"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесін, нысандарын ұсыну мерзімдерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 158 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 19 маусымдағы № 256 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қаржылық және өзге де есептілікті ұсыну тізбесін, нысандарын, мерзімдерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 158 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32543 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін айқындау туралы";
1-тармақтын 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының есептілік тізбесі, ұсыну мерзімдері;";
1-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының есептілік тізбесі, ұсыну мерзімдер";
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күні ішінде оны мемлекеттік және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтері мен пассивтері бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 1-қ нысан
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылғы _____________ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 жұмыс күні ішінде
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 1-қ нысан
(мың теңге)
Баптардың атауы

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 158 "Об определении перечня, форм, сроков представления финансовой и иной отчетности Государственным фондом социального страхования"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 256
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 158 "Об определении перечня, форм, сроков представления финансовой и иной отчетности Государственным фондом социального страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32543) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об определении перечня, форм, сроков представления отчетности Государственным фондом социального страхования";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) перечень, сроки представления отчетности Государственным фондом социального страхования согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
в приложении 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень, сроки представления отчетности Государственным фондом социального страхования";
приложения 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту экономики и бюджетного планирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2026 года.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"Согласован"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"Согласован"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Отчет по активам и пассивам акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 1-ф
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 7 рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
форма №1-ф
(тыс. теңге)
Код изучаемого объекта
Наименование статей

Активтердің жиыны (1 жол+ 2 жол + 3 жол + 4 жол + 5 жол + 6 жол + 7 жол)
ПАССИВТЕР
9
Әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелер, оның ішінде:
жұмысынан айырылуы жағдайына
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайына
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылуы жағдайына
асыраушысынан айырылуы жағдайына
еңбекке қабілеттілігінен айырылуы жағдайына
10
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы бойынша кредиторлық берешек
11
Басқа де міндеттемелер (12- жол + 13- жол)
12
Барлық провизиялар, оның оның ішінде:
жұмысынан айырылуы жағдайы бойынша
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайына
асыраушысынан айырылуы жағдайына
еңбекке қабілеттілігінен айырылуы жағдайына
13
Резервтің ең төменгі талап етілетін мөлшері
14
Резервтер
15
Қаржы құралдарын қайта бағалау резервтері
16

Итого активов (1 стр.+ 2 стр.+ 3 стр. + 4 стр. + 5 стр. + 6 стр. + 7 стр.)
ПАССИВЫ
9
Обязательства по социальным выплатам всего, в том числе:
по случаю потери работы
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)
по случаю потери кормильца
по случаю утраты трудоспособности
10
Кредиторская задолженность по комиссионному вознаграждению, начисленному от активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
11
Прочие обязательства (12 стр.+13 стр.)
12
Провизии всего, в том числе:
по случаю потери работы
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
по случаю потери кормильца
по случаю утраты трудоспособности
13
Минимально требуемый размер резерва
14
Резервы
15
Резервы переоценки финансовых инструментов
16

Пассивтердің жиыны (9-жол + 10-жол+ 11-жол + 14-жол + 15 жол)
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы  ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Бас бухгалтер (құрылымдық бөлімшенің басшысы)
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамының активтері мен
пассивтері жөніндегі есеп"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтері мен пассивтері жөніндегі есеп" (№ 1-қ, ай сайын)
1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтері мен пассивтері жөніндегі есеп" № 1-қ нысанын (бұдан әрі – № 1-қ нысан) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 7 жұмыс күні ішінде ұсынады.
2. № 1-қ нысанына басшы (ол болмаған кезеңде оны алмастыратын адам), есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін бас бухгалтер және (немесе) құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. № 1-қ нысаны былайша толтырылады:
"№" 1-бағанда реті бойынша нөмірлер көрсетіледі. Келесі ақпарат реті бойынша нөмірі үзіліссіз көрсетіледі;
2- бағанда зерттелетін объектінің коды;
3 -бағанда зерттелетін объектінің атауы;
4-бағанда есепті кезеңнің басындағы көрсеткіштер;
5-бағанда есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер;
"Активтердің жиыны" деген 8-жолда 1,2,3,4,5,6,7-жолдарда көрсетілген активтердің барлық баптары бойынша қорытынды сомасы көрсетіледі;
"Әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелер барлығы, оның ішінде:" деген 9-жолда "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының шотына берілген әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін қажетті қаражат көрсетіледі;
10-жолда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы бойынша кредиторлық берешек көрсетіледі;

Итого пассивов (9 стр. + 10 стр. + 11 стр. + 14 стр. + 15 стр)
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер (руководитель структурного подразделения) ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет по активам и пассивам
акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по активам и пассивам акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (№ 1-ф, ежемесячная)
1. Форма № 1-ф "Отчет по активам и пассивам акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (далее – форма № 1-ф) представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежемесячно в течение 7 рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем.
2. Форма № 1-ф подписывается руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером и (или) руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
3. Форма № 1-ф заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация указывается без прерывания нумерации по порядку;
в графе 2 код изучаемого объекта;
в графе 3 наименование изучаемого объекта;
в графе 4 показатели на начало отчетного периода;
в графе 5 показатели на конец отчетного периода;
по строке 8 "Итого активов" отражается итоговая сумма по всем статьям активов, указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7;
по строке 9 "Обязательства по социальным выплатам всего, в том числе:" отражаются средства, необходимые для осуществления социальных выплат, переданные на счет Государственной корпорации "Правительство для граждан"; по строке 10 отражается кредиторская задолженность по комиссионному вознаграждению, начисленному от активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования";

"Өзге де міндеттемелер" деген 11-жолда 12 және 13-жолдардағы сома көрсетіледі;
"Провизиялар" деген 12-жолда актуарлық есептер қолданыла отырып, алушыларға болашақ әлеуметтік төлемдердің келтірілген құны көрсетіледі;
"Резервтің ең төменге талап етілетін мөлшері" 13-жолда провизия мөлшерінен кемінде он пайызы мөлшеріндегі сома көрсетіледі;
"Резервтер" деген 14-жолда активтер қорытындысы мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелер, комиссиялық сыйақы бойынша кредиторлық берешек, қаржы құралдарын қайта бағалау бойынша өзге де міндеттемелер мен резервтер сомасы арасындағы айырма көрсетіледі;
"Қаржы құралдарын қайта бағалау резервтері" деген 15-жолда қаржы құралдарын сатып алудың таза бағасы мен оның Қазақстан қор биржасының деректері негізінде алынған нарықтық құны арасындағы айырма көрсетіледі;
"Пассивтер жиыны" деген 16-жолда 9, 10, 11, 14, 15 жолдарда көрсетілген пассивтердің барлық баптары бойынша жиынтық сома көрсетіледі."
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына
2-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы активтерінің түсімі және оларды пайдалану туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 2-қ нысан
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылдың ________ тоқсаны
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік айдың 15 күні
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 2-қ нысаны
Баптардың атауы
мың. теңге
1
А
2
3
1
Тоқсан басындағы активтер
2
Активтердің түсімі
оның ішінде:
2.1
әлеуметтік аударымдар
2.2
әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толықтөлемегені үшін өсімпұлдар
2.3
инвестициялық табыс
2.4
Артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын қайтару
2.5.
Өзге де түсімдер
3
Шығуы
оның ішінде:
3.1
Әлеуметтік төлемдер,барлығы:
оның ішінде:

по строке 11 "Прочие обязательства" отражается сумма строк 12 и 13;
по строке 12 "Провизии" отражается приведенная стоимость будущих социальных выплат получателям с использованием актуарных расчетов;
по строке 13 "Минимально требуемый размер резерва" отражается сумма в размере не менее десяти процентов от размера провизии;
по строке 14 "Резервы" отражается разница между итогом активов и суммой обязательств по социальным выплатам, кредиторской задолженности по комиссионному вознаграждению, прочих обязательств и резервов переоценки финансовых инструментов;
по строке 15 "Резервы переоценки финансовых инструментов" отражается разница между чистой ценой приобретения финансовых инструментов и его рыночной стоимостью, полученной на основании данных Казахстанской фондовой биржи;
по строке 16 "Итого пассивов" указывается итоговая сумма по всем статьям пассивов, указанных в строках 9, 10, 11, 14, 15.
Приложение 2 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 3 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Отчет о поступлении и использовании активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № 2-ф
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН___________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма № 2-ф
Код изучаемого объекта
Наименование статей
тыс. теңге
1
А
2
3
1
Активы на начало квартала
2
Поступления активов
из них:
2.1
социальные отчисления
2.2
пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
2.3
инвестиционный доход
2.4.
возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат
2.5
Иные поступления
3
Выбытие
из них:
3.1
Социальные выплаты, всего:
в том числе:

3.1.1.
еңбекке қабілеттілігінен айырылған жағдайда
3.1.2.
асыраушысынан айырылған жағдайда
3.1.3.
жұмысынан айырылған жағдайда
3.1.4.
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылған жағдайларда
3.1.5.
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылған жағдай
3.1.6
ҚР заңнамасына сәйкес басқа да төлемдер
3.2
Әлеуметтік аударымдардың артық (қате) төленген және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдар, сонымен қатар өзге де қате есептелген қаражат сомаларын қайтару
3.3
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қызметін қамтамасыз етуге аударылған комиссиялық сыйақы
3.4
Қаржы құралдарымен операциялардың таза нәтижесі
3.5.
Өзге де шығындар
4

3.1.1
по случаю утраты трудоспособности
3.1.2
по случаю потери кормильца
3.1.3
по случаю потери работы
3.1.4
по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)
3.1.5
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
3.1.6
прочие выплаты, согласно законодательству РК
3.2
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также иных ошибочно зачисленных средств
3.3
Комиссионное вознаграждение, перечисленное на обеспечение деятельности акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
3.4
Чистый результат от операций с финансовыми инструментами
3.5
Иные выбытия
4.

Тоқсан соңындағы активтер (1-жол + 2-жол – 3-жол)
5
Әлеуметтік төлемдер бойынша ағымдағы міндеттемелерді орындау және инвестицияланбайтын қалдықты сақтау мақсатында активтердің қозғалысы:
5.1
Сенімгерлік басқарудан алу
5.2
Сенімгерлік басқаруға ауыстыру
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Бас бухгалтер (құрылымдық бөлімшенің басшысы)
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамы активтерінің түсімі және
оларды пайдалану туралы есеп"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы активтерінің түсімі және оларды пайдалану туралы есеп" (№ 2-қ, тоқсан сайын)
1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы активтерінің түсімі және оларды пайдалану туралы есеп" № 2-қ нысанын (бұдан әрі – № 2-қ нысаны) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік айдың 15-күнінен кешіктірмей беріледі.
2. № 2-қ нысанына бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам), есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін бас бухгалтер мен құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. Нысан былайша толтырылады:
"№" 1-бағанда реті бойынша нөмірлер көрсетіледі. Келесі ақпарат реті бойынша нөмірі үзіліссіз көрсетіледі;
2- бағанда зерттелетін объектінің коды;
3- бағанда зерттелетін объектінің атауы;
4-бағанда есепті кезеңнің басындағы көрсеткіштер;
"Тоқсанның басындағы активтер" деген 1-жолда Қордың тоқсанның басындағы ағымдағы және инвестициялық шоттарындағы ақша көрсетіледі
"Активтердің түсімі" деген 2-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі (2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 -жолдар);

Активы на конец квартала (стр.1+стр.2-стр.3)
5.
Движение активов в целях исполнения текущих обязательств по социальным выплатам и соблюдения неинвестируемого остатка:
5.1
Изъятие из доверительного управления
5.2
Перевод в доверительное управление
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер (руководитель структурного подразделения)
______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о поступлении
и использовании активов
акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о поступлении и использовании активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (№ 2-ф, ежеквартальная)
1. Форма № 2-ф "Отчет о поступлении и использовании активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (далее – форма № 2-ф) представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежеквартально, не позднее 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным кварталом.
2. Форма № 2-ф подписывается руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером и (или) руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
3. Форма заполняется следующим образом:
в столбце 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация указывается без прерывания нумерации по порядку;
в графе 2 код изучаемого объекта;
в графе 3 наименование изучаемого объекта;
в графе 4 показатели на конец отчетного периода;
по строке 1 "Активы на начало квартала" отражаются деньги на текущем и инвестиционном счетах Фонда на начало квартала;
по строке 2 "Поступление активов" отражается итоговая сумма активов (строки 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5);

2.1 - жолда Қордың ағымдағы шотына түскен әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі";
2.2-жолда Қордың ағымдағы шотына түскен әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасы көрсетіледі";
2.3 - жолда Қордың инвестициялық шотына түскен нақты алынған инвестициялық кіріс сомасы көрсетіледі";
2.4 - жолда Қордың ағымдағы шотына түскен әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару сомасы көрсетіледі";
"Шығу" деген 3-жолда шығудың жиынтық сомасы көрсетіледі (3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5-жолдар);
"Әлеуметтік төлемдер, барлығы:" деген 3.1-жолда Қордың ағымдағы шотынан "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясының шотына берілген әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыруға қажетті қаражат көрсетіледі;
3.2.-жолда "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясының шотына берілген артық (қате) аударылған әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақытылы және (немесе) толық аудармағаны үшін өсімпұлдар, сонымен қатар басқа да қате аударылған қаражат сомасы көрсетіледі;
3.3.-жолда Қордың ағымдағы шотынан "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қызметін қамтамасыз етуге комиссиялық сыйақы көрсетіледі;
3.4-жолда Қордың инвестициялық шотындағы ақша қаражатының таза қозғалысы көрсетіледі (тоқсанның басындағы ақша қаражатының қалдығы сенімгерлік басқарудан алынған соманы және сенімгерлік басқаруға берілген соманы және нақты алынған инвестициялық кіріс сомасын, тоқсанның соңындағы ақша қаражатының қалдығын алып тастағанда);
"Тоқсанның соңындағы активтер (1-жол+2-жол-3-жол)" деген 4-жолда Қордың тоқсанның соңындағы ағымдағы және инвестициялық шоттарындағы ақшаның жиынтық сомасы көрсетіледі.
5-жолда әлеуметтік төлемдер бойынша ағымдағы міндеттемелерді орындау және инвестицияланбайтын қалдықты сақтау мақсатында ақша қозғалысы көрсетіледі:
5.1-жолда сенімгерлік басқарудан алынған ақша көрсетіледі
5.2-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға берілген ақша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 3-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: Қаржы құралдарының түрлері бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 3-ққ нысан
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылдың ________ тоқсаны
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік айдың 15 күні
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 3-ққ нысаны
Эмитент
Бағалы қағаздың түрі
НИН/ISIN
Кредиттік рейтинг
листинг/ рейтинг
Репо/купонның мөлшерлемесі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
3.
4.
кестенің жалғасы
Валюта
Саны
Номиналды құны
Сатып алу бағасы
Сатып алу күні
Жабылу күні
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Репо сатып алу -ашылу көлемі
Есепке алу санаты
Есепті күнге теңгемен нарықтық құны
Қалыптастырылған провизиялар
Портфельдегі үлесі
Белгіленген лимиттер
14
15
16
17
18
19
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Бас бухгалтер (құрылымдық бөлімшенің басшысы)
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны
"Қаржы құралдарының түрлері
бойынша "Мемлекеттік
әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамы
активтерінің инвестициялық
портфелінің құрылымы туралы
есеп" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Қаржы құралдарының түрлері бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп" (№ 3-ққ, тоқсан сайын)

по строке 2.1. отражается сумма социальных отчислений, поступивших на текущий счет Фонда";
по строке 2.2. отражается сумма пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, поступивших на текущий счет Фонда";
по строке 2.3. отражается сумма фактически полученного инвестиционного дохода, поступившего на инвестиционный счет Фонда";
по строке 2.4. отражается сумма возвратов излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат, поступивших на текущий счет Фонда";
по строке 3 "Выбытие" отражается итоговая сумма выбытия (строки 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5);
по строке 3.1 "Социальные выплаты, всего:" отражаются средства, необходимые для осуществления социальных выплат, переданные с текущего счета Фонда на счет Государственной корпорации "Правительство для граждан";
по строке 3.2 отражается возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также иных ошибочно зачисленных средств, переданные с текущего счета Фонда на счет Государственной корпорации "Правительство для граждан";
по строке 3.3 отражается комиссионное вознаграждение на обеспечение деятельности акционерного общества "Государственный фонд социального страхования", отправленное с текущего счета Фонда;
по строке 3.4 отражается чистое движение денежных средств на инвестиционном счете Фонда (остаток денежных средств на начало квартала минус сумма, изъятая из доверительного управления плюс сумма, переданная в доверительное управление плюс сумма фактически полученного инвестиционного дохода минус остаток денежных средств на конец квартала);
по строке 4 "Активы на конец квартала (стр.1+стр.2-стр.3)" отражается итоговая сумма денег на текущем и инвестиционном счетах Фонда на конец квартала;
по строке 5 отражается движение денег в целях исполнения текущих обязательств по социальным выплатам и соблюдения неинвестируемого остатка:
по строке 5.1 отражаются деньги, изъятые из доверительного управления
по строке 5.2. отражаются деньги, переданные в доверительное управление Национальному Банку Республики Казахстан.
Приложение 3 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 4 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Отчет о структуре инвестиционного портфеля активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" по видам финансовых инструментов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 3-фи
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
форма № 3-фи
Эмитент
Тип ценной бумаги
НИН/ISIN
Кредитный рейтинг
листинг/ рейтинг
Ставка купона/репо
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
3.
4.
продолжение таблицы
Валюта
Количество
Номинальная стоимость
Цена покупки
Дата покупки
Дата закрытия
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Объем покупки - открытия репо
Категория учета
Рыночная стоимость в теңге на отчетную дату
Сформированные провизии
Доля от портфеля
Установленные лимиты
14
15
16
17
18
19
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер (руководитель структурного подразделения)
______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о структуре
инвестиционного портфеля
активов акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по видам финансовых
инструментов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре инвестиционного портфеля активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" по видам финансовых инструментов" (№ 3-фи, ежеквартальная)

1. "Қаржы құралдарының түрлері бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп" № 3-ққ нысанын (бұдан әрі – №3-ққ нысаны) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік айдың 15-күнінен кешіктірмей ұсынады.
2. № 3-ққ нысанына бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам), есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін бас бухгалтер мен құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. № 3-ққ нысаны былайша толтырылады:
"№" 1-бағанда реті бойынша нөмірлер көрсетіледі. Келесі ақпарат реті бойынша нөмірі үзіліссіз көрсетіледі;
"Портфельдің құрылымы" деген 2-8-бағандарда Қор активтері есебінен алынған қаржы құралдарының сипаттары көрсетіледі;
"Портфельдің құрылымы" деген 9-15-бағандарда қаржы құралдарын алу бойынша мәмілелерінің параметрлері көрсетіледі;
"Портфельдің құрылымы" деген 16-19-бағандарда есепті күнге қаржы құралдарының ағымдағы жағдайы көрсетіледі.
Жолдарда Қордың инвестициялық портфеліндегі қаржы құралдарының атаулары көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 4-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтері мен міндеттемелері бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 4-а нысан
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейін
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 4-а нысан
Баптардың атауы
Жылдар
мың теңге
1
А
2
3
1
Жылдың басындағы ақшалай қаражат қалдығы
2
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы активтерінің түсімі
оның ішінде:
2.1.
әлеуметтік аударымдар
2.2.
инвестициялық табыс
2.3.
әлеуметтік аударымдардың уақытында төленбеуі және (немесе) толық емес төленуі үшін өсімпұл
2.4
артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын қайтару
3
әлеуметтік төлемдер
оның ішінде:
3.1
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайға
3.2
асыраушысынан айырылған жағдайға
3.3
жұмысынан айырылған жағдайға
3.4
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда
3.5
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдай
4
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының әкімшілік шығыстары
5
Әлеуметтік аударымдардың артық (қате) төленген сомаларын және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару
6
Жинақталған активтер
7
Провизиялар
8
Резервтер
9
Ең төмен резерв
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөрдің орны
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамының активтер
қозғалысының болжамы"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтер қозғалысының болжамы" (№ 4-а, жыл сайын)

1. Форма № 3-фи "Отчет о структуре инвестиционного портфеля активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" по видам финансовых инструментов" (далее – форма № 3-фи) представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежеквартально, не позднее 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным кварталом.
2. Форма № 3-фи подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером и (или) руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
3. Форма № 3-фи заполняется следующим образом:
в столбце 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация указывается без прерывания нумерации по порядку;
в столбцах 2 – 8 "Структура портфеля" указываются характеристики финансового инструмента, приобретенного за счет активов Фонда;
в столбцах 9 – 15 "Структура портфеля" указываются параметры сделки по приобретению финансового инструмента;
в столбцах 16 – 19 "Структура портфеля" указываются текущее состояние финансового инструмента на отчетную дату;
в строках будут отражены наименования финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле Фонда.
Приложение 4 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 5 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Прогноз движения активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 4-а
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, до 30 апреля года, следующего за отчетным годом
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
форма № 4-а
Код изучаемого объекта
Наименование статей
Годы
тыс. теңге
1
А
2
3
1
Остаток денежных средств на начало года
2
Поступление активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
в том числе:
2.1
социальные отчисления
2.2
инвестиционный доход
2.3
пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
2.4
возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат
3
социальные выплаты
в том числе:
3.1
по случаю утраты трудоспособности
3.2
по случаю потери кормильца
3.3
по случаю потери работы
3.4
по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)
3.5
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
4
Административные расходы акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
5
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
6
Накопленные активы
7
Провизии
8
Резервы
9
Минимальный резерв
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Руководитель структурного подразделения
____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Прогноз движения активов
акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Прогноз движения активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (№ 4-а, ежегодно)

1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының активтер қозғалысының болжамы" № 4-а нысанын (бұдан әрі – № 4-а нысаны) және актуарлық есепті "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейін ұсынады.
2. № 4-а нысанына және актуарлық есепке бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам) және есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін функциясына Қордың қаржылық тұрақтылығын бағалау кіретін бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. Қордың қаржылық тұрақтылығын бағалау туралы актуарлық есеп кемінде елу жылдық болжамды кезеңге пессимистік, шынайы және оптимистік нұсқаларда жүзеге асырылады. Есепте пайдаланылған статистикалық деректер мен актуарлық кемшіліктерді келтіру қажет.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 5-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамына келіп түскен әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдардың сомалары және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 5-әа нысан
Кезеңділік: ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылдық, жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жылғы _____________ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 жұмыс күні ішінде
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 5-әа нысаны
Өңірлердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың коды
Әлеуметтік аударымдардың сомасы, мың теңге
Өсімпұл, мың теңге
Қатысушылардың саны (мың адам)
1
А
2
3
4
5
1
Абай облысы

1. Форма № 4-а "Прогноз движения активов акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (далее – форма № 4-а) и актуарный отчет представляются акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежегодно до 30 апреля года, следующего за отчетным годом.
2. Форма № 4-а и актуарный отчет подписываются первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и руководителем подразделения, в функции которого входит оценка финансовой устойчивости Фонда, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность его представления, и заверяются печатью Фонда.
3. Актуарный отчет об оценке финансовой устойчивости Фонда осуществляется как минимум на пятидесятилетний прогнозный период в пессимистичном, реалистичном и оптимистичном вариантах. В отчете необходимо привести использованные статистические данные и актуарные допущения.
Приложение 5 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 6 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Сведения о суммах социальных отчислений и пени, поступивших в акционерное общество "Государственный фонд социального страхования", и числе участников системы обязательного социального страхования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 5-со
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная, полугодовая, годовая
Отчетный период: 20___ г.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма № 5-со
Наименование регионов
Код столицы, области, города республиканского значения по классификатору административно-территориальных объектов
Сумма социальных отчислений, тыс. теңге
Пеня, тыс. теңге
Число участников (тыс. человек)
1
А
2
3
4
5
1
область Абай

630000000
18
Астана қ.
710000000
19
Алматы қ.
750000000
20
Шымкент қ.
790000000
Өңір анықталмаған
Жиыны:
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Бас бухгалтер (құрылымдық бөлімшенің басшысы)
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөр орны
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамына келіп түскен
әлеуметтік аударымдар мен
өсімпұлдардың сомалары және
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушылардың саны
туралы мәліметтер" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамына келіп түскен әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдардың сомалары және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны туралы мәліметтер" (№ 5-әа, ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылдық, жылдық)
1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамына келіп түскен әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдардың сомалары және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың саны туралы мәліметтер" № 5-әа нысаны (бұдан әрі – №5-әа нысаны).
2. № 5-әа нысанын "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне төмендегі кезеңділікпен:
1) ай сайын – есепті кезеңнен (айдан) кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
2) тоқсан сайын, 9 айға – есепті кезеңнен (тоқсан, 9 ай) кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
3) жарты жылда, жылына бір рет – есепті кезеңнен (жарты жыл, жыл) кейінгі күнтізбелік айдың 15-күнінен кешіктірмей ұсынады.
3. № 5-әа нысанына бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам) және есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
4. № 5-әа нысаны былайша толтырылады:
"Әлеуметтік аударымдардың сомасы", "Өсімпұл" деген 3, 4-бағандарда – әлеуметтік аударымдар жүзеге асырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың түсу есебі соңғы төлем күніне аударымдар;
әлеуметтік аударымдар жүзеге асырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін әлеуметтік аударымдар, өсімпұл бірнеше облыстан (әртүрлі жұмыс берушіден) келіп түскен жағдайда, келіп түскен әлеуметтік аударымдардың, өсімпұлдың сомасы қосылады және соңғы аударым келіп түскен облыс бойынша көрсетіледі;

630000000
18
г. Астана
710000000
19
г. Алматы
750000000
20
г. Шымкент
790000000
Регион не определен
Итого:
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер (руководитель структурного подразделения)
______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о суммах социальных
отчислений и пени,
поступивших в акционерное
общество "Государственный
фонд социального страхования",
и числе участников системы
обязательного социального
страхования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о суммах социальных отчислений и пени, поступивших в акционерное общество "Государственный фонд социального страхования", и числе участников системы обязательного социального страхования" (№ 5-со, ежемесячная, ежеквартальная, полугодовая, годовая)
1. Форма № 5-со "Сведения о суммах социальных отчислений и пени, поступивших в акционерное общество "Государственный фонд социального страхования", и числе участников системы обязательного социального страхования" (далее – Форма № 5-со).
2. Форма № 5-со представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан со следующей периодичностью:
1) ежемесячно – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально, за 9 месяцев – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (квартал, 9 месяцев);
3) один раз в полугодие, год – не позднее 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (полугодие, год).
3. Форма № 5-со подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
4. Форма № 5-со заполняется следующим образом:
В столбцах 3, 4 "Сумма социальных отчислений", "Пеня" - учет поступлений социальных отчислений, пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования ведется по области, из которой поступают отчисления на дату последнего платежа;
в случае поступления социальных отчислений, пени за участника системы обязательного социального страхования из нескольких областей (от разных работодателей) суммы поступивших социальных отчислений, пени суммировать и отражать по области, откуда поступило последнее отчисление;

"Қатысушылардың саны (мың адам)" деген 5-бағанда – әрбір есепті кезеңде (ай, тоқсан, жартыжылдық, 9 ай, жыл, есепті күнге дейінгі соңғы 24 ай) әлеуметтік аударымдардың жалғасуына немесе тоқтатылғанына қарамастан, бір рет болса да есепке алынған, есепті кезеңде әлеуметтік аударымдар төлеу жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың барлығы есепке алынады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 6-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылардың саны және сомалары туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 6-әт нысан
Кезеңділік: ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылдық, жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жылғы _____________ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 жұмыс күні ішінде
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 6-әт нысаны
Өңірлердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың коды
Барлығы
Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдай
Алушылар саны (адам)
Қайтарылған төлем саны (мың теңге)
1
А
2
3
4
5
6
1
Абай облысы

в столбце 5 "Число участников (тыс. человек)" в каждом отчетном периоде (месяц, квартал, полугодие, 9 месяцев, год, за последние 24 месяца на отчетную дату) учитываются все участники системы обязательного социального страхования, за которых в отчетном периоде была произведена уплата социальных отчислений, учтенные хотя бы один раз, независимо от того, продолжаются ли социальные отчисления или прекращены.
Приложение 6 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 7 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Сведения о числе получателей и суммах социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 6-св
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная, полугодовая, годовая
Отчетный период: 20___ г.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
№ 6-св
Наименование регионов
Код столицы, области, города республиканского значения по классификатору административно-территориальных объектов
Всего
в том числе по видам социальных выплат
Число получателей (человек)
Сумма выплат
(тыс.теңге)
по случаю утраты
трудоспособности
Число получателей (человек)
Сумма выплат (тыс. теңге)
1
А
2
3
4
5
6
1
область Абай

1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылардың саны және сомалары туралы мәліметтер" № 6-әт нысанын (бұдан әрі – № 6-әт нысаны) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне төмендегі кезеңділікпен:
1) ай сайын – есепті кезеңнен (айдан) кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
2) тоқсан сайын, 9 айға – есепті кезеңнен (тоқсан, 9 ай) кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
3) жарты жылда, жылына бір рет – есепті кезеңнен (жарты жыл, жыл) кейінгі күнтізбелік айдың 15-күнінен кешіктірмей ұсынады.
2. № 6-әт нысанына бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам) және есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. № 6-әт нысан былайша толтырылады:
әрбір есепті кезеңде (ай, тоқсан, жартыжылдық, 9 ай, жыл) аталған есепті қалыптастыру кезінде төлемнің жалғасуына немесе тоқтатылғанына қарамастан, есепті кезең үшін әлеуметтік төлем жүзеге асырылған әлеуметтік төлемдерді алушылардың барлығы (есепті кезеңде бір рет болса да ескерілген) есепке алынады.
Бұл ретте, есепті кезең үшін жүзеге асырылған әлеуметтік төлемдердің сомасы міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалу ескерілмей көрсетіледі.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнен үлес бөлінген жағдайда негізгі іс ашылған облыс бойынша бір алушы есепке алынады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 7-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан тағайындалған әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 7-ом нысан
Кезеңділік: ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылдық, жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жылғы _____________ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 жұмыс күні ішінде
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 7-ом нысаны
Өңірлердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың коды
Тағайындалған әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері, (теңге)
Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдай
Асыраушысынан айырылған жағдай
Жұмысынан айырылған жағдай
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайларда
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдай
1
А
2
3
4
5
6
7
1
Абай облысы

1. Форма № 6-св "Сведения о числе получателей и суммах социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (далее – форма № 6-св) представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан со следующей периодичностью:
1) ежемесячно – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально, за 9 месяцев – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (квартал, 9 месяцев);
3) один раз в полугодие, год – не позднее 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (полугодие, год).
2. Форма № 6-св подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
3. Форма № 6-св заполняется следующим образом:
при формировании данного отчета в каждом отчетном периоде (месяц, квартал, полугодие, 9 месяцев, год) учитываются все получатели социальных выплат (учтенные хотя бы один раз в отчетном периоде), которым в отчетном периоде была осуществлена социальная выплата, независимо от того продолжается она или прекращена.
При этом сумма осуществленных социальных выплат в отчетном периоде отражается без учета удержаний обязательных пенсионных взносов.
В случае выделения долей социальной выплаты по потере кормильца учитывается один получатель по области, в которой находится основное дело.
Приложение 7 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 8 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Сведения о средних размерах назначенных социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 7-ср
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная, полугодовая, годовая
Отчетный период: 20___ г.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма № 7-ср
Наименование регионов
Код столицы, области, города республиканского значения по классификатору административно-территориальных объектов
Средний размер назначенных социальных выплат, (теңге)
по случаю утраты трудоспособности
по случаю потери кормильца
по случаю потери работы
по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
1
А
2
3
4
5
6
7
1
область Абай

630000000
18
Астана қ.
710000000
19
Алматы қ.
750000000
20
Шымкент қ.
790000000
Жиыны:
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _______________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Бас бухгалтер (құрылымдық бөлімшенің басшысы)
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамынан тағайындалған
әлеуметтік төлемдердің орташа
мөлшері туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан тағайындалған әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері туралы мәліметтер" (№ 7-ом, ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылдық, жылдық)
1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан тағайындалған әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері туралы мәліметтер" № 7-ом нысанын (бұдан әрі – № 7-ом нысаны) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне төмендегі кезеңділікпен:
1) ай сайын – есепті кезеңнен (айдан) кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
2) тоқсан сайын, 9 айға – есепті кезеңнен (тоқсан, 9 ай) кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
3) жарты жылда, жылына бір рет – есепті кезеңнен (жарты жыл, жыл) кейінгі күнтізбелік айдың 15-күнінен кешіктірмей ұсынады.
2. № 7-ом нысанына бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам) және есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. № 7-ом нысан былайша толтырылады:
әрбір есепті кезеңде (ай, тоқсан, жартыжылдық, 9 ай, жыл) аталған есепті қалыптастыру кезінде есепті кезең үшін тағайындалған әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері есепке алынады.
Есепті кезеңде тағайындалған әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері есепті кезеңге тағайындалған әлеуметтік төлемдердің сомасын есепті кезеңге алушылардың санына бөлу жолымен әлеуметтік тәуекелдің әрбір түрі бойынша есепті кезеңге тағайындалған әлеуметтік төлемдер мөлшерінің орташа алынған шамасы ретінде айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 8-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: Әлеуметтік қатер түрлері бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан әлеуметтік төлемдерді алушылар санының және сомаларының динамикасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 8-с нысан
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылғы _____________ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 жұмыс күні ішінде
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 8-c нысаны
Атауы
әлеуметтік қатерлердің түрлері бойынша
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда
асыраушысынан айырылған жағдайда
жұмысынан айырылған жағдайда
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдай
1
А
2
3
4
5
алушылардың айдың басындағы саны, адам
төлемдердің сомасы, мың теңге
тағайындалғандар, адам
тағайындау үшін әлеуметтік төлемдердің сомасы, мың теңге
өлім-жітім, адам
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден келгендер, адам
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кеткендер, адам
қалпына келтірілгендер, адам
алып тасталғандар, адам
алушылардың айдың соңындағы саны, адам
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Бас бухгалтер (құрылымдық бөлімшенің басшысы)
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны
"Әлеуметтік қатер түрлері
бойынша "Мемлекеттік
әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамынан
әлеуметтік төлемдерді
алушылар санының және
сомаларының динамикасы"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Әлеуметтік қатер түрлері бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан әлеуметтік төлемдерді алушылар санының және сомаларының динамикасы" (№ 8-с, ай сайын)

630000000
18
г. Астана
710000000
19
г. Алматы
750000000
20
г. Шымкент
790000000
Итого:
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер (руководитель структурного подразделения)
______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о средних размерах
назначенных социальных
выплат из акционерного
общества "Государственный
фонд социального страхования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе отчетности "Сведения о средних размерах назначенных социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (№ 7-ср, ежемесячная, ежеквартальная, полугодовая, годовая)
1. Форма № 7-ср "Сведения о средних размерах назначенных социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (далее – форма № 7-ср) представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан со следующей периодичностью:
1) ежемесячно – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (месяц);
2) ежеквартально, за 9 месяцев – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (квартал, 9 месяцев);
3) один раз в полугодие, год – не позднее 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (полугодие, год).
2. Форма № 7-ср подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
3. Форма № 7-ср заполняется следующим образом:
при формировании данного отчета в каждом отчетном периоде (месяц, квартал, полугодие, 9 месяцев, год) учитываются средние размеры назначенных социальных выплат за отчетный период.
Средний размер назначенных социальных выплат за отчетный период определяется как средневзвешенная величина назначенных размеров социальных выплат за отчетный период по каждому виду социального риска путем деления суммы назначенных социальных выплат за отчетный период на количество получателей за отчетный период.
Приложение 8 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 9 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Динамика численности получателей и сумм социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" по видам социальных рисков
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 8-д
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
форма № 8-д
Наименование
по видам социальных рисков
по случаю утраты трудоспособности
по случаю потери кормильца
по случаю потери работы
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
1
А
2
3
4
5
1
численность получателей на начало месяца, человек
2
сумма выплат, тыс. теңге
3
назначение, человек
4
сумма социальных выплат для назначенных, тыс. теңге
5
смертность, человек
6
прибывшие из-за пределов Республики Казахстан, человек
7
убывшие за пределы Республики Казахстан, человек
8
восстановленные, человек
9
снятые, человек
10
численность получателей на конец месяца, человек
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер (руководитель структурного подразделения) ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Динамика численности
получателей и сумм социальных
выплат из акционерного
общества "Государственный
фонд социального страхования"
по видам социальных рисков"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных не безвозмездной основе "Динамика численности получателей и сумм социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" по видам социальных рисков" (№ 8-д, ежемесячная)

1. "Әлеуметтік қатер түрлері бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан әлеуметтік төлемдерді алушылар санының және сомаларының динамикасы" № 8-с нысанын (бұдан әрі – 8-с нысаны) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ай сайын, есепті айдан кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей ұсынады.
2. № 8-с нысанына бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам) және есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. № 8-с нысаны былайша толтырылады:
"алушылардың айдың басындағы саны" деген жолда – есепті кезеңнің басына әлеуметтік төлемдерді алушылардың саны көрсетіледі;
"төлемдердің сомасы" деген жолда – есепті айда әлеуметтік қатердің барлық түрлері бойынша алушыларға нақты жүргізілген әлеуметтік төлемдердің сомасы көрсетіледі;
"тағайындалғандар" деген жолда – есепті айда әлеуметтік төлемдерге бірінші рет енгізілген, қайта тағайындалған алушылардың саны көрсетіледі;
"тағайындалғандар үшін әлеуметтік төлемдердің сомасы" деген жолда – есепті айда әлеуметтік төлемдерге бірінші рет енгізілген, есепті кезеңде алушыларға нақты жүргізілген әлеуметтік төлемдердің сомасы көрсетіледі;
"өлім-жітім" деген жолда – есепті айда кайтыс болуына байланысты әлеуметтік төлемдер тоқтатылған алушылардың саны көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден келгендер" деген жолда – есепті айда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден келген алушылардың саны көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кеткендер" деген жолда – есепті айда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кеткен алушылардың саны көрсетіледі;
"қалпына келтірілгендер" деген жолда – есепті айда әлеуметтік төлемдері қалпына келтірілген алушылардың ("тағайындау" және "Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден келгендер" санаттарында көрсетілген алушыларды қоспағанда) саны көрсетіледі;
"алынғандар" деген жолда – есепті айда әлеуметтік төлемдері алынып тасталған алушылардың ("өлім-жітім" және "Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кеткендер" санаттарындағы алушыларды қоспағанда) саны көрсетіледі.
"алушылардың айдың соңындағы саны" деген жолда – есепті айдың соңындағы әлеуметтік қатердің түрлері бойынша алушылардың жалпы саны көрсетіледі. Алушылардың айдың басындағы санын жаңадан тағайындалған әлеуметтік төлемдерді алушыларды ескере отырып, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден келген, қайтадан қалпына келтірілген алушылардың санын қосып және қайтыс болған алушылар, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кеткен және әлеуметтік төлемі алынып тасталған алушылар санын шегеру жолымен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 9-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамына қайтарылған артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасының түсуі туралы мәліметтер"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 9-т нысан
Кезеңділік: ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылдық, жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жылғы _____________ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 жұмыс күні ішінде
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 9-т нысаны
Өңірлердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың коды
Барлығы
Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдай
Алушылар саны (адам)
Қайтарылған төлем саны (мың теңге)нге)
Алушылар саны (адам)
Қайтарылған төлем саны (мың теңге)
1
А
2
3
4
5
6
1
Абай облысы

1. Форма № 8-д "Динамика численности получателей и сумм социальных выплат из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" по видам социальных рисков" (далее – форма № 8-д) представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежемесячно – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным месяцем.
2. Форма № 8-д подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
3. Форма № 8-д заполняется следующим образом:
по строке "численность получателей на начало месяца" - отражается численность получателей социальной выплаты на начало отчетного периода;
по строке "сумма выплат" - отражается сумма фактически произведенных социальных выплат получателям по всем видам социальных рисков в отчетном месяце;
по строке "назначение" - отражается численность вновь назначенных получателей, впервые включенных на социальные выплаты в отчетном месяце;
по строке "сумма социальных выплат для назначенных" - отражается сумма фактически произведенных социальных выплат получателям в отчетном месяце, впервые включенным на социальные выплаты в отчетном месяце;
по строке "смертность" - отражается численность получателей, которым в отчетном месяце прекращены социальные выплаты в связи со смертью;
по строке "прибывшие из-за пределов Республики Казахстан" - отражается численность получателей, прибывших из-за пределов Республики Казахстан в отчетном месяце;
по строке "убывшие за пределы Республики Казахстан" - отражается численность получателей, убывших за пределы Республики Казахстан в отчетном месяце;
по строке "восстановленные" - отражается численность получателей, которым восстановлены социальные выплаты в отчетном месяце (за исключением получателей, указанных в категориях "назначение" и "прибывшие из-за пределов Республики Казахстан");
по строке "снятые" отражается численность получателей, которым сняты социальные выплаты в отчетном месяце (за исключением получателей, указанных в категориях "смертность" и "убывшие за пределы Республики Казахстан");
по строке "численность получателей на конец месяца" - указывается общее количество получателей по видам социальных рисков на конец отчетного месяца. Определяется путем сложения численности получателей на начало месяца с численностью вновь назначенных социальных выплат, прибывших из-за пределов Республики Казахстан, восстановленных получателей и вычитанием умерших получателей, убывших за пределы Республики Казахстан и снятых социальных выплат.
Приложение 9 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 10 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Сведения о поступивших возвратах излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат в акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 9-в
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная, полугодовая, годовая
Отчетный период: __________20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН ___________________
Метод сбора: в электронном виде
форма № 9-в
Наименование регионов
Код столицы, области, города республиканского значения по классификатору административно-территориальных объектов
Всего
по случаю утраты трудоспособности
Количество получателей (человек)
Сумма возвратов (теңге)
Количество получателей (человек)
Сумма возвратов (теңге)
1
А
2
3
4
5
6
1
область Абай

1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ қайтарылған артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасының түсуі туралы мәліметтер" № 9-т нысанын (бұдан әрі – 9-т нысаны) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне мынадай кезеңділікпен:
1) ай сайын – есепті айдан кейінгі күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
2) тоқсан сайын, 9 ай үшін – есепті кезеңнен кейінгі (тоқсан, 9 ай), күнтізбелік айдың 7-күнінен кешіктірмей;
3) жарты жылда, жылына бір рет – есепті кезеңнен кейінгі (жарты жыл, жыл) күнтізбелік айдың 15-күнінен кешіктірмей ұсынады.
2. № 9-т нысанына бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам) және есептілік деректердің дәйектілігін және оның уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және Қордың мөрімен куәландырылады.
3. № 9-т нысаны былайша толтырылады:
аталған есепті қалыптастыру кезінде әрбір есепті кезеңде (ай, тоқсан, жартыжылдық, 9 ай, жыл) қайтарылған артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлем жүзеге асырылған барлық әлеуметтік төлем алушылар (есепті кезеңде ең болмаса бір рет есепке алынған) есепке алынады.
Бұл ретте, есепті кезеңде қайтарылған артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдердің сомасы олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылған сомасы есепке алына отырып көрсетіледі.
"алушылар саны" бағаны бойынша – Қазақстан Республикасының өңірлері бөлінісінде есепті кезеңдегі артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын ерікті түрде немесе сот тәртібімен қайтарған алушылар саны көрсетіледі.
"қайтарылған сома" бағаны бойынша – Қазақстан Республикасының өңірлері бөлінісінде есепті кезеңдегі артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдерді қайтарудан нақты түскен сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 256 бұйрығына 10-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 158 бұйрығына 11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: Әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 1-әлеусақтан нысан
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылдың ________ тоқсаны
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік айдың 15 күні
БСН ___________________
Жинау әдісі: электронды түрде
№ 1-әлеусақтан
Әлеуметтік төлемдерді алушылардың санаты
Жол коды
Тағайындау
Нақты төлемдер
Тағайындалған әлеуметтік төлемдерді алушылардың саны, адам
Тағайындалған айлық әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы, мың теңге
Әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері, теңге
Есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдерді алушылардың орташа саны, адам
Есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы, мың теңге
Есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің орташа айлық мөлшері, теңге
Жылдың басынан бергі кезеңге төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы, мың теңге
А
Б
1
2
3
4
5
6
7

1. Форма № 9-в "Сведения о поступивших возвратах излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат в акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" (далее – форма № 9-в) представляется акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд) в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан со следующей периодичностью:
1) ежемесячно – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально, за 9 месяцев – не позднее 7 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (квартал, 9 месяцев);
3) один раз в полугодие, год – не позднее 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным периодом (полугодие, год).
2. Форма № 9-в подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и руководителем структурного подразделения, которые обеспечивают достоверность данных в отчетности и своевременность ее представления, и заверяется печатью Фонда.
3. Форма № 9-в заполняется следующим образом:
при формировании данного отчета в каждом отчетном периоде (месяц, квартал, полугодие, 9 месяцев, год) учитываются все получатели социальных выплат (учтенные хотя бы один раз в отчетном периоде), по которым в отчетном периоде был осуществлен возврат излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты.
При этом сумма возвратов излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат в отчетном периоде отражается с учетом сумм возвратов обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.
по графе "количество получателей" - отражается численность получателей, которыми в добровольном или судебном порядке осуществлен возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат в отчетном периоде, в разрезе регионов Республики Казахстан.
по графе "сумма возвратов" - отражается фактически поступившие возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат получателями в отчетном периоде, в разрезе регионов Республики Казахстан.
Приложение 10 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 256
Приложение 11 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 158
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет–ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek/documents/details/447228?lang=ru
Наименование административной формы: Отчет о назначении и выплате социальных выплат
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма № 1-соцстрах
Периодичность: квартальная
Отчетный период: __________20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 15 числа календарного месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН ___________________ Метод сбора: в электронном виде
№ 1-соцстрах
Категории получателей социальных выплат
Код строки
Назначение
Фактические выплаты
Численность получателей назначенных социальных выплат, человек
Общая сумма назначенных месячных социальных выплат, тыс. теңге
Средний размер социальных выплат, теңге
Средняя численность получателей выплаченных социальных выплат за отчетный квартал, человек
Общая сумма выплаченных социальных выплат за отчетный квартал, тыс. теңге
Среднемесячный размер выплаченных социальных выплат за отчетный квартал, теңге
Общая сумма выплаченных социальных выплат за период с начала года, тыс. теңге
А
Б
1
2
3
4
5
6
7

630000000
18
Астана қ.
710000000
19
Алматы қ.
750000000
20
Шымкент қ.
790000000
Қазақстан Республикасы
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
Басшысы ______________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Бас бухгалтер (құрылымдық бөлімшенің басшысы)
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны
"Әлеуметтік төлемдерді
тағайындау және төлеу
туралы есеп" әкімшілік
деректерін жинауға арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу туралы есеп" (1-әлеусақтан, тоқсан сайын)
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
1. Есептің 1-бағанында тиісті органда есепте тұратын, тағайындалған әлеуметтік төлемдерді алушылардың жалпы саны туралы деректер қамтылады.
2. 2-бағанда есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша тағайындалған әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
Есепте тағайындалған айлық әлеуметтік төлемдердің сомалары туралы мәліметтерді 0,1-ге дейінгі дәлдікпен мың теңгеде көрсету қажет.
3. 3-бағанда есепті күнге қалыптасқан, тағайындалған (айлық) әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері көрсетіледі.
Тағайындалған (айлық) әлеуметтік төлемдердің орташа мөлшері былайша айқындалады:
3-баған = 2-баған: 1-баған.
4. 4-бағанда есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдерді алушылардың орташа саны көрсетіледі.
5. 5-бағанда есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
6. 6-бағанда есепті тоқсанға төленген әлеуметтік төлемдердің орташа айлық мөлшері көрсетіледі.
Төленген әлеуметтік төлемдердің орташа айлық мөлшері былайша айқындалады:
6-баған = 5-баған: 4-баған: Р,
мұндағы Р – есепті кезеңдегі айлар саны (3).
7. 7-бағанда төленген әлеуметтік төлемдердің жалпы сомасы жылдың басынан бергі қорытындының өсімімен көрсетіледі.
8. "Әлеуметтік төлемдерді алушылардың барлығы" деген 01-жол бойынша "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексімен сәйкес әлеуметтік төлемдер алатын алушылар жөніндегі деректер ескеріледі.
9. 01-жол = 05-жол + 10-жол+16-жол
10. 02-жол бойынша – алушылардың жалпы санынан, әйелдер.

630000000
18
г. Астана
710000000
19
г. Алматы
750000000
20
г. Шымкент
790000000
Республика Казахстан
Наименование ______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер (руководитель структурного подразделения) ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о назначении и выплате
социальных выплат"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о назначении и выплате социальных выплат" (№ 1-соцстрах, квартальная)
Форма заполняется следующим образом:
1. В графу 1 отчета включаются данные об общей численности получателей назначенных социальных выплат, состоящих на учете в соответствующем органе.
2. В графе 2 указывается общая сумма социальных выплат, назначенных по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным периодом.
Сведения о суммах назначенных месячных социальных выплат в отчете следует показывать в тысячах теңге с точностью до 0,1.
3. В графе 3 указывается средний размер назначенных (месячных) социальных выплат, сложившийся на отчетную дату.
Средний размер назначенных (месячных) социальных выплат определяется:
графа 3 = графа 2: графа 1.
4. В графе 4 указывается средняя численность получателей выплаченных социальных выплат за отчетный квартал.
5. В графе 5 указывается общая сумма социальных выплат, выплаченных за отчетный квартал.
6. В графе 6 указывается среднемесячный размер социальных выплат, выплаченных за отчетный квартал.
Среднемесячный размер выплаченных социальных выплат определяется:
графа 6 = графа 5: графа 4: Р,
где Р – количество месяцев в отчетном периоде (3).
7. В графе 7 указывается общая сумма выплаченных социальных выплат с нарастающим итогом с начала года.
8. По строке 01 "Всего получателей социальных выплат" - учитываются данные по получателям, получающим социальные выплаты в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан:
9. Строка 01 = строка 05 + строка 10 + строка 16
10. По строке 02 – из общего числа получателей, женщины.

11. 03-04-жолдар бойынша – ауылдық жерде тұратын әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер, 04-жол бойынша – оның ішінде әйелдер ескеріледі.
12. 05-жол бойынша – еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі, оның ішінде әйелдер – 06-жол.
13. 07-09-жолдар бойынша – еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесіне байланысты еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.
14. 10-жол бойынша – асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі, оның ішінде әйелдер – 11-жол.
15. 12-15-жолдар бойынша – асырауындағы адамдардың санын көрсете отырып, әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.
16. 16-жол бойынша – жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі, оның ішінде әйелдер – 17-жол.
17. 18-23-жолдар бойынша – әлеуметтік төлемдер тағайындалған мерзімге қарай айлар бойынша жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар көрсетіледі.
18. 24-жол бойынша – жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.
19. 25-жол бойынша – бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылар жөніндегі деректер көрсетіледі.

11. По строке 03-04 – учитываются данные по получателям социальных выплат, проживающим в сельской местности, по строке 04 - из них – женщины.
12. По строке 05 – указываются данные по получателям социальных выплат по случаю утраты трудоспособности, в том числе женщин – строка 06.
13. По строкам 07-09 – указываются данные по получателям социальных выплат по случаю утраты трудоспособности в зависимости от степени утраты трудоспособности.
14. По строке 10 – указываются данные по получателям социальных выплат по случаю потери кормильца, в том числе женщин – строка 11.
15. По строкам 12-15 – указываются данные по получателям социальных выплат с указанием количества иждивенцев.
16. По строке 16 – указываются данные по получателям социальных выплат по случаю потери работы, в том числе женщин – строка 17.
17. По строкам 18-23 – указываются получатели социальных выплат по случаю потери работы, в зависимости от срока назначения социальных выплат по месяцам.
18. По строке 24 – указываются данные по получателям социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами.
19. По строке 25 – указываются данные по получателям социальных выплат по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет.