"Мақаншы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 30-213/VIII "Мақаншы ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 2026 жылғы 15 сәуірдегі № 36-245/VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2- тармақтан караңыз.
Мақаншы аудандық мәслихаты ШЕШТІ :
1. Мақаншы аудандық мәслихатының "Мақаншы ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы" 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 30- 213/VIII шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1 тармак жаңа редакцияда жазылсын:
1. Мақаншы ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3 және 4 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 515 778,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 715 826,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5 734,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 82 436,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 8 711 782,9 мың теңге;
2) шығындар – 7 896 623,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 47 124,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –62 713,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 15 589,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 1 572 031,5 мың теңге;

О внесении изменений в решение маслихата района Мақаншы "О бюджете района Мақаншы на 2026-2028 годы" от 18 декабря 2025 года № 30-213/VIII
Решение маслихата района Мақаншы области Абай от 15 апреля 2026 года № 36-245/VIII
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п.2.
маслихат района Мақаншы РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата района Мақаншы "О бюджете района Мақаншы на 2026-2028 годы" от 18 декабря 2025 года № 30-213/VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
1. Утвердить бюджет района Мақаншы на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 515 778,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 715 826,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 5 734,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 82 436,0 тысяч тенге;
специальные поступления – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 8 711 782,9 тысяч тенге;
2) затраты – 7 896 623,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 47 124,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 62 713,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 589,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе :
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 1 572 031,5 ,0 тысяч тенге;

6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 1 572 031,5 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 1 572 031,5 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 62 713,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 647 589,0 мың теңге;
бюджет каражатының пайдаланылатын қалдықтары – 12 844,5 мың теңге.
көрсетілген шешімнін 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

6) ненефтяной дефицит ( профицит) бюджета – 1 572 031,5 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 1 572 031,5 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 62 713,0 тысяч тенге;
погашение займов – 1 647 589,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 12 844,5 тысяч тенге.
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению настоящему решению.

181 386,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
181 386,0
2
Әлеуметтiк көмек
339 277,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
339 277,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
86 976,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
81 191,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 974,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
155 136,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
10 000,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
294 103,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
289 303,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 591,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 400,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
247 312,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4 800,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
4 800,0
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
0,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 756 226,3
1
Тұрғын үй шаруашылығы
150 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
110 000,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
0,0
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
110 000,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
0,0
463
Ауданның ( облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
40 000,0
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
40 000,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
0,0

181 386,0
005
Государственная адресная социальная помощь
181 386,0
2
Социальная помощь
339 277,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
339 277,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
86 976,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
81 191,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 974,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
155 136,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
10 000,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
294 103,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
289 303,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
38 591,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 400,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
247 312,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4 800,0
094
Выдача жилищных сертификатов в качестве социальной помощи
4 800,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
0,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 756 226,3
1
Жилищное хозяйство
150 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
110 000,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
0,0
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
110 000,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
0,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
40 000,0
016
Изъятие земельных участков для государственны х нужд
40 000,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
0,0

014
Мелекеттік органның күрделі шығыстары
500 000,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
57 300,5
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
0,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
54 927,9
1
Ауыл шаруашылығы
1 938,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 938,0
025
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
1 938,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ветеринария бөлімі
0,0
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
0,0
6
Жер қатынастары
47 433,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
47 433,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47 433,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
5 556,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
5 556,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
5 556,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
495 128,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
495 128,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
495 128,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
35 026,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
460 102,0
12
Көлiк және коммуникация
788 052,0
1
Автомобиль көлiгi
779 052,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
779 052,0
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
3 380,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
775 672,0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
9 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
9 000,0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау

014
Капитальные расходы государственного органа
500 000,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
57 300,5
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
0,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
54 927,9
1
Сельское хозяйство
1 938,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 938,0
025
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
1 938,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
0,0
010
Развитие объектов сельского хозяйствах
0,0
6
Земельные отношения
47 433,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
47 433,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
47 433,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
5 556,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
5 556,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
5 556,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
495 128,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
495 128,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
495 128,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
35 026,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
460 102,0
12
Транспорт и коммуникации
788 052,0
1
Автомобильный транспорт
779 052,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
779 052,0
022
Развитие транспортной инфраструктуры
3 380,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
775 672,0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
9 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
9 000,0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям