"Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 4 қарашадағы № 421 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 22 маусымдағы № 262 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 4 қарашадағы № 421 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандартында:
9, 10, 11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
3350-0
Қызмет атауының коды:
3350-0-010
Кәсіптің атауы:
Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4 – санат жоқ;
4.1. – 2 - санат;
4.2. – 1 - санат;
4.3. – жоғары санатты.
БТБА, КС және үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ экономист: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе жұмыс өтіліне қойылатын талаптарсыз (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 650-тармағы, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру:
0500000 – Қызмет, экономика және басқару
0501000 – Әлеуметтік жұмыс
050102 3 – Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман
0519000 – Экономика (салалар бойынша)
051902 3 – Экономист
0519000 – Қолданбалы экономика бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман: Санатсыз – жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды; екінші санат – біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымындағы жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес; бірінші санат – біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; жоғары санат – біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 ноября 2024 года № 421 "Об утверждении профессионального стандарта "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 262
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 ноября 2024 года № 421 "Об утверждении профессионального стандарта "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат" следующие изменения:
в профессиональном стандарте "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат", утвержденном указанным приказом:
пункты 9, 10, 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"
9. Карточка профессии: специалист по пенсионному обеспечению
Код группы:
3350-0
Код наименования занятия:
3350-0-010
Наименование профессии:
Специалист по пенсионному обеспечению
Уровень квалификации по ОРК:
4 – без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории;
4.3. – высшей категории.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Экономист среднего уровня квалификации без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет или без требований к стажу работы (пункт 650 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Техническое и профессиональное образование по специальности:
0500000 – Сервис, экономика и управление
0501000 – Социальная работа
050102 3 – Специалист в организациях социальной защиты населения
0519000 – Экономика (по отраслям)
051902 3 – Экономист
0519000 – Прикладной бакалавр экономики
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации: без категории – без предъявления требований к стажу работы; вторая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
первая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
высшая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:

3350-0-009 әлеуметтік қорғау ұйымдарының маманы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу бойынша құжаттарды өңдеу.
2. Тағайындалған зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді нақты есепке алуды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1- еңбек функциясы: зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу бойынша құжаттарды өңдеу
1 - дағды: зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алушылар өтініштерін қалыптастыру және өңдеу
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру үшін құжаттарға алғашқы тексеру және талдау жүргізу.
2. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, сонымен бірге МӘСҚ-дан дербестендірілген есепке алуды жүргізу.
3. Зейнетақылар, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер, өтемақылар алушының іс макетін қалыптастыру және оларды тағайындау туралы шешімдердің жобаларын дайындау.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді ұзарту және төлеуді жаңарту мәселелері бойынша құжаттарды өңдеу.
5. Зейнетақылар, базалық зейнетақы төлемдері, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды алушылар бойынша деректерді орталық деректер базасына енгізу.
6. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың жеке істеріне түгендеу жүргізу.
7. Белгіленген мерзімде ақпаратты талдау және негізгі қызмет бойынша есептерді дайындау.
8. Зейнетақы және әлеуметтік қамтамасыз ету саласында жаңа техниканы, цифрлық жүйелер мен деректер базасын, сондай-ақ цифрлық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, телеграмм және өзге де технологияларды пайдалану.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының негіздері.
2. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің негіздері.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі мен құжаттамасы.
6. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
7. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласында цифрлық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды: МБА-ға зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу сұрақтары бойынша консультациялық көмек көрсету
Машықтар:

3350-0-009 специалист в организациях социальной защиты населения
Основная цель деятельности:
Организация пенсионного обеспечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Обеспечение достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1: формирование и обработка заявлений получателей пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Проводить первичную проверку и анализ документов для формирования макета дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Вести персонифицированный учет пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из ГФСС.
3. Формировать макет дел получателя пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат, компенсаций и подготавливать проекты решений о их назначении.
4. Обрабатывать документы по вопросам продления и возобновления выплаты пенсии, пособий и социальных выплат.
5. Вводить данные по получателям пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат, компенсаций в центральную базу данных.
6. Проводить инвентаризацию личных дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Анализировать информацию и подготавливать отчеты по основной деятельности в установленные сроки.
8. Использовать новейшую технику, цифровые системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также цифровые технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и иные технологии.
Знания:
1. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Основы Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Порядок и документацию по начислению, перерасчету пенсий, пособий и социальных выплат.
6. Основы этики в социальной работы (кодекс профессиональной этики).
7. Порядок ведения цифровой системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
Возможность признания навыка:
Навык 2: оказание консультативной помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:

1. МБА байланыс орнату. 2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру. 3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы: тағайындалған зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді нақты есепке алуды қамтамасыз ету
1 - дағды: зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді есепке алу
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер сомаларының артық төленуіне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау, зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды қамтамасыз ету.
2. Зейнетақы, әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылардың мөлшерін, оның ішінде МӘСҚ-дан айқындау.
3. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың, базалық зейнетақы мен әлеуметтік төлемдердің, өтемақылардың мөлшерін индекстеу, қайта есептеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлейтін ұйымдармен дербес және карточкалық шоттарды салыстыру бойынша, есепке алынғаннан кейін зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша, артық есептелген зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
5. Үш және одан да көп ай ішінде зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алмайтын салымшылардың, сенімхат бойынша алушылардың тізімі бойынша, қайтыс болған және кеткен адамдарды анықтау бойынша жұмыс жүргізу.
6. Тағайындалған зейнетақы мөлшерін, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды уақтылы және дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету.
7. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау.
8. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша консультация және түсініктеме беру.
9. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушылардың деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің негіздері.
2. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі.
4. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік Адалдық Стресске төзімділік Қарым-қатынас Ізгі ниет Этикалық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
5
Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман

1. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
3. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Основы Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2: обеспечение достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1: учет выплат пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Принимать меры по недопущению переплат сумм пенсий, пособий и социальных выплат, обеспечивать возврат излишне (ошибочно) выплаченных сумм пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Определять размер пенсий, социальных выплат и пособий, в том числе из ГФСС.
3. Проводить работы по индексации, перерасчету размеров пенсий и пособий, базовых пенсионных и социальных выплат, компенсаций.
4. Обеспечивать взаимодействие с организациями, выплачивающими пенсии, пособия и социальные выплаты по сверке лицевых и карточных счетов, по возвратам сумм пенсий и пособий после зачисления, по возвратам излишне зачисленных сумм пенсий и пособий.
5. Проводить работу по спискам вкладчиков, не получающих в течение трех и более месяцев пенсии, пособия и социальные выплаты, получателей по доверенности, по выявлению умерших и выехавших лиц.
6. Обеспечивать своевременный и достоверный учет назначенных размеров пенсий, базовых пенсионных выплат, пособий, социальных выплат, компенсаций.
7. Взаимодействовать с участниками системы обязательного социального страхования.
8. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
9. Сохранять конфиденциальность о данных получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
Знания:
1. Основы Социального кодекса Республики Казахстан.
2. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Порядок начисления, перерасчета пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность Добросовестность Стрессоустойчивость Коммуникабельность Доброжелательность Этичность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист в организациях социальной защиты населения

10. Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
3350-0
Қызмет атауының коды:
3350-0-010
2413-9-005
2631-0-017
Кәсіптің атауы:
Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман Зейнетақы активтерін есепке алу және есеп беру маманы Жұмыспен қамту және әлеуметтік - еңбек мәселелері жөніндегі экономист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
Орта білімнен кейінгі білім 5.3. – жоғары санатты
БТБА, КС және үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

10. Карточка профессии: специалист по пенсионному обеспечению
Код группы:
3350-0
Код наименования занятия:
3350-0-010
2413-9-005
2631-0-017
Наименование профессии:
Специалист по пенсионному обеспечению Специалист учета и отчетности пенсионных активов Экономист по занятости и социально - трудовым вопросам
Уровень квалификации по ОРК:
Послесреднее образование 5.3. – высшей категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:

Біліктілігі орта деңгейдегі маман: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 650-тармағы, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру: 0500000 – Қызмет, экономика және басқару 0519000 – Экономика (салалар бойынша) 0519000 – Қолданбалы экономика бакалавры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман: жоғары санат – біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; қолданбалы экономика бакалавры – мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту; "skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3350-0-009 әлеуметтік қорғау ұйымдарының маманы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу бойынша құжаттарды өңдеу. 2. Тағайындалған зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді нақты есепке алуды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1- еңбек функциясы: зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу бойынша құжаттарды өңдеу
1-дағды: зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алушылар өтініштерін қалыптастыру және өңдеу
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру үшін құжаттарға алғашқы тексеру және талдау жүргізу.
2. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, сонымен бірге МӘСҚ-дан дербестендірілген есепке алуды жүргізу.
3. Зейнетақылар, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер, өтемақылар алушының іс макетін қалыптастыру және оларды тағайындау туралы шешімдердің жобаларын дайындау.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді ұзарту және төлеуді жаңарту мәселелері бойынша құжаттарды өңдеу.

Специалист среднего уровня квалификации: послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет (пункт 650 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Техническое и профессиональное образование по специальности:
0500000 – Сервис, экономика и управление
0519000 – Экономика (по отраслям)
0519000 – Прикладной бакалавр экономики
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
высшая категория – стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
прикладной бакалавр экономики – стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат; краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
3350-0-009 специалист в организациях социальной защиты населения
Основная цель деятельности:
Организация пенсионного обеспечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Обеспечение достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1: формирование и обработка заявлений получателей пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Проводить первичную проверку и анализ документов для формирования макета дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Вести персонифицированный учет пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из ГФСС.
3. Формировать макет дел получателя пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат, компенсаций и подготавливать проекты решений о их назначении.
4. Обрабатывать документы по вопросам продления и возобновления выплаты пенсии, пособий и социальных выплат.

5. Үш және одан да көп ай ішінде зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алмайтын салымшылардың, сенімхат бойынша алушылардың тізімі бойынша, қайтыс болған және кеткен адамдарды анықтау бойынша жұмыс жүргізу.
6. Тағайындалған зейнетақы мөлшерін, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды уақтылы және дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету.
7. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау.
8. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша консультация және түсініктеме беру.
9. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушылардың деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
2. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі.
4. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік Адалдық Стресске төзімділік Қарым-қатынас Ізгі ниет Этикалық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
6
Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман
11. Зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі маман кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2413-9
Қызмет атауының коды:
2413-9-005 2631-0-017
Кәсіптің атауы:
Зейнетақы активтерін есепке алу және есеп беру маманы Жұмыспен қамту және әлеуметтік-еңбек мәселелері жөніндегі экономист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6 – санат жоқ;
6.1. – 2 санат;
6.2. – 1 санат;
6.3. – жоғары санатты.
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман: санаты жоқ экономист: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жұмыс өтіліне талаптар қоймай жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім; II санатты экономист: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ экономист лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; I санатты экономист: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты экономист лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 650-тармағы, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавриат): 6В03 – Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат 6В031 – Әлеуметтік ғылымдар 6В04 – Бизнес, басқару және құқық 6В041– Бизнес және басқару (экономика) 6В11 – Қызметтер 6В114 – Әлеуметтік жұмыс
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман: санат жоқ: жұмыс өтіліне қойылатын талаптар жоқ; II санатты: экономист лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
I санат: II санатты экономист лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2631-0-004 инженер-экономист 2631-0-014 экономист (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5. Проводить работу по спискам вкладчиков, не получающих в течение трех и более месяцев пенсии, пособия и социальные выплаты, получателей по доверенности, по выявлению умерших и выехавших лиц.
6. Обеспечивать своевременный и достоверный учет назначенных размеров пенсий, базовых пенсионных выплат, пособий, социальных выплат, компенсаций.
7. Взаимодействовать с участниками системы обязательного социального страхования.
8. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
9. Сохранять конфиденциальность о данных получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
Знания:
1. Социальный кодекс Республики Казахстан.
2. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Порядок начисления, перерасчета пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность Добросовестность Стрессоустойчивость Коммуникабельность Доброжелательность Этичность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист в организациях социальной защиты населения
11. Карточка профессии: специалист по пенсионному обеспечению
Код группы:
2413-9
Код наименования занятия:
2413-9-005
2631-0-017
Наименование профессии:
Специалист учета и отчетности пенсионных активов Экономист по занятости и социально-трудовым вопросам
Уровень квалификации по ОРК:
6 – без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории;
6.3. – высшей категории.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Специалист высшего уровня квалификации: экономист без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы; экономист II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности экономиста без категории не менее 3 лет; экономист I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности экономиста II категории не менее 2 лет (пункт 650 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Высшее образование (бакалавриат):
6В03 – Социальные науки, журналистика и информация
6B031 – Социальные науки
6В04 – Бизнес, управление и право
6B041 – Бизнес и управление (экономика)
6В11 – Услуги
6B114 – Социальная работа
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации: без категории: без предъявления требований к стажу работы;
II категории: стаж работы в должности экономиста без категории не менее 3 лет;
I категории: стаж работы в должности экономиста II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат; краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
2631-0-004 инженер-экономист
2631-0-014 экономист (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Организация пенсионного обеспечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі құжаттарды өңдеу бойынша бақылау.
2. Тағайындалған зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің дұрыс есебін қамтамасыз ету бойынша бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1 - еңбек функциясы: зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі құжаттарды өңдеу бойынша бақылау
1 - дағды:
зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың өтініштерін қалыптастыру және өңдеу бойынша бақылау
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру үшін құжаттарға алғашқы тексеру және талдау жүргізу бойынша бақылауды жүзеге асыру.
2. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, оның ішінде МӘСҚ-дан дербестендірілген есепке алуды жүргізу.
3. Зейнетақы, базалық зейнетақы төлемі, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер, өтемақылар алушының іс макетін қалыптастыру және оларды тағайындау туралы шешімдердің жобаларын дайындау бойынша бақылауды жүзеге асыру.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдерді ұзарту және төлеуді жаңарту мәселелері бойынша құжаттарды өңдеу.
5. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды алушылар бойынша деректерді орталықтандырылған деректер базасына енгізу бойынша бақылауды жүзеге асыру.
6. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алушылардың жеке істеріне түгендеу жүргізу бойынша бақылауды жүзеге асыру.
7. Белгіленген мерзімде ақпаратты талдау және негізгі қызмет бойынша есептерді дайындау.
8. Зейнетақы және әлеуметтік қамтамасыз ету саласында жаңа техниканы, цифрлық жүйелер мен деректер базасын, сондай-ақ цифрлық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, телеграмм және өзге де технологияларды пайдалану.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі мен құжаттамасы.
6. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
7. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласында цифрлық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды: МБА зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету
Машықтар:
1. МБА байланыс орнату.
2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру.

1. Контроль по обработке документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Контроль по обеспечению достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: контроль по обработке документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1: контроль по формированию и обработке заявлений получателей пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Осуществлять контроль по первичной проверке и анализу документов для формирования макета дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Вести персонифицированный учет пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из ГФСС.
3. Осуществлять проверку по формированию макетов дел получателя пенсий, базовой пенсионной выплаты, пособий, социальных выплат, компенсаций.
4. Обрабатывать документы, по вопросам продления и возобновления выплаты пенсии, пособий и социальных выплат.
5. Осуществлять контроль по вводу данных по получателям пенсий, пособий, социальных выплат, компенсаций в центральную базу данных.
6. Осуществлять контроль по проведению инвентаризации личных дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Анализировать информацию и подготавливать отчеты по основной деятельности в установленные сроки.
8. Использовать новейшую технику, цифровые системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также цифровые технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и иные технологии.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Порядок и документацию по начислению, перерасчету пенсий, пособий и социальных выплат.
6. Основы этики в социальной работе (кодекс деловой этики).
7. Порядок ведения цифровых систем и баз данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
Возможность признания навыка:
Навык 2: оказание консультативной помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:
1. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.

3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы: тағайындалған зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің дұрыс есебін қамтамасыз ету бойынша бақылау
1 - дағды: зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді төлеуді есепке алу және бақылау
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер сомаларының артық төленуіне жол бермеу бойынша бақылауды жүзеге асыру, зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды қамтамасыз ету.
2. Зейнетақы, әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылар мөлшерін, оның ішінде МӘСҚ-дан айқындау бойынша бақылауды жүзеге асыру.
3. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың, базалық зейнетақы мен әлеуметтік төлемдердің, өтемақылардың мөлшерін индекстеу, қайта есептеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлейтін ұйымдармен дербес және карточкалық шоттарды салыстыру бойынша, есепке алынғаннан кейін зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша, артық есептелген зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
5. Үш және одан да көп ай ішінде зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алмайтын салымшылардың, сенімхат бойынша алушылардың тізімі бойынша, қайтыс болған және кеткен адамдарды анықтау бойынша жұмысты бақылауды жүзеге асыру.
6. Тағайындалған зейнетақы мөлшерін, базалық зейнетақы төлемдерін, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, өтемақыларды уақтылы және дұрыс есепке алуды қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру.
7. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау.
8. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша консультация және түсініктеме беру.
9. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушылардың деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
2. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер есептеу, қайта есептеу тәртібі.
4. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Басқа адамдарға оң әсер ету Өзін-өзі бақылау Ұстамдылық Эмпатия
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:

3. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2: контроль по обеспечению достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1: учет и контроль выплат пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Осуществлять контроль по недопущению переплат сумм пенсий, пособий и социальных выплат, обеспечивать возврат излишне (ошибочно) выплаченных сумм пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Осуществлять контроль по определению размеров пенсий, социальных выплат и пособий, в том числе из ГФСС.
3. Проводить работы по индексации, перерасчету размеров пенсий и пособий, базовых пенсионных и социальных выплат, компенсаций.
4. Обеспечивать взаимодействие с организациями, выплачивающими пенсии, пособия и социальные выплаты по сверке лицевых и карточных счетов, по возвратам сумм пенсий и пособий после зачисления, по возвратам излишне зачисленных сумм пенсий и пособий.
5. Осуществлять контроль по работе по спискам вкладчиков, не получающих в течение трех и более месяцев пенсии, пособия и социальные выплаты, получателей по доверенности, по выявлению умерших и выехавших лиц.
6. Осуществлять контроль по обеспечению своевременного и достоверного учета назначенных размеров пенсий, базовых пенсионных выплат, пособий, социальных выплат, компенсаций.
7. Взаимодействовать с участниками системы обязательного социального страхования.
8. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
9. Сохранять конфиденциальность о данных получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
Знания:
1. Социальный кодекс Республики Казахстан.
2. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Порядок начисления, перерасчета пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Позитивное влияние на других лиц Самоконтроль Сдержанность Эмпатия
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

8.3.-1 (8.3.-2, 8.3.-1, 8.3.-4)
Ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
12. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (басқармасының, бөлімшесінің, бөлімінің) басшысы кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
1344-0
Қызмет атауының коды:
1344-0-001
Кәсіптің атауы:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (басқармасының, бөлімшесінің, бөлімінің) басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8.3.-1 республикалық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.3.-2 облыстық маңызы бар ұйымның (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.3.-3 аудандық маңызы бар ұйымның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы; 8.3.-4 ауылдық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы.
БТБА, БА және үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік) және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында немесе тиісті бейіндегі лауазымдарда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығымен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 6 желтоқсанда № 16057 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіптік білім (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік)
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформада кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі қызметтерді (жұмыстарды) ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) өндірістік қызметіне басшылық жасау, қызметін жоспарлау және бақылау.

8.3.-1 (8.3.-2, 8.3.-1, 8.3.-4)
Руководитель структурного подразделения организации
12. Карточка профессии: руководитель структурного подразделения (управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Код группы:
1344-0
Код наименования занятия:
1344-0-001
Наименование профессии:
Руководитель структурного подразделения (управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Уровень квалификации по ОРК:
8.3.-1 руководитель подразделения структурного подразделения организации республиканского значения;
8.3.-2 руководитель подразделения структурного подразделения организации областного значения (столицы, города республиканского значения);
8.3.-3 руководитель подразделения структурного подразделения организации районного значения (города областного значения);
8.3.-4 руководитель структурного подразделения организации сельского значения.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое) и стаж работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующего профиля не менее 3 лет (Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения, утвержденные приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 6 декабря 2017 года № 16057).
Уровень профессионального образования:
Высшее (или послевузовское) профессиональное образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат; краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация услуг (работ) по выплате пенсий, пособий, социальных выплат
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной деятельностью, планирование и контроль деятельности структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.

2. Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
1 - еңбек функциясы: зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) өндірістік қызметіне басшылық жасау, қызметін жоспарлау және бақылау
1- дағды: зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді төлеу бойынша қызметтер көрсету жөніндегі жұмысты жалпы басшылық ету және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын қалыптастыру.
2. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымның қызметіне ұйымдастырушылық және әдістемелік басшылықты жүзеге асыру.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша халыққа қызмет көрсету жөніндегі мамандардың қызметінің тиімділігін бақылау.
4. Мамандардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
5. Азаматтар мен заңды тұлғаларды қабылдау. 6. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушыларға анонимді сауалнама жүргізу.
7. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер, міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша консультациялық және түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
8. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы цифрлық жүйелер мен дерекқорларды, сондай-ақ цифрлық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, жеделхаттарды және өзге де технологияларды пайдалану.
9. Ұжымда қолайлы әлеуметтік-психологиялық климат құру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
10. Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасы нормаларының сақталуын бақылау.
11. Цифрлық ресурстардың қауіпсіздігін және алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуді бақылау.
12. МБА-мен байланыс орнату.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Халыққа қызмет көрсету бойынша ұйымның бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
6. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимылының схемалары мен әдістері.
7. Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, есепке алу және қаржылық талдау.

2. Руководство хозяйственной и финансово-экономической деятельностью структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий и пособий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: руководство производственной деятельностью, планирование и контроль деятельности структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1: общее руководство и организация работы по предоставлению услуг по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Формировать перспективные и текущие планы работы.
2. Осуществлять организационное и методическое руководство деятельностью организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Контролировать эффективность деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
5. Проводить прием граждан и юридических лиц.
6. Проводить анонимное анкетирование получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Проводить консультативную и разъяснительную работу по вопросам получения пенсий, пособий, социальных выплат, обязательного социального страхования.
8. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, цифровые системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также цифровые технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и иные технологии.
9. Разрабатывать рекомендации по созданию благоприятного социально-психологического климата в коллективе.
10. Контролировать соблюдение нормы антикоррупционного законодательства Республики Казахстан.
11. Контролировать обеспечение безопасности цифровых ресурсов и конфиденциальности получаемой информации.
12. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
6. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
7. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.

8. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
9. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
10. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы цифрлық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды: консультациялық қызмет көрсету МБА-ға зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша көмек көрсету
Машықтар:
1. МБА-мен байланыс орнату.
2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру.
3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы: зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, бөлімше, бөлім) шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
1 - дағды: қарым-қатынас дағдылары, тұлғааралық қатынастар және бағыныштылардың мотивациясы, бағыныштылардың өкілеттіктерін бере білу
Машықтар:
1. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен жұмыс тәжірибесін ұтымды пайдалану жөнінде шаралар қабылдау.
2. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту, жұмыскерлерді аттестаттау жұмыстарын жүргізу.
3. Мамандар үшін қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуалды сақтау, оның ішінде мамандардың сауалнамасы түрінде мәселелерді шешу.
4. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимыл схемалары мен әдістері.
5. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық Стратегиялық ойлау Жеке ұйымшылдық және өз еңбегінің жоғары мәдениеті Күштерді бөлу қабілеті Нәтижеге назар аудару Тәлімгерлік Күтпеген жағдайларда өзін-өзі ұстау қабілеті Энергия Бастама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:

8. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
9. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
10. Порядок ведения цифровой системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
11. Порядок и нормы по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Навык 2: Оказание консультативной помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:
1. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
3. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2: Руководство хозяйственной и финансово-экономической деятельностью структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий и пособий
Навык 1: Навыки коммуникаций, межличностых отношений и мотиваци подчиненных, уменение делегировать полномочия подчиненных
Умения:
1. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта работы.
2. Проводить работы по укреплению трудовой и производственной дисциплины, аттестации работников.
3. Решать вопросы по созданию безопасных и здоровых условий труда для специалистов, соблюдению благоприятной психологической атмосферы в коллективе, в том числе в виде анкетирования специалистов.
4. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
5. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
6. Порядок и нормы по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
Требования к личностным компетенциям:
Лидерство Стратегическое мышление
Личная организованность и высокая культура собственного труда
Умение распределить силы
Нацеленность на результат
Наставничество Способность сохранять самообладание в непредвиденных ситуациях
Энергичность Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

8.2.-1 (8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4)
Ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
13. Зейнетақымен қамсыздандыру қызметінің басшысы кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
1344-0
Қызмет атауының коды:
1344-0-005
Кәсіптің атауы:
Зейнетақымен қамсыздандыру қызметінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8.2.-1 республикалық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.2.-2 облыстық маңызы бар ұйымның (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.2.-3 аудандық маңызы бар ұйымның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
8.2.-4 ауылдық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы.
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұйымның тиісті бейініндегі Экономикалық қызмет түріндегі басшы лауазымдарда мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының "Директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директоры, вице-президенті)" 69-параграфы 215-тармақ, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары білім (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік) және жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу мәселелері бойынша оқыту;
"skills.enbek.kz" платформада кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Ұйымның директоры (бас директор, атқарушы директор, президент, басқарма төрағасы, басқарушы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жөніндегі ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және оған басшылық жасау.
2. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1 - еңбек функциясы: құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және оған басшылық жасау
1- дағды: құрылымдық бөлімшенің қызметіне жалпы басшылық жасау және бақылау
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің қызметіне басшылық жасау және жұмыс нәтижесіне жауапты болу.

8.2.-1 (8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4)
Руководитель структурного подразделения организации
13. Карточка профессии: руководитель службы пенсионного обеспечения
Код группы:
1344-0
Код наименования занятия:
1344-0-005
Наименование профессии:
Руководитель службы пенсионного обеспечения
Уровень квалификации по ОРК:
8.2.-1 Руководитель структурного подразделения организации республиканского значения;
8.2.-2 руководитель структурного подразделения организации областного значения (столицы, города республиканского значения);
8.2.-3 руководитель структурного подразделения организации районного значения (города областного значения); 8.2.-4 руководитель структурного подразделения организации сельского значения.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет (пункт 215, параграф 69 "Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по производству" Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003).
Уровень профессионального образования:
Высшее образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое) и опыт работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии) по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат; краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz".
Другие возможные наименования профессии:
Директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
Основная цель деятельности:
Организация по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы структурного подразделения и руководство им.
2. Организация работы выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1: организация работы структурного подразделения и руководство им
Навык 1: общее руководство и контроль деятельности структурного подразделения.
Умения:
1. Руководить деятельностью структурного подразделения и нести ответственность за результат работы.

2. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлауды және ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
3. Құрылымдық бөлімшенің жұмыс жоспарын әзірлеу және оның орындалуын бақылау.
4. Азаматтардың зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылар төлеу туралы өтініштерін мамандардың уақтылы қарауына бақылауды жүзеге асыру.
5. Көзделген төлемдердің түрі мен мөлшерін анықтаудың дұрыстығына бақылауды жүзеге асыру.
6. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы цифрлық жүйелер мен дерекқорларды, сондай-ақ цифрлық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, жеделхаттарды, чатботтарды және өзге де технологияларды пайдалану.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп пен нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
5. Халыққа қызмет көрсету ұйымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
6. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимыл схемалары мен әдістері.
7. Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, есепке алу және қаржылық талдау.
8. Шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және орындау тәртібі.
9. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
10. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
11. Қауіпсіздік және қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік және өндірістік санитария жөніндегі тәртіп пен нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - дағды: зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Зейнетақы, жәрдемақы алушылардың саны және оларға зейнетақы мен жәрдемақы төлеу туралы ақпаратты талдау.
2. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге республикалық бюджеттен трансферттерді қазіргі заманғы бөлу, міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудару үшін қажетті ақпарат пен деректерді жоспарлауды және дайындауды жүзеге асыру.
3. Әлеуметтік төлемдер және алушылар контингенті бойынша талдамалық материалдарды жинауды жүргізу және уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету.
4. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік аударымдар төлеу мәселелері бойынша қажетті құжаттаманы толтыру, есепке алу және есептілік жүргізу.
5. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес және түсініктеме беру.

2. Обеспечивать планирование и рациональную организацию работы структурного подразделения.
3. Разрабатывать план работы структурного подразделения и контролировать его выполнение.
4. Осуществлять контроль за своевременным рассмотрением специалистами заявлений граждан о выплате пенсии, других социальных выплат и пособий.
5. Осуществлять контроль за правильностью определения вида и размера предусмотренных выплат.
6. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, цифровые системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также цифровые технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм, чатбот и иные технологии.
7. Порядок и нормы по безопасности и охране труда, требования пожарной безопасности.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
4. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
5. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
6. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
7. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.
8. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
9. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
10. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
11. Порядок и нормы по безопасности и охране, техники безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Навык 2: организация работы структурного подразделения по выплате пенсий и пособий
Умения:
1. Анализировать информацию о количестве получателей пенсий, пособий и выплате им пенсий и пособий.
2. Осуществлять планирование и подготовку необходимой информации и данных для современного выделения трансфертов из республиканского бюджета на выплату пенсий и пособий, своевременного перечисления обязательных пенсионных взносов и обязательных социальных отчислений.
3. Проводить сбор и обеспечивать своевременное представление аналитических материалов по социальным выплатам и контингенту получателей.
4. Заполнять необходимую документацию, вести учет и отчетность по вопросам выплаты пенсий, пособий, социальных отчислений.
5. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.

6. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы цифрлық жүйелер мен дерекқорларды, сондай-ақ цифрлық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, жеделхаттарды, чат-боттарды және өзге де технологияларды пайдалану.
7. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді алушылардың деректері туралы құпиялылықты сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Халыққа қызмет көрсету ұйымының бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
5. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимыл схемалары мен әдістері.
6. Қаржы – шаруашылық ұйымдастыру қызмет, есеп және қаржылық талдау.
7. Шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және орындау тәртібі.
8. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму перспективалары.
9. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
2 - еңбек функциясы: зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жұмысын ұйымдастыру
1 - дағды: зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
2. Жекелеген азаматтар мен әлеуметтік топтарға берілетін МӘСҚ-дан төленетін әлеуметтік төлемдердің түрлері мен мөлшерін айқындау.
3. Зейнеткерлердің, жәрдемақы алушылардың саны және оларға зейнетақы мен жәрдемақы төлеу туралы ақпаратты талдау.
4. Зейнетақылар мен өзге де әлеуметтік төлемдердің уақтылы төленуіне бақылауды жүзеге асыру.
5. Зейнетақы, жәрдемақы және өзге де әлеуметтік төлемдерді алушылардың электрондық дерекқорын жасау.
6. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге республикалық бюджеттен қазіргі заманғы трансферттер бөлу үшін қажетті ақпарат пен деректерді қалыптастыру.
7. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша банк операцияларын жүргізуді ұйымдастыру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2- дағды: консультациялық қызмет көрсету МБА-ға зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша көмек көрсету
Машықтар:

6. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, цифровые системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также цифровые технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм, чат-бот и иные технологии.
7. Сохранять конфиденциальность о данных получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
5. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
6. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.
7. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
8. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
9. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2: Организация работы выплаты пенсий, пособий и социальных выплат
Навык 1: обеспечение выплаты пенсий, пособий и социальных выплат
Умения:
1. Осуществлять работы по организации выплаты пенсий, пособий, социальных выплат.
2. Определять виды и размеры социальных выплат из ГФСС, предоставляемых отдельным гражданам и социальным группам.
3. Анализировать информацию о количестве пенсионеров, получателей пособий и выплате им пенсий и пособий.
4. Осуществлять контроль за своевременной выплатой пенсий и иных социальных выплат.
5. Составлять цифровую базу данных получателей пенсий, пособий и иных социальных выплат.
6. Формировать необходимую информацию и данные для современного выделения трансфертов из республиканского бюджета на выплату пенсий и пособий.
7. Организовывать проведение банковских операций по выплате пенсий и пособий.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
Навык 2: оказание консультативной помощи по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат ЛСИ
Умения:

1. МБА-мен байланыс орнату.
2. Әлеуметтік төлемдерді төлеу және алу мәселелері бойынша кеңес беру және түсініктеме беру.
3. Қақтығыстарды басқару.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру саласындағы заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Этикалық стандарттар.
5. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Нәтижеге назар аудару Күтпеген жағдайларда өзін-өзі ұстау қабілеті Табандылық Өз әрекеттері мен қабылданған шешімдері үшін жауапкершілік Энергия Бастама Әдептілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
8.1.-1 (8.1.-2, 8.1.-3., 8.1.-4)
Ұйым басшысы
".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау Комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Ертаев

1. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
2. Консультировать и давать разъяснения по вопросам выплаты и получения социальных выплат.
3. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Социальный кодекс Республики Казахстан.
3. Законы и иные нормативные правовые акты в области организации выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Этические стандарты.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям:
Нацеленность на результат
Способность сохранять самообладание в непредвиденных ситуациях
Настойчивость Ответственность за свои действия и принятые решения Энергичность Инициативность Порядочность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8.1.-1 (8.1.-2, 8.1.-3., 8.1.-4)
Руководитель организации
".
2. Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Ертаев