Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 198 және "Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 199 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 17 наурыздағы № 187 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 198 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 199 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын:
көрсетілген Қағидаларға 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы минстрінің
2026 жылғы № 187 бұйрығына
1-қосымша
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың бюджеті
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
5-қосымша
БШҚЕ-5ЖБ нысан
______________ жылдарға арналған болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба _______________________ (жергілікті бюджеттің атауы)

О внесении изменений в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 198 "Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы" и от 28 апреля 2025 года № 199 "Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 марта 2026 года № 187
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 198 "Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы" следующее изменение:
в Правилах составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы, утвержденных указанным приказом:
приложения 5 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 199 "Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету" следующие изменения:
в Правилах составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету, утвержденных указанным приказом:
приложения 5 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу.
3. Департаменту методологии бюджетного процесса Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2026 года № 187
Приложение 5
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
областному бюджету, бюджету
города республиканского
значения, столицы
Форма ПКФО-5МБ
Пояснительная записка к прогнозной консолидированной финансовой отчетности _______________________________________
(наименование местного бюджета)
на _________________годы

1-тарау. Жалпы мәліметтер
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 72-бабында және 91-бабы 2-тармағында көзделген. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті жобасының құрамында ұсынылады.
Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік ____________________ (жергілікті бюджеттің атауы) ______________ жылдар _________________________________ (жергілікті мемлекеттік органның атауы) кірістер болжамының деректері ________________________ (жергілікті бюджеттің атауы) және есептеу әдісі бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары негізінде құрастырылды.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке квазимемлекеттік сектор субъектілері енгізілмейді.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің өлшем бірлігі - мың теңге.
2-тарау. Есеп саясатының негізгі ережелері
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына және "Есепке алу саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығымен бекітілген есеп саясатының қағидаттарына сәйкес қалыптастырылады.
Ақша қаражаты және олардың баламалары
Бюджетке түсетін түсімдерді есепке алуға және бюджеттен төлемдерді жүзеге асыруға байланысты барлық операциялар Бірыңғай қазынашылық шотта көрсетіледі. Бірыңғай қазынашылық шот бойынша облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктегі ақша ағындары облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетілген. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоты және ақша қаражатының басқа да шоттары бойынша ағындар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетіледі.
Қаржылық инвестициялар
Қаржылық инвестицияларға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және өзге де ұйымдарға қаржылық инвестициялар, бюджеттік кредиттер енгізіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қауымдастырылған ұйымдар мен бірлескен кәсіпорындарға қаржылық инвестициялар – үлестік қатысу әдісі бойынша көрсетіледі. Бюджеттік кредиттеу бойынша берілген қарыздар өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген қарыздар – тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін қолдана отырып, амортизацияланған құн бойынша көрсетіледі. Қаржылық инвестициялар облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың  бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қорлар
Қорлар олардың нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте жоспарланған кезеңнің қорларын сатып алу құны шығыстарда көрсетіледі. Қорлардың қалдықтары облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Негізгі құралдар
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте негізгі құралдар жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезеңнің есептелген амортизациясынан шегерумен айқындалатын теңгерімдік құны бойынша көрсетіледі.

Глава 1. Общие сведения
Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы предусмотрено статьями 72 и пункта 2 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс). Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы представляется в составе проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность ____________________ (наименование местного бюджета) на ______________ годы составлена _________________________________ (наименование местного государственного органа) на основании данных прогноза доходов ________________________ (наименование местного бюджета) и расходов администраторов местных бюджетных программ по методу начисления.
В прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы не включаются субъекты квазигосударственного сектора.
Единица измерения прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы - тысяч тенге.
Глава 2. Основные положения учетной политики
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы формируется в соответствии с Правилами составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы и принципами учетной политики, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 191 "Об утверждении Учетной политики".
Денежные средства и их эквиваленты
Все операции, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, отражаются на Едином казначейском счете. Денежные потоки по Единому казначейскому счету в прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы отражены в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы отражаются потоки по контрольному счету наличности областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, контрольному счету наличности платных услуг и другим счетам денежных средств в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Финансовые инвестиции
В финансовые инвестиции включаются финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора и прочие организации, бюджетные кредиты. Финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, в ассоциированные организации и совместные предприятия отражаются по методу долевого участия Займы, предоставленные по бюджетному кредитованию отражаются по себестоимости. Займы, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента. Финансовые инвестиции включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Запасы
Запасы отражаются по их фактической себестоимости. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы стоимость приобретения запасов планируемого периода отражается в расходах. Остатки запасов включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Основные средства
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы основные средства отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации соответствующего планируемого периода.

Негізгі құралдардың амортизациясын есептеу кезінде "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен (бұдан әрі – № 223 бұйрық) айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Негізгі құралдар облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістер туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Аяқталмаған құрылыс
Аяқталмаған құрылыс іс жүзіндегі шығындар бойынша өлшенеді. Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар келесі жылдың теңгеріміне өтеді. Аяқталған және пайдалануға берілген құрылыс объектілері қабылдау актілері негізінде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шоттарына оларға жүргізілген шығындардың толық сомасында жатқызылады. Аяқталмаған құрылыс облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Материалдық емес активтер
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте материалдық емес активтер жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезең үшін есептелген амортизациядан шегерумен айқындалатын теңгерімдік құн бойынша көрсетіледі.
Материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу кезінде № 223 бұйрықпен айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Материалдық емес активтер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешек
Дебиторлық және кредиторлық берешек облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қарыздар
Қаржылық міндеттемелер қаржылық нәтижеге әділ құн бойынша ескерілген қаржылық міндеттемелерді қоспағанда, пайыздың тиімді мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, амортизацияланған құны бойынша бағаланады. Капиталдың ішкі нарығында орналастырылған мемлекеттік бағалы қағаздардың әділ құны ретінде олардың номиналды құны қабылданады. Қарыздар облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер және шартты активтер
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер мен шартты активтер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелері
Зейнетақы міндеттемелері облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелерінің өзгерістері бойынша болжамды көрсеткіштер жоспарланатын кезең шегінде көрсетілген.
Кірістер
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің кірістері бойынша болжамды деректер Кодекстің 52-бабына сәйкес айқындалатын облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Іс жүзіндегі деректер бойынша салықтық және салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы есепте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Концессиялық активтер мен міндеттемелер
Концессиялық активтер мен міндеттемелер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.

При начислении амортизации основных средств используются годовые нормы амортизации, определенные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (далее – Приказ № 223).
Основные средства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Незавершенное строительство
Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года. Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат. Незавершенное строительство включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Нематериальные активы
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы нематериальные активы отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации за соответствующий планируемый период.
При начислении амортизации нематериальных активов используются годовые нормы амортизации, определенные Приказом № 223.
Нематериальные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Дебиторская и кредиторская задолженность
Дебиторская и кредиторская задолженность включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Займы
Финансовые обязательства оцениваются по амортизированной стоимости с использованием метода эффективной ставки процента, за исключением финансовых обязательств, учтенных по справедливой стоимости на финансовый результат. В качестве справедливой стоимости государственных ценных бумаг, размещенных на внутреннем рынке капитала, принимается их номинальная стоимость. Займы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
Пенсионные обязательства
Пенсионные обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Прогнозные показатели по изменениям пенсионных обязательств отражены в пределах планируемого периода.
Доходы
Прогнозные данные по доходам областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджетов города республиканского значения, столицы, определяемых в соответствии со статьей 52 Кодекса.
Доходы от налоговых и неналоговых поступлений по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в отчете об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Концессионные активы и обязательства
Концессионные активы и обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и изменений планируемого периода.

010
Ұлғайту
011
Азайту
барлығы, оның ішінде
012
Есептелген амортизация
013
Соңындағы сальдо
014
Түсіндірме: Негізгі құралдардың құрамына жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар, аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал және өзге де негізгі құралдар, оның ішінде концессия шарттары бойынша қабылданған құралдар кіреді.
Жер амортизацияланбайды және деректер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
"Ұлғайту" жолы бойынша сомалар … нәтижесінде ескерілді.
"Азайту" жолы бойынша сомалар:
өтеусіз берілген объектілердің бастапқы құнын есептен шығару …
есептелген амортизация сомасы …
басқа өзгерістер … нәтижесінде ескерілді.
8-ескертпе.

010
Увеличение
011
Уменьшение всего, в том числе:
012
Начислено амортизации
013
Сальдо на конец
014
Пояснение: В состав основных средств, входят земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудование, инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь и прочие основные средства, в том числе принятые по договорам концессии.
Земля не амортизируется и данные включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Суммы по строке "Увеличение" учтены в результате …
Суммы по строке "Уменьшение" учтены в результате:
списание первоначальной стоимости переданных безвозмездно объектов
сумму начисленной амортизации
прочие изменения
Примечание 8.

100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Соңындағы сальдо
400
Түсіндірме: *кезеңнің басындағы және аяғындағы концессия шарттары бойынша міндеттемелер сальдосы қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жолы бойынша міндеттемелер сальдосының жалпы сомасына қосылады.
12.5-кесте. Концессия шарттары бойынша міндеттемелер (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жол коды)
Концессия объектісінің атауы
Жол коды
Концессия шартының қол қойылған күні және нөмірі
Қазынашылық органдарында концессия шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі
Концессия шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде:
Факті
Бағалау
Болжам
инвестициялық шығындар
пайдалану шығындары
өзгелер
жалпы сомасы

100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец:
400
Пояснение: *сальдо обязательств по договорам концессии на начало и конец периода включается в общую сумму сальдо обязательств по строке 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении.
Таблица 12.5 Обязательства по договорам концессии (код строки 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование объекта концессии
Код строки
Дата подписания и номер договора концессии
Дата регистрации и регистрационный номер договора концессии в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору концессии всего, в том числе:
Факт
Оценка
Прогноз
инвестиционные затраты
эксплуатационные затраты
прочие

100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Соңындағы сальдо
400
Түсіндірме: Өзге міндеттемелер бюджетке төленетін төлемдер бойынша, басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша, ведомстволық есеп айырысулар бойынша, жалдау және басқа да міндеттемелер бойынша кредиторлық берешекті қамтиды.
18-ескертпе.
"Борыш" көрсеткіші қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және қарыз алу сомасы бойынша айқындалады.
19-ескертпе.
"Таза борыш" көрсеткіші Қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жол коды бойынша көрсетіледі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша борыш пен міндеттемелер сомасынан ақша қаражаты мен олардың баламаларын шегерумен айқындалады.
20-ескертпе.
20.1-кесте Салық түсімдерінен түсетін кірістер (мұнай емес) (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 021-жол коды)
Атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх
жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Салықтық түсімдерден түсетін кірістер, оның ішінде:
100
Табыс салығы
011
Әлеуметтік салық
012
Меншiкке салынатын салықтар
013
Акциздер
014
Табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер
015
Кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алымдар
016
Ойын бизнесіне салық
017
Басқа салықтар
019
Түсіндірме: Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер Кодекстің 52-бабына сәйкес жүзеге асырылатын облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша айырбастау және айырбас емес операциялардан түскен кірістер облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
21-ескертпе.

100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец:
400
Пояснение: Прочие обязательства включают кредиторскую задолженность по платежам в бюджет, по другим обязательным и добровольным платежам, по ведомственным расчетам, по аренде и прочим обязательствам.
Примечание 18.
Показатель "Долг" отражается по коду строки 500 Прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении и определяется по сумме заимствования.
Примечание 19.
Показатель "Чистый долг" отражается по коду строки 600 Прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении и определяется вычитанием денежных средств и их эквивалентов из суммы долга и обязательств по договорам государственно-частного партнерства.
Примечание 20.
Таблица 20.1 Доходы от налоговых поступлений (ненефтяные) (код строки 021 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Доходы от налоговых поступлений, в том числе:
100
Подоходный налог
011
Социальный налог
012
Налоги на собственность
013
Акцизы
014
Поступления за использование природных и других ресурсов
015
Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности
016
Налог на игорный бизнес
017
Прочие налоги
018
Пояснение: Прогнозные данные по доходам областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в областной бюджет, бюджетов города республиканского значения, столицы, осуществляемых в соответствии со статьей 52 Кодекса.
Доходы от обменных и необменных операций по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджетов города республиканского значения, столицы в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы.
Примечание 21.

22.1-кесте Заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер мен кірістер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кіріс бөлігінің түсімдері (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 023-жол коды)
Атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер мен кірістер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кіріс бөлігінің түсуі
010
Түсіндірме: Коммуналдық меншітегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне дивидендтер мен кірістердің түсімдері, сондай-ақ коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кіріс бөлігінің түсімдері "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
23-ескертпе.
23.1-кесте Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 024-жол коды)
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрінің атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен барлық кірістер, оның ішінде:
100
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер
011
Мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер
012
Түсіндірме: тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін кірістерге облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерден және мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерден түсетін кірістер кіреді.
24-ескертпе.
24.1-кесте Өзге де кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 026-жол коды)
Атауы
Жол коды
Факті
Бағалау
Болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Басқа да кірістер барлығы, оның ішінде:
010
011
012
Түсіндірме: өзге кірістерге қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің басқа жолдары бойынша көрсетілмеген кірістер кіреді.
25-ескертпе.

Таблица 22.1 Дивиденды и доходы на доли участия в юридических лицах, поступление части чистого дохода государственных предприятий (код строки 023 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Дивиденды и доходы на доли участия в юридических лицах, поступление части чистого дохода государственных предприятий
010
Пояснение: Поступления дивидендов и доходов на доли участия в юридических лицах, находящихся в коммунальной собственности, а также поступление части чистого дохода коммунальных государственных предприятий осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Примечание 23.
Таблица 23.1 Доходы от реализации товаров (работ, услуг) (код строки 024 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование вида товаров (работ, услуг)
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Всего доходов от реализации товаров (работ, услуг), в том числе:
100
Поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
011
Поступления от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
012
Пояснение: в доходы от реализации товаров (работ, услуг) включаются доходы от поступлений от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и доходы от поступлений от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Примечание 24.
Таблица 24.1 Прочие доходы (код строки 026 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Прочие доходы всего, в том числе:
010
011
012
Пояснение: В прочие доходы входят доходы, не отраженные по другим строкам прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности.
Примечание 25.

010
Түсіндірме: ішкі қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі капитал нарықтарында (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында және басқа да нысандарда) қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды төлеуді қамтиды.
33-ескертпе.
"Операциялық қызмет нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және операциялық қызмет нәтижесіне енгізілген таза операциялық сальдо мен өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалады.
34-ескертпе.
"Операциялық қызметтің (мұнай емес) нәтижесі" көрсеткіші қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалады.
35-ескертпе.
"Таза кредит беру (қарыз алу)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жолының коды бойынша көрсетіледі) және қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалады.
36-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша таза кредит беру (қарыз алу) мен ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы көрсетіледі.
37-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан айырманы бюджеттің жалпы сальдосынан шегерумен көрсетіледі.
38-ескертпе.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы салықтар, баждар мен айыппұлдар түріндегі, тауарларды сатудан және қызметтер көрсетуден түскен ақша қаражатының түсімдерін, үкімет немесе қоғамдық сектордың басқа да субъектілері ұсынған гранттар немесе трансферттер түріндегі ақша қаражатының түсімдерін, тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге ақшалай төлемдерді; еңбекақы төлеу жөніндегі персоналға және Мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қызметі бойынша басқа да төлемдерді қамтиды.
39-ескертпе.
Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы ұзақ мерзімді активтерді (әзірлеуге капиталдандырылатын шығындарды қоса алғанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және басқа да ұзақ мерзімді активтерді сатып алу жөніндегі төлемдер және негізгі құралдарды салу кезіндегі төлемдер; ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін түсімдер), бюджеттік кредиттерді бере отырып, бюджеттік кредиттерді өтеу нәтижесінде және қаржылық инвестициялар бойынша басқа да операциялармен қаржылық инвестицияларды сатып ала отырып, сатып алуды және өткізуді қамтиды.
40-ескертпе
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы субъектінің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамындағы өзгерістерді көрсетеді.
41- ескертпе.
"Ақша профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жолының коды бойынша көрсетіледі және қаржылық емес активтерге таза инвестициялардың операциялық қызметінен ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалады.
42-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша ақша профицитін (тапшылығын) және ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы айқындалады.
43- ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнай емес)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі және ақшаның жалпы профицитінен (тапшылығынан) операциялық қызметтен (мұнай емес) ақша қаражатының мұнай түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы шегерумен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы минстрінің
2026 жылғы № 187 бұйрығына
2-қосымша
Облыстық бюджет,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың бюджеті
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
6-қосымша
ДТ-ЖБ нысан
Құрылым бойынша деректер тізбесі _______________ (жергілікті бюджеттің атауы) ______________ жылдар

010
Пояснение: Сумма выплат вознаграждений по внутренним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными на внутренних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и других формах).
Примечание 33.
Показатель "Результат операционной деятельности" отражается по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и определяется сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности.
Примечание 34.
Показатель "Результат операционной деятельности (ненефтяной)" отражается по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами.
Примечание 35.
Показатель "Чистое кредитование (заимствование)" отражается по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов.
Примечание 36.
Показатель "Общее сальдо бюджета" отражается по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 37.
Показатель "Общее сальдо бюджета (ненефтяной)" отражается по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Примечание 38.
Движение денежных средств от операционной деятельности включает поступления денежных средств в виде налогов, пошлин и штрафов, от продажи товаров и предоставления услуг, поступлениями денежных средств в виде грантов или трансфертов, предоставленных правительством или другими субъектами общественного сектора, денежными платежами поставщикам за товары и услуги; персоналу по оплате труда и другие платежи по текущей деятельности государственных учреждений.
Примечание 39.
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности включает приобретение и реализацию долгосрочных активов (платежи по приобретению основных средств, нематериальных активов, и других долгосрочных активов, включая капитализируемые затраты на разработку, и платежи при строительстве основных средств; поступления от продажи долгосрочных активов), с приобретением финансовых инвестиций, с предоставлением бюджетных кредитов, с поступлениями в результате погашения бюджетных кредитов и другими операциями по финансовым инвестициям.
Примечание 40.
Движение денежных средств от финансовой деятельности отражает изменения в размере и составе заемных средств субъекта.
Примечание 41.
Показатель "Профицит (дефицит) денег" отражается по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы.
Примечание 42.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег" отражается, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 43.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной)" отражается по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег и определяется вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2026 года № 187
Приложение 6
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности
по областному бюджету,
бюджету города
республиканского
значения, столицы
Форма ПД-МБ
Перечень данных по структуре _______________________________________________
(наименование местного бюджета)
__________годы

Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол-800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол +/- 600-жол +/- 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезең басындағы ақша қаражаты*****
920
Кезең соңындағы ақша қаражаты
930
Көрсеткіштер:
Ақша профициті (тапшылығы) (Операциялық қызмет және қаржылық емес активтермен операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысы) (300-жол-550-жол)
940

Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 - строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода*****
920
Денежные средства на конец периода
930
Показатели:
Профицит (дефицит) денег (Чистое движение денежных средств по операционной деятельности и операций с нефинансовыми активами) (строка 300 - строка 550)
940

1-тарау. Жалпы мәліметтер
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 72-бабында және 90-бабының 2-тармағында көзделген. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік республикалық бюджет туралы заң жобасының құрамында ұсынылады.
______________ жылдарға арналған республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Республикалық бюджеттің кірістері мен республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары болжамының деректері негізінде есептеу әдісі бойынша жасады. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке квазимемлекеттік сектор субъектілері енгізілмейді.
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің өлшем бірлігі - мың теңге.
2-тарау. Есеп саясатының негізгі ережелері
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына және "Есепке алу саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығымен бекітілген есеп саясатының қағидаттарына сәйкес қалыптастырылады.
Ақша қаражаты және олардың баламалары
Бюджетке түсетін түсімдерді есепке алумен және бюджеттен төленетін төлемдерді жүзеге асырумен байланысты барлық операциялар Бірыңғай қазынашылық шотта көрсетіледі. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте Бірыңғай қазынашылық шот бойынша ақша ағындары республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетілген. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық, республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты және ақша қаражатының басқа да шоттары бойынша ағындар көрініс табады.
Қаржылық инвестициялар
Қаржылық инвестицияларға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және өзге де ұйымдарға қаржылық инвестициялар, бюджеттік кредиттер енгізіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қауымдастырылған ұйымдар мен бірлескен кәсіпорындарға қаржылық инвестициялар – үлестік қатысу әдісі бойынша көрсетіледі. Бюджеттік кредиттеу бойынша берілген қарыздар өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген қарыздар – тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін қолдана отырып, амортизацияланған құн бойынша көрсетіледі. Қаржылық инвестициялар республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қорлар
Қорлар олардың нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте жоспарланған кезеңнің қорларын сатып алу құны шығыстарда көрсетіледі. Қорлардың қалдықтары республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Негізгі құралдар
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте негізгі құралдар жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезеңнің есептелген амортизациясынан шегерумен айқындалатын баланстық құны бойынша көрсетіледі.

Глава 1. Общие сведения
Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету предусмотрено статьями 72 и пункта 2 статьи 90 Бюджетного кодекса Республики Казахстан. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету представляется в составе проекта закона о республиканском бюджете.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету на ______________годы составлена Министерством финансов Республики Казахстан на основании данных прогноза доходов республиканского бюджета и расходов ____ администраторов республиканских бюджетных программ по методу начисления. В прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету не включаются субъекты квазигосударственного сектора.
Единица измерения прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету - тысяч тенге.
Глава 2. Основные положения учетной политики
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету формируется в соответствии с Правилами составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету и принципами учетной политики, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 191 "Об утверждении Учетной политики".
Денежные средства и их эквиваленты
Все операции, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, отражаются на Едином казначейском счете. Денежные потоки по Единому казначейскому счету в прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету отражены в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету отражаются потоки по контрольному счету наличности республиканского бюджета, контрольному счету наличности платных услуг и другим счетам денежных средств в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Финансовые инвестиции
В финансовые инвестиции включаются финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора и прочие организации, бюджетные кредиты. Финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, в ассоциированные организации и совместные предприятия отражаются по методу долевого участия. Займы, предоставленные по бюджетному кредитованию отражаются по себестоимости. Займы, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента. Финансовые инвестиции включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Запасы
Запасы отражаются по их фактической себестоимости. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету стоимость приобретения запасов планируемого периода отражается в расходах. Остатки запасов включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Основные средства
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету основные средства отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации соответствующего планируемого периода.

Негізгі құралдардың амортизациясын есептеу кезінде "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен (бұдан әрі – № 223 бұйрық) айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Негізгі қаражат республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Аяқталмаған құрылыс
Аяқталмаған құрылыс нақты шығындар бойынша өлшенеді. Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар келесі жылдың балансына өтеді. Аяқталған және пайдалануға берілген құрылыс объектілері қабылдау актілері негізінде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шоттарына оларға жүргізілген шығындардың толық сомасында жатқызылады. Аяқталмаған құрылыс республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Материалдық емес активтер
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте материалдық емес активтер жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезең үшін есептелген амортизациядан шегерумен айқындалатын баланстық құны бойынша көрсетіледі.
Материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу кезінде № 223 бұйрықпен айқындалған амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Материалдық емес активтер республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешек
Дебиторлық және кредиторлық берешек республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қарыздар
Мемлекеттік мекеме бастапқы танығаннан кейін қаржылық міндеттемелер ескерілген қаржылық нәтижеге арналған қаржылық міндеттемелерді қоспағанда пайыздың тиімді мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып амортизациялық құны бойынша бағаланады. Капиталдың ішкі нарығында орналастырылған мемлекеттік бағалы қағаздардың әділ құны ретінде олардың номиналды құны қабылданады. Қарыздар республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер және шартты активтер
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер мен шартты активтер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелері
Зейнетақы міндеттемелері республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелерінің өзгерістері бойынша болжамды көрсеткіштер жоспарланатын кезең шегінде көрсетілген.
Кірістер

При начислении амортизации основных средств используются годовые нормы амортизации, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (далее – Приказ № 223).
Основные средства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Незавершенное строительство
Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года. Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат. Незавершенное строительство включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Нематериальные активы
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету нематериальные активы отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации за соответствующий планируемый период.
При начислении амортизации нематериальных активов используются годовые нормы амортизации, утвержденные Приказом № 223.
Нематериальные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Дебиторская и кредиторская задолженность
Дебиторская и кредиторская задолженность включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Займы
Финансовые обязательства оцениваются по амортизированной стоимости с использованием метода эффективной ставки процента, за исключением финансовых обязательств, учтенных по справедливой стоимости на финансовый результат. В качестве справедливой стоимости государственных ценных бумаг, размещенных на внутреннем рынке капитала, принимается их номинальная стоимость. Займы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Пенсионные обязательства
Пенсионные обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Прогнозные показатели по изменениям пенсионных обязательств отражены в пределах планируемого периода.
Доходы

Республикалық бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер "Бюджет кірістерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 138 бұйрығымен (бұдан әрі – № 138 бұйрық) айқындалған республикалық бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша салықтық және салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Концессиялық активтер мен міндеттемелер
Концессиялық активтер мен міндеттемелер республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.

Прогнозные данные по доходам республиканского бюджета отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в республиканский бюджет, осуществляемых в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 138 "Об утверждении Методики прогнозирования доходов бюджета" (далее – Приказ № 138).
Доходы от налоговых и неналоговых поступлений по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в отчете об исполнении республиканского бюджета.
Концессионные активы и обязательства
Концессионные активы и обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.

010
011
Барлығы
100
Түсіндірме: 12.9-кестеде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бөлінісінде өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер және шарттар туралы ақпарат көрсетілген.
12.10-кесте. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де шарттары бойынша анықтамалық ақпарат
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің атауы
Жол коды
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қойылған күні және нөмірі
Қазынашылық органдарында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде:
Өспелі қорытындымен жалпы өтеу сомасы

010
011
Всего
100
Пояснение: В таблице 12.9 отражены обязательства по прочим договорам государственно-частного партнерства в разрезе объектов государственно-частного партнерства и информации о договорах.
Таблица 12.10 Справочная информация по прочим договорам государственно-частного партнерства
Наименование объекта государственно-частного партнерства
Код строки
Дата подписания и номер договора государственно-частного партнерства
Дата регистрации и регистрационный номер договора государственно-частного партнерства в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору государственно-частного партнерства всего, в том числе:
Общая сумма погашения с нарастающим итогом

010
Түсіндірме: Ішкі қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі капитал нарықтарында (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында және басқа да нысандарда) қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды төлеуді қамтиды.
Сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы капиталдың сыртқы нарықтарында Қазақстан Республикасының Үкіметі қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында, халықаралық қаржы ұйымдарынан, шет мемлекеттердің үкіметтерінен және басқа да нысандарда) төлеуді қамтиды.
34-ескертпе.
"Операциялық қызмет нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және операциялық қызмет нәтижесіне енгізілген таза операциялық сальдо мен өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалады.
35-ескертпе.
"Операциялық қызметтің (мұнай емес) нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалады.
36-ескертпе.
"Таза кредиттеу (қарыз алу)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жол коды бойынша көрсетіледі) және қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалады.
37-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша таза кредит беру (қарыз алу) мен ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы көрсетіледі.
38-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы (мұнай емес)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан айырманы бюджеттің жалпы сальдосынан шегерумен көрсетіледі.
39-ескертпе.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы салықтар, баждар мен айыппұлдар түріндегі, тауарларды сатудан және қызметтер көрсетуден түскен ақша қаражатының түсімдерін, үкімет немесе қоғамдық сектордың басқа да субъектілері ұсынған гранттар немесе трансферттер түріндегі ақша қаражатының түсімдерін, тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге ақшалай төлемдерді; еңбекақы төлеу жөніндегі персоналға және мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қызметі бойынша басқа да төлемдерді қамтиды.
40-ескертпе.
Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы ұзақ мерзімді активтерді (әзірлеуге капиталдандырылатын шығындарды қоса алғанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және басқа да ұзақ мерзімді активтерді сатып алу жөніндегі төлемдер және негізгі құралдарды салу кезіндегі төлемдер; ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін түсімдер), бюджеттік кредиттерді бере отырып, бюджеттік кредиттерді өтеу нәтижесінде және қаржылық инвестициялар бойынша басқа да операциялармен қаржылық инвестицияларды сатып ала отырып, сатып алуды және өткізуді қамтиды.
41-ескертпе
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы субъектінің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамындағы өзгерістерді көрсетеді.
42-ескертпе.
"Ақша профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жолының коды бойынша көрсетіледі және қаржылық емес активтерге таза инвестициялардың операциялық қызметінен ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалады.
43-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша ақша профицитін (тапшылығын) және ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы айқындалады.
44-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнай емес)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі және ақшаның жалпы профицитінен (тапшылығынан) операциялық қызметтен (мұнай емес) ақша қаражатының мұнай түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнай) операциялардан ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы шегерумен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы минстрінің
2026 жылғы № 187 бұйрығына
4-қосымша
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
6-қосымша
ДТ-1РБ нысаны
Республикалық бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесі

010
Пояснение: Сумма выплат вознаграждений по внутренним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными Правительством Республики Казахстан на внутренних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и других формах).
Сумма выплат вознаграждений по внешним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными Правительством Республики Казахстан на внешних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, кредитов от международных финансовых организаций, правительств иностранных государств и других формах).
Примечание 34.
Показатель "Результат операционной деятельности" отражается по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и определяется сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности.
Примечание 35.
Показатель "Результат операционной деятельности (ненефтяной)" отражается по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами.
Примечание 36.
Показатель "Чистое кредитование (заимствование)" отражается по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов.
Примечание 37.
Показатель "Общее сальдо бюджета" отражается по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 38.
Показатель "Общее сальдо бюджета (ненефтяной)" отражается по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Примечание 39.
Движение денежных средств от операционной деятельности включает поступления денежных средств в виде налогов, пошлин и штрафов, от продажи товаров и предоставления услуг, поступлениями денежных средств в виде грантов или трансфертов, предоставленных правительством или другими субъектами общественного сектора, денежными платежами поставщикам за товары и услуги; персоналу по оплате труда и другие платежи по текущей деятельности государственных учреждений.
Примечание 40.
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности включает приобретение и реализацию долгосрочных активов (платежи по приобретению основных средств, нематериальных активов, и других долгосрочных активов, включая капитализируемые затраты на разработку, и платежи при строительстве основных средств; поступления от продажи долгосрочных активов), с приобретением финансовых инвестиций, с предоставлением бюджетных кредитов, с поступлениями в результате погашения бюджетных кредитов и другими операциями по финансовым инвестициям.
Примечание 41.
Движение денежных средств от финансовой деятельности отражает изменения в размере и составе заемных средств субъекта.
Примечание 42.
Показатель "Профицит (дефицит) денег" отражается по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету и определяется вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы.
Примечание 43.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег" отражается, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету и определяется сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 44.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной)" отражается по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету) и определяется вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2026 года № 187
Приложение 6
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
республиканскому бюджету
Форма ПД-1РБ
Перечень данных по структуре республиканского бюджета