"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 21 сәуірдегі № 133 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 4 маусымдағы № 232 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 21 сәуірдегі № 133 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Комитеттің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңдарымен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.";
12-тармақта:
1) тармақшаның тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңдарда көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;";
2) тармақшаның тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.";
13-тармақта:
2), 3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында айқындалған құзырет шегінде көші-қон процестерін реттеу және мониторинг жүргізу саласындағы шаралар жүйесін әзірлеу;";
"3) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында айқындалған өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру;";
"4) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілеу және оны астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар арасында бөлу қағидаларын әзірлеу;";
"5) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру және оны астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, арасында бөлу жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Министрлікке енгізу;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) комиссияның құны бір миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар, арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың аталған қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер ретінде тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың санаттары мен санының тізбесін айқындау қағидаларын әзірлеу; қосалқы мердігердің немесе қызметтерді орындаушының, арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде және арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен бірлесіп, объектіні (объектілерді) пайдалануға бергеннен кейін бір жыл өткенге дейін;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтамалар беру немесе ұзарту қағидаларын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және оларда сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін әзірлеу;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) алдағы жылға арналған қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын белгілеу және оны астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар арасында бөлу жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Министрлікке енгізу;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының құзыретіне жатқызылған босқынның жол жүру құжатын ресімдеу және оны беру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуді қоспағанда, босқындар мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы көші-қон процестерін реттеудің үлгілік қағидаларын әзірлеу;";
17-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жеке тұлғаларды қабылдауды жүзеге асырады;".

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 апреля 2022 года № 133 "О некоторых вопросах Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июня 2026 года № 232
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 апреля 2022 года № 133 "О некоторых вопросах Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" следующие изменения:
в Положении государственного учреждения "Комитет по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение республиканского государственного учреждения "Комитет по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 12:
абзац девятый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"осуществлять иные права, предусмотренные законами;";
абзац девятый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"осуществлять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.";
в пункте 13:
подпункты 2), 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"2) разработка системы мер в области регулирования и мониторинга миграционных процессов в пределах компетенции, определенной законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;";
"3) осуществление мониторинга за соблюдением законодательства Республики Казахстан, в пределах компетенции, определенной законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;".
"4) разработка правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между столицей, областями, городами республиканского значения;";
"5) выработка и внесение в Министерство предложений по формированию квоты на привлечение иностранной рабочей силы и распределению ее между столицей, областями, городами республиканского значения;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разработка правил определения комиссией перечня категорий и численности иностранных граждан и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию совместно с центральным исполнительным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) разработка правил выдачи или продления справок иностранному гражданину или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранных граждан и лиц без гражданства;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) выработка и внесение в Министерство предложений по установлению региональной квоты приема кандасов и переселенцев на предстоящий год и распределения ее между столицей, областями, городами республиканского значения;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) реализация государственной политики по вопросам беженцев, за исключением разработки нормативных правовых актов по вопросам утверждения образца проездного документа беженца и его выдачи, отнесенной к компетенции органов внутренних дел Республики Казахстан;".
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) разработка типовых правил регулирования миграционных процессов в столице, областях, городах республиканского значения;";
в пункте 17:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществляет прием физических лиц;".

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шаралар қабылдауды;
2) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр А. Ертаев

2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан обеспечить:
1) принятие мер в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
2) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр А. Ертаев