйкес келеді.
Көрсеткіш құрғақ фракциялардың (пластик, картон және қағаз қалдықтары, шыны, металл банкалар) тоннасын коммуналдық қалдықтардың жалпы көлеміне бөліп, пайызбен көрсетеді. Қауіпті қалдықтар бойынша көрсеткіш қауіпті қалдықтардың (ҚСҚ, ЭЭЖҚ, медициналық) жалпы болжамды көлеміне сәйкес пайызбен есептеледі.
3
ТҚҚқайта өңделу және жойылу үлесі (шығу көлемінен)
Бағдарламаныбекіткеннен кейін бір жылөткен соң
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының жасыл экономикаға көшу тұжырымдамасына және "ЖасылҚазақстан" ұлттықжобасынасәйкескеледі.
Көрсеткіш қайта өңделген және қайта пайдаланылған қаттытұрмыстық қалдықтардың (оның ішінд еқауіптіқалдықтар, бөлініп жиналған және сұрыпталға нқалдықтар, экспортқа жіберілген ресурстар) жалпықалдық көлеміне пайызбен қатынасы арқылы есептеледі.
4
Тұрғындардың ТҚҚжинау және шығарумен қанағаттану деңгейі (сұрау)
Бағдарламаныбекіткеннен кейін бір жыл өткен соң
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарына сәйкес келеді.
Көрсеткіш жыл сайын жүргізілетін әлеуметтік сауалнама (онлайн немесе офлайн) нәтижесі бойынша аудан тұрғындарының ТҚҚ жинау және шығару қызметтеріне қанағаттану деңгейін көрсетеді.
Қосымша 2
Бағдарламаны жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Іс-шара атауы
Аяқталуформасы
Орындаумерзімі
Орындауғажауапты
Қаржыландырукөздері
Мақсат – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және Т. Рысқұлов ауданы тұрғындарына қалдықтарды жинау мен шығарудың сапалы
Міндет 1.Аудандағы тұрғындардың қалдықтард ыжинау және шығару қызметтерімен толық қамтылуын қамтамасыз ету мақсатынд акоммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін әрі қарай дамыту қызметін қамтамасыз ету
Көрсеткіш 1.Тұрғындарды ТҚҚ жинау және шығару мен қамту
1.1
ТҚҚ жинау, шығару, жою, қайта өңдеу және жерлеу қызметтеріне арналға нэкономикалық негізделген тарифті бекіту
Мәслихат шешімі
2026
Аудан әкімдігі, ҚШҰ, Мәслихат
Қажет емес
1.2
ҚШҰ тұрғындарды тіркеу турал ыақпаратқа, жеке деректерд іберместен, қолжетімділік қамтамасыз ету
Ақпарат
2026
ІІМ, Әділет министрлігі, Аудан әкімдігі, ҚШҰ
Қажет емес
1.3
ТҚҚ шығару мен байланысты қызметтер бойынша тұрғындармен ашық (публичті) келісімшарттарға көшу
Ақпарат
2026
Аудан әкімдігі, ҚШҰ
Қажет емес
1.4
Контейнер паркінжаңарту, оның ішінде жек есекторғ аконтейнерлерорнату
Есеп беру
жылсайын
Аудан әкімдігі, ҚШҰ
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралары жоспары аясында
1.5
Контейнер алаңдарын орнату және оларды санитарлық нормалар мен заң талаптарына сәйкестендіру
Есеп беру
жылсайын
Аудан әкімдігі
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралары жоспары аясында
1.6
Контейнер алаңдарын бейнебақылау камераларымен қосымш ажабдықтау
Есеп беру

Методика определения показателей Программы по управлению коммунальными отходами на 2026-2030 гг.
Наименование целевого показателя
Периодичность и сроки формирования целевых показателей
Обоснование
Описание методики расчетов
1
Охват населения сбором и вывозом ТБО
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Концепции по переходу РК к зеленой экономике и необходим для определения доли населения, имеющей доступ к услугам по сбору и вывозу ТБО.
Показатель формируется путем деления количества жителей, с которыми всеми мусор вывозящими организациями, обслуживающим район, заключены договора, на общее количество населения, выражая результат в процентах.
При переходе на публичные договора показатель можно получить путем деления количества абонентов (количество человек) согласно выставленным счетам на общее количество населения.
2
Охват раздельным сбором (населения):
- по фракциям
- отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, ОЭЭО)
По истечению одного года с момента утверждения Программы
Показатель соответствует Национальному проекту "Жасыл Казахстан".
Показатель формируется путем деления количества раздельно собранной сухой фракции ТБО (пластик, картон и отходы бумаги, стекло, металлические банки) в тоннах на обще количество образования ТБО (коммунальных отходов) в тоннах, выражая результат в процентах.
Показатель по отдельным опасным видам отходов также формируется путем деления количества раздельно собранных опасных отходов (РСО, ОЭЭО и медицинские), на общий расчетный объем образования опасных отходов исходя из морфологического состава ТБО , выражая результат в процентах.
3
Доля переработки и утилизации ТБО (от объема образования)
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Концепции по переходу РК к "зеленой" экономике и Национального проекта "Жасыл Казахстан".
Показатель получают путем деления количества всех переработанных и вторично использованных твердых бытовых отходов (включая опасные составляющие коммунальных отходов), в том числе раздельно собранных отходов, отсортированных на МСО или полигоне и вторичных ресурсов, направленных на экспорт, на общее количество всех образовавшихся ТБО (коммунальных отходов), выражая результат в процентах.
4
Уровень удовлетворенности населения услугами по сбору и вывозу ТБО (опрос)
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Национальному плану развития Республики Казахстан
Показатель получают в результате проведения ежегодного социологического опроса (онлайн или офлайн) населения об удовлетворенности населения услугами по сбору и вывозу ТБО в районе.
Приложение 2
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
№ п/п
Наименование
мероприятия
Форма
завершения
Срок исполнения
Ответственные
за исполнение
Источники
финансирования
1
2
3
4
5
6
Цель - совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения района Т.Рыскулова
Задача 1. Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов
Показатель 1. Охват населения сбором и вывозом ТБО
1.1
Утверждение экономически обоснованного тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение ТБО
Решение Маслихата
2026
Акимат района, МВО, Маслихат
Не требуется
1.2
Предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных
Информация
2026
МВД, МЮ, Акимат грайона, МВО
Не требуется
1.3
Переход на заключение публичных договоров с населением по услугам вывоза ТБО
Информация
2026
Акимат района, МВО
Не требуется
1.4
Обновление парка контейнеров, в том числе установка контейнеров в частном секторе.
Отчет
ежегодно
Акимат района, МВО
Местный бюджет в рамках Плана мероприятий по ООС
1.5
Установка контейнерных площадок и приведение их в соответствие санитарным нормам и требованиям законодательства.
Отчет
ежегодно
Акимат района
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
1.6
Дооснащение контейнерных площадок камерами видеонаблюдения
Отчет

2026-2030
Аудан әкімдігі
Жергілікті бюджет
1.7
Контейнер алаңдарының маңайына автокөліктердің тоқтауын және тұруын тыйым салатын арнайы белгілер орнату
Есеп беру
2026
ІІД, Аудан әкімдігі
Бюджет қаражаты шегінде
1.8
ТҚҚ уақытылы шығару үшін қоқыстасығыш көліктерд іжаңарт ужәне сатыпалу (2-3 дана)
Есеп беру
2026-2030
ҚШҰ
ҚШҰқаражаты, жеке инвестициялар, мемлекеттік-жеке әріптестік
1.9
Қоқыс тасығыш көліктерді Қазақстан Республикасының "Қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың жағдайы турал ыұлттық деректе рбанкі" ақпараттық жүйесіне қосылған спутниктік навигация жүйелерімен жабдықтау және олардың жұмыс күйін тұрақты ұстау
Есеп беру

2026-2030
Акимат района,
Местный бюджет
1.7
Установка на прилегающей территории контейнерных площадок специальных знаков, запрещающих остановку и стоянку автотранспорта
Отчет
2026
ДВД, акимат района
В рамках выделенного бюджета
1.8
Обновление и закуп мусоровозов для обеспечения своевременного вывоза ТБО (2-3 ед.)
Отчет
2026-2030
МВО
Средства МВО, частные инвестиции, ГЧП
1.9
Оснащение мусоровозов спутниковыми навигационными системами, подключенными к информационной системе "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", и поддерживать эти системы постоянно в рабочем состоянии
Отчет

2026
ҚШҰ
ҚШҰқаражаты
1.10
Тұрғынүйлерде немесе жек еғимараттарда (егер контейнерлер болмаса) қызмет көрсететін ҚШҰ мен ТҚҚ жинау және шығару қызметтер ібойынша келісім шарттар жасау туралы заңды тұлғаларға ақпараттық кампания өткізу
Есеп беру (заңды тұлғалар мен ЖК-ға жіберілген хаттар)
2026
Аудан әкімдігі, ҚШҰ, ТРБ
Қажет емес
1.11
Қалдықтар саласындағы әкімшілік құқықбұзушылықтардан түскен қаражаттың жергілікті бюджетке бағытталуын қамтамасыз ету мақсатынд анормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ҚР Үкіметіне ұсыныстар жасау
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
2026
Аудан әкімдігі, ТРБ
Қажет емес
Міндет 2. Қалдықтарды сұрыптап жинау жүйесін жетілдіру Көрсеткіш 2. Сұрыптапжинауменқамту:
құрғақ және дымқыл фракциялар бойынша;
белгілі бір қауіпті қалдықтар бойынша (медициналық, сынапты және электронды қтұрмыстық техника)
Іс-шара атауы
Аяқталу формасы
Орындау мерзімі
Орындауға жауапты
Қаржыландыру көздері
2.1
Құрғақ ТҚҚ фракциясын сұрыптап жинауға арналған арнайы контейнерлер орнату
Есеп беру
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралары жоспары аясында
2.2
Қауіптіқалдықтарды: ҚСҚ, электрондық және электрлік құралдарды, сынапты үнемдейтін шамдар мен химиялық батареяларды, аккумуляторларды, медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеуді қамтамасыз етуүшін мердігер ұйымды анықтау конкурсын ұйымдастыру
Конкурс нәтижелері, мердігер ұйымдар анықталды
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортанықорғау іс-шаралары жоспары аясында
2.3
Қоғамдық орындарда (саудаорталықтары, пошта бөлімшелері, халық қақызмет көрсету орталықтары және т.б.) қауіпті тұрмыстық қалдықтарды (батареялар, сынаптышамдар, электрондық және электрлі кқұралдар, медициналық қалдықтар) қабылдаутұрақты пункттерін ұйымдастыру
Есеп беру, қабылдаупункттеріорнатылды
2026-2030
Ауданәкімдігі, ЖКХ бөлімі, мердігерұйым
Жергілікті бюджет
2.4
Қауіпті коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау және өңдеу қызметтерін көрсететін, заңталаптарына сәйкес келетін мамандандырылған кәсіпорындарды анықтау және мемлекеттік мекемелерге, бюджеттік ұйымдарға, басқа да заңдытұлғаларға қызмет көрсету
Есеп беру
2026
Ауданәкімдігі, ЖКХ бөлімі
Қажетемес
2.5
Әлеуметтік сала мекемелері (мектептер, балабақшалар, жоғары оқу орындары), кәсіпорындар, шағын және орта бизнес субъектілерімен сұрыптап жинауды (пластик, қағаз-қатырма, шыныжәнет.б.) енгізу қажеттілігі бойынша алдын алу жұмыстары жүргізу
Есеп беру
2026-2030
Ауданәкімдігі, ЖКХ бөлімі
Қажетемес
2.6
"Қажетсіз заттан арылыңыз" атты ескі электрондық және электрлік жабдықтардан арылу бойынша жарты жыл сайын тұрақты акция өткізу
Акциялартуралыесеп
2026-2030
Ауданәкімдігі, ЖКХ бөлімі, мамандандырылғанкәсіпорындар
Қажетемес
Міндет 3. Қалдықтарды, соның ішінде ерекше қалдықтарды (тамақ, құрылыс және ірі көлемді қалдықтар, ЭЭЖҚ және т.б.) қайта өңдеу және жою жүйесін дамыту Көрсеткіш 3. Қалдықтарды қайта өңдеу жән ежою үлесі (қалыптасқан көлемнен)
Іс-шара атауы
Аяқталу формасы
Орындаумерзімі
Орындауға жауапты
Қаржыландыру көздері
3.1
Қалдықтарды сорттау орталығын салу және іске қосу
Қабылдау актісі
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралары жоспары аясында
3.2
Тұрғындардан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды анықтау
Ақпарат
2026
Ауданәкімдігі, ЖКХ бөлімі
Қажетемес
3.3
Ірі көлемд іжәне құрылыс қалдықтарын жинау және шығару бойынша мердігер ұйымды анықтау конкурсын ұйымдастыру
Конкурс нәтижелері
2026
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, мердігер ұйым
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралары жоспары аясында
3.4
Ірікөлемді және құрылысқалдықтарын қайта өңдеудің қолданыстағы технологияларын талдау
Есеп беру
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, мердігер ұйым
Қажетемес
3.5
Әлеуметтік сала мекемелері (мектептер, балабақшалар, жоғары оқу орындары), шағын және орта бизнес субъектілерінен сынапты қалдықтарды жинау және бейтараптау
Қабылданған келісім шартта ртуралы ақпарат
2026-2030
Конкурс нәтижелері бойынша таңдалған мердігер ұйым
Қажетемес
3.6
Әлеуметтік сала мекемелері (мектептер, балабақшалар, жоғары оқу орындары), шағын және орта бизнес субъектілерінен электрондық жән еэлектрлік жабдықтарды жинау және бейтараптау
Қабылданған келісім шарттар туралы ақпарат
2026-2030
Мердіге рұйым
Қажет емес
3.7
Қалдықтарды жинау және өңдеу бойынша мамандандырылған кәсіпорындармен статистикалық және ведомстволық есептілік жүргізу туралы алдын алу жұмыстары
Есеп беру
2026
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі
Қажет емес
Міндет 4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз жерлеуді қамтамасыз ету Көрсеткіш 4. Қалдықтарды экологиялық талаптарға сай жабу және полигонды рекультивациялау
Іс-шара атауы
Аяқталу формасы
Орындау мерзімі
Орындауға жауапты
Қаржыландыру көздері
4.1
Полигонда қабылдау мен сұрыптауды қамтитын сұрыптау желілері ніске қосу
Есеп беру
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, полигон операторы
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортанықорғау іс-шаралары жоспары, жеке инвестициялар
4.2
Қалдықтарды олардың классификациясынан егізделген полигонғ ақабылдау бойынша бірыңғай процедура әзірлеу
Бірыңғай процедура
Полигон операторы
Қажет емес
4.3
Полигондағы қоқы сгаздары мен фильтраттардың шығарылуын мониторингтеу
Есептер
2026-2030
Полигон операторы
Полигонның ликвидациялық қоры
4.4
Полигонның ликвидациялық қорын құру
Есеп беру
2026-2030
Полигон операторы
Қажет емес
4.5
Рұқсатсыз қоқыс полигонын (стихиялық қоқыс төгетін орындарды) анықтау және жою
Есептер
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортанықорғау іс-шаралары жоспары, жеке инвестициялар

2026
МВО
Средства МВО
1.10
Осведомительная кампания с юридическими лицами, осуществляющими деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях (если нет контейнеров), по заключению договоров на услуги по сбору и вывозу ТБО с МВО, определенными МИО для обслуживания данных участков.
Отчет (направленные письма для ЮЛ и ИП)
2026
Акимат района, МВО, УПР
Не требуется
1.11
Внесение предложений в Правительство РК по внесению изменений и дополнений в нормативно-правовые акты РК с целью обеспечения направления средств, поступивших за административные правонарушения в сфере отходов, в местный бюджет
Предложения в Правительство РК
2026
Акимат района, УПР
Не требуется
Задача 2. Совершенствование системы раздельного сбора отходов
Показатель 2. Охват раздельным сбором
- по фракциям сухая и мокрая;
- отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, электронной и бытовой техники)
2.1
Установка специальных контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО
Отчет
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.2
Организация конкурса по определению подрядной организации для обеспечения раздельного сбора, транспортировки и переработки опасных видов отходов: РСО, отходов электронного и электрического оборудования, отработанных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп и химических источников питания, аккумуляторов, медицинских отходов, образующихся у населения
Итоги конкурса, подрядные компании определены
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.3
Организация стационарных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование, медицинские отходы в общественных местах (торговые центры, отделения почты, центры обслуживания населения и пр.)
Отчет, пункты приема установлены
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, подрядная организация
Местный бюджет
2.4
Анализ и определение специализированных предприятий по сбору, транспортировке и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов, которые соответствуют требованиям законодательства, и могут оказывать услуги по сбору, транспортировке и переработке отдельных видов опасных отходов для государственных учреждений, бюджетных организации и другим юридическим лицам.
Отчет
2026
Акимат района, Отдел ЖКХ
Не требуется
2.5
Профилактическая работа с учреждениями социальной сферы (школы, детские сады, ВУЗы и пр.), предприятиями, малым и средним бизнесом по вопросу необходимости внедрения раздельного сбора вторичного сырья (пластика, бумаги и картона, стекла и пр.) для дальнейшей передачи на переработку специализированным предприятиям
Отчет
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ
Не требуется
2.6
Проведение регулярной акции (1 раз в полугодие) по избавлению населения от отработанного электронного и электрического оборудования "Избавься от ненужного"
Отчет о проведенных акциях
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, специализированные предприятия
Не требуется
Задача 3. Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.)
Показатель 3. Доля переработки и утилизации:
- ТБО (от объема образования)
3.1
Строительство и запуск МСО
акт-ввода в эксплуатация
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
3.2
Определение специальных мест для сбора крупногабаритных и строительных отходов от населения
информация
2026
Акимат района, Отдел ЖКХ
Не требуется
3.3
Организация конкурса по определению организации по сбору и вывозу крупногабаритных и строительных отходов
Итоги конкурса
2026
Акимат района, Отдел ЖКХ, подрядная организация
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
3.4
Анализ существующих технологии по переработке крупногабаритных и строительных отходов
Отчет
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, подрядная организация
Не требуется
3.5
Сбор и обезвреживание ртутьсодержащих отходов из учреждений социальной сферы (школы, детские сады, ВУЗы и пр.), предприятий, малого и среднего бизнеса
Информация о заключенных договорах
2026-2030
Подрядная организация, выбранная по итогам конкурса
Не требуется
3.6
Сбор и обезвреживание отходов электронного и электрического оборудования учреждений социальной сферы (школы, детские сады, ВУЗы и пр.), предприятий, малого и среднего бизнеса
Информация о заключенных договорах
2026-2030
Подрядная организация
Не требуется
3.73
Профилактическая работа со специализированными предприятиями по обращению с отходами по вопросу предоставления статистической и ведомственной отчҰтности по сбору и переработке отходов
Отчет
2026
Акимат района, Отдел ЖКХ
Не требуется
Задача 4. Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов
Показатель 4. Закрытие и рекультивация полигона ТБО в соответствии с экологическими требованиями
4.1
Введение в эксплуатацию сортировочной линий на полигоне, включающую в себя прием, сортировку.
Отчет
2026 -2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, Оператор полигона
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС, частные инвестиции
4.2
Разработка унифицированной процедуры приема отходов на полигон на основе их классификации
Утвержденная процедура
Оператор полигона
Не требуется
4.3
Мониторинг выбросов свалочного газа и фильтрата полигона
Отчеты
2026-2030
Оператор полигона
Ликвидационный фонд полигона
4.4
Создание ликвидационного фонда полигона
Отчет
2026-2030
Оператор полигона
Не требуется
4.5
Выявление и ликвидация несанкционированных свалок (стихийных навалов) коммунальных и строительных отходов
Отчеты
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС, частные инвестиции
Задача 5. Повышение информированности и культуры населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон
Показатель 5. Уровень удовлетворенности населения экологическим качеством жизни
5.1
Создание, размещение и распространение социальной рекламы, направленной на привлечение внимания общественности к проблеме ТБО
Отчеты
2026-2030
УПР, Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Местный бюджет
5.2
Обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов (пластик, картон и отходы бумаги, стекло)
Отчеты
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Не требуется
5.3
Обеспечение информирования населения об опасных составляющих коммунальных отходов (РСО, ОЭЭО, медицинские) и пропаганды безопасного обращения с ними путем распространения информации в социальных сетях, на сайте акимата, навигационных системах
Отчеты
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Не требуется
5.4
Публикации в местных газетах о способах безопасного обращения с опасными составляющими коммунальных отходов
Информация
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Местный бюджет

Міндет 5. Халықтың коммуналдық қалдықтарды басқару мәселелері бойынша ақпараттылығы мен мәдениетін арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара әрекетін күшейту Көрсеткіш 5. Халықтың экологиялық тұрмыс сапасына қанағаттану деңгейі
Іс-шара атауы
Аяқталу формасы
Орындау мерзімі
Орындауға жауапты
Қаржыландыру көздері
5.1
Қоғам назарын ТҚҚ мәселесіне аудару мақсатында әлеуметті кжарнама жасау, орналастыру және тарату
Есептер
2026-2030
УПР, Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
5.2
Халықты қалдықтарды қабылдайтын пункттер (пластик, қағаз-қатырма, шыны) туралы хабардар ету
Есептер
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.3
Халықты қауіпті коммуналдық қалдықтар (ҚСҚ, ЭЭЖҚ, медициналық) туралы хабардар ету және олармен қауіпсіз жұмы сістеу бойынша ақпарат тарату (әлеуметтік желілер, әкімдік сайты, навигациялық жүйелер арқылы)
Есептер
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.4
Қауіпті коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз басқару тәсілдері туралы жергілікті газеттерде жарияланымдар
Ақпарат
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ
Жергілікті бюджет
5.5
Халықты ір ікөлемді және құрылысқалдықтарын жинауға арналған арнайы орындар туралы хабардар ету
Ақпарат
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ
Қажет емес
5.6
Мектептерде, колледждерде, жоғары оқу орындарында материалдық ресурстарды қайтапайдалану туралы ақпараттық материалдар дайындау және тарату
Есеп беру
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
5.7
Тамақ қалдықтарын компосттауғ аарналған брошюраларды тарату
Есеп беру
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
5.8
Білім беру ұйымдарында ТҚҚ-мен жұмысістеубойынша ақпараттық жұмыс жоспарын әзірлеу және жүзеге асыру (оқушылар, педагогтер, техникалық қызметкерлер арасында жүйелі жұмыс)
Жоспардың әзірленуі және орындалу туралы есептер
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.9
Мектеп оқушылары мен студенттерг еарналған ТҚҚ полигоны мен МСК-ғатаныстырушы экскурсиялар (жылына кемінде 10 экскурсия)
Есеп, визиттер
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет, Қоршаған ортанықорғау іс-шаралары жоспары
5.10
Мектептерде экологиялық акциялар өткізу, үй жағдайында қалдықтарды сұрыптау және пластик, шыны, макулатура контейнерлеріне бөлек жинау тәртібін түсіндіру
Есеп, акциялар
2026-2030
Аудан әкімдігі, ЖКХ бөлімі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет, ҚШҰ қаржылары
5.11
Халықтың экологиялық тұрмыс сапасына қанағаттану деңгейін бағалау мақсатында жыл сайын әлеуметтік сауалнам аөткізу
Есеп, сауалнама
2026-2030
Аудан әкімдігі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.12
Мектептерде қалдықтар мен жұмыс істеу іс-әрекетін насихаттау және қоғамдық бақылауды ұйымдастыру мақсатында волонтерлік клубтар құру
Есеп беру
2026-2030
Аудан әкімдігі, ҚШҰ, ҮЕҰ
Қаже темес

5.5И
Информирование населения об организованных специальных местах для населения для сбора КГО и строительных отходов
Информация
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Не требуется
5.6
Подготовка информационных материалов о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, колледжах, ВУЗах и пр.
Отчет
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Местный бюджет
5.7
Распространение брошюр о компостировании пищевых отходов
Отчет
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Местный бюджет
5.8
Разработка и реализация плана информационной работы по обращению с ТБО организациями образования, включающего регулярную работу с учениками, педагогическим составом и техническим персоналом
Информация о разработке плана и отчеты о его реализации в районные акиматы
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Не требуется
5.9
Ознакомительные визиты на полигон ТБО и МСК (после запуска) для школьников и студентов (как минимум, 10 экскурсий в год)
Отчет, визиты
2026-2030
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
5.10
Экологические акции в школах, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла и макулатуры
Отчет, акции
2026-2030
Акимат района , Отдел ЖКХ, МВО, НПО
Местный бюджет, в рамках, средства МВО
5.11
Проведение ежегодного социологического опроса в целях оценки уровня удовлетворенности населения экологическим качеством жизни
Отчет, опрос
2026-2030
Акимат района, МВО, НПО
Не требуется
5.12
Создание волонтерских клубов в школах с целью пропаганды и общественного контроля за деятельностью обращением с отходами
Отчет
2026-2030
Акимат района, МВО, НПО
Не требуется