"Қордай ауданының бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс – шараларды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы"
Жамбыл облысы Қордай ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 15 шілдедегі № 301 қаулысы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы 1-тармағының 16-5) тармақшасына сәйкес Қордай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қордай ауданының бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу қағидалары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін;
2. Қордай ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 07 шілдедегі "Қордай ауданының бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс – шараларды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" № 292 қаулысының күші жойылды деп танылсын;
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қордай ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін;
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қордай ауданы әкімінің міндетін атқарушы Ж. Бақаев
Қордай ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "15" шілдедегі
№ 301 қаулысымен бекітілсін
Қордай ауданының бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу қағидалары
1. Жалпы ереже
1. Осы Қордай ауданының бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-3-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және Қордай ауданының бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бірыңғай сәулеттік стиль – құрылыс саласында қолданылатын және белгілі бір аумақтың, оның ішінде жеке тұрғын үй құрылысы ауданының құрылысына тән бірыңғай белгілердің жиынтығы. Оның негізгі параметрлері ғимараттың сыртқы келбеті, сәулеттік стилі, түс гаммасы, қабаттылығы және әрлеу материалдары болып табылады. Жеке тұрғын үй құрылысы ауданы үшін негізгі параметрлерге ғимараттың сыртқы келбеті, сәулеттік стилі, түс гаммасы, қабаттылығы, әрлеу материалдары, қоршаулар, шатырдың түрі және жер учаскесі аумағындағы шаруашылық-тұрмыстық құрылыстардың орналасуы жатады;

Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика Кордайского района
Постановление акимата Кордайского района Жамбылской области от 15 июля 2026 года № 301
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 16-5) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Кордайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика Кордайского района согласно приложению к настоящему постановлению;
2. Признать утратившим силу постановление акимата Кордайского района № 292 от 7 июля 2026 года "Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по текущему ремонту фасадов и кровель многоквартирных жилых домов, направленных на формирование единого архитектурного облика Кордайского района;
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Кордайского района;
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима Кордайского района Ж. Бакаев
Утверждены постановлением
акимата Кордайского района
от "14" октября 2022 года
№ "407"
Правила организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика Кордайского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика Кордайского района (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (далее - Закон) иными нормативными правовыми актами и определяют порядок организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика Кордайского района.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) единый архитектурный стиль - совокупность единых признаков, используемых в строительстве, характерная для определенного района застройки территории, в том числе индивидуальной застройки. Основными параметрами являются внешний облик, архитектурный стиль, цветовое решение, этажность, отделочные материалы. Для района индивидуальной застройки основными параметрами являются внешний облик, архитектурный стиль, цветовое решение, этажность, отделочные материалы, ограждения, тип кровли и расположение хозяйственно - бытовых построек на территории участка;

2) кондоминиум объектісі – пәтерлерден, дара (бөлек) меншіктегі тұрғын емес үй-жайлардан және дара (бөлек) меншікте бола алмайтын әрі ортақ үлестік меншік құқығында пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне тиесілі ортақ мүліктен тұратын бірыңғай мүліктік кешен, оған көппәтерлі тұрғын үй орналасқан бірыңғай бөлінбейтін жер учаскесі және (немесе) үй маңындағы жер учаскесі кіреді;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифтілер, шатырлар, шатыр асты кеңістіктері, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйдің ортақ инженерлік жүйелері мен жабдықтары, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үй орналасқан жер учаскесі және (немесе) үй маңындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және ортақ пайдалануға арналған өзге де мүлік);
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің құрамдас бөліктері мен инженерлік жабдықтарын нормативтік және техникалық құжаттамада белгіленген талаптарға сәйкес уақтылы ауыстыруға немесе қалпына келтіруге бағытталған, олардың мерзімінен бұрын тозуын болдырмау және ақауларын жою мақсатында жүргізілетін техникалық іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйді қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, тозған құрылыс конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңасына немесе пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын неғұрлым берік әрі үнемді элементтерге ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп – ұстау – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық пайдалануды, санитариялық күтіп-ұстауды және ағымдағы жөндеуді қамтамасыз етуге бағытталған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің кешені;
7) көппәтерлі тұрғын үй – бірыңғай бөлінбейтін жер учаскесінде орналасқан, ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес орналасқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын есіктері бар екі және одан да көп пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, бірыңғай іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;
8) көппәтерлі тұрғын үйдің кондоминиумы (бұдан әрі – кондоминиум) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген меншік нысаны, онда пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар дара (бөлек) меншікте болады, ал кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі, оның ішінде көппәтерлі тұрғын үй орналасқан бірыңғай бөлінбейтін жер учаскесі және (немесе) үй маңындағы жер учаскесі пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болады;

2) объект кондоминиума - единый имущественный комплекс, состоящий из квартир, нежилых помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и общего имущества, которое не может находиться в индивидуальной (раздельной) собственности и принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
3) общее имущество объекта кондоминиума - части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
4) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума - комплекс своевременных технических мероприятий и работ по замене или восстановлению составных частей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, установленных нормативной и технической документацией, проводимых с целью предотвращения их преждевременного износа и устранения неисправности;
5) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума - комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления многоквартирного жилого дома;
6) содержание общего имущества объекта кондоминиума - комплекс работ или услуг по технической эксплуатации, санитарному содержанию и текущему ремонту общего имущества объекта кондоминиума;
7) многоквартирный жилой дом - отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью, и двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;
8) кондоминиум многоквартирного жилого дома (далее - кондоминиум) - форма собственности, зарегистрированная в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, при которой квартиры, нежилые помещения находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, а те части, которые не находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, принадлежат собственникам квартир, нежилых помещений на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;

9) көппәтерлі тұрғын үйдің мүлік меншік иелерінің бірлестігі (бұдан әрі – мүлік меншік иелерінің бірлестігі) – бір көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері мен тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған, коммерциялық емес ұйым болып табылатын, кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын, оны күтіп-ұстауды қаржыландыратын және оның сақталуын қамтамасыз ететін заңды тұлға;
10) көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жиналысы (бұдан әрі – жиналыс) – дауыс беру арқылы кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға байланысты мәселелерді пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің алқалы түрде талқылауын және шешім қабылдауын қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғары органы;
11) шатыр жабыны – ғимаратты атмосфералық жауын-шашынның енуінен қорғайтын жабынның жоғарғы элементі, ол су оқшаулағыш қабаттан және көтергіш құрылымдардың немесе (шатыр асты кеңістігі жоқ шатырларда) жылу оқшаулағыш қабаттың үстіне төселетін негізден (торкөзден, тұтас төсемнен, тегістеу қабатынан) тұрады;
3. Осы Қағидалардың күші Қордай ауданының немесе оның бір бөлігінің бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталмаған көппәтерлі тұрғын үйді ағымдағы немесе күрделі жөндеуді ұйымдастыруға және жүргізуге қолданылмайды.
4. Пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстарға қатысады, сондай-ақ Заңда көзделген міндеттерді орындайды.
5. Пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау және оның қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге міндетті.
3. Көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру тәртібі
6. Жергілікті атқарушы органның сәулет мәселелері жөніндегі құрылымдық бөлімшесі қаланың немесе оның бір бөлігінің бірыңғай сәулеттік келбетін әзірлеуді және бекітуді ұйымдастырады.
7. "Қордай ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі жергілікті атқарушы органның сәулет мәселелері жөніндегі құрылымдық бөлімшесімен бірлесіп, қаланың бірыңғай сәулеттік келбеті тұжырымдамасы негізінде қалаға немесе оның бір бөлігіне бірыңғай сәулеттік келбет беру мақсатында қасбеттеріне және (немесе) шатырларына ағымдағы немесе күрделі жөндеу жүргізуді қажет ететін көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін айқындайды.

9) объединение собственников имущества многоквартирного жилого дома (далее - объединение собственников имущества) - юридическое лицо, являющееся некоммерческой организацией, образованное собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома, осуществляющее управление объектом кондоминиума, финансирующее его содержание и обеспечивающее его сохранность;
10) собрание собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома (далее - собрание) - высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и принятие решений собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с управлением объектом кондоминиума и содержанием общего имущества объекта кондоминиума, путем голосования;
11) кровля - верхний элемент покрытия, предохраняющий здания от проникновения атмосферных осадков, состоящий из водоизолирующего слоя и основания (обрешетки, сплошного настила, стяжки), укладываемого по несущим конструкциям либо по утеплителю (в бесчердачных крышах);
3. Настоящие Правила не распространяются на организацию и проведение капитального или текущего ремонтов многоквартирного жилого дома не направленного на придание единого архитектурного облика Кордайского района или его части.
4. Собственники квартир, нежилых помещений участвуют в расходах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума и несут обязанности, предусмотренные Законом.
5. Собственники квартир, нежилых помещений обязаны принимать меры по содержанию общего имущества объекта кондоминиума и обеспечению его безопасной эксплуатации, включая проведение текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
3. Порядок организации мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов
6. Структурным подразделением местного исполнительного органа города по делам архитектуры организовывается разработка и утверждение единого архитектурного облика города или его части.
7. КГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорого акимата Кордайского района" совместно со структурным подразделением местного исполнительного органа города поделам архитектуры на основании утвержденной концепции единого архитектурного облика города определяется перечень многоквартирных жилых домов, требующих проведения текущего или капитального ремонта фасадов и (или) кровель для придания единого архитектурного облика городу или его части.

8. Қасбеттеріне және (немесе) шатырларына ағымдағы немесе күрделі жөндеу жүргізуді қажет ететін, қалаға немесе оның бір бөлігіне бірыңғай сәулеттік келбет беру мақсатында бекітілген көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесі негізінде "Қордай ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі жергілікті атқарушы органның сәулет мәселелері жөніндегі құрылымдық бөлімшесімен бірлесіп мынадай жұмыстарды ұйымдастырады:
1) көппәтерлі тұрғын үйлердің пәтерлері мен тұрғын емес үй-жайларының (бар болған жағдайда) меншік иелерін қаланың немесе оның бір бөлігінің бекітілген бірыңғай сәулеттік келбетімен таныстыруды;
2) көппәтерлі тұрғын үйлердің пәтерлері мен тұрғын емес үй-жайларының (бар болған жағдайда) меншік иелерін жоспарланып отырған жұмыстар және оларды жүргізудің болжамды мерзімдері туралы хабардар етуді;
3) көппәтерлі тұрғын үйдің қасбеттеріне және (немесе) шатырына жөндеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ үйдің қасбетіне немесе шатырына жарнамалық конструкцияларды орналастыруға келісім беру немесе келіспеу туралы шешім қабылдау үшін пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жиналысын ұйымдастыруды.
9. Жиналыс пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің жалпы санының үштен екісінен астамы қатысқан кезде шешім қабылдайды. Шешім пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің жалпы санының үштен екісінен астамының келісімімен қабылданады.
Жиналысты Заңда белгіленген тәртіппен жазбаша сауалнама жүргізу арқылы, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың ғимараттарында өткізуге жол беріледі.
Қажет болған жағдайда жиналыстар шектеусіз рет өткізілуі мүмкін, сондай-ақ бірыңғай сәулеттік келбет қалыптастыруға мүдделі мамандар мен өзге де тұлғалар шақырылуы мүмкін.
10. Жиналыс теріс шешім қабылдаған жағдайда, осы көппәтерлі тұрғын үйдің қасбетін және (немесе) шатырын бірыңғай сәулеттік келбет қалыптастыруға бағытталған жөндеу жұмыстары жүргізілмейді.
4. Көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі
11. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жиналыстың оң шешімі қабылданған жағдайда, құрылыс нормаларының талаптарына сәйкес әрбір көппәтерлі тұрғын үйдің техникалық жай-күйіне тексеру жүргізуді ұйымдастырады. Бұл жұмыстардың құрамы мен көлемін анықтау, сондай-ақ бірыңғай сәулеттік келбет беру мақсатында қасбетке және (немесе) шатырға ағымдағы немесе күрделі жөндеу түрін айқындау үшін жүзеге асырылады.
Үйдің техникалық жай-күйін тексеру физикалық тозу дәрежесін анықтау мақсатында жүргізіледі.

8. На основании утвержденного перечня многоквартирных жилых домов, требующих проведения текущего или капитального ремонта фасадов и (или) кровель для придания единого архитектурного облика городу или его части, КГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорого акимата Кордайского района" совместно со структурным подразделением местного исполнительного органа города по делам архитектуры организуются следующие работы:
1) ознакомление собственников квартир и нежилых помещений (при их наличии) многоквартирных жилых домов с утвержденным единым архитектурным обликом города или его части;
2) информирование собственников квартир и нежилых помещений (при их наличии) многоквартирных жилых домов о планируемых работах и примерных сроках их проведения;
3) организация собрания собственников квартир и нежилых помещений с принятием решения о согласии или несогласии проведения ремонтных работ фасадов и (или) кровли многоквартирного жилого дома, а также размещения рекламных конструкции на фасаде либо кровле дома.
9. Собрание принимает решение при наличии более двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений. Решение принимается при согласии более двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений.
Возможно проведение собрания путем письменного опроса в порядке, установленном Законом, а также в помещениях местных исполнительных органов.
При необходимости, собрания могут проводиться неограниченное количество раз, а также с приглашением специалистов и иных лиц, заинтересованных в придании единого архитектурного облика городу.
10. В случае принятия отрицательного решения собрания, работы по ремонту фасада и (или) кровли данного многоквартирного жилого дома, направленные на придание единого архитектурного облика не производятся.
4. Порядок проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов
11. В случае принятия положительного решения собрания администратором бюджетной программы, в соответствии с требованиями строительных норм, организуются обследование технического состоянИя каждого многоквартирного жилого дома для установления состава и объема работ, определения типа ремонта (текущий или капитальный) фасада и (или) кровли для придания единого архитектурного облика.
Обследование технического состояния дома выполняется с целью установления степени физического износа.

12. Үйдің техникалық жай - күйін тексеру қорытындысы бойынша бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ағымдағы жөндеуге арналған сметалық есепті әзірлеуді немесе күрделі жөндеуге арналған жобалық-сметалық құжаттаманы дайындауды және тиісті жобалар бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен сараптама қорытындысын алуды ұйымдастырады.
13. Тексеру және жобалау жұмыстары тиісті лицензиялары бар мамандандырылған ұйымдардың күшімен жүзеге асырылады.
14. Күрделі жөндеу жұмыстарын жобалау және ағымдағы жөндеудің сметалық есебін жасау кезінде қолданыстағы заңнама мен нормативтік актілерді басшылыққа алу қажет.
15. Тиісті сараптамадан өткен күрделі жөндеу жобалары және (немесе) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес айқындалған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен (немесе) шатырларын ағымдағы жөндеудің сметалық құны бекітілгеннен кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес бюджеттік өтінімді жасайды және ұсынады.
16. Көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын бірыңғай сәулеттік келбетке келтіруге бағытталған ағымдағы немесе күрделі жөндеу жұмыстарын сатып алуды бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
17.Көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын бірыңғай сәулеттік келбетке келтіруге бағытталған ағымдағы немесе күрделі жөндеу жұмыстарын қабылдауды тапсырыс беруші техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғаларды тарта отырып, кондоминиум объектісін басқару органымен бірлесіп жүргізеді.
5. Қорытынды Ережелер
18. Қордай ауданының бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттері мен шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

12. По итогам обследования технического состояния дома администратор бюджетной программы организует работу по разработке сметного расчета текущего ремонта или изготовлению проектно-сметной документации на капитальный ремонт с последующим получением заключения экспертизы по соответствующим проектам за счет средств местного бюджета.
13. Обследование и проектирование выполняется силами
специализированных организаций, имеющих соответствующие лицензии.
14. При проектировании работ по капитальному ремонту и составлении сметного расчета текущего ремонта необходимо руководствоваться
действующим законодательством и нормативами.
15. После утверждения проектов капитального ремонта, прошедших соответствующую экспертизу и (или) сметной стоимости текущего ремонта фасадов и (или) кровель многоквартирных жилых домов, определенных в соответствии с пунктом 7 Правил, администратором бюджетной программы составляется и предоставляется бюджетная заявка в соответствии с порядком, определенным центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
16. Приобретение работ по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика, осуществляется администратором бюджетной программы в соответствии с законодательством о государственных закупках.
17. Приемка работ по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика, осуществляется заказчиком с привлечением лиц, осуществляющих технический надзор, совместно с органом управления объектом кондоминиума.
5. Заключительные положения
18. Финансирование мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика Кордайского района, осуществляется из средств местного бюджета.