"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтері бойынша пилоттық жобаны іске қосу және іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 41, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 47 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 17 тамыздағы № 335, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 29 шілдедегі № 534 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 18 тамыздағы № 493/НҚ бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 7-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтері бойынша пилоттық жобаны іске қосу және іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 41, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 47 бірлескен бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келетін иммигранттарды тестілеуді, сауалнама жүргізуді және әңгімелесуді өткізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидалар еңбек қызметін жүзеге асыру, бизнес-иммиграция, инвесторлық және туристік қызметті жүзеге асыру, білім алу, гуманитарлық және саяси себептермен Қазақстан Республикасына келетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне, кәмелетке толмағандарға, әрекетке қабілетсіз адамдарға, бұрынғы қандастарға, отбасын біріктіру мақсатында келген алпыс жастан асқан адамдарға (ата-аналарға), сондай-ақ ерлі-зайыптылардың бірі Қазақстан Республикасының азаматы немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік болып табылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында танылатын неке қиылғанына кемінде бір жыл болған ерлі-зайыптыларды біріктіру мақсатында келген адамдарға қолданылмайды.";
20-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әңгімелесуді иммигранттың порталдағы сауалнаманы толтыру кезінде көрсететін, ол тұрақты тұруға ниет білдірген өңірдің әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы жүргізеді."
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 41, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 60 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 47 "О запуске и реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 17 августа 2026 года № 335, Министра внутренних дел Республики Казахстан 29 июля 2026 года № 534 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан 18 августа 2026 года № 493/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 7.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 41, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 60 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 47 "О запуске и реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса" следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения тестирования, анкетирования и собеседования иммигрантов, прибывающих для постоянного проживания в Республику Казахстан, утвержденных приложением 1 к указанному совместному приказу:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящие Правила не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, прибывающих в Республику Казахстан с целью осуществления трудовой деятельности, бизнес-иммиграции, инвесторской и туристической деятельности, получения образования, по гуманитарным и политическим мотивам, а также членов их семей, несовершеннолетних, недееспособных, бывших соотечественников, лиц старше шестидесяти лет, прибывших с целью воссоединения семьи (родители), а также лиц, прибывших с целью воссоединения супругов, состоящих в браке не менее одного года, признаваемом законодательством Республики Казахстан, если один из супругов является гражданином Республики Казахстан либо постоянно проживающим иностранным гражданином в Республике Казахстан.";
Пункт 20 дополнить вторым абзацем следующего содержания:
"Собеседование проводится местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения региона, на территории которого иммигрант намерен постоянно проживать, что указывается им при заполнении анкеты на портале.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Қазақстан Республикасымен визасыз кіру режимі бар мемлекеттерден келген, тиісті рұқсат алған иммигранттармен әңгімелесу жүргізу үшін халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган Комиссия құрады.
Комиссия құрамына халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту, мәдениет, ішкі саясат салаларындағы жергілікті атқарушы органдардың, ішкі істер органдарының (көші-қон заңнамасының сақталуын тексеру бөлігінде), Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім беру саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық департаменттерінің өкілдері кіреді.
Комиссияны құру және оның қызметін ұйымдастыру халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органмен жүзеге асырылады.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және Комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссияның жалпы құрамы кемінде 5 адамнан тұруға тиіс. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
Комиссия төрағасы оның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, отырыстарға төрағалық етеді, Комиссияның жұмысын жоспарлайды және қабылданған шешімдердің орындалуын бақылайды.
Төраға болмаған кезеңде оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
Комиссия хатшысы Комиссия отырыстарын дайындауды және хаттамаларды ресімдеуді қамтамасыз етеді.
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган хабарлама келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны қоса берілген құжаттармен бірге Комиссияның қарауына жібереді.
Комиссия халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органнан құжаттар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде әңгімелесу өткізеді.
Өтініш берушіні әңгімелесудің өткізілетіні туралы хабардар ету порталдағы жеке кабинет арқылы не өтініш берушінің нақты уақыт режимінде бейнебайланысты және оның жеке басын сәйкестендіруді қамтамасыз ететін мессенджерлер мен өзге де электрондық коммуникация құралдарын пайдалана отырып, қашықтықтан қатысуының техникалық мүмкіндігін растаған күннен бастап жүзеге асырылады.
Әңгімелесудің күні, уақыты, өткізу форматы (онлайн немесе офлайн) және өткізілетін орны туралы мәліметтер өтініш берушінің порталдағы жеке кабинетінде көрсетіледі.
Әңгімелесу күндізгі (офлайн) не қашықтықтан (онлайн) форматта өткізіледі.
Әңгімелесу нәтижелері бойынша Комиссия "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерін одан әрі алуға рұқсат беру немесе беруден бас тарту туралы ұсыным шығарады.
Ұсыным шығару туралы шешім Комиссия отырысына қатысып отырған мүшелерінің көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия отырысы оның жалпы мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды деп есептеледі.
Комиссияның ұсынымдары отырыс хаттамасымен ресімделеді.

"22. Для проведения собеседования с иммигрантами из государств, с которыми Республика Казахстан имеет безвизовый режим въезда, получившими соответствующий допуск, местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения создается Комиссия.
В состав Комиссии входят представители местных исполнительных органов в сферах социальной защиты и занятости населения, культуры, внутренней политики, органов внутренних дел (в части проверки соблюдения миграционного законодательства), территориальных департаментов Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан.
Создание Комиссии и организация ее деятельности осуществляются местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов Комиссии. Общий состав Комиссии должен составлять не менее 5 человек. Секретарь Комиссии не является ее членом.
Председатель Комиссии осуществляет общее руководство ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу Комиссии и контролирует исполнение принятых решений.
В период отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
Секретарь Комиссии обеспечивает подготовку заседаний Комиссии и оформление протоколов.
Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня со дня поступления уведомления направляет его вместе с приложенными документами на рассмотрение Комиссии.
Комиссия проводит собеседование в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления документов от местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Уведомление заявителя о проведении собеседования осуществляется посредством личного кабинета на портале либо со дня подтверждения технической возможности участия заявителя в дистанционном формате с использованием мессенджеров и иных средств электронных коммуникаций, обеспечивающих видеосвязь в режиме реального времени и идентификацию личности заявителя.
Сведения о дате, времени, формате проведения (онлайн или офлайн) и месте проведения собеседования отображаются в личном кабинете заявителя на портале.
Собеседование проводится в очном (офлайн) либо дистанционном (онлайн) формате.
По результатам собеседования Комиссия выносит рекомендацию о предоставлении либо об отказе в предоставлении доступа к дальнейшему получению государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное проживание в Республике Казахстан" и "Присвоение статуса кандаса".
Решение о вынесении рекомендации принимается открытым голосованием большинством голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании. В случае равенства голосов решающим является голос председателя Комиссии.
Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа ее членов.
Рекомендации Комиссии оформляются протоколом заседания.

Визалық кіру режимі бар мемлекеттерден келген иммигранттар B8 және C1 санаттарындағы визаларды ресімдеу кезінде Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінде әңгімелесуден өтеді.
Әңгімелесуге қатысуға байланысты шығыстарды, оның ішінде өткізу орнына бару және кері қайту жолақысын, тұрғын үй-жайды жалдау, тұру және байланыс қызметтерін пайдалану шығыстарын өтініш беруші өз қаражаты есебінен көтереді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Бес кезеңнен тұратын цифрлық бағалау мерзімі өтініш берушінің сауалнамасы келіп түскен күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайды.";
28-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шет мемлекеттердің құзыретті органдары белгіленген нысан бойынша берген, ресімдеген немесе куәландырған білім туралы құжаттар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, заңдастырылған жағдайда қабылданады.
Шет тілінде жасалған құжаттарға мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне тиісті түрде куәландырылған аудармасы қоса беріледі.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген Қандас мәртебесін беру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Өтініш берген кезде қандастар және олардың отбасы мүшелері банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ мемлекеттік қатысуы бар кредиттік бюродан алынатын кредиттер бойынша берешек сомасы, кредиттер бойынша мерзімдік (ай сайынғы) төлемдер, мерзімі өткен және (немесе) қалдық берешек сомасы туралы мәліметтерді қоса алғанда, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, тексеруге, өзектендіруге және беруге келісім береді.";
18-тармақта:
4-1) тармақшамен мынадай мазмұндағы толықтыру енгізілсін:
"4-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қоныстану өңірлерінде қандас мәртебесі берілген күннен бастап үш ай ішінде тұрақты тұруға рұқсат алу үшін өтініш жасамауы;";
тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін бес жыл ішінде банктік шотта орналастырылған төлем қабілеттілігін растамағанда;";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі.
Өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1. Жалпы тәртіппен мәртебе алу үшін Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі арқылы не Мемлекеттік корпорацияға жүгіну қажет:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттарының қазақ немесе орыс тіліне нотариат куәландырған аудармасымен бірге көшірмелері;

Иммигранты из государств с визовым режимом въезда проходят собеседование при оформлении виз категорий B8 и C1 в загранучреждениях Республики Казахстан.
Расходы, связанные с участием в собеседовании, включая проезд к месту его проведения и обратно, наем жилого помещения, проживание и пользование услугами связи, заявитель несет за счет собственных средств.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Срок пятиэтапной цифровой оценки составляет не более 30 (тридцать) рабочих дней со дня поступления анкеты заявителя.";
подпункт 2) пункта 28 дополнить частью второй следующего содержания:
"Документы об образовании, выданные, составленные или удостоверенные по установленной форме компетентными органами иностранных государств, принимаются при наличии легализации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
Документы, составленные на иностранном языке, сопровождаются их надлежащим образом заверенным переводом на государственный и (или) русский языки.";
в Правилах присвоения статуса кандаса, утвержденных приложением 2 к указанному совместному приказу:
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. При подаче заявления кандасы и члены его семьи дают согласие на сбор, обработку, проверку, актуализацию и передачу персональных данных, включая сведения, составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну, а также сведения о сумме долга по кредитам, периодическом (ежемесячном) платеже по кредитам, просроченной и (или) остаточной сумме задолженности по кредитам из кредитного бюро с государственным участием.";
в пункте 18:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) необращения за получением разрешения на постоянное проживание в регионах расселения, определенных Правительством Республики Казахстан в течение трех месяцев со дня присвоения статуса кандаса;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) неподтверждения платежеспособности, размещенной на банковском счете в течение пяти лет до получения гражданства Республике Казахстан;";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
88.
Перечень документов и сведений, истребуемых от услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявитель предоставляет следующие документы:
1. Для получения статуса в общем порядке необходимо обратиться через загранучреждение Республики Казахстан либо в Государственную корпорацию:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык;

3) осы Қағидалардың 2-тармағының 18) тармақшасында көзделген шартқа өтініш берушінің сәйкестігін растайтын құжаттардың көшірмелері (туу туралы куәлік, шетелдік паспорт, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, этникалық қазақтар шыққан елдің арнайы органдары берген үміткерлердің ұлтын растайтын өзге де ресми құжаттар), "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 11-1) тармақшасында көзделген қандас мәртебесін және Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған (тіркеу) тәртібімен алуға үміткер адамдардың қазақ ұлтына жататынын айқындау жөніндегі комиссияның ұсынымы болмаған жағдайда;
4) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін иммигранттарды критериалдық бағалаудан өткені туралы хабарлама;
5) өзінің төлем қабілеттілігін растайтын құжат (банк шотында кемінде 1320 АЕК мөлшерінде ақшалай қаражаттың болуы).
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларымен және көшірмелерімен ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары (өмірбаянды қоспағанда) өтініш берушіге қайтарылады. Сондай-ақ электрондық көшірмелер мен мемлекеттік дерекқорлардағы мәліметтерді пайдалануға жол беріледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
";
Көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Қандас мәртебесін беру туралы шешім Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 41, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 47 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызметтерін көрсету бойынша пилоттық жобаны іске қосу және іске асыру туралы" бұйрықпен бекітілген Қандас мәртебесін беру қағидаларының 18-тармағында көзделген негіздер бойынша жойылады.".
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген Қазақстан Республикасында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тұрақты тұруға рұқсат беру жөніндегі мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
5-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган немесе Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері берген "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті одан әрі алуға рұқсат туралы көшіп келушілердің өлшемшарттық бағалаудан өткені туралы хабарлама (инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның өтініші бойынша инвесторларды, тізбесі халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие кәсіптерге ие шетелдіктерді және өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері бойынша бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғалар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері, кәмелетке толмағандар, әрекетке қабілетсіз адамдар, бұрынғы отандастар, отбасын біріктіру мақсатында (ата-аналарымен) келген алпыс жастан асқан адамдар және ерлі-зайыптылардың бірі Қазақстан Республикасының азаматы не Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік азамат болған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында танылатын некеде кемінде бір жыл тұрған және ерлі-зайыптылардың қайта қосылуы мақсатында келген адамдарды қоспағанда).";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

3) копии документов, устанавливающих соответствие заявителя условию, предусмотренному подпунктом 18) пункта 2 настоящих Правил (свидетельство о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства, другие официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов, подтверждающие национальность претендентов), в случае отсутствия рекомендации Комиссии по определению принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, предусмотренном подпунктом 11-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения";
4) уведомление о прохождении критериальной оценки иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан;
5) документ о подтверждении своей платежеспособности (с наличием денежных средств на банковском счете не менее 1320 МРП).
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов (за исключением автобиографии) возвращаются заявителю, также возможно использование электронных копий и данных из государственных баз.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
";
в приложении 5 к указанным Правилам:
дополнить абзацем 5 следующего содержания:
"Решение о присвоении статуса кандаса аннулируется на основаниях, предусмотренных пунктом 18 Правил присвоения статуса кандаса, утвержденных совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 41, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 60 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 47 "О запуске и реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса".".
в Правилах оказания государственной услуги по выдаче иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, утвержденных приложением 3 к указанному совместному приказу:
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"5. Услугополучатель обращается в филиалы Государственной корпорации с приложением следующего перечня документов:
1) о прохождении критериальной оценки иммигрантов о допуске к дальнейшему получению государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", выдаваемой местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения или загранучреждением Республики Казахстан (за исключением инвесторов по ходатайству уполномоченного органа по инвестициям, иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения и иных иностранных граждан, вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями по ходатайствам уполномоченных государственных органов, а также членов их семей, несовершеннолетних, недееспособных, бывших соотечественников, лиц, старше шестидесяти лет, прибывших с целью воссоединения семьи (родители) и лиц, прибывших с целью воссоединения супругов, состоящих в браке не менее одного года, признаваемом законодательством Республики Казахстан, если один из супругов является гражданином Республики Казахстан либо постоянно проживающим иностранным гражданином в Республике Казахстан);";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:

"11) салалық мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышының (бұдан әрі - ҰСТ) сабақ тобын көрсете отырып және ҰСТ (кәсіп, дағдылардың деңгейі мен мамандануы, диплом, мамандандыру бойынша жұмыс өтілі, біліктілік деңгейі) талаптарына сәйкес келетін өтінішхаты – "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін талап етілетін кәсіптердің тізбесін және оның қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берудің оңайлатылған тәртібі белгіленетін, талап етілетін кәсіптер тізбесінің талаптарына жауап беретін адамдар ұсынады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31938 болып тіркелген), уәкілетті мемлекеттік органның дәлелді өтінішхаты – өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғаларға қызмет алушылар;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық қызметті жүзеге асыратын адамдарға инвесторлық виза алуға арналған, инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган берген өтінішхат – визасыз режимі бар елдерден келген инвесторлар үшін;";
14) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін құжаттарды тапсырған кезде, ата-аналары (ата-анасының бірі) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер болып табылатын үш жасқа толмаған балаларға қатысты баланың шетелдік паспорты болған жағдайда ұсынылады.
Балаларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін құжаттарды олардың заңды өкілдері өкілдік ету өкілеттіктерін растайтын құжаттарды ұсына отырып береді. Балалар Қазақстан Республикасына ата-анасымен (ата-аналарымен) бірге тұрақты тұруға келген жағдайда, құжаттарды бөлек қабылдауға жол берілмейді және олар бір мезгілде қабылданады.";
5-1-тармақтың:
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалардың 3-тармағының талаптары, 5-тармақтың 1), 4), 13) тармақшалары және 5-1-тармақтың 26), 29), 30) тармақшалары инвесторларға, тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие мамандықтарға ие шетелдіктерге, өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері бойынша бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғаларға, және олардың отбасы мүшелеріне, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қолданылмайды.";
алтыншы бөлігі мынадай редакцияда толықтырылсын:
"Осы Қағидалардың 3-тармағының екінші абзацының ережесі Байқоңыр қаласында тұратын шетел азаматтары осы елді мекенде Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін жүгінген жағдайда қолданылмайды.";
жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"11) ходатайство отраслевого государственного органа с указанием группы занятий Национального классификатора Республики Казахстан (далее - НКЗ) и сведений о соответствии требованиям НКЗ (профессия, уровень и специализация навыков, диплом, стаж работы по специализации, уровень квалификации) предоставляется лицам, отвечающим требованиям перечня востребованных профессий, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок выдачи разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 "Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31938);
мотивированное ходатайство уполномоченного государственного органа – для услугополучателей, вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями;
ходатайство на получение инвесторской визы для лиц, являющихся нерезидентами Республики Казахстан и осуществляющих инвестиционную деятельность на территории Республики Казахстан, выданное уполномоченным органом по инвестициям – для инвесторов из стран с безвизовым режимом;";
абзацы пятый и шестой подпункта 14) изложить в следующей редакции:
"При подаче документов на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан в отношении детей, не достигших 3-х летнего возраста, родители (родитель) которых являются постоянно проживающими иностранными гражданами в Республике Казахстан, заграничный паспорт ребенка предоставляется при наличии;
Документы на получение РПП детям подаются законными представителями с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство. В случае прибытия детей на постоянное проживание в Республику Казахстан совместно с родителем (родителями) прием документов по отдельности не допускается и осуществляется одновременно.";
в пункте 5-1:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Требования пункта 3, подпунктов 1), 4), 13) пункта 5 и подпунктов 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих Правил не применяются в отношении инвесторов, иностранцев, обладающих востребованными профессиями перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения, лиц вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями на основании ходатайств уполномоченных государственных органов, и членов их семей, а также несовершеннолетних.";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Положение части второй пункта 3 настоящих Правил не применяется в отношении иностранных граждан, проживающих в городе Байконыр, при обращении для получения РПП в этом же населенном пункте.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:

"Осы Қағидалардың 3-тармағының, 5-тармағының 1) тармақшасының және 5-1-тармағының 26), 29), 30) тармақшаларының талаптары бұрынғы отандастарға, отбасы мүшелерімен (ата-аналарымен) бірігу мақсатында келген алпыс жастан асқан адамдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес танылатын некеде кемінде бір жыл тұрған, ерлі-зайыптылардың біреуі Қазақстан Республикасының азаматы не Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік болып табылатын жағдайда ерлі-зайыптылардың бірігу мақсатында келген адамдарға қолданылмайды.
Осы Қағидалардың 5-1-тармағының 26), 30) тармақшаларының талаптары тарихи отанына оралу мақсатында келген этникалық қазақтарға және олардың отбасы мүшелеріне қатысты қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлігімен толықтырылсын:
"Үздіксіз еңбек қызметі мен кірістерді растау кезінде құжаттар Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына, ал кәсіпкерлік қызмет бойынша – Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес ұсынылады.".
7-тармақтың 3) тармақшасындағы екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ата-аналары (ата-анасының бірі) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер болып табылатын бір жасқа толмаған балаларға қатысты материалдарды қоспағанда, келісу үшін материалдарды Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының бекітуіне "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесінде (БАҚ) ұсынады. Материалдарды келісу Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының бекітуі 25 (жиырма бес) күнтізбелік күн ішінде аяқталады;";
7-тармақтың 4) тармақшасы екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтармен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"есепке алу ісін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері Көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі – ПД КҚҚБ) келісуге жібереді. ПД КҚҚБ 6 (алты) күнтізбелік күн ішінде келісіп, Полиция департаментінің басшылығына бекітуге жібереді.
Рұқсат беруге не рұқсат беруден бас тартуға, сондай-ақ оның күшін жоюға қатысты қорытындыны астана, облыс және республикалық маңызы бар қала Полиция департаментінің бастығы не оның орынбасары бекітеді.
Қорытынды шығарылғанға дейін төлем қабілеттілігін растау мақсатында банк мекемесіне қайтадан сұрау салу жіберіледі және ішкі істер органдарының есептері, құқық қорғау және арнаулы органдардың ақпарат алмасу жүйесі, Әкімшілік құқық бұзушылықтардың бірыңғай тізілімі бойынша мәліметтердің болуы (қарау кезеңінде жол берілген бұзушылықтар бойынша) тұрғысынан тексеру жүргізіледі.
Өтініш берушіден Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру мәселесі бойынша бұрын берілген өтінішті кері қайтарып алу туралы өтінішхат (өтініш) келіп түскен кезде, сондай-ақ өтініш беруші қайтыс болған жағдайда, қарауды тоқтату туралы қорытынды еркін нысанда жасалады.".".

"Требования пункта 3, подпункта 1) пункта 5 и подпунктов 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих правил не применяются в отношении бывших соотечественников, лиц старше шестидесяти лет, прибывших с целью воссоединения семьи (родители), а также лиц, прибывших с целью воссоединения супругов, состоящих в браке не менее одного года, признаваемом законодательством Республики Казахстан, если один из супругов является гражданином Республики Казахстан либо постоянно проживающим иностранным гражданином в Республике Казахстан.
Требования подпунктов 26), 30) пункта 5-1 настоящих правил не применяются в отношении этнических казахов и членов их семей, пребывающих с целью возвращения на историческую родину.";
дополнить частью девятой следующего содержания:
"При подтверждении непрерывной трудовой деятельности и доходов документы предоставляются в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан, а предпринимательской деятельности - в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
абзац второй подпункта 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"материалы для согласования органам национальной безопасности Республики Казахстан в ЕИС "Беркут", за исключением материалов в отношении детей, не достигших одного года, родители (родитель) которых являются постоянно проживающими иностранными гражданами в Республике Казахстан. Согласование материалов органами национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется в течение 25 (двадцати пяти) календарных дней;";
подпункт 4) пункта 7 дополнить абзацем вторым, третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"направляет учетное дело на согласование в Управление миграционной службы Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – УМС ДП). УМС ДП в течение 6 (шести) календарных дней согласовывает и направляет для утверждения руководством Департамента полиции.
Заключение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения, а также об его аннулировании утверждается начальником либо заместителем начальника Департамента полиции столицы, области и города республиканского значения.
Перед вынесением заключения повторно направляется запрос в банковское учреждение на предмет подтверждения платежеспособности и осуществляется проверка на предмет наличия сведений о нарушениях (допущенных на период рассмотрения) по учетам органов внутренних дел, системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов, Единого реестра административных правонарушений.
При поступлении от заявителя ходатайства (заявления) об отзыве ранее поданного обращения по вопросу выдачи разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, а также в случае смерти заявителя, заключение о прекращении рассмотрения составляется в произвольной форме.".".

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен бірлесіп, Қандастар мен иммигранттардың кетуі, уақытша болмауы, тұрақты тұратын жерінде тұрмауы, мәлімделген жұмыс орнында еңбек қызметін жүзеге асырмауы, байланысын жоғалтуы, сондай-ақ оларды елден шығару фактілері бойынша ведомствоаралық ден қою қағидаларын бекітуді көздейтін бірлескен бұйрық қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен бірлесіп осы бірлескен бұйрықты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, Полиция департаменттеріне жұмыс барысында басшылыққа алу үшін жеткізуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті осы бірлескен бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын және осы бұйрықты "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық бөлімшелерінің назарына, жұмыс барысында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
5. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрық қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықтың 7-тармағының 1) және 2) тармақшаларын орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау және Ішкі істер министрліктерінің Заң қызметі департаменттеріне ұсынуды қамтамасыз етсін.
6. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.

2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан принять совместный приказ, предусматривающий утверждение Правил межведомственного реагирования по фактам выбытия, временного отсутствия, непроживания по месту постоянного проживания, неосуществления трудовой деятельности по заявленному месту работы, потери связи, а также выдворения кандасов и иммигрантов.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан обеспечить доведение настоящего совместного приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, Департаментов полиции для руководства в работе.
4. Министерству искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, Министерству иностранных дел Республики Казахстан и Комитету национальной безопасности Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего совместного приказа, и довести настоящий приказ до сведения и для руководства в работе некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан", загранучреждениям Республики Казахстан и территориальным подразделениям Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 7 настоящего совместного приказа представление информации об исполнении в департаменты юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения и внутренних дел Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения и заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.

7. Осы бірлескен бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі

7. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания и действует до 31 декабря 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан