"Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 151 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 12 маусымдағы № 394 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.06.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 151 бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
01 "Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер" функционалдық тобында:
1 "Мемлекеттiк басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкiлдi, атқарушы және басқа органдар" функционалдық кіші тобында:
694 "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс Басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
001 "Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының мемлекеттік функциялары мен өкілеттіктерін жүзеге асыруды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 111 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"111 Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының күрделі шығыстары";
09 "Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану" функционалдық тобында:
1 "Отын және энергетика" функционалдық кіші тобында:
241 "Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
041 "Жылу-электр энергетикасын дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 108 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"108 Отын-энергетикалық кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру";
13 "Басқалар" функционалдық тобында:
9 "Басқалар" функционалдық кіші тобында:
227 "Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
002 "Қазақстан Республикасының инновациялық дамуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 102 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"102 Жасанды интеллект саласындағы жобаларды бизнес-инкубациялау және/немесе акселерациялау";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымында:
410 "Негiзгi құралдарды, материалдық емес және биологиялық активтерді сатып алу" кіші сыныбында:
"
418
Мемлекеттік кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру.
Лизинг қызметтері бойынша негізгі құралдарды сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
418
Мемлекеттік кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін, оның ішінде лизинг қызметтері бойынша шарт шеңберінде сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру.
".

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 151 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 июня 2026 года № 394
Вводится в действие с 12 июня 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 151 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" следующие изменение и дополнения:
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 01 "Государственные услуги общего характера":
в функциональной подгруппе 1 "Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления":
по администратору бюджетных программ 694 "Управление Делами Президента Республики Казахстан":
по бюджетной программе 001 "Услуги по обеспечению осуществления государственных функций и полномочий Управления Делами Президента Республики Казахстан":
дополнить бюджетной подпрограммой 111 следующего содержания:
"111 Капитальные расходы Управления Делами Президента Республики Казахстан";
в функциональной группе 09 "Топливно-энергетический комплекс и недропользование":
в функциональной подгруппе 1 "Топливо и энергетика":
по администратору бюджетных программ 241 "Министерство энергетики Республики Казахстан":
по бюджетной программе 041 "Развитие тепло-, электроэнергетики":
дополнить бюджетной подпрограммой 108 следующего содержания:
"108 Создание единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом";
в функциональной группе 13 "Прочие":
в функциональной подгруппе 9 "Прочие":
по администратору бюджетных программ 227 "Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан":
по бюджетной программе 002 "Обеспечение инновационного развития Республики Казахстан":
дополнить бюджетной подпрограммой 102 следующего содержания:
"102 Бизнес-инкубирование и/или акселерация проектов в сфере искусственного интеллекта";
в Структуре специфики экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в подклассе 410 "Приобретение основных средств, нематериальных и биологических активов":
строку
"
418
Материально-техническое оснащение государственных предприятий
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств и нематериальных активов.
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств по услугам лизинга классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
"
изложить в следующей редакции:
"
418
Материально-техническое оснащение государственных предприятий
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств и нематериальных активов, в том числе в рамках договора по услугам лизинга.
".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев

2. Департаменту методологии бюджетного процесса Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июня 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев