"Өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесін және аса қауiптi зиянды организмдер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесін және аса қауiптi зиянды организмдер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11739 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесінде:
реттік нөмірі 59-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 124-1-жолмен толықтырылсын:
"
124-1
Жұпсыз жібек көбелегінің азиялық кіші түрі (Lda)
Lymantria dispar asiatica Vnukovskij
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 132-1-жолмен толықтырылсын:
"
132-1
Картоптың алтын түстес жұмырқұрты
Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens
";
реттік нөмірі 136-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 193-1-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 202-1-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 203-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 203-1-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 218-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 223-жол алып тасталсын;
2-тарауда:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 228-1-жолмен толықтырылсын:
"
228-1
Қоңыр-мәрмәр қандала
Halymorpha halys Stål
";
2-параграф алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 234-1-жолмен толықтырылсын:
"
234-1
Тікенекті алқа
Solanum rostratum Dun.
";
мынадай мазмұндағы 5 және 6-параграфтармен толықтырылсын:
"
5-параграф. Вирустар мен вироидтар
234-2
Қызанақ жемісінің қоңыр қатпарлы вирусы
Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV)
234-3
Қызанақтың дақты солу вирусы
Tomato spotted wilt virus
234-4
Пепиноның теңбіл вирусы
Pepino mosaic virus
234-5
Қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусы
Tomato ringspot nepovirus
6-параграф. Саңырауқұлақтар
234-6
Қызыл күрең церкоспороз
Cercospora kikuchii (T. Matsu & Tomoyasu) Gardn.
".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 "Об утверждении перечня карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, и перечня особо опасных вредных организмов"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2026 года № 32
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 "Об утверждении перечня карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, и перечня особо опасных вредных организмов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11739) следующие изменения и дополнения:
в Перечень карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, утвержденный указанным приказом:
строку, порядковый номер 59, исключить;
дополнить строкой, порядковым номером 124-1, следующего содержания:
"
124-1
Азиатский подвид непарного шелкопряда (Lda)
Lymantria dispar asiatica Vnukovskij
";
дополнить строкой, порядковым номером 132-1, следующего содержания:
"
132-1
Золотистая картофельная нематода
Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens
";
строку, порядковый номер 136, исключить;
строку, порядковый номер 193-1, исключить;
строку, порядковый номер 202-1, исключить;
строку, порядковый номер 203, исключить;
строку, порядковый номер 203-1, исключить;
строку, порядковый номер 218, исключить;
строку, порядковый номер 223, исключить;
в главе 2:
дополнить строкой, порядковым номером 228-1, следующего содержания:
"
228-1
Коричнево-мраморный клоп
Halymorpha halys Stål
";
Параграф 2 исключить;
дополнить строкой, порядковым номером 234-1, следующего содержания:
"
234-1
Паслен колючий
Solanum rostratum Dun.
";
дополнить параграфами 5 и 6 следующего содержания:
"
Параграф 5. Вирусы и вироиды
234-2
Вирус коричневой морщинистости плодов томата
Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV)
234-3
Вирус пятнистого увядания томата
Tomato spotted wilt virus
234-4
Вирус мозаики пепино
Pepino mosaic virus
234-5
Неповирус кольцевой пятнистости томата
Tomato ringspot nepovirus
Параграф 6. Грибы
234-6
Пурпурный церкоспороз
Cercospora kikuchii (T. Matsu & Tomoyasu) Gardn.
".
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесінің Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Министр А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан