"Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 6 тамыздағы № 533 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4771 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін қазақ және орыс тілінде "Қазақстан Республикасы заңнама және құқықтық ақпарат институты" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау үшін және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2026 жылғы 6 тамыздағы
№ 533 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 23 мамырдағы
№ 185 бұйрығымен
бекітілген
Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспары (бұдан әрі - Үлгілік жоспар) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 20-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 643-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Үлгілік жоспар
2. Үлгілік жоспар қаржылық есептілік элементтерін топтауға және құндық мәнде ағымдағы көрсетуге арналған.
3. Үлгілік жоспарда бухгалтерлік есептің синтетикалық шоттары осы Үлгілік жоспарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтімділігін азайту тәртібімен орналастырылған. Үлгілік жоспарда бухгалтерлік есеп шоттары нөмірлерінің төрт саны бар. Нөмірдің бірінші саны бөлімдерге тиістілігін, екіншісі - кіші бөлімдерге тиістілігін, үшіншісі - синтетикалық шоттардың топтарына тиістілігін көрсетеді, төртінші санды ұйым дербес анықтайды.

О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 августа 2026 года № 533
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 января 2027 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4771) следующее изменение:
Типовой план счетов бухгалтерского учета, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 августа 2026 года № 533
Утвержден приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 мая 2007 года № 185
Типовой план счетов бухгалтерского учета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета (далее – Типовой план) разработан в соответствии подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 643-3) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387.
Глава 2. Типовой план
2. Типовой план предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении.
3. Синтетические счета бухгалтерского учета в Типовом плане расположены в порядке уменьшения ликвидности по форме согласно приложению к настоящему Типовому плану. Номера счетов бухгалтерского учета в Типовом плане содержат четыре знака. Первая цифра номера указывает на принадлежность к разделам, вторая – на принадлежность к подразделам, третья – на принадлежность к группам синтетических счетов, четвертая цифра – определяется организацией самостоятельно.

4. Операциялар мен оқиғалардың талдамалық есебiн жүргiзу тәртiбiн дара кәсiпкер немесе заңды тұлғаның лауазымды адамдары белгiлейдi, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және құрылтай құжаттарға сәйкес дара кәсiпкердiң немесе ұйымның қажеттiлiктерiн негiзге ала отырып ағымдағы басшылықты және iстердi жүргiзудi жүзеге асырады.
3-тарау. Үлгілік жоспардың бөлімдері
5. Үлгілік жоспар мынадай:
1 - бөлім – "Қысқа мерзімді активтер";
2 - бөлім – "Ұзақ мерзімді активтер";
3 - бөлім – "Қысқа мерзімді міндеттемелер";
4 - бөлім – "Ұзақ мерзімді міндеттемелер";
5 - бөлім – "Капитал мен резервтер";
6 - бөлім – "Кірістер";
7 - бөлім – "Шығыстар";
8 - бөлім – "Өндірістік есепке алу шоттары" бөлімдерін қамтиды.
4-тарау. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары
6. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінің шоттары қысқа мерзімді ретінде жіктелетін ұйымның активтерін есепке алуға арналған.
7. 1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімі қысқа мерзімді ретінде жіктелетін ұйымның активтерін есепке алуға арналған.
1 "Қысқа мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
1000 – "Ақша қаражаты";
1100 – "Қысқа мерзімді қаржылық активтер";
1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек";
1300 – "Қорлар";
1400 – "Ағымдағы салық активтері";
1500 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер";
1600 – "Биологиялық активтер";
1700 – "Өзге қысқа мерзімді активтер".
8. 1000 – "Ақша қаражаты" кіші бөлімі ақша қаражатын есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1010 – "Кассадағы ақша қаражаты", онда кассадағы ұлттық және шетел валюталарымен ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1020 – "Жолдағы ақша қаражаты", онда жолдағы ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1030 – "Ағымдағы банктік шоттардағы ақша қаражаты", онда ағымдағы банктік шоттардағы ұлттық және шетел валюталарындағы ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1040 – "Корреспонденттік шоттарындағы ақша қаражаты", онда корреспонденттік шоттардағы ұлттық және шетел валюталарындағы ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1050 – "Жинақ шоттарындағы ақша қаражаты", онда жинақ шоттарындағы ұлттық және шетел валюталарындағы ақша қаражатының қозғалысы есепке алынады;
1060 – "Пайдаланылуы шектеулі ақша қаражаты", онда кассадағы, ағымдағы, корреспонденттік және жинақ шоттарындағы пайдаланылуы шектеулі ақша қаражаты есепке алынады;
1070 – "Цифрлық теңге және электрондық ақша қаражаты", онда жүйеде цифрлық теңге және электрондық ақша қаражаты есепке алынады;
1080 – "Өзге ақша қаражаты", онда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге ақша қаражаты есепке алынады;
1090 – "Ақша қаражатының құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда ақша қаражатының құнсыздануынан күтілетін кредиттік залалдарға бағалау резервтері есепке алынады.

4. Порядок ведения аналитического учета операций и событий устанавливается индивидуальным предпринимателем или должностными лицами юридического лица, которые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и учредительными документами осуществляют текущее руководство и ведение дел, исходя из потребностей индивидуального предпринимателя или организации.
Глава 3. Разделы Типового плана
5. Типовой план содержит следующие разделы:
1 раздел – "Краткосрочные активы";
2 раздел – "Долгосрочные активы";
3 раздел – "Краткосрочные обязательства";
4 раздел – "Долгосрочные обязательства";
5 раздел – "Капитал и резервы";
6 раздел – "Доходы";
7 раздел – "Расходы";
8 раздел – "Счета производственного учета".
Глава 4. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы"
6. Счета раздела 1 "Краткосрочные активы" предназначены для учета активов организации, классифицируемых как краткосрочные.
7. Раздел 1 "Краткосрочные активы" предназначен для учета активов организации, классифицируемых как краткосрочные.
Раздел 1 "Краткосрочные активы" включает следующие подразделы:
1000 – "Денежные средства";
1100 – "Краткосрочные финансовые активы";
1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность";
1300 – "Запасы";
1400 – "Текущие налоговые активы";
1500 – "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи";
1600 – "Биологические активы";
1700 – "Прочие краткосрочные активы".
8. Подраздел 1000 – "Денежные средства" предназначен для учета денежных средств.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1010 – "Денежные средства в кассе", где учитывается движение денежных средств в кассе в национальной и в иностранных валютах;
1020 – "Денежные средства в пути", где учитывается движение денежных средств в пути и конвертации валюты;
1030 – "Денежные средства на текущих банковских счетах", где учитывается движение денежных средств на текущих банковских счетах в национальной и в иностранных валютах;
1040 – "Денежные средства на корреспондентских счетах", где учитывается движение денежных средств на корреспондентских счетах в национальной и в иностранных валютах;
1050 – "Денежные средства на сберегательных счетах", где учитывается движение денежных средств на сберегательных счетах в национальной и в иностранных валютах;
1060 – "Денежные средства, ограниченные в использовании", где учитываются денежные средства в кассе, на текущих, корреспондентских и сберегательных счетах, ограниченные в использовании;
1070 – "Цифровой теңге и электронные денежные средства", где учитываются цифровой теңге и электронные денежные средства в системе;
1080 – "Прочие денежные средства", где учитываются прочие денежные средства, не указанные в предыдущих группах;
1090 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения денежных средств", где учитываются оценочные резервы под ожидаемые кредитные убытки от обесценения денежных средств.

9. 1100 – "Қысқа мерзімді қаржылық активтер" кіші бөлімі қысқа мерзімді қаржы инвестицияларын есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1110 – "Қысқа мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер", онда қысқа мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер есепке алынады;
1120 – "Қысқа мерзімді басқа жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер", онда қысқа мерзімді басқа жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер;
1130 – "Қысқа мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер", онда қысқа мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер есепке алынады;
1140 – "Туынды қаржы құралдар", онда туынды қаржы құралдар, онын ішінде енгізілген, есепке алынады;
1150 – "Алуға арналған қысқа мерзімді сыйақылар", онда мыналар:
акциялар (қатысу үлестері) бойынша есептелген дивидендтер;
қаржылық жалдау бойынша есептелген сыйақылар, берілген қарыздар, сатып алынған қаржы, инвестициялары сенімді басқару және өзге есептелген сыйақылар жөніндегі дебиторлық берешектің қозғалысына байланысты операциялар көрсетіледі;
1160 – "Өзге қысқа мерзімді қаржылық активтер", онда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді қаржылық активтер есепке алынады;
1170 – "Қысқа мерзімді қаржылық активтердің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда қысқа мерзімді қаржылық активтердің құнсыздануынан болатын күтілетін кредиттік залалдарға арналған бағалау резервтері есепке алынады.
10. 1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлімі қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1210 – "Сатып алушылар мен тапсырысшылардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", онда бір жылға дейін мерзімі бар активтер және көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылармен және тапсырысшылармен есеп айырысу бойынша операциялар және сатып алушылар мен тапсырысшылардың өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешегі көрсетіледі;
1220 – "Еншілес ұйымдардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", онда бір жылға дейін мерзімі бар іске асырылған активтер және көрсетілген қызметтер үшін еншілес ұйымдармен есеп айырысу бойынша операциялар мен еншілес ұйымдардың өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешегі көрсетіледі;
1230 – "Қауымдастырылған және бірлескен ұйымдардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", онда бір жылға дейін мерзімі бар іске асырылған активтер және көрсетілген қызметтер үшін қауымдастырылған және бірлескен ұйымдармен есеп айырысу бойынша операциялар және қауымдастырылған және бірлескен ұйымдардың өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешегі көрсетіледі;
1240 – "Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", онда филиалдардың шоттарына ақша қаражатының түсуі және есептен шығуы жөніндегі операциялар және филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешегі көрсетіледі;
1250 – "Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", онда қызметкерлердің:
активтерді сатып алуға есеппен берілген ақша қаражаты, қызметтерге ақы төлеу, қызметтік іссапарлар мен басқалар;
қызметкерлерге берілген қарыздар бойынша қызметкерлердің дебиторлық берешегінің қозғалысына байланысты операциялар, сондай-ақ ұйымға қызметкер келтірген материалдық шығынды (кемшін шығу, талан-таражға салу, бүліну және басқалар) өтеу жөніндегі есеп айырысу және қызметкерлердің өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешегі көрсетіледі;
1260 – "Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", онда ағымдағы кезеңде операциялық және қаржылық жалдау бойынша ағымдағы жалдау төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі шығыстар есепке алынады;
1270 – "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешек", онда алдыңғы топтарда көрсетілмеген, бір жылға дейін мерзімі бар өзге дебиторлық берешек бойынша операциялар көрсетіледі, мысалы, алынған вексельдер бойынша, сақтандыру ұйымдарына сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша берешек;
1280 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешектің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда қысқа мерзімді дебиторлық берешектің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері есепке алынады.

9. Подраздел 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" предназначен для учета краткосрочных финансовых инвестиций.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1110 – "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости", где учитываются краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
1120 – "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", где учитываются краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
1130 – "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток", где учитываются краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
1140 – "Производные финансовые инструменты", где учитываются производные финансовые инструменты, в том числе встроенные;
1150 – "Краткосрочные вознаграждения к получению", где отражаются операции, связанные с движением дебиторской задолженности по:
начисленным дивидендам по акциям (долям участия);
начисленным вознаграждениям по финансовой аренде, предоставленным займам, приобретенным финансовым инвестициям, доверительному управлению, и прочим начисленным вознаграждениям;
1160 – "Прочие краткосрочные финансовые активы", где учитываются прочие краткосрочные финансовые активы, не указанные в предыдущих группах;
1170 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения краткосрочных финансовых активов", где учитываются оценочные резервы под ожидаемые кредитные убытки от обесценения краткосрочных финансовых активов.
10. Подраздел 1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность" предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1210 – "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", где отражаются операции по расчетам с покупателями и заказчиками за реализованные активы и оказанные услуги сроком до одного года, и прочая краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков;
1220 – "Краткосрочная дебиторская задолженность дочерних организаций", где отражаются операции по расчетам с дочерними организациями за реализованные активы и оказанные услуги сроком до одного года, и прочая краткосрочная дебиторская задолженность дочерних организаций;
1230 – "Краткосрочная дебиторская задолженность ассоциированных и совместных организаций", где отражаются операции по расчетам с ассоциированными и совместными организациями за реализованные активы и оказанные услуги сроком до одного года, и прочая краткосрочная дебиторская задолженность ассоциированных и совместных организаций;
1240 – "Краткосрочная дебиторская задолженность филиалов и структурных подразделений", где отражаются операции по поступлению и списанию денежных средств на счета филиалов, и прочая краткосрочная дебиторская задолженность филиалов и структурных подразделений;
1250 – "Краткосрочная дебиторская задолженность работников", где отражаются операции, связанные с движением дебиторской задолженности работников по:
выданным в подотчет денежным средствам на приобретение активов, оплате услуг, служебным командировкам и другие;
предоставленным работникам займам, а также расчеты по возмещению материального ущерба (недостача, хищение, порча и другие), причиненного организации работником, и прочая краткосрочная дебиторская задолженность работников;
1260 – "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде", где учитываются расходы по осуществлению текущих арендных платежей по операционной и финансовой аренде за текущий период;
1270 – "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", где отражаются операции по прочей дебиторской задолженности сроком до одного года, не указанные в предыдущих группах, например, задолженность по векселям полученным, по осуществлению страховых выплат страховым организациям;
1280 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения краткосрочной дебиторской задолженности", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения краткосрочной дебиторской задолженности.

11. 1300 – "Қорлар" кіші бөлімі қарапайым қызмет барысында сатуға арналған, немесе сату үшін өндіріс процесінде, немесе өндірістік процесте немесе қызметтер ұсыну кезінде пайдалануға арналған шикізат немесе материалдар нысанындағы активтерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1310 – "Шикізат және материалдар", онда өндірістік процесте одан әрі пайдалануға арналған шикізат және материалдар, оның ішінде ауыл шаруашылық шикізаттары мен материалдар есепке алынады;
1320 – "Дайын өнім", онда дайын, оның ішінде ауыл шаруашылығы өнімі есепке алынады;
1330 – "Тауарлар", онда тауарлардың, оның ішінде сатып алынған және қайта сатуға сақталған ауыл шаруашылығы тауарларының қозғалысына байланысты операциялар көрсетіледі;
1340 – "Аяқталмаған өндіріс", онда аяқталмаған өндіріс бойынша шығындар есепке алынады;
1350 – "Өзге қорлар", онда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қорлар есепке алынады;
1360 – "Қорлардың құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резерві", онда қорлардың құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері есепке алынады;
1370 – "Қорларды қайтару құқығы бар актив", онда күтілетін қайтарулар бөлігінде қорлардың өзіндік құны есепке алынады.
12. 1400 – "Ағымдағы салық активтері" кіші бөлімі бюджетпен есеп айырысу кезінде салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің артық төленген сомасын, сондай-ақ ұсынылған шот-фактуралар бойынша есепке алуға жататын қосылған құн салығының сомасын есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1410 – "Корпоративтік табыс салығы", онда бюджетке артық төленген корпоративтік табыс салығын көрсетуге байланысты операциялар, сондай-ақ корпоративтік табыс салығын төлеу бойынша аванстық төлемдер көрсетіледі;
1420 – "Қосылған құн салығы", онда есепке алуға жататын, оның ішінде салық заңнамасына сәйкес өтеуге жататын қосылған құн салығы, сондай-ақ бюджетке артық төленген қосылған құн салығы бойынша операциялар көрсетіледі;
1430 – "Өзге салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер", онда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеуге және (немесе) есепке алуға жататын өзге де салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер есепке алынады.
13. 1500 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" кіші бөлімі, егер олардың теңгерімдік құны жалғастыратын пайдалану жолымен емес, негізінен сату есебінен өтелетін болса, сатуға арналған ретінде жіктелетін ұзақ мерзімді активтерді есепке алуға арналған, бұл ретте сату ықтималдығы жоғары болып табылады.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1510 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер", онда сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер есепке алынады, мысалы сатуға дайындалған жабдық;
1520 – "Сатуға арналған істен шығатын топтар", онда сатуға арналған істен шығатын топтар есепке алынады, мысалы сатуға дайындалған жұмыс істейтін зауыт;
1530 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің (немесе істен шығатын топтардың) құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері", онда сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің (немесе істен шығатын топтардың) құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері есепке алынады.

11. Подраздел 1300 – "Запасы" предназначен для учета активов, предназначенных для продажи в ходе обычной деятельности, или в процессе производства для продажи, или в форме сырья или материалов, предназначенных для использования в производственном процессе или при предоставлении услуг.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1310 – "Сырье и материалы", где учитываются сырье и материалы, в том числе сельскохозяйственные, предназначенные для дальнейшего использования в производственном процессе;
1320 – "Готовая продукция", где учитывается готовая продукция, в том числе сельскохозяйственная продукция;
1330 – "Товары", где отражаются операции, связанные с движением товаров, в том числе сельскохозяйственных,
закупленных и хранящихся для перепродажи;
1340 – "Незавершенное производство", где учитываются затраты по незавершенному производству;
1350 – "Прочие запасы", где учитываются прочие запасы, не указанные в предыдущих группах;
1360 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения запасов", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения запасов;
1370 – "Актив по праву на возврат запасов", где учитывается себестоимость запасов в части ожидаемых возвратов.
12. Подраздел 1400 – "Текущие налоговые активы" предназначен для учета излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет при расчете с бюджетом, а также сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету по выставленным счетам-фактурам.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1410 – "Корпоративный подоходный налог", где отражаются операции, связанные с отражением излишне уплаченного в бюджет корпоративного подоходного налога, а также авансовые платежи по уплате корпоративного подоходного налога;
1420 – "Налог на добавленную стоимость", где отражаются операции по налогу на добавленную стоимость, подлежащему отнесению в зачет, в том числе подлежащего возмещению в соответствии с налоговым законодательством, а также излишне уплаченные в бюджет суммы налога на добавленную стоимость;
1430 – "Прочие налоги и другие обязательные платежи в бюджет", где учитываются прочие налоги и другие обязательные платежи, подлежащие к возмещению и(или) подлежащие зачету в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Подраздел 1500 – "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи" предназначен для учета долгосрочных активов, которые классифицируются как предназначенные для продажи, если их балансовая стоимость будет возмещена в основном за счет продажи, а не посредством последующего использования, при этом вероятность продажи является высокой.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1510 – "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи", где учитываются долгосрочные активы, предназначенные для продажи, например, оборудование, подготовленное для продажи;
1520 – "Группы на выбытие, предназначенные для продажи", где учитываются группы на выбытие, предназначенные для продажи, например, действующий завод, подготовленный к продаже;
1530 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения долгосрочных активов (или выбывающих групп), предназначенных для продажи", учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения долгосрочных активов (или выбывающих групп), предназначенных для продажи.

14. 1600 – "Биологиялық активтер" кіші бөлімі ауыл шаруашылығы қызметімен байланысты биологиялық активтерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1610 – "Өсімдіктер";
1620 – "Жануарлар";
1630 – "Биологиялық активтердің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда биологиялық активтердің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері есепке алынады.
15. 1700 – "Өзге қысқа мерзімді активтер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді активтерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
1710 – "Берілген қысқа мерзімді аванстар", онда активтерді жеткізу негізінде берілген, сондай-ақ есепті кезең ішінде тапсырысшылардан ішінара дайындығы бойынша қабылданған өнімдерге, қызметтерге ақы төлеу жөніндегі аванстар және өзге берілген қысқа мерзімді аванстар есепке алынады;
1720 – "Алдағы кезеңдердің шығыстары", онда есепті жылдың ішінде қазіргі кезеңде жүргізілген, бірақ алдағы кезеңдерге қатысты шығыстар (сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықтары, жалдау ақысы және т.б.) есепке алынады;
1730 – "Шарттар бойынша қысқа мерзімді активтер", онда клиенттермен жасалған шарттар бойынша қысқа мерзімді активтер есепке алынады;
1740 – "Шарттар бойынша қысқа мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері", онда сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша қысқа мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері есепке алынады;
1750 – "Өзге қысқа мерзімді активтер", онда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді активтер бойынша операциялар есепке алынады.
5-тарау. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары
16. 2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінің шоттары ұйымдардың ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін активтерін есепке алуға арналған.
2 "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек";
2200 – "Инвестициялар";
2300 – "Инвестициялық мүлік";
2400 – "Негізгі құралдар";
2500 – "Биологиялық активтер";
2600 – "Барлау және бағалау активтері";
2700 – "Материалдық емес активтер";
2800 – "Кейінге қалдырылған салықтық активтер";
2900 – "Өзге ұзақ мерзімді активтер".
17. 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтер" кіші бөлімі ұзақ мерзімді қаржылық активтерді (үлестік қатысу әдісімен және бастапқы құны бойынша есептелетін инвестицияларды қоспағанда) және ұзақ мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2010 – "Ұзақ мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер", онда ұзақ мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер есепке алынады;
2020 – "Ұзақ мерзімді басқа жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер", онда ұзақ мерзімді басқа жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер есепке алынады;
2030 – "Ұзақ мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер", онда ұзақ мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер есепке алынады;
2040 – "Туынды қаржы құралдар", онда туынды қаржы құралдар, оның ішінде қондырылған, есепке алынады;
2050 – "Алуға арналған ұзақ мерзімді сыйақылар", онда қаржылық жалдау, берілген қарыздар, сатып алынған қаржылық инвестициялар, сенімгерлік басқару бойынша есептелген сыйақылар бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешектің қозғалысымен байланысты операциялар және өзге де алуға арналған ұзақ мерзімді сыйақылар көрсетіледі;
2060 – "Үлескерлік құралдар", онда басқа жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған үлескерлік құралдар және пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған үлескерлік құралдар есепке алынады;
2070 – "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық активтер", онда алдыңғы топтарда көрсетілмеген ұзақ мерзімді қаржылық активтер есепке алынады;
2080 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтердің құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері", онда ұзақ мерзімді қаржылық активтердің құнсыздануынан болатын күтіліп отырған кредиттік залалдарды бағалау резервтері есепке алынады.

14. Подраздел 1600 – "Биологические активы" предназначен для учета биологических активов, связанных с сельскохозяйственной деятельностью.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1610 – "Растения";
1620 – "Животные".
1630 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения биологических активов", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения биологических активов.
15. Подраздел 1700 – "Прочие краткосрочные активы" предназначен для учета прочих краткосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
1710 – "Краткосрочные авансы выданные", где учитываются авансы, выданные под поставку активов, а также по оплате продукции, услуг, принятых от заказчиков по частичной готовности, в течение отчетного периода, и прочие краткосрочные авансы выданные;
1720 – "Расходы будущих периодов", где учитываются расходы, произведенные в настоящем периоде, но относящиеся к будущим периодам в отчетном году (страховые премии, выплаченные страховым организациям, арендная плата и др.);
1730 – "Краткосрочные активы по договорам", где учитываются активы по договорам с покупателями;
1740 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения краткосрочных активов по договорам", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения краткосрочных активов по договорам с покупателями;
1750 – "Прочие краткосрочные активы", где отражаются операции по прочим краткосрочным активам, не указанным в предыдущих группах.
Глава 5. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы"
16. Счета раздела 2 "Долгосрочные активы" предназначены для учета активов организации, классифицируемых как долгосрочные.
Раздел 2 "Долгосрочные активы" включает следующие подразделы:
2000 – "Долгосрочные финансовые активы" включает следующие подразделы:
2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность";
2200 – "Инвестиции";
2300 – "Инвестиционное имущество";
2400 – "Основные средства";
2500 – "Биологические активы";
2600 – "Разведочные и оценочные активы"
2700 – "Нематериальные активы";
2800 – "Отложенные налоговые активы";
2900 – "Прочие долгосрочные активы".
17. Подраздел 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" предназначен для учета долгосрочных финансовых активов (за исключением инвестиций, учитываемых методом долевого участия и по первоначальной стоимости) и долгосрочной дебиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
2010 – "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости", где учитываются долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
2020 – "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", где учитываются долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2030 – "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток", где учитываются долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
2040 – "Производные финансовые инструменты", где учитываются производные финансовые инструменты, в том числе встроенные;
2050 – "Долгосрочные вознаграждения к получению", где отражаются операции, связанные с движением долгосрочной дебиторской задолженности по начисленным вознаграждениям по финансовой аренде, предоставленным займам, приобретенным финансовым инвестициям, доверительному управлению, и прочие долгосрочные вознаграждения к получению
2060 – "Долевые инструменты", где учитываются долевые инструменты, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и долевые инструменты, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль и убыток;
2070 – "Прочие долгосрочные финансовые активы", где учитываются прочие долгосрочные финансовые активы, не указанные в предыдущих группах.
2080 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения долгосрочных финансовых активов", где учитываются оценочные резервы под ожидаемые кредитные убытки от обесценения долгосрочных финансовых активов.

18. 2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлімі ұзақ мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2110 – "Сатып алушылар мен тапсырысшылардың ұзақ мерзімді берешегі", онда сатылған активтер мен бір жылдан асатын мерзімде көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылармен және тапсырысшылармен есеп айырысу бойынша операциялар көрсетіледі;
2120 – "Еншілес ұйымдардың ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі", онда сатылған активтер мен бір жылдан асатын мерзімде көрсетілген қызметтер үшін еншілес ұйымдармен есеп айырысу бойынша операциялар және еншілес ұйымдардың өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешектері көрсетіледі;
2130 – "Қауымдастырылған және бірлескен ұйымдардың ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі", онда сатылған активтер мен бір жылдан асатын мерзімде көрсетілген қызметтер үшін қауымдастырылған және бірлескен ұйымдармен есеп айырысу бойынша операциялар және бірлескен ұйымдардың өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешектері көрсетіледі;
2140 – "Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі", онда филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі есепке алынады;
2150 – "Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі", онда қызметкерлерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар бойынша қызметкерлердің дебиторлық берешегінің қозғалысымен байланысты операциялар, сондай-ақ қызметкердің ұйымға бір жылдан асатын мерзімде келтірген материалдық зиянды (кемшін шығу, ұрлау, бүлдіру және басқалар) өтеу жөніндегі есеп айырысу көрсетіледі;
2160 – "Жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек", онда қаржылық жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек және жалдау бойынша өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
2170 – "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешек", онда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешек бойынша операциялар көрсетіледі, мысалы сақтандыру ұйымдарына сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша алынған вексельдер бойынша ұзақ мерзімді берешек;
2180 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешектің құнсыздануынан болған залалға арналған бағалау резервтері", онда ұзақ мерзімді дебиторлық берешектің құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері есепке алынады.
19. 2200 – "Инвестициялар" кіші бөлімі үлестік қатысу әдісімен және бастапқы құнымен есепке алынатын инвестицияларды есепке алуға арналған.
2210 – "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын инвестициялар", онда үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын үлескерлік құралдарға берілетін инвестициялар бойынша операциялар көрсетіледі;
2220 – "Бастапқы құны бойынша есепке алынатын инвестициялар", онда бастапқы құны бойынша есепке алынатын үлестік құралдардағы инвестициялар жөніндегі операциялар көрсетіледі;
2230 – "Инвестициялардың құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері", онда инвестициялардың құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері есепке алынады.

18. Подраздел 2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность" предназначен для учета долгосрочной дебиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
2110 – "Долгосрочная задолженность покупателей и заказчиков", где отражаются операции по расчетам с покупателями и заказчиками за реализованные активы и оказанные услуги сроком свыше одного года;
2120 – "Долгосрочная дебиторская задолженность дочерних организаций", где отражаются операции по расчетам с дочерними организациями за реализованные активы и оказанные услуги сроком свыше одного года, и прочая долгосрочная дебиторская задолженность дочерних организаций;
2130 – "Долгосрочная дебиторская задолженность ассоциированных и совместных организаций", где отражаются операции по расчетам с ассоциированными и совместными организациями за реализованные активы и оказанные услуги сроком свыше одного года, и прочая долгосрочная дебиторская задолженность ассоциированных и совместных организаций;
2140 – "Долгосрочная дебиторская задолженность филиалов и структурных подразделений", где учитывается долгосрочная дебиторская задолженность филиалов и структурных подразделений;
2150 – "Долгосрочная дебиторская задолженность работников", где отражаются операции, связанные с движением дебиторской задолженности работников по предоставленным работникам долгосрочным займам, а также расчеты по возмещению материального ущерба (недостача, хищение, порча и другие), причиненного организации работником, сроком свыше одного года;
2160 – "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде", где учитываются долгосрочная дебиторская задолженность по финансовой аренде, и прочая долгосрочная дебиторская задолженность по аренде;
2170 – "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность", где отражаются операции по прочей долгосрочной дебиторской задолженности, не указанной в предыдущих группах, например, долгосрочной задолженности по векселям полученным, по осуществлению страховых выплат страховым организациям;
2180 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения долгосрочной дебиторской задолженности", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения долгосрочной дебиторской задолженности.
19. Подраздел 2200 – "Инвестиции" предназначен для учета инвестиции, учитываемых методом долевого участия и по первоначальной стоимости.
2210 – "Инвестиции, учитываемые методом долевого участия", где отражаются операции по инвестициям в долевые инструменты, учитываемые методом долевого участия.
2220 – "Инвестиции, учитываемые по первоначальной стоимости", где отражаются операции по инвестициям в долевые инструменты, учитываемые по первоначальной стоимости;
2230 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения инвестиций", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения инвестиций.

20. 2300 – "Инвестициялық мүлік" кіші бөлімі инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2310 – "Инвестициялық мүлік", онда инвестициялық мүлік есепке алынады;
2320 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің амортизациясы", онда инвестициялық жылжымайтын мүлік амортизациясының сомасы шоғырландырылады;
2330 – "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда инвестициялық мүліктің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервінің сомасы шоғырландырылады.
21. 2400 – "Негізгі құралдар" кіші бөлімі негізгі құралдарды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2410 – "Негізгі құралдар", онда негізгі құралдар есепке алынады;
2420 – "Негізгі құралдардың амортизациясы", онда негізгі құралдар амортизациясының сомасы шоғырландырылады;
2430 – "Негізгі құралдардың құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері", онда негізгі құралдардың құнсыздануынан болатын залалдарға арналған бағалау резервтері есепке алынады;
2440 – "Активтерді пайдалану құқығы", онда негізгі құралды тану өлшемшарттарын қанағаттандыратын жалдау активтерін пайдалану құқығының құны көрсетіледі.
2450 – "Активтерді пайдалану құқығының амортизациясы", онда активтерді пайдалану құқығы амортизациясының құны шоғырландырылған;
2460 – "Активтерді пайдалану құқығының құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері", онда активтерді пайдалану құқығының құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері есепке алынады.
22. 2500 – "Биологиялық активтер" кіші бөлімі ауыл шаруашылығы қызметімен байланысты биологиялық активтерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2510 – "Өсімдіктер";
2520 – "Жануарлар";
2530 – "Биологиялық активтердің амортизациясы", онда егер олардың әділ құнды бағалауға жатпаған жағдайда биологиялық активтердің амортизациясының сомасы шоғырландырылады;
2540 – "Биологиялық активтердің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда биологиялық активтердің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері есепке алынады.
23. 2600 – "Барлау және бағалау активтері" кіші бөлімі минералдық ресурстарды барлау мен бағалауға дейінгі қызмет барысында, сондай-ақ минералдық ресурстарды өндірудің техникалық жағынан жүзеге асушылығы және коммерциялық орындылығы айқын болғаннан кейін шеккен шығыстарды қоспағанда минералдық ресурстарды барлау мен бағалауға арналған шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2610 – "Барлау және бағалау активтері", онда шығыстарды барлау және бағалау активтері ретінде танумен байланысты операциялар көрсетіледі.
2620 – "Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы", онда барлау және бағалау активтері амортизациясының сомасы шоғырландырылады;
2630 – "Барлау және бағалау активтерінің құнсыздануынан болатын шығындарға арналған бағалау резерві", онда барлау және бағалау активтерінің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервінің сомасы шоғырландырылады.

20. Подраздел 2300 – "Инвестиционное имущество" предназначен для учета инвестиций в недвижимость.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
2310 – "Инвестиционное имущество", где учитывается инвестиционное имущество;
2320 – "Амортизация инвестиционного имущества", где аккумулируются суммы амортизации инвестиционного имущества;
2330 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения инвестиционного имущества", где аккумулируются суммы оценочного резерва под убытки от обесценения инвестиционного имущества.
21. Подраздел 2400 – "Основные средства" предназначен для учета основных средств.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
2410 – "Основные средства", где учитывается основные средства;
2420 – "Амортизация основных средств", где аккумулируются суммы амортизации основных средств;
2430 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения основных средств", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения основных средств;
2440 – "Право пользования активом", где отражается стоимость права пользования арендованными активами, удовлетворяющими критериям признания основного средства;
2450 – "Амортизация права пользования активом", где аккумулируются суммы амортизации права пользования активами;
2460 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения права пользования активом", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения права пользования активами.
22. Подраздел 2500 – "Биологические активы" предназначен для учета биологических активов, связанных с сельскохозяйственной деятельностью.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
2510 – "Растения";
2520 – "Животные".
2530 – "Амортизация биологических активов", где аккумулируются суммы амортизации биологических активов в случае, если их справедливая стоимость не поддается оценке;
2540 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения биологических активов", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения биологических активов.
23. Подраздел 2600 – "Разведочные и оценочные активы" предназначен для учета расходов на разведку и оценку минеральных ресурсов, за исключением расходов, понесенных в ходе деятельности, предшествующей разведке и оценке минеральных ресурсов, а также после того, как техническая осуществимость и коммерческая целесообразность добычи минеральных ресурсов становится очевидной.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
2610 – "Разведочные и оценочные активы", где отражаются операции, связанные с признанием расходов в качестве разведочных и оценочных активов;
2620 – "Амортизация разведочных и оценочных активов", где аккумулируются суммы амортизации разведочных и оценочных активов;
2630 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения разведочных и оценочных активов", где аккумулируются суммы оценочного резерва под убытки от обесценения разведочных и оценочных активов.

24. 2700 – "Материалдық емес активтер" кіші бөлімі материалдық емес активтерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2710 – "Гудвилл", онда инвестициялық бабының бөлігі ретінде гудвиллдің болуына және қозғалысына байланысты операциялар көрсетіледі;
2720 – "Гудвиллдің құнсыздануы", онда құнсызданудан болуы мүмкін залалдар тұрғысынан тұрақты жүргізілетін тестілеу қорытындылары бойынша гудвиллдің құнсыздануын көрсету жөніндегі операциялар ескеріледі;
2730 – "Өзге материалдық емес активтер", онда сипаты және ұйымның қызметінде қолданылу жағынан ұқсас активтер тобы есепке алынады, мысалы:
тауарлық белгілер;
титулдық және баспа құқықтары;
компьютерлік бағдарламалық қамсыздандыру;
лицензиялар мен франшизалар;
өнеркәсіптік меншікке арналған авторлық құқықтар, патенттер және басқа құқықтар, көрсетілетін қызметтерге және пайдалануға арналған құқықтар;
рецептілер, формулалар, модельдер, сызбалар және тәжірибелік үлгілер;
әзірлеу процесіндегі материалдық емес активтер;
2740 – "Өзге материалдық емес активтердің амортизациясы", онда материалдық емес активтер амортизациясының сомасы шоғырландырылады, бұл ретте пайдалы қолданудың анықталмаған мерзімі бар материалдық емес активтерге амортизация есептелмейді, ал жыл сайын құнсыздануға тест жүргізіледі;
2750 – "Өзге материалдық емес активтердің құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда өзге материалдық емес активтердің құнсыздануынан болатын шығындарға арналған бағалау резервінің сомасы шоғырландырылады;
2760 – "Активтерді пайдалану құқығы", онда негізгі құралды тану өлшемшарттарын қанағаттандыратын жалдау активтерін пайдалану құқығының құны көрсетіледі.
2770 – "Активтерді пайдалану құқығының амортизациясы", онда активтерді пайдалану құқығы амортизациясының құны шоғырландырылған;
2780 – "Активтерді пайдалану құқығының құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резерві", онда активтерді пайдалану құқығының құнсыздануынан болатын залалға арналған бағалау резервтері есепке алынады.
25. 2800 – "Кейінге қалдырылған салықтық активтер" кіші бөлімі қалдырылған корпорациялық табыс салығын есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
2810 – "Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салықтық активтер", онда мыналарға:
шегерілетін мезгілдік айырмаға,
алдағы кезеңге пайдаланылмаған салық залалдарын көшіруге;
алдағы кезеңге пайдаланылмаған салық кредиттерін көшіруге байланысты алдағы кезеңдерде өтеуге жататын пайдаға арналған салық сомасы есепке алынады.
26. 2900 – "Өзге ұзақ мерзімді активтер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді активтерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
2910 – "Берілген ұзақ мерзімді аванстар", мұнда активтерді беруге берілген, сондай-ақ тапсырысшылардан ішінара дайын өнімге, көрсетілетін қызметтерге мерзімі бір жылдан асатын аванстар және өзге берілген ұзақ мерзімді аванстар есепке алынады;
2920 – "Алдағы кезеңдердің шығыстары", мұнда қазіргі есепті кезеңде жүргізілген, бірақ алдағы есепті кезеңдерге жататын шығыстар есепке алынады;
2930 – "Аяқталмаған құрылыс", мұнда аяқталмаған құрылыс бойынша шығындар есепке алынады, мысалы:
негізгі құралдарды салуға байланысты;
келешекте жылжымайтын мүлікке инвестиция ретінде пайдалану болжанатын объектінің құрылысымен байланысты шығындар;
2940 – "Шарттар бойынша ұзақ мерзімді активтер", мұнда сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша активтер есепке алынады;
2950 – "Шарттар бойынша ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын шығындарға арналған бағалау резерві", мұнда сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын шығындарға арналған бағалау резервтері есепке алынады;
2960 – "Шарттар бойынша шығындар", мұнда сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша шығындар есепке алынады;
2970 – "Шарттар бойынша шығындар амортизациясы", мұнда шарттар бойынша шығындар амортизациясының сомасы есепке алынады;
2980 – "Шарттар бойынша шығындардың құнсыздануынан болатын шығындарға арналған бағалау резерві", мұнда шарттар бойынша шығындардың құнсыздануынан болатын шығындарға арналған бағалау резервтері есепке алынады;
2990 – "Өзге ұзақ мерзімді активтер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген ұзақ мерзімді активтердің өзге топтары есепке алынады.

24. Подраздел 2700 – "Нематериальные активы" предназначен для учета нематериальных активов.
Данный подраздел включает следующую группу счетов:
2710 – "Гудвилл", где отражаются операции, связанные с наличием и движением гудвилла, как части статьи инвестиций;
2720 – "Обесценение гудвилла", где отражаются операции по отражению обесценения гудвилла по итогам регулярно проводимого тестирования на предмет возможных убытков от обесценения;
2730 – "Прочие нематериальные активы", где учитываются группы активов, сходных по характеру и применению в деятельности организации, например:
товарные знаки;
титульные и издательские права;
компьютерное программное обеспечение
лицензии и франшизы;
авторские права, патенты и другие права на промышленную собственность, права на услуги и эксплуатацию;
рецепты, формулы, модели, чертежи и опытные образцы;
нематериальные активы в процессе разработки;
2740 – "Амортизация прочих нематериальных активов", где аккумулируются суммы амортизации нематериальных активов, при этом амортизация на нематериальные активы с неопределенным сроком полезного использования не начисляется, а ежегодно проводится тест на обесценение;
2750 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения прочих нематериальных активов", где аккумулируются суммы оценочного резерва под убытки от обесценения прочих нематериальных активов;
2760 – "Право пользования активом", где отражается стоимость права пользования арендованными активами, удовлетворяющими критериям признания нематериального актива;
2770 – "Амортизация права пользования активом", где аккумулируются суммы амортизации права пользования активами;
2780 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения права пользования активом", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения права пользования активами.
25. Подраздел 2800 – "Отложенные налоговые активы" предназначен для учета отложенного корпоративного подоходного налога и включает следующий счет:
2810 – "Отложенные налоговые активы по корпоративному подоходному налогу", где учитываются суммы налогов на прибыль, подлежащие возмещению в будущих периодах в связи с:
вычитаемыми временными разницами,
переносом на будущий период неиспользованных налоговых убытков;
переносом на будущий период неиспользованных налоговых кредитов;
26. Подраздел 2900 – "Прочие долгосрочные активы" предназначен для учета прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
2910 – "Долгосрочные авансы выданные", где учитываются авансы, выданные под поставку активов, а также по оплате продукции, услуг, принятых от заказчиков по частичной готовности, сроком свыше одного года, и прочие долгосрочные авансы выданные;
2920 – "Расходы будущих периодов", где учитываются расходы, произведенные в отчетном периоде, но относящиеся к будущим отчетным периодам;
2930 – "Незавершенное строительство", где учитываются затраты по незавершенному строительству, например, затраты:
связанные со строительством основных средств;
связанные со строительством объекта, который в будущем предполагается использовать в качестве инвестиций в недвижимость.
2940 – "Долгосрочные активы по договорам", где учитываются активы по договорам с покупателями;
2950 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения долгосрочных активов по договорам", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения долгосрочных активов по договорам с покупателями;
2960 – "Затраты по договорам", где учитываются затраты по договорам с покупателями;
2970 – "Амортизация затрат по договорам", где учитываются суммы амортизации затрат по договорам;
2980 – "Оценочный резерв под убытки от обесценения затрат по договорам", где учитываются оценочные резервы под убытки от обесценения затрат по договорам;
2990 – "Прочие долгосрочные активы", где учитываются прочие группы долгосрочных активов, не указанные в предыдущих группах.

6-тарау. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары
27. 3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары қысқа мерзімді ретінде жіктелетін ұйым міндеттемелерін есепке алуға арналған.
3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер";
3100 – "Салықтар бойынша міндеттемелер";
3200 – "Басқа да міндетті және еркін төлемдер бойынша міндеттемелер";
3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек";
3400 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері";
3500 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер".
28. 3000 – "Қысқа мерзімді қаржы міндеттемелері" кіші бөлімі қысқа мерзімді кредиторлық берешекті алып тастағанда, бір жылға дейінгі мерзіммен қысқа мерзімді қаржы міндеттемелерін есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3010 – "Амортизациялық құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", мұнда амортизациялық құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер есепке алынады;
3020 – "Пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", мұнда пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер есепке алынады;
3030 – "Туынды қаржы құралдары", мұнда туынды қаржы құралдары, оның ішінде кіріктірілген құралдар есепке алынады;
3040 – "Қатысушылардың дивидендтері және кірістері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда жарғылық капиталда үлесі бар қатысушы заңды тұлғаларға акциялар бойынша дивидендтерді және кірістерді есептеу және төлеу бойынша операциялар көрсетіледі;
3050 – "Төлемге қысқа мерзімді сыйақылар", мұнда алынған қарыздар, берілген вексельдер, эмиссияланған бағалы қағаздар және сенімгерлік басқару шарттары бойынша төлеуге есептелген сыйақылардың болуымен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге төлемге қысқа мерзімді сыйақылар көрсетіледі;
3060 – "Амортизациялық құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы міндеттемелерінің ағымдағы бөлігі", мұнда амортизациялық құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы міндеттемелерінің ағымдағы бөлігі есепке алынады;
3070 – "Пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы міндеттемелерінің ағымдағы бөлігі", мұнда пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы міндеттемелерінің ағымдағы бөлігі есепке алынады;
3080 – "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді қаржы міндеттемелері есепке алынады.
29. 3100 – "Салық бойынша міндеттемелер" кіші бөлімі ұйымның салық төлеу бойынша міндеттемелерін есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3110 – "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы", мұнда төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы есепке алынады;
3120 – "Жеке табыс салығы", мұнда жеке табыс салығын есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3130 – "Қосылған құн салығы", мұнда қосылған құн салығын есептеумен және төлеумен байланысты операциялар есепке алынады;
3140 – "Акциздер", мұнда акциздерді есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3150 – "Әлеуметтік салық", мұнда әлеуметтік салықты есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3160 – "Жер салығы", мұнда жер салығын есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3170 – "Көлік құралдары салығы", мұнда көлік құралдары салығын есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3180 – "Мүлік салығы", мұнда мүлік салығын есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3190 – "Өзге салықтар", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге салықтарды есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі.

Глава 6. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства"
27. Счета раздела 3 "Краткосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств организации, классифицируемых как краткосрочные.
Раздел 3 "Краткосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства";
3100 – "Обязательства по налогам";
3200 – "Обязательства по другим обязательным и добровольным платежам";
3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность";
3400 – "Краткосрочные оценочные обязательства";
3500 – "Прочие краткосрочные обязательства".
28. Подраздел 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" предназначен для учета краткосрочных финансовых обязательств сроком до одного года, за исключением краткосрочной кредиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
3010 – "Краткосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости", где учитываются краткосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости;
3020 – "Краткосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток", где учитываются финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости;
3030 – "Производные финансовые инструменты", где учитываются производные финансовые инструменты, в том числе встроенные;
3040 – "Краткосрочная кредиторская задолженность по дивидендам и доходам участников", где отражаются операции по начислению и выплате дивидендов по акциям и доходов участникам юридического лица, имеющим долю в уставном капитале;
3050 – "Краткосрочные вознаграждения к выплате", где отражаются операции, связанные с наличием и движением начисленных вознаграждений к оплате по полученным займам, выданным векселям, эмитированным ценным бумагам и договорам доверительного управления, и прочие краткосрочные вознаграждения к выплате;
3060 – "Текущая часть долгосрочных финансовых обязательств, оцениваемых по амортизированной стоимости", где учитывается текущая часть долгосрочных финансовых обязательств, оцениваемых по амортизированной стоимости;
3070 – "Текущая часть долгосрочных финансовых обязательств, оцениваемых по справедливой стоимости через прибыль или убытки", где учитывается текущая часть долгосрочных финансовых обязательств, оцениваемых по справедливой стоимости через прибыль или убытки;
3080 – "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", где учитываются прочие краткосрочные финансовые обязательства, не указанные в предыдущих группах.
29. Подраздел 3100 – "Обязательства по налогам" предназначен для учета обязательств организации по уплате налогов.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
3110 – "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате", где учитывается корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате;
3120 – "Индивидуальный подоходный налог", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой индивидуального подоходного налога;
3130 – "Налог на добавленную стоимость", где учитывается операции, связанные с начислением и уплатой налога на добавленную стоимость;
3140 – "Акцизы", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой акцизов;
3150 – "Социальный налог", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой социального налога;
3160 – "Земельный налог", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой земельного налога;
3170 – "Налог на транспортные средства", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой налога на транспортные средства;
3180 – "Налог на имущество", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой налога на имущество;
3190 – "Прочие налоги", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой прочих налогов, не указанных в предыдущих группах.

30. 3200 – "Басқа міндетті және ерікті төлемдер бойынша міндеттемелер" кіші бөлімі салықтарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленуі тиіс міндетті және ерікті төлемдерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3210 – "Әлеуметтік сақтандыру бойынша міндеттемелер", мұнда әлеуметтік сақтандыру бойынша аударымдарды есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3220 – "Зейнетақы аударымдары бойынша міндеттемелер", мұнда зейнетақы аударымдарын есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3230 – "Басқа міндетті төлемдер бойынша өзге міндеттемелер", мұнда басқа міндетті төлемдер, мысалы алымдар, мемлекеттік баждар, төлемақылар бойынша аударымдарды есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3240 – "Басқа ерікті төлемдер бойынша өзге міндеттемелер", мұнда басқа ерікті төлемдер бойынша аударымдарды есептеумен және төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3250 "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер", онда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге және төлеуге байланысты операциялар көрсетіледі.
31. 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі бір жылға дейінгі мерзіммен кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3310 – "Өнім берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан кем төлеу мерзімімен қорларды жеткізу немесе қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда, сатып алынған активтер мен алынған қызметтер үшін өнім берушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар жөнінде операциялар және өнім берушілер мен мердігерлерге өзге қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
3320 – "Еншілес ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылға дейінгі мерзіммен сатып алынған активтерге және алынған қызметтер үшін еншілес ұйымдармен есеп айырысу жөніндегі операциялар және еншілес ұйымдарға өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек көрсетіледі;
3330 – "Қауымдастырылған және бірлескен ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылға дейінгі мерзіммен сатып алынған активтер және алынған қызметтер үшін қауымдастырылған және бірлескен ұйымдармен есеп айырысу жөніндегі операциялар және қауымдастырылған және бірлескен ұйымдарға өзге қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
3340 – "Филиалдарға және құрылымдық бөлімшелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда филиалдар және құрылымдық бөлімшелер шоттарына ақша қаражатының түсуі және оны есептен шығару жөніндегі операциялар және филиалдарға және құрылымдық бөлімшелерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек көрініс табады;
3350 – "Еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек", мұнда қызметкерлер тиісті қызметтерді көрсеткен кезең аяқталғаннан кейін он екі ай ішінде толық көлемде төленуі тиіс қызметкерлерге сыйақылар (демалыс жәрдемақыларынан және үлескерлік құралдармен өтемақы төлемдерінен басқа) және еңбекақы төлеу бойынша өзге қысқа мерзімді берешектер есепке алынады;
3360 – "Жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек", мұнда қысқа мерзімді жалдау бойынша жалдау міндеттемелерін төлеумен байланысты операциялар және жалдау бойынша өзге қысқа мерзімді берешек көрсетіледі;
3370 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігі", мұнда ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігін төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
3380 – "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек есепке алынады.

30. Подраздел 3200 – "Обязательства по другим обязательным и добровольным платежам" предназначен для учета обязательных и добровольных платежей, подлежащих уплате в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением налогов.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
3210 – "Обязательства по социальному страхованию", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой отчислений по социальному страхованию;
3220 – "Обязательства по пенсионным отчислениям", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой пенсионных отчислений;
3230 – "Прочие обязательства по другим обязательным платежам", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой отчислений по другим обязательным платежам, например, сборы, государственная пошлина, платы;
3240 – "Прочие обязательства по другим добровольным платежам", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой отчислений по другим добровольным платежам;
3250 "Обязательства по обязательным пенсионным взносам работодателя", где отражаются операции, связанные с начислением и уплатой обязательных пенсионных взносов работодателя.
31. Подраздел 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" предназначен для учета кредиторской задолженности сроком до одного года.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
3310 – "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", где отражаются операции по расчетам с поставщиками и подрядчиками за приобретенные активы и полученные услуги, включая расходы по доставке или переработке запасов со сроком оплаты менее года, и прочая краткосрочная задолженность поставщикам и подрядчикам;
3320 – "Краткосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям", где отражаются операции по расчетам с дочерними организациями за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года, и прочая краткосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям;
3330 – "Краткосрочная кредиторская задолженность ассоциированным и совместным организациям", где отражаются операции по расчетам с ассоциированными и совместными организациями за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года, и прочая краткосрочная кредиторская задолженность ассоциированным и совместным организациям;
3340 – "Краткосрочная кредиторская задолженность филиалам и структурным подразделениям", где отражаются операции по поступлению и списанию денежных средств на счета филиалов и структурных подразделений, и прочая краткосрочная кредиторская задолженность филиалам и структурным подразделениям;
3350 – "Краткосрочная задолженность по оплате труда", где учитываются вознаграждения работникам (кроме выходных пособий и компенсационных выплат долевыми инструментами), подлежащие выплате в полном объеме в течение двенадцати месяцев после окончания периода, в котором работники оказали соответствующие услуги, и прочая краткосрочная задолженность по оплате труда;
3360 – "Краткосрочная задолженность по аренде", где отражаются операции, связанные с выплатой арендных обязательств по краткосрочной аренде, и прочая краткосрочная задолженность по аренде;
3370 – "Текущая часть долгосрочной кредиторской задолженности", где отражаются операции, связанные с выплатой текущей части долгосрочной кредиторской задолженности;
3380 – "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", где учитывается прочая краткосрочная кредиторская задолженность, не указанная в предыдущих группах.

32. 3400 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" кіші бөлімі белгісіз уақытпен және сомамен міндеттемелер ретінде айқындалған қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерін есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3410 – "Қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелер", мұнда бір жылға дейінгі кепілдік мерзімімен өткізілген өнімдер мен көрсетілген қызметтер бойынша кепілдік міндеттемелер бойынша резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге қысқа мерзімді кепілдік міндеттемелері көрсетіледі;
3420 – "Заңды наразылықтар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер", мұнда қарау мерзімі бір жылға дейін өтетін сот қуынымдары бойынша резервті құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар және заңды наразылықтар бойынша өзге қысқа мерзімді міндеттемелер көрсетіледі;
3430 – "Қызметкерлерге сыйақылар бойынша қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда қызметкерлерге ақы төленетін жұмыста болмауы нысанында қысқа мерзімді сыйақылар төлеуге күтілетін шығындар, сондай-ақ пайдаға қатысуға және сыйлықақы төлеуге күтілетін шығындар және қызметкерлерге сыйақылар бойынша өзге қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері көрсетіледі;
3440 – "Өзге қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда шоттардың алдыңғы топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері есепке алынады.
33. 3500 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3510 – "Алынған қысқа мерзімді аванстар", мұнда тауарларды, шикізатты, материалдарды жеткізуге, қызметтер көрсетуге, сондай-ақ тапсырысшылар үшін ішінара дайындалып өндірілген өнімге ақы төлеу бойынша алынған аванстар және өзге алынған қысқа мерзімді аванстар есепке алынады;
3520 – "Алдағы кезеңдердің кірістері", мұнда ағымдағы айда алынған, бірақ есепті кезеңнің болашақ айларына жатқызылатын кірістер көрсетіледі;
3530 – "Сатуға арналған шығаруға топ міндеттемелері", мұнда сатуға арналған шығаруға топ міндеттемелері көрсетіледі;
3540 – "Шарттар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер", мұнда сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер есепке алынады;
3550 – "Аралас қысқа мерзімді қаржы құралының борыштық құрауышы", мұнда біріктірілген қысқа мерзімді қаржы құралының борыштық құрауышы есепке алынады;
3560 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді міндеттемелер есепке алынады.
7-тарау. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары

32. Подраздел 3400 – "Краткосрочные оценочные обязательства" предназначен для учета краткосрочных оценочных обязательств, определенных как обязательства с неопределенным временем и суммой.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
3410 – "Краткосрочные гарантийные обязательства", где отражаются операции, связанные с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции и оказанным услугам со сроком гарантии до одного года, и прочие краткосрочные гарантийные обязательства;
3420 – "Краткосрочные обязательства по юридическим претензиям", где отражаются операции, связанные с созданием и движением резерва по судебным искам, срок рассмотрения которых истекает до одного года, и прочие краткосрочные обязательства по юридическим претензиям;
3430 – "Краткосрочные оценочные обязательства по вознаграждениям работникам", где отражаются ожидаемые затраты на выплату краткосрочных вознаграждений работникам в форме оплачиваемых отсутствий на работе, а также ожидаемые затраты на участие в прибыли и выплату премий, и прочие краткосрочные оценочные обязательства по вознаграждениям работникам;
3440 – "Прочие краткосрочные оценочные обязательства", где учитываются прочие краткосрочные оценочные обязательства, не указанные в предыдущих группах счетов.
33. Подраздел 3500 – "Прочие краткосрочные обязательства" предназначен для учета прочих краткосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
3510 – "Краткосрочные авансы полученные", где учитываются полученные авансы под поставку товаров, сырья, материалов, оказание услуг, а также по оплате продукции, произведенной для заказчиков по частичной готовности, и прочие краткосрочные авансы полученные;
3520 – "Доходы будущих периодов", где отражаются доходы, полученные в текущем месяце, но относящиеся к будущим месяцам отчетного периода;
3530 – "Обязательства группы на выбытие, предназначенной для продажи", где отражаются обязательства группы на выбытие, предназначенной для продажи;
3540 – "Краткосрочные обязательства по договорам", где учитываются обязательства по договорам с покупателями;
3550 – "Долговой компонент комбинированного краткосрочного финансового инструмента", где учитывается долговой компонент комбинированного краткосрочного финансового инструмента;
3560 – "Прочие краткосрочные обязательства", где учитываются прочие краткосрочные обязательства, не указанные в предыдущих группах.
Глава 7. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства"

34. 4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінің шоттары ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін ұйымдардың міндеттемелерін есепке алуға арналған.
4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер";
4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек";
4200 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері";
4300 – "Кейінге қалдырылған салықтық міндеттемелер";
4400 – "Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер".
35. 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті қоспағанда, ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
4010 – "Амортизациялық құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер", мұнда амортизациялық құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер есепке алынады;
4020 – "Пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер", мұнда ұзақ мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын қаржылық міндеттемелер есепке алынады;
4030 – "Туынды қаржы құралдары", мұнда туынды қаржы құралдары, оның ішінде кіріктірілген қаржы құралдары есепке алынады;
4040 – "Қатысушылардың дивидендтері және кірістері бойынша ұзақ мерзімді берешек", мұнда жарғылық капиталда үлесі бар заңды тұлға қатысушыларына акциялар бойынша дивидендтерді және кірістерді есептеу және төлеу бойынша операциялар көрсетіледі;
4050 – "Төлемге ұзақ мерзімді сыйақылар", мұнда қаржылық жалға алу, алынған қарыздар, берілген вексельдер, эмиссияланған бағалы қағаздар мен сенімгерлік басқару шарттары бойынша төлеуге есептелген сыйақылардың болуымен және қозғалысымен байланысты операциялар және өзге де төлемге ұзақ мерзімді сыйақылар көрсетіледі;
4060 – "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге қаржылық міндеттемелер есепке алынады.
36. 4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі бір жылдан асатын мерзіммен кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
4110 – "Өнім берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан асатын төлеу мерзімімен қорларды жеткізу немесе қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда, сатып алынған активтер мен пайдаланылған қызметтер үшін өнім берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу бойынша операциялар және өнім берушілер мен мердігерлерге өзге ұзақ мерзімді берешек көрсетіледі;
4120 – "Еншілес ұйымдарға ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан асатын мерзіммен сатып алынған активтер және пайдаланылған қызметтер үшін еншілес ұйымдармен есеп айырысу бойынша операциялар және еншілес ұйымдарға өзге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек көрсетіледі;
4130 – "Қауымдастырылған және бірлескен ұйымдарға ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан асатын мерзіммен сатып алынған активтер мен пайдаланылған қызметтер үшін қауымдастырылған және бірлескен ұйымдармен есеп айырысу жөніндегі операциялар және қауымдастырылған және бірлескен ұйымдарға өзге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек көрсетіледі;
4140 – "Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", мұнда филиалдар мен құрылымдық бөлімшелерге берілетін ұзақ мерзімді кредиторлық берешек есепке алынады;
4150 – "Жалға алу бойынша ұзақ мерзімді берешек", мұнда бір жылдан асатын мерзіммен қаржылық және операциялық алу бойынша жалға алу міндеттемелерін төлеумен байланысты операциялар көрсетіледі;
4160 – "Өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек есепке алынады.

34. Счета раздела 4 "Долгосрочные обязательства" предназначены для учета обязательств организации, классифицируемых как долгосрочные.
Раздел 4 "Долгосрочные обязательства" включает следующие подразделы:
4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства";
4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность";
4200 – "Долгосрочные оценочные обязательства";
4300 – "Отложенные налоговые обязательства";
4400 – "Прочие долгосрочные обязательства".
35. Подраздел 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" предназначен для учета долгосрочных финансовых обязательств, за исключением долгосрочной кредиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
4010 – "Долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости", где учитываются долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости;
4020 – "Долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток", где учитываются долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости;
4030 – "Производные финансовые инструменты", где учитываются производные финансовые инструменты, в том числе встроенные;
4040 – "Долгосрочная задолженность по дивидендам и доходам участников", где отражаются операции по начислению и выплате дивидендов по акциям и доходов участникам юридического лица, имеющим долю в уставном капитале;
4050 – "Долгосрочные вознаграждения к выплате", где отражаются операции, связанные с наличием и движением начисленных вознаграждений к оплате по начисленным вознаграждениям по финансовой аренде, по полученным займам, выданным векселям, эмитированным ценным бумагам и договорам доверительного управления, и прочие долгосрочные вознаграждения к выплате;
4060 – "Прочие долгосрочные финансовые обязательства", где учитываются прочие финансовые обязательства, не указанные в предыдущих группах.
36. Подраздел 4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность" предназначен для учета кредиторской задолженности сроком свыше одного года.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
4110 – "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", где отражаются операции по расчетам с поставщиками и подрядчиками за приобретенные активы и потребленные услуги, включая расходы по доставке или переработке запасов со сроком оплаты свыше одного года, и прочая долгосрочная задолженность поставщикам и подрядчикам;
4120 – "Долгосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям", где отражаются операции по расчетам с дочерними организациями за приобретенные активы и потребленные услуги сроком свыше одного года, и прочая долгосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям;
4130 – "Долгосрочная кредиторская задолженность ассоциированным и совместным организациям", где отражаются операции по расчетам с ассоциированными и совместными организациями за полученные активы и потребленные услуги, сроком свыше одного года, и прочая долгосрочная кредиторская задолженность ассоциированным и совместным организациям;
4140 – "Долгосрочная кредиторская задолженность филиалам и структурным подразделениям", где учитывается долгосрочная кредиторская задолженность филиалам и структурным подразделениям;
4150 – "Долгосрочная задолженность по аренде", где отражаются операции, связанные с выплатой арендных обязательств по финансовой и операционной аренде сроком свыше одного года;
4160 – "Прочая долгосрочная кредиторская задолженность", где учитываются прочая долгосрочная кредиторская задолженность, не указанная в предыдущих группах.

37. 4200 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" кіші бөлімі ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерін анықталмаған уақытпен және сомамен міндеттемелер ретінде есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
4210 – "Ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелері", мұнда бір жылдан астам кепілдік мерзімімен өткізілген өнім бойынша кепілдік міндеттемелері бойынша резерв құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар көрсетіледі;
4220 – "Заңды наразылықтар бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда қарау мерзімі бір жылдан асатын сот қуынымдары және өзге де заңды наразылықтар бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері бойынша резерв құрумен және қозғалысымен байланысты операциялар көрсетіледі;
4230 – "Қызметкерлерге сыйақылар бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда қызметкерлер тиісті қызметтер ұсынған кезең аяқталғаннан кейін он екі ай немесе одан көп уақыттан кейін төлеуге жататын ақы төленетін жұмыста болмауы нысанында қызметкерлерге сыйақы төлеуге және пайдаға қатысуға және сыйлықақы төлеуге күтілетін шығындар және қызметкерлерге сыйақылар бойынша өзге қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері көрсетіледі;
4240 – "Өзге де ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері", мұнда алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген өзге де ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері есепке алынады.
38. 4300 – "Кейінге қалдырылған салықтық міндеттемелер" кіші бөлімі кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығын есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
4310 – "Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салықтық міндеттемелер", мұнда салық салынатын уақыт айырмасына байланысты алдағы кезеңдерде төленуі тиіс пайдаға салынатын салық сомасы есепке алынады.
39. 4400 – "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
4410 – "Алынған ұзақ мерзімді аванстар", мұнда тауарларды, шикізатты, материалдарды жеткізу, қызметтер көрсету үшін, сондай-ақ тапсырыс берушілерге ішінара дайындық бойынша өндірілген өнімге ақы төлеу бойынша алынған аванстар және өзге де алынған ұзақ мерзімді аванстар есепке алынады;
4420 – "Алдағы кезеңдердің кірістері", мұнда ағымдағы есепті кезеңде алынған, бірақ болашақ есепті кезеңге жатқызылатын кірістер көрсетіледі;
4430 – "Шарттар бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер", мұнда сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша міндеттемелер есепке алынады;
4440 – "Аралас ұзақ мерзімді қаржы құралының борыштық құрауышы", мұнда біріктірілген ұзақ мерзімді қаржы құралының борыштық құрауышы есепке алынады;
4450 – "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер есепке алынады.

37. Подраздел 4200 – "Долгосрочные оценочные обязательства" предназначен для учета долгосрочных оценочных обязательств как обязательств с неопределенным временем и суммой.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
4210 – "Долгосрочные гарантийные обязательства", где отражаются операции, связанные с созданием и движением резерва по гарантийным обязательствам по реализованной продукции со сроком гарантии свыше одного года, и прочие долгосрочные гарантийные обязательства;
4220 – "Долгосрочные оценочные обязательства по юридическим претензиям", где отражаются операции, связанные с созданием и движением резерва по судебным искам и прочим долгосрочным оценочным обязательствам по юридическим претензиям, срок рассмотрения которых свыше одного года;
4230 – "Долгосрочные оценочные обязательства по вознаграждениям работникам", где отражаются ожидаемые затраты на выплату вознаграждений работникам в форме оплачиваемых отсутствий на работе и на участие в прибыли и выплату премий, подлежащие выплате через двенадцать месяцев или более, по окончании периода, в котором работники предоставили соответствующие услуги, и прочие долгосрочные оценочные обязательства по вознаграждениям работникам;
4240 – "Прочие долгосрочные оценочные обязательства", где учитываются прочие долгосрочные оценочные обязательства, не указанные в предыдущих группах счетов.
38. Подраздел 4300 – "Отложенные налоговые обязательства" предназначен для учета отложенного корпоративного подоходного налога и включает следующий счет:
4310 – "Отложенные налоговые обязательства по корпоративному подоходному налогу", где учитываются суммы налога на прибыль, подлежащие уплате в будущих периодах в связи с налогооблагаемыми временными разницами.
39. Подраздел 4400 – "Прочие долгосрочные обязательства" предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих подразделах.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
4410 – "Долгосрочные авансы полученные", где учитываются полученные авансы под поставку товаров, сырья, материалов, оказание услуг, а также по оплате продукции, произведенной для заказчиков по частичной готовности, и прочие долгосрочные авансы полученные;
4420 – "Доходы будущих периодов", где отражаются доходы, полученные в текущем отчетном периоде, но относящиеся к будущим отчетным периодам;
4430 – "Долгосрочные обязательства по договорам", где учитываются обязательства по договорам с покупателями;
4440 – "Долговой компонент комбинированного долгосрочного финансового инструмента", где учитывается долговой компонент комбинированного долгосрочного финансового инструмента;
4450 – "Прочие долгосрочные обязательства", где учитываются прочие долгосрочные обязательства, не указанные в предыдущих группах.

8-тарау. 5 "Капитал мен резервтер" бөлімінің шоттары
40. 5 "Капитал мен резервтер" бөлімінің шоттары капитал мен резервтерді есепке алуға арналған.
5 "Капитал мен резервтер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
5000 – "Жарғылық капитал";
5100 – "Төленбеген капитал";
5200 – "Сатып алынған меншікті үлестік құралдар";
5300 – "Эмиссиялық кіріс";
5400 – "Қосымша төленген капитал";
5500 – "Резервтер";
5600 – "Бөлінбеген пайда (жабылмаған залал)";
5700 – "Қорытынды пайда (қорытынды залал)".
41. 5000 – "Жарғылық капитал" кіші бөлімі ұйымдардың шығарылған капиталын, жарғылық капиталын немесе мүліктік (пай) қорын есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
5010 – "Артықшылықты акциялар", мұнда акционерлік қоғамның төленген эмиссияланған артықшылықты акцияларының жиынтықты номиналды құны есепке алынады;
5020 – "Қарапайым акциялар", мұнда акционерлік қоғамның төленген эмиссияланған қарапайым акцияларының жиынтық номиналды құны есепке алынады;
5030 – "Салымдар мен пай", мұнда серіктестіктің жарғылық капиталына салымдардың құны есепке алынады.
42. 5100 – "Төленбеген капитал" кіші бөлімі ұйымдардың төленбеген капиталын есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
5110 – "Төленбеген капитал", мұнда эмиссияланған акцияларды төлеу, ұйымдардың жарғылық капиталына салымдар (мүліктік жарналар) енгізу жөніндегі операциялар, сондай-ақ жеке тұлғалардың және ұйымдардың эмиссияланған акцияларын төлеу бойынша берешегі және ұйымдардың жарғылық капиталына салымдарды (мүліктік жарналарды) енгізу бойынша құрылтайшылардың берешегі көрсетіледі.
43. 5200 – "Сатып алынған меншікті үлестік құралдар" кіші бөлімі сатып алынған меншікті үлестік құралдарды есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
5210 – "Сатып алынған меншікті үлестік құралдар", мұнда меншікті үлестік құралдарды сатып алу нәтижесіндегі өз капиталындағы өзгерістер көрсетіледі.
44. 5300 – "Эмиссиялық кіріс" кіші бөлімі эмиссиялық кірісті есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
5310 – "Эмиссиялық кіріс", мұнда шығарылған меншікті үлестік құралдар бойынша эмиссиялық кіріс есепке алынады.
45. 5400 – "Қосымша төленген капитал" кіші бөлімі қосымша төленген капиталды есепке алуға арналған және мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
5410 – "Негізгі ұйыммен өтеусіз операциялар бойынша қосымша төленген капитал", мұнда негізгі ұйыммен өтеусіз операциялар бойынша қосымша төленген капитал есепке алынады;
5420 – "Өзге операциялар бойынша қосымша төленген капитал", мұнда өзге операциялар бойынша қосымша төленген капитал есепке алынады.

Глава 8. Счета раздела 5 "Капитал и резервы"
40. Счета раздела 5 "Капитал и резервы" предназначены для учета капитала и резервов.
Раздел 5 "Капитал и резервы" включает следующие подразделы:
5000 – "Уставный капитал";
5100 – "Неоплаченный капитал";
5200 – "Выкупленные собственные долевые инструменты";
5300 – "Эмиссионный доход";
5400 – "Дополнительно оплаченный капитал";
5500 – "Резервы"
5600 – "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)";
5700 – "Итоговая прибыль (итоговый убыток)".
41. Подраздел 5000 – "Уставный капитал" предназначен для учета выпущенного капитала, уставного капитала или имущественного (паевого) фонда организаций.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
5010 – "Привилегированные акции", где учитывается суммарная номинальная стоимость оплаченных эмитированных привилегированных акций акционерного общества;
5020 – "Простые акции", где учитывается суммарная номинальная стоимость оплаченных эмитированных простых акций акционерного общества;
5030 – "Вклады и паи", где учитывается стоимость вложений в уставный капитал товарищества.
42. Подраздел 5100 – "Неоплаченный капитал", предназначен для учета неоплаченного капитала организаций и включает следующий счет:
5110 – "Неоплаченный капитал", где отражаются операции по оплате эмитированных акций, внесению вкладов (имущественных взносов) в уставный капитал организаций, а также задолженность физических лиц и организаций по оплате эмитированных акций и задолженность учредителей по внесению вкладов (имущественных взносов) в уставный капитал организаций.
43. Подраздел 5200 – "Выкупленные собственные долевые инструменты", предназначен для учета выкупленных собственных долевых инструментов и включает следующий счет:
5210 – "Выкупленные собственные долевые инструменты", где отражаются изменения в собственном капитале в результате приобретении собственных долевых инструментов.
44. Подраздел 5300 – "Эмиссионный доход" предназначен для учета эмиссионного дохода и включает следующий счет:
5310 – "Эмиссионный доход", где учитывается эмиссионный доход по выпущенным собственным долевым инструментам.
45. Подраздел 5400 – "Дополнительно оплаченный капитал" предназначен для учета дополнительно оплаченного капитала и включает следующие группы счетов:
5410 – "Дополнительно оплаченный капитал по безвозмездным операциям с основной организацией", где учитывается дополнительно оплаченный капитал по безвозмездным операциям с основной организацией;
5420 – "Дополнительно оплаченный капитал по прочим операциям", где учитывается дополнительно оплаченный капитал по прочим операциям.

46. 5500 – "Резервтер" кіші бөлімі қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес, сондай-ақ құрылтай құжаттарына және ұйымның есептік саясатына сәйкес капитал шоттарында көрсетілетін резервтерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
5510 – "Құрылтай құжаттарында белгіленген резервтік капитал", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамасына және құрылтай құжаттарына сәйкес белгіленген резервтік капитал көрсетіледі;
5520 – "Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв", мұнда негізгі құралдарды қайта бағалау жөніндегі операциялар көрсетіледі;
5530 – "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв", мұнда материалдық емес активтерді қайта бағалау жөніндегі операциялар көрсетіледі;
5540 – "Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша есепке алынатын қаржылық активтерді қайта бағалауға арналған резерв", мұнда өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша есепке алынатын қаржылық активтер бойынша қайта бағалау есепке алынады;
5550 – "Қаржылық активтер бойынша залалға арналған резерв", мұнда қаржылық активтер бойынша күтілетін кредиттік залалдарға арналған бағалау резервтері есепке алынады;
5560 – "Шетелдік қызмет бойынша шетел валютасын қайта есептеуге арналған резерв", мұнда мәні бойынша ұйымның шетелдік ұйымға таза инвестицияларының бір бөлігін құрайтын және ұйымның қаржылық есептілігінде таза инвестиция шығарылғанға дейін жеке капитал ретінде жіктелетін, одан кейін кіріс немесе шығыс ретінде танылатын монетарлық бап бойынша туындаған бағамдық айырмалар көрсетіледі;
5570 – "Өзге резервтер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге резервтер көрсетіледі.
47. 5600 – "Бөлінбеген пайда (жабылмаған залал)" кіші бөлімі бөлінбеген пайданы немесе жабылмаған залалды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
5610 – "Есепті жылдың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған залалы)", мұнда есепті жылдың бөлінбеген пайдасы немесе залалы көрсетіледі;
5620 – "Алдыңғы жылдардың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған залалы)", мұнда алдыңғы жылдардың бөлінбеген пайдасы немесе залалы көрсетіледі.
48. 5700 – "Қорытынды пайда (қорытынды залал)" кіші бөлімі есепті кезең үшін ұйымның қорытынды пайдасын (қорытынды залалын) есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды.
5710 – "Қорытынды пайда (қорытынды залал)", мұнда есепті кезең ішіндегі ұйымның қорытынды пайдасы (қорытынды залалы) көрсетіледі, сондай-ақ есепті кезеңдегі түпкілікті қаржы нәтижесін қалыптастыру жөніндегі ақпарат қорытылады.
9-тарау. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары

46. Подраздел 5500 – "Резервы" предназначен для учета резервов, которые отражаются на счетах капитала согласно требованиям стандартов финансовой отчетности, а также в соответствии с учредительными документами и учетной политикой организации.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
5510 – "Резервный капитал, установленный учредительными документами", где отражается резервный капитал, установленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан и учредительными документами;
5520 – "Резерв на переоценку основных средств", где отражаются операции по переоценке основных средств;
5530 – "Резерв на переоценку нематериальных активов", где отражаются операции по переоценке нематериальных активов;
5540 – "Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", где учитывается переоценка по финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
5550 – "Резерв под убытки по финансовым активам", где учитываются оценочные резервы под ожидаемые кредитные убытки по финансовым активам;
5560 – "Резерв на пересчет иностранной валюты по зарубежной деятельности", где отражаются курсовые разницы, возникшие по монетарной статье, которая, по существу, составляет часть чистых инвестиций организации в зарубежную организацию, и классифицируются в финансовой отчетности организации как собственный капитал вплоть до выбытия чистой инвестиции, после чего признаются как доход или расход;
5570 – "Прочие резервы", где отражаются прочие резервы, не указанные в предыдущих группах.
47. Подраздел 5600 – "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)" предназначен для учета нераспределенной прибыли или непокрытого убытка.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
5610 – "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года", где отражается прибыль или убыток отчетного года;
5620 – "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет", где отражается прибыль или убыток предыдущих лет.
48. Подраздел 5700 – "Итоговая прибыль (итоговый убыток)" предназначен для учета итоговой прибыли (итогового убытка) организации за отчетный период и включает следующий счет:
5710 – "Итоговая прибыль (итоговый убыток)", где отражается итоговая прибыль (итоговый убыток) организации за отчетный период, а также обобщается информация по формированию конечного финансового результата организации за отчетный период.
Глава 9. Счета раздела 6 "Доходы"

49. 6 "Кірістер" бөлімінің шоттары кірістерді есепке алуға арналған.
6 "Кірістер" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
6000 – "Операциялық кірістер";
6100 – "Өзге де операциялық кірістер";
6200 – "Инвестициялық қызметтен түсетін кірістер";
6300 – "Қаржылық қызметтен түсетін кірістер";
6400 – "Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер".
Есепті кезеңнің соңында осы бөлімнің шоттары 5610 – "Қорытынды пайда (қорытынды залал)" шотына жабылады.
50. 6000 "Операциялық кірістер" кіші бөлімі операциялық кірістерді есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
6010 – "Өнімді өткізуден және қызметтер көрсетуден түсетін кіріс", мұнда өнімдерді өткізуден және қызметтер көрсетуден түсетін кірістерді алумен байланысты операциялар көрсетіледі;
6020 – "Сатылған өнімді қайтару", онда сатылған өнімді қайтарумен байланысты операциялар көрсетіледі;
6030 – "Бағадан және сатудан жеңілдіктер", мұнда бағадан немесе сатудан жеңілдік ұсынумен байланысты операциялар көрсетіледі.
51. 6100 – "Өзге де операциялық кірістер" кіші бөлімі.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
6110 – "Активтердің шығуынан түсетін кірістер", мұнда инвестициялық және қаржылық қызметпен байланысты емес активтердің шығуынан кірістер алумен операциялар көрсетіледі;
6120 – "Өтеусіз алынған активтерден түсетін кірістер", мұнда инвестициялық және қаржылық қызметке байланысты емес активтерді өтеусіз алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6130 – "Операциялық қызметтен бағамдық айырмадан түсетін кірістер", мұнда операциялық қызметтен бағамдық айырмадан түсетін кірістерді алумен байланысты операциялар көрсетіледі;
6140 – "Қаржылық емес активтер бойынша құнсызданудан залалды қалпына келтіруден түсетін кірістер", мұнда қаржылық емес активтердің құнсыздануынан болатын залалды қалпына келтіруден алынатын кірістер көрсетіледі;
6150 – "Мемлекеттік субсидиялардан алынатын кірістер", мұнда мемлекеттік субсидиялардан алынатын кірістер көрсетіледі;
6160 - "Операциялық жалдаудан түсетін кірістер", мұнда операциялық жалдаудан түсетін кірістер көрсетіледі;
6170 – "Биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуден түсетін кірістер", мұнда биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуден түсетін кірістер көрсетіледі;
6180 – "Дебиторлық берешектің құнсызданудан залалды қалпына келтіруден алынатын кірістер", мұнда дебиторлық берешектің құнсызданудан залалды қалпына келтіруден алынатын кірістер көрсетіледі;
6190 - "Өзге кірістер", өзге кірістерді есепке алуға арналған.
52. 6200 "Инвестициялық қызметтен түсетін кірістер" кіші бөлімі.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
6210 – "Сыйақылар бойынша кірістер", мұнда қаржылық активтер, мысалы депозиттер, берілген қарыздар бойынша кірістер алумен байланысты операциялар көрсетіледі;
6220 – "Дивидендтер бойынша кірістер", мұнда бағалы қағаздар бойынша алынған дивидендтер бойынша кірістерді алумен байланысты операциялар көрсетіледі;
6230 – "Инвестициялық қызметтен бағамдық айырмадан түсетін кірістер", мұнда инвестициялық қызметтен бағамдық айырмадан түсетін кірістерді алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6240 – "Инвестициялық жылжымайтын мүлікпен операциялардан түсетін кірістер" мұнда инвестициялық жылжымайтын мүліктен кірістер алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6250 – "Қаржылық активтер бойынша құнсызданудан залалды қалпына келтіруден түсетін кірістер", мұнда операциялық және қаржылық қызметке байланысты емес қаржылық активтер бойынша құнсызданудан залалды қалпына келтіруден түсетін кірістер көрсетіледі;
6260 - "Қаржылық активтердің әділ құнын өзгертуден түсетін кірістер", мұнда операциялық және қаржылық қызметпен байланысты емес қаржылық активтердің әділ құнының өзгеруінен түсетін кірістер көрсетіледі;
6270 - "Қауымдасқан және бірлескен ұйымдардың пайда үлесі", мұнда қауымдасқан және бірлескен ұйымдардың пайда үлесін алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6280 - "Қаржылық жалдаудан түсетін кірістер", мұнда қаржылық жалдаудан түсетін кірістер алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6290 - "Инвестициялармен және қаржы активтерімен жасалатын өзге де операциялардан түсетін кірістер", мұнда операциялық және қаржылық қызметпен байланысты емес инвестициялармен және қаржы активтерімен өзге операциялардан, оның ішінде қаржылық активтерді түрлендіруден түскен кірістер көрсетіледі.

49. Счета раздела 6 "Доходы" предназначены для учета доходов.
Раздел 6 "Доходы" включает следующие подразделы:
6000 – "Операционные доходы";
6100 – "Прочие операционные доходы";
6200 – "Доходы от инвестиционной деятельности";
6300 – "Доходы от финансовой деятельности";
6400 – "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью".
В конце отчетного периода счета данного раздела закрываются на счет 5610 – "Итоговая прибыль (итоговый убыток)".
50. Подраздел 6000 "Операционные доходы" предназначен для учета операционных доходов.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
6010 – "Доход от реализации продукции и оказания услуг", где отражаются операции, связанные с получением доходов от реализации продукции и оказания услуг;
6020 – "Возврат проданной продукции", где отражаются операции, связанные с возвратом проданной продукции;
6030 – "Скидки с цены и продаж", где отражаются операции, связанные с предоставлением скидки с цены или продаж.
51. Подраздел 6100 – "Прочие операционные доходы".
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
6110 – "Доходы от выбытия активов", где отражаются операции с получением доходов от выбытия активов, не связанных с инвестиционной и финансовой деятельностями;
6120 – "Доходы, от безвозмездно полученных активов", где отражаются операции, связанные с безвозмездным получением активов, не связанных с инвестиционной и финансовой деятельностями;
6130 – "Доходы от курсовой разницы от операционной деятельности", где отражаются операции, связанные с получением доходов от курсовой разницы от операционной деятельности;
6140 – "Доходы от восстановления убытка от обесценения по нефинансовым активам", где отображаются доходы от восстановления убытка от обесценения по нефинансовым активам;
6150 – "Доходы от государственных субсидий", где отображаются доходы от государственных субсидий;
6160 – "Доходы от операционной аренды", где отображаются доходы от операционной аренды;
6170 – "Доходы от изменения справедливой стоимости биологических активов", где отображаются доходы от изменения справедливой стоимости биологических активов;
6180 – "Доходы от восстановления убытка от обесценения дебиторской задолженности", где отображаются доходы от восстановления убытка от обесценения дебиторской задолженности;
6190 – "Прочие доходы", предназначен для учета прочих доходов.
52. Подраздел 6200 "Доходы от инвестиционной деятельности".
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
6210 – "Доходы по вознаграждениям", где отражаются операции, связанные с получением доходов по финансовым активам, например, депозитам, предоставленным займам;
6220 – "Доходы по дивидендам" где отражаются операции, связанные с получением доходов по полученным дивидендам по ценным бумагам;
6230 – "Доходы от курсовой разницы от инвестиционной деятельности", где отражаются операции, связанные с получением доходов от курсовой разницы от инвестиционной деятельности;
6240 – "Доходы от операций с инвестиционной недвижимостью", где отражаются операции, связанные с получением доходов от инвестиционной недвижимости;
6250 – "Доходы от восстановления убытка от обесценения по финансовым активам", где отражаются доходы от восстановления убытка от обесценения по финансовым активам, не связанным с операционной и финансовой деятельностями;
6260 – "Доходы от изменения справедливой стоимости финансовых активов", где отражаются доходы от изменения справедливой стоимости финансовых активов, не связанных с операционной и финансовой деятельностями;
6270 – "Доля в прибыли ассоциированных и совместных организаций", где отражаются операции, связанные с получением доли прибыли ассоциированных и совместных организаций;
6280 – "Доходы от финансовой аренды", где отражаются операции, связанные с получением доходов от финансовой аренды;
6290 – "Доходы от прочих операций с инвестициями и финансовыми активами", где отражаются доходы от прочих операций с инвестициями и финансовыми активами, включая, доходы от модификации финансовых активов, не связанные с операционной и финансовой деятельностями.

53. 6300 – "Қаржылық қызметтен түсетін кірістер" кіші бөлімі.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
6310 - "Қаржылық міндеттемелердің әділ құнын өзгертуден түсетін кірістер", мұнда қаржылық міндеттемелердің діл құнын өзгертуден түсетін кірістер алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6320 – "Қаржылық міндеттемелерді түрлендіруден кірістер", онда қаржылық міндеттемелерді түрлендіруден кірістер алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6330 - "Қаржылық қызметтен бағамдық айырмадан түсетін кірістер", мұнда қаржылық қызметтен бағамдық айырмадан түсетін кірістер алуға байланысты операциялар көрсетіледі;
6340 - "Қаржылық міндеттемелер бойынша қаржыландырудан түсетін өзге де кірістер", қаржылық міндеттемелер бойынша қаржыландырудан түсетін өзге де кірістерді есепке алуға арналған.
54. 6400 "Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер" кіші бөлімі тоқтатылатын қызметке байланысты кірістерді есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
6410 - "Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер", мұнда тоқтатылатын қызметке байланысты міндеттемелер бойынша сатылған активтерден немесе есеп айырысулардан кірістер алуға байланысты операциялар көрсетіледі.
10-тарау. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары
55. 7 "Шығыстар" бөлімінің шоттары шығыстарды есепке алуға арналған.
7 "Шығыстар" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
7000 – "Операциялық шығыстар";
7100 – "Өзге де операциялық шығыстар";
7200 – "Инвестициялық қызмет бойынша шығыстар";
7300 - "Қаржылық қызмет бойынша шығыстар";
7400 - "Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар";
7500 - "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар".
Есепті кезеңнің соңында осы бөлімнің шоттары 5610 – "Қорытынды пайда (қорытынды залал)" шотына жабылады.
56. 7000 - "Операциялық шығыстар" кіші бөлімі операциялық шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
7010 – "Өткізілген өнімнің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны", мұнда өткізілген өнімнің, көрсетілген қызметтердің өзіндік құны есепке алынады;
7020 – "Өнімдерді өткізу және қызметтер көрсету бойынша шығыстар", мұнда өнімдерді өткізумен және өнімді өткізу бойынша қызметтер көрсетумен байланысты шығыстар есепке алынады;
7030 – "Әкімшілік шығыстар", мұнда өндірістік үдеріспен байланысты емес басқару және шаруашылық шығыстары есепке алынады.
57. 7100 "Өзге де операциялық шығыстар" кіші бөлімі өзге де операциялық шығыстарды көрсетуге арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
7110 – "Активтердің шығуынан шығыстар", мұнда негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, қаржылық активтерді (инвестициялық және қаржылық қызметке байланысты шығыстарды қоспағанда) өткізу, өтеусіз беру немесе есептен шығару бойынша шығыстар, бөлшектеу бойынша шығыстар есепке алынады;
7120 – "Қаржылық емес активтердің құнсыздануынан шығыстар", мұнда қаржылық емес активтердің құнсыздануынан болған шығыстар есепке алынады;
7130 – "Операциялық қызмет бойынша бағамдық айырма бойынша шығыстар" мұнда операциялық қызмет бойынша бағамдық айырма бойынша шығыстар көрсетіледі;
7140 - "Дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік залалдар бойынша шығыстар", мұнда дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік залалдар бойынша шығыстар есепке алынады;
7150 - "Операциялық жалдау бойынша шығыстар", мұнда операциялық жалдау бойынша шығыстар есепке алынады;
7160 - "Биологиялық активтердің әділ құнының өзгеруінен болатын шығыстар", мұнда биологиялық активтердің әділ құнының өзгеруінен болатын шығыстар есепке алынады;
7170 - "Өзге де шығыстар", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге де шығыстар есепке алынады.

53. Подраздел 6300 – "Доходы от финансовой деятельности".
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
6310 – "Доходы от изменения справедливой стоимости финансовых обязательств", где отражаются операции, связанные с получением доходов от изменения справедливой стоимости финансовых обязательств;
6320 – "Доходы от модификации финансовых обязательств", где отражаются операции, связанные с получением доходов от модификации финансовых обязательств;
6330 – "Доходы от курсовой разницы от финансовой деятельности", где отражаются операции, связанные с получением доходов от курсовой разницы от финансовой деятельности;
6340 – "Прочие доходы от финансирования по финансовым обязательствам", предназначен для учета прочих доходов от финансирования по финансовым обязательствам.
54. Подраздел 6400 – "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью" предназначен для учета доходов, связанных с прекращаемой деятельностью, и включает следующий счет:
6410 – "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью", где отражаются операции, связанные с получением доходов от реализованных активов или расчетов по обязательствам, связанным с прекращаемой деятельностью.
Глава 10. Счета раздела 7 "Расходы"
55. Счета раздела 7 "Расходы" предназначены для учета расходов.
Раздел 7 "Расходы" включает следующие подразделы:
7000 – "Операционные расходы";
7100 – "Прочие операционные расходы";
7200 – "Расходы по инвестиционной деятельности";
7300 – "Расходы по финансовой деятельности";
7400 – "Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью";
7500 – "Расходы по корпоративному подоходному налогу".
В конце отчетного периода счета данного раздела закрываются на счет 5610 – "Итоговая прибыль (итоговый убыток)".
56. Подраздел 7000 "Операционные расходы" предназначен для учета операционных расходов.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
7010 – "Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг", где учитывается себестоимость реализованной продукции, оказанных услуг;
7020 – "Расходы по реализации продукции и оказанию услуг", где учитываются расходы, связанные с реализацией продукции и оказанием услуг по реализации продукции;
7030 – "Административные расходы", где учитываются управленческие и хозяйственные расходы, не связанные с производственным процессом.
57. Подраздел 7100 "Прочие операционные расходы" предназначен для отражения прочих операционных расходов.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
7110 – "Расходы по выбытию активов", где учитываются расходы по реализации, безвозмездной передаче или списанию основных средств, нематериальных активов, финансовых активов (за исключением, связанных с инвестиционной и финансовой деятельностями), расходы по демонтажу;
7120 – "Расходы от обесценения нефинансовых активов", где учитываются расходы от обесценения нефинансовых активов;
7130 – "Расходы по курсовой разнице по операционной деятельности", где отражаются расходы по курсовой разнице по операционной деятельности;
7140 – "Расходы по ожидаемым кредитным убыткам по дебиторской задолженности" где учитываются расходы по ожидаемым кредитным убыткам по дебиторской задолженности;
7150 – "Расходы по операционной аренде", где учитываются расходы по операционной аренде;
7160 – "Расходы от изменения справедливой стоимости биологических активов", где учитываются расходы от изменения справедливой стоимости биологических активов;
7170 – "Прочие расходы", где учитываются прочие расходы, не указанные в предыдущих группах.

58. 7200 "Инвестициялық қызмет бойынша шығыстар" кіші бөлімі инвестициялық қызмет бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
7210 - "Қаржы құралдарының әділ құнын өзгертуден болатын шығыстар", мұнда қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен болатын шығыстар (инвестициялық және қаржылық қызметке байланысты шығыстарды қоспағанда) есепке алынады;
7220 - "Қаржылық активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар", мұнда қаржылық активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар есепке алынады;
7230 - "Инвестициялық жылжымайтын мүлік операцияларынан болатын шығыстар", мұнда инвестициялық жылжымайтын мүлік операцияларынан болатын шығыстар есепке алынады;
7240 - "Инвестициялық қызмет бойынша бағамдық айырма бойынша шығыстар", мұнда инвестициялық қызмет бойынша бағамдық айырма бойынша шығыстар есепке алынады;
7250 - "Бірлескен және қауымдасқан ұйымдардың залалдағы үлесі", мұнда бірлескен және қауымдасқан ұйымдардың залалдағы үлесі есепке алынады;
7260 - "Инвестициялар мен қаржылық активтердің шығуынан болатын шығыстар", мұнда инвестициялар мен қаржылық активтердің шығуынан болатын шығыстар есепке алынады;
7270 - "Өзге де шығыстар", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген өзге де шығыстар, оның ішінде қаржылық активтерді түрлендіруден шығыстар есепке алынады.
59. 7300 – "Қаржылық қызмет бойынша шығыстар" кіші бөлімі қаржыландыруға арналған шығыстарды есепке алуға арналған.
Осы кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
7310 – "Сыйақылар бойынша шығыстар", мұнда қаржылық міндеттемелер бойынша шығыстар, мысалы алынған қарыздар бойынша пайыздарды төлеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
7320 – "Қаржылық жалдау бойынша шығыстар", мұнда қаржылық жалға алынған активтер, мысалы негізгі құралдар бойынша шығыстар көрсетіледі;
7330 – "Қаржылық міндеттемелердің әділ құнын өзгертуден болатын шығыстар", мұнда қаржылық міндеттемелердің әділ құнын өзгертуден болатын шығыстар көрсетіледі;
7340 - "Қаржылық қызмет бойынша бағамдық айырма бойынша шығыстар", мұнда қаржылық қызмет бойынша бағамдық айырма бойынша шығыстар есепке алынады;
7350 – "Қаржылық міндеттемелерді түрлендіруден шығыстар", мұнда қаржылық міндеттемелерді түрлендіруден шығыстар көрсетіледі;
7360 – "Қаржыландыруға арналған өзге де шығыстар", мұнда қаржыландыруға арналған өзге де шығыстар есепке алынады.
60. 7400 "Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар" кіші бөлімі тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстарды есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
7410 - "Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар", мұнда тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар есепке алынады.

58. Подраздел 7200 "Расходы по инвестиционной деятельности" предназначен для учета расходов по инвестиционной деятельности.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
7210 – "Расходы от изменения справедливой стоимости финансовых инструментов", где учитываются расходы от изменения справедливой стоимости финансовых инструментов (за исключением, связанных с инвестиционной и финансовой деятельностями);
7220 – "Расходы от обесценения финансовых активов", где учитываются расходы от обесценения финансовых активов;
7230 – "Расходы от операций с инвестиционной недвижимостью", где учитываются расходы от операций с инвестиционной недвижимостью;
7240 – "Расходы по курсовой разнице по инвестиционной деятельности", где учитываются расходы по курсовой разнице по инвестиционной деятельности;
7250 – "Доля в убытке совместных и ассоциированных организаций", где учитывается доля в убытке совместных и ассоциированных организаций;
7260 – "Расходы от выбытия инвестиций и финансовых активов", где учитываются расходы от выбытия инвестиций и финансовых активов;
7270 – "Прочие расходы", где учитываются прочие расходы, не указанные в предыдущих группах, включая, расходы от модификации финансовых активов.
59. Подраздел 7300 – "Расходы по финансовой деятельности" предназначен для учета расходов на финансирование.
Данный подраздел включает следующие группы счетов:
7310 – "Расходы по вознаграждениям", где отражаются расходы по финансовым обязательствам, например, расходы на выплату процентов по полученным займам;
7320 – "Расходы по финансовой аренде", где отражаются расходы по полученным в финансовую аренду активам, например, основным средствам;
7330 – "Расходы от изменения справедливой стоимости финансовых обязательств", где отражаются расходы от изменения справедливой стоимости финансовых обязательств, оцениваемых по справедливой стоимости;
7340 – "Расходы по курсовой разнице по финансовой деятельности", где учитываются расходы по курсовой разнице по финансовой деятельности;
7350 – "Расходы от модификации финансовых обязательств", где отражаются расходы от модификации финансовых обязательств;
7360 – "Прочие расходы на финансирование", где учитываются прочие расходы на финансирование.
60. Подраздел 7400 – "Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью" предназначен для учета расходов. связанных с прекращаемой деятельностью и включает следующий счет:
7410 – "Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью", где учитываются расходы, связанные с прекращаемой деятельностью.

61. 7500 - "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар" кіші бөлімі корпоративтік табыс салығымен байланысты шығыстарды көрсетуге арналған және мынадай шотты қамтиды:
7510 - "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар", мұнда корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар есепке алынады.
11-тарау. 8 "Өндірістік есепке алу шоттары" бөлімінің шоттары
62. 8 "Өндірістік есепке алу шоттары" бөлімінің шоттары ұйымдардың өнімді өндіруге және қызметтер көрсетуге арналған шығындарын есепке алуға арналған. Осы бөлімнің шоттарында олардың пайда болу орындары және басқа да белгілері бойынша шығындарды топтау, сондай-ақ дайын өнімнің өзіндік құнын калькуляциялау жүзеге асырылады.
8 "Өндірістік есепке алу шоттары" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
8100 – "Негізгі өндіріс";
8200 – "Өз өндірісінің жартылай фабрикаттары";
8300 – "Қосалқы өндірістер";
8400 – "Жүкқұжат шығыстары".

61. Подраздел 7500 – "Расходы по корпоративному подоходному налогу" предназначен для отражения расходов, связанных с корпоративным подоходным налогом, и включает в себя следующий счет:
7510 – "Расходы по корпоративному подоходному налогу", где учитываются расходы по корпоративному подоходному налогу.
Глава 11. Счета раздела 8 "Счета производственного учета"
62. Счета раздела 8 "Счета производственного учета" предназначены для учета затрат организации на производство продукции и оказание услуг. На счетах данного раздела осуществляется группировка затрат по местам их возникновения и другим признакам, а также калькулирование себестоимости готовой продукции.
Раздел 8 "Счета производственного учета" включает следующие подразделы:
8100 – "Основное производство";
8200 – "Полуфабрикаты собственного производства";
8300 – "Вспомогательные производства";
8400 – "Накладные расходы".

63. 8100 "Негізгі өндіріс" кіші бөлімі негізгі өндіріс шығындарын есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
8110 – "Негізгі өндіріс", мұнда негізгі өндіріске арналған шығындар, оның ішінде шикізат пен материалдардың шығысы, тікелей негізгі өндірістегі қызметкерлердің еңбекақысы және еңбекақысының сомасынан аударымдар, негізгі өндіріске жатқызылған жүкқұжат шығыстар есепке алынады.
64. 8200 "Өз өндірісінің жартылай фабрикаттары" кіші бөлімі өз өндірісінің жартылай фабрикаттарын есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
8210 – "Өз өндірісінің жартылай фабрикаттары", мұнда жартылай фабрикаттарды өндіруге арналған шығындар есепке алынады.

63. Подраздел 8100 – "Основное производство" предназначен для учета затрат основного производства и включает следующий счет:
8110 – "Основное производство", где учитываются затраты на основное производство, в том числе расход сырья и материалов, оплата труда и отчисления от сумм оплаты труда работников, непосредственно занятых в основном производстве, накладные расходы, относящиеся к основному производству.
64. Подраздел 8200 – "Полуфабрикаты собственного производства" предназначен для учета полуфабрикатов собственного производства и включает следующий счет:
8210 – "Полуфабрикаты собственного производства", где учитываются затраты на производство полуфабрикатов.

65. 8300 – "Қосалқы өндірістер" қосалқы өндіріс шығындарын есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
8310 – "Қосалқы өндірістер", мұнда ұйымның негізгі өндірісіне қатысты қосалқы болып табылатын өндірістердің шығындары есепке алынады.
66. 8400 – "Жүкқұжат шығыстары" кіші бөлімі жүкқұжат шығыстарын есепке алуға арналған және мынадай шотты қамтиды:
8410 – "Жүкқұжат шығыстары", мұнда негізгі және қосалқы өндірістер, сондай-ақ өз өндірісінің жартылай фабрикаттары бойынша жүкқұжаттар шығыстары көрсетіледі.
Бухгалтерлік есеп шоттарының
үлгілік жоспарына
қосымша

65. Подраздел 8300 – Подраздел 8300 – "Вспомогательные производства" предназначен для учета затрат вспомогательного производства и включает следующий счет:
8310 – "Вспомогательные производства", где учитываются затраты производств, которые являются вспомогательными по отношению к основному производству организации.
66. Подраздел 8400 – "Накладные расходы" предназначен для учета накладных расходов и включает следующий счет:
8410 – "Накладные расходы", где отражаются накладные расходы по основному и вспомогательным производствам, а также полуфабрикатам собственного производства.
Приложение
к Типовому плану счетов
бухгалтерского учета